МетодичнІ вказівки icon

МетодичнІ вказівки
Скачати 109.39 Kb.
НазваМетодичнІ вказівки
Дата02.07.2012
Розмір109.39 Kb.
ТипДокументи

“Затверджено”

на методичній нараді кафедри фармації

зав. кафедри фармації

професор___________Р.Б.Косуба


Протокол №____ від ______________200 р.


Протокол №____ від ______________200 р.


МетодичнІ вказівки ____

для самостійної позааудиторної підготовки з теми:

Ветеринарні лікарські форми. Дозування. Загальні правила виготовлення, зберігання та відпуск.


Навчальний предмет:

аптечна технологія лікарських засобів

ІІІ курс фармацевтичного факультету,

спеціальність “Фармація

ОКР „Бакалавр”

6 годин


Методичні вказівки склала

асист. Сахацька І.М.


Чернівці 2008

^ Тема: Ветеринарні лікарські форми. Дозування. Загальні правила виготовлення, зберігання та відпуск.

Навчальний предмет – аптечна технологія лікарських засобів. ІІІ курс

Факультет – фармацевтичний

Тривалість - 6 год.

^ Актуальність теми: Анатомо-фізіологічні особливості організму тварин, що обумовили свого часу становлення ветеринарії, в сучасних умовах дають підставу для самостійного розвитку спеціальної галузі фармацевтичної науки — ветеринарної фармації. Завдання ветеринарії — попередження захворювань сільськогосподарських тварин і надання захворілим тваринам своєчасної лікувальної допомоги. В виконанні цих завдань важливу роль відіграє своєчасне забезпечення ветеринарних закладів необхідними ліками.

^ 2. Навчальнi цілі:

2.1Студент повинен знати:

- характеристику ветеринарних лікарських форм;

- особливості дозування ветеринарних лікарських форм;

- загальні правила виготовлення лікарських форм для тварин.

2.2. Вміти

- Оцінювати правильність виписування рецептів і здійснювати перевірку доз сильнодіючих речовин (при необхідності).

- Користуватися ДФ, іншою НТД і довідковою літературою для пошуку необхідної документації щодо приготування ветеринарних лікарських форм.

- Вибирати і обґрунтувати оптимальну технологію ветеринарних лікарських форм.

^ 3. Матеріали для самостійної позааудиторної роботи

3.1 Міжпредметна інтеграція

Дисципліни


Знати


Вміти


  • Попередні:

1. Латинська моваОснови латинської термінології, структуру рецепта


Читати рецепти латинською мовою

  • Наступні:

1. Організація та економіка фармації

2. ФармакологіяПравила виписування рецептів згідно нормуючих документів

Визначення доз і їх класифікацію


Оцінювати правильність оформлення рецептів згідно нормуючих документів.

Перевіряти разові і добові дози, коректувати їх.

  • Міжпредметна інтеграція:

1. Неорганічна та фармацевтична хімія

2. ФізикаВластивості інгредієнтів та допоміжних речовин

Одиниці виміру маси та об’єму тілаВміти знаходити властивості речовин у ДФ і довідковій літературі.

Користуватися терезами та мірним посудом


Зміст

Зараз у ветеринарній практиці досить широко застосовуються антибіотики і хіміотерапевтичні препарати, вакцини, сироватки, діагностичні препарати, вітаміни, фітонциди, бджолиний мед, знеболюючі, снодійні, ендокринні препарати і т.д.

Лікарські форми, які готуються для ветеринарії, в основному, такі ж, як і для медичних цілей (порошки, мікстури, очні краплі і примочки, мазі, пілюлі, збори, емульсії і т.д.). Призначаються вони також для зовнішнього і внутрішнього застосування та ін'єкцій (підшкірні, внутрім'язеві і внутрівенні).

^ Ветеринарна рецептура має такі особливості:

1. Застосовуються окремі лікарські форми і лікарські засоби, які вже не використовуються в медичній практиці або використовуються в ній надзвичайно рідко, наприклад, болюси і кашки.

2. Об'єм і маса лікарських форм залежать від виду тварини, відгодованостіі будови її органів, наприклад, для корів глобулі можуть бути вагою 20,0-30,0 г, дозовані порошки до 100,0 г, рідкі ліки відпускаються літрами, а гранули для птахів по 0,05 і т.д.

3. При виборі смакового засобу треба звертати увагу на те, що різні тварини віддають перевагу різним спеціям: собаки й свині люблять солодке, вівці й коні — сіль, кози й велика рогата худоба — гірке. Слід мати також на увазі і властивості окремих речовин, наприклад, неприємний смак фенолу маскується при наявності ефірних олій, а деякі окремі допоміжні речовини можуть бути й смаковими, наприклад, fruktus Juniperi.

4. Дозування отруйних і сильнодіючих лікарських засобів залежить від виду, живої ваги, статі й віку тварини.

Але правильніше вираховувати дозу лікарських засобів для окремих видів тварин на 1 кг живої ваги.

Якщо дозу для коня (жива вага 400 кг) прийняти за одиницю, то дози більшості лікарських засобів визначаються в співвідношеннях.

Таке вирахування доз лікарських засобів тільки орієнтовне і стосується далеко не всіх засобів, тому що тварини різних видів мають неоднакову сприйнятливість до окремих лікарських засобів.

Наприклад, велика рогата худоба дуже чутлива до каломелі, в той же час як у свиней чутливість до цього засобу знижена. Кішки дуже чутливі до серцевих глікозидів, валер'янової настойки, фенілсаліцилату, фенолу й мало чутливі до апоморфіну. Птахи досить чутливі до кухонної солі і мало чутливі до стрихніну і т.д.

Сила дії лікарської речовини в одній і тій же дозі буває різна в залежності від віку тварини: старі й молоді тварини більш чутливі до токсичного впливу, ніж тварини середнього віку.

Для коней і великої рогатої худоби різного віку дози речовин орієнтовно визначають у таких співвідношеннях:

Велика рогата худоба Кінь

Від 3 до 8 років – 1 Від 3 до 12 років – 1

від 8 до 12 років – 3/4 від 12 до 20 років – 3/4

від 13 до 15 років – 1/2 від 20 до 25 років – 1/2

у 2 роки – 1/2 у 2 роки – 1/2

у 1 рік – 1/4 у 1 рік

Теля Лоша

Від 4 до 8 місяців – 1/8 Від 1 до 6 місяців – 1/24

від 1 до 4 місяців – 1/16

В залежності від шляхів введення лікарських речовин дози їх визначаються приблизно в таких співвідношеннях:

Орально – 1 Внутрім'язово – 1/3-1/4

Ректально – 1,5-2 Внутрівенно – 1/4

Підшкірно – 1/3-1/2 Інтратрахельно – 1/4

Технологія ветеринарних лікарських форм, таких як збори, порошки, мікстури, настої й відвари, краплі, мазі, лініменти, супозиторії, глобулі, пілюлі, ін'єкційні розчини, нічим, крім кількісного боку, не відрізняється від технології звичайних лікарських форм, застосовуваних у медичній практиці.

При їх приготуванні треба мати на увазі такі особливості:

1. До лікарських форм, призначених для зовнішнього застосування, наприклад, присипок, щоб уникнути їх злизування, вводять речовини, які мають неприємний смак або запах (Aloe, Asafaetida).

2. Лікарські форми, призначені для внутрішнього застосування, дуже часто готуються з різними коригуючими речовинами, але, крім цього, для кращого приймання цих лікарських форм, наприклад, порошків, їх перемішують з будь-яким кормом тварин (овес, пійло, м'ясний фарш і т.д.).

^ Настої і відвари готують за методами, наведеними в ДФ XI. Проте в тих випадках, коли ці лікарські форми треба приготувати для великих тварин, аптека відпускає прописану кількість лікарського рослинного матеріалу, їх готують домашнім способом. Рослинний матеріал поміщають у посуд, який добре закривається, і обливають прописаною кількістю киплячої води. Потім його загортають у папір, зверху укутують шерстяною або ватяною ковдрою і залишають на 20-30 хвилин. Після охолодження рідину проціджують через зонд, поять тварину з пляшки або оприскують нею відповідний корм.

Лініменти. Крім звичайних, у ветеринарній практиці широко застосовуються лініменти на риб'ячому жиру, які добре вбираються шкірою, розм'якшують її і завдяки своєму фізико-хімічному стану й наявності в них вітамінів мають хороший лікувальний ефект.

Мазі звичайно призначаються на 2-5 діб. Виходячи з цього, їх виписують приблизно в кількості 30,0-100,0 г. Очні мазі — 5,0-10,0 г, а протикоростяні — 500,0 г і більше.

Останнім часом все більшого розповсюдження в ветеринарній практиці набувають дозовані ректальні мазі в пластмасових упаковках з наконечником для індивідуального застосування.

Пілюлі прописують масою: для коней — 2,0-6,0 г; собакам — 0,1-0,5 г; котам — 0,1-0,3 г і крупинки птахам — 0,1-0,05 г. Найчастіше пілюлі призначаються дрібним тваринам (собакам і котам), рідше — великій та дрібній рогатій худобі і зовсім не призначаються свиням.

Із допоміжних речовин особливо широко застосовується пшеничне борошно.

Порівняно просто давати пілюлі собакам і котам. Птахи ковтають гранули, змішані з просом або покладені їм у відкритий дзьоб.

^ Ректальні лікарські форми не одержали значного поширення у ветеринарній практиці, хоч використання ректального способу в терапевтичних цілях досить перспективне і в ряді випадків більш доцільне, ніж призначення лікарських форм з їжею, пійлом і т.д.

Звичайними лікарськими формами є клізми і супозиторії, які готують за загальноприйнятими в медичній практиці методами, за винятком об'єму і геометричних розмірів. Наприклад, для очищувальних клізм можуть призначатися різні лікарські речовини, застосовувані в медичній практиці.

Об'єм лікарських клізм — 100-200 мл для великих і 10-30 мл для дрібних тварин. Рідше виконують крапельне вливання лікарських або поживних речовин у пряму кишку. Також різноманітні розміри супозиторіїв — від 0,5 до 0,7 г і більше. Як основу звичайно застосовують масло какао. В останні роки все більше поширюються синтетичні основи, різні штучні суміші і сплави жирних і жироподібних речовин, а також водорозчинні основи: ГХМ 7Т — гідрогенізат бавовникової олії з 7% емульгатора Т-2; ГПЯ-5Т — гідрогенізат пальмоядерної олії з 5% емульгатора Т-2; ГПМ:ПИ = 2:1 3Т — сплав гідрогенізату соняшникової олії з соняшниковою олією в співвідношенні 2:1 з 3% емульгатора Т-2; 5 % розчин МЦ.

Збори. Готуються за загальними правилами. Призначаються збори домашнім тваринам усіх видів як для зовнішнього застосування (припарки, примочки, ванни), так і для внутрішнього (проносні, сечогінні та ін.). Із зборів звичайно готують настої або відвари; невелику кількість їх дають з хлібом, а також з кормом або пійлом.

Іноді з аптек виписуються збори вже в вигляді готових сумішей з водою (припарки).

Порошки. Призначення лікарських засобів у формі порошків придатне для всіх видів тварин за умови, якщо при прийманні їх будуть домішувати до будь-якого корму або пиття. У зв'язку з цим широко застосовуються і різні коригуючі речовини, які полегшують приймання порошків.

У деяких випадках використовуються желатинові капсули. Інколи до присипок добавляють речовини для одержання кольору, схожого із забарвленням зовнішніх покривів тварин. Порошки готують за загальними правилами. Особливість полягає в тому, що доводиться працювати з більшою кількістю лікарських речовин, ніж у медичній практиці. В рецептурі ветеринарних аптек зустрічаються всі типи дозованих і недозованих порошків.

^ Розчини (істинні та колоїдні). Готуються за загальними правилами. Звичайно застосовується водопровідна або кринична вода, за винятком тих випадків, коли лікарські речовини несумісні з солями, що містяться в звичайній воді.

^ Суспензії і емульсії. На відміну від медичних мікстур-суспензій у ветеринарних суспензіях можуть бути прописані сильнодіючі речовини, а також дисперговані рослинні порошки.

Із насіннєвих емульсій частіше зустрічаються емульсії з макового, лляного та конопляного насіння. Олійні емульсії готуються з використанням желатози, камедей, а також яєчних жовтків.

^ 3.2. Рекомендована література:

Навчальна

- Основна:

1. Государственная фармакопея СССР.-11-е изд.-М.: Медицина, 1987.-Т.1.-336с.-Т.2.- 40с.

2. Государственная фармакопея СССР. - 10-е изд. -М.: Медицина, 1968. - 1079 с.

3. Государственная фармакопея СССР. - 9-е изд. - М.: Медгиз, -1961. - 911с.

4. Грецкий В.М., Хоменок В.С. Руководство к практическим занятиям по технологии лекарственных форм.-М.: Медицина, 1991.

5. Тихонов 0.І., Ярних Т.Г. Аптечна технологія ліків. - Харків: Оригінал, 1995. - 600 с.

6. Кондратьева Т.С., Иванова Л.А. Технология лекарственных форм в 2-х томах. - Т.1. - М.: Медицина, 1991.- 496с.

7. Муравьев И.А. Технология лекарственных форм. - М.: Медицина, 1988.-497с.

8. Перцев І.М., Шевченко Л,Д., Чаговець Р.К. Практикум з аптечної технології ліків. - Харків: Прапор, 1995. - 303 с .

9. Перцев И.М., Чаговец Р.К. Руководство к лабораторным занятиям по аптечной технологии лекарственных форм.-К.: Вища школа, 1987.-290с.

- Додаткова:

1. К проблеме создания новых лекарственных форм. Сообщение 1 / Г.С.Башура, А.И.Тихонов, А.Г.Башура, Е.А.Семенова, А.А.Яремчук, В.Д.Чередниченко //Фармаком.-1995. - № 1-2. - С. 9-21.

2. К проблеме создания новых лекарственных форм. Сообщение 2 / Г.С.Башура, А.И.Тихонов, А.Г.Башура, Е.А.Семенова, А.А.Яремчук, В.Д.Чередниченко //Фармаком. - 1995.-№ 5-6.-С. 15-20.

3. Машковський М.Д. Лекарственные средства.-М.:Медицина, 2000.-Т.1-2.

4. Муравъев И.А. Козьмин В.Д. Кудрин А.Н. Несовместимость лекарственных веществ М. Медицина 1978.

5. Півненко Г.П., Чаговець Р.К., Перцев Г.М. Практикум з аптечної технології ліків.-К.: Вища школа, 1972.

6. Р.Б.Косуба, В.І.Кучер Основи медичної рецептури. м. Чернівці, 2000.

7. Руководство к лабораторным занятиям по аптечной технологии лекарственных форм Т.С.Кондратьева, Л.А.Иванова Ю.И.Зеликсон М. Медицина 1986.

8. СиневД.Н. Гуревич И.Я. Пособие для фармацевтов аптек. М. Медицина 1982

9. Справочник фармацевта. / Под ред. А.И.Тенцовой - 2-е изд. - М.: Медицина, 1981.-184 с.

10. Тихонов О.І. Ярних Т.Г. Навчальний посібник з аптечної технології ліків. Х. Основа, 1998.

Інструкції та накази:

1. Н-з № 360 від 19.07.05 р. Про затвердження правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-замовлень. Зміни до наказу № 360 – наказ № 440 від 04.07.06 р.

2. Н-з № 233 від 25.07.97 р. Перелік безрецептурних ЛЗ.

3. Н-з № 356 від 18.12.97 р. Про затвердження Порядку обігу наркотичних засобів...

4. Н-з № 44 від 16.03.93р. Про організацію зберігання в аптечних установах різних груп ЛЗ.

5. Н-з № 96 від 03.04.91р. О контроле качества ЛС изготовляемых в аптеках.

6. Н-з № 197 від 7.09.93р. Про затвердження інструкції по приготуванню в аптеках ЛФ з рідким дисперсним середовищем.

7. Н-з № 275 від 05.05.06 р. “Про затвердження інструкції із санітарно-протиепідемічного режиму аптечних закладів”.


3.3. Матеріали для самоконтролю:

Контрольні питання:

1. Характеристика ветеринарних лікарських форм.

2. Особливості ветеринарної рецептури.

3. Дозування лікарських засобів для тварин.

4. Технологія м’яких лікарських форм.

5. Особливості приготування порошків, зборів.

6. Технологія приготування рідких лікарських форм.

Схожі:

МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до проведення семінарських та практичних занять з курсу «Методика викладання у вищій школі» для студентів спеціальності 050201 «Менеджмент організацій» окп «Магістр»
Методичні вказівки до виконання дипломної роботи спеціаліста: підготовка, написання, захист. Методичні вказівки / Упор. Ґудзь П....
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення матеріалу, індивідуальні завдання та методичні вказівки до їх виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни ²Міжнародний маркетинг² для студентів напряму...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення матеріалу, індивідуальні завдання та методичні вказівки до їх виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни «Менеджмент в енергетиці» для студентів спеціальності...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення матеріалу, індивідуальні завдання та методичні вказівки до їх виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни ²Менеджмент персоналу² для студентів спеціальності...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до їх вивчення, контрольні питання для самоперевірки, що наведені після кожної теми дисципліни, методичні вказівки до виконання контрольної роботи
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни "Економіка енергетики" для студентів напряму...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до їх вивчення, контрольні питання для самоперевірки, що наведені після кожної теми дисципліни, методичні вказівки до виконання контрольної роботи
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни "Економіка та фінанси підприємства" для студентів...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до вивчення тем, перелік розділів, що виносяться на самостійне опрацювання студентів, варіанти індивідуальних завдань, перелік літератури. Методичні вказівки укладені з урахуванням вимог державного освітнього стандарту
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни “Страховий менеджмент” для студентів спеціальності...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення тем, передбачених програмою дисципліни «Mенеджмент», завдання до контрольної роботи та методичні вказівки до її виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни «Mенеджмент» для студентів напрямів 050502 –...
МетодичнІ вказівки icon2765 Методичні вказівки
Методичні вказівки до практичних та самостійних занять з курсу «Методи синтезу та оптимізації» для студентів
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки
С. С. Душкін, Т. О. Шевченко методичні вказівки для проведення практичних занять, лабораторних робіт
МетодичнІ вказівки iconФінанси І кредит методичні вказівки
Методичні вказівки по проведенню практичних занять з дисципліни «Банківські операції»
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи