Буковинський державний медичний університет icon

Буковинський державний медичний університет
Скачати 82.14 Kb.
НазваБуковинський державний медичний університет
Дата14.07.2012
Розмір82.14 Kb.
ТипДокументи


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

БУКОВИНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
         “Затверджено

на методичній нараді кафедри

нервових хвороб, психіатрії

та медичної психології ім. С.М.Савенка

13.01.2010 р., протокол № 3

Завідувач кафедри


професор В.М.Пашковський


МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ № 14

до практичного заняттяТЕМА ЗАНЯТТЯ: ПСИХОСОМАТИЧНІ ТА СОМАТОПСИХІЧНІ РОЗЛАДИ, ПСИХІЧНІ РОЗЛАДИ ПРИ ПАТОЛОГІЇ ЩЕЛЕПНО-ЛИЦЬОВОЇ ДІЛЯНКИ


Навчальна дисципліна:

  психіатрія та наркологія

Курс: 4

Факультет: стоматологічний

                                                   Спеціальність: стоматологія

К-сть годин: ^ 2

Методичні вказівки склала

доцент С.М.Русіна

Чернівці, 2010
1. Актуальність теми.


Кожна хвороба людини має певні фізичні та психічні прояви. Соматогенні психічні розлади розвиваються внаслідок неінфекційних внутрішніх хвороб, зумовлених складними патогенетичними механізмами, і характеризуються різними клінічними симптомами залежно від виду соматичного захворювання, його важкості, стадії розвитку. Тому лікар будь-якого фаху повинен уміти виявляти у кожного хворого різноманітні психічні порушення і пам’ятати, що психологічна реакція хворого на свою хворобу має великий вплив на перебіг основного захворювання, часто робить його важчим, а для деяких хворих сама хвороба є психогенним чинником, що формує численні психопатологічні розлади.

Поділ психічних розладів на психосоматичні і соматопсихічні є умовним, оскільки уражується весь організм. У цьому випадку має значення, що первинне. Лікарю-стоматологу у своїй професійній діяльності важливо те, що фізична вада щелепно-лицьової ділянки є психотравмівним чинником для соціального статусу пацієнта або взаємин його у сім'ї, на роботі тощо, що погіршує як соматичне, так і психічне здоров'я хворого.

2. Тривалість заняття – 2 год.


^ 3. Навчальна мета.

Студент повинен:

знати:

 • визначення соматогенних психічних розладів;

 • класифікацію і патогенез соматопсихічних порушень;

 • особливості соматогенних непсихотичних психічних порушень;

 • психотичні розлади у гострий період соматичної хвороби;

 • психотичні розлади у разі важких соматичних захворювань;

 • психотичні розлади у випадках, коли соматичні захворювання призводять до вираженої гіпоксії головного мозку;

 • особливості соматогенного психоорганічного синдрому;

 • психічні порушення при гострій серцевій недостатності;

 • психічні порушення у разі хронічної серцево-судинної недостатності;

 • розлади психіки при ревматичних вадах серця;

 • розлади психіки під час загострення бронхіальної астми;

 • психічні розлади при захворюванні органів травного каналу;

 • особливості порушень психіки при гепатитах;

 • психічні розлади у разі хронічної ниркової недостатності;

 • особливості порушень психіки під час вагітності та в першопороділей;

 • порушення психіки у післяпологовому періоді;

 • клінічні вияви неспецифічного психосиндрому М.Блейлера;

 • принципи лікування і профілактики соматопсихічних порушень;

 • питання експертизи та соціально-трудової реабілітації таких хворих.


уміти:

 • зібрати анамнез життя та хвороби у хворих на соматопсихічні розлади;

 • діагностувати і проводити диференційну діагностику соматогенних психічних порушень;

 • надавати невідкладну допомогу при психотичних соматогенних розладах;

 • застосовувати різні методи лікування соматопсихічних порушень;

 • проводити заходи з профілактики соматогенних психічних порушень.


опанувати практичні навички:

 • надання невідкладної допомоги при синдромах з потьмаренням і звуженням поля свідомості у хворих на соматогенні психічні розлади.

 • надання невідкладної допомоги при психомоторному збудженні, що виникає у хворих на соматогенні психічні розлади.^ 4. Міжпредметна інтеграція (базовий рівень підготовки).


Назва попередніх дисциплін

Отримані навики

 1. Терапія
 1. Акушерство та гінекологія
 1. Ендокринологія


4. Неврологія


володіти знаннями клініки захворювань терапевтичного профілю;

визначати загальний і психічний стан вагітних та породілей, а також клінічні особливості післяпологового періоду;

володіти знаннями клініки ендокринних захворювань;

володіти знаннями клінічних проявів цереброваскулярних розладів.


^ 5. Поради студенту.

Психосоматичними називаються вторинні функціональні й органічні розлади діяльності внутрішніх органів і систем, внаслідок дії психотравмівного чинника (первинне порушення психіки і як наслідок – соми. Наприклад: у хворого при дії стресу розвивається інфаркт міокарду тощо). Актуальність проблеми психосоматичної патології зростає. За даними ВООЗ 50% стаціонарних ліжок у світі займають хворі із психосомтаичними порушеннями частіше жінки. У розвитку психосоматичних хвороб специфіка хвороби визначається біологічними чинниками, а психогенні чинники відіграють вирішальну роль. «Нервовий удар» лише сприяє завершенню формування патології місця найменшого опору. За Селле центральною ланкою відповіді на стрес є система гіпоталамус-гіпофіз-надниркові залози, яка реагує надмірною секрецією гормону кортизону (тироксину, адреналіну), що в підсумку призводить що структурних змін у внутрішніх органах і системах.

Розрізняють психосоматичні реакції (пронос у студентів перед іспитом) і психосоматичні захворювання, а саме: 1) психосоматози – гіпертонічна хвороба, пептична виразка шлунку, інфаркт міокарду, мігрень, бронхіальна астма, неспецифічний виразковий коліт, нейродерміт. Психологічні чинники погіршують перебіг злоякісних новоутворень, але при цьому не є первинними; 2) функціональні психосоматичні розлади (системні неврози) через переживання психічної травми – заїкання, енурез, невротичний тик, психогенна імпотенція; 3) психосоматичні розлади, зумовлені особливостями емоційно-особистісного реагування – ожиріння, алкоголізм, токсикоманія, схильність до травм. У клініці стоматолог може бачити соматизовану депресію, коли стійко пригнічений настрій приховується за маскою болю. Існує 4 форми такої депресії:

 1. алгічно-сенестопатична – біль і неприємні відчуття у різних ділянках тіла;

 2. агрипнічна – виявляється порушення сну;

 3. діенцефальна – характеризується вегетативними кризами;

 4. обсесивно-фобічна форма – з нав’язливими думками і страхами.

І. Серцево-судинні захворювання. Ішемічна хвороба та інфаркт міокарда найчастіше трапляються у «коронарних особистостей» з завищеними стандартами суспільного життя, борці за правду. Стенокардія, аритмія, спазм вінцевих судин виникають у них на тлі тривалих переживань, тривоги. Можлива смерть внаслідок шлуночкової екстрасистолії, спричиненої переживанням тяжкого стресу. В етіології гіпертонічної хвороби провідну роль відграє конфліктна ситуація.

ІІ. Захворювання органів дихання. Напад бронхіальної астми виникає чи посилюється під дією стресу (неуваги до нього) у істеричних, іпохондричних особистостей та тривожних.

ІІІ. Захворювання органів травлення. Іноді виразкова хвороба шлунку і дванадцятипалої кишки зумовлена внутрішньоособистісним конфліктом.

ІV. Ендокринні захворювання і порушення обміну речовин.

 1. Компенсаторне задоволення внутрішньоособистісних конфліктів і потреб актом харчування. Інтенсивний апетит і схильність до ожиріння призводять до стабільної гіперглікемії, яка ослаблює секреторну діяльність панкреатичних острівців.

 2. Ідентифікація їжі з любов'ю (постійно голодний).

 3. Неусвідомлені страхи їжа як засіб «уникнення боротьби» від невдалого шлюбу, кар'єри тощо.

Лікують як сому , так і психіку.

Соматопсихічні розладице психічні розлади, які виникають вторинно, під час перебігу соматичних захворювань. Основним етіологічним чинником соматогенних психозів є наявність соматичного захворювання з його прямим токсичним, рефлекторно-інтероцептивним чи нейрогумо-ральним впливом на ЦНС. Розрізняють три групи соматопсихічних розладів:

 1. непсихотичні – оглушення, сопор, кома, невротичні, неврозоподібні, психопатичні, психопатоподібні, перебіг яких можливий за типом: реакції, стійкого стану, патологічного розвитку особистості;

 2. психотичні розлади – делірій, онейроїд, аменція, сутінки, параноїдний, депресивно-, тривожно-, маніакально-, галюцтнаторно- параноїдний, кататонічний, сенестоіпохондричний синдроми; за перебігом: гострі, підгострі, хронічні;

 3. енцефалопатичну (дефектно-органічні) розлади – Психоорганічний, епілептиформний, Корсаковський, псевдопаралітичний, неспецифічна органічна деменція.

За провідним етіологічним чинником соматопсихічні розлади поділяють на:

^ 1) Захворювання внутрішніх органів і систем.

Ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда. Їхньому виникненню сприяє наявність в анамнезі стенокардії, церебрального атеросклерозу, що викликає тривогу, зниження настрою, неспокій. У гострий період – страх, тривога з руховим збудженням.

^ Захворювання печінки – астенія з безсонням, делірій, сутінки, депресія.

Виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки. Характерні астено-депресивні, тривожно-депресивні, іпохондричні, депресивно-параноїдні стани.

^ Бронхіальна астма з розладами свідомості (сутінки), галюцинаторно-параноїдними, тривожно-депресивними станами.

2) Психічні розлади, зумовлені порушенням обміну речовин.

Хвороби нирок. При гострій нирковій недостатності можливі сутінки, делірій, аменція, оглушення, кома. При хронічній нирковій недостатності – параноїдні, тривожно-депресивні, кататонічні стани.

^ Цукровий діабет. Для нього характерна астенія, субдепресивні стани. По мірі наростання тяжкості хвороби – адинамія, апатія.

3) Психічні розлади, зумовлені ендокринними захворюваннями.

Хвороба Іценко-Кушинга – гіперфункція базофільного відділу передньої частки гіпофізу. Провідним симптомом є виражена психоорганічна астенія. Хворі мають байдужий вираз обличчя. Безсоння чергується з періодами сомнолентності. На стадії розгорнутого процесу – депресія. Лікування спрямоване на усунення основної соматичної патології та заст. осування психотропних засобів.


^ 6. Контрольні питання:

 1. Визначення понять «психосоматичні» та «соматопсихічні» розлади.

 2. Етіологія і патогенез психосоматичних розладів.

 3. Етіологія і патогенез соматопсихічних розладів.

 4. Класифікація психосоматичних і соматопсихічних розладів.

 5. Клінічні прояви гострій нирковій недостатності.

 6. Сучасне лікування хворих на психосоматичні та соматопсихічні розлади.^ 7. Рекомендована література.


7.1. Основна:

1. Гавенко В.Л., Самардакова Г.О., Бачериков М.Є. Психіатрія і наркологія. –     Київ: Здоров’я, 1993. – С. 107-116.

2. Кузнецов В.М., Чернявський В.М. Психіатрія. – Київ: Здоров’я,     1993. – С. 155-164.

3. Психіатрія / За ред. О.К.Напрєєнка. – К.: Здоров’я, 2001. – С. 461-485.

4. Сонник Г.Т. Психіатрія: Підручник / Г.Т.Сонник, О.К.Напрєєнко,     А.М.Скрипніков. – К.: Здоров’я, 2006. – С. 322-330.


7.2. Додаткова:

1. Коркина М.В., Лакосина Н.Д., Личко А.Е. Психиатрия: Учебник. –     М.: Медицина, 1995. – С. 331-354.

2. Сметанников П.Г. Психиатрия: Руководство для врачей. – Изд. 4-е,     перераб. и доп. – СПб: СПбМАПО, 1997. – С. 291-306.


Методичну розробку склала

доцент С.М.Русіна


Рецензія: позитивна

доцент В.Г.Деркач


Схожі:

Буковинський державний медичний університет iconОсобливості екозалежної та екозумовленої патології в дитячому віці колоскова о. К. (професор, д мед н.), Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці, Україна
Колоскова о. К. (професор, д мед н.), Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці, Україна
Буковинський державний медичний університет iconМіністерство охорони здоров’я України Буковинський державний медичний університет
Факультет – медичний №4 з відділенням молодших медичних І фармацевтичних фахівців
Буковинський державний медичний університет iconБуковинський державний медичний університет «Затверджено»
...
Буковинський державний медичний університет iconБуковинський державний медичний університет «Затверджено»
...
Буковинський державний медичний університет iconБуковинський державний медичний університет «Затверджено»
...
Буковинський державний медичний університет iconБуковинський державний медичний університет

Буковинський державний медичний університет iconБуковинський державний медичний університет

Буковинський державний медичний університет iconБуковинський державний медичний університет

Буковинський державний медичний університет iconБуковинський державний медичний університет

Буковинський державний медичний університет iconБуковинський державний медичний університет

Буковинський державний медичний університет iconБуковинський державний медичний університет

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи