Скачати 118.34 Kb.
|
Україна-2011: Зміни у зовнішньополітичному і безпековому оточенні, Основні можливості, загрози та перспективи. І. Точки відліку:
Термін перебування російського флоту на території України збільшено в обмін на здешевлення для України російського газу шляхом застосування знижки у вигляді анулювання митних зборів та скасування штрафних санкцій за недобір газу. Ця угода була синхронно ратифікована Верховною Радою України та Державною думою Російської Федерації 27 квітня 2010 року. Більшість українських аналітиків розцінили її як таку, що суперечить Конституції України. Стосовно цієї угоди потрібно відзначити наступне: вона різко змінила безпекову ситуацію у Центрально-Східній Європі і Чорноморському регіоні. Фактично, йдеться про те, що Україна добровільно погодилася на домінування Російської Федерації у Чорноморському регіоні, визнала її право на виключний вплив на власній території, втратила можливість привести ситуації у відповідність як до власної Конституції, так і до сучасних реалій (не хотілося б вживати термін «геополітичних»). Йдеться також про втрату можливості для маневру і проведення власної політики, а також про створення серйозних перешкод для українського державотворчого і націєтворчого процесів (передусім, у Криму). Водночас, створено небезпечний прецедент: по-перше, державне керівництво України здійснило серйозні кроки у безпековій політиці без жодних консультацій з партнерами; по-друге, державне керівництво України не вивчало думки українських експертів стосовно співвідношення можливих втрат і здобутків від такого кроку – як тактичних, так і у стратегічному плані, можливих альтернативних рішень; по-третє, державне керівництво України продемонструвало просто нерозуміння ситуації і нерозуміння того, що Харківські угоди базуються на неспівставних речах (можливий тактичний короткочасний виграш окремих груп і осіб в обмін на стратегічні інтереси держави і нації). Не є дивним те, що у щойно ухваленій Європейським парламентом Чорноморській стратегії Європейського Союзу виразно звучить стурбованість ситуацією, яка виникає внаслідок Харківських угод.
Такий поворот, на відміну від попереднього пункту – Харківської угоди – не був неочікуваним. Представники Партії регіонів і особисто Віктор Янукович неодноразово наголошували на тому, що Україна повинна відмовитися від орієнтації на вступ до НАТО і радикально поліпшити свої відносини з Росією. Ця позиція була однією з провідних у передвиборчій програмі кандидата у президенти Януковича. Виходячи з тональності і змісту заяв спікерів Партії регіонів, що можуть говорити на теми зовнішньої політики, ще задовго до початку президентської кампанії 2010 року, навряд чи варто повністю виключати наявності певних домовленостей між Януковичем і його оточенням і керівними колами Російської Федерації. Зокрема, можна тільки припускати, що не лише готовність нового державного керівництва України поступитися стратегічними національними інтересами, але і помітна безініціативність, поверховість української зовнішньої політики є елементами таких домовленостей, згідно з якими Україні може рекомендуватися роль підпорядкованого, «молодшого» партнера. Проголошення України «європейською позаблоковою державою», на жаль, не містить жодних пояснень, що це означає на практиці, які це створює виклики і можливості як для зовнішньої, так і для внутрішньої політики. «Ціна питання» залишилася явно невизначеною: громадяни України не знають, від чого саме від їхнього імені відмовилася держава разом із відмовою від інтеграції до НАТО. Ця теза була підтверджена опитуваннями громадської думки. Водночас можна говорити, що ухваленням Закону про засади внутрішньої і зовнішньої політики була перевірена можлива реакція суспільства на радикальні зміни напрямку розвитку держави. Виявилося, що суспільство на такі речі практично не реагує, оскільки не проводить жодних причинно-наслідкових зв’язків між ситуацією кожної окремої людини і курсом державної політики. Окремо варто сказати, що жодних адекватних моменту компенсаторів дефіциту безпеки, який невмолимо виник практично відразу із ухваленням Закону про засади внутрішньої і зовнішньої політики, ні цим законодавчим актом, ні іншими, у тому числі й розроблюваною Стратегією національної безпеки, що передана на затвердження Президентові України. Жодної реалістичної відповіді на поставлені питання від тих кіл, що сьогодні визначають лінію зовнішньої і безпекової політики України, досі не прозвучало. Два пункти, які ми відзначили як поворотні моменти, засвідчили наступне:
центрами, векторами, політиками і інтересами.
ІІ. Картина зовнішнього оточення України станом на початок 2011 року.
Було б невірно стверджувати, що розвиток стану зовнішнього і безпекового середовища України може характеризуватися виключно втратами. Здобутки, безумовно, є. Основні здобутки виглядають так:
Основні втрати:
Таким чином, загальний баланс складається не на корись України і свідчить про те, що станом на сьогодні втрати більші за її здобутки. Тим більше, що втрати – реальні, тоді як здобутки носять переважно потенційний характер. Відповідно, це змушує поставити питання щодо реалістичності цілей, які декларує державне керівництво України (європейська інтеграція, налагодження дружніх і партнерських відносин з Росією, розвиток відносин з країнами Далекого Сходу). На шляху європейської інтеграції єдиним реальним здобутком групи людей, які називають себе «новою владою», могло б стати скасування візового режиму для громадян України при короткотермінових поїздках. Ці плани може перекреслити справа Данилишина, оскільки практика засвідчує: звернення про надання притулку громадянами країн, які визнано демократичними, у країнах ЄС, як правило, не розглядаються. Можливість входження чи то до Митного Союзу, чи то до Євразійського економічного співтовариства, про що час від часу кажуть в уряді і Верховній Раді, прямо суперечить логіці і можливостям перебування України в СОТ і просування її до економічної інтеграції з ЄС, на що вже не раз вказували брюссельські функціонери. Заяви міністра закордонних справ Грищенка про те, що Україна не має наміру вести переговори про вступ до Митного союзу Росії, Білорусі і Казахстану поки що сприймаються виключно як заяви, але не як констатація незворотності обраного напрямку руху. Реалістичність досягнення дійсно дружніх, партнерських і рівноправних відносин з Росією шляхом істотних поступок у своїх стратегічних інтересах також викликає великий сумнів. Швидше, йдеться про те, що за дружбу й партнерство намагатимуться видавати спробу домінування Росії. Окрім того, українське суспільство практично не має незаангажованої і хоча б відносно повної інформації щодо справжнього стану справ як з країн ЄС, так і з Росії (за винятком тих прошарків, які мають постійний доступ до Інтернету). Між тим, помітним є те, що час найбільшої взаємної приязні у відносинах між Україною і Росією минув, у оточенні президента Януковича все майже вголос заявляють, що очікували від Москви дещо іншого ставлення. Це змушує замислитися над зовсім не виключеною ймовірністю охолодження відносин між Януковичем і російським істеблішментом, а також над тим, що жодного плану дій у разі виникнення подібної ситуації ті, хто звично називають себе «владою», не мають, а отже, рішення прийматимуться під тиском фактів і конкретних ситуацій ad hoc. Реалістичність досягнення партнерства з Китаєм ставить під сумнів фактична відсутність в Україні фахівців з відносин з цією країною. Як, власне, і з Росією, і з країнами ЄС, навіть з Німеччиною і Францією. Оскільки про підготовку таких фахівців сьогодні не йдеться, то можна зробити висновок: оголошені цілі здебільшого є декларацією. Серед основних загроз, які в результаті зміни влади в Україні постали перед державою, можна виділити такі:
Реальні можливості для подолання цих загроз існують. Передусім, це – повернення до демократичного розвитку суспільства, що уможливить здійснення активної, ініціативної зовнішньої політики на всіх важливих для держави напрямках, і передусім – у сфері європейської інтеграції. Восени 2010 року Україна вже намагалася озвучити позицію, яка могла б повернути Україні ініціативність у сфері міжнародної безпеки. Йдеться про висловлювання секретаря РНБОУ Богатирьової щодо готовності брати участь у створенні європейської системи ПРО з використанням її радарів. Такого роду ініціативи обов’язково зіграють, як тільки Україна зможе довести, що вона є надійним, передбачуваним і послідовним партнером. Спершу, очевидно, необхідно заявити про свої потенції на регіональному рівні – це може стосуватися і просування врегулювання у Придністров’ї, і в інших пострадянських «гарячих точках». Є можливості відновлення спільної з Польщею участі у різного роду міжнародних операціях. Без сумніву, це буде використано, як тільки правлячий режим постане перед дилемою, подібною до тією, перед якою 2003 року постав Кучма (Ірак або жорсткіша ізоляція). Але тільки після того, як будуть припинені політичні репресії, розпочнеться внутрішній діалог з питань подальшого розвитку держави і суспільства, станеться повернення до демократичних засад у державній політиці можна буде говорити про реальні можливості посилення Україною своєї ролі у міжнародних справах і реальні європейські перспективи. _________________________________________________________________________ Віктор Замятін, Незалежний аналітик, журналіст, Київ |
![]() | Міністерство освіти І науки, молоді та спорту України В. Петрук (Україна, Вінниця), Є. Пістун (Україна, Львів), Х. Радев (Болгарія, Софія), І. Руженцев (Україна, Харків), Б. Стадник (Україна,... | ![]() | Положення про Державне агентство з питань науки, інновацій та інформатизації України: указ Президента України від 8 квітня 2011 року №437/2011 / Україна. Президент // Державний вісник України. 2011. №14. С. 7-9 Про внесення змін до Закону України "Про наукову І науково-технічну діяльність" : Закон України від 8 вересня 2011 р. №3714-vi /... |
![]() | Чернігівський національний педагогічний університет імені т. Г. Шевченка наукова бібліотека науково-бібліографічний відділ україна – колиска цивілізації людства Україна – колиска цивілізації людства [Текст] : бібліогр покажч л-ри. – Чернігів, 2011 | ![]() | Сумський державний університет Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ Президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених на 2011 рік (витяг): указ Президента України від 20 травня 2011... |
![]() | Сумський державний університет Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ Президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених на 2011 рік (витяг): указ Президента України від 20 травня 2011... | ![]() | Сумський державний університет Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ Президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених на 2011 рік: указ Президента України від 20 травня 2011 р. № 592/2011:... |
![]() | Сумський державний університет Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ Президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених на 2011 рік: указ Президента України від 20 травня 2011 р. №592/2011:... | ![]() | Сумський державний університет Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ Програми економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава": указ Президента... |
![]() | Сумський державний університет Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ Програми економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава": указ Президента... | ![]() | Сумський державний університет Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ ... |
![]() | Сумський державний університет Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ ... |