МетодичнІ вказівки icon

МетодичнІ вказівки
Скачати 103.17 Kb.
НазваМетодичнІ вказівки
Дата02.07.2012
Розмір103.17 Kb.
ТипДокументи

“Затверджено”

на методичній нараді кафедри фармації

зав. кафедри фармації

професор___________Р.Б.Косуба


Протокол №____ від ______________200 р.


Протокол №____ від ______________200 р.


МетодичнІ вказівки ____

для самостійної позааудиторної підготовки з теми:

Ветеринарні лікарські форми: визначення, характеристика, особливості технології специфічних лікарських форм для тварин (гранули, полюси, кашки, пасти), коригуючи речовини для ветеринарних лікарських форм.


Навчальний предмет:

аптечна технологія лікарських засобів

ІІІ курс фармацевтичного факультету,

спеціальність “Фармація

ОКР „Бакалавр”

(заочна форма навчання 4 та 4,5 роки)

6 годин


Методичні вказівки склала

асист. Сахацька І.М.


Чернівці 2008

Тема: Ветеринарні лікарські форми: визначення, характеристика, особливості технології специфічних лікарських форм для тварин (гранули, полюси, кашки, пасти), коригуючи речовини для ветеринарних лікарських форм.

^ Навчальний предмет – аптечна технологія лікарських засобів. ІІІ курс

Факультет – фармацевтичний

Тривалість - 6 год.

Актуальність теми: Анатомо-фізіологічні особливості організму тварин, що обумовили свого часу становлення ветеринарії, в сучасних умовах дають підставу для самостійного розвитку спеціальної галузі фармацевтичної науки — ветеринарної фармації. Завдання ветеринарії — попередження захворювань сільськогосподарських тварин і надання захворілим тваринам своєчасної лікувальної допомоги. В виконанні цих завдань важливу роль відіграє своєчасне забезпечення ветеринарних закладів необхідними ліками.

2. Навчальнi цілі:

2.1Студент повинен знати:

- характеристику ветеринарних лікарських форм;

- технологію специфічних лікарських форм для тварин (гранули, полюси, кашки, пасти).

2.2. Вміти

- Оцінювати правильність виписування рецептів і здійснювати перевірку доз сильнодіючих речовин (при необхідності).

- Користуватися ДФ, іншою НТД і довідковою літературою для пошуку необхідної документації щодо приготування ветеринарних лікарських форм.

- Вибирати і обґрунтувати оптимальну технологію ветеринарних лікарських форм.

^ 3. Матеріали для самостійної позааудиторної роботи

3.1 Міжпредметна інтеграція

Дисципліни


Знати


Вміти


  • Попередні:

1. Латинська моваОснови латинської термінології, структуру рецепта


Читати рецепти латинською мовою

  • Наступні:

1. Організація та економіка фармації

2. ФармакологіяПравила виписування рецептів згідно нормуючих документів

Визначення доз і їх класифікацію


Оцінювати правильність оформлення рецептів згідно нормуючих документів.

Перевіряти разові і добові дози, коректувати їх.

  • Міжпредметна інтеграція:

1. Неорганічна та фармацевтична хімія

2. ФізикаВластивості інгредієнтів та допоміжних речовин

Одиниці виміру маси та об’єму тілаВміти знаходити властивості речовин у ДФ і довідковій літературі.

Користуватися терезами та мірним посудом


Зміст

Зараз у ветеринарній практиці досить широко застосовуються антибіотики і хіміотерапевтичні препарати, вакцини, сироватки, діагностичні препарати, вітаміни, фітонциди, бджолиний мед, знеболюючі, снодійні, ендокринні препарати і т.д.

Лікарські форми, які готуються для ветеринарії, в основному, такі ж, як і для медичних цілей (порошки, мікстури, очні краплі і примочки, мазі, пілюлі, збори, емульсії і т.д.). Призначаються вони також для зовнішнього і внутрішнього застосування та ін'єкцій (підшкірні, внутрім'язеві і внутрівенні).

^ Ветеринарна рецептура має такі особливості:

1. Застосовуються окремі лікарські форми і лікарські засоби, які вже не використовуються в медичній практиці або використовуються в ній надзвичайно рідко, наприклад, болюси і кашки.

2. Об'єм і маса лікарських форм залежать від виду тварини, відгодованості і будови її органів, наприклад, для корів глобулі можуть бути вагою 20,0-30,0 г, дозовані порошки до 100,0 г, рідкі ліки відпускаються літрами, а гранули для птахів по 0,05 і т.д.

3. При виборі смакового засобу треба звертати увагу на те, що різні тварини віддають перевагу різним спеціям: собаки й свині люблять солодке, вівці й коні — сіль, кози й велика рогата худоба — гірке. Слід мати також на увазі і властивості окремих речовин, наприклад, неприємний смак фенолу маскується при наявності ефірних олій, а деякі окремі допоміжні речовини можуть бути й смаковими, наприклад, fruktus Juniperi.

4. Дозування отруйних і сильнодіючих лікарських засобів залежить від виду, живої ваги, статі й віку тварини.

Технологія ветеринарних лікарських форм, таких як збори, порошки, мікстури, настої й відвари, краплі, мазі, лініменти, супозиторії, глобулі, пілюлі, ін'єкційні розчини, нічим, крім кількісного боку, не відрізняється від технології звичайних лікарських форм, застосовуваних у медичній практиці.

При їх приготуванні треба мати на увазі такі особливості:

1. До лікарських форм, призначених для зовнішнього застосування, наприклад, присипок, щоб уникнути їх злизування, вводять речовини, які мають неприємний смак або запах (Aloe, Asafaetida).

2. Лікарські форми, призначені для внутрішнього застосування, дуже часто готуються з різними коригуючими речовинами, але, крім цього, для кращого приймання цих лікарських форм, наприклад, порошків, їх перемішують з будь-яким кормом тварин (овес, пійло, м'ясний фарш і т.д.).

^ Болюси, гранули й кашки специфічні тільки для ветеринарної практики, тому необхідно більш детально розглянути їх технологію

Болюси (Воlі) це лікарська форма консистенції м'якого хліба. Призначаються тільки для внутрішнього вживання. Маса їх коливається від 0,5 до 50,0 г. Форма болюсів залежить від їх величини. Дрібним болюсам надають форми кульок, а більшим — довгастої, яйцеподібної. Через те, що болюси для кращого ковтання готують м'якшої консистенції, ніж пілюлі, то й розпадаються вони в кишковому тракті швидше. Готують болюси так же, як і пілюлі. Прописані лікарські засоби подрібнюють і змішують за правилами змішування порошків до однорідної маси. До одержаної суміші добавляють допоміжні речовини так же, як і при приготуванні пілюль. Потім поступово добавляють воду або іншу допоміжну рідку речовину до одержання маси необхідної консистенції. Отриману масу зважують і, виходячи з кількості прописаних болюсів, розважують її на одинакові частини, викачують і обсипають індиферентним порошком.

Вони призначаються переважно коням (вага болюсу до 50,0 г), рідше собакам (вага болюсу до 5,0 г), вівцям, котам, великій рогатій худобі та іншим тваринам. Болюси тваринам дають за допомогою болюсодавача.

Як допоміжні речовини для болюсів застосовуються пшеничне борошно, солод, а також інші консистентні речовини, які застосовуються при приготуванні пілюль.

Болюси прописують на 1-2 дні, тому що при зберіганні вони швидко твердіють і, крім того, починають бродити. Відпускають їх у коробках або паперових мішечках. Якщо вони містять речовини, що зволожуються, то їх відпускають у банках.

^ Гранули, крупинки (Granulae). Гранули це лікарська форма, аналогічна пілюлям, вагою від 0,1 до 0,05 г. Призначені для лікування птахів. Найчастіше дають їм з просяною крупою.

Якщо до складу гранул не входять отруйні та сильнодіючі речовини, їх можна одержати шляхом протирання маси через сито з наступним висушуванням.

Кашки (Electuaria) це лікарські форми кашко- або тістоподібної консистенції, призначені тільки для внутрішнього вжитку. Найчастіше призначаються кашки свиням, рідше — коням та іншим тваринам. Складаються вони із суміші лікарських і допоміжних речовин (рідких, напіврідких і зв'язуючих), які беруться в різних співвідношеннях.

Розрізняють кашки густої консистенції (Electuaria spissa), які не стікають з ложки, і густуватої (Electuaria tenua s. Mollia), які стікають з ложки подібно до патоки. Отруйні і сильнодіючі лікарські засоби в кашках не прописуються, тому що при кожному окремому прийманні не можна забезпечити точне їх дозування.

Не рекомендується відпускати в кашках лікарські засоби, що мають неприємний запах і смак, а також речовини, які легко розкладаються і окислюються (калію перманганат, срібло азотнокисле).

Через те, що кашки своєю консистенцією і складом наближаються до болюсної маси, то як допоміжні формоутворюючі засоби для них застосовують ті ж самі речовини. Частіше використовують порошок локриці (Pulvis radicis Glycyrrhizae), житнє борошно (Farina secalina), порошок алейного кореня (Pulvis radicis Althaeae), лляне борошно (Farina Lini). 3 цією ж метою застосовують цукровий сироп, патоку, мед, рослинні екстракти і соки, олії, бальзами, смоли та ін.

За даними І.Є.Мозгова, допоміжні речовини беруть приблизно в такій кількості:

- при приготуванні кашки з рослинного порошку — слизових речовин 1/5-1/2, сиропу й меду 1/2-3/4, олій — 1 частину;

- при приготуванні кашки з неорганічних сполук — слизових речовин 1/2-1/3, рослинних екстрактів і соків 1/2-3/4, сиропу й меду — 1 частину;

- для приготування кашки з бальзамів і жирних олій застосовують рослинні порошки /можна і не слизові/ в тій же кількості, що й для неорганічних сполук.

Вагова кількість допоміжних речовин різна в залежності від властивостей основних лікарських засобів і консистентних речовин. Дуже добре зв'язує алтейний корінь, кількість якого використовується для рослинних порошків, приблизно 1/6 частина від загальної ваги їх, а для порошкоподібних солей — приблизно 1/3 їх ваги. Кількість локриці приблизно в 1,5-2 рази більше, ніж алтейного кореня, його необхідно приблизно 1/5 частину від ваги рослинних порошків і 1/3-1/2 від ваги порошкоподібних солей.

Одержання кашок полягає в тому, що, перш за все, ретельно змішують рослинні порошки, потім до них добавляють рідкі або напіврідкі речовини, весь час перемішуючи вміст до одержання однорідної маси. Густі екстракти спочатку змішують з рідкими речовинами і одержану суміш домішують до порошків. Солі додають у вигляді найтонших порошків або розчинів і домішують до порошків, уникаючи при цьому введення зайвої кількості води. Кашки — нестійка лікарська форма. Солодкі речовини легко починають бродити і на другий-третій день уже скисають, слизові — швидко висихають і т.д.

Готують кашки ex tempore. Для консервування при приготуванні їх підігрівають на киплячій водяній бані протягом години або добавляють до них гліцерин, щоб уникнути висихання. Зберігають їх у сухому прохолодному місці в добре закритих банках. Консистенція кашки повинна бути вказана в рецепті, а якщо надходить рецепт без позначення консистенції, готують густі кашки. Відпускають їх у банках або коробках, обкладених пергаментним папером.

^ 3.2. Рекомендована література:

Навчальна

- Основна:

1. Государственная фармакопея СССР.-11-е изд.-М.: Медицина, 1987.-Т.1.-336с.-Т.2.- 40с.

2. Государственная фармакопея СССР. - 10-е изд. -М.: Медицина, 1968. - 1079 с.

3. Государственная фармакопея СССР. - 9-е изд. - М.: Медгиз, -1961. - 911с.

4. Грецкий В.М., Хоменок В.С. Руководство к практическим занятиям по технологии лекарственных форм.-М.: Медицина, 1991.

5. Тихонов 0.І., Ярних Т.Г. Аптечна технологія ліків. - Харків: Оригінал, 1995. - 600 с.

6. Кондратьева Т.С., Иванова Л.А. Технология лекарственных форм в 2-х томах. - Т.1. - М.: Медицина, 1991.- 496с.

7. Муравьев И.А. Технология лекарственных форм. - М.: Медицина, 1988.-497с.

8. Перцев І.М., Шевченко Л,Д., Чаговець Р.К. Практикум з аптечної технології ліків. - Харків: Прапор, 1995. - 303 с .

9. Перцев И.М., Чаговец Р.К. Руководство к лабораторным занятиям по аптечной технологии лекарственных форм.-К.: Вища школа, 1987.-290с.

- Додаткова:

1. К проблеме создания новых лекарственных форм. Сообщение 1 / Г.С.Башура, А.И.Тихонов, А.Г.Башура, Е.А.Семенова, А.А.Яремчук, В.Д.Чередниченко //Фармаком. - 1995. - № 1-2. - С. 9-21.

2. К проблеме создания новых лекарственных форм. Сообщение 2 / Г.С.Башура, А.И.Тихонов, А.Г.Башура, Е.А.Семенова, А.А.Яремчук, В.Д.Чередниченко //Фармаком. - 1995. - № 5-6. - С. 15-20.

3. Машковський М.Д. Лекарственные средства.-М.:Медицина, 2000.-Т.1-2.

4. Муравъев И.А. Козьмин В.Д. Кудрин А.Н. Несовместимость лекарственных веществ М. Медицина 1978.

5. Півненко Г.П., Чаговець Р.К., Перцев Г.М. Практикум з аптечної технології ліків.-К.: Вища школа, 1972.

6. Р.Б.Косуба, В.І.Кучер Основи медичної рецептури. м. Чернівці, 2000.

7. Руководство к лабораторным занятиям по аптечной технологии лекарсвенных форм Т.С.Кондратьева, Л.А.Иванова Ю.И.Зеликсон М. Медицина 1986.

8. СиневД.Н. Гуревич И.Я. Пособие для фармацевтов аптек. М. Медицина 1982

9. Справочник фармацевта. / Под ред. А.И.Тенцовой - 2-е изд. - М.: Медицина, 1981.-184 с.

10. Тихонов О.І. Ярних Т.Г. Навчальний посібник з аптечної технології ліків. Х. Основа, 1998.

Інструкції та накази:

1. Н-з № 360 від 19.07.05 р. Про затвердження правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-замовлень. Зміни до наказу № 360 – наказ № 440 від 04.07.06 р.

2. Н-з № 233 від 25.07.97 р. Перелік безрецептурних ЛЗ.

3. Н-з № 356 від 18.12.97 р. Про затвердження Порядку обігу наркотичних засобів...

4. Н-з № 44 від 16.03.93р. Про організацію зберігання в аптечних установах різних груп ЛЗ.

5. Н-з № 96 від 03.04.91р. О контроле качества ЛС изготовляемых в аптеках.

6. Н-з № 197 від 7.09.93р. Про затвердження інструкції по приготуванню в аптеках ЛФ з рідким дисперсним середовищем.

7. Н-з № 275 від 05.05.06 р. “Про затвердження інструкції із санітарно-протиепідемічного режиму аптечних закладів”.

3.3. Матеріали для самоконтролю:

Контрольні питання:

1. Характеристика ветеринарних лікарських форм.

2. Особливості ветеринарної рецептури.

3. Технологія виготовлення болюсів.

4. Особливості приготування гранул.

5. Технологія приготування кашок.

Схожі:

МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до проведення семінарських та практичних занять з курсу «Методика викладання у вищій школі» для студентів спеціальності 050201 «Менеджмент організацій» окп «Магістр»
Методичні вказівки до виконання дипломної роботи спеціаліста: підготовка, написання, захист. Методичні вказівки / Упор. Ґудзь П....
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення матеріалу, індивідуальні завдання та методичні вказівки до їх виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни ²Міжнародний маркетинг² для студентів напряму...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення матеріалу, індивідуальні завдання та методичні вказівки до їх виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни «Менеджмент в енергетиці» для студентів спеціальності...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення матеріалу, індивідуальні завдання та методичні вказівки до їх виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни ²Менеджмент персоналу² для студентів спеціальності...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до їх вивчення, контрольні питання для самоперевірки, що наведені після кожної теми дисципліни, методичні вказівки до виконання контрольної роботи
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни "Економіка енергетики" для студентів напряму...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до їх вивчення, контрольні питання для самоперевірки, що наведені після кожної теми дисципліни, методичні вказівки до виконання контрольної роботи
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни "Економіка та фінанси підприємства" для студентів...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до вивчення тем, перелік розділів, що виносяться на самостійне опрацювання студентів, варіанти індивідуальних завдань, перелік літератури. Методичні вказівки укладені з урахуванням вимог державного освітнього стандарту
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни “Страховий менеджмент” для студентів спеціальності...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення тем, передбачених програмою дисципліни «Mенеджмент», завдання до контрольної роботи та методичні вказівки до її виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни «Mенеджмент» для студентів напрямів 050502 –...
МетодичнІ вказівки icon2765 Методичні вказівки
Методичні вказівки до практичних та самостійних занять з курсу «Методи синтезу та оптимізації» для студентів
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки
С. С. Душкін, Т. О. Шевченко методичні вказівки для проведення практичних занять, лабораторних робіт
МетодичнІ вказівки iconФінанси І кредит методичні вказівки
Методичні вказівки по проведенню практичних занять з дисципліни «Банківські операції»
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи