Захарченко Н. М., асистент icon

Захарченко Н. М., асистент
Скачати 35.57 Kb.
НазваЗахарченко Н. М., асистент
Дата14.07.2012
Розмір35.57 Kb.
ТипДокументи

ОСОБЛИВОСТІ КОНТРОЛЮ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ СТУДЕНТІВ В УМОВАХ КРЕДИТНО-МОДУЛЬНОГО НАВЧАННЯ


Захарченко Н.М., асистент


Проблема модернізації контролю та оцінювання залишається актуальною в освітньому середовищі. Адже всі ми прагнемо справедливості в оцінюванні, рівного доступу до освіти, одержання максимальних балів за добре виконану роботу. Ось чому контроль та оцінювання – це важливі ланки навчального процесу.

Контроль і оцінювання є невід’ємними складовими кредитно-модульного навчання. Їх сутність визначають такі основні елементи: навчальні параметри, структура знаннєвих компонентів предмета, критерії, шкала оцінок, інтервальна шкала переходу до оцінок (в умовах опосередкованого оцінювання), форми підсумкового і локального контролю.

Навчальні параметри – це різні види результатів навчальної діяльності (теоретична і практична складові), а також різні види навчання студентів (відвідування лекційних та практичних занять, виконання домашніх завдань, підготовка і участь в олімпіадах, конференціях тощо).

При вивченні вищої математики кількість навчальних параметрів залежить ще й від профільності навчання. А тому, якщо з математики (економічний та технічний напрями навчання) кількість навчальних параметрів має бути максимальною (теоретичні елементи знань, практичні елементи знань, самостійна робота, індивідуальні домашні завдання), то на заняттях інших напрямків (екологія, медицина) можна контролювати лише практичні елементи знань (уміння розв’язувати найпростіші вправи й задачі). Якщо у першому випадку контролюються практичні елементи знань як репродуктивного, так і творчого характеру, то в другому – лише репродуктивні. Не менш важливою в контрольно-оцінювальній системі є структура знаннєвих компонентів навчального предмета, яка визначає внутрішню суть навчальних параметрів: теоретичні і практичні компоненти. До теоретичних компонентів належать: терміни, поняття, властивості, закони, закономірності, події, явища тощо, а до практичних – навички, вміння (розв’язувати задачі, доводити теореми тощо). Щоб полегшити запам’ятовування й засвоєння знань потрібно встановити між ними логічні взаємозв’язки, виділити головні, визначити їх психологічні особливості.

Визначена структура знань повинна відповідати програмі з вищої математики і бути посильною для їх засвоєння. Погоджуємося з І.П. Підласим, що чим менше треба вчити, тим більше шансів вивчити. Будь-яка технологія завжди добре працюватиме на невеликому обсязі знань, та навіть найкраща безнадійно може втопитися у безодні неструктурованої інформації. Це питання є актуальним для студентів першого курсу технічних спеціальностей, бо матеріал програми має великий об’єм навчального матеріалу і високий темп вивчення.

Визначаючи структуру знаннєвих компонентів з кожного предмета і циклу предметів того чи іншого курсу, слід диференціювати знання й практичні дії на ті, які потрібно довести до повного засвоєння, і ті, які вистачає оперативно засвоїти (на нетривалий проміжок часу), і ті, з якими студенти лише знайомляться. До підсумкового контролю включаються лише ті знання, які підлягають повному засвоєнню, а до тематичного чи модульного, включаються ще й ті, які оперативно засвоюються. Навчальні знання, з якими студенти лише знайомлять, не пропонуються для контролю взагалі.

Серед елементів оцінювальної системи чільне місце відводиться формам локального і підсумкового контролю. Локальні форми контролю (після вивчення теми, модуля) повинні бути різними (письмова контрольна робота, усна контрольна робота, домашня контрольна робота (ІДЗ), тест, реферат, залік та ін.), які, крім того, спрямовані на врахування індивідуальних особливостей, ставлення до математики та рівня попередніх знань. До форм підсумкового контролю можна віднести: екзаменаційну, модульно-рейтингову, тематичну і безоцінкову.

Процес вивчення вищої математики є репродуктивним (пов’язаним з функцією пам’яті) і продуктивним (пов’язаним з функцією мислення). Оцінювання репродуктивних знань та умінь має бути стандартизованим та уніфікованим (еталонним), тоді як продуктивні знання оцінюються як особистісний внутрішній приріст студента.

При оцінюванні репродуктивних знань освітній продукт студента оцінюється по степені наближення його до заданого зразка, тобто чим більш точно і повно відтворює студент заданий зміст, тим вища оцінка його освітньої діяльності.

Зовсім інший підхід до оцінювання продуктивних знань - освітній продукт студента оцінюється по степені відмінності від заданого, тобто чим більше науково- і культурно-значимих відмінностей від відомого продукту удається домогтись студенту, тим вища оцінка продуктивності його навчання. Такий підхід використовуємо при оцінці історичного аналізу, реферату, розв’язання наукової проблеми, доведення теореми, сформульованого правила чи закономірності, складеної задачі, комп’ютерної програми тощо. Не завжди результат роботи студента є продуктом його творчості: одна і та ж робота може бути творчою для одного студента і нетворчою (репродуктивною) для іншого. Визнання суб’єктивності і відносності творчості студента – керівний принцип у плануванні, діагностиці і оцінці його навчальних досягнень. Особистісний підхід до освіти вимагає відновити у правах суб’єктивізм у оцінці освітніх досягнень студентів, підвищити, а не понизити роль викладача у діагностиці та оцінці дійсних особистісних досягнень студента. Необхідно знайти ефективне сполучення між суб’єктивною і об’єктивною системами контролю та оцінювання.

Схожі:

Захарченко Н. М., асистент iconАвтори тестових завдань
Назаренко Іван Григорович к мед н., доцент, Лойко Євген Євгенович к мед н., доцент, Якименко Олександр Григорович к мед н., асистент,...
Захарченко Н. М., асистент iconАндрущенко дмитро Михайлович, асистент бєліков денис Вікторович, асистент

Захарченко Н. М., асистент iconАутсорсинг бізнес – процесів та оцінювання доцільності їх реалізації
Б. А. Анікін, А. Ю. Бархаєва,А. Гуральчик, Л. А. Захарченко, О. В. Дідух, С. О. Календжян, О. Л. Логіненко, Т. Н. Рибіна, А. В. Софріков,...
Захарченко Н. М., асистент iconФедонюк ольга вікторівна асистент, кандидат біологічних наук
України. У 2008 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Земноводні та плазуни в лісах Львівщини». З 2008 року – асистент...
Захарченко Н. М., асистент iconСвятоцький Олександр Дмитрович
Е64 Енциклопедичний довідник майбутнього адвоката: у 2 ч. / О. Д. Святоцький, т г. Захарченко, с ф. Сафулько та ін.; Зазаг ред. С....
Захарченко Н. М., асистент iconЗахарченко B. B
У статті розглядаються актуальні питання формування естетичного середовища в системі виховної роботи позашкільного навчального закладу....
Захарченко Н. М., асистент iconБовтач світлана Володимирівна
Закінчила філос ф-т Київ ун-туім. Т. Шевченка (1988). Аспірант кафедри логіки Київ ун-туім. Т. Шевченка(1988–1992). З 1988 асистент...
Захарченко Н. М., асистент iconУдк: 331. 101 Турчина В. М., асистент кафедри економіки праці та управління персоналом, двнз «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»
Турчина В. М., асистент кафедри економіки праці та управління персоналом, двнз київський національний
Захарченко Н. М., асистент iconУдк: 331. 101 Турчина В. М., асистент кафедри економіки праці та управління персоналом, двнз «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»
Турчина В. М., асистент кафедри економіки праці та управління персоналом, двнз київський національний
Захарченко Н. М., асистент iconВасильєв В. В., асистент

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи