\"Затверджено\" icon

"Затверджено"
Скачати 181.7 Kb.
Назва"Затверджено"
Дата02.07.2012
Розмір181.7 Kb.
ТипДокументи

“Затверджено”

на методичній нараді кафедри фармації

зав. кафедри фармації

професор___________Р.Б.Косуба


Протокол №____ від ______________200 р.


Протокол №____ від ______________200 р.


МетодичнІ вказівки ____

для самостійної позааудиторної підготовки з теми:

Лікарські форми для очей. Визначення. Характеристика. Очні краплі, примочки, мазі. Вимоги до очних крапель та їх приготування в умовах аптек. Регулювання рН розчинів, ізотонування, консервування, стерилізація, проблема пролонгування. Види пакування очних крапель. Оцінка якості. Вдосконалення. Очні мазі. Основи для очних мазей.


Навчальний предмет:

аптечна технологія лікарських засобів

ІІІ курс фармацевтичного факультету,

спеціальність “Фармація

ОКР „Бакалавр”

(заочна форма навчання 4,5 роки)

6 годин


Методичні вказівки склали

доц. Геруш О.В.

асист. Горошко О.М.

асист. Сахацька І.М.


Чернівці 2008

Тема: Лікарські форми для очей. Визначення. Характеристика. Очні краплі, примочки, мазі. Вимоги до очних крапель та їх приготування в умовах аптек. Регулювання рН розчинів, ізотонування, консервування, стерилізація, проблема пролонгування. Види пакування очних крапель. Оцінка якості. Вдосконалення. Очні мазі. Основи для очних мазей.

^ Навчальний предмет – аптечна технологія лікарських засобів. ІІІ курс

Факультет – фармацевтичний

Тривалість - 6 год.

1. Актуальність теми: Фармацевтична промисловість очні краплі випускає у недостатньому асортименті, тому значна частина їх готується в аптеках. Технологія їх має деякі особливості, які зумовлені малим об’ємом, упакуванням та способом їх використання. Крім очних крапель для лікування захворювань очей призначають очні примочки та м’які лікарські засоби, які на відміну від звичайних примочок та м’яких лікарських засобів для місцевого застосування, мають особливості в технології та оцінці якості. Тому вивчення даної теми має вагоме теоретичне та практичне значення.

2. Навчальні цілі:

2.1. Знати:

- Визначення очних крапель, примочок та мазей класифікація.

- Вимоги ДФ до очних крапель, примочок та мазей, способи їх забезпечення в умовах аптеки. Методи стерилізації очних крапель.

2.2. Вміти:

- Оцінювати правильність виписування рецепта.

- Користуватися ДФ, НТД та іншою довідковою літературою для пошуку необхідної інформації щодо приготування очних крапель, примочок та мазей;

- Розрахувати ізотонічність очних крапель;

- Здійснювати основні технологічні операції з приготування очних крапель, примочок та мазей;

- Застосовувати засоби малої механізації для приготування очних крапель, примочок та мазей;

- Здійснювати контроль якості приготування розчинів та оформляти їх до відпуску.

^ 3. Матеріали для аудиторної самостійної роботи:

3.1 Міждисциплінарна інтеграція:

Дисципліни


Знати


Вміти


  • Попередні:

1. Латинська моваОснови латинської термінології, структуру рецептаЧитати рецепти латинською мовою


  • Наступні:

1. Організація та економіка фармації

2. ФармакологіяПравила виписування рецептів згідно нормуючих документів

Визначення доз і їх класифікацію


Оцінювати правильність оформлення рецептів згідно нормуючих документів.

Перевіряти разові і добові дози, коректувати їх.


  • Міжпредметна інтеграція:

1. Неорганічна та фармацевтична хімія

2. ФізикаВластивості інгредієнтів


Одиниці виміру маси і об΄єму тілаВміти знаходити властивості речовин у ДФ і довідковій літературі.

Користуватися терезами,мірним посудом


Зміст

Очні лікарські формі виділяють в особливу групу у зв’язку зі способом їх застосування.

Слизова оболонка ока найбільш чутлива з усіх слизових організму. Вона різко реагує на зовнішні подразники - механічні включєння, не відповідність осмотичного тиску і значення рН лікарських препаратів щодо слизової оболонки. Сльозова рідина - захисний бар’єр від мікроорганізмів. У здорового ока вона бактерицидна, що пояснюється наявністю лізоциму - антибіотичної речовини. При більшості захворювань очей вміст лізоциму у сльозовій рідині значно зменшується.

Другий захисний бар’єр від впливу мікроорганізмів - епітелій рогової оболонки. Якщо він пошкоджується, то деякі мікроорганізми швидко розмножуються, викликаючи важкі захворювання. У зв’язку з цим всі очні лікарські форми готують в асептичних умовах.

Очні лікарські форми застосовуються безпосередньо на очне яблуко, або повіки з лікувальною, профілактичною або діагностичною метою.

Очні лікарські форми згідно ДФ України класифікують на:

1) очні краплі:

- водні розчини;

- олійні розчини;

- суспензії;

- емульсії.

2) очні примочки і промивання

3) очні мазі

4) тверді лікарські форми – спеціальні таблетки і плівки.

^ Недоліки очних лікарських форм:

- відносно короткий період терапевтичної дії;

- подразнення, повязанез основами, які використовуються, і частим введенням ліків;

- неточність дозування лікарських речовин при застосуванні ліків;

- можливість розвитку алергічних реакцій на ЛЗ при багаторазовому використанні.

В умовах аптек найчастіше готують очні краплі, примочки та мазі. З очних лікарських форм найбільш розповсюджені очні краплі.

^ Очні краплі – рідка ЛФ, водні, або олійні розчини, найтонші суспензії або емульсії ЛР, що дозуються краплями та призначені для інстиляції в кон’юнктивальний мішок. Наносять їх на слизову оболонку ока за допомогою стерильної очної піпетки. Очні краплі прописують у невеликій кількості (5-10 мл). Технологія очних крапель складна і трудомістка.

^ Вимоги до очних крапель.

Очні краплі повинні бути стерильними, стабільними, ізотонічними та вільними від механічних включень. Деякі очні краплі повинні мати пролонговану дію. Відповідно до сучасних вимог готування очних крапель здійсняється аналогічно до ін’єкційних розчинів. В той час технологія їх має деякі особливості, які зумовлені малим об’ємом; упаковкою та способом їх використання.

Стерильність очних крапель забезпечується, як і розчинів для ін’єкцій, приготуванням їх в асептичних умовах і наступною стерилізацією, переважно термічною, або бактеріальним фільтруванням, останнє витримують розчини усіх ЛР, а термічні методи стерилізації далеко не всі.

^ За ступенем стійкості до дії високої температури лікарські речовини поділяють на 3 групи:

1. Лікарські речовини, розчини яких витримують термічну стерилізацію без додавання стабілізаторів (кислота борна, кислота нікотинова, натрію гідрокарбонат, натрію хлорид, фурацилін та інші).

2. Лікарські речовини, розчини яких витримують термічну стерилізацію після додавання стабілізаторів (етилморфіну гідрохлорид, фізостигміну саліцилати, цинку сульфат, ефедрину гідро хлорид, сульфацил-натрій, ПАС-натрій, фетанол та інші).

3. Лікарські речовини, розчини яких не витримують термічної стерилізації (лідаза, трипсин, резорцин, цитралі, срібла, нітрат, протар­гол, коларгол, антибіотики ) - готують в асептичних умовах без наступної стерилізації на попередньо простерилізованій воді для ін’єкцій.

Перша група найчисленніша. Значна кількість лікарських речовин витримує загальноприйняті метода термічної стерилізації - текучою парою при 100°С протягом 30 хв. і насиченою парою під тиском при І20°С протягом 8 хв. Останній метод більш ефективний, але не для всіх офта­льмологічних лікарських препаратів вивчена стабільність при стерилізації під тиском. Тому переважає метод стерилізації текучою парою.

Також в асептичних умовах готують очні краплі, режими стерилізації яких не розроблені.

Очні краплі можуть містити консерванти, присутність яких попереджує розвиток мікроорганізмів у лікарській формі у процесі її зберігання і використання. Найчастіше як консервант використовують кислоту борну в концентрації 1,9-2 % з рН близько 5, яка крім того має буферні властивості, попереджує зміну рН розчину при додаванні в нього лікарської речовини, особливо з групи алкалоїдів, які дають у розчинах кисле середовище (рН нижче 4).

Стабільність – це стійкість розчинених лікарських речовин в процесі теплової стерилізації і зберігання очних крапель у скляній тарі. Тому при стерилізації очних крапель велика увага приділяється хімічній стійкості скла, бо лужне скло надає воді лужної реакції, при стерилізації рН може досягати 10,0 (використовують нейтральне скло).

Для збереження стабільності більшість розчинів потрібне низьке значення рН (близько 5,0). Виходячи з цього, очні краплі готують на буферних розчинниках, які використовують лише за вказівкою лікаря.

В офтальмології використовують такі буферні розчинники:

1) ізотонічний розчин борної кислоти 1,9 % - рекомендується при приготуванні розчинів пілокарпіну гідрохлориду, дикаїну, совкаїну, мезатону і солей цинку. Очні краплі, виготовлені на даному розчиннику, можуть автоклавуватися при 1000 С протягом 15 хв.

2) фосфатний буфер – рекомендується готувати розчини солей атропіну, скополаміну, пілокарпіну, ефедрину гідро хлориду.

3) антиоксиданти – натрію сульфіт, натрію метабісульфіт, трилон Б – використовують для речовин, які легко окислюються, наприклад, адреналіну гідрохлориду, фізостигміну саліцилату, сульфацил-натрію.

Ізотонічність. Багато очних крапель викликають неприємні відчуття (печію або біль). У більшості випадків дискомфортні явища обумовлені невідповідністю осмотичного тиску і значення рН очних крапель осмотичному тиску і значенню рН слізної рідини. У нормі вона має осмотичний тиск такий же, як і плазма крові. Згідно зі вказівками ДФ ХІ очні краплі повинні бути ізотонічні слізній рідині і відповідати осмотичному тиску розчинів натрію хлориду 0,9±0,2 % концентрації (0,7-1,1 %). В окремих випадках допускається застосування гіпертонічних або гіпотонічних розчинів, про що повинно бути вказано у власних статтях.

^ Залежно від величини осмотичного тиску очні краплі можна поділити на три групи:

1. Очні краплі, осмотичний тиск яких нижче 0,7 % еквіваленої концентрації натрію хлориду – гіпотонічні розчини, обов'язково ізотонуються розрахованою кількістю натрію хлориду. Особливо важливо, щоб ізотонічними були промивання для очей.

2. Очні краплі, осмотичний тиск яких вище 1,1% еквіваленої концентрації натрію хлориду, не ізотонуються, бо є гіпертонічними.

3. Очні краплі, осмотичний тиск яких знаходиться в межах 0,7-1,1 % еквівалентної концентрації натрію хлориду, не ізотонуються, бо є ізотонічними

Очні краплі не ізотонуються у випадку, якщо прописані колоїдні лікарські речовини - коларгол, протаргол, бо ізотонуючі речовини, будучи сильними електролітами, можуть викликати коагуляцію.

Для ізотонування очних крапель застосовують натрію хлорид, натрію сульфат, натрію нітрат з урахуванням їх сумісності з лікарськими речовинами. З цією ж метою використовують кислоту борну, особливо для приготування розчинів лікарських речовин, що є солями сильних кислот і слабких основ. Кислота борна не тільки пригнічує їх гідроліз, але й має консервуючи дію. Інколи доцільно для ізотонування застосовувати глюкозу, бо вона сумісна з великою кількістю лікарських речовин.

Ізотонування очних крапель натрію хлоридом, натрію сульфатом і натрію нітратом проводиться фармацевтом без вказівки лікаря, а борною кислотою та іншими речовинами - тільки за погодженням з лікарем.

^ Відсутність механічних включень. Очні краплі після приготування фільтруються, тому що наявність суспендованих часток та волосків може пошкодити рогівку і слизову оболонку ока. Очні краплі в умовах аптеки фільтрують через беззольний фільтр, скляні та мембранні фільтри.

^ Технологія очних крапель.

Малий об’єм крапель обумовлює специфічний спосіб їх готування. Велике значення для очних крапель має дотримання точності концентрації розчинених речовин. При приготуванні очних крапель, а особливо при фільтруванні, можуть бути значні втрати лікарських речовин за рахунок адсорбції на фільтруючих матеріалах, а також за рахунок розбавлення вихідних розчинів при фільтруванні їх через паперові фільтри, попередньо промиті водою. Для того, щоб максимально зменшити втрату лікарської речовини, очні краплі готують таким чином. Лікарську речовину розчиняють в частині розчинника (приблизно у половинній кількості) і фільтрують у флакон для відпуску через заздалегідь промитий стерильною водою для ін’єкцій складчастий фільтр з підкладеним жмутиком довговолокнистої вати, а потім фільтр промивають рештою розчинника. Такий спосіб готування забезпечує точність концентрацій речовин і відповідний об’єм крапель.

На точність концентрації лікарських речовин в краплях, крім фільтрування, впливає і точність дозування, особливо у тих випадках, коли кількість лікарських речовин становить менше ніж 0,05 і таку кількість неможливо відважити. У таких випадках розчини очних крапель готують у десяти- або двадцятикратній кількості. Щоб прискорити і полегшити процес приготування очних крапель і відпуск їх з аптек, використовують концентровані розчини-напівфабрикати, які готують в асептичних умовах. При приготуванні очних крапель з використанням концентрованих розчинів розраховану кількість напівфабрикатів і води відміряють у склянку для відпуску, дотримуючись умов асептики..

При готуванні очних крапель слід дотримуватись таких вказівок:

1. Готують очні краплі в асептичних умовах масооб’ємним методом, на очищеній воді. При готуванні очних крапель без наступної стерилізації використовують попередньо простерилізовану воду очищену.

2. Очні краплі готують з урахуванням кристалізаційної води у вихідній лікарській речовині.

3. Консерванти додають в лікарську форму перед стерилізацією розчину.

4. Ізотонування розчинів коларголу натрію хлоридом або іншими електролітами не допускається внаслідок їх несумісності. Розчини коларголу не витримують термічної стерилізації, їх готують в асептичних умовах на стерильній очищеній воді одним із способів:

а) коларгол розтирають з невеликою кількістю стерильної очищеної води, розбавляють залишком розчинника, ретельно перемішують.

б) коларгол заливають стерильною очищеною водою і залишають на 4-6 годин для розчинення, потім ретельно перемішують.

Розчини коларголу фільтрують через беззольний паперовий фільтр, або через скляний фільтр № 1, при відсутності яких розчини треба фільтрувати через ватний тампон, попередньо промитий декілька разів стерильною очищеною водою.

5. Етакридину лактат також несумісний з натрієм хлоридом, тому його розчини можна ізотонувати борною кислотою.

7. Якщо в очних краплях прописані розчини в граничній концентрації – розчин рибофлавіну 0,036, розчин фурациліну, то після розчинення в них решти лікарських речовин, які є в пропису, об’єм крапель змінюється, що необхідно враховувати при аналізі очних крапель. Паперові фільтри в таких випадках промивають не водою, а розчином рибофлавіну або фурациліну.

Для відпуску і зберігання очних крапель застосовують флакони з нейтрального скла НС-1 (флакони для антибіотиків), закупорені гумовими пробками, які обкачуються алюмінієвими ковпачками. Така упаковка при багаторазовому використанні може привести до мікробної контамінації, оскільки відкриття флаконів відразу приводить до порушення їх стерильності. Упаковка для очних крапель повинна забезпечувати стерильність і бути зручною при користуванні. Цим вимогам відповідають спеціальні флакони з піпетками з поліетилену, вмонтованими в пробку, що нагвинчується. Наявність стандартної піпетки дає можливість точно і легко дозувати розчин.

Флакони і крапельниці, призначені для відпуску і зберігання очних крапель, а також пробки не повинні змінювати їх якість. Вони повинні бути чистими, хімічно стійкими і відповідати вимогам відповідних ГОСТів або іншої технічної документації.

Очні краплі оформляють основною етикеткою рожевого кольору з написом „Очні краплі” і додатковими „Зберігати в прохолодному темному місці”, „Стерильно” або „Приготовлено асептично”.

^ Очні примочки – стерильні водні розчини, призначені для змочування і промивання очей. Аналогічно до очних крапель вони повинні бути стерильними протягом усього часу використання, ізотонічними, стабільними, прозорими, вільними від механічних включень. Вимога ізотонічності примочок має ще більше значення, ніж для крапель, бо з оком стикається велика кількість рідини.

Якщо як примочки прописані ізотонічні розчини цинку сульфату або срібла нітрату, то перший ізотонують натрію сульфатом, а другий – натрію нітратом. Технологія очних промочок аналогічна очним краплям.

Очні примочки в багатодозових упаковках (згідно вимог ДФ повинні бути в об’ємі не більше 200 мл) повинні містити антимікробні консерванти, за винятком примочок, які використовуютьяс при хірургічних втручаннях і для надання першої медичної допомоги.

Якщо очні примочки не містять антимікробних консервантів, то вони повинні бути упаковані в одноразові упаковки. які використовуються лише один раз . Термін придатності очних примочок у багатодозових упаковках після їх відкриття не повинен перевищувати 4-х тижнів, якщо немає інших вказівок в окремих фармакопейних статтях.

Очні мазі – це м’які ЛФ, призначені для нанесення на кон’юнктиву ока закладанням за нижню повіку за допомогою спеціальних шпателів. Часто зустрічаються мазі з антибіотиками, сульфаніламідними препаратами, ртуті окисом та ін. Застосовують їх для знеболення, розширення або звуження зіниці, зменшення запальних процесів, зниження внутрішньоочного тиску.

^ Вимоги до очних мазей:

- повинні готуватися в асептичних умовах;

- мазева основа повинна бути нейтральною, стерильною, індиферентною, рівномірно розподілятися по слизовій оболонці, не містити сторонніх домішок;

- лікарські речовини в очних мазях повинні знаходитися в оптимальному ступені дисперсності, щоб уникнути пошкодження слизової оболонки;

- повинні легко й самовільно розподілятися по вологій слизовій оболонці.

Для очних мазей, якщо лікарем не вказана основа, при відсутності затвердженої НТД, найчастіше використовують мазеву основу, яка складається з 10 частин безводного ланоліну і 90 частин вазеліну сорту „для очних мазей”, що не містить відновних речовин.

У даній основі ланолін сприяє фіксації мазі на слизовій, а також більш повному всмоктуванню ЛР. Компоненти сплавляють у фарфоровій чашці при нагріванні на водяній бані. Розплавлену основу проціджують через декілька шарів марлі або паперовий фільтр (у сушильній шафі при температурі 90-1000 С) і фасують по 10,0 г у сухі простерилізовані банки, обв’язують пергаментним папером і стерилізують у повітряному стерилізаторі при 1800 С протягом 30 хв. або при 2000 С – протягом 15 хв. Готову очну основу зберігають у захищеному від світла місці при температурі не вище 250 С протягом 2 діб або при 3-50 С – 30 діб.

^ Технологія очних мазей аналогічна технології звичайних мазей, але з дотриманням умов асептики.

Необхідність асептичних умов приготування пов’язана з тим, що мазі можуть бути підхожим середовищем для існування мікроорганізмів. Тому при приготуванні очних мазей доцільне додавання консервантів. Як консерванти використовують бензалконію хлорид 1:1000, суміш ніпагіну і ніпазолу у співвідношенні ніпагіну 0,12 % і ніпазолу 0,02 %, 0,1-0,2 % кислоту сорбінову та інші, які дозволені для медичного застосування.

Важливий фактор при приготуванні очних мазей – досягнення оптимального ступеня дисперсності лікарських речовин, що вводяться. Необхідної дисперсності речовин досягають шляхом попереднього розчинення або ретельного розтирання їх з невеликою кількістю рідини, підхожої до основи.

^ Речовини, розчинні у воді, розчиняють у мінімальній кількості свіжоприготовленої стерильної води для ін’єкцій, а потім змішують з мазевою основою.

Розчиняють у воді й такі речовини як: резорцин, пірогалол, сульфат цинку, на відміну від приготування дерматологічних мазей, коли їх вводять у вигляді тонкого порошку.

^ Речовини, нерозчинні або важкорозчинні в воді та основі, вводять до складу очних мазей у вигляді найдрібніших порошків після ретельного розтирання їх з невеликою кількістю рідкого парафіну, гліцерин, води або частини розплавленої основи, якщо лікарських речовин більше 5 %. Вибір рідини залежить від основи, що застосовується. Для того, щоб забезпечити краще диспергування лікарських речовин, необхідно спочатку рідину брати в половинній кількості від маси твердої речовини, що сприяє кращому подрібненню (правило Дерягіна).

^ Речовини, розчинні в основі, розчиняють у підхожій до основи рідині або частині розплавленої основи, якщо їх понад 5 %.

Приклад. Rp.: Pilocarpini hydrochloridi 0,2

Vaselini 3,0

Lanolini 3,0

M, f. ung.

D. S. Очна мазь.

Очна мазь-емульсіяз отруйною водорозчинною лікарською речовиною.

У стерильній ступці розторають 0,2 г пілокарпіну гідрохлориду з 0,9 мл стерильної води для ін’єкцій (30 % від маси прописаного водного ланоліну) і змішують із заздалегідь процідженим і простерилізованим сплавом вазеліну з ланоліном безводним до одержання однорідної маси.

^ Паспорт письмового контролю

Pilocarpini hydrochloridi 0,2

Aq. pro iniect. 0,9 ml

Vaselini pro oculi sterile 3,0

Lanolini anhydrici sterile 3,0

mзаг = 6,0

Addita aseptice

Очні мазі фасують по 10,0 г в сухі простерилізовані баночки і закупорюють пластмасовими кришками, які нагвинчуються, з простерилізованими пергаментними прокладками. Очні мазі зберігають відповідно до фізико-хімічних властивостей речовин, що входять до їх складу, при температурі не вище 250 С або в холодильнику (3-50 С) протягом 10 діб, крім мазей пілокарпінової 1, 2 % і тіамінової 0,5, 1 %, термін зберігання яких при температурі 3-50 С становить 30 діб.

При відпуску мазей використовують стерильну тару і обов’язково в комплексі зі спеціальною паличкою для нанесення мазі. Найзручніша форма упаковки – туби з олова або алюмінію з кришкою, що нагвинчується. Наповнюють їх за допомогою спеціальних простерилізованих приладів, що працюють за допомогою шприца. Вони гігієнічні при використанні і дозволяють зберігати стерильність мазі більш тривалий час. Туби можуть бути оснащені наконечниками, що нагвинчуються і дозволяють вводти мазь під повіку. Металеві туби не повинні застосовуватися для упаковки мазей, що містять інгредієнти, здатні взаємодіяти з металом.

Оформляють етикетками „Очна мазь”, додатковими „Зберігати в прохолодному темному місці”, „Приготовлено асептично”.

Оцінка якості очних крапель, примочок і мазей проводиться згідно з нормативною документацією, тобто перевіряють рецепт, паспорт, упаковку, оформлення, колір, відсутність механічних включень, відхилення в об’ємі і масі (мазі).

Очні мазі перевіряють за тими ж показниками, що й мазі дерматологічні (однорідність, стерильність, стабільність, еластичність, пластична в’язкість, ін.). очні краплі і примочки піддають якісному і кількісному аналізу.

^ 3.2 Рекомендована література:

Навчальна

- Основна:

1. Государственная фармакопея СССР.-11-е изд.-М.: Медицина, 1987.-Т.1.-336с.-Т.2.- 40с.

2. Государственная фармакопея СССР. - 10-е изд. -М.: Медицина, 1968. - 1079 с.

3. Государственная фармакопея СССР. - 9-е изд. - М.: Медгиз, -1961. - 911с.

4. Грецкий В.М., Хоменок В.С. Руководство к практическим занятиям по технологии лекарственных форм.-М.: Медицина, 1991.

5. Тихонов 0.І., Ярних Т.Г. Аптечна технологія ліків. - Харків: Оригінал, 1995. - 600 с.

6. Кондратьева Т.С., Иванова Л.А. Технология лекарственных форм в 2-х томах. - Т.1. - М.: Медицина, 1991.- 496с.

7. Муравьев И.А. Технология лекарственных форм. - М.: Медицина, 1988.-497с.

8. Перцев І.М., Шевченко Л,Д., Чаговець Р.К. Практикум з аптечної технології ліків. - Харків: Прапор, 1995. - 303 с .

9. Перцев И.М., Чаговец Р.К. Руководство к лабораторным занятиям по аптечной технологии лекарственных форм.-К.: Вища школа, 1987.-290с.

- Додаткова:

1. К проблеме создания новых лекарственных форм. Сообщение 1 / Г.С.Башура, А.И.Тихонов, А.Г.Башура, Е.А.Семенова, А.А.Яремчук, В.Д.Чередниченко //Фармаком. - 1995. - № 1-2. - С. 9-21.

2. К проблеме создания новых лекарственных форм. Сообщение 2 / Г.С.Башура, А.И.Тихонов, А.Г.Башура, Е.А.Семенова, А.А.Яремчук, В.Д.Чередниченко //Фармаком. - 1995. - № 5-6. - С. 15-20.

3. Машковський М.Д. Лекарственные средства.-М.:Медицина, 2000.-Т.1-2.

4. Муравъев И.А. Козьмин В.Д. Кудрин А.Н. Несовместимость лекарственных веществ М. Медицина 1978.

5. Півненко Г.П., Чаговець Р.К., Перцев Г.М. Практикум з аптечної технології ліків.-К.: Вища школа, 1972.

6. Р.Б.Косуба, В.І.Кучер Основи медичної рецептури. м. Чернівці, 2000.

7. Руководство к лабораторным занятиям по аптечной технологии лекарсвенных форм Т.С.Кондратьева, Л.А.Иванова Ю.И.Зеликсон М. Медицина 1986.

8. СиневД.Н. Гуревич И.Я. Пособие для фармацевтов аптек. М. Медицина 1982

9. Справочник фармацевта. / Под ред. А.И.Тенцовой - 2-е изд. - М.: Медицина, 1981.-184 с.

10. Тихонов О.І. Ярних Т.Г. Навчальний посібник з аптечної технології ліків. Х. Основа, 1998.

Інструкції та накази:

1. Н-з № 360 від 19.07.05 р. Про затвердження правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-замовлень. Зміни до наказу № 360 – наказ № 440 від 04.07.06 р.

2. Н-з № 233 від 25.07.97 р. Перелік безрецептурних ЛЗ.

3. Н-з № 356 від 18.12.97 р. Про затвердження Порядку обігу наркотичних засобів...

4. Н-з № 44 від 16.03.93р. Про організацію зберігання в аптечних установах різних груп ЛЗ.

5. Н-з № 96 від 03.04.91р. О контроле качества ЛС изготовляемых в аптеках.

6. Н-з № 276 від 27.09.91р. О нормах отклонения ,допустимых при изготовлении ЛС .

7. Н-з № 583 від 19.07.72р. Единственные правила оформлении лекарств изготовляемых в аптеках.

8. Н-з № 530 від 4.06.82р. Об утверждении этикеток для оформления лекарств, изготовляемых в аптеках.

9. Н-з № 197 від 7.09.93р. Про затвердження інструкції по приготуванню в аптеках ЛФ з рідким дисперсним середовищем.

10. Н-з № 275 від 05.05.06 р. “Про затвердження інструкції із санітарно-протиепідемічного режиму аптечних закладів”.

11. Н-з №626 від 15.12.2004 р. „Про затвердження правил виробництва (виготовлення) ЛЗ в умовах аптеки”.

^ 3.3 Матеріали для самоконтролю:

Контрольні питання:

1. Очні лікарські форми, класифікація, недоліки.

2. Очні краплі, визначення, вимоги до очних крапель: стерильність, стабільність, ізотонічність та відсутність механічних включень.

3. Технологія приготування очних крапель.

4. Особливі випадки приготування очних крапель.

5. Зберігання і відпуск очних крапель.

6. Очні примочки, способи забезпечення їх якості, технологія приготування.

7. Вимоги до очних мазей.

8. Основи, які застосовуються при готуванні очних мазей, вимоги до них, характеристика.

9. Правила введення лікарських речовин в очні мазі.

10. Оцінка якості очних лікарських форм.

Схожі:

\"Затверджено\" icon"затверджено" "затверджено"
Ректор Національного університету на спільному засіданні профкому та адміністрації
\"Затверджено\" icon"затверджено" "затверджено"
Ректор Національного університету на спільному засіданні профкому та адміністрації
\"Затверджено\" icon"затверджено" "затверджено"
Ректор Національного університету на спільному засіданні профкому та адміністрації
\"Затверджено\" iconПоложення про організацію методичної роботи у Луцькому національному технічному університеті Луцьк-2010 Затверджено Затверджено
Порядок підготовки та поліграфічного виготовлення методичних видань у редакційно-видавничому відділі лнту
\"Затверджено\" icon«Затверджено» Начальник управління освіти І науки, молоді та спорту Запорізької обласної ради О. Г. Вєрозубов „ ” 2011р. «Затверджено»
Програма допрофільної та профільної підготовки учнів загальноосвітніх навчальних закладів на засадах інформаційно-комунікаційних...
\"Затверджено\" iconМіністерство охорони здоров'я україни національний медичний університет імені о. О. Богомольца кафедра ортопедичної стоматології затверджено затверджено
Одна бригада екзаменаторів працює на одній з кафедр І приймає іспит у 6-ти студентів протягом 1 екзаменаційного дня
\"Затверджено\" iconМ. П. Драгоманова інститут соціології, психології та управління Кафедра (назва кафедри) затверджено затверджено на засіданні кафедри на засіданні Вченої ради протокол
move to 0-15181910
\"Затверджено\" iconПоложення про академічні відпустки та повторне навчання в вищих навчальних закладах освіти (Затверджено наказом Міністерства освіти України І Міністерства охорони здоров'я від 06. 06. 96 №191/153.) Затверджено
Затверджено наказом Міністерства освіти України І міністерства охорони здоров'я від 06. 06. 96 №191/153
\"Затверджено\" iconПоложення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах (Затверджено наказом Міністерства освіти України від 06. 93 №161. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23. 11. 93 за №173) Затверджено
Затверджено наказом Міністерства освіти України від 06. 93 №161. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23. 11. 93 за №173
\"Затверджено\" iconЗатверджено на засіданні кафедри Інженерної механіки Протокол №6 від 26. 12. 2004 Затверджено на учбово-видавничій раді Дон нту протокол №1 від 14. 03. 2005р
Взаємозамінність, стандартизація та технічні вимірювання., Типова програма. Методичні вказівки та контрольні завдання для студентів...
\"Затверджено\" iconЗатверджено затверджено голова профспілкового Ректор комітету студентів та двнз «кнеу імені Вадима аспірантів двнз «кнеу гетьмана»
Підготовка проекту Угоди між адміністрацією та університету та профкомом студентів та аспірантів та внесення змін до Правил внутрішнього...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи