Фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення геніталій. Трофобластичні захворювання icon

Фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення геніталій. Трофобластичні захворювання
НазваФонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення геніталій. Трофобластичні захворювання
Сторінка1/5
Дата16.07.2012
Розмір0.52 Mb.
ТипДокументи
  1   2   3   4   5

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

БУКОВИНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ


«ЗАТВЕРДЖЕНО»

на методичному засіданні кафедри

акушерства та гінекології з курсом

дитячої та підліткової гінекології БДМУ

“___”_____________2009 р.

протокол №____

Зав. кафедрою,

к.мед.н., доцент С.П.Польова


МЕТОДИЧНА ВКАЗІВКА

студентам V курсу медичних факультетів №1 та №2 (спеціальність «лікувальна справа») для самостійної роботи під час підготовки до практичного заняття

“ Фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення геніталій. Трофобластичні захворювання”


МОДУЛЬ 3. Захворювання жіночої репродуктивної системи. Планування сім’ї.

Змістовий модуль 5. Основи онкогінекології


Чернівці, 2009


Тема: Фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення геніталій. Трофобластичні захворювання.


1. Актуальність теми. Широка розповсюдженість злоякісних пухлин жіночої статевої сфери, які займають провідне місце в структурі онкологічної захворюваності жінок, а також безперервне вдосконалення методів їх діагностики та лікування викликають необхідність ознайомлення не тільки практичних лікарів, але і студентів з сучасними досягненнями в цій області. Лікарям різних профілів спеціалізації зараз частіше, ніж раніше, приходиться вирішувати питання не тільки ранньої діагностики, але й профілактики вказаних захворювань. Разом з тим опис ряду нових та ефективних методів діагностики, які використовуються зараз в онкогінекології, містяться нерідко в малодоступній спеціальній літературі. Перелічені обставини роблять актуальною цю методичну розробку.

^ 2. Тривалість заняття: 4 год.

3. Навчальна цілі: Вивчити фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів, злоякісні новоутворення геніталій, трофобластичні захворювання (частоту, етіологію, клінічну картину, методи лікування). Поглибити знання щодо онконастороженості в роботі дільничого лікаря поліклініки.

3.1. Знати: ?=ІІ

 1. Що відносять до передракових захворювань?

 2. Передракові захворювання зовнішніх статевих органів.

 3. Передракові захворювання піхви та шийки матки.

 4. Передракові захворювання тіла матки.

 5. Передракові захворювання додатків матки.

 6. Профілактика передракових захворювань жіночих статевих органів.

 7. Основні клінічні прояви злоякісних процесів жіночих статевих органів різної локалізації.

 8. Сучасні методи діагностики злоякісних захворювань ЖСО.

 9. Сучасні методи лікування злоякісних пухлин.

 10. Показання до операції, хіміо- та гормонотерапії.

 11. Механізм дії цитостатиків, разові та курсові дози.

 12. Ускладнення хіміотерапії та їх профілактика.

 13. Питання диспансерного нагляду та трудової експертизи при злоякісних новоутвореннях жіночих статевих органів.

3.2. Уміти:

 1. Вибрати зі скарг або анамнезу фактори ризику передраку шийки матки.

 2. Провести об'єктивне гінекологічне обстеження хворої з передраковим станом шийки матки.

 3. Скласти план обстеження хворої на передрак шийки матки; оцінити результати обстеження і поставити діагноз.

 4. Провести диференційну діагностику між фоновими захворюваннями та передраком шийки матки.

 5. Скласти і обгрунтувати план лікування хворих на передрак шийки матки.

 6. Заходи профілактики передраку шийки матки.

 7. Вибрати з анамнезу симптоми, які характерні для злоякісних пухлин ЖСО.

 8. Провести загальний і спеціальний огляд статевих органів і встановити попередній діагноз.

 9. Визначити стадію і клінічну групу.

 10. Взяти прицільну біопсію шийки матки.

 11. Призначити обсяг обстеження для діагностики передракових станів ендометрію. Діагностувати передракові захворювання шийки матки.

 12. Провести огляд в дзеркалах, піхвове дослідження, поставити попередній діагноз.

 13. Оцінити кольпоскопічну картину.

 14. Оцінити дані клініко-лабораторного і гістологічного обстеження.

 15. Скласти індивідуальний план лікування.

^ 3.3. Засвоїти практичні навички: ?=ІІІ

 1. Збір акушерсько-гінекологічного анамнезу.

 2. Огляд шийки матки в дзеркалах.

 3. Взяття мазка на цитологію.

 4. Оцінити результат цитологічного дослідження.

 5. Бімануальне гінекологічне дослідження.

 6. Трактувати картину УЗД.


^ 4. Базові знання, вміння, навички, що необхідні для вивчення теми (міждисциплінарна інтеграція)


Назва дисципліни

Знати

Уміти


Анатомія
^

анатомію зовнішніх та внутрішніх жіночих статевих органів, кровопостачання, іннервацію та лімфо­постачання.

продемонструвати на фантомі особливості будови ЖСО.


Фізіологія
^

нейро-ендокринну регуляцію оваріально-менструального циклу.

cхематично зобразити фізіологію ієрархічної будови нейро-ендокринної регуляції ЖСО.


Гістологія
^

будову та морфологію маткової труби, яєчника та матки.

ідентифікувати нормальні та патологічно змінені ділянки маткової труби, яєчника, матки.


Патологічна фізіологія
^

рівні порушення нейроендокринної регуляції функції ЖСО.

Схематично зобразити рів­ні ураження нейро-ендокринної регуляції ЖСО.


^ 5. Поради студенту.

5.1. Зміст теми:

Передракові захворювання зовнішніх статевих органів

Передраковими захворюваннями ЖСО вважаються захворювання з тривалим (хронічним) перебігом дистрофічного процесу і доброякісними новоутвореннями, які мають тенденцію до малігнізації. Морфологічно до передракових процесів належать вогнища проліферації (без інвазії, атипове розростання епітелію, атипію клітин).

^ Лейкоплакія та крауроз вульви – хронічні нейродистрофічні ураження вульви, які супроводжуються хронічними запальними процесами. Найчастіше ці захворюваня розвиваються під час клімаксу і менопаузи.

Етіологія: порушення функції нервової системи (симетричність ураження), статевих залоз (гормональна недостатність), а також вікові атрофічні процеси в статевих органах. Гістологічно в основі лейкоплакії закладені процеси гіперкератозу з лімфогістіоцитарною інфільтрацією підепітеліальної тканини. При краурозі – переважають атрофічні зміни покривного епітелію із склерозом та гіалінозом субепітеліальної тканини.

Клініка: часто супроводжується супутніми захворюваннями (діабетичний вульвіт та ін.), на фоні яких непомітно розвивається захворювання з появи сверблячки вульви. Шкіра і слизові при лейкоплакії стають блідими, блискучими. Потім з’являються невеликі, рідше множинні білісуваті плями (бляшки), які дещо виступають над поверхнею тканин, за кольором і щільністю схожі на азбест. Бляшки, які зливаються утворють суцільне поле, схоже на зім’ятий пергаментний папір.

При краурозі клітор і малі соромітні губи атрофуються, вульва зморшується за рахунок зрощення шкіри з підлеглою тканиною, різко звужується вхід у піхву, шкіра і слизова набувають перламутрового білісувато-сірого відтінку, втрачають еластичність (різко виражений симптом пергаменту), шкіра стає сухою, гладкою, просвічуються судини. Пахові лімфовузли збільшені, болючі.

Лікування: комплексне розпочинати з лікування супутніх захворювань. Психотерапія, гіпнозотерапія, снотворні засоби, транквілізатори, препарати брому, валеріани. Гормонотерапія (андрогени, можна в комбінації з невеликими дозами естрогенів). Біогенні стимулятори (алое, ФІБС). Місцево – мазі, які містять кортикостероіди, фолікулін, вітамінізовані креми. При неефективності перерахованих міроприємств –денервація вульви, рентгенотерапія або хірургічне лікування (вульвоектомія).


^ Патологія шийки матки, в тому числі і передракові стани, займають одне з перших місць в структурі гінекологічних захворювань. При вивченні матеріалу даної теми необхідно чітко представити студентам розуміння різниці між фоновими доброякісними і передраковими процесами.

До доброякісних відносяться такі патологічні процеси, при яких зберігається нормоплазія епітелію, тобто проходить правильне ділення епітеліальних клітин, їх диференціація, дозрівання, старіння та відторгнення. Доброякісні процеси служать фоном, на якому при несвоєчасному і неадекватному лікуванні виникають передпухлинні стани епітелію — дисплазії. У зв'язку з цим доброякісні патологічні процеси розглядаються як фонові або як факультативний передрак. До доброякісних (фонових) патологічних процесів відносять ектопію циліндричного епітелію, доброякісну зону трансформації, екзо- і ендоцервіцити, справжню ерозію, субепітеліапьний ендометріоз, крововиливи, телеангіоектазії, поліпи. Вони становлять 80—85% патологічних змін на шийці матки.

Передракові стани — це вогнищеві одиничні або множинні проліферати епітелію з явищами дисплазії, яка не виходить за межі базальної мембрани.

Рішенням Комітету експертів ВООЗ всі передракові стани шийки матки в 1973 році об'єднані терміном "дисплазія". В гістологічній класифікації ВООЗ (1981 рік) наведене наступне визначення дисплазії — це патологічний процес, при якому з'являються клітини з різним ступенем атипії. Атипія — це відсутність рис звичайної будови. Вона може бути тканинною, клітинною, ядерною. Атипія не є синонімом малігнізації. Вона може бути присутня при різних видах дисплазії, при регенераторних процесах і хронічному запаленні.

Передракові процеси (дисплазії) становлять 15—18% всіх патологічних процесів шийки матки. Вони мають пряме відношення до виникнення злоякісних пухлин, хоча останні і не завжди з них розвиваються.

У 1979 році ВООЗ затвердила морфологічну класифікацію патологічних змін на шийці матки, згідно з якою виділено фонові стани, передрак (дисплазії), преінвазивний та інвазивний рак. Однак в міжнародній морфологічній класифікації ВООЗ не враховані всі види патології шийки матки. Тому для практичного користування рекомендується ендоскопічно-морфологічна класифікація патологічних процесів шийки матки, запропонована К.П. Ганіною, Е.В. Коханевич (1984 рік):

^ I група — доброякісні (фонові) патологічні процеси шийки та ендоцервіксу.

1. Ектопія циліндричного епітелію (папілярна ерозія, простий ендоцервікоз).

2. Доброякісна зона трансформації:

а) незакінчена зона трансформації (залозиста ерозія, проліферуючий ендоцервікоз);

б) закінчена зона трансформації (фолікулярна ерозія, епідермізуючий ендоцервікоз, ретенційні кісти).

3. Екзо- і ендоцервіцити.

4. Субепітеліальний ендометріоз і крововиливи.

5. Атрофія слизової оболонки шийки матки.

6. Справжня ерозія шийки матки.

7. Залозистий і епідермізуючий поліп.

8. Папілома із багатошарового плоского епітелію.

II група — передракові стани (дисплазії епітелію).

1. Лейкоплакія проста.

2. Поля дисплазії:

а) поля гіперплазії багатошарового плоского епітелію;

б) поля метаплазованого циліндричного епітелію.

3. Папілярна зона дисплазії:

а) папілярна зона гіперплазії багатошарового плоского епітелію;

б) папілярна зона метаплазованого циліндричного епітелію.

4. Передпухлинна зона трансформації.

5. Кондиломатоз.

6. Поліпи з дисплазією нативного або метаплазованого епітеліального покриву.

ПІ група — преклінічний рак (внутрішньоепітеліальний і початковий інвазивний — мікрокарцинома).

1. Проліферуюча лейкоплакія.

2. Поля атипового епітелію.

3. Папілярна зона атипового епітелію.

4. Зона трансформації атипового епітелію.

5. Зона атипової васкуляризації.

6. Поліп з атиповим епітеліальним покривом.

IV група — клінічно виражений рак (1—IV ст.) з оцінкою ступеня розповсюдження процесу за TMN.

В клінічній онкологіі загально визнана класифікація пухлин жіночих статевих органів, яка була запропонована комітетом експертів ВООЗ в 1975. Згідно із гістологічною класифікацією пухлин шийки матки (ВООЗ, № 13, 1975) всі патологічні процеси поділяються:

I. Епітеліальні пухлини і повязані із ними ураження.

А.Доброякісні.

1. Плоскоклітинна папілома (епідермоідна папілома).

2. Інші пухлини.

Б.Дисплазія і карцінома.

1. Дисплазія:

а) слабо виражена;

б) помірна;

в) різка;

2. Карцінома in situ.

3. Карцінома in situ із підозрою на наявність стромальноі інвазіі.

В. Злоякісні.

1. Плоскоклітинний рак (епідермоідний):

а) рак із ороговінням;

б) крупно клітинний рак без ороговіння;

в) мілкоклітинний рак без ороговіння;

2. Аденокарцінома канала шийки матки.

3. Ендометріоідна аденокарцінома.

4. Світлоклітинна (мезонефроідна) аденокарцінома.

5. Аденоідно-кістозний рак.

6. Залозисто- плоскоклітинний рак.

7. Недиференційований рак.

II. Неепітеліальні пухлини.

A. Доброякісні.

1. Лейоміома (фіброміома).

B. Злоякісні.

1. Лейоміосаркома.

2. Ембріональна рабдоміосаркома.

III. Змішані пухлини (мюллеровська змішана пухлина).

IV. Вторинні пухлини.

V. Некласифікуємі пухлини.

VI. Пухлиноподібні зміни.

A. Резервно-клітинна гіперплазія.

B. Поліп.

Г. Гострокінцева кондилома.

Д. Гіперплазія мезонефрального протока.

Є. Децидуальні зміни.

Ж. Залозиста гіперплазія.

3. Ендометріоз.


^ Справжня ерозія – дефект багатошарового плоского епітелію на шийці матки, частіше в ділянці або навкруги цервікального каналу. В підлеглій сполучній тканини спостерігається запальний процес з набрякшою стромою, в міжклітинному інфільтраті – безліч лейкоцитів. Судини строми розширені та переповнені кров’ю. При кольпоскопії: навколо цервікального каналу визначаються яскраво-червоні мацеровані ділянки слизової оболонки, позбавлені епітеліального покриву, та запалена підлегла сполучна тканина.

^ Ектопія циліндричного епітелію, або папілярна (хибна) ерозія – дефект поверхневої вагінальної частини шийки матки, вистелені циліндричним епітелієм і розташовані навколо цервікального канала. При огляді ділянки ектопії - визначаються у вигляді припіднятих над слизовою асиметричних плям яскраво-червоного кольору із зернистою поверхнею. По величині та формі ектопія може бути кільцеподібна, у вигляді кайми різної ширини навколо цервікального канала, або займає більшу частину передньої чи задньої губи навколо ц/каналу. При дотику – легко кровоточить.

Кольпоскопія: ектопія має вигляд гроноподібних утворень шароподібних або продовгуватих пиптиків яскраво-червоного кольору. Колір обумовлений тим, що крізь одношаровий циліндричний епітелій, який покриває пиптики, просвічують кровоносні судини. Межа циліндричного та плоского епітелію зміщується на вагінальну частину шийки матки.

^ Доброякісна зона трансформації, або фолікулярна (залозиста) ерозія – заміщення циліндричного епітелію багатошаровим плоским епітелієм, яке відбувається в результаті регенерації і епідермізації. При регенерації заміщення проходить від периферії ектопії до ц/каналу із базального зародкового шару багатошарового плоского епітелію. Останній росте під циліндричним епітелієм, витісняючи його, або перекриває його у вигляді окремих “язиків” різної ширини. Спочатку плоский епітелій складається із базального та парабазального шарів, потім він стає багатошаровим.

^ Залозисті поліпи цервікального каналу.

Субепіліальний ендометріоз шийки матки, який утворюється внаслідок імплантації клітин ендометрію при заживаючій справжній ерозії і має вигляд синьоватих кісточок.

^ Гострокінцеві конділоми - це вірсуне захворювання і має вигляд окремих пиптиків або у вигляді злитих конгломератів пипок. Лікування гострокінцевих конділом противірусні препарати та змащення їх конділіном.

^ До передракових захворювань шийки матки відносяться:

Лейкоплакія – патологічний процес, пов’язаний із ороговінням (дискератозом) багатошарового плоского епітелію. Макроскопічно виявляється у вигляді білої плями в ділянці шийки матки, йоднегативні при проведенні проби Шилера. Розрізняють ніжну (тонку, яка легко злущується) лейкоплакію та у вигляді щільної бляшки, більш інтимно зрощеною з підлеглою тканиною.

Кольпоскопія: шорохувата, складчата або лускувата поверхня безсудинних рогових нашарувань.

Еритроплакія: патологічна зміна слизової вагінальної частини шийки матки, при якій проходить витончення епітеліального покриву з явищами ороговіння. Клінічно проявляється у вигляді яскраво-червоних плям з буруватим відтінком, які легко кровоточать при дотикові.

Кольпоскопія: яскраво-червоні дялянки витонченого епітелію, крізь який просвічує гіперемована підлегла тканина.

^ Поля дисплазії – макроскопічно шийка матки не змінена. Кольпоскопічно на фоні багатошарового сквамозного епітелію визначаються білі полігональні ділянки і червоні границі між ними, які не змінюються під впливом оцетової кислоти. Поля дисплазії можуть бути багатошарового сквамозного епітелію і метаплазованого епітелію.

^ Папілярна зона дисплазії шийки матки виглядає як червоні мономорфні вкраплення на фоні білої і рожевої плями.

Кольпоскопічно і морфологічно виділяють папілярну зону дисплазії багатошарового сквамозного епітелію і папілярну зону метаплазірованого епітелію.

Передракова зона трансформації виявляється при розширенні кольпоцервікоскопії у вигляді білих мономорфних обвідів навколо вивідних протоків залози.

Прекліничний рак шийки матки:

 • проліферуюча лейкоплакія;

 • поля атипового епітелію багатошарового сквамозного епітелію і атипового метаплазованого епітелію;

 • папілярна зона атипового багатошарового і метаплазованого епітелію;

 • атипова зона трансформації;

 • атипові судини.

Діагностика: Для визначення характеру патологічного процесу застосовується комплексне клініко-лабораторне дослідження, яке включає:

 1. Оцінку скарг і анамнестичних даних.

 2. Огляд шийки матки за допомогою дзеркал із застосуванням розчину Люголя.

 3. Ректовагінальне дослідження.

 4. Розширену кольпоскопію.

 5. Цитологічне дослідження вишкрябів з шийки матки і з шийкового каналу.

 6. Прицільну або конусоподібну біопсію з вишкрібанням каналу шийки матки.

Лікування. Існують декілька методів лікування цих захворювань: медикаментозний, коагуляційний і хірургічний.

Медикаментозний метод лікування показаний при наявності супутніх запальних захворювань, істинної ерозії, декубітальних виразках, підготовці до діатермокоагуляції і хірургічному втручанні. Медикаментозне лікування здійснюється у вигляді м’язевих аплікацій. Лікування м’язевими тампонами проводять на протязі 2-3 тижнів. При відсутності ефекту виконують біопсію і здійснюють більш ефективну терапію.

В якості засобів. Коагулюючих патологічну тканину на шийці матки, застосовують ваготіл, діатермокоагуляцію, кріодію, лазер.

При лейкоплакії (проліферуючій формі), еритроплакії, папіломі шийки матки перевага віддається електроконізації з наступним серйозним гістологічним дослідженням виключеного препарату.


^ Гіперплазія ендометрія – доброякісна патологія слизової оболонки матки, яка характеризується прогресуванням клініко-морфологічних проявів від простої та комплексної гіперплазії до атипових передракових станів ендометрія і розвивається на тлі абсолютної чи відносної гіперестрогенії.
  1   2   3   4   5

Схожі:

Фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення геніталій. Трофобластичні захворювання iconМетодичні рекомендації для студентів при підготовці до практичного заняття фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення І трофобластичні захворювання. Діагностика, лікування І профілактика
Визначення основних етіологічних і патогенетичних чинників фонових, передракових захворювань та злоякісних пухлин жіночих статевих...
Фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення геніталій. Трофобластичні захворювання iconФонові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні пухлини жіночих статевих органів

Фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення геніталій. Трофобластичні захворювання icon№10: злоякісні новоутворення жіночих статевих
Широке розповсюдження злоякісних пухлин жіночих статевих органів посідає провідне місце в структурі онкогінекологічної патології...
Фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення геніталій. Трофобластичні захворювання icon№9: передракові стани жіночих статевих органів
Раннє І активне виявлення передракових захворювань жіночих статевих органів, своєчасне та правильне їх лікування є запорукою до вирішення...
Фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення геніталій. Трофобластичні захворювання iconЖіночих статевих органів
Гінекологія (від §упе жінка, 1о§оз вчення, наука) розділ клінічної медицини, що вивчає анатомо-фізіологічні особливості жіночої статевої...
Фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення геніталій. Трофобластичні захворювання iconКалендарний план практичних занять з гінекології для студентів 5-го курсу факультету медичної психології на 2012-2013 навчальний рік (осінній семестр)
Клінічна анатомія та фізіологія жіночих статевих органів. Методи обстеження гінекологічних хворих. Аномалії положення та розвитку...
Фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення геніталій. Трофобластичні захворювання iconКалендарний план лекцій з гінекології для студентів 5-го курсу факультету медичної психології на 2012-2013 навчальний рік (осінній семестр)
Клінічна анатомія та фізіологія жіночих статевих органів. Сучасні методи обстеження гінекологічних хворих. Аномалії положення та...
Фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення геніталій. Трофобластичні захворювання icon№3: запальні захворювання жіночих статевих
Знання причин, методів діагностики та особливості лікування даної патології необхідно лікарю-гінекологу та лікарям іншого профілю...
Фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення геніталій. Трофобластичні захворювання iconПочаток відробки 9 00
Доброякісні патологічні процеси легенів. Системні захворювання з ураженням органів дихання. Захворювання стравоходу
Фонові та передракові захворювання жіночих статевих органів. Злоякісні новоутворення геніталій. Трофобластичні захворювання icon«Затверджую» Декан 3 медичного факультету проф. Герасименко О.І
Доброякісні патологічні процеси легенів. Системні захворювання з ураженням органів дихання. Захворювання стравоходу
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи