Зміст лекції згідно робочої програми icon

Зміст лекції згідно робочої програми
Скачати 37.67 Kb.
НазваЗміст лекції згідно робочої програми
Дата30.06.2012
Розмір37.67 Kb.
ТипКонцепція


ТЕЗИ лекції на тему:Лікування та реабілітація хворих на

алкоголізм, наркоманії і токсикоманії.

Зміст лекції згідно робочої програми


Основні принципи лікування хворих, які залежать від психоактивних речовин. Роль детоксикаційної, загальнозміцнювальної та стимулювальної терапії. Боротьба з потягом. Роль психотерапії та соціотерапії. Терапія психозів та інших психічних розладів, пов’язаних із залежністю від психоактивних речовин. Роль замісної терапії у лікуванні наркоманій. Терапія, що підтримує ремісію.

Концепція терапії наркологічних захворювань включає такі складові

 1. Основні принципи терапії:

 • добровільність;

 • комплексність;

 • індивідуалізація;

 • відмова від уживання психоактивних речовин (ПАР).

 1. Рівні терапевтичного впливу:

 • біологічний;

 • клінічний;

 • соціальний.

 1. Мішені терапевтичного впливу:

 • мішені, зв’язані з формуванням залежності від ПАР;

 • мішені, зв’язані з токсичною дією ПАР.

 1. Типи, методи та засоби терапевтичного впливу:

 • біологічно орієнтований вплив;

 • психотерапевтично орієнтований вплив;

 • соціально орієнтований вплив.
^

Принципи терапії нарко-токсикоманій на певних етапах


На першому етапі лікування основним завданням є усунення абстинентного синдрому, лікування якого симптоматичне і грунтується на індивідуальному підборі лікарських засобів з урахуванням терміну захворювання, дози ПАР, психічного, сомато-вегетативного і неврологічного станів пацієнтів.

Для прискореного виведення метаболітів ПАР з організму з метою детоксикації та дегідратації при зловживанні седативно-снодійними засобами, стимуляторами, холінолітичними препаратами, галюциногенами, опіоїдами, застосовують краплинні уведення складних сольових розчинів, реополіглюкіну, гемодезу, ізотонічного розчину хлориду натрію тощо.

Відміна нарко- токсикоманічних засобів завжди супроводжується порушенням наркоманічного гомеостазу з розладами усіх функцій організму, у тому числі й серцево-судинної діяльності. Для запобігання виникнення цих порушень необхідно призначати серцево-судинні препарати.

З появою алгічної симптоматики у перші дні абстиненції показані ненаркотичні аналгетики: баралгін, аналгін, парацетамол, темпалгін.

Дегідратаційні заходи особливо показані при зловживанні леткими розчинниками, седативними і снодійними засобами. Це можуть бути: сульфат магнію, тіосульфат натрію, маннітол.

Важливими симптомами абстиненції є стійкі розлади сну, котрі відрізняються неоднаковою тривалістю при різних формах зловживання. Для їх усунення показані нейролептики широкого спектра дії, такі як: тизерцин, азалептин, галоперидол, хлорпротиксен тощо.

Другий етап лікування також важливий, оскільки існуючий психічний потяг до ПАР має тенденцію загострюватися, підсилюватися і переходити у некерований, компульсивний потяг. Також у пацієнтів після усунення абстиненції зберігається нестійке тло настрою, з’являються депресії (апатичні, астенічні), дисфорії, розлади сну. Тому для терапії таких психічних порушень, корекції сну, поведінки показані антидепресанти та малі нейролептики.

На третьому етапі використовують той же арсенал засобів, що й на перших двох етапах, з урахуванням індивідуальної чутливості та ефективності того чи іншого засобу для конкретного хворого. Але періодичність призначень, їхня тривалість, дозування препаратів повинні бути мінімізовані, тому що тривале перебування хворого на медикаментах знижує його фізіологічні адаптаційні можливості і затримує повернення до соціальної активності.

^ На четвертому етапі основним лікуванням є психотерапевтичне, хоча серйозну психотерапевтичну роботу з корекції та реабілітації особистості пацієнта необхідно починати ще з другого етапу.

Психотерапевтична робота з такими пацієнтами не якась особлива мета, а невід’ємна частина комплексної реабілітаційної програми, досить тривалої, важкої і поетапної. Психотерапію залежним від ПАР хворим активно призначають після усунення абстинентного синдрому; її можна проводити на тлі медикаментозної терапії, у періоді навіть нестійкої рівноваги.

Обов’язкова також робота з родиною пацієнта – її необхідно проводити не тільки у вигляді психотерапевтичних сесій, але й шляхом лікування невротичних розладів у близьких, корекції співзалежності.

На сьогоднішній день у багатьох країнах організація лікування грунтується на виключно добровільних засадах. ^ Караються лише виготовлення та продажа наркотиків. А в Англії використовується “надання наркотичної частки” – регулярне надання наркоманам легальним шляхом невеликих доз наркотиків.

Близьким до названого є також застосування метадону у якості замінника героїну та інших препаратів опіоїдів – замісна терапія (заміна тяжкої наркоманії на більш легку) з одночасним проведенням реабілітаційної програми, спрямованої на повну (чи хоча б часткову) соціалізацію хворих. Такий підхід не сприяє одужанню від наркоманії, але зате суттєво впливає на зниження злочинності, яка обумовлена “діставанням” засобів на купівлю наркотиків.

Використана література

 • Пятницкая И.Н., Найденова Н.Г. Подростковая наркология. – М.: Медицина, 2002. – С. 239-244.

 • Руководство по наркологии / Под ред. Н.Н.Иванца. – В 2-х томах. – Т. 2. – М.: ИД Медпрактика-М, 2002. – С. 6-24.

 • Чуприков А.П., Педак А.А. Клиническая наркология. – Киев: “Институт нейропсихиатрии А.Чуприкова” / Николаев: “Атолл“, 2006. – С. 284-341.


Схожі:

Зміст лекції згідно робочої програми iconЗміст програми навчальної дисципліни
Тести і задачі складені відповідно до робочої програми дисципліни з врахуванням усіх змін, що відбулися в нормативно-законодавчому...
Зміст лекції згідно робочої програми iconПерелік питань, що охоплюють зміст робочої навчальної програми дисципліни
Місця митного регулювання в системі державного управління зовнішньоекономічною діяльністю
Зміст лекції згідно робочої програми iconЗразок(шаблон) робочої навчальної програми дисципліни
Електронну форму робочої навчальної програми кожен з викладачів може наповнити змістом дисципліни, яку викладає
Зміст лекції згідно робочої програми iconМетодичні рекомендації щодо укладання робочої програми
Методичні рекомендації щодо укладання робочої програми та регламенту модульно-рейтингового контролю І оцінювання з навчальної дисципліни:...
Зміст лекції згідно робочої програми iconМетодичні рекомендації щодо укладання робочої програми
Методичні рекомендації щодо укладання робочої програми та регламенту модульно-рейтингового контролю І оцінювання з навчальної дисципліни:...
Зміст лекції згідно робочої програми iconРегламент відпрацювання пропущених лекцій з судової медицини 1
Відпрацювання пропущеної лекції з судової медицини здійснюється шляхом написання рукописного або друкованого реферату з пропущеної...
Зміст лекції згідно робочої програми iconЗміст програми Дефектологія з основами психопатології
Державний екзамен з дефектології з основами психопатології, основами шкільних дисциплін та методикою їх викладання передбачає перевірку...
Зміст лекції згідно робочої програми iconМетодичні рекомендації щодо укладання робочої програми
move to 0-16453464
Зміст лекції згідно робочої програми iconЗміст програми маркшейдерські дисципліни
Науковий зміст, теоретичні питання і практичні задачі викладено в питаннях. При цьому охоплено основні частини фахових дисциплін,...
Зміст лекції згідно робочої програми iconБланк Робочої програми навчальної дисицпліни
Схвалено методичною комісією за напрямом підготовки (спеціальністю)
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи