МетодичнІ вказівки icon

МетодичнІ вказівки
Скачати 94.74 Kb.
НазваМетодичнІ вказівки
Дата02.07.2012
Розмір94.74 Kb.
ТипДокументи

“Затверджено”

на методичній нараді кафедри фармації

зав. кафедри фармації

професор___________Р.Б.Косуба


Протокол №____ від ______________200 р.


Протокол №____ від ______________200 р.


МетодичнІ вказівки ____

для самостійної позааудиторної підготовки з теми:

Класифікація лікарських форм за агрегатним станом, шляхами введення і як дисперсних систем.


Навчальний предмет:

аптечна технологія лікарських засобів

ІІІ курс фармацевтичного факультету,

спеціальність “Фармація

ОКР „Бакалавр”

(заочна форма навчання 4 та 4,5 роки)

4 години


Методичні вказівки склали

доц. Геруш О.В.

асист. Горошко О.М.

асист. Сахацька І.М.


Чернівці 2008

^ Тема: Класифікація лікарських форм за агрегатним станом, шляхами введення і як дисперсних систем.

Навчальний предмет – аптечна технологія лікарських засобів. ІІІ курс

Факультет – фармацевтичний

Тривалість – 4 год.

^ 1. Актуальність теми: Під класифікацією лікарських форм слід розуміти таку їх систематизовану структуру, яка б давала ясне і точне уявлення про курс у цілому і допомагала характеризувати з технологічного боку окремі лікарські форми. Зараз існує декілька систем класифікації лікарських форм, основаних на різних принципах. Тому досконале вивчення цієї теми має велике значення для засвоєння технології ліків.

^ 2. Навчальнi цілі:

2.1.Студент повинен знати:

- класифікацію за агрегатним станом;

- класифікацію за способом застосування;

- дисперсологічну класифікацію;

- класифікацію лікарських форм за ознакою дозування.

3.2Вміти:

- користуватися Державною фармакопеєю та іншою нормативною документацією;

- проводити контроль лікарської форми згідно технологічної класифікації

^ 3. Матеріали для самостійної позааудиторної роботи

3.1 Міжпредметна інтеграція

Дисципліни


Знати


Вміти


  • Попередні:

1. Латинська мова


Основи латинської термінології


Читати основні терміни латинською мовою.

  • Наступні:

1. ОЕФ


2. ФармакологіяОсновна НТД


Визначення доз і їх класифі­кацію


Оцінювати правильність вибору лікарської форми, враховуючи спосіб застосування, особливості дозування.

Перевіряти разові і добові дози, коректувати їх.


Зміст теми:

Під класифікацією лікарських форм (класифікувати — розміщати, розподіляти по порядку або розділу) слід розуміти таку їх систематизовану структуру, яка б давала ясне і точне уявлення про курс у цілому і допомагала характеризувати з технологічного боку окремі лікарські форми. Найяскравішим і найпоказовішим прикладом у цьому відношенні може бути періодична система елементів Д.І.Менделєєва, в якій група і ряд визначають властивості елементів, валентність, атомну вагу, здатність взаємодіяти з іншими елементами та ін.

Найбільш застарілою і найменш досконалою є класифікація, застосована академіком Ю.К.Траппом (1814-1908). В основу взято агрегатний стан, і всі лікарські форми відповідно поділені на 4 групи: тверді, рідкі, м'які, газоподібні. До твердих лікарських форм віднесені порошки, збори, таблетки, свічки, кульки, пілюлі, пластирі, гранули, мікрогранули; до рідких – мікстури, краплі для внутрішнього і зовнішнього вживання, полоскання, обмивання, примочки, ін'єкційні розчини; до м'яких — лініменти, мазі, пасти, помади, креми, пластирі; до газоподібних — пари, гази, рідини й аерозолі, що розпиляються.

Агрегатний стан дає можливість судити про можливість надання тієї чи іншої зовнішньої форми лікарським засобам. Наприклад, пілюлі, кульки, які не можна зробити з м'яких мас. Відомо, що за агрегатним станом можна судити про швидкість дії лікарських форм, наприклад, тверді лікарські форми діють менш активно, ніж рідкі, а газоподібні - активніше, ніж рідкі. Недоліком класифікації лікарських форм за агрегатним станом є: одна і та ж лікарська форма залежно від фізичних властивостей допоміжних речовин належить до різних груп (наприклад, супозиторії на жировій основі — м'які лікарські форми, на нежировій — тверді та ін.). Не враховуються особливі вимоги, що висуваються до лікарських форм залежно від способу застосування (наприклад, порошки, призначені для внутрішнього застосування, і порошки, які наносять на поверхню рани).

Суттєвим недоліком даної класифікації є те, що агрегатний стан не містить інформації про технологічні процеси, які використали для приготування лікарських форм, що є головною ознакою в технології.

Більш популярною і порівняно обґрунтованою є класифікація за способом застосування лікарських форм, запропонована В.Л.Тихомировим. Згідно з цією класифікацією всю різноманітність лікарських форм підрозділено на ентеральні, тобто ліки, які вводяться через шлунково-кишковий тракт, та парентеральні - ліки, які вводяться обминаючи шлунково-кишковий тракт.

Ентеральні - залежно від шляхів введення підрозділяються на лікарські форми:

- які вводяться перорально, їх називають внутрішні. Це найбільш обширна група лікарських форм (мікстури, настої, відвари, краплі, пілюлі та ін.);

- які вводяться ректально. Вони належать до групи «Зовнішнє» (супозиторії, розчини для клізм, спринцювання та ін.).

Парентеральні — залежно від способу введення в організм підрозділяють на 2 групи:

1. Лікарські форми, які наносяться на шкірні покриви і слизові оболонки («Зовнішнє»):

- для нанесення на шкірні покриви — мазі, пасти, лініменти, пластирі, гірчичники, порошки (присипки), припарки (із зборів), змазування, обмивання та ін.;

- для введення в верхні відділи дихальних шляхів і легкі інгаляції (гази, дими курильних зборів, аерозолі, пари);

- для сублінгвального і перлінгвального введення (таблетки, драже);

- для нанесення на слизові оболонки повік і кон'юнктиву ока (краплі, примочки, мазі, очні плівки, порошки (вдування), очні олівці);

- для нанесення на слизову оболонку носа (мазі, порошки (нюхальні), краплі, промивання та ін,);

- для введення в слуховий прохід (мазі, палички, краплі);

- для нанесення на слизові оболонки статевих органів і сечовидільного каналу (вприскування в сечовидільний канал, спринцювання; розчини для тампонів, кульки й палички, мазі).

2. Лікарські форми для ін'єкцій. У цю групу включаються всі лікарські форми, що вводяться шляхом ін'єкції з порушенням цілісності шкірних покривів. У більшості це розчини, але можуть бути зависі та емульсії. Усі лікарські форми цієї категорії носять назву «Для ін'єкцій».

Ця класифікація найбільш досконала тому, що в залежності від способу введення лікарських форм можна визначити заздалегідь необхідні технологічні процеси для їх приготування.

Проте слід відзначити, що класифікація за шляхами введення має переважно медичне значення, тому що питання, пов'язані з технологічними операціями, відбиті в ній посереднім шляхом. Більше того, одні і ті ж лікарські форми представлені в різних групах, наприклад, порошки для внутрішнього та зовнішнього застосування. Так само й рідкі лікарські форми.

Крім того, окремі технологічні операції в багатьох лікарських формах при їх приготуванні повторюються, наприклад, подрібнення твердих речовин.

Цей процес характерний не тільки для порошків, а й для пілюль, мазей і т.д., проте загальні принципи в приготуванні цих лікарських форм відсутні.

Зараз домінуюче значення набуває дисперсологічна класифікація.

3 дисперсністю (подрібненням) лікарських засобів зростає їх вільна поверхня, а значить, і поверхня зіткнення з тканинами й рідинами організму, в результаті чого збільшується швидкість і активність дії лікарських форм. Від рівномірності розподілу лікарських засобів у масі наповнювача залежить правильність дозування лікарських форм при їх застосуванні.

Фізико-хімічні системи, в яких одна речовина диспергована і розподілена в іншій, називають дисперсними системами.

Дисперсологічна класифікація дозволяє також передбачити стабільність лікарських форм у процесі зберігання як гомогенних (тривало стійких), так і гетерогенних (нестабільних) систем.

Більше того, тип дисперсної системи в певній мірі буде характеризувати лікарську форму і з біофармацевтичного боку, впливаючи на швидкість вивільнення з неї лікарських речовин.

Вище зазначені основні класифікації лікарських форм. Проте при характеристиці конкретних лікарських форм доводиться користуватися і більш вузькими визначеннями або найчастіше інтегрованою класифікацією. До таких належать:

^ Класифікація лікарських форм за ознакою дозування, тобто чи відпускаються вони в дозованому вигляді, чи ні. До дозованих лікарських форм належать: збори (розділені), порошки (розділені), таблетки, драже, мікро драже, гранули, спансули, мазі (фрикційні), пластирі, що намазуються, гірчичники, супозиторії, пілюлі, лікарські форми в ампулах, мікро капсули, лікарські форми в капсулах, очні плівки.

До недозованих лікарських форм належать: збори (нерозділені), порошки (нерозділені), медичні олівці, розчини (всі види), краплі, суспензії, емульсії, настої, відвари, слизи, лініменти, мазі, пластирі, аерозолі.

Самостійного значення ця класифікація не має, але в поєднанні з іншими необхідна.

^ Класифікація за способом виробництва. Лікарські форми можна розділити на форми аптечного і заводського виробництва. Така класифікація найкраще характеризує сучасний стан і диференціацію, що спостерігаються в номенклатурі виробництва лікарських форм.

^ 3.2. Рекомендована література:

Навчальна

- Основна:

1. Государственная фармакопея СССР.-11-е изд.-М.: Медицина, 1987.-Т.1.-336с.-Т.2.- 40с.

2. Государственная фармакопея СССР. - 10-е изд. -М.: Медицина, 1968. - 1079 с.

3. Государственная фармакопея СССР. - 9-е изд. - М.: Медгиз, -1961. - 911с.

4. Грецкий В.М., Хоменок В.С. Руководство к практическим занятиям по технологии лекарственных форм.-М.: Медицина, 1991.

5. Тихонов 0.І., Ярних Т.Г. Аптечна технологія ліків. - Харків: Оригінал, 1995. - 600 с.

6. Кондратьева Т.С., Иванова Л.А. Технология лекарственных форм в 2-х томах. - Т.1. - М.: Медицина, 1991.- 496с.

7. Муравьев И.А. Технология лекарственных форм. - М.: Медицина, 1988.-497с.

8. Перцев І.М., Шевченко Л,Д., Чаговець Р.К. Практикум з аптечної технології ліків. - Харків: Прапор, 1995. - 303 с .

9. Перцев И.М., Чаговец Р.К. Руководство к лабораторным занятиям по аптечной технологии лекарственных форм.-К.: Вища школа, 1987.-290с.

- Додаткова:

1. К проблеме создания новых лекарственных форм. Сообщение 1 / Г.С.Башура, А.И.Тихонов, А.Г.Башура, Е.А.Семенова, А.А.Яремчук, В.Д.Чередниченко //Фармаком. - 1995. - № 1-2. - С. 9-21.

2. К проблеме создания новых лекарственных форм. Сообщение 2 / Г.С.Башура, А.И.Тихонов, А.Г.Башура, Е.А.Семенова, А.А.Яремчук, В.Д.Чередниченко //Фармаком. - 1995. - № 5-6. - С. 15-20.

3. Машковський М.Д. Лекарственные средства.-М.:Медицина, 2000.-Т.1-2.

4. Муравъев И.А. Козьмин В.Д. Кудрин А.Н. Несовместимость лекарственных веществ М. Медицина 1978.

5. Півненко Г.П., Чаговець Р.К., Перцев Г.М. Практикум з аптечної технології ліків.-К.: Вища школа, 1972.

6. Р.Б.Косуба, В.І.Кучер Основи медичної рецептури. м. Чернівці, 2000.

7. Руководство к лабораторным занятиям по аптечной технологии лекарсвенных форм Т.С.Кондратьева, Л.А.Иванова Ю.И.Зеликсон М. Медицина 1986.

8. СиневД.Н. Гуревич И.Я. Пособие для фармацевтов аптек. М. Медицина 1982

9. Справочник фармацевта. / Под ред. А.И.Тенцовой - 2-е изд. - М.: Медицина, 1981.-184 с.

10. Тихонов О.І. Ярних Т.Г. Навчальний посібник з аптечної технології ліків. Х. Основа, 1998.

Інструкції та накази:

1. Н-з № 360 від 19.07.05 р. Про затвердження правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-замовлень. Зміни до наказу № 360 – наказ № 440 від 04.07.06 р.

2. Н-з № 233 від 25.07.97 р. Перелік безрецептурних ЛЗ.

3. Н-з № 356 від 18.12.97 р. Про затвердження Порядку обігу наркотичних засобів...

4. Н-з № 44 від 16.03.93р. Про організацію зберігання в аптечних установах різних груп ЛЗ.

5. Н-з № 96 від 03.04.91р. О контроле качества ЛС изготовляемых в аптеках.

6. Н-з № 197 від 7.09.93р. Про затвердження інструкції по приготуванню в аптеках ЛФ з рідким дисперсним середовищем.

7. Н-з № 275 від 05.05.06 р. “Про затвердження інструкції із санітарно-протиепідемічного режиму аптечних закладів”.

3.3 Матеріали для самоконтролю:

Контрольні питання:

1. В чому полягає необхідність класифікації лікарських форм.

2. Класифікація за агрегатним станом.

3. Класифікація за способом застосування.

4. Дисперсологічна класифікація.

5. Класифікацію лікарських форм за ознакою дозування.

6. Класифікація за способом виробництва.

4. Матеріали для післяаудиторної роботи. Тематика НДРС.

„Інтегрована класифікація лікарських форм.”

Схожі:

МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до проведення семінарських та практичних занять з курсу «Методика викладання у вищій школі» для студентів спеціальності 050201 «Менеджмент організацій» окп «Магістр»
Методичні вказівки до виконання дипломної роботи спеціаліста: підготовка, написання, захист. Методичні вказівки / Упор. Ґудзь П....
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення матеріалу, індивідуальні завдання та методичні вказівки до їх виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни ²Міжнародний маркетинг² для студентів напряму...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення матеріалу, індивідуальні завдання та методичні вказівки до їх виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни «Менеджмент в енергетиці» для студентів спеціальності...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення матеріалу, індивідуальні завдання та методичні вказівки до їх виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни ²Менеджмент персоналу² для студентів спеціальності...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до їх вивчення, контрольні питання для самоперевірки, що наведені після кожної теми дисципліни, методичні вказівки до виконання контрольної роботи
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни "Економіка енергетики" для студентів напряму...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до їх вивчення, контрольні питання для самоперевірки, що наведені після кожної теми дисципліни, методичні вказівки до виконання контрольної роботи
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни "Економіка та фінанси підприємства" для студентів...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до вивчення тем, перелік розділів, що виносяться на самостійне опрацювання студентів, варіанти індивідуальних завдань, перелік літератури. Методичні вказівки укладені з урахуванням вимог державного освітнього стандарту
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни “Страховий менеджмент” для студентів спеціальності...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення тем, передбачених програмою дисципліни «Mенеджмент», завдання до контрольної роботи та методичні вказівки до її виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни «Mенеджмент» для студентів напрямів 050502 –...
МетодичнІ вказівки icon2765 Методичні вказівки
Методичні вказівки до практичних та самостійних занять з курсу «Методи синтезу та оптимізації» для студентів
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки
С. С. Душкін, Т. О. Шевченко методичні вказівки для проведення практичних занять, лабораторних робіт
МетодичнІ вказівки iconФінанси І кредит методичні вказівки
Методичні вказівки по проведенню практичних занять з дисципліни «Банківські операції»
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи