Для самостійної роботи icon

Для самостійної роботи
Скачати 189.27 Kb.
НазваДля самостійної роботи
Дата03.07.2012
Розмір189.27 Kb.
ТипДокументи


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

Буковинський державний медичний університет


Задачі для самоконтролю


ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

Під час ПІДГОТОВки ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ
- Типові, стандартні, класичні, мають однозначну відповідь, студентам відомі алгоритми їх вирішення – ІІ рівень;

-Нетипові, нестандартні, що відображають ускладнені професійні ситуації – ІІІ рівень:


Симптоматика те семіотика урологічних захворювань


- Типові, стандартні, класичні, мають однозначну відповідь, студентам відомі алгоритми їх вирішення – ІІ рівень;

1. Вік - 6 років. Дитина хворіє впродовж 0,5 року. Мають місце значні набряки на обличчі, у поперековій ділянці, статевих органів. Шкірні покриви бліді, сухі, відмічається гепатомегалія. Загальний аналіз сечі: питома вага - 1030, білок - 10,5 г/л,

циліндри гіалінові, восковидні у великій кількості. ^ Біохімічний аналіз крові: Загальний білок - 40 г/л, холестерин - 9,4 ммоль/л, загальні ліпіди - 14,0 ммоль/л. Проведіть інтерпретацію отриманих параклінічних даних. При яких станах виникають знайдені зміни?

2. Вік - 5 років. Дитина хворіє впродовж 1,5 роки. Скарги на слабкість, головний біль, блідість шкіри, наявність набряків на обличчі, гомілках. Загальний аналіз сечі: питома вага 1010, білок - 10,5 г/л, лейкоцити - 4-5 в полі зору, еритроцити - 3-4 в полі зору. Проба за Зимницьким: питома вага від 1006 до 1009, переважає нічний діурез. Біохімічний аналіз крові: Загальний білок - 58 г/л, холестерин - 8,68 ммоль/л, сечовина -18,4 ммоль/л, креатинін - 130 мкмоль/л. Які зміни можна знайти при параклінічному обстеженні хворого?

3. Вік 3 роки. Дитина ні на що не скаржиться, оформляється в дитячий заклад. і сечі за Нечипоренко: Лейкоцити - 2 000/мл, еритроцити - 1000/мл. Інтерпретуйте аналіз,

4. Вік 6 років. Дитина занедужала гостро, скарги на підвищення температури до 38°С, біль у животі, слабкість, зниження апетиту, дизурію. Аначіз сечі за Адіс-Каковським: Лейкоцити - 6400000 / л, еритроцити - 1000000 / л. Бактеріурія більше 300 000. Інтерпретуйте аналіз. Для яких захворювань характерні ці зміни?

5. Вік 7 років. Занедужав гостро, фебрильна температура, біль у животі, дворазова блювота, часте сечовиділення, позитивний справа симптом Пастернацького. Загальний аналіз сечі: Прозорість - мутна. Відносна щільність - 1012. Реакція - лужна. Білок - сліди. Епітелій - плоский у великій кількості. Лейкоцити - 40-60 у полі зору. Еритроцити незмінені - 3-4 у полі зору. Бактерії - велика кількість. Інтерпретуйте аналіз.


-Нетипові, нестандартні, що відображають ускладнені професійні ситуації – ІІІ рівень:


1. Хворий 32 років. Скаржиться на гострий біль в правій половині черева, нудоту, блювання. Захворів 2 години тому. Доставлений в приймальне відділення швидкою допомогою. Об'єктивно: температура 36,9°С, пульс 62 за 1 хв. Права ділянка черева відстає в акті дихання. Симптом Пастернацьіюго позитивний праворуч. При промацуванні черева визначається локальна бопючість в правій здухвинній ділянці. Перитонеальних симптомів немає. Сечовипускання почащене, невеликими порціями. Про які захорювання можна думати і чому? Які додаткові обстеження необхідно виконати для остаточного встановлення діагнозу?

Відповідь: В даному випадку неможливо без додаткових методів обстеження виключити наявність у хворого апендициту або ниркової коліки - тому обов'язюзво слід призначити загальний аналіз крові, сечі, виконати УЗД нирок, сечового міхура.

2. Хвора 23-х років.Одружена 6тижнів. До одруження статевим життям не жила. Скаржиться на почащене, з імперативними покликами сечовипускання. Захворіла 4 дні тому. До цього сечовипускання було 4-5 раз на день, але з часу захворювання сечовипускання почастішало, а через два дні стало супроводжуватися болем. Була необхідність до сечовипускання, але виділялось дуже мало сечі. Сьогодні вранці помітила невелику кількість крові на туалетному папері після сечовипускання. Не пам'ятає, чи спорожняє сечовий міхур після статевих актів.

Об'єктивно визначається різка болючість при глибокому промацуванні в надлобковій ділянці. Ознак збільшення сечового міхура при перкусії' немає. Аналіз сечі: колір темно-жовтий, рН 6,0, щільність 1029, еритроцитів 60-80. лейкоцитів 40-50 у полі зору.

Який діагноз можливо встановити на підставі вказаних симптомів?

Які шляхи його профілактики у даному конкретному випадку? Проведіть диференційну діагностику з раком сечового міхура.

Відповідь: У хворої найімовірніше цистит, профілактикою якого в даному випадку є сечовипускання після статевого акту. Але наявність крові у сечі викликає необхідність провести диф. діагностику з раком сечового міхура.


^ Рентгенологічні методи

1. У хворого С., 28 років під час внутрівенного введення 76% урографіну (введено 3 мл) появилися нудота, першіння в носі, утруднене дихання, почервоніло лице.

Про що це свідчить?

Тактика лікаря?

Відповідь. Алергічна реакція на йодовмісний препарат. Негайно слід припинити введення урографіну і внутрішньовенно ввести антидот - тіосульфат натрію.

2. У жінки К., 62 років, в анамнезі сечокам’яна хвороба з відходженням дрібних конкрементів. В біохімічному аналізі крові виявлено: глюкоза - 5,4, сечовина -10,3, креатинін - 0,18 ммоль/л.

Яку модифікацію екскреторної урографії найкраще виконати? Як її виконати?

Відповідь. Інфузійну урографію. Розводять 60 мл 65% контрасту в 120 мл фіз. розчину і вводять внутрішньовенно крапельно. Перший знімок роблять на 5-7 хвилині.

- Нетипові, нестандартні, що відображають ускладнені професійні ситуації – ІІІ рівень:

Хвору 25 р, госпіталізовано в клініку з болем в поперековій ділянці, більше праворуч, підвищення температури тіла 37,5 °С. Об'єктивно живіт м'якиі, безболісний. Пальпується нижній полюс правої нирки в горизонтальному і вертикальному положеннях, симптом Пастернацького позитивний правіруч.

Аналіз сечі - лейкоцитурія, аналіз крові - незначне підвищення рівня лейкоцитів, ШОЕ. На УЗД відмічасгься незначне розширення порожнистої системи правої нирки.

Еталони рішення.

Можна думати про правобічний нефроптоз. Вторинний гострий правобічний пієлонефрит. Для підтвердження діагнозу необхідно зробити оглядову та екскреторну урограми, в горизонтальному і вертикальному положеннях хворого. Лікування консервативне, оперативне - фіксування нирки (нефропексія).


Інструментальні методи

1. Хвора П.,36 років, скаржиться на сильні болі в попереку зліва і в лівому підребер’ї, почащений сечопуск. Захворіла день тому, коли вперше після тряскої їзди відмітила вищесказані скарги. Живіт м’який, чутливий в лівому підребер’ї. С-м Пастарнацького позитивний зліва.

Попередній діагноз? Що потрібно провести хворій для уточнення діагнозу?

Відповідь: Лівобічна ниркова колька. Потрібно провести хромоцистоскопію.

2. У хворого Л., 68 років, після частих покликів на сечопуск, болів внизу живота, раптово наступила затримка сечі.

Яка невідкладна допомога? Що потрібно ще провести для уточнення діагнозу?

Відповідь: Закатетеризувати сечовий міхур. Для уточнення діагнозу можна провести цистоскопію.


- Нетипові, нестандартні, що відображають ускладнені професійні ситуації – ІІІ рівень:


1. Хвора 50 років, госпіталізована в клініку зі скаргами на наявність крові
в сечі, захворіла вперше. Живіт м'який, неболючии. Нирки не пальпуються.
Симптом Пастернацького з двох боків негативний. На оглядовій рентгенограмі нирки
розташовані в типових місцях, конкрементів в проекції нирок, сечоводів та
сечового міхура не виявлено. На екскреторній урограмі 8-15 ЧМС
контрастувалась з двох сторін, функція нирок не порушена. З правого боку в
ділянці-МСС на верхній стінці спостерігається дефект наповнення розмірами
0.4 х 0.4 см., звідти кровотеча. Які дослідження необхідно проводити:

а) що необхідно для встановлення діагнозу.

б) Звідки кровотеча.

в) Які допоміжні методи обстеження.
Еталон відповіді:

Цистоскопія. УЗД, ретроградна уретеропіелографія. Рентгендослідження легень.

2. Хвора 25 років, госпіталізована зі скаргами на біль в правій здухвинній
ділянці, нудоту, блювання, підвищення температури тіла до 37,4 °С. Язик
обкладений. сухий. Живіт при пальпації болючий справа, нирки не пальпуються.
Симптом Пастернацького сумнівний справа. Симптоми подразнення очеревини
справа слабопозитивпі, зліва від'ємні.

Лейкоцитоз 14.0 х 109 мм/л. В аналізах сечі лейкоцити 6-8 в полі зору,
еритроцити - поодинокі, свіжі в полі зору.

При УЗД- нирки розташовані в типових місцях, контури чіткі. Порожнинна
системама справа та зліва не розширена. Початковий відділ сечоводів не
візуалізується.

Які дослідження необхідно виконати з метою диференційної діагностики.

Еталон відповіді:

Хромоцистоскопія, оглядова, екскреторна урографія. РРГ.


Аномалії

1. Молода особа, яка після лікувального голодування схудла на 14 кг, почала відмічати тупі болі в правому підребер’ї і в попереку справа після фізичної нагрузки.

Про яке захворювання треба думати? Необхідне обстеження?

Відповідь. Нефроптоз правої нирки. Хворій необхідно виконати екскреторну ортостатичну урографію.

2. У хворого К., 56 років, на екскреторній урографії виявлено розширення правої миски і чашечок з стріктурою пієлоуретерального сегменту. Хворіє на протязі 5-ти років, коли вперше почав відмічати тупі болі в попереку справа.

Попередній діагноз? Лікувальна тактика?

Відповідь. Гідронефроз II ст. справа. Хворому показана операція – пластика пієлоуретерального сегменту.


- Нетипові, нестандартні, що відображають ускладнені професійні ситуації – ІІІ рівень:


У новонародженого над лобком спостерігається утворення червоного кольору, округлої форми, при огляді визначається, що сеча виділяється кидками з двох отворів, розташованих у нижній частині цього утворення.

Як називається аномалія розвитку? В якому віці можна виконати пластичну операцію, її варіанти? Рекомендації після оперативного лікування?

Етапон відповіді: Екстрофія сечового міхура.Оперативне лікування в віці І рік чи пізніше. Пересадка сечоміхурового трикутника в пряму кишку. В післяопераційному періоді слідкувати за сечовиною та креатиніном, температурою тіла.

Хлопчик 2-х років неспокійний при кожному сечовипусканні, сечови­пускання з натугою. При цьому в області голівки статевого члена булавоподібне розширення. У хлопчика в анамнезі часті запальні процеси (баланіти, баланопостити).

Ваш діагноз? Які ускладнення даної вади розвитку? Оптимальний вік для оперативного лікування?

Еталон відповіді: Фімоз. Ускладнення -парафімоз, баланіт, баланопостит, урегерогідронефроз іноді. Методи профілактики - розтягнення зовнішнього отвору крайньої плоті, кругове висічення крайньої плоті.

^ ДНПЗ, рак простати


1.Хворий К., 74 роки поступив в приймальне відділення із скаргами на виділення сечі краплями без поклику на сечопуск, спрагу, загальну слабість.

Об-но: над лоном притуплення перкуторного звука, пальпаторно — болючість. С-м Пастернацького сумнівний з обох боків. Простата розм. 6х6,5 см, туго-еластична, міждольова борозда зглажена.

Попередній діагноз?

Що потрібно виконати хворому з діагностичною та лікувальною метою?

Лікувальна тактика?

Відповідь. Доброякісна гіперплазія простати. Потрібно поставити постійний катетер в сечовий міхур. Якщо дозволить стан хворого — виконати простатектомію.

2.Під час цистоскопії у хворого М., 72 років, який скаржився на почащений, затруднений сечопуск, вночі 2-3 рази, виявлено: залишкової сечі 180 мл, позитивний симптом “фіранки”. Ректально простата 5х5х4 см, туго-еластична.

Клінічний діагноз?

Лікувальна тактика?

Відповідь. Доброякісна гіперплазія простати II ст. Хронічна затримка сечі. Хворому показана простатектомія.

3. Хворий Ж., 70 рокiв поступив в приймальне відділення із скаргами на виділення сечі, окрашеної кров’ю, почащений сечопуск, загальну слабість.

Об-но: над лоном притуплення перкуторного звука, пальпаторно — болючість. С-м Пас­тернацького сумнівний з обох боків. Простата розм. 6х6х5 см, щiльна, бугриста, слизова прямої кишки над нею малорухлива.

Попередній діагноз?

Що потрібно виконати хворому з діагностичною метою?

Лікувальна тактика?

Відповідь. Рак простати. Потрібно виконати пункцiю простати для гiстологiчного пiдтвердження дiагнозу.


^ Пухлини нирок

1. Хворий К., 54 років скаржиться на тупі болі в попереку зліва, наявність крові в сечі на протязі тижня. При пальпації живота в лівому підребер’ї пальпується щільний утвір 10х14 см, малорухомий, неболючий.

Попередній діагноз?

Які діагностичні заходи необхідно виконати для уточнення діагнозу?

Відповідь. Пухлина лівої нирки. Хворому слід виконати УЗД та оглядову і екскреторну урографію

2. У хворої М., 62 років під час УЗД виявлено в проекції лівої нирки у верхньому полюсі різнорідної ехогенності утвір 8х6 см. При рентгенографії судинний малюнок підсилений. З анамнезу двічі на протязі останнього року була безбольова гематурія.

Попередній діагноз?

Додаткові обстеження які необхідно провести хворій?

Лікувальна тактика?

Відповідь. Пухлина лівої нирки. Необхідно провести екскреторну урографію. При нормальній функції правої нирки показана лівобічна нефректомія.


- Нетипові, нестандартні, що відображають ускладнені професійні ситуації – ІІІ рівень:

^ ЗАДАЧА № І

Хворий Р., 48 років, надійшов зі скаргами на нездужання, слабкість,
періодичний біль у правому підребер'ї близько року. Пальпаторно у правому
підребер'ї визначається пухлиноподібне утворення, зміщене, балотується.
Варикоцеле справа, не зникає у положенні лежачи. Діагноз? Що необхідно для
уточнення діагнозу?

Відповідь: Пухлина правої нирки.

Для підтвердження необхідно виконати рентгенобстеження

^ ЗАДАЧА № 2.

Хвора Ш., 45 років, скаржиться на підвищення температури протягом 3-х
місяців, нездуження, слабкість, біль у лівому підребер'ї, підвищений тиск.
Виявлено: блідість шкірних покривів. У лівому підребер'ї пальпується
пухлиноподібне, тверде, нерухоме утворення.

При рентгеноскопії шлунка останній відтиснуто медіально. При екскреторній
урографії—дефект наповнення лівої нирки.

Діагноз? План лікування.

Відповідь: Пухлина лівої нирки. Показана нефректомія.

^ ЗАДАЧА № З

Хвора К., 50 років, надійшла зі скаргами на мікрогематурію, що виникає
раптово. Нирка не пальпується. При цистоскопії виділення крові з правого вічка.

Діагноз?

План обстеження.

Відповідь: Пухлина або правої нирки, або пухлина сечовода. Показано -
урологічне обстеження.


^ Пухлини сечового міхура

1. У хворого М., 49 років під час цистоскопії у поліклініці виявлено над лівим вічком пухлиноподібний утвір 1,5х2 см з елементами некрозу. Основа утвору широка.

Ваш діагноз? Тактика лікаря поліклініки? Лікування даного хворого?

Відповідь. Пухлина сечового міхура. Хворого необхідно направити в спеціалізоване відділення. Йому показана трансвезикальна резекція сечового міхура в послідуючому з променевою терапією.

2. Хворий С., 54 років, поступив в урологічне відділення із скаргами на наявність крові в сечі в кінці сечопуску. При ретроградній цистографії виявлено дефект в ділянці шийки сечового міхура.

Попередній діагноз? Що потрібно провести для уточнення діагнозу? Лікувальна тактика?

Відповідь. Пухлина шийки сечового міхура. Потрібно провести цистоскопію. У разі підтвердження діагнозу показана резекція сечового міхура (в ділянці шийки сечового міхура).


- Нетипові, нестандартні, що відображають ускладнені професійні ситуації – ІІІ рівень:


1. Хворий 38 років звернувся в поліклініку з приводу тотальної гематурії
протягом 2 днів. Об'єктивно: артеріальний тиск крові 115/70 мм рт. ст., пульс
76 за хвилину, ритмічний. Живіт м'який, неболючий. Нирки не пальпуються.
Симптом Пастернацьшго негативний з обох боків. Визначити об'єм обстеження
даного хворого.

Еталон відповіді: УЗД, цистоскопія, цистографія, екскреторна урографія, комп'ютерна томографія, рентгенографія органів грудної порожнини.

2. Хвора 65 років скаржиться на тотальну гематурію з крупними
безформними згортками, дизурію. Захворіла за 2 дні до поступлення, коли
вперше в житті відмітила гематурію. За даними ультразвукового дослідження
над міжсечовідною складкою, ближче до вічка лівого сечовода визначається
нерухоме гіперехогенне утворення на широкій основі розмірами 2,0x0,9 см.
Аналіз крові: еритроцити - 3,97 х 10'12/л. гемоглобін - 112 г/л, лейкоцити -
6,1 х109/л, ШОЕ - 22 мм/год. Аналіз сечі - гематурія. Сечовина - 4,2, креатинин
~ 0,082, цукор - 5,1, білірубін - 10,07 ммоль/л. Визначте план лікування
хворої, враховуючи необхідне дообстеження.

Еталон відповіді: З метою дообстеженняі хворій необхідно виконати: цистоскопію, екскреторну урографію, ядерно-магнітну томографію, рент­генографію органів грудної порожнини. При підтвердженні діагнозу раку сечового міхура показана ТУР пухлини сечового міхура.


Травми

1. Швидкою допомогою в лікарню доставлений потерпілий, який був побитий невідомими. В лівій поперековій ділянці обширна гематома, сеча окрашена кров’ю. Пульс 94 за 1 хв., ритмічний, АТ 105 на 70 мм.рт.ст.

Про яке захворювання слід думати?

Необхідні обстеження?

Відповідь. Про закриту травму лівої нирки. Слід виконати оглядову і екскреторну уро­графію.

2. Хворий К., 34 років, був збитий автомобілем. В приймальному відділенні діагно­стовано перелом кісток таза. З уретри краплями виділяється кров.

Як називається даний симптом?

Про яке захворювання можна думати?

Яке обстеження необхідно виконати для уточнення діагнозу?

Відповідь. Уретрорагія. Підозра на розрив уретри. Необхідно виконати ретроградну уретроцистографію.


- Нетипові, нестандартні, що відображають ускладнені професійні ситуації – ІІІ рівень:


1. Хворий 43 років, доставлений в клініку з приводу болю в лівій половині поперековій ділянці, що виник після падіння з висоти 2м. Після травми під час двократногосечовипускання відмітив наявніспі макрогематурїї. Стан середньої тіжкості. АТ і пульс- норма. Збоку органів грудної клітки і черевної порожнини патологічних змін не виявлено. Є невелика болісна припухлість в лівій поперековій області. Вкажіть попередній діагноз і обгрунтуйте його.

2. Хворий 25 років, доставлений в клініку з приводу болю в правій поперековій ділянці, макрогематурії із згортками. Годину тому хворий отримав удар твердим предметом в праву поперекову ділянку. Положення вимушене: виражений сколіоз у хвору сторону, в ділянці правого підребер'я визначається болісна припухлість. Пульс 120 уд. в 1 хв. АТ 85/50 мм рт.ст. Ознак перитоніту немає. Вільна рідина в черевній порожнині не визначається. На екскреторних урограмах ліва нирка звичайних розмірів, чашково-мискова система не змінена. Пасаж рентгеноконтрастної речовини вздовж сечоводів не порушений. Справа контрастна рідина в проекції нирки та сечових шляхів не визначається. Хромоцистоскопія: із вічка правого сечовода - струмінь крові, індигокармін не визначався протягом 12 хв. спостереження. Зліва сеча, забарвлена індигокарміном, з'явилася на 7 хвилині. Ваш діагноз? Лікувальна тактика? Чи є сенс у виконанні якого-небудь допоміжного дослідження?


СКХ


1. Хворий С., 52 років, скаржиться на інтенсивні болі в правій здухвинній ділянці і в попереку справа, почащений з різями сечопуск. Відмічається болючість по ходу правого сечовода. С-м Пастернацького позитивний справа. Тіней, підозрілих на конкремент на оглядовій урограмі не виявлено.

Попередній діагноз?

З якими захворюваннями потрібно провести диф. діагноз?

Що потрібно провести для уточнення діагнозу?

Відповідь. Правобічна ниркова колька. З апендицитом.

Для дообстеження необхідно провести хромоцистоскопію, УЗД, при необхідності ретроградну пневмоуретеропієлографію.

2. У хворого Л., 34 років, типова клініка лівобічної ниркової кольки. Але при обстеженні сечі патологічних змін не виявлено.

Яке обстеження необхідно провести для підтвердження діагнозу?

Чим можна пояснити нормальний аналіз сечі?

Відповідь. Оглідову і екскреторну урографію. При повній закупорці сечовода нормальна сеча буде поступати в сечовий міхур тільки із здорової нирки.


- Нетипові, нестандартні, що відображають ускладнені професійні ситуації – ІІІ рівень:


1. Хворого К., 37 років, доставлено в клініку з болями в правій здухвинній
ділянці, дизуричними розладами, помірним здуттям живота. Два місяці тому
переніс апендектомію, при якій діагноз апендициту не підтверджено. При
досліджені сечі-мікрогематурія. Об'єктивно—хворий правильної будови тіла,
задовільного харчування, в правій здухвинній ділянці післяопераційний рубеці,
у цьому ж місці болі при пальпації.

Які методи додаткового дослідження потрібні для встановлення остаточного
діагнозу?

Еталон відповіді: 1. Загальний аналіз крові.

2. Оглядова та екскреторна урографія з попередньою хромоцистоскопією

3. УЗД.

2. Хворого, 40 р., привезено в клініку з болями в лівій поперековій ділянці
біль приступодібного характеру. При дослідженні сечі — макрогематурія.

Об'єктивно хворий правильної тілобудови.Пальпаторно-болючість в ділянці
лівоі'нирки. Симптом Пастернацького різко позитивний ліворуч. При УЗД різко
розширена порожнинна система зліва та початковий відділ сечовода,
Конкременти в нирці, в в/з сечовода не виявлені. Які методи додаткового
дослідження потрібні для встановлення остаточного діагнозу?

Еталон відповіді: 1. Загальний аналіз крові.

2. Оглядова та екскреторна урографія, екскреторна урографія з
відстроченим знімком.


Пієлонефрит

1. З жіночої консультації в урологічне відділення направили жінку з кнінікою гострого правобічного пієлонефриту (температура тіла 38,40С, почащений сечопуск; в ан.сечі: білок - сліди, лейкоцитів на 1/2 поля зору).

Що потрібно провести хворій з діагностичною метою?

Можлива лікувальна тактика?

Відповідь. Необхідно провести хромоцистоскопію. При відсутності функції - катетеризація нирки.

2. Хворий К., 42 років, поступив в ургентному порядку із скаргами на болі в попереку зліва, підвищення температури тіла до 39,20С, озноб, загальну слабість. На протязі 6-ти років хворіє кораловидним каменем лівої нирки.

Яке ускладнення основного захворювання виникло у хворого? Які додаткові методи обстеження слід виконати хворому? Лікувальна тактика.

Відовідь.

Загострення хронічного калькульозного пієлонефриту(можливо ускледнене апостематоззним нефритом) Слід провести УЗД, оглядову і екскреторну урографію. Оперативне лікування.


- Нетипові, нестандартні, що відображають ускладнені професійні ситуації – ІІІ рівень:


1. Хвору 25 р. госпіталізовано в клініку з болем в поперековій ділянці, більше
праворуч, підвищенням температури тіла 37,5 "С. Об'єктивно: живіт м'який,
неболючий. Пальпується нижній полюс правої нирки в горнзонтальному і
вертикальному положеннях, симптом Пастернацького позитивний праворуч.
Аналіз сечі - лейкоцитурія, аналіз крові - незначне підвищення рівня лейкоцитів.
ШОЕ. На УЗД спостерігають незначне розширення порожнинної системи пра-
вої нирки.

Еталони відповіді.

Можна думаги про правобічний нефроптоз. Вторинний гостріий
правобічний пієлонефрит. Для підтвердження діагнозу необхідно зробити
оглядову та екскреторну урографію в горизонтальному і вертикальному
положеннях хворого. Лікування консервативне, оперативне – фіксування нирки
(нефропексія).

2. Хвору 55 р. госпіталізовано в клініку з болем в поперековій ділянці
праворуч. З анамнезу: хворіє на правобічний пієлонефрит 15 років. Останні З
роки страждає на гіпертонічну хворобу.

Об'єктивно: живіт м'який, неболючнй. Нирки не пальпуються, симптом
Пастернацького слабопозитивний праворуч. На УЗД відмічається зменшення
розмірів правої нирки.

Аналіз сечі - - незначна кількість лейкоцитів, аналіз крові без патології.

Еталони рішення.

Судячи з умов задачі, у хворої хронічний пієлонефрит, вторинно зморщена
нирка, ниркова гіпертензія. Для уточнення діагнозу необхідно зробити
екскреторну урографію, РРГ якщо відсутня функція правої нирки. Лікування
-оперативне (нефректомія праворуч).


Туберкульоз


1. Хвора С., 54 років скаржиться на періодично виникаючі дизурії, які проявляються почащеним сечовипусканням з ріжучими болями. Прийом уросептиків значного полегшення не дає.

Які захворювання можуть обумовити такі симтоми?

Що потрібно провести хворій для уточнення діагнозу?

Відповідь. Туберкульоз, проста виразка, рак сечового міхура.

Потрібно провести цистоскопію.

2. У хворої, яка скаржиться на дизуричні розлади, мікрогематурію в аналізі сечі при цистоскопії виявлено, що ємкість міхура 110 мл., слизова в ділянці правого вічка гіперемована, набрякла, вічко підтягнуте.

Яке захворювання можна запідозрити у хворої?

Які аналізи слід виконати у даної хворої?

Що з додаткових методів потрібно провести для уточнення діагнозу?

Відповідь. Можна запідозрити туберкульоз сечовидільної системи. Потрібно посіяти декілька раз сечу на БК. Виконати оглядову і екскреторну урографію.


- Нетипові, нестандартні, що відображають ускладнені професійні ситуації – ІІІ рівень:


Задача 1. У хворої С. 40 років захворювання почалось з тупого ниючого болю в крижовій ділянці, пітливість, втрата працездатності, субфебрильна температура. В анамнезі туберкульоз шийних хребців. Лікувалась. Знята з диспансерного обліку. В сечі лейкоцити вкривають поле зору, білка 1,0, реакція сечі кисла.

Діагноз?

Еталон відповіді: Можливо подумати про туберкульоз нирки.

Для підтвердження діагнозу необхідно зробити екскреторну урограму, посів сечі (декілька разів), цистоскопію

Задача 2 .

Хвора була на лікуванні в стаціонарі через туберкульоз нирки.

В даний момент скарги на частий біль при сечовипусканні, малими порціями. Наявність мутної сечі, аналізи сечі -виявлено мікобактерію Коха.

Діагноз?

Еталон відповіді: Туберкульоз нирки і сечового міхура. Для уточнення діагнозу необхідно провести ендоскопічне дослідження, екскреторну урограму, цистограму.

Задача З .

Хворий К. хворів протягом 2-х років на гострий епідидиміт, тепер скаржиться на наявність гнійної нориці калитки. При пальпації горбики в області придатка яєчка, втягнуті нориці, шкіра калитки припаяна до придатка.

Діагноз?

Еталон відповіді; Можливо туберкульозний епідидиміт. Для уточнення необхідно зробити рентгенограму легень, екскреторну урограму, засів сечі, секрет передміхурової залози. Пунктат із підозрілого вогниша на біопсію.


ГНН,ХНН

1. У хворої на другий день після операції екстерпації матки з додатками виявлено анурію, болі в поперековій ділянці.

Попередній діагноз?

Які діагностичні засоби необхідно виконати для уточнення діагнозу?

Лікувальна тактика?

Відповідь. Ятрогенне пошкодження (перев’язка) сечоводів. Постренальна анурія. Хворій необхідно спробувати закатетеризувати обидві нирки. При неможливості це зробити оперативне втручання – уретероцистонеостомія.

2. Хворий Л., 62 років, поступив в урологічне відділення із скаргами на болі в попереку справа, нудоту, блювоту, спрагу, загальну слабість, відсутність сечі на протязі 2-х діб.

В біохімічному аналізі крові: сечовина – 41,6 ммоль/л, креатинін – 0,46 ммоль/л.

На оглядовій урограмі тінь конкремента 0,8x0,7 см. в проекції н/з правого сечовода.

З анамнезу – хворіє сечокам’яною хворобою єдиної правої нирки.

Попередній діагноз?

Лікувальна тактика?

Відповідь. Камінь н/з правого сечовода єдиної правої нирки. Постренальна анурія. Гостра ниркова недостатність. Хворому необхідно закатетеризувати праву нирку, в послідуючому низвести конкремент за допомогою петлі.


- Нетипові, нестандартні, що відображають ускладнені професійні ситуації – ІІІ рівень:


1. Хвора знаходиться на хронічному гемодіалізі 5 років, поступила в міждіалізний день в тяжкому стані, обумовленому брадикардією (пульс 52 за І хв.), аритмією та падінням артеріального тиску до 75/40. Яким грізним ускладненням обумовлений стан хворої? Відповідь: гіперкаліємія.

2. Які фактори обумовлюють міокардіодистрофію при уремії'? Відповідь: гіпертонія, анемія, гіпергідратація.

3. Які абсолютні протипоказання до трансплантації нирки? Відповідь: джерела інфекції, онкозахворювання, інфравезикальна обструкція.

4. У хворого сечовина 23 ммоль/л, креатинін 280 мкмоль/л, неорга­нічний фосфор-2,3 ммоль/л, артеріальний тиск 160/100. Яка терапія краща; консервативна чи діалізна?

Правильна відповідь - консервативна.

Схожі:

Для самостійної роботи iconМетодичні вказівки для самостійної роботи студента
Формою самостійної роботи, крім реферату є виконання тематичної контрольної роботи за запропонованими варіантами
Для самостійної роботи iconОрганізація самостійної роботи з екстернами
Організаційна робота у цьому напрямі включає складання плану роботи, підготовку методичної документації з самостійної роботи, розробку...
Для самостійної роботи iconЗавдання для самостійної роботи студентів. Карта самостійної роботи студента
Змістовий модуль Теоретико-методологічні засади визначення професійного розвитку вчителя початкових класів
Для самостійної роботи iconОрганізація самостійної роботи
Для організації самостійної роботи зі студентами передбачається виконання наступних додаткових завдань для поглиблення теоретичних...
Для самостійної роботи iconПосібники для самостійної роботи
Г.Ісаєва. Посібник з англійської мови для самостійної роботи студентів (на основі роману Дж. Вебстер "Довгоногий дядечко" – "Daddy...
Для самостійної роботи iconПрактикуми як технологія активізації самостійної роботи студентів Навчання – це самоосвіта, яка ґрунтується на самостійній роботі учнів
Вміння студента самостійно мислити, здобувати знання, проводити дослідження формується організаційною та методичною структурою самостійної...
Для самостійної роботи iconМетодичні вказівки для самостійної роботи студентів заочної форми навчання
Методичні вказівки для самостійної роботи студентів з курсу «Метрологія» / Укладач – канд техн наук, доц Б. К. Лопатченко. – Суми:...
Для самостійної роботи iconКонспектлекці й для самостійної роботи студентів з дисципліни основипроектуванн я доменнихцехі в
Конспект лекцій для самостійної роботи студентів з дисципліни „основи проектування доменних цехів за спеціальністю 090401 “Металургія...
Для самостійної роботи iconКонспектлекці й для самостійної роботи студентів з дисципліни основипроектуванн я доменнихцехі в
Конспект лекцій для самостійної роботи студентів з дисципліни „основи проектування доменних цехів за спеціальністю 090401 “Металургія...
Для самостійної роботи iconМ. В. Кадничанський методичні вказівки до самостійної роботи та виконання контрольної роботи з дисципліни
Методичні вказівки до самостійної роботи та виконання контрольної роботи з дисципліни «Економіко-математичні моделі в управлінні...
Для самостійної роботи iconН. В. Шокурова Методичні вказівки для самостійної роботи студентів
Методичні вказівки для самостійної роботи студентів з дисципліни «Управління капіталом (для студентів освітньо – кваліфікаційного...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи