Методична розробка icon

Методична розробка
Скачати 212.78 Kb.
НазваМетодична розробка
Дата10.07.2012
Розмір212.78 Kb.
ТипДокументи

"ЗАТВЕРДЖЕНО"

на засіданні (методичній нараді)

кафедри акушерства і гінекології

з курсом дитячої та підліткової гінекології

“____”___________200__ р.

протокол №

Зав. кафедри, проф. О.М.Юзько

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

практичного заняття на тему:

“Акушерські щипці. Вакуум-екстракція плода”

Навчальний предмет - акушерство IV курс, медичний факультет тривалість заняття - 4 години

Методичну розробку склала: асистент Приймак С.Г.

Чернівці - 2004 р.

^ I. Науково-методичне обгрунтування теми

Накладання щипців є основною операцією розродження через природні пологові шляхи. Враховуючи, що ця тема тісно пов'язана з багатьма іншими (слабістю пологової діяльності, гіпоксією плода, кровотечами, екстрагенітальною патологією при вагітності, пізніми гестозами вагітних та ін.), вивчення її необхідно для студентів, що оволодівають акушерством.

Вакуум-екстракція плода займає все менше місця серед рододопоміжних операцій, але в деяких ситуаціях має повне значення.

^ II. Навчальна мета

2.1. Студент повинен знати:

 1. Історичний аспект появи операцій накладання акушерських щипців та вакуум-екстракції плода.

 2. Будову щипців та вакуум-екстрактора.

3. Показання до операції накладання акушерських щипців та вакуум-екстракції.

 1. Протипоказання до проведення згаданих операцій.

 2. Умови для виконання цих операцій.

 3. Методи знеболювання при даних операціях.

 4. Загальні правила накладання акушерських щипців та вакуум-екстрактора.

 5. Етапи операцій.

 6. Ускладнення для матері та плода при названих операціях.

^ 2.2. Студент повинен вміти:

1. Визначити показання, протипоказання та умови до операції накладання акушерських щипців та вакуум-екстрактора плода.

2.3. Опанування практичних навичок.

 1. Виконати на фантомі операцію вихідних акушерських щипців.

 2. Виконати на фантомі операцію порожнинних акушерських щипців.

 3. Виконати на фантомі операцію вакуум-екстрактора плода.

III. Виховна мета

- протягом усього заняття викладач зобов'язаний виховувати студентів своїм зовнішнім виглядом, культурою мови, спілкуванням з вагітною, медперсоналом.

^ IV. Міжпредметна інтеграціяНазва дисципліни

Знати

Вміти

Анатомія

Особливості будови плода і новонародженого
Фармакологія

Фармакологічну дію знебо­люючих препаратів, антигіпо-ксичних препаратів

Своєчасно і правильно призначити лікування

^ V. План та організаційна структура практичного заняття

 1. Тривалість заняття - 2 години.

 2. Етапи заняття (таблиця):

Основні етапи заняття і їх зміст

Навчальна мета у рівнях засвоєння

Методи контролю і навчально-мето­дичне забезпечення

Час

1.

Підготовчий етап: - організація заняття; - визначення навчальної мети та мотивація - контроль вихідного рівня знань, вмінь, навичок

L= II - III

Акушерські щипці і ситуаційні задачі

15хв.

2.

Основний етап - формуван­ня професійних вмінь та навичок: а) курація вагітних; б) обговорення і оцінка результатів курації; в) вирішення клінічних задач; г) тренування на фантомі

L = Ш

3-4 вагітні, роділлі у відділенні патології, обсерваційному відділенні, пологовому залі, історії пологів, клінічні задачі

60 хв

3.

Заключний етап: - контроль та корекція рівня професйних вмінь і навичок - підведення загальних підсумків - домашнє завдання

L = П

Індивідуальний контроль практичних навичок та результатів курації

15хв.

5.2.1. Підготовчий етап.

За допомогою контрольних питань, ситуаційних задач визначити ступінь готовності студента до виконання самостійної роботи.

5.2.2. Основний етап.
Самостійна робота студентів.

Для проведення цього клінічного розділу заняття студентську групу поділяють на 2 малі підгрупи. Під керівництвом викладача курують вагітних, роділь у передпологовій палаті, пологовому залі, операційній, працюють з фантомом.

На першому занятті треба розглянути історію створення акушерських щипців та вакуум-екстрактора, детально розібрати будову щипців. Вивчивши показання, протипоказання та умови для накладання акушерських щипців, необхідно детально розглянути техніку накладання вихідних акушерських щипців. Кожний студент повинен виконати і опрацювати зазначену операцію на фантомі.

На другому занятті вивчають показання, протипоказання, умови для виконання операцій порожнинних акушерських щипців та вакуум екстракції плода. Детально на фантомі демонструється техніка виконання зазначених операцій. Кожний студент опрацьовує їх. Звертають увагу студентів на те, що зараз операція вакуум-екстракції плода використовується дуже рідко, бо віддалені наслідки для плода несприятливі. Здебільшого операція вакуум-екстракції плода виконується за показаннями з боку матері (слабість пологової діяльності, ендометрит в пологах) при відсутності умов для операції акушерських щипців або кесарського розтину.

^ Будова щипців

Сотні запропонованих моделей щипців можна поділити за належністю до певного типу на чотири категорії.

1. Французькі щипці (Левре), відповідно до напрямку французького акушерства, яке дивилося на щипці як на інструмент, що не тільки витягає, а й стискає і зменшує розміри голівки, збудовані згідно з цією вимогою.
Французські щипці великі, грубі, замок їх нерухомий, закріплюється гвинтом.

2. Англійські щипці (Сімпсон) на відміну від французьких легкі і мають зовсім вільний замок.

 1. Німецькі щипці (Негеле) являють перехідну форму між французькими й англійськими, їх замок напіврухомий, вони середнього розміру, грубші від англійських, але легші за французські.

 2. Російські щипці (Лазаревич) позбавлені тазової кривини і, крім того, мають рухомий замок і бранші, які перетинаються.

Треба зазначити, що більшість акушерів користуються англійськими щипцями, причому найпоширенішою моделлю щипців у нас можна вважати модель щипців Сімпсона.

Щипці Сімпсона, як і Французські щипці, складаються з двох гілок, які перетинаються в середній частині. Одна з гілок називається правою, друга -лівою. Кожна гілка складається з 3 частин: верхньої, яка вводиться в матку і захоплює голівку, це - ложка щипців, яка являє пластину, що повторює форму згину голівки і має велике віконце, облямоване ребрами; середньої частини -замкової, яка перетинається, і нижньої частини - рукоятки.

Ложки щипців мають дві кривини: головну, яка будучи прикладена до голівки плода, повторює кривину її форми і відповідає її розміру, і тазову, яка відповідає формі коліна пологового каналу.

Середня частина - замок - відрізняється у різних типів щипців своєю рухомістю і способом фіксації.

В англійських щипцях ліва гілка має в місці замка тільки виїмку, в яку входить цілком вільно середня частина правої гілки, що немає ніяких особливих пристосувань, у французьких щипцях ліва гілка має в ділянці замка шпеник з гвинтовим нарізом, а права гілка містить на відповідному місці отвір, який насаджується при замиканні щипців на шпеник лівої гілки і ще фіксується спеціальним гвинтом.

Отже, ложки англійських щипців, навіть накладені вже на голівку, мають певну рухомість у замку, тоді як французькі, фіксовані гвинтом, стають у замку зовсім нерухомими.

Німецькі щипці буквально є проміжною формою, бо вони хоч і мають у замку виїмку в правій гілці і шпеник в лівій, але виїмка тільки насувається на шпеник, і рухомість ложок обмежується в одному напрямі.

Рукоятки обох гілок щипців усіх моделей зроблені так, що в складеному вигляді вони являють одну спільну ручку, зручну для захоплювання навіть однією рукою.

У англійських і німецьких щипців на ручці замка розміщуються виступи для опори рук. Але ложки їх сходяться біля замка під гострим кутом, тоді як в англійських щипцях гілки ложок сходяться не під кутом, а утворюють згин, який дає при захопленні рукояток змогу помістити в цьому згині складені гачкоподібно один і навіть два пальці.

Умови для накладання щипців

 1. Вічко повинно бути повністю відкрите.

 2. Плідний міхур відсутній, оболонки плода відтягнуті за голівку. Якщо цього немає, треба розірвати міхур і випустити води.

 1. Таз повинен мати нормальні розміри, якщо ж він вузький, голівка повинна вже пройти через вузьке місце.

 2. Голівка повинна бути за розмірами не надмірно велика, але і не надмірно мала, а така, щоб щипці могли її належно обхопити.

5. Нарешті, голівка по змозі повинна бути готовою до накладання щипців, тобто повинна своїм великим розміром стояти вже в порожнині таза.
Показаннями для накладання щипців є всі ті ускладнення, які вимагають закінчення пологів.

Показання з боку матері

 1. Еклампсія.

 2. Кровотеча під час пологів.

 3. Розлади дихання або серцевої діяльності при захворюваннях легень і серцево-судинної системи.

 4. Захворювання нирок.

 5. Підвищення температури під час пологів.

6. Слабкість пологової діяльності.
Показання з боку плода - асфіксія плода.

Загальні правила і техніка накладання щипців

Операція екстракції щипцями проводиться в такому порядку:Підготовка до операції

Виконання операції

Клізма, катетеризація.

Введення лівої гілки.

Дезинфекція зовнішніх статевих органів.

Введення правої гілки.

Наркоз

Замикання щипців.

Точне дослідження передньої частини.

Пробна тракція і дослідження.

Розміщення щипців у складеному вигляді.

Екстракція.
Підтримування промежини.
Витягання плічків.

Наркоз при накладанні щипців необхідний, і лише в рідких випадках щипці можна накласти без наркозу. Наркоз потрібний не лише для того, щоб усунути болючість, а й для розслаблення тканин, що дуже бажано при накладанні щипців.

Щипці повинні в складеному вигляді лежати поряд з оператором разом з іншими інструментами, підготовленими для зашивання розірваних м'яких частин.

Першою треба накладати ліву гілку, що лежить при складених щипцях знизу, її захоплюють за рукоятку лівою рукою і вводять у ліву сторону таза матері.

Щоб ввести цю гілку, треба захопити її ручку лівою рукою, як перо. При цьому права рука виконує дуже відповідальний обов'язок: вона плазом вводиться двома або навіть трьома й чотирма пальцями до вагіни так, що кінчики пальців, заведені за вічко матки, щільно лягли на голівку, причому великий палець максимально відводиться. Ложка, яку вводять, вкладається на долоню введеної правої руки і, посуваючись нею, опускається у вагіну по поверхні пальців так, щоб верхівка щипців наблизилась до голівки і розмістилась на ній між передлеглою голівкою і кінчиками пальців, які лежать на голівці.

Далі ложку треба вводити так, щоб вона лягала на голівку, точно збігаючись своєю кривиною з кривиною голівки. Для цього треба, щоб ліва рука, яка втримує ручку щипців приблизно паралельно з правою пахвиною матері, поступово опускала ручку щипців вниз і вправо, опускаючи нею велику дугу, і щоб ручка щипців з вертикального положення перейшла в горизонтальне. Вводити щипці треба без всякого насильства. Треба, щоб ложка завжди посувалась по введеній правій руці, причому доцільно, щоб її нижнє ребро спочатку спиралось на пучку підведеного великого пальця, яким ми можемо користуватися як нерухомою шиною, якою посувається ребро ложки. Коли ліва гілка щипців введена, її слід передати для втримування помічникові і приступити до введення другої гілки - правої. Вводять цю гілку так само, як і першу.

Коли ручки обох гілок щипців зблизяться, настає другий момент операції - замикання щипців. При правильному розміщенні щипців цей момент операції виконується без усяких труднощів, після чого лишається приступити до витягання.

Екстракція щипцями починається лише після першої, так званої пробної тракції. Однією рукою (лівою) міцно захоплюють ручки щипців і тягнуть їх до себе. В цей час права рука обстежує голівку, накладені щипці і край вічка. Це обстеження потрібно для того, щоб можна було пересвідчитись ось в чому: чи не захоплена шийка матки в щипці; чи правильно щипці охоплюють голівку і яке відношення їх поперечника до напрямку стріловидного шва голівки; чи досить міцно обхоплена голівка і чи не загрожує нам сприяння щипців; чи опускається голівка при тракції.

Тракції роблять обома руками, що міцно захоплюють щипці. Можна накласти руку одну на одну або одну поряд з одною.

Тракції робляться в сидячому положенні з зігнутими в ліктях руками. Треба, починаючи тракцію, поступово посилювати її і, досягати певного напруження, повільно розслабляти.

Чим вище стоїть голівка, тим нижчий повинен бути напрям витягання, тобто тим нижче опускаються ручки щипців.

Коли голівка обійде лобок, тракції спрямовуються майже горизонтально. Коли голівка починає прорізуватися, тракції напрямляються все вище й вище, отже ручки щипців піднімаються вгору і з горизонтального положення переходять у вертикальне.

Після кожної тракції робиться невеличка пауза, після якої тракції відновлюються.

Коли голівка починає прорізуватися через статеву щілину, напрям тракцій поступово зміщується все ближче і ближче до вертикального положення.

Щоб зберегти цілість промежини, коли бапірієтальний розмір голівки почне прорізуватися з статевої щілини, слід, захопивши ручки щипців ближче до замка лівою рукою і ставши з правого боку матері, продовжувати тракцію цією рукою, а правою підтримувати промежину. Якщо промежині загрожує розрив, можна ножицями зробити перінео- або епізіотомію.

Коли голівка проріжеться, щипці знімають без всяких труднощів і здебільшого самостійно.

Плічки витягаються після екстракції голівки тим самим способом, як і після нормальних пологів.

^ Техніка накладання щипців

При вивченні техніки операції треба керуватися потрійним правилом М.С. Малиновського:

 1. Три ліворуч - три праворуч. Першою вводиться ліва ложка, лівою ру­кою в ліву половину таза. Другою вводиться права ложка, правою рукою в праву половину таза.

 2. Три осі: при накладанні щипців повинні збігтися три осі – повздовжня вісь таза, голівки, щипців. Для цього введення щипців має бути спрямованим верхівками вгору, ложки повинні лягати бапірієтально, ведуча точка повинна перебувати в одній площині з замковою частиною щипців.

 3. Три позиції - три тракції. І позиція - голівка плода при вході до малого таза малим або великим сегментом. Тракції спрямовані на носки сидячого акушера. Щипці, накладені при такому положенні голівки, називаються високими і зараз не застосовуються. II позиція - голівка в порожнині малого тазу. Тракції, спрямовані на коліна сидячого акушера. Щипці, накладені при такому положенні голівки, називаються порожнинними. III позиція - голівка у виході з малого таза. Тракції спрямовані на себе, а після утворення точки фіксації - вгору. Щипці, накладені при такому розміщенні голівки, називаються
  вихідними.

^ Накладання вихідних щипців

Голівка стоїть на тазовому дні. Стрілоподібний шов у прямому розмірі. Щипці накладають в поперечному бапірієтальному розмірі голівки і в поперечному розмірі таза.

Щипці лежать правильно щодо голівки плода і правильно щодо таза матері.

Екстракція по горизонталі доти, поки потилиця не з'явиться під симфізом, а потім вгору, поступово наближаючись до вертикального напрямку.

^ Накладання порожнинних щипців

Голівка в порожнині таза. Стрілоподібний шов в одному з косих розмірів. Потилиця наперед. Щипці накладають в поперечному розмірі голівки плода, але в одному з косих розмірів таза: при першій позиції переднього виду - в лівому косому, при другій - в правому косому.

Ліва ложка, введена ззаду і зліва, там і залишається. Ввести праву ложку спереду неможливо, отже її вводять ззаду і праворуч, а потім уже введену ложку пересувають наперед.

При другій позиції: стрілоподібний шов у лівому косому розмірі. Щипці накладають у правому косому. Ліва ложка повинна лежати спереду і вліво. Права ложка, введена ззаду, там і залишається.

Екстракція повинна бути спрямована на те, щоб не лише витягти голівку, а й повернути її потилицею під симфіз.

^ Застосування вауум-екстрактора

До сучасних методів оперативного акушерства належить операція витягання плода за допомогою вакуум-екстрактора. Він складається з вакуум-препарата і чашечок, що їх накладають на голівку плода.

Принцип роботи апарата грунтується на створенні вакуумметричного тиску між внутрішньою поверхнею чашечки і голівкою плода. При цьому виникає сила зчеплення, яка створює можливість робити тракції, потрібні для витягання плода.

Вакуум-екстрактор застосовують, якщо треба швидко закінчити пологи, коли кесарський розтин небажаний або протипоказаний, а для накладання щипців немає умов.

Основні показання: тривала слабкість пологових сил, початок гіпоксії плода, випадіння пуповини (після її вправлення).

Умови: повне відкриття зіву, відсутність плідного міхура, цілковита відповідність між розмірами таза і голівки, потиличне передлежання. Вакуум-екстрактор протипоказаний при розгинальних передлежаннях, передчасних пологах, невідповідності між розмірами голівки і таза, захворюваннях, при яких треба усунути пологи.

Чашечку вакуум-екстрактора накладають на ділянку малого тім'ячка; негативний тиск після накладання чашечки доводять до 0,4...0,5 кг/см3, при тракціях - до 0,7.. .0,8 кг/см3. Тракції роблять під час потуг.

^ 5.3. Контрольні запитання

 1. Моделі акушерських щипців та їх будова.

 2. Показання до операції накладання акушерських щипців.

 3. Протипоказання до операції накладання акушерських щипців.

 4. Умови проведення операції накладання акушерських щипців.

 5. Етапи виконання операції накладання акушерських щипців.

 6. Три потрійні правила накладання акушерських щипців.

 7. Техніка виконання вихідних акушерських щипців.

 1. Техніка виконання порожнинних акушерських щипців.

 2. Ускладнення при операції накладання акушерських щипців.
 1. Методи знеболювання при накладанні акушерських щипців.

 2. Будова вакуум-естрактора.

 3. Показання до операції вакуум-естрактора плода.

 4. Протипоказання до операції вакуум-естрактора плода.

 5. Умови для операції вакуум-екстракції.

 6. Техніка операції вакуум-екстракції плода.

 7. Методи знеболювання при операції вакуум-екстракції плода.

 8. Ускладнення при операції вакуум-екстракції плода.

 1. Можливі ускладнення при накладанні акушерських щипців та вакуум-екстракції плода.

^ 5.4. Заключний етап.

Контроль остаточного рівня засвоєння матеріалу шляхом розв'язування задач, звіту студентів про виконану роботу. В кінці заняття оцінюється робота кожного студента, підводяться підсумки, зауваження по ходу заняття.

^ VI. Матеріали методичного забезпечення

 1. Матеріали контролю вихідного рівня підготовки студентів: ситуаційні задачі (додаються), акушерські щипці.

 2. Матеріали для методичного забезпечення основного етапу заняття: історії хвороб, таблиці.

 3. Матеріали для заключного етапу заняття: клінічні ситуаційні задачі.

 4. Матеріали для методичного забезпечення самопідготовки студентів ви­кладені у відповідних методичних вказівках для самостійної роботи студентів з даної теми.

^ Ситуаційні задачі

 1. Першородяча, пологи тривають 16 годин. Води вилилися 2 години тому. Головне передлежання, серцебиття плода 168 уд/хв, ритмічне. Розкритя шийки матки повне, голівка перебуває у виході з малого таза. Стрілоподібний
  шов у прямому розмірі, мале тім'ячко у лона. Поставте діагноз. Визначте тактику лікаря.

 2. Першородяча, пологова діяльність триває 36 годин, безводний період 20 годин. Температура підвищилась до 38°С, з'явились гнійні виділення з вагіни, морозить. Таз нормальних розмірів. Очікувана маса плода 3000 г.
  Голівка плода великим сегментом у вході до малого таза. Стрілоподібний шов у лівому косому розмірі, мале тім'ячко праворуч від лона. Серцебиття плода 140 уд/хв. розкриття шийки матки повне. Поставте діагноз. Визначте тактику
  лікаря.

3. Впершенароджуюча, 22 років, лікується в стаціонарі з приводу нефропатії вагітних II ступеня протягом 5 днів. На б день перебування в стаціонарі о 4 годині почалися термінові пологи. О 12 годині розпочався напад
еклампсії. Вагінальне дослідження під наркозом: розкриття шийки матки повне, стрілоподібний шов у правому косому розмірі малого таза, ближче до лобка, нижній полюс голівки на 3 см нижче спінальної лінії, крижова западина
заповнена голівкою повністю, мис досягати не можна, плідний міхур відсутній. Діагноз. Тактика лікаря.

VII. Рекомендована література

 1. Михайленко Е.Т., Бублик-Дорняк Г.М. Патологическое акушерство. - К., 1982.

 2. Айламозян Акушерство. - С.-П.; 2000.

Методичну розробку склала асистент


Приймак С.Г.

Рецензія позитивна

Рецензент

Схожі:

Методична розробка iconДокументи
1. /Методична розробка.doc
Методична розробка iconМетодична розробка
Гіпоксія плоду І асфіксія новонародженого. Патологія періоду новонародженості. Сучасні
Методична розробка iconМетодична розробка
Навчальний предмет — акушерство IV курс, медичний факультет, тривалість заняття 4 години
Методична розробка iconМетодична розробка
Навчальний предмет акушерство IV курс, медичний факультет, тривалість заняття 2 години
Методична розробка iconМетодична розробка
Навчальний предмет акушерство 4 курс, медичні факультети тривалість заняття 2 години
Методична розробка iconМетодична розробка
Навчальний предмет акушерство IV курс, медичний факультет тривалість заняття 2 години
Методична розробка iconМетодична розробка
Навчальний предмет акушерство IV курс, медичний факультет, тривалість заняття 2 години
Методична розробка iconМетодична розробка
Демієлінізуючі захворювання нервової системи у дітей. Розсіяний склероз. Лейкоенцефаліти. Грем
Методична розробка iconМетодична розробка
Навчальний предмет акушерство IV курс, медичний факультет тривалість заняття 2 години
Методична розробка iconМетодична розробка
Навчальний предмет акушерство IV курс, медичний факультет тривалість заняття 2 години
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи