Cебе хворим не визнає на підставі довгих періодів повної тверезості icon

Cебе хворим не визнає на підставі довгих періодів повної тверезості
НазваCебе хворим не визнає на підставі довгих періодів повної тверезості
Дата04.07.2012
Розмір95.3 Kb.
ТипЗадача


Задача 1

Хворий 34 років, працює лаборантом у науково-дослідному інституті. Знаходиться у психіатричній лікарні уперше – хоче “підлікувати нерви та довести дружині, що випиває як усі”.

Уживає алкоголь упродовж 10 років, переважно після роботи у компанії співробітників “для заспокоєння”. Інколи забуває деякі епізоди застілля. Наступного ранку почуває себе погано і для покращення стану випиває 2-3 пляшки пива.

Cебе хворим не визнає на підставі довгих періодів повної тверезості.

Соматичний стан: Тони серця ослаблені. Печінка збільшена у розмірах, болюча при пальпації.

^ Неврологічний статус: Згладженість лівої носогубної складки, анізорефлексія з рук і ніг, S>D, позитивний симптом Бабінського зліва, хиткість у позі Ромберга.

а) визначіть стадію алкоголізму;

б) визначіть психічні розлади у хворого.


Задача 2

Хворий 45 років, тривалий час зловживає спиртними напоями. Працював начальником автотранспортного підприємства, але 7 років тому його “понизили” і перевели на посаду слюсара.

Скаржиться на підвищену дратівливість і тривогу у тверезому стані, непереборний потяг до прийому алкоголю.

Анамнез: почав уживати спиртні напої з 19 років – спочатку випивав по 100-150 мл горілки за добу, в останній час – до 2-х пляшок; часто себе не контролює, тому може випити і більше.

Вілмічає, що навіть при вираженій алкогольній інтоксикації у нього не буває нудоти і блювоти.

Характер пияцтва запійний – може уживати спиртні напої до 7-10 днів підряд, але тільки при наявності засобів “для діставання горілки”.

Похмільний синдром у хворого стійкий, з вираженими сомато-вегетативними розладами (сухість у роті, болі в ділянці серця, виражений тремор пальців рук, підвищена пітливість).

а) визначіть стадію алкоголізму;

б) визначіть психічні та поведінкові розлади у хворого.


Задача 3

Хворий 45 років, за фахом педагог. В анамнезі – тривале зловживання алкоголем, але останню добу його не уживав.

Поступив у наркологічне відділення зі скаргами на відсутність апетиту, головний біль, спрагу, сухість у роті, тремтіння усього тіла, пітливість, потяг до алкоголю, знижений настрій.

Об’єктивно: тахікардія з екстрасистолією, підвищення артеріального тиску, одутловатість і гіперемія обличчя, гіперемія склер, оживлення сухожильних і периостальних рефлексів, некоординована хода, гіпергідроз.

^ У психічному статусі: гіперестезія на незначні подразники, відчуття, що відбувається щось страшне, непередбачене, тривога, підозрілість, дратівливість, дисфоричні розлади, хворобливі ідеї самозвинувачення, суїцидальні думки, стійка психічна та фізична астенія.

Хворий не може заснути, а якщо засинає, то сон у нього поверхневий, з частими пробудженнями та кошмарами.

а) визначіть психічні та поведінкові розлади у хворого.


Задача 4

Хворий 52 років, за фахом фельдшер. Зловживає алкоголем з 22 років, останні 17 років похмеляється. Раніше міг випити до 2-х літрів горілки за добу, але зараз швидко п’яніє навіть від 100 мілілітрів.

Не пам’ятає нічого після “застілля”.

В останній час став підозрілим, грубим, байдужим до дружини і дітей, витрачає усі наявні гроші на спиртне, краде з дому і продає домашні речі. Може пити кілька днів підряд, потім після короткої перерви знову повертається до спиртного.

Страждає на цироз печінки, переніс гостре порушення мозкового кровообігу у вертебро-базилярному басейні.

Звільнений з роботи, але періодично працює сторожем. Дружина подала заяву на розлучення.

а) визначіть стадію алкоголізму;

б) визначіть психічні та поведінкові розлади у хворого.


Задача 5

Підліток 17 років упродовж двох років зловживає алкогольними напоями, переважно “сурогатними”.

З анамнезу відомо, що хлопчик народився і зростав у сім’ї алкоголіків.

В останній час змінився у поведінці: став дратівливим, прогулює школу, цілими днями проводить час біля гральних автоматів, з рідними розмовляє “крізь зуби”. Дратівливість у хворого значно посилюється при обговоренні стосунків у сім’ї – випадково підслухав розмову батьків щодо їх майбутнього розлучення.

У стані сп’яніння часто влаштовує бійки з однолітками, а тиждень тому був затриманий співробітниками міліції за дрібну крадіжку.

а) які розлади переважають у хворого?


Задача 6

Хворий 25 років, не працює. У 10-му класі уперше “викурив цигарку з травкою”, після чого “відчув себе надзвичайно легко і радісно”. В подальшому з’явилося бажання палити такі цигарки, у чому собі не відмовляв і поступово звик до них.

Після закінчення школи поступив в інститут, де систематично пропускав заняття, багато часу проводив у товаристві “друзів”. У цей час став уживати морфін, промедол, поступово збільшуючи дози, щоб продовжити і посилити “кайф”.

^ Психічний статус: свідомість не порушена. Скаржиться на головний біль, неприємні відчуття в ділянці серця, безсоння, біль в усьому тілі, особливо у кістках та суглобах. Роздратований – вимагає призначити йому “снодійні”, погрожує “порізати собі вени”.

^ Неврологічний статус: тремор повік, пальців рук, рівномірне оживлення сухожильних та периостальних рефлексів.

а) визначіть психопатологічний синдром;

б) визначіть види наркоманій у хворого.


Задача 7

Чоловік 27 років, виглядає старшим за свій вік.

Анамнез: Упродовж 8-ми років “нюхає порошок”, після чого стає балакучим, з’являється стан ейфорії з відчуттям підйому сил, активності, “підвищенням творчих здібностей, небувалої кмітливості, особливої глибини і проникливості власних думок”. Через деякий час настає рухове збудження з відчуттям легкості в усьому тілі.

^ У психічному статусі: свідомість не порушена, усі види орієнтування збережені, але спостерігаються дратівливість, страх, підозрілість, виражена настороженість, схильність до конфліктів. Часто з’являється відчуття, що “по тілу і під шкірою рук повзають комахи” – хворий їх шукає, намагається ловити і давити, розчісує шкіру.

^ Соматичний стан: фізичне виснаження, загальна слабість, шкірні покриви сухі, потріскані губи, анемія, розлади травлення, зниження імунітету до різних захворювань.

а) визначіть психопатологічний синдром;

б) визначіть вид наркоманії у хворого.

Задача 8

Хворий 19 років, знаходиться в інфекційній лікарні з приводу гепатиту.

Із анамнезу стало відомо, що тривалий час хворий зловживає омнопоном, після уведення якого відчуває як “по тілу знизу догори проходить тепла хвиля”, виникає відчуття поколювання голками шкіри тулуба та кінцівок, свербить шкіра на обличчі, але особливо – кінчик носа, у роті сохне; потім настає “легкість та прозріння”.

Наступного дня після госпіталізації став збудженим, дратівливим, наполягав на виписці.

Об’єктивно: постійно чихає, спостерігаються також нежить, сльозо- і слинотеча. Скаржиться на болі в усьому тілі – “кожна клітинка болить”. Bідмічаються спазми шлунка і проноси. По ходу поверхневих вен обох рук – свіжі та задавнені сліди ін’єкцій, явища флебіту.

а) як на сленгу наркоманів називаються відчуття, що виникають після уведення психоактивної речовини, у даному випадку – омнопона?

б) визначіть вид наркоманії у хворого.


Задача 9

У своїй книзі “Пошук раю” французький поет Шарль Бодлер на підставі власного досвіду описує суб’єктивну картину наркоманічного сп’яніння у вигляді 3-х фаз:

Насамперед вами починає оволодівати якась веселість – безглузда і нестримана. У вашому мозку безперервно створюються самі непередбачені, самі несуразні асоціації та співставлення, безкінечна гра слів, повні комізму сцени; неможливо боротися з цією веселістю.

Потім настає короткочасне заспокоєння. Але через деякий час з’являються відчуття холоду в кінцівках і страшна слабкість в руках і ногах. Очі ваші розширюються, обличчя ніби розтягується в усіх напрямках силою нестриманого екстазу. Губи висихають і ніби втягуються в рот. Час від часу ви здригаєтеся, змушені робити недовільні рухи, що нагадують посмикування. Якраз у цей період сп’яніння виявляється чудова гострота усіх відчуттів. Нюх, смак, зір, слух приймають однакову участь у цьому підйомі. Очі споглядають безкінечне. Вуха розрізняють майже невловимі звуки серед самого неймовірного шуму. І ось тут починають виникати галюцинації. Звуки забарвлюються у різні кольори, у яких відчувається музика. Буває деколи, що споглядання навколишніх предметів заставляє вас забути про своє власне існування і ви зливаєтеся з ними, співвідношення між часом та особистістю зовсім порушено із-за великої кількості та інтенсивності відчуттів і думок. Можна сказати, що упродовж однієї години переживається декілька людських життів. У такому сп’янінні бувають періоди прояснення і обманливого затишшя; дуже часто виникає відчуття жорстокого голоду і майже завжди – неймовірна спрага.

Ця фаза сп’яніння змінюється другою фазою – це новий стан, який на Сході називають словом “кейф”. У ньому уже немає бурхливих і паморочливих поривів. Це – “блаженство” спокою і нерухомості.

б) визначіть вид описаної наркоманії.

Задача 10

Підліток 16 років упродовж 9-ти місяців в/в уводить собі психоактивну речовину, дія якої виявляється уже через кілька хвилин – з’являється легкий озноб, відчуття поколювання в руках і ногах; здається, що волосся на голові “ворушиться”, “починає рости”; відчувається серцебиття.

Через 10 хвилин настрій у нього підвищується, відчувається загальний підйом “усіх сил”, який вияваляється високою активністю – хворого тягне до однолітків, до пригод, він стає балакучими, говорить швидко і безупинно, перескакуючи з однієї теми на іншу. Часто підліток сильно перебільшує свої здібності і таланти, упевнений у виконанні нереальних, але привабливих планів – стати знаменитістю, кумиром усієї молоді; при цьому постійно відмічає у себе посилення статевого потягу з частими ерекціями.

^ Неврологічний стан: мідріаз з ослабленням реакції зіниць на світло, різноманітна мікросимптоматика, вегетативні порушення: сухість слизових оболонок, блідість шкіри обличчя, підвищений артеріальний тиск, тахікардія.

а) клінічні вияви інтоксикації якими наркоманічними засобами спостерігаються у хворого?

Задача 11

Підліток 15 років на прийомі у нарколога скаржиться на головний біль, паморочення в голові, млявість, нудоту, блювоту.

Анамнез: 3 9-ти років уживає токсикоманічні речовини. При цьому спочатку відчуває запаморочення та шум у голові, а потім “гарний” настрій, “ритмічну музику”, “незвичайної краси” кольори наколишнього. Через деякий час “з’являються мультики – маленькі коричневі черепашки бігають на березі моря і страшно пищать”.

^ Психічний статус: дратівливий, агресивний, дисфоричний, байдужий до своїх рідних. Різко знижена пам’ять на поточні події, не розуміє переносного значення прислів’їв.

Об’єктивно: обличчя гіперемоване, мідріаз, рухи некоординовані, невпевнена ходьба, анізорефлексія з рук і ніг, розлади больової чутливості на ногах за поліневритичним типом.

а) токсикоманічні речовини якої групи уживає підліток?

б) у якому стані знаходиться хворий?

в) визначіть психічні та поведінкові розлади у нього.


Задача 12

Підліток 16 років для “боротьби з безсонням” почав уживати “снодійні”, які його рідний брат застосовував для лікування епілепсії. Крім поліпшення сну, відчував “легкість”, “приємне задоволення”, “заспокоєння”, “відсутність проблем”.

Через 3 місяці для появи такого стану “змушений був збільшити дозу снодійних”, але через деякий час “дістав відповіне лікарство в ампулах” і почав уводити його внутрішньовенно. При цьому, за словами самого хворого, відчував “2 фази” дії препарата.

Перша, яка тривала декілька секунд, характеризувалася “відключкою” – “голова йшла обертом”, “темніло в очах”, “нічого не сприймалося”.

Друга фаза виявлялася надмірною веселістю, бажанням рухатися, багато говорити. З часом цей стан змінювався вираженою дратівливістю – веселість легко переходила у гнів. Через 2-3 години хворий засинав.

Після пробудження відчував млявість, слабість, розбитість.

а) як на сленгу токсикоманів називається перша фаза?

б) установіть вид токсикоманії у хворого;

в) визначіть психічні та поведінкові розлади у нього.


Задача 13

Хвора 28 років, звернулася до лікаря-невропатолога з проханням виписати їй діазепам, який прймає “регулярно для заспокоєння” .

Cкаржиться на постійну тривогу, оніміння кінцівок, пітливість, нудоту та безсоння при припиненні прийому препарата.

Із анамнезу стало відомо, що 1,5 місяці тому, після лайки з чоловіком, з’явилися відчуття страху, “грудочки у горлі”, “нехватки повітря”, неспроможність самостійно стояти та ходити. Усі ці явища зникли після уведення лікарем швидкої допомоги 2 мл діазепаму внутрішньовенно. З того часу хвора упродовж одного місяця регулярно приймає по 3-4 таблетки діазепама на добу.

а) установіть діагноз у хворої.


Задача 14

Хворий 36 років. Ще навчаючись у профтехучилищі “курив травку”, потім “ковтав трамадол”, кілька разів “коловся ширкою”. За його словами – “усе це відбувалося періодично”, “у системі не був”.

Женився у 25-річному віці, має 8-річного сина. П’ять років тому дружина захворіла на шизофренію, лікувалася у психіатричній лікарні, амбулаторно приймає підтримуюче лікування нейролептиками. Для усунення побічної дії нейролептичної терапії застосовує відповідні коректори.

Одного разу хворий “попробував ці коректори”, “втягнувся” і на сьогодні уживає до 30 таблеток на прийом. Перерва в уживанні їх призводить до появи тривоги, страху, злісно-тужливого настрою, загального м’язового тремору, болей у м’язах і суглобах.

^ У психічному статусі виявлено ознаки психоорганічного синдрому – порушення пам’яті, уваги, кмітливості.

а) установіть вид токсикоманії у хворого;

б) визначіть психічні та поведінкові розлади у нього.


Задача 15

Юнак 20 років, студент медичного університету.

Анамнез. У дитинстві був активним і досить упертим. Навчаючись у 10-му класі, познайомився з хлопцем, який дав йому “попробувати кусочок цукру з якоюсь речовиною”. З’ївши його, “десь через годину” відмітив у себе підвищення настрою, “дуже яскраві спалахи перед очима”, “різноманітні геометричні фігури”.

У подальшому використовував уже “порошки чи капсули” цієї речовини. Особливо йому подобалося уживати їх перед прослуховуванням музики – “для появи яскраво забарвлених картин при голосних звуках”. Крім того, постійно “відчував свої внутрішні органи”, “бачив різні події свого дитинства”. При цьому “голова його ставала великою, як глобус”, “руки і ноги довгими, довгими”, а “власне “Я” відділялося від тіла”.

а) визначіть вид токсикоманічної речовини.


Схожі:

Cебе хворим не визнає на підставі довгих періодів повної тверезості iconПротокол надання медичної допомоги хворим з діабетичною ретинопатією
Діабетична ретинопатія (ДР) мікроангіопатія судин сітківки ока у хворих на цукровий діабет, яка в термінальній стадії призводить...
Cебе хворим не визнає на підставі довгих періодів повної тверезості icon6. Клінічний протокол надання медичної допомоги хворим з гострим перитонітом
Для кого призначений протокол (потенційні користувачі): клінічні протоколи надання медичної допомоги хворим з гострим перитонітом,...
Cебе хворим не визнає на підставі довгих періодів повної тверезості icon5. Клінічний протокол надання медичної допомоги хворим з гострою непрохідністю кишок
Для кого призначений протокол (потенційні користувачі): клінічні протоколи надання невідкладної медичної допомоги хворим з гострою...
Cебе хворим не визнає на підставі довгих періодів повної тверезості icon1. Клінічні протоколи надання медичної допомоги хворим з гострими запальними захворюваннями черевної порожнини Зміст
Призначено для лікарів хірургів, які надають медичну допомогу хворим з невідкладними хірургічними захворюваннями
Cебе хворим не визнає на підставі довгих періодів повної тверезості icon1. Клінічні протоколи надання медичної допомоги хворим з гострими запальними захворюваннями черевної порожнини Зміст
Призначено для лікарів хірургів, які надають медичну допомогу хворим з невідкладними хірургічними захворюваннями
Cебе хворим не визнає на підставі довгих періодів повної тверезості iconПрограма з світової літератури для вступаючих на спеціальність 01010601 соціальна педагогіка
Програму розроблено на підставі Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти
Cебе хворим не визнає на підставі довгих періодів повної тверезості iconПро затвердження інструкцій щодо надання допомоги хворим на туберкульоз І неспецифічні захворювання легенів
З метою запобігання розповсюдження туберкульозу та неспецифічних захворювань легенів, уніфікації підходів щодо надання фтизіопульмонологічної...
Cебе хворим не визнає на підставі довгих періодів повної тверезості iconТема кількість
Ведення перед І післяопераційного періодів. Основні етапи розвитку шлункової хірургії. Профилактика І реабілітація
Cебе хворим не визнає на підставі довгих періодів повної тверезості iconТема кількість
Ведення перед І післяопераційного періодів. Основні етапи розвитку шлункової хірургії. Профилактика І реабілітація
Cебе хворим не визнає на підставі довгих періодів повної тверезості iconПояснювальна записка програма вступного екзамену з української мови та літератури до Національного університету державної податкової служби України для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра на основі повної загальної середньої освіти укладена відповідно до програми повної середньої зага
України для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра на основі повної загальної середньої освіти укладена відповідно до...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи