Тема зміна умов трудового договору. Основні питання icon

Тема зміна умов трудового договору. Основні питання
Скачати 86.35 Kb.
НазваТема зміна умов трудового договору. Основні питання
Дата25.09.2012
Розмір86.35 Kb.
ТипДокументи

ТЕМА 4. Зміна умов трудового договору.

 1. Основні питання


I заняття

 1. Поняття зміни умов трудового договору за трудовим правом.

 2. Обставини, що зумовлюють зміну умов трудового договору.

 3. Поняття переведення працівників на іншу роботу.

 4. Класифікація переведень за трудовим законодавством.

 5. Гарантії при переведенні працівника на іншу роботу.

 6. Переведення працівників на іншу постійну роботу.

 7. Переведення працівника на іншу постійну роботу на тому ж підприємстві, установі, організації.

 8. Переведення працівників на іншу роботу на інше підприємство.

 9. Переведення працівників на іншу постійну роботу в іншу місцевість.

 10. Поняття примусової праці.

 11. Праця, яка не вважається примусовою.

 12. Примусова праця та переведення працівників на іншу роботу.

 13. Конвенції Міжнародної Організації праці щодо заборони (скасування) примусової праці.


IІ заняття

  1. Тимчасові переведення на іншу роботу: поняття, види.

  2. Загальні та спеціальні гарантії для працівників при тимчасовому переведенні.

  3. Випадки, коли дозволяється переведення на іншу роботу без згоди працівника.

  4. Переведення на іншу роботу у зв’язку з простоєм.

  5. Тимчасові переведення на легшу роботу: види, порядок проведення.

  6. Поняття робочого місця працівника.

  7. Робоче місце як істотна умова трудового договору.

  8. Переміщення працівників на інше робоче місце.

  9. Істотні умови праці: поняття, порядок встановлення.

  10. Співвідношення понять „істотні умови трудового договору” та „істотні умови праці”.

  11. Поняття зміни в організації виробництва і праці.

  12. Зміна істотних умов праці: порядок проведення, правові наслідки.^

2. Питання для самоконтролю і перевірки


 1. Як Ви гадаєте, чому законодавець, давши в ст.21 КЗпП України визначення поняття трудового договору, не зробив аналогічного стосовно поняття переведення на іншу роботу? Уважно опрацюйте п.31 Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 06.11.92р.

 2. Чи можуть зовнішні чинники впливати на зміну умов трудового договору?

 3. Чи існують юридичні критерії поняття “... у тій же місцевості”?

 4. Зверніть увагу, що серед інших істотних умов праці у ч.3 ст.32 КЗпП України фігурує “зміна розрядів”. Але ж це зміна кваліфікації. Чи не помилився законодавець?

 5. Чи може внаслідок переміщення на інше робоче місце, змінюватися розмір оплати праці працівника?

 6. Складіть декілька різних наказів по підприємству про переведення, переміщення, зміну істотних умов праці, враховуючи різні підстави.

 7. Чи можна вважати альтернативну (невійськову) службу примусовою працею. А тимчасові переведення? А надурочні роботи?
^

3. Вирішити задачі


1. Карпів з 12 травня 2003 року працювала в цеху личкувальної плитки розподілювачем робіт. У травні 2004 року К. без її згоди переміщено у відділ збуту розподілювачем робіт всієї продукції, яка випускалася на зоводі. У відповідності із посадовою інструкцією обов’язки Карпів залишились аналогічними, збільшився лише об’єм робіт і заробітна плата. Карпів вважала таке переміщення незаконним, оскільки трудовим договором це не перебачено і не враховано те, що в неї відсутня кваліфікація для роботи пов’язаної з торгівельною діяльністю.

Проаналізуйте наведену ситуацію. Визначте, що мало місце в цьому випадку -переведення чи переміщення?


2. Власів працював в автобусному парку шофером-кондуктором в автоколоні №4, яка обслуговувала міжміські перевезення. За отримання грошей з двох пасажирів і невидачу їм квитків наказом директора автопарку йому було оголошено догану. Одночасно Власів був направлений водієм в автоколону №2, що забезпечувала міські перевезення. Він оскаржив наказ у КТС, яка відмовила у задоволенні його вимог. Місцевий суд, куди звернувся Власів, визнав направлення позивача в іншу автоколону правомірним.

Чи правильне рішення суду? Що мало місце в цьому випадку – переміщення чи переведення на іншу роботу? Обґрунтуйте Ваш висновок.


3. Директор державного сільськогосподарського підприємства “Березівський” видав наказ про переведення робітниці Швець із садово-городньої у тваринницьку бригаду строком на один місяць. Швець з переведенням не погодилась і звернулась до КТС, а пізніше до суду з позовом про поновлення її на попередній роботі. Свою заяву вона мотивувала тим, що переведення було оформлене без її згоди, крім того, її вже тричі раніше переводили на цю роботу. В суді представник відповідача пояснив, що переведення викликане виробничою потребою у зв’язку із відсутністю доярок і з метою запобігання падежу худоби.

Чи може мати місце переведення на іншу роботу без згоди працівника? Чи є тут підстава для переведення? Як повинен вирішити справу суд?


4. В. звернулася до суду з позовом про забезпечення її робочим місцем. Вона працювала в ТзОВ “Пролісок” майстром по виготовленню “гофре-плісе” по переводу з 1978 р. З 1995 року підприємство було перейменовано у Виробничо-комерційне АТ, акціонером якого є позивачка. У лютому 1997 року знаходилась у відпустці, а пізніше на лікарняному. В цей період розпорядженням директора товариства, обладнання на якому вона працювала було перенесено в коридор, а на робочому місці почався ремонт. В. не повернули на робоче місце, а кімнату було віддано комерційному директору товариства. В. виходила на роботу та неодноразово зверталася до директора про забезпечення її відповідною роботою. При цьому, відмовлялась від виконання іншої роботи, пояснюючи це тим, що вона є інвалідом ІІ групи, і за висновком МСЕК повинна працювати лише в спеціально створених умовах. Але, така робота їй не була запропонована. Наказу про звільнення з роботи не було і трудової книжки їй не видають.

Директор товариства пояснює, що експлуатацію дільниці “гофре-плісе” припиненно, оскільки її експлуатація не відповідала вимогам з охорони праці, про що неодноразово вказувалося в приписах відповідних державних органів.

Дайте правовий аналіз ситуації. Яке рішення повинен прийняти суд?


5. З метою термінового ремонту міської каналізаційної системи, яка внаслідок аварії потребувала негайного втручання, слюсара хлібозаводу Зоріна розпорядженням заступника голови міської адміністрації, яке було погоджене з керівником заводу, була переведена строком на 10 днів для ліквідації наслідків аварії.

Оскільки аварійні роботи тривали понад 10 днів, виникла необхідність продовження терміну переведення ще на 5 днів. Зорін заперечував проти продовження терміну переведення, мотивуючи це тим, що аварія та її наслідки фактично ліквідовані, а залишились лише налагоджувальні роботи і тому виробнича потреба для переведення відсутня. Він вважав, що подальше його перебування у розпорядженні міської комунальної служби можливе тільки за його згоди. Незважаючи на заперечення Зоріна, термін його переведення було продовжено ще на 5 днів. Останній до роботи не приступив, а повернувся на хлібозавод.

Наведіть Ваші аргументи щодо можливості застосування в цьому випадку ст. 33 КЗпП України.


6. У зв’язку з впровадженням нових методів роботи і проведенням раціоналізації робочих місць на підприємстві інженера Маслюка 18 березня було офіційно повідомлено про необхідність, починаючи з 1 червня, працювати у зміненому режимі. При цьому зарплата його зростає на 20% і крім цього надається додаткова відпустка тривалістю 3 дні. Не погодившись з такими пропозиціями, Маслюк 23 березня подав заяву про звільнення за власним бажанням, і вже з 24 березня не виходив на роботу. 5 квітня він отримав повідомлення, що наказом директора від 3 квітня його звільнено за прогул від 24 березня.

Суд, розглядаючи 26 травня справу за позовом Маслюка про зміну формулювання причини звільнення, ухвалив змінити формулювання причини з п.4 ст. 40 не на ст. 38 як просив позивач, а на п.6 ст. 36 КЗпП України.

Чи правильно поступив суд? Спробуйте вказати точний запис дати звільнення у трудовій книжці Маслюка.


7. Через відсутність комплектуючих деталей і зупинення виробництва значна частина працівників заводу “Агрегат” була переведена на будівництво жилого будинку, що зводився за рахунок коштів заводу для своїх працівників на строк до 3 місяців. Не заперечуючи загалом проти переведення, частина працівників тим не менше вважала, що таке переведення допускається на строк не більше одного місяця на протязі календарного року. Більше того – вони є висококваліфікованими працівниками, а на будові доводиться виконувати некваліфіковані роботи.

Директор заводу з цього приводу пояснив, що в цьому випадку відбуваються зміни в організації виробництва і праці та крім того, будинок зводиться за кошти заводу, тому оскільки працівники, котрі будуть отримувати квартири в цьому будинку, не отримуватимуть зарплату оскільки вона їм буде компенсована безплатним наданням квартири.

  Дайте правовий аналіз ситуації.8. З 1 вересня 2003 року В. працювала вчителем народознавства з одночасним викладанням української мови і літератури та зарубіжної літератури із загальним навантаженням 11 год. на тиждень. Фактично, протягом 2003-2004 р.р. В. викладала 9 год. на тиждень, за що отримувала відповідну зарплату і з цим погоджувалася. Наказом дирекціїї від 1 вересня 2004 року в супереч бажанню В. змінено умови праці - доручено викладати лише 6 год. на тиждень і відповідно зменшено заробітну плату.

В. Просила скасувати наказ про зменшення обсягу годин, вважаючи, що істотно погіршено її умови праці.

Проаналізуйте ситуацію і виступіть в ролі юрисконсульта.


^

НОРМАТИВНИЙ МАТЕРІАЛ:


 1. Конституція України, прийнята Верховною Радою України 28.06.1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 30. – Ст. 141.

 2. Конвенція Міжнародної Організації Праці № 29 про примусову чи обов’язкову працю від 1 травня 1932 року // Праця і зарплата, січень 1995 р.

 3. Конвенція 105 Міжнародної Організації праці про скасування примусової праці від 25 червня 1957 року / Ратифікована Законом України від 5 жовтня 2000 р.

 4. Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р. // Відомості Верховної Ради Української РСР. – 1971. – № 50. – Ст. 375.

 5. Типові правила внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій, затв. Держкомпраці СРСР і ВЦРПС від 20.07.1984р. // Бюллетень Госкомтруда СССР. – 1984. – №11.

 6. Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів від 03.05.95 р. / Затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1995 р. – № 314.

 7. Постанова Пленуму Верховного Суду “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя” від 01.11.1996 р. № 9 // Законодавство України про працю. – Львів, 2001. – С.348-349.

 8. Постанова Пленуму Верховного Суду України “Про практику розгляду судами трудових спорів” від 06.11.1992р. № 9 // Законодавство України про працю. – Львів, 2001. – С.338-355.

ЛІТЕРАТУРА:


 1. Андрушко В., Кондратьєв Р. Спірні моменти судової практики у світлі нового тлумачення поняття “примусова праця” // Право України. – 1998. – №3. – С.31.

 2. Балюк М., Гончарова Г. Зміни в організації виробництва і праці та соціальне партнерство // Право України. – 1996. – №11. – С.33.

 3. Бугров Л.Ю. Перестройка и развитие законодательства о переводах на другую работу // Советское государство и право. – 1988. – №12.

 4. Гладков Н.Г. Изменение содержания трудового договора. – Ташкент, 1985.

 5. Гончарова Г.С. Переводы и перемещения в судебной практике. – Харьков, 1982.

 6. Жернаков В. Поняття примусової праці за законодавством України // Право України. – 1997. – №10. – С. 35.

 7. Жернаков В. Реализация принципа свободы и запрета принудительного труда в законодательстве Украины // Предпринимательство, хозяйство и право. – 2000. - №10. – С.63-67.

 8. Лившиц Р.З. Трудовое законодательство: настоящее и будущее. – М., 1989.

 9. Мацюк А.Р., Симорот З.К. Законодательство о труде в условиях перестройки. – К., 1991.

 10. Парпан Т.В. Про примусову працю і переведення у зв’язку з виробничою потребою // Вісник Львівського ун-ту. – Сер.юрид. – Вип.35. – 1998. – С.

 11. Парпан Т.В. Про переведення на іншу роботу та зміну умов трудового договору // Збірник наукових праць за матеріалами Міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів / Вісник Хмельницького ін-ту регіонального управління та права. – Спецвипуск №1. – 2002. – С.144-145.

 12. Пилипенко П.Д. Про істотні умови трудового договору та проблеми, пов’язані з переведенням і переміщенням працівників // Вісник Львівського ун-ту. – Сер. юрид. – Вип.37. – 2002. – С.337-342.

 13. Пилипенко П.Д. Підстави виникнення індивідуальних трудових правовідносин. – К.: Т-во “Знання”, КОО, 2003.

 14. Плева В. Окремі питання переведення на іншу роботу // Радянське право. – 1987. – №2.

 15. Процевський О. Новий зміст права на працю – основа реформування трудового законодавства України // Право України. – 1999. – № 6. – С. 101-105.

 16. Стичинський Б.С., Зуб І.В., Ротань В.Г. Науково-практичний коментар до законодавства України про працю. – К: А.С.К., 2000.

 17. Юшко А. Переведення чи зміна істотних умов праці // Право України. – 1998. – №5. – С. 68-73.

 18. Юшко А. Правові аспекти ротації кадрів як один із шляхів запобігання корупції // Право України. – 1999. - №7.Схожі:

Тема зміна умов трудового договору. Основні питання iconЛекція №6 Зміна умов трудового договору
Зміна умов трудового договору передбачає зміну всіх його умов — як обов'язкових, так І факультативних. Чіткого порядку здійснення...
Тема зміна умов трудового договору. Основні питання iconТема практичного заняття № Зміна умов трудового договору Теоретичні питання
Робоче місце як істотна умова трудового договору та його значення для характеристики переведення працівників на іншу роботу
Тема зміна умов трудового договору. Основні питання iconТема припинення трудового договору основні питання
...
Тема зміна умов трудового договору. Основні питання iconТема поняття трудового договору І порядок прийому на роботу основні питання
Порядок укладення трудового договору. Попереднє випробування. Фактичний допуск до роботи
Тема зміна умов трудового договору. Основні питання iconТема припинення трудового договору основні питання
Звільнення з роботи за ініціативою роботодавця. Загальні та додаткові підстави звільнення
Тема зміна умов трудового договору. Основні питання iconТема поняття трудового договору І порядок прийому на роботу I. Основні питання
Відомості, які обов’язково заносяться, та відомості, що не заносяться в трудову книжку працівника
Тема зміна умов трудового договору. Основні питання iconОсобливості припинення трудового договору за ініціативою роботодавця з деякими категоріями працівників за певних умов
Особливості розірвання трудового договору з вагітними жінками і жінками, які мають дітей
Тема зміна умов трудового договору. Основні питання iconТема правові засади соціального партнерства. Колективний договір Основні питання
Порядок прийняття та дія колективного договору. Вирішення розбіжностей при укладенні колективного договору
Тема зміна умов трудового договору. Основні питання iconТема поняття, предмет, метод І система трудового права. Трудові правовідносини Основні питання
Відносини, що тісно пов’язані з трудовими відносинами найму як складова частина предмету трудового права
Тема зміна умов трудового договору. Основні питання iconТема Колективний договір та правове регулювання зайнятості > Поняття, зміст та укладення колективного договору
Розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи