Правове регулювання оплати праці І заняття Основні питання icon

Правове регулювання оплати праці І заняття Основні питання
Скачати 99.34 Kb.
НазваПравове регулювання оплати праці І заняття Основні питання
Дата25.09.2012
Розмір99.34 Kb.
ТипДокументи

Правове регулювання оплати праці


І заняття

Основні питання:

 1. Поняття та ознаки заробітної плати за трудовим правом.

 2. Структура заробітної плати.

 3. Основна заробітна плата.

 4. Додаткова заробітна плата.

 5. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

 6. Джерела коштів на зарплату.

 7. Сфера державного регулювання оплати праці.

 8. Мінімальна заробітна плата як державна гарантія оплати найманої праці.

 9. Порядок проведення індексації грошових доходів громадян.

 10. Правові гарантії працівників на оплату праці.

 11. Договірне регулювання оплати праці.

 12. Колективно-договірне регулювання оплати праці.

 13. Правові умови укладення та дії тарифних угод.


^

Додаткові питання:


 1. Подумайте над терміном “оплата праці” і “заробітна плата”. Як вони між собою співвідносяться? Зверніть увагу на назву Закону “Про оплату праці” та назву його першої статті.

 2. Компенсація відрядження - це зарплата? Порівняйте ч.I ст.1 та ч.II ст.2 Закону “Про оплату праці”.

 3. До яких працівників, що перебувають у трудових відносинах не застосовуються норми Закону “Про оплату праці”?

 4. Яка різниця між доплатами і надбавками? Чи можуть доплати і надбавки встановлюватися локальними актами?

 5. Існує поняття “тринадцята зарплата”. Може є і “чотирнадцята”, “п’ятнадцята” і т.д.?

 6. Чи є мінімальна заробітна плата гарантією виплати напр. фермеру? А слідчому міліції? (див. ст.95 КЗпП ч.II).


Задачі:

1. Інженер Карп уклав трудовий договір з виробничим кооперативом для організації і керівництва поточними роботами по ремонту обладнання. Правлінням кооперативу йому був встановлений посадовий оклад у розмірі 150 грн. У травні, червні ні якої зарплати він не отримав, а в липні місяці, посилаючись на погані справи з фінансами, кооператив видає Карпу заробітної плати 400 грн. 1 серпня Карп звільнився за власним бажанням і пред’явив вимогу оплатити йому недодану суму. Юрисконсульт кооперативу пояснив Карпу різницю між державним підприємством і кооперативом, який оплачує працю працівників в залежності від суми прибутку, вказавши, що члени кооперативу не отримують зарплати вже більше півроку.

2. Наказом від 10 вересня 1993 року Козловський був призначений на посаду вагаря товарної станції. Зарплата ж нараховувалась із розрахунку окладу комірника, що був менший від окладу вагаря. Він вимагав від адміністрації виплати різниці в окладах. Адміністрація відмовила йому в цій виплаті, посилаючись на те, що Козловському було відомо при вступі на роботу про умови оплати праці. Козловський повинен був виконувати роботу вагаря, але отримувати оплату комірника.

Виходячи з якого окладу повинна оплачуватися праця Козловського?

3. За штатним розкладом (схемою посадових окладів) оклад товарознавця на фабриці визначається “вилкою” від 120 грн. до 160 грн. Приймаючи на цю посаду Фазіва, керівник встановив йому посадовий оклад у розмірі 130 грн. Попрацювавши 6 місяців і довідавшись, що його посада може оплачуватись значно вище, Фазів зажадав підвищення заробітної плати, посилаючись, зокрема, на те, що з роботою він справляється успішно, зауважень і дисциплінарних стягнень немає. Чи можуть змінюватися і в якому порядку посадові оклади?

4. Прокопенко був звільнений з роботи за власним бажанням у зв’язку з виїздом на інше місце проживання. На неодноразові прохання Прокопенка провести з ним розрахунок власник відповідав обіцянками, але розрахунку не провів, посилаючись, зокрема, на його заборгованість за проживання в гуртожитку.

Приступивши до роботи на іншому підприємстві, Прокопенко звернувся до суду з проханням зобов’язати власника провести з ним розрахунок і виплатити середній заробіток за весь час затримки розрахунку. Чи законні вимоги Прокопенка? В якому порядку може бути стягнута заборгованість за проживання в гуртожитку?


ІІ заняття

Основні питання:

 1. Індивідуально-договірне регулювання оплати праці.

 2. Оплата праці за контрактом.

 3. Оплата праці за сумісництвом.

 4. Оплата праці при тимчасовому заступництві.

 5. Особливості правового регулювання оплати праці керівників, спеціалістів службовців.

 6. Порядок обчислення середнього заробітку.

 7. Тарифна система оплати праці.

 8. Тарифна сітка та її елементи.

 9. Безтарифні системи оплати праці.

 10. Форми виплати заробітної плати.

 11. Почасова система оплати праці.

 12. Відрядна система оплати праці.

 13. Строки виплати заробітної плати.

 14. Обмеження утримань із заробітної плати.

 15. Гарантійні виплати за трудовим правом.

 16. Компенсаційні виплати за трудовим правом.  Додаткові питання:

 1. Чи не суперечить положення т.з. “Трудових угод” про оплату праці по закінченні робіт ч.I ст.24 Закону України “Про оплату праці”?

 2. Яка різниця між системами і формами оплати праці?

 3. Як оплачується праця в надурочний час?

 4. Чи можна здійснювати виплату заробітної плати на території України в іноземній валюті?

 5. Вихідна допомога, це зарплата?

 6. Що означає і яке юридичне значення має поняття “середній заробіток”? Яка різниця між “середнім заробітком” і “середньою зарплатою”?

 7. Назвіть умови виплати заробітної плати натурою.

Задачі.


1. На Бердичівському державному машинобудівному заводі на період до одного року була затверджена схема посадових окладів інженерно-технічних працівників, розмір яких відповідає економіко-фінансовим можливостям підприємства. Профком підприємства виступив проти такої схеми у зв’язку з тим, що посадові оклади деяких спеціалістів виявилися нижчими від встановлених галузевою тарифною угодою. Керівництво заводу відхилило вимогу профкому, посилаючись на те, що ставки і оклади тарифної угоди служать лише орієнтиром для підприємства і не є обов’язковими.

Чи законні вимоги профкому? Чи допускає чинне законодавство випадки, коли рівень оплати праці на підприємстві може бути нижчим, ніж це передбачено галузевою тарифною угодою.

2. Слюсар 5 розряду Мелешко, який працює черговим ремонтником в механічному цеху, 12 вересня запізнився на роботу без поважних причин на 15хв. Наказом керівника підприємства за порушення трудової дисципліни кваліфікація Мелешко була знижена до 3 розряду. Вважаючи наказ незаконним, Мелешко звернувся до тарифно-кваліфікаційної комісії з проханням поновити йому попередній розряд. Чи законні дії керівництва підприємства? Хто і в якому порядку може розглянути цей спір?

3. Санітарка фельдшерського пункту Дмитрук звернулася в КТС з заявою про стягнення додаткової оплати за суміщення професій. В заяві вона пояснила, що крім своєї роботи вона на протязі зимового періоду виконувала обов’язки кочегара, забезпечуючи опалення двох пічок, встановлених в приміщенні, а тому просила заплатити їй за листопад-квітень 50% зарплати кочегара. Представник адміністрації на засіданні КТС заперечував проти оплати, мотивуючи тим, що заявниця виконувала суміщувану роботу з власної ініціативи, в той час, коли не була завантажена по основній роботі, адміністрація їй цю роботу не доручала. Крім того, в процесі розгляду справи в КТС з’ясувалося, що Дмитрук працює санітаркою фельдшерського пункту за сумісництвом, а основна її робота - медсестра санаторію “Карпати”.

Напишіть рішення КТС по справі Дмитрук.

4. Головний бухгалтер державного підприємства Кусяк за сумісництвом працював головним бухгалтером приватного підприємства “Зоря”. В наказі про прийом його на посаду головного бухгалтера за сумісництвом було вказано, що оплата здійснюється за фактично відпрацьований час і не може перевищувати половини окладу головного бухгалтера, визначеного штатним розкладом.

Кусяк переконався через декілька місяців роботи на приватному підприємстві “Зоря”, що він фактично виконує всю роботу головного бухгалтера. У зв’язку з цим просив власника виплачувати йому повний оклад головного бухгалтера згідно штатного розкладу. Останній відмовив задовольнити вимоги Кусяка, мотивуючи тим, що оплата головного бухгалтера здійснюється за почасовими ставками, а тривалість роботи згідно чинного законодавства не може перевищувати 1/2 робочого дня.

Дайте мотивований висновок.

5. Через відсутність готівки і невиплату у зв’язку з цим більше двох місяців зарплати працівникам профком лікеро-горілчаного заводу звернувся до адміністрації з пропозицією провести виплату зарплати в натуральному вигляді, продукцією заводу.

Адміністрація не заперечувала проти такої пропозиції, враховуючи, що аналогічна практика існує на багатьох підприємствах. Але при цьому наполягала на укладенні з профкомом додаткової угоди, як додатку до колективного договору, в якій обумовити умови і порядок розрахунків з працівниками продукцією заводу замість зарплати грошовими знаками.

Не дочекавшись укладення такої угоди бухгалтерія заводу провела розрахунки і доручила відділу зберігання готової продукції видати всім працівникам в порядку авансу по двадцять пляшок горілки з подальшим перерахунком при остаточних розрахунках в кінці місяця.

Який порядок оплати праці натурою?

Ваш висновок по наведеній ситуації?

6. Столяр Масний звернувся до директора заводу із заявою про надання йому з 1 липня 1998р. чергової щорічної відпустки тривалістю 24 календарних дні і її оплату. При визначенні розміру оплати відпустки виявилось, що Масний при п’ятиденному робочому тижні працював з 1.07.97. по 31.12.97. - по 3 дні на тиждень, з 1 січня по 16 лютого 1997року - перебував у відпустці без збереження заробітної плати за згодою сторін, з 17 лютого по 31 березня 1998 р. він працював неповний робочий день (по 4 год. на день), а з 1 квітня по 31 червня 1998 року, працював повний робочий день. Сумарний заробіток за розрахунковий період становив 1290 грн. Визначить розмір оплати відпустки.


^ НОРМАТИВНИЙ МАТЕРІАЛ:

 1. Кодекс законів про працю України від 10 грудня 1971 р. // Відомості Верховної Ради УРСР. - 1971 р. - № 50.

 2. Закон України “Про оплату праці” від 24.03.95р. // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – Ст. 21.

 3. Закон України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19 жовтня 2000 р. // Відомості Верховної Ради України. - 2000. - № 49. – Ст. 422.

 4. Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 25 квітня 1997 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1998. - № 2. – Ст.2.

 5. Постанова Кабінету Міністрів України “Про умови і розміри оплати праці працівників підприємств та організацій, що дотуються з бюджету” від 31 серпня 1997 р. № 948 // Офіційний вісник України. – 1997. - № 36. – С.6.

 6. Постанова Кабінету Міністрів України “Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордон” від 23.04.99р. - // Офіційний вісник України. – 1999р. - №17. - ст. 27.

 7. Постанова Кабінету Міністрів України “Про регулювання фондів оплати праці працівників підприємств-монополістів” від 5 травня 1997 р. № 428 // Офіційний вісник України. – 1997. - № 19. – С. 94.

 8. Постанова Кабінету Міністрів України “Про оплату праці на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" // Офіційний вісник України від. – 2002. - № 36. – ст. 1699.

 9. Порядок обчислення середньої заробітної плати. /Затв. постановою Кабінету Міністрів України 08.02.95р. // Збірник постанов Уряду України. – 1995. - № 4. - Ст.111.

 10. Про збільшення частки тарифів у заробітній платі працівників виробничих галузей народного господарства. Постанова Кабінету Міністрів України від 4.07.1994р. – Людина і праця. – 1994. - №9-10.

 11. Про гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва. Постанова Кабінету Міністрів України від 28.06.1997р. // Офіційний вісник України. – 1997. - № 28. - Ст. 65.

 12. Про гарантії та компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість. Затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.98р. // Праця і зарплата. – 1998. - №7.

 13. Генеральна угода між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб‘єднаннями на 2004-2005 роки // Укладена 19 квітня 2004 р.

 14. Про застосування п.10 Порядку обчислення середньої заробітної плати. Роз’яснення Міністерства праці і Міністерства фінансів від 15.03.1995р. – Людина і праця. – 1995. - №5.

 15. Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон. Затв. наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998р.

 16. Постанова Пленуму Верховного суду України від 24.12.1999р. “Про практику застосування судами законодавства про оплату праці.” // Праця і зарплата. – 2000. - №13.

ЛІТЕРАТУРА:


 1. Бондар Я., Роман Г. Динаміка перманентної проблеми ( Політична складова реформування заробітної плати: соціальний діалог чи класова боротьба?) // Профспілки України – 2002. - №5.

 2. Бурак В. Я. Єдність і диференціація правового регулювання трудових відносин робочого часу і часу відпочинку і заробітна плата на підприємствах: Автореф. дис. …канд. юрид. наук. – К., 1999.

 3. Гетьманцева Н. Співвідношення централізованого і локального методів правового регулювання оплати праці. // Право України. – 1997. – №12.

 4. Елисеенкова М. Н., Шкловер Я. Й. Заработная плата рабочих и служащих. – М.:Юрид. лит., 1976.

 5. Жуков Д. Минимальная заработная плата в тарифной системе. // Человек и труд. – 1993. - №7.

 6. Каринский С. С., Фрадкин Е. Б. Законодательство об охране заработной платы. – М., «Юрид. лит.», 1976.

 7. Колот А. М. Оплата праці на підприємстві: організація та удосконалення. – К., 1997.

 8. Копайгора І. Правове регулювання заробітної плати у соціалістичних кодексах про працю в Україні // Підприємництво, господарство і право – 2004р. - №5.

 9. Кучма М. И. Условия оплаты труда на предприятии. – М., «Юрид. лит.», 1979.

 10. Кучма М. И., Хлыстова Е. А. Гарантии и компенсации. – М., 1982.

 11. Лаптій І. Оплата праці як соціально-економічна та правова категорія // Право України – 2005р. - №1.

 12. Лившиц Р. З. Заработная плата в СССР. Правовое исследование. – М., 1972.

 13. Мазур В. Оплату праці – до світового рівня // Профспілки України – 2002р. - №2.

 14. Мартемьяков В. С., Скачкова Г. С. Заработная и заработанная плата. // Советское государство и право. – 1988. - №3.

 15. Осовий Г. Заробітна плата як дзеркало чесноти держави, порядності роботодавців і сили профспілок // Профспілки України – 2002. - №5.

 16. Ростова Л., Жулан І. Оплата праці: точка зору професіоналів // Профспілки України – 2003. - №6.

 17. Рудяк Ю. Удержания из заработной платы: налоги, сборы, взносы, взыскания. – Х.: Изд. Дом «Фактор», 2003.

 18. Тимофеєв В.О. Соціально-економічні умови та принципи державного реформування організації заробітної плати. – Людина і праця, 1995, №2-3.

 19. Труд и заработная плата на предприятии / Сост. Юровский Б. С. и др. - Х., 1997.

 20. Уманський О. М. Організація оплати праці: реформа чи удосконалення? // Людина і праця. – 1994р. - №9-10.

 21. Фурик І.Я. Мотиваційна роль заробітної плати у трудових правовідносинах // Вісник Львівського ун-ту. Серія юрид. – Львів. – 2002. - № 37.

 22. Шкурко С. Организация заработной платы в условиях радикальной экономической реформы. //Социалистический труд. – 1988. - №11.

Схожі:

Правове регулювання оплати праці І заняття Основні питання iconТема. Правове регулювання часу відпочинку 1 заняття Основні питання
Особливості встановлення вихідних днів на підприємствах, пов’язаних з обслуговуванням населення
Правове регулювання оплати праці І заняття Основні питання iconМетодичні вказівки до практичних занять заняття 1
Сфера державного регулювання оплати праці. Правові гарантії працівників на оплату праці
Правове регулювання оплати праці І заняття Основні питання iconРозклад лекційних І практичних занять з курсу «Правове регулювання охорони праці» на І семестр 2012-2013 р р. для юрд 41-45 (І потік)
Державна політика у сфері охорони праці. Поняття та правове забезпечення охорони праці
Правове регулювання оплати праці І заняття Основні питання iconРозклад лекційних І практичних занять з курсу «Правове регулювання охорони праці» на І семестр 2012-2013 р р. для юрд 4Б-4Д (ІV потік)
Державна політика у сфері охорони праці. Поняття та правове забезпечення охорони праці
Правове регулювання оплати праці І заняття Основні питання iconРобочий тематичний план
Мета дисципліни – формування у студентів теоретичних і практичних знань з питань економіки праці та регулювання соціально-трудових...
Правове регулювання оплати праці І заняття Основні питання iconПравове регулювання охорони праці завдання для практичних занять для студентів юридичного факультету
Козак З. Я., Лещух Д. Р., Рим О. М. Правове регулювання охорони праці: Завдання для практичних занять для студентів юридичного факультету....
Правове регулювання оплати праці І заняття Основні питання iconПравове регулювання часу відпочинку заняття 1 Теоретичні запитання
Перерви для обігріву і відпочинку та перерва для годування дітей: їхня належність до часу відпочинку. Правове регулювання вихідних...
Правове регулювання оплати праці І заняття Основні питання iconПитання до державного іспиту „правове регулювання цінних паперів в україні” 2011 року

Правове регулювання оплати праці І заняття Основні питання iconМіністерство освіти та науки україни
Програма І робоча програма навчальної дисципліни «Правове регулювання охорони праці» (для студентів 4 курсу напряму підготовки 0922...
Правове регулювання оплати праці І заняття Основні питання iconКонтрольні питання з дисципліни «Економіка підприємства»
Безтарифна система оплати праці, чинники, що впливають на розмір заробітної плати
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи