\"Затверджено\" icon

"Затверджено"
Скачати 137.83 Kb.
Назва"Затверджено"
Дата02.07.2012
Розмір137.83 Kb.
ТипДокументи

“Затверджено”

на методичній нараді кафедри фармації

зав. кафедри фармації

професор___________Р.Б.Косуба


Протокол №____ від ______________200 р.


Протокол №____ від ______________200 р.


МетодичнІ вказівки ____

для самостійної позааудиторної підготовки з теми:

Супозиторії, їх визначення та характеристика. Вимоги ДФ до них. Класифікація супозиторіїв залежно від призначення. Супозиторні основи, їх вплив на біологічну доступність лікарських речовин із супозиторіїв. Класифікація основ, їх характеристика. Методи приготування супозиторіїв: ручне формування, виливання. Розрахунки, які пов’язані з приготуванням супозиторіїв залежно від методу. Оцінка якості. Напрямки вдосконалення.


Навчальний предмет:

аптечна технологія лікарських засобів

ІІІ курс фармацевтичного факультету,

спеціальність “Фармація

ОКР „Бакалавр”

(заочна форма навчання 4 та 4,5 роки)

8 годин


Методичні вказівки склали

доц. Геруш О.В.

асист. Горошко О.М.

асист. Сахацька І.М.


Чернівці 2008

Тема: Супозиторії, їх визначення та характеристика. Вимоги ДФ до них. Класифікація супозиторіїв залежно від призначення. Супозиторні основи, їх вплив на біологічну доступність лікарських речовин із супозиторіїв. Класифікація основ, їх характеристика. Методи приготування супозиторіїв: ручне формування, виливання. Розрахунки, які пов’язані з приготуванням супозиторіїв залежно від методу. Оцінка якості. Напрямки вдосконалення.

^ Навчальний предмет – аптечна технологія лікарських засобів. ІІІ курс

Факультет – фармацевтичний

Тривалість - 8 год.

1. Актуальність теми: Ректальні та вагінальні лікарські форми належать до дозованих лікарських форм, які вводяться у природні порожнини тіла і виявляють локальну або резорбтивну дію на організм. Приготування супозиторіїв для пацієнтів вимагає індивідуального підходу, тому вивчення даної теми є актуальним і необхідним для курсу аптечної технології лікарських форм.

^ 2. Навчальнi цілі:

2.1Студент повинен знати:

 • Технологію супозиторіїв методом викачування та виливання;

 • Особливості введення лікарських речовин у гідрофобні та гідрофільні супозиторні основи;

 • Контроль якості супозиторіїв.

2.2. Вміти:

- Оцінювати правильність виписування рецептів і здійснювати перевірку доз сильнодіючих речовин (при необхідності);

 • Користуватися ДФ, іншою НТД і довідковою літературою для пошуку необхідної документації щодо приготування супозиторіїв;

 • Вибрати основу для супозиторіїв в залежності від приготування;

- Розрахувати кількість основи для супозиторії методом викачування та виливання, приготувати їх.

^ 3. Матеріали для самостійної позааудиторної роботи

3.1 Міжпредметна інтеграція

Дисципліни


Знати


Вміти


 • Попередні:

1. Латинська моваОснови латинської термінології, структуру рецептаЧитати рецепти латинською мовою


 • Наступні:

1. Організація та економіка фармації

2. ФармакологіяПравила виписування рецептів згідно нормуючих документів

Визначення доз і їх класифікацію


Оцінювати правильність оформлення рецептів згідно нормуючих документів.

Перевіряти разові і добові дози, коректувати їх.

 • Міжпредметна інтеграція:

1. Неорганічна та фармацевтична хімія

2. Фізика


Властивості інгредієнтів та основи

Одиниці виміру маси та об΄єму тіла


Вміти знаходити властивості речовин у ДФ і довідковій літературі.

Користуватися терезами та мірним посудом


^ Зміст

Супозиторії – це дозована ЛФ, тверда при кімнатній температурі, розтоплюється або розчиняється при температурі тіла, призначена для введення в природні і патологічні отвори організму.

Залежно від місця введення розрізняють супозиторії (згідно ДФ Х та ДФ ХІ):

 • ректальні (в пряму кишку)

 • вагінальні (писарії або кульки)

 • палички (у фістульні ходи, канал шийки матки, слуховий прохід)

Згідно ДФУ (у ДФУ палички не вказані):

 • ЛЗ для ректального застосування (ректальні)

 • ЛЗ для вагінального застосування (литі писарії або вагінальні супозиторії)

^ Ректальні супозиторії– повинні мати форму конуса, довжина від 2 до 4 см, діаметр – 1-1,5 см, вага – від 1 до 4 г, якщо вага не вказана, то готують масою 3 г. Вони виявляють місцеву, резорбтивну дію при порушенні серцево-судинної діяльності, нервово-психічних розладах і т.д.

^ Вагінальні супозиторії – форма кульки або глобулів, овулі або яйцеподібна форма у вигляді писаріїв або язичків. Маса – від 2 до 6 г, якщо не вказана – готують масою 4 г. Їх прописують, в основному, з метою місцевої дії: дезінфікуюча, в’яжуча, припікаюча, анестезуюча, протизаплідна.

^ Способи прописування супозиторіїв:

1. розподільний – кількість ЛЗ прописують із розрахунку на 1 свічку і вказується скільки їх треба приготувати.

Rp.: Tanini 0,2

Amyli 0,3

Ol. Сacao 2,0

M.f. supp.

D.t.d. №10

S. По 1 свічці 2 рази на день.

2. роздільний – коли ЛЗ виписують на всю масу супозиторіїв і вказується скільки їх треба приготувати.

Rp.: Tanini 2,0

Amyli 3,0

Ol. Сacao 2,0

M.f. supp. №10

S. По 1 свічці 2 рази на день.

При прописуванні паличок має бути вказана кількість, довжина і діаметр паличок.

При прописуванні дитячих ЛФ масу свічки обов’язково вказують у рецепті в межах 0,5 – 1,5 г.

^ Супозиторні основи. Вимоги до основ:

- повинні бути досить твердими при кімнатній температурі і плавитися або розчинятися при температурі не вище, ніж 370 С, тобто повинні мати здатність різко переходити від твердого стану до рідини, обминувши стадію розм’якшення – мазеподібну стадію, мати достатню в’язкість, відсутність запаху, забезпечувати максимальний контакт між ЛР і слизовою;

- повинні бути хімічно і фармакологічно індиферентними, не мати подразнюючої дії і не змінюватися під дією зовнішніх факторів;

- вони повинні легко набувати відповідної форми, змішуватися з можливо більшою кількістю ЛР, не взаємодіяти з ними і бути стійкими при зберіганні;

- основи повинні легко вивільняти ЛР, сприяти виявленню їх фармакологічної дії, що залежить як від властивостей основ, так і від способу введення в основу ЛР;

- повинні мати відповідні реологічні показники і оптимальні структурно-механічні властивості.

Розрізняють супозиторні основи гідрофобні і гідрофільні.

^ Гідрофобні основи (ДФ ХІ) – масло какао, сплави його з парафіном і гідрогенізованими жирами, рослинні і тваринні гідрогенізовані жири, твердий жир, ланоль, сплави гідрогенізованих жирів з воском, твердим парафіном та ін. Масло какао отримують способом гарячого пресування з підсмаженого і очищеного насіння шоколадного дерева. Має різко виражену температуру плавлення (30-340 С), змішується з різними ЛР. При його зберіганні при температурі вище 100 С піддається фазовим перетворенням, що ведуть до утворення модифікацій, які плавляться при температурі 24-260С (супозиторії деформуються в руках хворого). При нагріванні вище температури плавлення (350 С) воно важко твердіє. Тому його використовують в основному тільки для методу ручного викачування і пресування супозиторіїв.

Гідрогенізовані жири – бутирол (50 % гідрогенізованих жирів, 20% парафіну, 30% масла какао), гідрогенізовані жири з домішками ПАР (сплав гідрованої олії бавовникової з 4-5% емульгатора Т-2).

Ланоль – суміш ефірів фталевої кислоти з високомолекулярними спиртами кашалотового жиру. Використовується для приготування супозиторіїв методом виливання.

^ Гідрофільні основи (ДФ ХІ) – желатино-гліцеринові і мильно-гліцеринові гелі, сплави поліетиленоксидів різної молекулярної маси. Процес всмоктування ЛЗ із цих основ відбувається незалежно від температури їх плавлення, бо всмоктування обумовлюється тільки швидкістю дифузії ЛЗ з основи і швидкістю розчинення самих основ. Ці основи можуть застосовуватися для приготування свічок, кульок і паличок тільки методом виливання.

Желатино-гліцеринова основа – склад: желатину 1 частина, води 2 частини, гліцерину 5 частин. Приготування: нарізаний на дрібні частини желатин обливають очищеною водою кімнатної температури і залишають набухати на 30-40 хвилин, після чого додають гліцерин і трохи нагрівають до утворення прозорої однорідної маси. Готової основи повинно бути 8,0 г. Через малу механічну міцність найчастіше використовується для приготування вагінальних супозиторіїв.

Мильно-гліцеринова основа – це розчин мила в гліцерині, згідно ДФ Х на 20 супозиторіїв – гліцерину 60,0 г, натрію карбонату (кристалічного) 2,6 г, кислоти стеаринової 5,0 г.

Поліетиленоксидні основи – застосовуються для вагінальних форм – ПЕО-400 60%, ПЕО-4000 20%, ПЕО-1500 20%.

^ Методи приготування супозиторіїв: викачування, виливання у форми та пресування.

Метод викачування (ручне формування) – використовують у тих випадках, коли супозиторна маса має пластичну властивість. Даним методом готують свічки вагінальні та палички (ДФУ).

^ Стадії приготування супозиторіїв методом викачування:

1 стадія – приготування основи – як основу переважно використовують масло какао, його труть на терку.

2 стадія – введення ЛР в основу.

3 стадія – утворення (формування) супозиторної маси – у ступці товкачиком суміш вминають формуючи однорідну супозиторну масу – вона повинна бути в’язкої консистенції.

Якщо до складу супозиторної маси входить багато порошкоподібних речовин, вона важко формується і кришиться. Тому з метою надання пластичності додають ланолін – 0,05-0,15 на 1 свічку.

4 стадія – зважування маси, її записують у паспорт.

5 стадія - викачування бруска – супозиторну масу переносять з ступки на скло або пластмасову пластинку і за допомогою дощечки пілюльної машинки, викачують 4-гранний брусок однакової товщини на всьому протязі.

6 стадія – формування окремої свічки – брусок ділять різаком на рівні частини, розрізають і з кожної частини, попередньо зваженої, викачують кульку, якій надають конічну або іншу задану форму.

7 стадія – упаковка і оформлення. Упаковують у вощений папір, а якщо основа гідрофобна – то у фольгу, оформляють етикетками „Зовнішнє”, „Зберігати в сухому прохолодному місці”.

^ Метод пресування – використовують лише для супозиторних мас, які мають необхідну пластичність. Найчастіше як основу використовують бутирол, ПЕО (при пресуванні багато з них розм’якшуються). Супозиторії пресують за допомогою спеціальних пресів різних конструкцій. Вмістилища в цих пресах мають постійний об’єм, але вага свічки залежить від питомої ваги ЛР. Тому при розрахунках основи враховують коефіцієнт заміщення. Метод пресування з автоматичним дозуванням використовується на фармацевтичних заводах при масовому виготовленні свічок. В аптечних умовах застосовують ручні преси.

Методи введення лікарських речовин залежать від характеру основи, кількості і фізико-хімічних властивостей лікарських речовин, що вводяться, і, перш за все, від їх розчинності.

^ Введення ЛР у гідрофобні основи.

А) Речовини, які розчинні у жирах (основі) (фенол, хлоралгідрат, фенілсаліцилат, камфора, ментол, бромкамфора, тимол, анестезин) розчиняють у частині розплавленої основи. Для методу виливання ЛР розчиняють у всій розплавленій основі.

Масло какао повністю розплавляти не можна, бо втрачає властивості згущування.

Якщо ЛР в кількості до 3% їх можна розчиняти у спорідненій до основи рідині. Якщо ж ЛР є більше 4-5% від маси основи або при сплавленні речовини утворюють евтектичну суміш, то для ущільнення додають парафін, віск або спермацет у кількості 4-5% від маси основи.

Якщо до складу ліків входить фенол, то його беруть у кристалічному вигляді і розчиняють у частині розплавленої жирової основи, щоб уникнути припікаючої дії.

Б) Речовини, що розчинні у воді (солі алкалоїдів, екстракт опію, новокаїн, етакридину лактат, хінозол, колоїдні розчини (коларгол, протаргол), резорцин, танін) розчиняють у мінімальній кількості води, додають незначну кількість ланоліну безводного і змішують з жировою основою.

Якщо розчинна речовина прописана у великій кількості (більше 5%) і вона потребує великого об’єму води, то ЛЗ подрібнюють з мінімальною кількістю води, заемульговують ланоліном і змішують з жировою основою. Екстракти, коларгол, танін завжди вводять у вигляді водно-гліцеринових розчинів.

В) ЛР, що не розчинні ні в основі, ні у воді (ксероформ, дерматол, стрептоцид, теофілін, цинку оксид, осарсол, вісмуту нітрат основний) вводять у супозиторії у вигляді найдрібнішого порошку. Залежно від кількості цих речовин їх вводять двояко:

- якщо вони прописані до 0,1 г на одну дозу, то їх розтирають з кількома краплями персикової, мигдалевої або вазелінової олії, а потім змішують з подрібненою основою.

- якщо речовини прописані у великій кількості (більше 0,1 г на одну свічку), то після подрібнення їх розтирають у частині розтопленої основи.

Г) ЛР у вигляді в’язких рідин (іхтіол, нафта нафталанська), що мають склеюючі властивості, вводять безпосередньо в основу. Рідкі інгредієнти, що не містять летких речовин, можуть бути згущені випарюванням.

Д) Густі екстракти (напр., екстракт беладонни) вводять у супозиторну масу після попереднього змішування їх з однаковою кількістю спирто-водно-гліцеринової суміші (1:6:3).

^ Введення ЛР у гідрофільні основи.

А) ЛР, що розчинні у воді чи гліцерині, спочатку розчиняють у частині води або гліцерину, що призначені для приготування основи, а потім додають до всієї розтопленої основи.

Б) ЛР, що не розчинні ні у воді, ні у гліцерині, спочатку розтирають з гліцерином, а потім додають до розплавленої основи перед виливанням у форми.

^ Метод виливання. Розтоплену, трохи охолоджену основу розливають у спеціальні форми. Дозволяє приготувати супозиторії однакової форми, використовується для жирних та водорозчинних основ. Щоб уникнути часткового розшарування маси, її помішують весь час до виливання.

Стадії приготування супозиторіїв методом виливання: приготування і плавлення відповідної основи; змішування з розплавленою основою прописаних лікарських речовин; виливання у форми приготовленої напівзастиглої маси.

Якщо форми виготовлені з металу, то рідину для їх змазування можна не використовувати, у всіх інших випадках гнізда форми змазують: для жирових основ – спиртовим розчином мила, для водно-гліцеринових – жиром. Форми повинні бути попередньо охолоджені, але носики нагріті. При застиганні штучно охолоджують.

Якщо кількість основи не вказана, то розрахунок проводять виходячи із об’єму форми і у цьому випадку враховують об’єм зайнятий ЛР використовуючи коефіцієнт заміщення ж/ (він показує, яка кількість ЛР займає той самий об’єм, що і 1 г жирової основи) або обернений коефіцієнт заміщення /1/Еж/ (це кількість жирової основи, яка займає 1 вагову частину ЛР). Якщо ЛР прописано менше 5%, то коефіцієнтом заміщення або оберненим коефіцієнтом заміщення можна знехтувати. Желатино-гліцеринова або гідрофобна маса порівняно з жировою має більшу питому вагу і при однаковій вазі займає менший об’єм. Тому при розрахунках желатино-гліцеринової основи, її треба брати в 1,21 рази більше, ніж жирових основ.

^ Оцінка якості супозиторіїв.

Якість приготовлених супозиторіїв оцінюють так же, як і інших лікарських форм, тобто перевіряють документацію (рецепт, паспорт, упаковку, оформлення, колір, запах, відсутність механічних включень). Специфічними для якості супозиторіїв є: розмір, форма, які повинні відповідати пропису рецепта.

Однорідність свічки – не допускається наявність повітряних кульок та воронкоподібного заглиблення (якщо свічки приготовлені по типу суспензії).

Відхилення у масі свічок не повинні перевищувати ±5% (ДФ України).

Для супозиторіїв, які виготовлені на ліпофільних (гідрофобних) основах, визначають: температуру плавлення, яка не повинна перевищувати 370С; час деформації – протягом 15 хв свічка повинна втратити форму.

Для супозиторіїв, виготовлених на гідрофобній основі, визначають час розчинення – у воді температурою 370С – повинна розчинитися через 1 год.

^ 3.2. Рекомендована література:

Навчальна

- Основна:

1. Государственная фармакопея СССР.-11-е изд.-М.: Медицина, 1987.-Т.1.-336с.-Т.2.- 40с.

2. Государственная фармакопея СССР. - 10-е изд. -М.: Медицина, 1968. - 1079 с.

3. Государственная фармакопея СССР. - 9-е изд. - М.: Медгиз, -1961. - 911с.

4. Грецкий В.М., Хоменок В.С. Руководство к практическим занятиям по технологии лекарственных форм.-М.: Медицина, 1991.

5. Тихонов 0.І., Ярних Т.Г. Аптечна технологія ліків. - Харків: Оригінал, 1995. - 600 с.

6. Кондратьева Т.С., Иванова Л.А. Технология лекарственных форм в 2-х томах. - Т.1. - М.: Медицина, 1991.- 496с.

7. Муравьев И.А. Технология лекарственных форм. - М.: Медицина, 1988.-497с.

8. Перцев І.М., Шевченко Л,Д., Чаговець Р.К. Практикум з аптечної технології ліків. - Харків: Прапор, 1995. - 303 с .

9. Перцев И.М., Чаговец Р.К. Руководство к лабораторным занятиям по аптечной технологии лекарственных форм.-К.: Вища школа, 1987.-290с.

- Додаткова:

1. К проблеме создания новых лекарственных форм. Сообщение 1 / Г.С.Башура, А.И.Тихонов, А.Г.Башура, Е.А.Семенова, А.А.Яремчук, В.Д.Чередниченко //Фармаком. - 1995. - № 1-2. - С. 9-21.

2. К проблеме создания новых лекарственных форм. Сообщение 2 / Г.С.Башура, А.И.Тихонов, А.Г.Башура, Е.А.Семенова, А.А.Яремчук, В.Д.Чередниченко //Фармаком. - 1995. - № 5-6. - С. 15-20.

3. Машковський М.Д. Лекарственные средства.-М.:Медицина, 2000.-Т.1-2.

4. Муравъев И.А. Козьмин В.Д. Кудрин А.Н. Несовместимость лекарственных веществ М. Медицина 1978.

5. Півненко Г.П., Чаговець Р.К., Перцев Г.М. Практикум з аптечної технології ліків.-К.: Вища школа, 1972.

6. Р.Б.Косуба, В.І.Кучер Основи медичної рецептури. м. Чернівці, 2000.

7. Руководство к лабораторным занятиям по аптечной технологии лекарсвенных форм Т.С.Кондратьева, Л.А.Иванова Ю.И.Зеликсон М. Медицина 1986.

8. СиневД.Н. Гуревич И.Я. Пособие для фармацевтов аптек. М. Медицина 1982

9. Справочник фармацевта. / Под ред. А.И.Тенцовой - 2-е изд. - М.: Медицина, 1981.-184 с.

10. Тихонов О.І. Ярних Т.Г. Навчальний посібник з аптечної технології ліків. Х. Основа, 1998.

Інструкції та накази:

1. Н-з № 360 від 19.07.05 р. Про затвердження правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-замовлень. Зміни до наказу № 360 – наказ № 440 від 04.07.06 р.

2. Н-з № 233 від 25.07.97 р. Перелік безрецептурних ЛЗ.

3. Н-з № 356 від 18.12.97 р. Про затвердження Порядку обігу наркотичних засобів...

4. Н-з № 44 від 16.03.93р. Про організацію зберігання в аптечних установах різних груп ЛЗ.

5. Н-з № 96 від 03.04.91р. О контроле качества ЛС изготовляемых в аптеках.

6. Н-з № 276 від 27.09.91р. О нормах отклонения ,допустимых при изготовлении ЛС .

7. Н-з № 583 від 19.07.72р. Единственные правила оформлении лекарств изготовляемых в аптеках.

8. Н-з № 530 від 4.06.82р. Об утверждении этикеток для оформления лекарств, изготовляемых в аптеках.

9. Н-з № 197 від 7.09.93р. Про затвердження інструкції по приготуванню в аптеках ЛФ з рідким дисперсним середовищем.

10. Н-з № 275 від 05.05.06 р. “Про затвердження інструкції із санітарно-протиепідемічного режиму аптечних закладів”.

11. Н-з №626 від 15.12.2004 р. „Про затвердження правил виробництва (виготовлення) ЛЗ в умовах аптеки”.

^ 3.3. Матеріали для самоконтролю:

Контрольні питання:

1. Характеристика супозиторіїв, як ЛФ, класифікація.

2. Способи прописування супозиторіїв.

3. Вимоги до основ, що використовуються для приготування супозиторіїв.

4. Класифікація основ, що використовуються для приготування супозиторіїв.

5. Приготування супозиторіїв методом викачування.

6. Основні стадії технологічного процесу виготовлення супозиторіїв методом викачування.

7. Введення лікарських речовин у гідрофобні та гідрофільні супозиторні основи.

8. Приготування супозиторіїв методом виливання.

8. Коефіцієнт заміщення та обернений коефіцієнт заміщення.

10. Оцінка якості супозиторіїв.

Схожі:

\"Затверджено\" icon"затверджено" "затверджено"
Ректор Національного університету на спільному засіданні профкому та адміністрації
\"Затверджено\" icon"затверджено" "затверджено"
Ректор Національного університету на спільному засіданні профкому та адміністрації
\"Затверджено\" icon"затверджено" "затверджено"
Ректор Національного університету на спільному засіданні профкому та адміністрації
\"Затверджено\" iconПоложення про організацію методичної роботи у Луцькому національному технічному університеті Луцьк-2010 Затверджено Затверджено
Порядок підготовки та поліграфічного виготовлення методичних видань у редакційно-видавничому відділі лнту
\"Затверджено\" icon«Затверджено» Начальник управління освіти І науки, молоді та спорту Запорізької обласної ради О. Г. Вєрозубов „ ” 2011р. «Затверджено»
Програма допрофільної та профільної підготовки учнів загальноосвітніх навчальних закладів на засадах інформаційно-комунікаційних...
\"Затверджено\" iconМіністерство охорони здоров'я україни національний медичний університет імені о. О. Богомольца кафедра ортопедичної стоматології затверджено затверджено
Одна бригада екзаменаторів працює на одній з кафедр І приймає іспит у 6-ти студентів протягом 1 екзаменаційного дня
\"Затверджено\" iconМ. П. Драгоманова інститут соціології, психології та управління Кафедра (назва кафедри) затверджено затверджено на засіданні кафедри на засіданні Вченої ради протокол
move to 0-15181910
\"Затверджено\" iconПоложення про академічні відпустки та повторне навчання в вищих навчальних закладах освіти (Затверджено наказом Міністерства освіти України І Міністерства охорони здоров'я від 06. 06. 96 №191/153.) Затверджено
Затверджено наказом Міністерства освіти України І міністерства охорони здоров'я від 06. 06. 96 №191/153
\"Затверджено\" iconПоложення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах (Затверджено наказом Міністерства освіти України від 06. 93 №161. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23. 11. 93 за №173) Затверджено
Затверджено наказом Міністерства освіти України від 06. 93 №161. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23. 11. 93 за №173
\"Затверджено\" iconЗатверджено на засіданні кафедри Інженерної механіки Протокол №6 від 26. 12. 2004 Затверджено на учбово-видавничій раді Дон нту протокол №1 від 14. 03. 2005р
Взаємозамінність, стандартизація та технічні вимірювання., Типова програма. Методичні вказівки та контрольні завдання для студентів...
\"Затверджено\" iconЗатверджено затверджено голова профспілкового Ректор комітету студентів та двнз «кнеу імені Вадима аспірантів двнз «кнеу гетьмана»
Підготовка проекту Угоди між адміністрацією та університету та профкомом студентів та аспірантів та внесення змін до Правил внутрішнього...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи