МетодичнІ вказівки icon

МетодичнІ вказівки
Скачати 132.83 Kb.
НазваМетодичнІ вказівки
Дата02.07.2012
Розмір132.83 Kb.
ТипДокументи

“Затверджено”

на методичній нараді кафедри фармації

зав. кафедри фармації

професор___________Р.Б.Косуба


Протокол №____ від ______________200 р.


Протокол №____ від ______________200 р.


МетодичнІ вказівки ____

для самостійної позааудиторної підготовки з теми:

Пілюлі. Приготування пілюль з солями алкалоїдів, розчинними та нерозчинними речовинами, окислювачами, гідрофобними рідинами, без допоміжних речовин. Покриття пілюль оболонками. Оцінка якості пілюль.


Навчальний предмет:

аптечна технологія лікарських засобів

ІІІ курс фармацевтичного факультету,

спеціальність “Фармація

ОКР „Бакалавр”

(заочна форма навчання 4 та 4,5 роки)

6 годин


Методичні вказівки склали

доц. Геруш О.В.

асист. Горошко О.М.

асист. Сахацька І.М.


Чернівці 2008

Тема: Пілюлі. Приготування пілюль з солями алкалоїдів, розчинними та нерозчинними речовинами, окислювачами, гідрофобними рідинами, без допоміжних речовин. Покриття пілюль оболонками. Оцінка якості пілюль.

^ Навчальний предмет – аптечна технологія лікарських засобів. ІІІ курс

Факультет – фармацевтичний

Тривалість - 6 год.

Актуальність теми: З появою таблеток, капсул, та інших сучасних ЛФ пілюлі поступово втратили своє значення. Проте таблетки, капсули не можуть повністю замінити пілюль. В пілюльній масі можливе поєднання різних за фізико-хімічними властивостями лікарських речовин, маскування неприємного запаху і смаку, що і є причиною актуальності вивчення даної теми.

^ 2. Навчальна цілі:

2.1Студент повинен знати:

- характеристику пілюль як лікарської форми;

- принцип вибору допоміжних речовин, розрахунок їх кількостей;

- методи готування пілюль.

2.2. Вміти

- оцінювати правильність виписування рецептів і здійснювати перевірку доз сильнодіючих речовин (при необхідності);

- користуватися ДФ, іншою НТД і довідковою літературою для пошуку необхідної документації щодо приготування пілюль;

- вибрати допоміжні речовини в залежності від фізико-хімічних властивостей вхідних інгредієнтів.

^ 3. Матеріали для самостійної позааудиторної роботи

3.1 Міжпредметна інтеграція

Дисципліни


Знати


Вміти


 • Попередні:

1. Латинська моваОснови латинської термінології, структуру рецептаЧитати рецепти латинською мовою


 • Наступні:

1. Організація та економіка фармації

2. ФармакологіяПравила виписування рецептів згідно нормуючих документів

Визначення доз і їх класифікацію


Оцінювати правильність оформлення рецептів згідно нормуючих документів.

Перевіряти разові і добові дози, коректувати їх.

 • Міжпредметна інтеграція:

1. Неорганічна та фармацевтична хімія

2. ФізикаВластивості інгредієнтів та допоміжних речовин

Одиниці виміру маси та об΄єму тілаВміти знаходити властивості речовин у ДФ і довідковій літературі.

Користуватися терезами та мірним посудом


^ Зміст

Пілюлі – тверда дозована ЛФ для внутрішнього застосування у вигляді кульок вагою від 0,1 до 0,5 г, приготовлених із однорідної пластичної маси. Пілюлі масою понад 0,5 г називають болюсами і застосовуються у ветеринарії для лікування великих тварин, а менше 0,1 г – гранулами і використовуються в гомеопатії, а також у ветеринарії для лікування дрібних тваринок і птахів. Якщо в рецепті не зазначена вага пілюльної маси, то пілюлі готують вагою близько 0,2 кожну.

^ Вимоги до пілюль:

 • вони повинні мати правильну кулясту форму, що не змінюється при зберіганні;

 • маса однієї пілюлі повинна знаходитися в межах від 0,1 до 0,5 г. Коливання в масі окремих пілюль не повинні перевищувати ±5%;

 • пілюлі повинні бути однорідними в розрізі без блискіток і вкраплень;

 • поверхня має бути гладенькою і сухою;

 • ЛР повинні бути точно дозовані.

Пілюлі повинні розпадатися протягом не більше 1 години. Для визначення розпаду 1-2 пілюлі поміщають у конічну колбу ємністю 100 мл, додають 50 мл води, що має температуру 37±20 С, і повільно похитують колбу 1-2 рази в секунду. Через 1 годину вони повинні розпастися або перетворитися в пухку масу, яка руйнується при легкому дотику скляної палички. Виняток становлять пілюлі, покриті кишковорозчинними оболонками. Такі пілюлі не повинні розпадатися протягом 2 годин у кислому розчині пепсину (імітація умов шлунка), а після промивання водою повинні розпадатися в лужному середовищі панкреатину (імітація умов кишечника) протягом не більше 1 години.

Пілюлі складаються з лікарських і допоміжних речовин.

^ Допоміжні речовини додаються для створення пластичної пілюльної маси, надаючи їй необхідних ваги і об’єму. Важлива вимога, що висувається до допоміжних речовин, - це їх фармакологічна індиферентність. Вони також не повинні вступати в хімічні реакції з ЛР і одна з одною.

Допоміжні речовини залежно від ролі, яку вони виконують у пілюльній масі, класифікують на 3 групи: консистентні, склеюючі та ті, що перешкоджають висиханню.

Консистентні речовини ущільнюють пілюльну масу, надають їй необхідної ваги, об’єму, пластичності. До них належать сипучі порошкоподібні гідрофільні речовини, які добре набухають, але звичайно мало розчинні у воді, а саме: рослинні порошки – порошки кореня солодки, алтеї, кульбаби, тирлича; цукор буряковий, цукор молочний, крохмаль, крохмально-цукрова суміш, біла глина, бентоніт, алюмінію гідроокис.

^ Склеюючі речовини зв’язують тверді нерозчинні частки, емульгують гідрофобні рідини. Вони надають пілюльній масі необхідної в’язкості та еластичності. До даної групи речовин належать: густі і сухі екстракти (солодки, кульбаби, тирлича, полину, валеріани), камеді аравійська та абрикосова, трагакант, декстрин, борошно, порошок плодів шипшини, альгінова кислота, мед, патока.

^ Речовини, які попереджують висихання (вода очищена, гліцерин, гліцеринова вода, цукровий сироп, цукрова вода, етиловий спирт), підтримують необхідну вологість пілюльної маси. Можуть мати слабкі зв’язуючі властивості.

Готують пілюлі методами викачування, дражування або крапельним.

Приготування пілюль методом викачування складається з таких технологічних операцій:

1. Підготовка ЛР.

2. Приготування пілюльної маси.

3. Формування та розділення пілюльного стержня.

4. Формування і обробка пілюль.

5. Обсипка або покриття пілюль оболонками.

6. Упаковка і оформлення до відпуску.

Підготовка ЛР. Тверді нерозчинні і важкорозчинні ЛР вводять до складу пілюль у вигляді найдрібніших порошків, змішуючи їх за загальними правилами приготування порошків. Розчинні у воді, спирті, гліцерині ЛР вводять у вигляді розчинів у мінімальній кількості води, спирту, гліцерину, гліцеринової води. Отруйні і сильнодіючі речовини спочатку розчиняють у воді, спирті, гліцериновій воді або інших розчинниках для кращого розподілу їх у пілюльній масі і забезпечення точності дозування, а якщо вони нерозчинні, то їх старанно розтирають у найдрібніший порошок з цукром, а малі кількості застосовують у вигляді тритурацій.

^ Приготування пілюльної маси. При виготовленні пілюльної маси до суміші ЛР додають допоміжні речовини, які необхідні для утворення тістоподібної маси, що легко відстає від стінок ступки і збирається на товкачику. При виборі допоміжних речовин треба враховувати, щоб вони не взаємодіяли з ЛР і одна з одною, не утворювали в ШКТ масу, що не розпадається.

Рекомендується до суміші ЛР додавати спочатку рідкі допоміжні речовини (зв’язуючі) до утворення м’якої легкорозмішуваної пасти, а потім порошкоподібні (консистентні). Занадто м’які маси ущільнюють порошком цукру, крохмалю, каоліну. Розсипчасті маси склюють рослинними екстрактами, декстрином, борошном.

Готову масу збирають на головку товкачика, знімають пергаментною, парафіновою або вощеною капсулою і уминають через папір у грудку. Масу зважують на ручних терезах і вагу її відмічають на зворотному боці рецепта і в ППК, де одночасно роблять відмітку про взяті допоміжні речовини.

^ Формування та розділення пілюльного стержня. Зважену масу переносять на скло пілюльної машинки і дощечкою викачують пілюльний стержень. Поверхня скла повинна бути сухою і чистою, припудрювання допускається у виняткових випадках – якщо мас надто липка (у такому випадку додають невелику кількість тальку).

Довжина одержаного стержня повинна відповідати певній кількості жолобків нижнього різака згідно з кількістю виписаних пілюль (якщо прописано 30 пілюль – стержень викачується на 30 поділок різака, 20 – на 20 і т.д.). якщо вона перевищує кількість жолобків різака, то масу розділяють на дві або більше частин. Пілюльний стержень розрізають різаками. При цьому рухи верхнього різака повинні бути обережні, зворотно-поступальні; треба стежити за тим, щоб пілюльний стержень почав розкачуватися. Не припиняючи руху верхнього різака, обережно і поступово збільшують натиск до повного розрізання на однакові кулясті шматочки.

^ Формування і обробка пілюль. Формують (викачують) пілюлі на склі пілюльної машинки (або на спеціальній круглій дощечці з бортиками) роликом,висота бортиків якого повинна відповідати діаметру пілюль. Ролик приводять у вихороподібний рух, поступово збільшують натиск, не допускаючи склеювання пілюль одна з одною. Готові пілюлі повинні мати форму кульок і рівну гладку поверхню. Їх підсушують на повітрі і підраховують, використовуючи лічильний рівнобедрений металевий трикутник Двіженнікова з бортиками. Пілюлі переносять на трикутник і, струшуючи, збирають в одному з кутків. При цьому вони розташовуються правильними рядами за арифметичною прогресією. Загальну кількість пілюль визначають за формулою:

Х = (n2 + n)/ 2 +k,

де Х – загальна кількість пілюль4

n – кількість повних рядів;

k – кількість пілюль в останньому неповному ряду.

^ Обсипка або покриття пілюль оболонками. Щоб готові пілюлі не злипалися при зберіганні, перед відпуском їх обсипають порошком лікоподію чи крохмалем, а пілюлі з окислювачем – білою глиною. Якщо в рецепті не зазначений порошок для обсипання, то беруть лікоподій (на 30 пілюль 1-1,5 г). Обсипають пілюлі безпосередньо в тарі для відпуску.

Покриття пілюль оболонками проводиться тільки за вказівкою лікаря. Вони можуть бути покриті цукровою оболонкою (дражування), фенілсаліцилатом або стеариновою кислотою. Для покриття цукровою оболонкою пілюлі змочують розчином камеді, переносять у круглодонний посуд з сумішшю цукру та крохмалю і обертають її. Цю операцію повторюють декілька разів до одержання оболонки необхідної товщини.

Для одержання пілюль, які будуть розпадатись не в шлунку, а в кишечнику, їх покривають оболонкою фенілсаліцилату або стеаринової кислоти.

^ Пілюлі з нерозчинними або важкорозчинними речовинами. При прописуванні в складі пілюль твердих нерозчинних або важкорозчинних ЛР зазвичай додають консистентні (рослинні порошки) і склеюючі (рослинні екстракти) допоміжні речовини. Нерозчинні або важкорозчинні речовини старанно розтирають до найдрібнішого порошку.

^ Пілюлі з легкорозчинними ЛР. Якщо до складу пілюль входять добре розчинні ЛР в малій кількості, їх розчиняють у мінімальній кількості води, гліцерину, гліцеринової води, етилового спирту. Якщо розчинні ЛР виписані в значній кількості, їх вводять як нерозчинні.

^ Пілюлі з рослинними лікувальними екстрактами. Рослинні лікувальні екстракти поряд з терапевтичною дією виконують роль склеюючої речовини в пілюлях. Якщо прописаний густий лікувальний екстракт, для одержання пілюльної маси необхідної консистенції досить введення рослинного порошку. Якщо прописаний рідкий лікувальний екстракт (напр., екстракт водяного перцю), його упарюють у випарювальній чашці (або наносять на внутрішню поверхню гарячої ступки) і готують пілюлі, додаючи рослинний порошок. Якщо прописаний сухий екстракт, додають етиловий спирт і рослинний порошок як допоміжні речовини. Спирт використовують 40 або 70% концентрації (зручніше працювати з 40% етиловим спиртом, так як він повільніше висихає).

^ Пілюлі з гідрофобними рідинами. В пілюлях можуть бути прописані маслянисті рідини: скипидар, дьоготь, ефірні олії, бальзами, евтектичні суміші (ментол, камфора, фенілсаліцилат). Усі ці рідини гідрофобні і перед введенням у пілюльну масу їх необхідно за емульгувати. Як емульгатори використовують сухий екстракт солодкового кореня, борошно, камеді. Найчастіше застосовують сухий екстракт солодки. Його беруть у кількості, рівній кількості маслянистої рідини. Крім того, для одержання пілюльної маси додають гліцерин (у половинній кількості від ваги маслянистої рідини) і воду (1/4 частину від ваги маслянистої рідини). Як консистентні речовини використовують рослинні порошки. Якщо, крім гідрофобних рідин, прописані сухі ЛР, їх додають до готової емульсії.

^ Пілюлі з алкалоїдами. Якщо до складу пілюль входять солі алкалоїдів, необхідно враховувати, що вони легко адсорбуються рослинними порошками, що може привести до зниження терапевтичного ефекту. Тому при приготуванні пілюль, що містять солі алкалоїдів, не використовують рослинних порошків та екстрактів. Як консистентні речовини зазвичай використовують крохмально-цукрову суміш (крохмаль, глюкоза і молочний цукор у співвідношенні 1:3:3), для склеювання твердих часток додають 5% розчин декстрину в гліцериновій воді. Пілюльна маса виходить м’якша, ніж звичайно. Обсипають пілюлі з алкалоїдами крохмалем або білою глиною.

^ Пілюлі з окислювачами. В пілюлях можуть бути прописані сильні окислювачі – калію перманганат, срібла нітрат. Оскільки вони легко розкладаються при контакті з органічними речовинами, при приготуванні не можна використовувати рослинні порошки та екстракти, крохмаль, цукор, борошно та їх суміші. Готують такі пілюлі, застосовуючи тільки неорганічні консистентні речовини: бентоніт, білу глину, алюмінію гідроокис, суміш бентоніту з білою глиною (1:2). Як зв’язуючу речовину при одержанні пілюль зі срібла нітратом використовують гліцеринову або очищену воду, для пілюль з калію перманганатом – ланолін безводний.

Особливу увагу при приготуванні пілюль з окислювачами слід звернути на чистоту інструментів і обладнаня, оскільки сліди органічних речовин будуть каталізувати процеси руйнування окислювачів. Супка, товкачик, пілюльна машинка, дощечка повинні бути абсолютно чистими. Очищена вода повинна бути свіжоперегнаною, гліцеринова – свіжоприготовленою. Щоб уникнути розкладу, не можна використовувати металеві шпателі та різаки, необхідно працювати пластмасовими або фарфоровими. При їх відсутності металлеві різаки обгортають тонким парафінованим папером, намічають ними місця розрізів пілюльного стержня, а потім ділять його на дози целулоїдною пластинкою. Обсипають пілюлі з окислювачами білою глиною.

Оцінка якості, зберігання та оформлення пілюль

Пілюлі контролюють, перевіряючи:

 • документацію (відповідність рецепта і ППК);

 • їх відповідність фармакопейним вимогам до форми;

 • відхилення в масі;

 • однорідності в розрізі;

 • час розпаду. Пілюлі повинні розпадатися протягом не більше 1 год. Для визначення розпаду 1-2 пілюлі поміщають у конічну колбу ємністю 100 мл, додають 50 мл води, що має температуру 37±20 С, і повільно похитують колбу 1-2 рази в сек. Через 1 год. вони повинні розпастися або перетворитися в пухку масу, яка руйнується при легкому дотику скляної палички. Виняток становлять пілюлі, покриті кишковорозчинними оболонками. Такі пілюлі не повинні розпадатися протягом 2 год. у кислому розчині пепсину (імітація умов шлунка), а після промивання водою повинні розпадатися в лужному середовищі панкреатину (імітація умов кишечника) протягом не більше 1 год.

Зберігають пілюлі в сухому прохолодному місці відповідно до конкретних термінів зберігання.

Відпускають у невеликих скляних баночках або картонних коробках. Пілюлі, що містять світлочутливі речовини, захищають від дії світла. При наявності в пілюлях летких, пахучих та гігроскопічних речовин відпускна тара повинна герметично закриватися.

^ 3.2. Рекомендована література:

Навчальна

- Основна:

1. Государственная фармакопея СССР.-11-е изд.-М.: Медицина, 1987.-Т.1.-336с.-Т.2.- 40с.

2. Государственная фармакопея СССР. - 10-е изд. -М.: Медицина, 1968. - 1079 с.

3. Государственная фармакопея СССР. - 9-е изд. - М.: Медгиз, -1961. - 911с.

4. Грецкий В.М., Хоменок В.С. Руководство к практическим занятиям по технологии лекарственных форм.-М.: Медицина, 1991.

5. Тихонов 0.І., Ярних Т.Г. Аптечна технологія ліків. - Харків: Оригінал, 1995. - 600 с.

6. Кондратьева Т.С., Иванова Л.А. Технология лекарственных форм в 2-х томах. - Т.1. - М.: Медицина, 1991.- 496с.

7. Муравьев И.А. Технология лекарственных форм. - М.: Медицина, 1988.-497с.

8. Перцев І.М., Шевченко Л,Д., Чаговець Р.К. Практикум з аптечної технології ліків. - Харків: Прапор, 1995. - 303 с .

9. Перцев И.М., Чаговец Р.К. Руководство к лабораторным занятиям по аптечной технологии лекарственных форм.-К.: Вища школа, 1987.-290с.

- Додаткова:

1. К проблеме создания новых лекарственных форм. Сообщение 1 / Г.С.Башура, А.И.Тихонов, А.Г.Башура, Е.А.Семенова, А.А.Яремчук, В.Д.Чередниченко //Фармаком. - 1995. - № 1-2. - С. 9-21.

2. К проблеме создания новых лекарственных форм. Сообщение 2 / Г.С.Башура, А.И.Тихонов, А.Г.Башура, Е.А.Семенова, А.А.Яремчук, В.Д.Чередниченко //Фармаком. - 1995. - № 5-6. - С. 15-20.

3. Машковський М.Д. Лекарственные средства.-М.:Медицина, 2000.-Т.1-2.

4. Півненко Г.П., Чаговець Р.К., Перцев Г.М. Практикум з аптечної технології ліків.-К.: Вища школа, 1972.

5. Р.Б.Косуба, В.І.Кучер Основи медичної рецептури. м. Чернівці, 2000.

6. Руководство к лабораторным занятиям по аптечной технологии лекарсвенных форм Т.С.Кондратьева, Л.А.Иванова Ю.И.Зеликсон М. Медицина 1986.

7. СиневД.Н. Гуревич И.Я. Пособие для фармацевтов аптек. М. Медицина 1982

8. Справочник фармацевта. / Под ред. А.И.Тенцовой - 2-е изд. - М.: Медицина, 1981.-184 с.

9. Тихонов О.І. Ярних Т.Г. Навчальний посібник з аптечної технології ліків. Х. Основа, 1998.

Інструкції та накази:

1. Н-з № 360 від 19.07.05 р. Про затвердження правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-замовлень. Зміни до наказу № 360 – наказ № 440 від 04.07.06 р.

2. Н-з № 233 від 25.07.97 р. Перелік безрецептурних ЛЗ.

3. Н-з № 356 від 18.12.97 р. Про затвердження Порядку обігу наркотичних засобів...

4. Н-з № 44 від 16.03.93р. Про організацію зберігання в аптечних установах різних груп ЛЗ.

5. Н-з № 96 від 03.04.91р. О контроле качества ЛС изготовляемых в аптеках.

6. Н-з № 197 від 7.09.93р. Про затвердження інструкції по приготуванню в аптеках ЛФ з рідким дисперсним середовищем.

7. Н-з № 275 від 05.05.06 р. “Про затвердження інструкції із санітарно-протиепідемічного режиму аптечних закладів”.

3.3. Матеріали для самоконтролю:

Контрольні питання:

1. Характеристика пілюль, як ЛФ.

2. Переваги і недоліки пілюль.

3. Вимоги ДФ Х до пілюль.

4. Допоміжні речовини, що застосовуються при приготуванні пілюль.

5. Методи готування пілюль.

6. Особливості приготування пілюль, в залежності від прописаних інгредієнтів.

7. Оцінка якості пілюль.

4. Матеріали для післяаудиторної роботи. Тематика НДРС.

„Оцінка якості і зберігання пілюль, упаковка та оформлення до відпуску.”

Схожі:

МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до проведення семінарських та практичних занять з курсу «Методика викладання у вищій школі» для студентів спеціальності 050201 «Менеджмент організацій» окп «Магістр»
Методичні вказівки до виконання дипломної роботи спеціаліста: підготовка, написання, захист. Методичні вказівки / Упор. Ґудзь П....
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення матеріалу, індивідуальні завдання та методичні вказівки до їх виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни ²Міжнародний маркетинг² для студентів напряму...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення матеріалу, індивідуальні завдання та методичні вказівки до їх виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни «Менеджмент в енергетиці» для студентів спеціальності...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення матеріалу, індивідуальні завдання та методичні вказівки до їх виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни ²Менеджмент персоналу² для студентів спеціальності...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до їх вивчення, контрольні питання для самоперевірки, що наведені після кожної теми дисципліни, методичні вказівки до виконання контрольної роботи
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни "Економіка енергетики" для студентів напряму...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до їх вивчення, контрольні питання для самоперевірки, що наведені після кожної теми дисципліни, методичні вказівки до виконання контрольної роботи
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни "Економіка та фінанси підприємства" для студентів...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до вивчення тем, перелік розділів, що виносяться на самостійне опрацювання студентів, варіанти індивідуальних завдань, перелік літератури. Методичні вказівки укладені з урахуванням вимог державного освітнього стандарту
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни “Страховий менеджмент” для студентів спеціальності...
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки до самостійного вивчення тем, передбачених програмою дисципліни «Mенеджмент», завдання до контрольної роботи та методичні вказівки до її виконання
Робоча програма, методичні вказівки та індивідуальні завдання до вивчення дисципліни «Mенеджмент» для студентів напрямів 050502 –...
МетодичнІ вказівки icon2765 Методичні вказівки
Методичні вказівки до практичних та самостійних занять з курсу «Методи синтезу та оптимізації» для студентів
МетодичнІ вказівки iconМетодичні вказівки
С. С. Душкін, Т. О. Шевченко методичні вказівки для проведення практичних занять, лабораторних робіт
МетодичнІ вказівки iconФінанси І кредит методичні вказівки
Методичні вказівки по проведенню практичних занять з дисципліни «Банківські операції»
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи