Л ініменти, їх визначення, характеристика та класифікація. Технологія гомогенних, суспензійних, емульсійних та комбінованих лініментів icon

Л ініменти, їх визначення, характеристика та класифікація. Технологія гомогенних, суспензійних, емульсійних та комбінованих лініментів
Скачати 118.24 Kb.
НазваЛ ініменти, їх визначення, характеристика та класифікація. Технологія гомогенних, суспензійних, емульсійних та комбінованих лініментів
Дата02.07.2012
Розмір118.24 Kb.
ТипДокументи

“Затверджено”

на методичній нараді кафедри фармації

зав. кафедри фармації

професор___________Р.Б.Косуба


Протокол №____ від ______________200 р.


Протокол №____ від ______________200 р.


МетодичнІ вказівки ____

для самостійної позааудиторної підготовки з теми:

Лініменти, їх визначення, характеристика та класифікація. Технологія гомогенних, суспензійних, емульсійних та комбінованих лініментів.


Навчальний предмет:

аптечна технологія лікарських засобів

ІІІ курс фармацевтичного факультету,

спеціальність “Фармація

ОКР „Бакалавр”

(заочна форма навчання 4 та 4,5 роки)

6 годин


Методичні вказівки склали

доц. Геруш О.В.

асист. Горошко О.М.

асист. Сахацька І.М.


Чернівці 2008

^ Тема: Лініменти, їх визначення, характеристика та класифікація. Технологія гомогенних, суспензійних, емульсійних та комбінованих лініментів.

Навчальний предмет – аптечна технологія лікарських засобів. ІІІ курс

Факультет – фармацевтичний

Тривалість - 6 год.

^ 1. Актуальність теми: Структура мазей є багатофазною. Різновидністю рідких мазей, які можуть утворювати різноманітні дисперсні системи є лініменти. Засвоєння правил введення лікарських речовин і приготування лініментів є важливим оскільки зазначений тип дисперсної системи зустрічається в екстемпоральній рецептурі аптек.

^ 2. Навчальні цілі:

2.1. Студент повинен знати:

 • Характеристику лініментів – як лікарської форми;

 • Правила приготування лініментів різних типів дисперсних систем;

 • Оцінку якості і зберігання лініментів.

2.2. Вміти:

- Користуватися ДФ, іншою НТД і довідковою літературою для пошуку необхідної документації щодо приготування лініментів;

 • Вибрати основу для лініментів в залежності від призначення;

 • Приготувати лініменти-розчин;

 • Приготувати драглисті лініменти.

Матеріали для доаудиторної самостійної роботи:

3.1. Міждисциплінарна інтеграція:

Дисципліни


Знати


Вміти


 • Попередні:

1. Латинська моваОснови латинської термінології, структуру рецептаЧитати рецепти латинською мовою


Наступні:

1. Організація та економіка фармації

2. ФармакологіяПравила виписування рецептів згідно нормуючих документів

Визначення доз і їх класифікацію


Оцінювати правильність оформлення рецептів згідно нормуючих документів.

Перевіряти разові і добові дози, їх корекція

Міжпредметна інтеграція:

1. Неорганічна та фармацевтична хімія

2. ФізикаВластивості лікарських речовин та основи.

Одиниці виміру маси та об΄єму тілаВміти знаходити властивості речовин у ДФ і довідковій літературі.

Користуватися терезами і мірним посудом^ Зміст

Лініменти – це ліки для зовнішнього застосування, густі рідини, або драглисті маси, що плавляться при температурі тіла, призначені для втирання в шкіру. Складаються із жирних олій з водними розчинами лугів, або ж ЛР з мильно-водними або з мильно-спиртовими розчинами.

Жирні олії:

 • висихаючі: льняна, конопляна, бавовняна

 • напіввисихаючі: соняшникова

 • невисихаючі: персикова, маслинова, рицинова.

Невисихаючі олії добре переносить шкіра. Лікарські засоби проникають в шкіру швидко, але мають коротку дію.

^ Залежно від основ розрізняють:

Жирні лініменти: Olilinimenta – в основі олія. Як лікарські засоби домішують: луги, дьоготь, ефірні масла, хлороформ.

Ланолінові лініменти: Lanolinimenta. В основі – ланолін.

Мильні або драглисті лініменти: Sapolinimenta. Основа – водний або спиртовий розчин мила.

Вазолініменти: Vasolinimenta – олієподібна рідина, яка з водою утворює емульсію, що добре всмоктується.

^ За призначеням:

Болезаспокійливі: жирні та ланолініменти.

Застосування: при опіках, при гострих запальних процесах з порушенням цілісності шкіри.

Протипаразитні: мильні.

Застосування: при корості і вошивості.

Протизапальні та пом’якшуючі: вазолініменти.

Застосування: для глибокої дії в товщі шкіри.

^ За типом дисперсійної системи:

- гомогенні – лініменти-розчини та екстракційні;

- гетерогенні – лініменти-суспензії, емульсії та комбіновані.

^ Технологія приготування лініментів включає наступні стадії:

І – розчинення - лікарські речовини, що розчинні в основі, вводять у лікарську форму аналогічно приготуванню неводних розчинів, тобто безпосередньо у сухий відпускний флакон вносять лікарську речовину додаючи розчинник і розчиняють при нагріванні на водяній бані.

ІІ – подрібнення – лікарські речовини, що не розчинні в основі і воді подрібнюють до найдрібнішого порошку у ступці і диспергують у присутності рідини (вода, гліцерин) до однорідності.

ІІІ – змішування – зміщують основу з лікарськими речовинами безпосередньо у флаконі чи ступці в залежності від вхідних компонентів.

ІV – упаковка – відпускають у флаконах з широким горлом, закривають пробкою з пергаментною прокладкою, оформляють етикеткою „Зовнішнє”, „Зберігати у прохолодному місці”, суспензійні та емульсійні лініменти оформляють додатковою етикеткою „Перед вживанням збовтувати”.

Лініменти-розчини – це прозорі суміші жирних олій з ефірними оліями, хлороформом, метилсаліцилатом, ефіром, скипидаром. Можуть входити до їх складу і різноманітні тверді речовини, розчинні в прописаних рідинах: камфора, ментол, анестезин та ін. Утворюються у випадку коли всі рідкі лікарські речовини змішуються між собою або коли кристалічні речовини розчинні у основі. Готують за загальними правилами розчинення і змішування рідин безпосередньо у флаконі для відпуску – безпосередньо у відпускний флакон вносять сухі речовини, що розчинні в основі, потім – основу або розчинник, а пахучі і леткі речовини додають в останню чергу.

Приклад. Rp: Camphorае 0,2

Ol. Helianthi 10,0

Chloroformii 5,0

M.f. lin.

D.S. Розтирання

Лінімент-розчин, до складу якого входить сильнодіюча світлочутлива речовина хлороформ, пахуча – камфора та світлочутлива соняшникова олія.

У суху склянку для відпуску темного скла відважують 10,0 г олії соняшникової, поміщають 0,2 г камфори, розчиняють. В останню чергу додають 5,0 хлороформу. Закупорюють, струшують і оформляють до відпуску.

До лініментів-розчинів також належать драглисті лініменти, що плавляться при температурі тіла. ^ Драглисті лініменти – розчини мила в спирті. Використовують тільки в мануальних прописах.

Приклад. Rp: Iodi 1,0

Mentholi

Novocaini aa 2,0

Spir. aethyl. 700 10 ml

Chloroformii 25,0

Paraffini 10,0

M.f. lin.

D.S. Наносити на шкіру краплями (при радикуліті).

Лінімент-розчин (паста Розенталя) під час використання, під час зберігання – драглиста маса.

У флакон висипають відважений подрібнений парафін і додають хлороформ. Флакон закривають корком і обережно нагрівають на водяній бані до повного розчинення парафіну. Після охолодження розчину доливають заздалегідь приготовлений розчин ментолу, йоду і новокаїну в спирті. Дану лікарську форму збовтують і оформляють до відпуску.

Перед застосуванням лінімент необхідно підігріти до 55-600 С, щоб одержати розчин. Підігрівають обережно, щоб не сталося викидання вмісту флакона.

^ Лініменти-суспензії – це зависі нерозчинних порошкоподібних речовин у воді, гліцерині, оліях. Це дисперсні системи, де дисперсна фаза – лікарські речовини (найчастіше – цинку окис, тальк, ксероформ, кальцію карбонат, крохмаль, сульфаніламідні препарати), а дисперсійне середовище – спирт, вода, жирні олії, масла, гліцерин.

Готують за загальними правилами приготування суспензій. Порошкоподібні речовини розтирають в найдрібніший порошок і потім змішують з прописаними рідинами.

Rp: Hydrargіri praecipitati albi

Ac. salicуlici aa 0,7

Glycerini

Olei Persicorum aa 2,5

M.f. lin.

D.S.

Саліцилову кислоту розтирають з спиртом (gtt), додають білу ртуть і подрібнюють з гліцерином (такою ж кількістю). Додають ввесь гліцерин і персикову олію.Приклад. Лінімент Вишневського

Rp: Picis liquidae

Xeroformi aa 3,0

Ol. Ricini 100,0

M.D.S. Бальзамічна мазь Вишневського для лікування ран.

Лінімент-суспензія.

У ступку кладуть 3,0 г ксероформу і старанно розтирають до максимального ступення подрібнення приблизно з половинною кількістю березового догтю (відмірюють краплями), подрібнюють ксероформ за правилом Дерягіна. Потім добавляють решту дьогтю (1,5 г), змішують і в останню чергу поступово доливають 100,0 г рицинової олії, попередньо відваженої у сухий флакон. Вміст ступки переносять у флакон для відпуску. Закупорюють, збовтують, наклеюють етикетку „Перед вживанням збовтувати”.

Лінімент бальзамічний за Вишневським іноді називають маззю Вишневського, що пов’язано із способом застосування даного препарату – він не втирається в шкіру, як більшість лініментів, а намазується або накладається на рани.

У пропису лініменту Вишневського можливі заміни: ксероформу на дерматол, дьогтю – на бальзам Шостаковського (вінілін), олії рицинової – на риб’ячий жир.

В заводських умовах для підвищення стабільності в процесі зберігання (попередження осідання ксероформу) до лініменту вводять 5% аеросилу.

^ Емульсійні лініменти – це емульсії типу О/В та В/О. Вони складаються із суміші жирних олій з лугами або містять розчини мила. Емульгатор або вказаний у пропису або утворюється в результаті взаємодії компонентів, що входять до складу лініментів.

Якщо до складу емульсійних лініментів входять речовини, які розчиняються в жиру або воді, то їх спочатку розчиняють у цих рідинах.

Приклад. Rp: Ol. Helianthi 74,0

Sol. Ammonii caustici 25 ml

Ac. Oleini 1,0

M.f. lin.

D.S. Для втирання.

Лінімент-емульсія типу О/В, до складу якого входить пахуча рідина – розчин аміаку. Емульгатором служить амонійна сіль олеїнової кислоти, що утворюється в результаті реакції нейтралізації. Емульсія утворюється легко при розбовтуванні двох рідин з емульгатором, тому немає необхідності готувати в ступці.

У склянку для відпуску відважують 74,0 г олії соняшникової, додають 1,0 г олеїнової кислоти (краплями), перемішують. Потім додають 25 мл розчину аміаку, закупорюють і розбовтують.

^ Комбіновані лініменти включають різні дисперсні системи: емульсії, суспензії, розчини. Готують їх за правилами приготування окремих диспер­сних систем. Порошкоподібні лікарські речовини вводять до складу емульсій за загальними правилами: розчинні в олії - в олійну фазу; розчинні в воді - в водну до одержання емульсії; не розчинні ні в воді, ні в олії вводять по типу суспензій у готову емульсію. Наприклад:

Приклад. Rp: Linimenti ammoniati 50,0

Mentholi 0,5

M.D.S. Розтирати поперекову ділянку.

Комбінований лінімент - емульсія-розчин, до складу якого входять пахучі леткі речовини - розчин аміаку і ментол; дві в'язкі рідини - олія соняшникова і кислота олеїнова. Ментол добре розчинний в олії, отже, його треба вводити в олійну фазу до одержання емульсії.

У склянку для відпуску темного скла поміщають 0,5 г ментолу, тарують і відважують 37,0 г олії соняшникової, розчиняють. Добавляють 0,5 г олеїнової кислоти, розчиняють, доливають 12,5 мл розчину аміаку, закупорюють і енергійно струшують.

Прикладами комбінованих лініментів є офіцинальні прописи лініментів синтоміцину (1,5 та 10 %), стрептоциду (5 %), а також лінімент левоміцетину (випускається промисловістю).

Приклад. Rp: Laevomycetini 1,0

Ol. Ricini 20,0

Emulgentis 9,0

Thymoli 0,15

seu Ac. salicylici 0,125

Aq. purif. ad 100,0

M.D.S. Для пов’язок.

Комбінований лінімент емульсія-суспензія-розчин. Олія рицинова з водою і емульгатором (використовують емульгатор № 1 Угрюмова) утворюють, емульсію. Левоміцетин - не розчинний ні в воді, ні в олії, утворює суспензію. Тимол (або кислота саліцилова) вводиться як консервант.

Для приготування олію рицинову сплавляють з емульгатором № 1, потім при інтенсивному перемішуванні добавляють розчин консерванта в теплій воді. Емульгують. Левоміцетин подрібнюють за правилом Дерягіна і вводять у готову емульсію. Перемішувати краще електричною мішалкою. Оскільки до складу пропису входить антибіотик (левоміцетин), готують в асептичних умовах.

^ Контроль якості лініментів.

Згідно ДФ У повинні відповідати таким вимогам:

- основу беруть із врахуванням призначення препарату, ефективності, нешкідливості, доступності, фізико-хімічних властивостей лікарських речовин і стабільності;

- повинні бути однорідні, не розшаровуватись при зберіганні, відповідати вимогам мікробіологічної чистоти, упаковці, повинні бути відповідні розміри частинок (лініменти-суспензії);

- лініменти, що використовуються на велику поверхню тіла або велику рану повинні відповідати вимогам стерильності (олія попередньо стерилізується) і упаковка повинна бути захищена від впливу навколишньоо середовища.

Здійснюють контроль якості за відхиленням у масі, органолептичними показниками: однорідністю, відсутністю сторонніх включень, кольором, запахом.

^ 3.2 Рекомендована література:

Навчальна

- Основна:

1. Государственная фармакопея СССР.-11-е изд.-М.: Медицина, 1987.-Т.1.-336с.-Т.2.- 40с.

2. Государственная фармакопея СССР. - 10-е изд. -М.: Медицина, 1968. - 1079 с.

3. Государственная фармакопея СССР. - 9-е изд. - М.: Медгиз, -1961. - 911с.

4. Грецкий В.М., Хоменок В.С. Руководство к практическим занятиям по технологии лекарственных форм.-М.: Медицина, 1991.

5. Тихонов 0.І., Ярних Т.Г. Аптечна технологія ліків. - Харків: Оригінал, 1995. - 600 с.

6. Кондратьева Т.С., Иванова Л.А. Технология лекарственных форм в 2-х томах. - Т.1. - М.: Медицина, 1991.- 496с.

7. Муравьев И.А. Технология лекарственных форм. - М.: Медицина, 1988.-497с.

8. Перцев І.М., Шевченко Л,Д., Чаговець Р.К. Практикум з аптечної технології ліків. - Харків: Прапор, 1995. - 303 с .

9. Перцев И.М., Чаговец Р.К. Руководство к лабораторным занятиям по аптечной технологии лекарственных форм.-К.: Вища школа, 1987.-290с.

- Додаткова:

1. К проблеме создания новых лекарственных форм. Сообщение 1 / Г.С.Башура, А.И.Тихонов, А.Г.Башура, Е.А.Семенова, А.А.Яремчук, В.Д.Чередниченко //Фармаком. - 1995. - № 1-2. - С. 9-21.

2. К проблеме создания новых лекарственных форм. Сообщение 2 / Г.С.Башура, А.И.Тихонов, А.Г.Башура, Е.А.Семенова, А.А.Яремчук, В.Д.Чередниченко //Фармаком. - 1995. - № 5-6. - С. 15-20.

3. Машковський М.Д. Лекарственные средства.-М.:Медицина, 2000.-Т.1-2.

4. Муравъев И.А. Козьмин В.Д. Кудрин А.Н. Несовместимость лекарственных веществ М. Медицина 1978.

5. Півненко Г.П., Чаговець Р.К., Перцев Г.М. Практикум з аптечної технології ліків.-К.: Вища школа, 1972.

6. Р.Б.Косуба, В.І.Кучер Основи медичної рецептури. м. Чернівці, 2000.

7. Руководство к лабораторным занятиям по аптечной технологии лекарсвенных форм Т.С.Кондратьева, Л.А.Иванова Ю.И.Зеликсон М. Медицина 1986.

8. СиневД.Н. Гуревич И.Я. Пособие для фармацевтов аптек. М. Медицина 1982

9. Справочник фармацевта. / Под ред. А.И.Тенцовой - 2-е изд. - М.: Медицина, 1981.-184 с.

10. Тихонов О.І. Ярних Т.Г. Навчальний посібник з аптечної технології ліків. Х. Основа, 1998.

Інструкції та накази:

1. Н-з № 360 від 19.07.05 р. Про затвердження правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-замовлень. Зміни до наказу № 360 – наказ № 440 від 04.07.06 р.

2. Н-з № 233 від 25.07.97 р. Перелік безрецептурних ЛЗ.

3. Н-з № 356 від 18.12.97 р. Про затвердження Порядку обігу наркотичних засобів...

4. Н-з № 44 від 16.03.93р. Про організацію зберігання в аптечних установах різних груп ЛЗ.

5. Н-з № 96 від 03.04.91р. О контроле качества ЛС изготовляемых в аптеках.

6. Н-з № 276 від 27.09.91р. О нормах отклонения ,допустимых при изготовлении ЛС .

7. Н-з № 583 від 19.07.72р. Единственные правила оформлении лекарств изготовляемых в аптеках.

8. Н-з № 530 від 4.06.82р. Об утверждении этикеток для оформления лекарств, изготовляемых в аптеках.

9. Н-з № 197 від 7.09.93р. Про затвердження інструкції по приготуванню в аптеках ЛФ з рідким дисперсним середовищем.

10. Н-з № 275 від 05.05.06 р. “Про затвердження інструкції із санітарно-протиепідемічного режиму аптечних закладів”.

11. Н-з №626 від 15.12.2004 р. „Про затвердження правил виробництва (виготовлення) ЛЗ в умовах аптеки”.

3.3. Матеріали для самоконтролю:

Контрольні питання:

 1. Характеристика лініментів, їх класифікація.

 2. Стадії приготування лініментів.

 3. Лініменти-розчини, особливості їх приготування.

 4. Що таке лініменти-зависі і як їх готують? Напишіть рецепт на бальзамічну мазь за Вишневським?

 5. Вкажіть на особливості приготування емульсійних лініментів? Напишіть рецепт.

 6. Що являють собою комбіновані лініменти і як їх готують?

 7. Контроль якості лініментів.

Схожі:

Л ініменти, їх визначення, характеристика та класифікація. Технологія гомогенних, суспензійних, емульсійних та комбінованих лініментів icon"Затверджено"
Мазеві основи, їх класифікація. Вплив основ на біологічну доступність лікарських речовин з мазей. Основні правила введення лікарських...
Л ініменти, їх визначення, характеристика та класифікація. Технологія гомогенних, суспензійних, емульсійних та комбінованих лініментів icon"Затверджено"
Емульсії для внутрішнього застосування, їх визначення та характеристика. Технологія емульсій з олій. Вплив якості І кількості емульгаторів...
Л ініменти, їх визначення, характеристика та класифікація. Технологія гомогенних, суспензійних, емульсійних та комбінованих лініментів iconМетодичнІ вказівки
Краплі як лікарська форма, визначення, характеристика, вимоги до них, класифікація. Технологія крапель, оцінка якості, закупорювання...
Л ініменти, їх визначення, характеристика та класифікація. Технологія гомогенних, суспензійних, емульсійних та комбінованих лініментів iconМетодичнІ вказівки
Лікарські форми, що застосовуються в гомеопатії. Характеристика, класифікація, технологія. Оцінка якості.”
Л ініменти, їх визначення, характеристика та класифікація. Технологія гомогенних, суспензійних, емульсійних та комбінованих лініментів iconМетодичнІ вказівки
Лікарські форми, що застосовуються в гомеопатії. Характеристика, класифікація, технологія. Оцінка якості.”
Л ініменти, їх визначення, характеристика та класифікація. Технологія гомогенних, суспензійних, емульсійних та комбінованих лініментів iconКалендарний план виробничої практики з аптечної технології лікарських засобів для студентів IV курсу фармацевтичного факультету спеціальність "фармація" на VIII семестр 2012-2013 н р
Приготування м'яких лікарських форм. Приготування лініментів та гомогенних мазей за рецептами лікарів і вимогам лікарняних установ....
Л ініменти, їх визначення, характеристика та класифікація. Технологія гомогенних, суспензійних, емульсійних та комбінованих лініментів iconПерелік дисциплін, які виносяться для вступу на освітньо-кваліфікаційний рівень магістра зі спеціальності «Теплові електричні станції»
Загальна характеристика палива. Класифікація твердих, рідких, газоподібних палив. Склад палива. Визначення елементарного складу твердого...
Л ініменти, їх визначення, характеристика та класифікація. Технологія гомогенних, суспензійних, емульсійних та комбінованих лініментів icon"Затверджено"
Визначення, характеристика, класифікація. Вимоги дф до них. Фактори, що впливають на якість водних витяжок. Окремі випадки приготування...
Л ініменти, їх визначення, характеристика та класифікація. Технологія гомогенних, суспензійних, емульсійних та комбінованих лініментів iconО. О. Богомольця «затверджено» На Методичній нараді кафедри ортопедичної стоматології нму протокол
Порівняльна характеристика мостоподібних протезів (штамповано-паяних, суцільнолитих, комбінованих). Лабороторні етапи виготовлення...
Л ініменти, їх визначення, характеристика та класифікація. Технологія гомогенних, суспензійних, емульсійних та комбінованих лініментів iconКалендарний план лекцій з психіатрії та наркології для студентів 4 курсу мед фак. №1,2 за спеціальністю «Лікувальна справа» на весняний семестр 2010-2011навчального року
Емоційний стрес І психічна травма. Загальна характеристика психогеннних розладів та їх класифікація. Загальна характеристика невротичних...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи