Міністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет icon

Міністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет
НазваМіністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет
Сторінка1/2
Дата24.06.2012
Розмір0.51 Mb.
ТипДокументи
  1   2

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

БУКОВИНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ


«Затверджено»

на методичній нараді кафедри

пропедевтики дитячих хвороб

«____» ________ 200_р. (Протокол №__)

Завідувач кафедри

професор Нечитайло Ю.М.


МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ


Тема 53. Інтегроване ведення хвороб дитячого віку.

Стратегія інтегрованого ведення хвороб дитячого віку та її мета. Загальні ознаки небезпеки стану дитини. Оцінка, класифікація, лікування, консультація та наступне спостереження при кашлі, ускладненому диханні, діареї, проблемах з вухом, болі в горлі, лихоманці, порушеннях живлення та анемії, при наявності ВІЛ-інфекції у дітей від 2-х місяців до 5 років. Оцінка, класифікація, лікування, консультація та наступне спостереження у дітей у віці до 2-х місяців з жовтяницею, діареєю, проблемами годування та низькою масою тіла, вкрай тяжким захворюванням та місцевою бактеріальною інфекцією.


Змістовий модуль 19.

Диспансерний нагляд за здоровими та хворими дітьми в умовах поліклініки. Невідкладна допомога при основних невідкладних станах.

^ МОДУЛЬ 5. Педіатрія


Навчальна дисципліна: педіатрія, дитячі інфекції

Курс VІ

Факультет медичний

Спеціальність лікувальна справа

К-сть годин 5


Методичні вказівки склав

Ас Нечитайло Д.Ю..


Чернівці, 2010

^ 1. Актуальність теми. Інтегроване ведення хвороб дитячого віку (ІВХДВ) – це системний підхід до здоров'я дітей, який фокусується на дитині в цілому. Це означає не тільки фокусування з лікувальної допомоги, а й на профілактику хвороб. Цей підхід був розроблений ЮНІСЕФ Всесвітньої організації охорони здоров'я. Хоча щорічна кількість смертей серед дітей віком до 5 років скоротилася майже на третину з 1970-х років, це зниження не було рівномірно розподіленим по всьому світу. За даними 1999 World Health Report, в дітей у країнах з низьким і середнім рівнем доходу в 10 разів більше шансів померти, не досягнувши віку 5, ніж у дітей, що проживають в промислово розвинених країнах. У 1998 році більш ніж у 50 країнах рівень дитячої смертності був все ще більший за 100 на 1000 живонароджених. Кожен рік понад 10 мільйонів дітей у цих країнах помирають, не доживши до свого п'ятого дня народження. Сім з цих 10 випадків смерті – від гострих респіраторних інфекцій (в основному, пневмонія), діареї, кору, малярії або недоїдання, - і часто поєднання цих причин.
У середині 1990-х років Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) у співпраці з ЮНІСЕФ і багатьох інших установ, організацій та фізичних осіб, відреагували на цю проблему, розробивши стратегію, відому як Інтегроване ведення хвороб дитячого віку (ІВХДВ). Хоча основною причиною для розробки стратегії ІВХДВ є потреба лікувальної допомоги, стратегія також стосується аспектів харчування, імунізації та інших важливих елементів профілактики захворювань і зміцнення здоров'я. Цілями стратегії є: знизити смертність і частоту та тяжкість хвороби та інвалідності, а також зробити внесок у поліпшення фізичного розвитку дитини.

^ 2. Тривалість заняття: 5 год.

3. Навчальна мета

Знати:

 • що таке стратегія ІВХДВ

 • провідні причини малюкової та перинатальної смертності у світі та в Україні

 • задачі, принципи, компоненти та цільова популяція стратегії ІВХДВ

 • важливі аспекти впливу медицини на здоров'я дитини в Україні

 • порівняльний аналіз „стандартного” підходу до ведення пацієнтів із ІВХДВ

 • пояснити «інтегральний» аспект ІВХДВ

 • класифікаційні підходи для кашлю та утрудненого дихання за ІВХДВ

 • класифікаційні підходи для дегідратації за ІВХДВ

 • класифікаційні підходи для ймовірної бактеріальної інфекції (в дитини до 2 міс) за ІВХДВ

 • класифікаційні підходи для проблем вигодовування або недостатньої ваги за ІВХДВ

 • оцінку невідкладних ознак стану дитини за ІВХДВ

 • оцінку пріоритетних ознак стану дитини за ІВХДВ

 • диференційний діагноз гіпертермії в дітей за ІВХДВ

 • тактику ведення дітей із діареєю за ІВХДВ

 • принципи ефективного консультування батьків

Вміти:

 • здійснювати класифікаційні підходи для кашлю та утрудненого дихання та обирати тактику за ІВХДВ

 • здійснювати класифікаційні підходи для дегідратації та обирати тактику за ІВХДВ

 • здійснювати класифікаційні підходи для ймовірної бактеріальної інфекції (в дитини до 2 міс) та обирати тактику за ІВХДВ

 • здійснювати класифікаційні підходи для проблем вигодовування або недостатньої ваги та обирати тактику за ІВХДВ

 • здійснювати оцінку невідкладних ознак стану дитини та обирати тактику за ІВХДВ

 • здійснювати оцінку пріоритетних ознак стану дитини та обирати тактику за ІВХДВ

 • здійснювати диференційний діагноз гіпертермії в дітей та обирати тактику за ІВХДВ

 • визначати тактику ведення дітей із діареєю та обирати тактику за ІВХДВ

 • здійснювати ефективне консультування батьків

Опанувати практичні навички:

- постановкою діагнозу та наданням екстреної допомоги при критичних станах після оцінки невідкладних ознак за ІВХДВ

 • демонструвати володіння морально-деонтологічними принципами медичного фахівця та принципами фахової субординації в педіатрії.
  1. ^ 5. Поради студенту.

  2. 5.1. Зміст теми

Всесвітня Організація Охорони Здоров'я (ВООЗ), констатувавши, що сім з десяти дітей у віці до п'яти років, вмираючих в країнах, що розвиваються, як основну причину смерті мають гострі респіраторні інфекції (в основному пневмонію), діарею, кір, малярію, перинатальні розлади, порушення харчування або комбінацію цих причин, в 90-х роках минулого століття прийняла програму Integrated Management Childhood Illness (IMCI) - Інтегроване Ведення Хвороб Дитячого Віку (ІВХДВ). Стратегія ІВХДВ передбачає стандартизацію в оцінці стану хворої дитини, підходу до діагнозу, тактики лікування та спілкування з матір'ю, подальшої реабілітації. Основний акцент робиться при оцінці ІВХДВ на харчовий і вакцинальний статус дитини, обов'язкову верифікацію у будь-якої хворої дитини ознак зневоднення, дефіцитних станів, бактеріального інфекційного процесу, станів, що загрожують життю, що вимагають екстреної допомоги, впровадження в широку практику будь-якого етапу лікувальної допомоги лише заходів, що пройшли перевірку методами доказової медицини. Стратегія ІВХДВ особливо підкреслює важливу роль матері, сім'ї в раціональному розвитку дитини, лікуванні її при хворобі і звідси необхідність величезних зусиль з медичної освіти матері та сім'ї, наданні порад з харчування та інших аспектів здорового стилю життя для дитини на рівні розуміння матері, повсякденному переконанні в тому, що рекомендації лікаря зрозумілі і виконуватимуться.

Інтегроване ведення хвороб дитячого віку (ІВХДВ) – це системний підхід до здоров'я дітей, який фокусується на дитині в цілому. Це означає не тільки фокусування з лікувальної допомоги, а й на профілактику хвороб. Цей підхід був розроблений ЮНІСЕФ Всесвітньої організації охорони здоров'я. Хоча щорічна кількість смертей серед дітей віком до 5 років скоротилася майже на третину з 1970-х років, це зниження не було рівномірно розподіленим по всьому світу. За даними 1999 World Health Report, в дітей у країнах з низьким і середнім рівнем доходу в 10 разів більше шансів померти, не досягнувши віку 5, ніж у дітей, що проживають в промислово розвинених країнах. У 1998 році більш ніж у 50 країнах рівень дитячої смертності був все ще більший за 100 на 1000 живонароджених. Кожен рік понад 10 мільйонів дітей у цих країнах помирають, не доживши до свого п'ятого дня народження. Сім з цих 10 випадків смерті – від гострих респіраторних інфекцій (в основному, пневмонія), діареї, кору, малярії або недоїдання, - і часто поєднання цих причин. Багато відомих стратегій профілактики і лікування вже довели свою ефективність для збереження дитячих життів. Щеплення в дитинстві успішно скоротили смертність від кору. Пероральна регідратаційна терапія сприяла значному скороченню смертності через діарею. Ефективні антибіотики врятували мільйони дітей з пневмонією. Перевірений метод лікування малярії дозволив більшості дітей одужати та вести нормальне життя. Навіть незначне поліпшення практики грудного вигодовування скоротило дитячу смертність. Хоча кожен з цих заходів супроводжувався значним успіхом, накопичений досвід свідчить, що необхідний більш комплексний підхід до управління процесом ведення хворих дітей, що необхідно для досягнення більш високих результатів. Програмам з наглядом за здоров'ям дитини необхідно вийти за рамки одного захворювання шляхом вирішення питань з оцінки загального стану здоров'я і благополуччя дитини. Оскільки у більшості дітей водночас спостерігають декілька ознак і симптомів хвороби, лише один діагноз буває важко встановити, та це може виявитися навіть неможливим або непотрібним. Це особливо актуально для закладів першого рівня охорони здоров'я, де дослідження передбачають лише кілька етапів, де мало або немає ні лабораторних тестів, ні рентгену. У середині 1990-х років Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) у співпраці з ЮНІСЕФ і багатьох інших установ, організацій та фізичних осіб, відреагували на цю проблему, розробивши стратегію, відому як Інтегроване ведення хвороб дитячого віку (ІВХДВ). Хоча основною причиною для розробки стратегії ІВХДВ є потреба лікувальної допомоги, стратегія також стосується аспектів харчування, імунізації та інших важливих елементів профілактики захворювань і зміцнення здоров'я. Цілями стратегії є: знизити смертність і частоту та тяжкість хвороби та інвалідності, а також зробити внесок у поліпшення фізичного розвитку дитини.

Цільова популяція клінічних принципів ІВХДВ – діти менше 5 років - вікова група, яка несе тягар високої смертності від найбільш поширених дитячих захворювань. Щодня мільйони батьків звертаються за медичною допомогою для своїх хворих дітей у лікарні, медичні центри, до фармацевтів, лікарів та народних цілителів. Дослідження показують, що багато хворих дітей не належним чином обстежуються і лікуються в цих медичних установах, і що батьки отримують недостатньо інфомації. На першому рівні медичних установ у країнах з низькими доходами діагностичного обладнання такого як рентген-апаратура і лабораторні послуги недостатньо або взагалі немає. Нестача апаратури та іншого обладнання в поєднанні з нерегулярним потоком пацієнтів, обмежує можливості лікарів на цьому рівні здійснювати роботу у випадку складних клінічних епізодів. Тому за цих умов медичні працівники здебільшого покладаються лише на анамнез та клінічні ознаки і симптоми, щоб визначити тактику ведення пацієнта з найбільш ефективним використанням наявних ресурсів. Це зумовлює надання якісної допомоги хворим дітям проблемним. ВООЗ і ЮНІСЕФ вирішили це завдання, розробивши стратегію під назвою "Комплексне лікування дитячих хвороб (КЛДХ)» або ІВХДВ. ІВХДВ включає профілактичні і лікувальні елементи, які здійснюються в сім'ях і громадах, а також медичних установах. Стратегія включає в себе три основних компоненти:

• Поліпшення управлінських навичок медичного персоналу
• Покращення загальної системи охорони здоров'я
• Поліпшення в сім'ї та практики суспільної охорони здоров'я.

В установах охорони здоров'я, стратегія ІВХДВ сприяє точному визначенню дитячих захворювань в амбулаторних умовах, забезпечує відповідне комбіноване лікування всіх основних захворювань, зміцнює консультування і догляд, і прискорює звертання тяжко хворих дітей. У домашніх умовах, це сприяє належному догляду за дитиною з боку батьків, поліпшенню харчування та профілактичного догляду і правильному виконанню запропонованої допомоги. Як ІВХДВ реалізується? Впровадження та реалізація стратегії ІВХДВ в країні є поетапним процесом, який вимагає великої координації між існуючими медичними програмами і послугами. Воно включає в себе роботу в тісному контакті з місцевими органами влади і міністерством охорони здоров'я з планування та адаптації принципів з підходом до місцевих умов. Основні етапи:

 • впровадження комплексного підходу до охорони здоров'я і розвитку дітей в рамках національної політики охорони здоров'я;

 • адаптація стандартних клінічних настанов ІВХДВ з потребами країни, наявними лікарськими засобами, політикою та місцевими продуктами харчування і мовою, яка використовується населенням;

 • оновлення допомоги в місцевих клініках шляхом підготовки медичних працівників в області нових методів обстеження і лікування дітей, і для ефективного консультування батьків;

 • забезпечення можливості надання такої допомоги шляхом забезпечення достатньої кількості дешевих ліків і наявності простого обладнання;

 • посилення допомоги в лікарнях для тяжко хворих дітей, що не можуть лікуватися амбулаторно;

 • розробка механізмів підтримки в рамках громад для профілактики хвороб, надання допомоги сім'ям по догляду за хворими дітьми, а також для направлення дітей в клініки і лікарні у разі потреби.

ІВХДВ вже впроваджена, більш ніж в 75 країнах по всьому світу.
Проведено міждержавну оцінку результативності, вартості та ефективності стратегії ІВХДВ. На сьогоднішній день така оцінка здійснена в Бразилії, Бангладеш, Перу, Уганді і Об'єднаній Республіці Танзанії. Результати свідчать, що:

 • ІВХДВ покращує продуктивність праці медиків та підвищує якість обслуговування ними;

 • ІВХДВ може зменшити смертність серед дітей до 5 років та поліпшує стан їх харчування;

 • ІВХДВ варто інвестицій, а це коштує в шість разів менше на одну дитину, ніж нинішня медична допомога;

 • Ця програма передбачає більш пильної уваги до діяльності з поліпшення сімейної кооперації і громадських поведінки;

 • Здійснення цих заходів передбачає доповнення заходами зі зміцнення системи підтримки;

 • Значне скорочення смертності у віці до п'яти років не буде досягнуте, якщо великомасштабні втручання не забезпечуватимуть повне охоплення.

Скільки дітей могло б бути врятовано?

^ Профілактичні заходи

Число (x 103)

Процент

попередження смертей

Грудне вигодовування

1301

13%

Протикомарині сітки

691

7%

Правильний прикорм

587

6%

Цинк

459

5%

Hib вакцина

403

4%

Чисті пологи

411

4%

Вода, каналізация, гігієна

326

3%


^ Лікувальні заходи

Число (x 103)

Процент

попередження смертей

ОРТ

1477

15%

Антибіотики (сепсис)

583

6%

Антибіотики (пневмонія)

577

6%

Протималярійні

467

5%

Цинк

394

4%

Реанімація новонароджених

467

5%

Антибіотики (дизентерія)

310

3%


Важливі аспекти впливу медицини на здоров'я дитини в Україні:
- Раціональна організація - посилення ролі первинної ланки.

- Вибір пріоритетів - фокус на профілактиці захворювань.

- Доступність і своєчасність надання своєчасної та кваліфікованої медичної допомоги населенню.

- Активне залучення матерів та інших членів сім'ї у догляд за дитиною.

- Проблеми надання медичної допомоги на первинному етапі дітям раннього віку в Україні.
- Зменшення чисельності медичних працівників - педіатрів первинної ланки, особливо в сільській місцевості, малих містах.

- Нестача медичних сестер

- Поява «сімейних» лікарів

- Зайва орієнтованість на госпіталізацію дітей

- Відсутність можливості проведення лікування дитині «на місці»

- Відсутність регламентацій про сферу діяльності медичної сестри

- Зайва перевантаженість документацією
- Превалювання ролі лікарів-спеціалістів при наданні амбулаторної допомоги, передача їм частини функцій лікарів-педіатрів
- Проблеми надання медичної допомоги на первинному етапі дітям раннього віку в Україні
- Зайва медикалізація

- Надмірне використання антибактеріальної терапії
- Зменшення ролі профілактичного напряму в педіатрії
- Недостатні знання педіатрів з питань харчування, розвитку та догляду за дітьми раннього віку
- Відсутність єдиних алгоритмів ведення дітей раннього віку
- Недостатня інтеграція між первинними ланкою і госпіталями
- Відсутність затверджених протоколів ведення дітей
- Відсутність загальноприйнятої і затвердженої системи консультування батьків
- Відсутність навичок консультування
- Відсутність соціальної «захищеності» медичних працівників первинної ланки
- Зниження довіри в суспільстві до медичних працівників первинної ланки

Яким чином можна поліпшити якість надання медичної допомоги в первинній ланці?
- Впровадження протоколів ведення здорових дітей і лікування захворювань дитячого віку, заснованих на принципах доказової медицини
- Використання принципів інтегрованого ведення дитячих хвороб
- Посилення профілактичного напрямку
- Стандарти надання амбулаторно-поліклінічної допомоги дітям
- Оптимальна медична допомога - належне проведення (згідно стандарту) усіх заходів, які є безпечними, прийнятними в сенсі витрачених коштів для даного суспільства і позитивно впливають на смертність, захворюваність та інвалідність

Експертами ВООЗ встановлено, що у 80% формулярна система полегшує роботу лікаря і оберігає його від помилок, особливо в первинній ланці.

Інтегроване ведення хвороб дитячого віку – ІВХДВ. Історія питання.

Покращення надання допомоги дітям раннього віку. У середині 1990-х років Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я (ВООЗ) у співпраці з ЮНІСЕФ та багатьма іншими організаціями, інститутами та приватними особами була почата розробка стратегії, названа Інтегрованим веденням Хвороб Дитячого Віку (ІВХДВ). Основною причиною для розробки стратегії ІВХДВ була необхідність надання хворим якісної клінічної допомоги. Стратегія також включає такі аспекти, як харчування, імунізація, а також інші важливі елементи профілактики захворювань та пропаганди здорового способу життя. Основним завданням стратегії є знизити смертність, частоту і тяжкість захворювань, інвалідність, а також сприяти поліпшенню росту і розвитку дітей раннього віку. Етапи створення програми: 1. Вибір найбільш значущих захворювань 2. Створення простого і наочного алгоритму дії: ознака - класифікація - рішення 3. Формування ідеології «Інтегрованого підходу»

Інтегроване ведення хвороб дитячого віку (ІВХДВ)

Два педіатричних підходи

«ІВХДВ»

«СТАНДАРТНИЙ»

Фокусна клінічна і профілактична оцінка
Мале число клінічних ознак (ретельний баланс чутливості і специфічності).
Обмежене використання лабораторних і діагностичних тестів
Класифікація орієнтована на дії
Обмежене число основних ліків
Активне залучення членів родини у лікувальний процес
Сфокусоване консультування з питань лікування і профілактики порушень харчуванняВсебічний збір анамнезу та історії хвороби
Всі системи та клінічні ознаки
Максимальне використання лабораторних методів
Диференціальна діагностика і остаточний діагноз
Теоретично найкращі лікарські засоби

Різноманітність лікарських засобів та їх комбінацій
Лікування практично повністю покладається на медичного працівника
Загальна порада з ведення дитини

"Найкращий для практики"

"Теоретично кращий"
  1   2

Схожі:

Міністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет iconМіністерство охорони здоровя україни буковинський державний медичний університет

Міністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет iconМіністерство охорони здоровя україни буковинський державний медичний університет

Міністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет iconМіністерство охорони здоров’я України Буковинський державний медичний університет
Факультет – медичний №4 з відділенням молодших медичних І фармацевтичних фахівців
Міністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет iconМіністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет
Клінічна фармакологія”
Міністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет iconМіністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет
Професійні хвороби”
Міністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет iconМіністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет
Пропедевтики внутрішньої медицини
Міністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет iconМіністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет
Військова терапія з терапією надзвичайних ситуацій”
Міністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет iconМіністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет
Науковий відділ направляє до друку (статтю, тези)
Міністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет iconМіністерство охорони здоров`я України Міністерство охорони здоров’я України дз ”Луганський державний медичний університет”
«Актуальні питання експериментальної, клінічної медицини та фармації», яка відбудеться 25-26 жовтня 2012 р у Дз ”Луганський державний...
Міністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет iconМіністерство охорони здоров`я України Міністерство охорони здоров’я України дз ”Луганський державний медичний університет”
«Актуальні питання експериментальної, клінічної медицини та фармації», яка відбудеться 25-26 жовтня 2012 р у Дз ”Луганський державний...
Міністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет iconМіністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет
Догляд та психологічне спостереження за хворими у хірургічному відділенні стаціонару (1 тиждень)
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи