Економіка/ 15. Державне регулювання економікою icon

Економіка/ 15. Державне регулювання економікою
Скачати 34.96 Kb.
НазваЕкономіка/ 15. Державне регулювання економікою
Дата15.07.2012
Розмір34.96 Kb.
ТипДокументи

Економіка/ 15.Державне

регулювання економікою


К.е.н. Скорба О.А.

Українська академія банківської справи


Монополізація економіки – небезпека для України

На сьогоднішньому етапі розвитку нашої економіки, дуже бентежить процес монополізації нашої економіки – відкритої, тіньової, стихійної. Останні події на продовольчому ринку, на ринку палива ще раз засвідчує про небезпечність такого процесу.

Тому завдання держави – всіх її органів зверху донизу – законодавчої, виконавчої, судової – полягає в тому, щоб за допомогою зваженої, ефективної, послідовної і в той же час жорсткої економічної політики загальмувати цей процес, обмежити діяльність корпоративних владних економічних структур, які гальмують (стримують) демократичні перетворення в суспільстві.

Такі події можуть повторюватися і в інших секторах народного господарства. Складається думка, що деякі законодавчі і виконавчі структури недостатньо усвідомлюють загрозу, пов’язану з цим процесом. На наш погляд ця проблема потребує серйозного розгляду.

В своїй фундаментальній праці «Основные принципы экономической политики М. Прогресс 1995» видатний економіст першої половини ХХ ст. Вальтер Ойкен сформулював один із важливіших її принципів. Він полягає в тому, щоб держава за допомогою своєї економічної політики обмежувала економічну владу картелів, олігополій, монополій, владних економічних структур, що досягається шляхом розмежування сфери повсякденного господарювання і політико–державної діяльності. (В.Ойкен с. 472).

Цю ж думку висловив Л. Кучма в промові в зв’язку з 12 річницею Незалежності України, підкреслив необхідність відокремлення капіталу від політики.

Це означає, що капітал повинен виконувати свою роботу: Здійснювати ефективне виробництво на основі сучасних досягнень науки, техніки, технології, інформації і т. ін., а держава, її політичні інституції – здійснювати активну соціальну політику, забезпечувати конституційне право громадян, їх свободу вести безкомпромісну боротьбу проти монополізації економіки, проти егоїстичних корпоративних інтересів, впливаючи своєю політичною діяльністю на всі процеси в суспільстві.

Демонополізація економіки буде гальмуватися доти, поки в законодавчих та урядових структурах будуть діяти прихильники або представники владних економічних структур. А монополізація економіки буде вести до розшарування суспільства на багатих та бідних, до диференціації в суспільстві, посилення соціальної напруги.

На нашу думку, необхідно здійснити наступні заходи, що будуть сприяти демократизації нашої економіки:

1. Розробити антимонопольний кодекс (систему законодавчих актів антимонопольного характеру) у відповідності до яких здійснюється державне регулювання діяльності монопольних, олігопольних і інших владних економічних структур чи намагання їх створити.

2. Відповідно до Конституції України, парламент повноважений призначати голову Антимонопольного комітету. На нашу думку Антимонопольний комітет повинен бути незалежним. Антимонопольний комітет повинен здійснювати свої функції тільки на основі Закону прийнятого Парламентом, і він повинен здійснювати свою діяльність так як її здійснює Національний банк України.

3. Діяльність комітету направлена на те, щоб створити нормальні і однакові умови конкуренції для функціонування підприємств різних розмірів і різних форм власності. Забороняються усі форми зговору картельного або монопольного типу.

4. Антимонопольний комітет здійснює контроль і регулювання не тільки на олігополістичних чи монополістичних ринках, але і на ринках так званої “вільної конкуренції”, яка веде до створення неконтрольованого ринку, що, як відомо, приводить до концентрації виробництва і капіталу і нарешті, до монополізації ринку.

5. Порушники антимонопольного законодавства притягуються до суворої відповідальності за його порушення. Санкції, які застосовуватимуться, повинні бути жорсткими і ефективними, адміністративними та кримінальними (заборона на підприємницьку діяльність, розпуск монопольних структур, їх розформування і ін.).

6. Антимонопольний комітет з іншими урядовими структурами повинен всіляко сприяти розвитку малого і середнього підприємництва, як противагу монополізації економіки, як основи створення громадянського суспільства і демократичного розвитку України.

7. Вести рішучу боротьбу проти злиття адміністративної влади різних рівнів з владними монопольними групами, що заважають створенню і функціонуванню малого і середнього підприємництва та здорової конкуренції. Розвитку малого і середнього підприємництва будуть сприяти всі заходи антимонопольного законодавства та ретельного їх виконання.

8. Ті, хто приходять у структури законодавчої, виконавчої, судової влади, повинні залишати підприємницьку діяльність.

Ефективна державна антимонопольна політика буде сприяти створенню необхідної основи для функціонування соціально орієнтованої економіки, правової держави, громадянського суспільства, що забезпечить конституційні права людини, її свободу, верховенство права, законів, народовладдя, а не владу капіталу.


e-mail: Oleg@cable-tv.sumy.ua

Схожі:

Економіка/ 15. Державне регулювання економікою iconПрограма «Державне управління економікою»
Державне регулювання цін та тарифів на послуги житлово-комунального господарства в Україні
Економіка/ 15. Державне регулювання економікою icon«Державне регулювання економіки» для студентів 4 курсу заочної форми навчання спеціальностей 050100 „Економіка підприємства”
Програма І робоча програма дисципліни «Державне регулювання економіки» для студентів 4 курсу заочної форми навчання спеціальностей...
Економіка/ 15. Державне регулювання економікою icon«Державне регулювання економіки» для студентів 4 курсу денної форми навчання спеціальностей 050100 „Економіка підприємства”
Програма І робоча програма дисципліни «Державне регулювання економіки» для студентів 4 курсу денної форми навчання спеціальностей...
Економіка/ 15. Державне регулювання економікою iconМетодичні вказівки до виконання індивідуальних робіт з дисципліни «Державне регулювання економіки» Тематика індивідуальних завдань з дисципліни «Державне регулювання економіки»
Методичні вказівки до виконання індивідуальних робіт з дисципліни «Державне регулювання економіки»
Економіка/ 15. Державне регулювання економікою iconІнформаційний лист міністерство освіти І науки, молоді та спорту україни національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг державний вищий навчальний заклад
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
Економіка/ 15. Державне регулювання економікою iconГрабовський олексій михайлович
Спеціальність 08. 02. 03 – Організація управління, планування і регулювання економікою
Економіка/ 15. Державне регулювання економікою iconКиївський національний економічний університет
Спеціальність 08. 02. 03. – організація управління, планування і регулювання економікою
Економіка/ 15. Державне регулювання економікою iconМіністерство освіти І науки України
Державне регулювання економіки: Методичні вказівки для самостійної роботи студентів заочної форми навчання за напрямком 0501 – «Економіка...
Економіка/ 15. Державне регулювання економікою iconАвтореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
Спеціальність 08. 02. 03 – Організація управління, планування та регулювання економікою
Економіка/ 15. Державне регулювання економікою iconТ. А. Пушкар програма І робоча програма навчальної дисципліни
«Державне регулювання економіки» (для слухачів другої вищої освіти заочної форми навчання фпо І зн, спеціальностей 050107– Економіка...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи