Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою icon

Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою
Скачати 265.1 Kb.
НазваМетодичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою
Дата14.07.2012
Розмір265.1 Kb.
ТипДокументиМетодичні вказівки для лікарів – інтернів терапевтів за темою:

ХВОРОБИ кишок:

Неспецифічний виразковий коліт. ХВОРОБА КРОНА.

АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ

Проблема запальних захворювань кишечника постійно привертає до себе увагу дослідників, особливо зріс до неї інтерес в останні три десятиліття в зв'язку із зростанням захворюваності неспецифічним виразковим колітом та хворобою Крона. Розповсюдженість хвороби Крона складає 50 на100 тис.населення. Збільшення захворюваності, ураження переважно осіб молодого, працездатного віку, серйозні ускладнення, що приводять до ранньої інвалідності, роблять цю проблему не тільки медичною, але й соціальною. Все це пояснює актуальність поглибленого вивчення запальних захворювань кишечника.

Загальна мета - вміти діагностувати неспецифічний виразковий коліт та хворобу Крона і призначати хворим адекватне лікування.

Конкретні цілі

Вихідний рівень знань-умінь

вміти:

1. Виявляти симптоми і синдроми при неспецифічному виразковому коліті та хворобі Крона на підставі скарг, даних анамнезу, об'єктивного огляду. Поставити попередній діагноз.

1. Збирати й оцінювати скарги й анамнез, проводити фізикальне обстеження гастроентерологічних хворих (кафедра госпітальної терапії)

2. Скласти план та інтерпретувати результати інструментального і лабораторного дослідження хворого

2. Визначити необхідний обсяг і послідовність лабораторних та інструментальних методів дослідження й оцінити їхні результати (кафедра госпітальної терапії)

3. Провести диференціальну діагностику уражень кишечнику. Поставити остаточний діагноз.

3. Розпізнавати симптоми і синдроми в гастроентерології (кафедра госпітальної терапії)

4. Призначити диференційоване комплексне лікування в залежності від клінічного варіанта захворювання.

4.Вибирати групи засобів етіологічної, патогенетичної та симптоматичної терапії в гастроентерології (кафедра госпітальної терапії, кафедра фармакології)

5. Провести експертизу працездатності і визначити прогноз, намітити програму профілактики і реабілітації хворим на неспецифічний виразковий коліт та хворобу Крона

5. Оцінити працездатність хворих в клініці внутрішніх хвороб (кафедра госпітальної терапії)^ ЗАДАЧИ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ВИХІДНОГО РІВНЯ

Для того щоб з'ясувати, чи відповідає вихідний рівень Ваших знань і умінь необхідному, пропонується виконати ряд завдань. Правильність рішення завдання 1 перевірте за еталоном відповідей, приведеному нижче, інші вирішите самостійно.

Завдання № 1


Хвора А., 39 років, скаржиться на постійні, терпкі болі внизу живота й навколопупкової ділянки, поноси і запори, що періодично з'являються, здуття і гурчання в животі, загальну слабість, дратівливість. Відзначає вищеперераховані симптоми після тривалого прийому антибіотиків. Об'єктивно: стан задовільний. Язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт м'який, відзначається хворобливість і гурчання по ходу товстого кишечника. Ірригоскопія: патології не виявлено.

Який провідний синдром у хворої?

 1. Больовий.

 2. Диспептичний.

 3. Моторно-евакуаторний.

 4. Вегетативний.

 5. Астенічний.

Еталон відповіді до завдання № 1: А.

Завдання № 2


Хвора С., 34 роки, скаржиться на поноси і запори, відчуття неповного спорожнювання кишечника після акту дефекації, болі внизу живота й навколопупково ділянки, що періодично з'являються, посилене отхождение газів. Хворіє протягом 3 місяців після прийому антибіотиків. Живіт хворобливий при пальпації в пилородуоденальній зоні і по ходу товстого кишечника. Виставлено попередній діагноз: дисбактеріоз кишечника.

З якими захворюваннями варто проводити диференціальну діагностику?

 1. Хронічний панкреатит.

 2. Синдром роздратованого товстого кишечника.

 3. Хронічний холецистит.

 4. Виразкова хвороба 12-палої кишки.

 5. Дискінезія жовчовивідних шляхів.

Завдання № 3


Хворий, 37 років, скаржиться на поноси і запори, здуття живота, що періодично з'являються, гурчання в животі, переймоподібні болі внизу живота при акті дефекації. Відзначає вищеперераховані симптоми після прийому протягом 1 місяця рифампіцину, ампіциліну. Об'єктивно: стан задовільний. Язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт м'який, відзначається хворобливість і гурчання по ходу товстого кишечника. Ірригоскопія: патології не виявлено.

Які препарати необхідно призначити?

 1. Пробіотики+ферментні препарати.

 2. Аналгетики.

 3. Антибактеріальні препарати.

 4. Ферментні препарати.

 5. 5.Спазмолітики.

Завдання № 4


Хворий Д., 32 роки, скаржиться на рясне виділення крові і слизу при позивах і дефекації, діарею, періодичний терпкий біль у животі, сухість у роті, загальну слабість. Об'єктивно: загальний стан середньої тяжкості. Язик сухий, обкладений білим нальотом. Живіт при пальпації м'який, болючий по ходу товстого кишечника. Загальний аналіз крові: Ер.-2,5Т/л; Нb-58г/л; Л.-11,6 М/л; СОЕ-32 мм/год. Ірригоскопія: рентгенологічні дані на користь неспецифічного виразкового коліту.

Виділіть провідний синдром?

 1. Моторно-евакуаторний.

 2. Диспептичний.

 3. Анемічний.

 4. Больовий.

 5. Астенічний.

Завдання № 5


Хвора, 69 років, прибула у відділення зі скаргами на постійні розпираючи і нерідко спастичні болі в животі, виражене здуття живота, затримку випорожнення протягом 4 днів, кількаразову блювоту протягом доби, загальну слабість протягом 4 міс. Протягом 5 років запори, протягом місяця в калі сліди червоної крові, що зв'язувала з гемороєм. Об-но: зниженого харчування, шкіра і видимі слизові бліді з іктеричним відтінком. АТ-160/90 мм рт.ст. Пс 88 уд/хв. Живіт напружений, виражений метеоризм, у правому фланку візуально визначається перистальтика петель товстого кишечника. В ан. крові ер. 3,2Т/л, ШОЕ 44 мм/год. На оглядовій рентгенографії органів черевної порожнини на тлі роздутих петель кишечника визначаються численні горизонтальні рівні рідини.

Ваш попередній діагноз?

 1. Синдром роз‘ятреного кишечника.

 2. Атеросклероз мезентеріальних судин

 3. Рак спадного відділу товстої кишки.

 4. Рак висхідного відділу товстої кишки.

 5. Дивертикул тонкого кишечника.

Завдання № 6

Хвора, 69 років, прибула у відділення зі скаргами на постійні розпираючи і нерідко спастичні болі в животі, виражене здуття живота, затримку випорожнення протягом 4 днів, кількаразову блювоту протягом доби, загальну слабість протягом 4 міс. Протягом 5 років запори, протягом місяця в калі сліди червоної крові, що зв'язувала з гемороєм. Об-но: зниженого харчування, шкіра і видимі слизові бліді з іктеричним відтінком. АТ-160/90 мм рт.ст. Пс 88 уд/хв. Живіт напружений, виражений метеоризм, у правому фланку візуально визначається перистальтика петель товстого кишечника. В ан. крові ер. 3,2Т/л, ШОЕ 44 мм/год. На оглядовій рентгенографії органів черевної порожнини на тлі роздутих петель кишечника визначаються численні горизонтальні рівні рідини.

Чим обумовлена тяжкість стану хворої?

 1. Синдромом мальабсорбції.

 2. Дегідратацією.

 3. Анемією.

 4. Кишковою непрохідністю.

 5. Перитонітом.^ ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПОПОВНЕННЯ ВИХІДНОГО РІВНЯ


 1. Діагностика внутрішніх хвороб /Під ред.Б.С.Шкляра.-Київ,1972.- С.404-437.

 2. Гребенев А.Л., Мягкова Л.П. Болезни кишечника.-Москва,Медицина.-1994.-397с.

 3. Воробьев А.А., Абрамов Н.А., Бондаренко В.Ф.,Шендеров Б.А. Дисбактериоз - актуальные проблемы медицины // Вестник РАМН.-М:Медицина.-1994.-397с.

 4. Златкина А.Р.Фармакотерапия хронических болезней органов пищеварения.-М.,1997.- С.5-138.

 5. Приказ МОЗ Украины № 455 от 13.11.01.- Баланс.-2002.-№1-2.-С.43-50.

^ ЗМІСТ НАВЧАННЯ


1 Теоретичні питання

 1. Клінічна картина неспецифічного виразкового коліту та хвороби Крона.

 2. Етіологія, патогенез запальних захворювань кишечника.

 3. Діагностичні критерії неспецифічного виразкового коліту. Диференціальна діагностика.

 4. Групи лікарських засобів, застосовуваних у етіологічній (антибактеріальні, бактеріальні) патогенетичній (протизапальні, імунодепресивні) і симптоматичній (цитопротектори, ферменти, антидіарейні, проносні, полівітаміни, спазмолітики, адсорбенти, прокінетики) терапії запальних захворювань кишечника. Механізми дії, показання, терапевтичні дози, ускладнення.

 5. Прогноз, профілактика, експертиза працездатності запальних захворювань кишечника.

2. ГРАФ ЛОГІЧНОЇ СТРУКТУРИ ДО ТЕМИ (див.ДОАТОК 1)

^ 3. ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ

Основні:

 1. Григорьев П.Я. Яковенко А.В. Клиническая гастроентерология / М.-2000.-С.433-452

 2. Воспалительные заболевания кишечника М.Рот, В.Бернхард.- 2004.- 60с.

 3. Лекції з теми.

Додаткові:

1. Окороков А.Н. Лечение болезней внутренних органов: Практ. рук. у 3т.Т.1-2-и изд.,перераб. и доп.-Мн.: Выш.шк.; Витебск:Белмедкнига, 1997.- 552с.

^ ОРІЄНТОВНА ОСНОВА ДІЯЛЬНОСТІ


АЛГОРИТМ (Дів. Додаток 2)

ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ДОСЯГНЕННЯ КОНКРЕТНИХ ЦІЛІЙ НАВЧАННЯ

Задача № 1


Хвора Л., 24 роки, скаржиться на прискорене випорожнення до 5-6 разів на добу, кров у калі, підвищення температури до 37,5оС. Хворіє протягом 2 місяців. Живіт болісний при пальпації по ходу товстого кишечника. Виставлено попередній діагноз: неспецифічний виразковий коліт.

З якими захворюваннями варто проводити диференціальну діагностику?

 1. Хвороба Крона.

 2. Рак товстого кишечника.

 3. Ендометріоз кишечника.

 4. Виразкова хвороба шлунка і 12-палої кишки.

 5. Дифузійний поліпоз товстого кишечника.

Еталон відповіді: А.

Задача № 2


Хворий І., 38 років, скаржиться на біль у правій здухвинній ділянці, кров у калі, діарею. Об'єктивно: загальний стан середньої тяжкості. Язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт при пальпації м'який, болісний у правої здухвинній ділянці і по ходу товстого кишечника. Ірригоскопія: термінальний ілеїт(?) коліт

Які препарати необхідно призначити?

 1. Бактеріофаг+ біфіформ + салофальк.

 2. Баралгін + біфіформ + бактеріофаг.

 3. Преднізолон + салофальк+біфіформ.

 4. Креон + біфіформ + преднизолон

 5. Бускопан + креон + біфіформ.

Задача № 3.


Хворий Л., 52 роки, страждає дисбактеріозом кишечника 2 роки. При колоноскопії виявлено тотальний катаральний коліт.

Які препарати необхідно призначити?

 1. Інтетрикс+пробіотики.

 2. Аналгетики + вітаміни.

 3. Вітаміни + пробіотик.

 4. Антисекреторні препарати + вітаміни.

 5. Спазмолітики + аналгетіки.

Задача № 4.


Хворий Ф., 29 років, програміст, скаржиться на переймоподібні болі в животі, прискорений рідкий стілець до 3-4 разів на добу темного кольори з прожилками крові, що спостерігаються протягом 1 місяця, субфебрільну лихоманку, артралгії, загальну слабкість. Об-но: стан задовільний. Живіт хворобливий при пальпації в правій клубовій області, по ходу всіх відділів товстого кишечника. Відрізки кишечника спазмовані, бурчать. Симптом Воскресенського негативний. Ан. кров: Ер. 3,4 Т/л, Нв 95 г/л, Л 8,2 Г/л, ШОЕ 30 мм/година, Копрограмма: Л до всього поля зору, еритроцити до всього поля зору, одиничні неперетравлені м'язові волокна, нейтральний жир +. Яйця глист не знайдені.

Ваш попередній діагноз?

 1. Запальне захворювання кишечника неінфекційної етіології

 2. Запальне захворювання кишечника паразитарної етіології

 3. Хронічний апендицит

 4. Хронічний панкреатит

 5. Хронічний геморой

Задача № 5


Хворий І., 38 років скаржиться на болі в правій клубовій області, наявність крові в калі, діарею до 10 разів на добу, підвищення Т тіла до 38о С. Об-но: стан середньої тяжкості. Язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт м'який, хворобливий в правій клубовій області і по ходу товстого кишечника. Ан. кров: Ер. 3,8 Т/л, Нв 100 г/л, Л 12,1 Г/л, ШОЕ 40 мм/година. Колоноскопія: у області термінального відділу клубової кишки слизиста тьмяна, малинового кольору з безліччю ерозій і 2 дефектів витразок лінійної форми.

Яка група препаратів є базисною в даній ситуації ?

 1. Пробіотики

 2. Антисекреторні препарати

 3. Ферменти підшлункової залози

 4. Антибіотики

 5. Сульфаніламіди ряду месалазіна

^ КОРОТКІ ВКАЗІВКИ ДО РОБОТИ ЛІКАРІВ-ІНТЕРНІВ НА ПРАКТИЧНОМУ ЗАНЯТТІ


Практичне заняття починається з участі лікарів - інтернів в ранковій конференції. Заслуховується доповідь чергового лікаря. Звертається увага інтернів на важких хворих. Підсумок підводить завідувач кафедрою.

Далі шляхом тестового контролю визначається початковій рівень підготовки інтернів до практичного заняття.

Самостійна робота інтернів під керівництвом викладача включає: курацію тематичних хворих (опитування, огляд, фізикальне обстеження хворих, знайомство з даними обстеження, постановка діагнозу, призначення лікування, невідкладних заходів, вирішення питань тактики, профілактики, лікувально-трудової експертизи); вирішення ситуативних задач, роботу в операційній, перев'язувальній.

Після закінчення самостійної роботи інтернів проводиться її аналіз і корекція. Клінічний розбір тематичних хворих включає доповідь інтернів про скарги хворих, анамнез, дані лабораторних і інструментальних досліджень, диференціальний діагноз, остаточний діагноз (включаючи і супутні захворювання) і ускладнення. Інтерни обговорюють лікування, питання тактики, невідкладної терапії, профілактики, лікувально-трудової експертизи, реабілітації тематичних хворих.

В кінці заняття проводиться підсумковий тестовий контроль. Роботи інтернів оцінюються, обговорюються результати. Підводиться підсумок заняття.

У зв’язку з великим обсягом матеріалу тема розподілена на 2 заняття

Технологічна карта практичного заняття №1

Етапи

Час (мін.)

Навчальні посібники

Місце проведення заняття

Засоби навчання

Устаткування

1

Участь в ранковій конференції

30

Хворі, історії хвороби

Слайдоскоп

Конф. зал

2.

Визначення початкового рівня підготовки до заняття

20

Тести

Учбова кімната

3.

Самостійна робота інтернів:

- курація хворих


- вирішення ситуативних задач,

- робота в операційній, перев'язувальній

245

Хворі, історії хвороби, дані лабораторних і інструментальних досліджень, ситуативні задачі.

Палати, учбова кімната,


операційна,

перев'язувальна

4.

Аналіз і корекція самостійної роботи інтернів

45

Хворі, історії хвороби, дані лабораторних і інструментальних досліджень, таблиці, графи, схеми, алгоритми.

Слайдоскоп, діапроектор

Палати, уч. кімнати

5

Підсумковий тестовий контроль

Обговорення і підведення підсумків заняття..

20

Тести

Уч. кімнати
Технологічна карта практичного заняття №2

Етапи

Час (мін.)

Навчальні посібники

Місце проведення заняття

Засоби навчання

Устаткування

1

Участь в ранковій конференції

30

Хворі, історії хвороби

Слайдоскоп

Конф. зал

2.

Визначення початкового рівня підготовки до заняття

20

Тести

Учбова кімната

3.

Самостійна робота інтернів:

- курація хворих


- вирішення ситуативних задач,

- робота в операційній, перев'язувальній

245

Хворі, історії хвороби, дані лабораторних і інструментальних досліджень, ситуативні задачі.

Палати, учбова кімната,


операційна,

перев'язувальна

4.

Аналіз і корекція самостійної роботи інтернів

45

Хворі, історії хвороби, дані лабораторних і інструментальних досліджень, таблиці, графи, схеми, алгоритми.

Слайдоскоп, діапроектор

Палати, уч. кімнати

5

Підсумковий тестовий контроль

Обговорення і підведення підсумків заняття..

20

Тести

Уч. кімнати
Додаток 1

Граф логічної структури теми


Неспецифічний виразковий коліт
ЗАпальні захворювання кишечника”Попередній діагноз

лабораторні

інструментальні (ендоскопічні)

загальноклінічні

біохімічні

Ректороманоскопія з біопсією

Диференціальний діагноз

Остаточний діагноз

Лікування

Реабілітація

Прогноз

Профілактика

Біль по всьому животу

Кишкова диспепсія

Додаткові методи дослідження


рентгенологічні

Оглядова рентгенографія черевної порожнини

Медикаментозне

Немедикаментозне

Кровотеча з нижніх відділів шлунково-кишкового тракта

бактеріологічні


Основні синдроми

Експертиза працездатності

Диспансерне спостереження

Базисні препарати: салазини, імуносупресори

Симптоматична терапія: цитопротектори, антидіарейні, антибактеріальні

Дієта, хірургічне лікування, екстракорпоральні методи

(плазмаферез, гемосорбція)

Колоноскопія з біопсією

Додаток 2

Діагностичний алгоритм «Діарея»


1. Синдром роз‘ятреного кишечника. 2. Дисбактеріоз. 3Запальні захворювання кишечника. 4. Панкреатит. 5.Туберкульоз. 6. Тіреотоксикоз. 7.Ситуаційна діарея


Використання антибіотиків, виключення з раціону продуктів, багатих клітковиною, мале вживання рідини, гіподинамія

Додатк.дослід.: колоноскопія

Метеоризм, біль у животі, туберкульозне ураження інших органів

Дод.дослід.: специф. р-ція Манту, колоноскопія з біопсією

5,6,7

Метеоризм, болі по ходу товстого кишечника, кров/слиз у калі, загальна слабість, збільшення СОЕ, лейкоцитоз

Додатк.дослід.: ректороманоскопія, колоноскопія з біопсією

1. Синдром роз‘ятреного кишечника

2. Дисбактеріоз

6. Тіреотоксикоз

7. Ситуаційна діарея

Зміна місця проживання, характеру харчування, подорожі, стресова ситуація, короткочасна, зникає без препаратів

Виявлення порушення флори кішечнику при бактеріологічному дослідженні

2,3,4,5,6,7


3,4,5,

6,7


3. Запальні захворювання кишечникаОперізуючий біль, шлункова диспепсія, порушення углеводного обміну. Дод. дослід.: УЗД органів черевної порожнини, копрограма, амілаза крові, еластаза калу

4,5,6,7


4 Панкреатит

5. Туберкульоз


Гарячка, схуднення, тахікардія, очні симптоми, збільшення щитовидної залози. Дод.дослід.: УЗД щитовидної залози, гормони Т3, Т4, ТТГ

6,7


7
підсумковий Тестовий контроль


1 ВАРІАНТ

Тест № 1


Хвора Д.,74 роки, скаржиться на поноси і запори, відчуття неповного спорожнювання кишечника після акту дефекації, випорожнення зі слизом, періодичні болі внизу живота, посилене відходження газів. Спостерігається протягом 3 місяців з приводу дисбактеріозу кишечника 3 ступеня. Живіт м'який, хворобливий по ходу товстого кишечника. Ірригоскопія: коліт.

Які препарати необхідно призначити?

А. Пробіотики + антибіотики + ферментні препарати.

В. Прокінетики.

С. Антациди.

D. Спазмолітики.

Е.Аналгетики.

Тест № 2


Хвора М., 31 рік, скаржиться на періодичні терпкі болі і гурчання в животі, схуднення до 7 кг, діарею. Об'єктивно: загальний стан задовільний Язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт при пальпації м'який, болючий по ходу товстого кишечника. Колоноскопія: ендоскопічні дані на користь термінального ілеїту.

Які препарати необхідно призначити?

А. Лоперамід.

В. Хілак.

С. Колібактерин.

D. Інтетрикс.

Е. Салофальк + преднізолон.

Тест № 3


Хворий С., 29 років, скаржиться на кров і слиз у калі, діарею (3-4 рази на добу), загальну слабість. Об'єктивно: язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт при пальпації м'який, болісний у лівих відділах товстого кишечника. Колоноскопія: ерозивно-виразкове ураження лівих відділів товстого кишечника.

Препарат вибору?

А. Левомецитін.

В. Дицинон.

С. Венорутон.

D. Імодіум.

Е. Салофальк.

Тест №4


Хворий М., 37 років скаржиться на частий кашкоподібне випорожнення до 5 разів на добу, з домішкою великої кількості слизу і яскраво-червоної крові, періодичні спастичні болі в животі, сухість в роті, загальну слабкість. Об-но: стан задовільний, язик сухий, обкладений білим нальотом. Живіт м'який, хворобливий по ходу товстого кишечника, переважно в лівій клубовій області. Ан. кров: Эр.3,5 Т/л; Нb 90 г/л; Л 10 Г/л, ШОЕ 36 мм/година. Колоноскопія: слизиста прямої і сигмовідної кишки тьмяна, гіперемірована, помірно кровоточить при контакті з ендоскопом. На всіх стінках велика кількість петехій, ниток фібрину, ерозій лінійної і округлої форми, дно яких покрите коричневим нальотом, судинний малюнок не є видимим. У решті відділів кишечнику слизиста рожевого кольору, судинний малюнок простежується.

Ваш остаточний діагноз?

А. Синдром подразненого кишечника

В. Неспецифічний виразковий коліт

С. Болезнь Крона

D. Дівертікулярная хвороба

Е. Ішемічний коліт

ТЕСТ № 5

Хвора Д., 35 років, скаржиться на періодичні болі і гурчання в животі, схуднення до 7 кг, діарею. Об'єктивно: загальний стан задовільний Язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт при пальпації м'який, болючий по ходу товстого кишечника. Колоноскопія: ендоскопічні дані на користь термінального ілеїту, одинична віразка до1,5 см з червоним краєм.

Ваш діагноз?

А. Синдром подразненої кишки

В. Хвороба Крона

С. Дісбактеріоз 3 ступеня

D. Рак кишечника

Е. Хронічний ентероколітв стадіїзагострення

ТЕСТ № 6

Хвора М., 31 рік, скаржиться на періодичні терпкі болі і гурчання в животі, схуднення до 7 кг, діарею. Об'єктивно: загальний стан задовільний Язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт при пальпації м'який, болючий по ходу товстого кишечника. Колоноскопія: ендоскопічні дані на користь термінального ілеїту, одинична віразка до1,5 см з червоним краєм.

Які препарати необхідно призначити?

А. Лоперамід + салофальк

В. Хілак + преднізолон

С. Колібактерин + лоперамід

D. Інтетрикс + буденофальк

Е. Салофальк + преднізолон

ТЕСТ № 7

Хворий С., 29 років, скаржиться на кров і слиз у калі, діарею (3-4 рази на добу), загальну слабість. Об'єктивно: язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт при пальпації м'який, болючий у лівих відділах товстого кишечника. Колоноскопія: ерозивно-виразкове ураження лівих відділів товстого кишечника.

Препарат вибору?

А. Левомецитін.

В. Дицинон.

С. Венорутон.

D. Імодіум.

Е. Салофальк

ТЕСТ № 8

Хворий Л., 28 років, скаржиться на кров і слиз у калі, діарею (3-4 рази на добу), загальну слабість. Болі в колінних, ліктьових, плечевих сугловах, підвищення температури до 37,5гр. Об'єктивно: язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт при пальпації м'який, болючий у лівих відділах товстого кишечника. Ан. крові: Ер. 3,0 Т/л, Нв 90 г/л, Л 8,6 Г/л, ШОЕ 34 мм/г Колоноскопія: ерозивно-виразкове ураження лівих відділів товстого кишечника.

Ваш діагноз?

А. Хронічний ентероколіт в стадії загострення.

В. Ієрсініоз

С. Ревматоїдний артрит з ураженням кишечника

D. Хвороба Крона

Е. Синдром подразненої кишки

ТЕСТ № 9

Хворий А., 50 років, слюсар, скаржиться на періодичні болі в животі, з переважною локалізацією в правій клубовій області, кров в калі, загальну слабкість, схуднення на 10 кг протягом 3 міс. Об-но: стан важкий, кахексія. Рс 100 в мін, АТ 100/50 мм рт.ст. Живіт роздутий, напружений, хворобливий при поверхневій пальпації. Пальпація органів черевної порожнини неможлива. Ан. кров: Ер. 2,5 Т/л, Нв 80 г/л, Л 24 Г/л, ШОЕ 60 мм/година. Загальний білок 45 г/л. Колоноскопія: слизиста товстого кишечника гіперемірована, тьмяна, у всіх відділах велика кількість ерозій і дефектів язв різної форми, дно яких покрите коричневим нальотом. У термінальному відділі – подовжня язва завдовжки 3 см і шириною до1 см, краї її нерівні, підриті, при контакті з ендоскопом помірно кровоточить.

Оцініть працездатність хворого?

 1. Працездатність не порушена

 2. Працездатність обмежена, рекомендується переклад на легку працю

 3. Працездатність тимчасово втрачена, б/л на 3 дні, лікування амбулаторне

 4. Працездатність тимчасово втрачена, лікування в стаціонарі

 5. Працездатність стійко втрачена, рекомендувати групу інвалідності

ТЕСТ №10

Хворий Ю., 31 рік, скаржиться на кров і слиз у калі, діарею. Об'єктивно: язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт при пальпації м'який, болісний у лівих відділах товстого кишечника. Ректороманоскопія: ерозивно-виразкове ураження прямої і дистального відділу сигмоподібної кишки.

Препарат вибору?

 1. Салофальк у свічах.

 2. Анузол.

 3. Преднізолон.

 4. Імодіум.

 5. Левомецитін.підсумковий Тестовий контроль


2 ВАРІАНТ


ТЕСТ № 1

Хвора Л., 27 р., скаржиться на прискорене випорожнення до 5-6 разів на добу, періодично з домішками крові таслизу у калі, підвищення температури до 37,5оС. Хворіє протягом 2 місяців. Живіт болісний при пальпації в зоні слепої кишки. Виставлено попередній діагноз: хвороба Крона

З якими захворюваннями варто проводити диференціальну діагностику?

1.Неспецифічний виразковий коліт.

2. Рак товстого кишечника.

3. Ендометріоз кишечника.

4. Виразкова хвороба шлунка і 12-палої кишки.

5. Дифузійний поліпоз товстого кишечника.

ТЕСТ № 2

Хворий І., 38 років, скаржиться на біль у правій здухвинній ділянці, кров у калі, діарею. На шкірі голеней вузли до2 см в діаметрі болісні припальпації, червоно-синюшного коліру. Об'єктивно: загальний стан середньої тяжкості. Язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт при пальпації м'який, болісний у лівої здухвинній ділянці і по ходу товстого кишечника. Ірригоскопія: у термінальному відділі здухвинній кишки стенозування, слизова оболонка в вигляді “булижної мостової”

Ваш діагноз?

 1. Спастичний коліт

 2. Рак здухвинної кишки

 3. Хвороба Крона

 4. Неспеціфічний виразковий коліт

 5. Дісбактеріоз кишечника


ТЕСТ № 3

Хворий І., 38 років, скаржиться на біль у правій здухвинній ділянці, кров у калі, діарею. На шкірі голеней вузли до2 см в діаметрі болісні припальпації, червоно-синюшного коліру. Об'єктивно: загальний стан середньої тяжкості. Язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт при пальпації м'який, болісний у лівої здухвинній ділянці і по ходу товстого кишечника. Ірригоскопія: у термінальному відділі здухвинній кишки стенозування, слизова оболонка в вигляді “булижної мостової”

Яке дослідження необхідно провести хворому для уточнення діагнозу в першу чергу?

 1. Загальний аналіз крові

 2. фіброгастродуоденоскопія

 3. КТ черевної порожнини та позачеревного простору

 4. Бактеріологічне дослідження випорожнення

 5. Біопсію слизової оболонки здухвинної кишки

ТЕСТ №4

Хворий І., 38 років, скаржиться на біль у правій здухвинній ділянці, кров у калі, діарею. На шкірі голеней вузли до2 см в діаметрі болісні припальпації, червоно-синюшного коліру. Об'єктивно: загальний стан середньої тяжкості. Язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт при пальпації м'який, болісний у лівої здухвинній ділянці і по ходу товстого кишечника. Ірригоскопія: у термінальному відділі здухвинній кишки стенозування, слизова оболонка в вигляді “булижної мостової”

Які препарати необхідно призначити?

 1. Бактеріофаг+ біфіформ + салофальк.

 2. Баралгін + біфіформ + бактеріофаг.

 3. Преднізолон + салофальк+біфіформ.

 4. Креон + біфіформ + преднизолон

 5. Бускопан + креон + біфіформ.

ТЕСТ №5

Хворому Л., 32 роки (штукатур) встановлений діагноз хвороби Крона в стадії ремісії. У періоді загострення приймав преднізолон 10 мг/доб, месалазин 2г/доб. Дефекація 1 р на добу без домішок, при ендоскопії виразкових дефектів не виявлено.

Як проводити терапію встадії ремісії у цього хворого?

 1. Залишити без змін

 2. Додати вітаміни групи В.

 3. Додати пробіотик.

 4. Відмінити месалазин, додати вітамінигрупи В

 5. Повільно відмінити преднізолон, додати вітаміни групи В


ТЕСТ № 6

Хворому Л., 32 роки (штукатур) встановлений діагноз хвороби Крона в стадії ремісії. У періоді загострення приймав преднізолон 10 мг/доб, месалазин 2г/доб. Дефекація 1 р на добу без домішок, при ендоскопії виразкових дефектів не виявлено.

Як оцінити працездатність хворого?

 1. працездатність відновлена повністю

 2. працездатність тимчасово втрачена

 3. працездатність стійко втрачена

 4. треба змінити професію

 5. треба перейти на легку працю на 3 місяця

ТЕСТ № 7

Хвора А., 39 років скаржиться на періодичні ниючі болі в припупковій і преанальній області, що з'являються при акті дефекації, кашкоподібне випорожнення до 5 разів на добу з великою кількістю слизу і незначною домішкою яскраво-червоної крові, що з'явилися після тривалого прийому антибіотиків з приводу аднекситу. Відзначає також загальну слабкість, дратівливість. Об-но: стан задовільний, язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт м'який, хворобливий по ходу товстого кишечника. Рс ритмічний 80 в мін. АТ 110/70 мм рт.ст. Ан кров: Ер. 3,5 Т/л, НВ 105 Г/л, Л 6 Г/л, ШОЕ 16 мм/год., цукор крові 5 ммоль/л, загальний білок 65 г/л, альбумін 55%, ?1–4%, ?2–10%, ?–13%, ?–18%. Аналіз калу: Л 5-10 в п/зор., еритроцити до 1/2 п/зор., велика кількість слизу. Яйця глист не знайдені.

Який провідний синдром?

 1. больовий в животі

 2. Кровотеча з верхніх відділів ШКТ

 3. Кровотеча з нижніх відділів ШКТ

 4. Кишкова диспепсія

 5. Діарея

ТЕСТ № 8

Хворий А., 50 років, ліквідатор аварії на ЧАЕС, пред'являє скарги на періодичні ниючі болі внизу живота, виникаючі під час акту дефекації, відчуття неповного спорожнення кишечника після акту дефекації, випорожнення темного кольору із слизом, закрепи по 3 дні, здуття живота. Об-но: стан задовільний, язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт м'який, хворобливий при пальпації по ходу низхідного відділу товстого кишечника. Ан. крові: Ер. 3,0 Т/л, Нв 90 г/л, Л 8,6 Г/л, ШОЕ 24 мм/г. Реакція на приховану кров слабко позитивна. При пальцевому дослідженні per rectum: кал звичного кольору, патологічних утворень не виявлено.

Який з перерахованих методів дослідження доцільно призначити ?

 1. Ірігоскопія

 2. Обзорная Ro-графія органів черевної порожнини

 3. УЗД органів черевної порожнини

 4. Копрограмма

 5. Колоноскопія

ТЕСТ № 9

Хворий Ш., 29 років, скаржиться на кров і слиз у калі, діарею. Об'єктивно: язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт при пальпації м'який, болісний у лівих відділах товстого кишечника. Ректороманоскопія: ерозивно-виразкове ураження прямої і дистального відділу сигмоподібної кишки.

Препарат вибору?

 1. Імодіум.

 2. Анузол.

 3. Преднізолон.

 4. Салофальк у свічах.

 5. Левомецитін.

ТЕСТ № 10

Хворий С., 29 років, скаржиться на кров і слиз у калі, діарею (3-4 рази на добу), загальну слабість. Об'єктивно: язик вологий, обкладений білим нальотом. Живіт при пальпації м'який, болючий у лівих відділах товстого кишечника. Колоноскопія: ерозивно-виразкове ураження лівих відділів товстого кишечника.

Препарат вибору?

А. Левомецитін.

В. Салофальк.

С. Венорутон.

D. Імодіум.

Е. Дицинон


Еталони відповідей „НЯК и х.Крона”


Вихідний рівень

Завдання 1 А

Завдання 2 В

Завдання 3 А

Завдання 4 С

Завдання 5 С

Завдання 6 Д


Навчальні задачі

Задача 1 А

Задача 2 С

Задача 3 А

Задача 4 А

Задача 5 Е


Тести Варіант 1

1 – А

2 – Е

3 – Е

4 – В

5 – В

6 – А

7 – Е

8 – Д

9 – Д

10 – А

Тести Варіант 2

1 – А

2 – С

3 – Е

4 – С

5 – Е

6 – А

7 – А

8 – Е

9 – Д

10 –В

Схожі:

Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconВнутрішньогоспітальна пневмонія актуальність теми
Методичні вказівки для самостійної роботи лікарів – інтернів терапевтів за темою
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою
«Клінічна фармакологія нестероїдних протизапальних засобів, глюкокортикоїдів, цитостатиків.»
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою
«Клінічна фармакологія нестероїдних протизапальних засобів, глюкокортикоїдів, цитостатиків.»
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconВібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням
Методичні вказівки для самостійної роботи лікарів – інтернів терапевтів за темою
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів-інтернів терапевтів за темою
Бронхіальна астма та її ускладнення приступ бронхіальної астми. Астматичний статус.”
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів-інтернів терапевтів за темою
Синдром нічного апное. Дихальна недостатність. Класифікація діагностичні критерії”
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів-інтернів терапевтів за темою
Бронхіальна астма та її ускладнення приступ бронхіальної астми. Астматичний статус.”
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою
Спондилоартрити. Анкілозуючий спондилоартрит. Псоріатичний артрит. Реактивні поліартрити. Хвороба Рейтера
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів-інтернів терапевтів роботи за темою
«Інфекційний ендокардит. Сучасні особливості перебігу. Диференційна діагностика. Тактика лікування.»
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою
Враховуючи це, кожен лікар, будь-якої спеціальності зустрічається з ревматологічними захворюваннями І проблемами вибору методів обстеження...
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів-інтернів терапевтів за темою
Хронічне обструктивне захворювання легень. Класифікація. Критерії бронхіальної обструкції. Програми лікування. Покази до госпіталізації....
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи