Л. М. Актуальність теми icon

Л. М. Актуальність теми
Скачати 109.13 Kb.
НазваЛ. М. Актуальність теми
Дата16.07.2012
Розмір109.13 Kb.
ТипДокументиМетодичні вказівки для лікарів-інтернів 1 року за темою:


„ПАТОЛОГІЯ ПОВІК”


Склала: доц. Петросова Л.М.


АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ

Патологія повік викликає не тільки косметичний, а й функціональний недолік. Наприклад при новоутвореннях повік можуть бути тяжкі зміни органа зору, що супроводжуються зниженням, або відсутністью зору і навіть інколи потребують видалення очного яблука. До того ж найтяжчим ускладненням може бути метастазування новоутворення. При запальних захворюваннях повік можуть бути ускладнення навіть з боку головного мозку. Тому задачею лікарів являється своєчасна рання діагностика цих захворювань. Цим пояснюється важливість знань клініки та діагностики захворювань повік.

^ ЗАГАЛЬНА МЕТА - уміти діагностувати захворювання повік та призначати адекватне лікування.

КОНКРЕТНІ ЦІЛІ

^ ВИХІДНИЙ РІВЕНЬ ЗНАНЬ-УМІНЬ

УМІТИ:

1.Виділити провідні синдроми захворювань повік на підставі скарг та анамнезу

1.Збирати та оцінковати скарги та анамнез хворого, проводити офтальмологічне обстеження (кафедра офтальмології)

2.Інтерпретувати результати інструментального і лабораторного дослідження хворого та скласти попередній діагноз

2. Визначити необхідний обсяг і послідовність методів дослідження й оцінити їхні результати (кафедра офтальмології)

3. Провести диференціальну діагностику різних захворювань повік. Поставити остаточний діагноз

3. Розпізнавати симптоми захворювань повік (кафедра офтальмології)^

ЗАДАЧИ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ВИХІДНОГО РІВНЯ


Для того щоб зінати, чи відповідає вихідний рівень Ваших знань і умінь необхідному, прпонуівється виконати ряд завдань. Правильність рішення завдання №1 перевірте за еталоном відповідей, приведеному нижче, інші вирішите самостійно.

^ ЗАВДАННЯ №1

Тест 1

У хворого зі скаргами на однобічне випинання ока окуліст запідозрив новоутворення орбіти. Лікар вже здійснив дослідження гостроти зору, рухливості очного яблука, періметрію, офтальмоскопію очного дна, екзофтальмометрію. Який наступний етап в обстеженні пацієнта?

  1. Тонометрія

  2. Пункційна біопсія орбіти

  3. Пупилометрія

  4. Кампіметрія

  5. УЗД орбіти

Еталон вісдповіді - Е

Тест 2

До лікаря звернувся юнак 17 років зі скаргами на наявність утворення у центрі ока. Під час огляду було встановлено, що на фоні спокійного ока, на 7 годині на ділянці біля лімба розташовано новоутворення жовто-рожевого кольору , яке значно виступає над поверхнею рогівки. Окуліст запідозрив у хворого:

   1. Птерігіум

   2. Kорнеосклеральний ліподермоід

   3. Кератит

   4. Фліктенульозний кон’юнктивіт

   5. Абсцес рогівки

Тест 3

До окуліста звернувся пацієнт зі скаргами на появу темної плями на правому оці протягом 6 місяців. При огляді у пацієнта на кон’юнктиві біля лімбу на 8 годинах відзначається ділянка розміром 43 мм з відкладеннями пігменту, які більш виразні по краю утворення. Яке захворювання у пацієнта?

A. Hевус кон’юнктиви

B. Cтороннє тіло кон’юнктиви

C. Mеланоз склери

D. Eпіслерит

E. Hаслідок крововиливу

Тест 4

У окуліста спостерігається хворий з пігментним невусом кон’юнктиви. Протягом останніх чотирьох місяців у пацієнта лікар зафіксував підсилення васкулярізації й пігментації невуса, перерозподіл пігменту, збільшення його розмірів. Подальша тактика ведення цього хворого?

 1. Подальше спостереження

 2. Проведення курсу розсмоктуючої терапії

 3. Променева терапія

 4. Кріодеструкція

 5. Використання дезінфікуючих ліків

Тест 5

У дитини

першого року життя з капілярною гемaнгіомою в області верхньої повіки. Мати відзначає, що протягом останнього місяця мав місце швидкий ріст гемангіоми На диспансерному обліку у офтальмолога спостерігається дитина. Яку тактику лікування повинен запропонувати лікар:

 1. Проведення курсу розсмоктуючої терапії

 2. Контрольний огляд через тиждень

 3. Хірургічне видалення

 4. Променева терапія

 5. Кріотерапія

ТЕСТ 6

У хворого запідозрена ретинобластома. Який з інструментальних методів діагностики є найбільш інформативним?

A. Діафаноскопія

B. Ізотопна діагностика

C. Рентгенографія

D. Ультразвукове сканування

E. Офтальмоскопія

ТЕСТ 7

До окуліста звернулася жінка 52 років зі скаргами на появу однобічної темної плями на райдужці правого ока, яку вона помітила біля трьох місяців тому та відзначає її ріст протягом останніх двох місяців. При огляді: у нижній половині райдужки коричневий утвір розміром понад 3 мм у діаметрі, що промінірує у передню камеру ока до якого підходять помітні судини з їх подальшим розгалуженням в товщі. У парному оці патологічних змін не зафіксовано. Який Ваш попередній діагноз ?

    1. Меланома райдужки

    2. Народжена гетерохромія райдужки

    3. Розсіювання пігменту

    4. Гемосидероз

    5. Іридоцикліт


Еталони відповідей: 1.-Е


ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПОПОВНЕННЯ ВИХІДНОГО РІВНЯ

Н.А. Пучковская. Опухоли глаза, его придатков и орбиты. Киев “Здоровье” 1978.- 198 с.
^

ЗМІСТ НАВЧАННЯ


1. ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ на підставі яких можливо виконання цільових видів діяльности:

 1. Етіологія, патогенез, класифікація новоутворень органа зору

 2. Методи обстеження хворих

 3. Диференціальна діагностика

 4. Методи лікування

 1. ГРАФ ЛОГІЧНОЇ СТРУКТУРИ ТЕМИ: “ Захворювання повік” (Додаток 1)

 2. ^ ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ

Основні:

 1. Хаппе В. Офтальмологія. (пер. с немецкого)- под общей редакцей Амирова А.Н. – М.: МЕДпресс- информ. 2005.С.274-279

2. Лекції з теми

Додаткові:

 1. А. Джеймс, Ф. Вэндер Дженис А.Голт

Секреты офтальмологии под редакцией Ю.С. Астахова. Москва.” Медпресс-информ”, 2005. -с. 336-347


^ ОРІЄНТОВАНА ОСНОВА ДІЯЛЬНОСТЇ:

АЛГОРИТМИ ( додатк 2)

Таблиці, схеми


ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ДОСЯГНЕННЯ КОНКРЕТНИХ ЦІЛЕЙ НАВЧАННЯ

Завдання 1

До лікаря звернулась мати зі скаргами на наявність у дитини 9 місяців червоної плями на верхній повіці правого ока.. При дослідженні у латеральній частині верхньої повіки вишнево-червоне новоутворення розміром 54 мм, неправильної форми з чіткими контурами та глянцевою поверхнею. Під час пальпації його відзначається збліднення. Яке захворювання верхньої повіки у дитини?

A. Гемангіома

 1. Дермоїд

 2. Лімфангіома

 3. Нейрофіброма

 4. Серозні кістки

Завдання 2

На прийом до офтальмолога звернулась мати з дитиною 7 місяців зі скаргами на наявність у неї утворення верхньої повіки, яке вона відзначає з народження. При огляді біля зовнішнього кута орбіти відзначається новоутворення верхньої повіки розміром 84 мм, яке обмежено випинається над поверхньою шкіри та має м’яку еластичну консістенцію та округлу форму, пальпація його безболісна, зі шкірою та підлеглими тканинами не спаяне. Яке захворювання верхньої повіки у дитини?

А. Гемангіома

В. Дермоїд

С. Лімфангіома

D. Нейрофіброма

E. Серозні кістки

Завдання 3

До лікаря звернулась мати зі скаргами на набряк верхньої повіки та звуження очної щілини ліворуч у восьмирічної дитини. При огляді відзначається частковий птоз зліва, верхня повіка з цього боку більш товстіша. При пальпації відзначаються щільні безболячі, хвилясті тяжі, які з’єднуються між собою. Шкіра верхньої повіки має синюшний відтінок та пігментні плями кольору «кави з молоком», підшкіряні вени розширені. Яке захворювання верхньої повіки у дитини?

А. Лімфангіома

В. Гемангіома

С. Нейрофіброма

 1. Халязіон

 2. Дермоїд
Завдання 4

 1. До окуліста звернувся пацієнт зі скаргами на появу темної плями на правому оці протягом 6 місяців. При огляді у пацієнта на кон’юнктиві біля лімбу на 8 годинах відзначається ділянка розміром 43 мм з відкладеннями пігменту, які більш виразні по краю утворення. Яке захворювання у пацієнта?

A. Hевус кон’юнктиви

B. Cтороннє тіло кон’юнктиви

C. Mеланоз склери

D. Eпіслерит

E. Hаслідок крововиливу

Завдання 5

На прийомі хворий 48 років поскаржився на зниження гостроти зору, плаваючі мушки та спалахи світла перед правим оком, викривлення спостерігаємих предметів на протязі декількох місяців. Встановлено:гострота зору правого ока=0,1 н/к, у полі зору - абсолютна скотома, при офтальмоскопії у парамакулярній зоні аспідного кольору вогнище, що промінірує у скловидне тіло, по краю якого є ніжна пігментація . У парному оці патологічних змін не зафіксовано. Який Ваш попередній діагноз ?

    1. Хоріоретиніт

    2. Увеїт

    3. Меланобластома судинної оболонки

    4. Вікова дегенерація макули

    5. Відшвартування судинної оболонки

Завдання 6

На прийомі хворий 52 років поскаржився на болі, почервоніння лівого ока, що спостерігаються протягом тижня, зниження зору. Встановлено: гострота зору лівого ока= 0,04 н/к, внутришньоочний тиск - 35 мм.рт.ст., абсолютна скотома, при офтальмоскопії у макулярній зоні -сіре вогнище, що значно промінірує у скловидне тіло, по краю якого є груба пігментація. При ультразвуковому дослідженні лівого ока виявляється відшвартування сітківки на щільній основі. У правому оці патологічних змін не зафіксовано. Який Ваш попередній діагноз?

A.- Глаукома

В. Увеїт

C. Відшвартування сітківки

D. Вікова дегенерація макули

Е. Меланобластома судинної оболонки
^
КОРОТКІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
ДО РОБОТИ ЛІКАРІВ-ІНТЕРНІВ НА ПРАКТИЧНОМУ ЗАНЯТТІ

Практичне заняття починається з участі лікарів інтернів в ранковій конференції. Заслуховується доповідь чергового лікаря. Звератється увага інтернів на важких хворих. Підсумок підводить завідувач кафедрою.

Далі шляхом тестового контролю визначається початковий рівень підготовки інтернів до практичного заняття.

Самостійна робота інтернів під керівництвом викладача включає: курацію тематичних хворох (опитування, огляд, фізикальне обстеження хворих, знайомство з данними обстеження, постановка діагнозу, призначення лікування невідкладних заходів, вирішення питань тактики, профілактики, лікувально трудової екпертизи), вирішення ситуативних задач, роботу в операційній, перев`язувальній.

Після закінчення самостийної роботи інтернів проводиться її аналіз і корекція. Клінічний розбір тематичних хворих включає доповідь інтернів про скарги хворих, анамнез, дані лабораторних та інструментальних досліджень, диференціальний діагноз, остаточний діагноз ( включаючи і супутні захворювання) і ускладнення. Інтерни обговорюють лікування, питання тактики, невідкладної терапії, хірургії, прфілактики, лікувально- трудової експетизи, реабілітації темичних хворих.

В кінці заняття проводиться підсумковий тестовий контроль. Роботу інтернів оцінюють, обговорюють результати. Підводиться підсумок заняття.

^

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯЕтапи

Час. (мін.)

Засоби навчання

Устаткування

Місце проведення заняття

1.

Участь в ранковій конференції

30

Хворі, історії хвороб

Мультимедійний проектор

Конф. зал

2.

Визначення початкового рівня підготовки до заняття

20

тести

Комп`ютер

Учбова кімната

3.

Самостійна робота інтернів:

-курація хворих

-вирішення ситуативних задач

-робота в операційній, перев`язувальній


245

Хворі, історії хвороб, дані лабораторних та інструментальних

методів досліджень,

ситуативні задачі

Офтальмоскоп, лупа,

щілинна лампа,

периметр,

гоніоскоп, єластотонометр, аппарат Рота, кампіметрПалати,

учбова кімната, операційна, перев`язувальна

4.

Аналіз та корекція самостійної роботи інтернів

45
Комп`ютер

Палати,

учбова кімната,

5.

Підсумковий тестовий контроль. Обговорення та підведення підсумків заняття

20

Тести

Комп`ютер

Учбова кімната,

Схожі:

Л. М. Актуальність теми iconАбсцес, флегмона, парапроктит, фурункул, карбункул, бешиха, гідраденіт. Актуальність теми
Актуальність теми: Гнійна інфекція проявляється запальним процесом у тканинах внаслідок проникнення І розмноженняв них гноєтворних...
Л. М. Актуальність теми iconРани І рановий процес. Профілактика розвитку інфекції в рані. Лікування чистих ран. Актуальність теми
Актуальність теми: Рана є одним з основних проявів травматичного чи хірургічного впливу на тканини та органи
Л. М. Актуальність теми iconВступ актуальність теми
Актуальність теми. В сучасних умовах ринкових реформ та інтеграції України у світовий економічний, культурний І інформаційний простір...
Л. М. Актуальність теми iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою
Актуальність теми. Актуальність досліджуваної теми полягає в тім, що вчасно не діагностований І не коригований астигматизм може бути...
Л. М. Актуальність теми iconЗагальна характеристика роботи актуальність теми
Актуальність теми. Генерування штучного світла є одним із найбільш важливих досягнень людства. Через зір люди одержують більше 80%...
Л. М. Актуальність теми iconВступ вступ розкриває сутність І стан наукової проблеми. У вступі стисло подається загальна характеристика роботи у такій послідовності: Актуальність теми
Актуальність теми: сутність проблеми, її значущість, роботи відомих науковців над розглядуваним питанням, обґрунтування необхідності...
Л. М. Актуальність теми iconМісцеві порушення кровообігу. Тромбоз. Емболія. Актуальність теми
Актуальність теми : Місцеві порушення кровообігу артеріальне та венозне повнокрів’я, стаз крові, кровотеча та крововилив, тромбоз,...
Л. М. Актуальність теми icon“Затверджено”
Актуальність теми: коротко розкривається професійна значимість теми, наводяться дані, спрямовані на формування позитивної мотивації...
Л. М. Актуальність теми iconI. Актуальність теми
Гх на початку її розвитку. Тому правильна діагностика та вміння призначити ефективне лікування є практичною необхідністью, яка визначає...
Л. М. Актуальність теми iconКишкові інфекції актуальність теми
Знання цієї теми необхідні Вам для освоєння кишкових інфекцій на клінічних кафедрах,в практичній діяльності сімейного лікаря, для...
Л. М. Актуальність теми iconМетодичнІ вказівки
Актуальність теми: у повсякденній практичній роботі фармацевт-бакалавр постійно працює з рецептами, користується Державною Фармакопеєю...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи