С. В. Щербак межі судового розсуду у цивільному процесі україни icon

С. В. Щербак межі судового розсуду у цивільному процесі україни
Скачати 23.22 Kb.
НазваС. В. Щербак межі судового розсуду у цивільному процесі україни
Дата10.07.2012
Розмір23.22 Kb.
ТипДокументи

А.В. Лозовицький – студент групи П-81 IIІ курсу юридичного факультету;

Науковий керівник – канд. юрид. наук, доцент кафедри кримінально-правових дисциплін С.В. Щербак


МЕЖІ СУДОВОГО РОЗСУДУ У ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ УКРАЇНИ


Без суддівського розсуду практично неможливе правосуддя. Та розсуд суду не є безмежним, як не є безмежною сама свобода.

Суддівський розсуд - це інтелектуально-вольова діяльність, спрямована на законне, об'єктивне, неупереджене і справедливе вирішення спірних питань, що виникають у судочинстві або є предметом розгляду у випадках, дозволених або не врегульованих законом.

Розсуд судді має сприяти правомірному, обґрунтованому і справедливому рішенню по конкретній справі. Тому, щоб розсуд розглядався як засіб захисту приватного права, воно має бути об’єктивним, а для цього необхідно визначити його межі. Межі слід також розглядати як гарантії винесення правосудного рішення у справі, що захищає сумлінних учасників цивільного обороту.

Аналіз ситуаційних (дискреційних) норм цивільного процесуального права дозволяє виділити дві групи процесуальних прав суду, реалізованих на його розсуд. Першу складають процесуальні повноваження суду, кореспондуючі яким-небудь правам або обов'язкам інших суб'єктів процесуальних відносин. Застосування судом своїх повноважень часто за буквальним змістом закону залежить від розсуду суду, бо закон говорить "суд може".

Другу групу ситуаційних норм утворюють такі, у зміст яких входять повноваження суду, не пов'язані з будь-якими процесуальними правами і обов'язками сторін або інших осіб, які беруть участь у справі. Ці повноваження суду не тільки не кореспондують конкретним процесуальним правам чи обов'язкам зацікавлених осіб, але навіть і протистоять волевиявленням цих осіб, реалізуються судом всупереч останнім.

Тож маємо констатувати, що діючі процесуальні норми, що надають суду право здійснювати активні дії на його розсуд, часом не містять ніяких меж такого розсуду чи межі ці дуже нечіткі, розмиті, тоді як далеко не завжди до того є об'єктивні підстави, що виражаються в неможливості більш чітко сформулювати гіпотезу норми процесуального права. У таких випадках судовий розсуд містить в собі небезпеку підміни норм процесуального права, перетворення в самостійне джерело права.

Проблема меж у здійсненні судового розсуду пов'язана також з питанням: «Як встановити відповідність рішення суду, прийнятого на основі розсуду, принципу законності і тим самим відобразити співвідношення законності і розсуду в діяльності судів?». Таким чином, судовий розсуд у співвідношенні із законністю полягає в знаходженні і винесенні найбільш оптимального, найбільшою мірою відповідного обставинам справи рішення, придатного для даного конкретного випадку. Для прийняття такого рішення необхідна правильна оцінка встановлених обставин справи, в тому числі і їх правильна соціально-політична оцінка, правильне тлумачення, а в необхідних випадках і вихід за межі даної правової норми, але в рамках правової системи.

Підсумовуючи, маємо зазначити, що більшість дослідників погоджується з тим, що рамки розсуду повинні бути максимально звужені, оскільки широкий судовий розсуд спонукає зловживання, у тому числі й корупцію. Межі сприяють прийняттю найбільш корисних, доцільних рішень в рамках послідовної реалізації принципу законності і тим самим перешкоджають негативним проявам будь-якого різновиду розсуду.

Схожі:

С. В. Щербак межі судового розсуду у цивільному процесі україни iconС. В. Щербак межі судового розсуду у цивільному процесі україни
move to 0-16870605
С. В. Щербак межі судового розсуду у цивільному процесі україни iconЗакон України про прокуратуру від 5 листопада 1991 р. (ст ст. 34-36) //Відомості Верховної Ради України, 1991 р. N 53, ст. 793
...
С. В. Щербак межі судового розсуду у цивільному процесі україни iconАналіз проблем правового регулювання експертизи та використання спеціальних знань у цивільному процесі І пропозиції щодо їх подолання

С. В. Щербак межі судового розсуду у цивільному процесі україни iconПитання до іспиту з дисципліни „Цивільне процесуальне право”
Поняття, підстави виникнення представництва у цивільному процесі; повноваження представника
С. В. Щербак межі судового розсуду у цивільному процесі україни iconПитання до держ. іспиту «цивільне процесуальне право»
Поняття, підстави виникнення представництва у цивільному процесі. Повноваження представника
С. В. Щербак межі судового розсуду у цивільному процесі україни iconПідсумкового питання з дисципліни “Цивільний процес”
Поняття та ознаки сторін в цивільному процесі. Загальна характеристика їх процесуальних прав та обов’язків
С. В. Щербак межі судового розсуду у цивільному процесі україни iconЛекція №13. Судовий розгляд кримінальної справи > Загальні положення судового розгляду Підготовча частина судового засідання > Судове слідство
Участь присяжних у здійсненні правосуддя в апеляційному суді при розгляді кримінальних справ у першій інстанції
С. В. Щербак межі судового розсуду у цивільному процесі україни iconРиси імпресіонізму в малій прозі Богдана Лепкого
Хіх – початку ХХ століття, аналіз художньо-естетичного еволюціонування митця безпосередньо включений у проблемне з’ясування особливостей...
С. В. Щербак межі судового розсуду у цивільному процесі україни icon23-24 травня міжнародна наукова конференція "методологія сучасної криміналістики"
Межі застосування технічних І тактичних засобів криміналістики в юридичному процесі
С. В. Щербак межі судового розсуду у цивільному процесі україни iconПоложення про договір у цивільному праві. Поняття та значення цивільно-правового договору. Види договорів у цивільному праві. Зміст цивільно-правового договору та його тлумачення. Укладення цивільно-правового договору
У вітчизняній цивілістиці значення цивільно-правового договору прийнято розкривати щонайменше з двох точок зору
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи