Левковський О. М. Економічні та соціальні причини демографічних циклів в Росії та Україні до початку Жовтневої революції нтуу «Київський Політехнічний Інститут» icon

Левковський О. М. Економічні та соціальні причини демографічних циклів в Росії та Україні до початку Жовтневої революції нтуу «Київський Політехнічний Інститут»
Скачати 35.66 Kb.
НазваЛевковський О. М. Економічні та соціальні причини демографічних циклів в Росії та Україні до початку Жовтневої революції нтуу «Київський Політехнічний Інститут»
Дата03.07.2012
Розмір35.66 Kb.
ТипДокументи

Левковський О.М.


Економічні та соціальні причини демографічних циклів в Росії та Україні до початку Жовтневої революції


НТУУ «Київський Політехнічний Інститут»


Анотація: в даній доповіді розглянуто причини та наслідки демографічних циклів, що мали місце на території колишньої Російської Імперії до 1917 року.


Рух основних економічних параметрів виражається простими закономірностями, що були відкриті Мальтусом та Рікардо. Ці закономірності описують в основному динаміку традиційного аграрного суспільства, але закономірності сучасного світу більш складніші. Російська імперія, в свою чергу, була аграрною країною, тому її історію можна проаналізувати за допомогою мальтузіанських закономірностей.

Згідно головному постулату Мальтуса, кількість населення неминуче обмежена засобами існування. Ріст населення при обмеженості родючих земель призводить до нестачі продовольства, зростання цін та ренти, падіння споживання до мінімально можливого рівня. Після фази економічного зросту наступає фаза, яку економісти називають стиском. В цій фазі економічні процеси стають нестійкими. Селяни не мають стабілізуючих запасів зерна, тому будь-який неврожай є приводом для голоду. В умовах низького споживання послідовно накопичується масове народне невдоволення, яке може проявити себе у випадку війни чи політичних ускладнень.

У період другого тисячоліття українські та російські землі, що були майже постійно були союзниками або в складі однієї держави, пережили чотири демографічні цикли. Для прикладу розглянемо найбільш довгий та найбільш досліджений, останній четвертий цикл, що завершився революціями 1905 та 1917 років.

Цей цикл почався в період повстання після Великої смути – тяжкої економічної та соціальної кризи. Демографічна катастрофа призвела до загибелі половини населення Русі, в той час як достаток землі та пашні зумовлював високий рівень життя тих людей, кому вдалося вижити. В літописах зазначається, що на Русі селянам жилося набагато краще ніж в країнах Західної Європи. Звичайний робітник за денний заробіток міг купити 10–12 кг хліба або 4 кг м’яса.

Поміщики були настільки бідними, що ходили в постолах та не могли дозволити купити собі навіть шаблі для того, щоб в складі дворянського ополчення йти на Оку – обороняти Русь від татарських набігів. Дворяни вимагали закріпити селян до землі, тому що селяни йшли на другі землі у випадку зростання данини – скрізь лежали вільні поля. Незважаючи на те, що дворянам вдалося домогтися затвердження кріпосного права в 1649 році, воно існувало тільки на папері. І тільки Петру І вдалося використати закріплення селян для підвищення податків та створити на ці кошти нову регулярну армію. Це призвело до падіння рівня життя населення, але положення в країні покращилося ймовірно через приєднання родючих земель Північного Причорномор’я. Тому, через збільшення населення в центральних районах, відбувався відтік населення на родючі землі Чорнозем’я. Також, в умовах стиску та малоземелля, населення почало підробляти ремеслом, щоб на зароблені кошти купувати чорноземний хліб.

Під час правління Катерини ІІ рівень життя населення знову знизився у 1770-1780х роках. Причиною цьому стало не тільки зростання кількості населення, а й зростання данини та панщини. Наслідком падіння життя населення стали протистояння та повстання селян.

В ХІХ столітті споживання впало на стільки, що селяни згадували життя за часів Катерини як «золотий вік». Хоча грошей було мало, та вони майже не були потрібні. Селяни продавали пшеницю, займалися бджолярством, розводили худобу. Прийнято вважати, що в ХІХ столітті мінімальний рівень споживання на душу населення складав 15 пудів зерна на рік, а для коня потрібно було 26 пудів зерна. Коли в 1918 році Міністерство продовольства встановлювало норми постачання в умовах голоду, що наближався, вирішили скоротити ці норми до 13 та 15 пудів відповідно. В цілому мінімальна норма споживання на продовольство та фураж склала 20 пудів. Якщо порівняти цю цифру зі споживанням середини ХІХ століття, яке було нижчим, можна зробити висновок: економічна система перебувала у стані нестійкої рівноваги вже з середини ХІХ сторіччя.

Виникає питання: як система могла так довго балансувати в умовах нестійкої рівноваги? По-перше, ще існували ресурси для збільшення виробництва – на півдні країни здійснювалося розорювання нової землі. По-друге, влада приймала рішення які полегшували життя населення – було скасоване кріпосне право, зменшені викупні платежі та відмінений податок на душу населення. По-третє, в цей період не було війн – крім маленької переможної війни з Туреччиною.

Але події 1904-1905 років показали, наскільки крихкою була ця рівновага. Поразки у війні з Японією було достатньо для початку повстання. Прогнози демографічно-соціальної теорії почали справджуватися: спочатку виступили невдоволені фракції еліти, ліберального дворянства та інтелігенції. Але як показали подальші події, перенаселення та селянське малоземелля грало вирішаючи роль в революції.

Найбільшою помилкою влади став вступ країни в велику війну на тлі всенародного невдоволення та голоду. Навіть Столипінські економічні реформи не змогли допомогти владі вирішити наболілі економічні та соціальні питання. Як приклад можна навести фразу англійського посла Джорджа Б’юкенена: «Народне повстання, викликане загальною нестачею хліба, могло розгорітися кожну хвилину»

У висновку зазначу, що долі окремих людей є складні та невизначені, тоді як економічні закони набагато краще можуть описати динаміку населення, споживання, цін та ренти.

Схожі:

Левковський О. М. Економічні та соціальні причини демографічних циклів в Росії та Україні до початку Жовтневої революції нтуу «Київський Політехнічний Інститут» iconЛевковський О. М. Економічні та соціальні причини демографічних циклів в Росії та Україні до початку Жовтневої революції нтуу «Київський Політехнічний Інститут»
move to 0-16812837
Левковський О. М. Економічні та соціальні причини демографічних циклів в Росії та Україні до початку Жовтневої революції нтуу «Київський Політехнічний Інститут» iconРішення колегії Міністерства освіти і науки України
Київський політехнічний інститут", "Харківський політехнічний інститут", "Львівська політехніка", Національному
Левковський О. М. Економічні та соціальні причини демографічних циклів в Росії та Україні до початку Жовтневої революції нтуу «Київський Політехнічний Інститут» iconІнтернет-технології як засіб формування ціннісних орієнтацій студентства на шляху до інформаційного суспільства (на прикладі нтуу “кпі”)
...
Левковський О. М. Економічні та соціальні причини демографічних циклів в Росії та Україні до початку Жовтневої революції нтуу «Київський Політехнічний Інститут» iconПоложення про Український центр дистанційної освіти Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут"
З метою вироблення дистанційних технологій навчання у системі вищої освіти України відповідно до завдань Національної програми інформатизації...
Левковський О. М. Економічні та соціальні причини демографічних циклів в Росії та Україні до початку Жовтневої революції нтуу «Київський Політехнічний Інститут» iconЗвягільський юхим леонідович
Ордени Леніна (1986), Жовтневої революції (1981), Трудового Червоного Прапора (1971)
Левковський О. М. Економічні та соціальні причини демографічних циклів в Росії та Україні до початку Жовтневої революції нтуу «Київський Політехнічний Інститут» iconІi міжнародна науково–практична конференція
України «Київський політехнічний інститут», Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Харківський...
Левковський О. М. Економічні та соціальні причини демографічних циклів в Росії та Україні до початку Жовтневої революції нтуу «Київський Політехнічний Інститут» iconПитання для іспиту з політології
Політичні погляди в Росії та в Україні (Від Київської Русі до початку ХVII століття )
Левковський О. М. Економічні та соціальні причини демографічних циклів в Росії та Україні до початку Жовтневої революції нтуу «Київський Політехнічний Інститут» iconОсновні питання
Економічні, соціальні та правові передумови реформування земельних відносин в Україні
Левковський О. М. Економічні та соціальні причини демографічних циклів в Росії та Україні до початку Жовтневої революції нтуу «Київський Політехнічний Інститут» iconКиївський національний економічний університет імені
Робота виконана на кафедрі промислового маркетингу Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут",...
Левковський О. М. Економічні та соціальні причини демографічних циклів в Росії та Україні до початку Жовтневої революції нтуу «Київський Політехнічний Інститут» icon«трудова міграція: історичні витоки, соціальні, економічні та правові аспекти»
Організатор – Інститут досліджень української діаспори Національного університету «Острозька академія»
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи