```трудова дисципліна дисциплінарна відповідальність icon

```трудова дисципліна дисциплінарна відповідальність
Скачати 108.41 Kb.
Назва```трудова дисципліна дисциплінарна відповідальність
Дата25.09.2012
Розмір108.41 Kb.
ТипДокументи

```трудова дисципліна. дисциплінарна відповідальність.


І заняття:

Основні питання:

 1. Поняття та зміст трудової дисципліни та її значення.

 2. Трудова дисципліна:

2.1. як елемент трудових правовідносин.

2.2. як інститут трудового права.

  2.3. як принцип трудового права.

  2.4. як фактична поведінка учасників трудових правовідносин

 1. Правові методи забезпечення трудової дисципліни.

 2. Внутрішній трудовий розпорядок на підприємствах, установах, організаціях.

 3. Нормативні акти, які визначають внутрішній трудовий розпорядок.

 4. Правила внутрішнього трудового розпорядку: порядок його розробки та прийняття.

 5. Заходи заохочення - як метод забезпечення трудової дисципліни.

8.1. поняття та види заохочень;

8.2. порядок застосування заохочень;

8.3. заохочення, передбачені Статутами та Положеннями про дисципліну.

 1. Юридична відповідальність у трудовому праві: поняття та види.

 2. Трудове правопорушення – як підстава юридичної відповідальності у трудовому праві.

 3. Поняття дисциплінарної відповідальності за трудовим правом.

 4. Види дисциплінарної відповідальності.

 5. Загальна дисциплінарна відповідальність працівників.

 6. Види загальних дисциплінарних стягнень.

 7. Умови правомірності застосування загальних дисциплінарних стягнень.


2. Питання для самоконтролю і перевірки:

 1. Подумайте над термінами “трудова дисципліна” і “дисципліна праці”. Чи тотожні ці поняття? Чому для назви глави 10 КЗпП України законодавець обрав перший, а не другий?

 2. У чому, на Вашу думку, проявляється на підприємствах “обстановка нетерпимості до порушень трудової дисципліни” (ст.140 КЗпП України)?

 3. Якщо “трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовим колективом на основі типових правил” (ст.142 КЗпП України), то для чого існують галузеві правила?

 4. Чи можуть правила Львівського університету називатися “Правила внутрішнього розпорядку”, тобто без терміну “трудового”?

 5. Чи факт затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку трудовим колективом не є порушенням права власника щодо найму робочої сили і права розпорядження нею в межах, визначених законом?


^ 3. Вирішити задачі:


1. Начальник цеху автомобільного заводу (м. Луцьк) оголосив сувору догану чотирьом слюсарям за те, що вони не відвідують організованих для робітників курсів підвищення кваліфікації та погано вивчають рекомендований матеріал. Обов’язковість навчання начальник цеху мотивував тим, що цех отримує нове устаткування, а робітники з ним мало знайомі. В КТС, куди звернулися працівники із заявою про зняття дисциплінарного стягнення, з’ясувалося, що цех, де вони працюють зараз, стоїть через демонтаж обладнання і більшість робітників, у т.ч. і вони знаходяться у відпустках без збереження заробітної плати. Оскільки ніхто з ними не узгоджував необхідність навчання на курсах, більше того матеріал, який там подають, їм знайомий і, враховуючи, що ніякої оплати за відвідування курсів їм не виплачують, вони просили зняти дисциплінарні стягнення і зобов’язати начальника цеху вибачитися перед ними.

Яке рішення має прийняти КТС?


2. Працівник Бузької райспоживспілки Андрущак 19 травня 2001 р. звільнений з роботи за п.3 ст.40 КЗпП України з формулюванням у трудовій книжці “за неналежне відношення до своїх службових обов’язків”.

При розгляді справи судом встановлено, що за період роботи позивача у Бузькій райспоживспілці на нього тричі накладались дисциплінарні стягнення: 7 травня 1999 р. оголошено сувору догану; 19 листопада 2000 р. переведений на нижче оплачувану посаду без зазначення строку переведення; 29 березня 2001 р – суворо попереджений. Остаточною причиною, що послужила підставою для звільнення Андрущака 19 травня стала відмова останнього відвезти голову райспоживспілки на нараду до Львова, службова машина, якого в останній момент поламалася, а власна машина Андрущака знаходилась на подвір’ї райспоживспілки. Як з’ясувалося, членом профспілки він не був, а за використання власного автомобіля у службових цілях він отримував щомісячну компенсацію.

Напишіть проект рішення суду по цій справі.


ІІ заняття:

Основні питання:

 1. Спеціальна дисциплінарна відповідальність та її особливості.

 2. Види спеціальних дисциплінарних стягнень.

 3. Дисциплінарна відповідальність:

3.1. прокурорсько-слідчих працівників;

3.2. суддів;

3.2.1. Дисциплінарне провадження щодо суддів.

3.3. працівників залізничного транспорту;

3.4. працівників гірничих підприємств;

3.5. працівників митної служби.

 1. Додаткові заходи впливу щодо порушників трудової дисципліни, їх юридичне значення.


^ 2. Питання для самоконтролю і перевірки:

  1. Чи правильно вважають, що трудову дисципліну можна порушувати і при цьому не нести дисциплінарної відповідальності?

  2. Чи може декан юридичного факультету оголосити “догану” студенту 3 курсу? А лаборанту кафедри?

  3. Чим пояснити, що звільнення за пунктами 2 і 3 ст.41 КЗпП України не можна застосувати в порядку п.2 ст.147 КЗпП України?

  4. Яка різниця між “заходами дисциплінарного впливу” і “заходами дисциплінарного стягнення”?

  5. Працівник А. 26.04.2001 р. здійснив прогул. Доповідна про цей випадок поступила керівнику 30.04.2001 р. Від письмового пояснення А. відмовився 03.05.2001 р. З 10.05.2001 р. по 17.05.2001 р. А. хворів. Вкажіть останній строк, коли до нього можна застосувати дисциплінарне стягнення.

  6. Напишіть проект наказу (розпорядження) про притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності.

  7. Чи підлягають державні службовці спеціальній дисциплінарній відповідальності?


^ 3. Вирішити задачі:


1. Генеральний директор автобази звернувся 15.03.2001 р. з поданням до профкому дати санкцію на звільнення за п.8 ст. 40 КЗпП України водія Павліва за крадіжку з гаражу однотумбового письмового стола.

На засіданні профкому з’ясувалося, що 18.02.2001 р. Павлів взяв стіл з дозволу старшого механіка Мозіля та інженера Лося. Зникнення стола було виявлено після того, як начальник гаража Коваль повернувся 03.03.2001 р. з відпустки. Оскільки стіл Павлів повернув, а до справи було долучено висновок медичної служби гаража про те, що саме 18.02.2001 р. Павлів з’явився на роботу у нетверезому стані профком більшістю в один голос дав санкцію на звільнення його за п.7 ст.40 КЗпП України.

Генеральний директор автобази наказом від 20.03.2001 р. звільнив Павліва за появу на роботі у нетверезому стані, а Мозілю та Лосю оголосив догану за сприяння в крадіжці державного майна. Начальника гаража Коваля було суворо попереджено і позбавлено надбавки за високі досягнення в праці “через слабку виховну роботу в колективі”.

Дайте правовий аналіз наведеної справи.


2. Вчитель методист Гулак 18 вересня під час футбольного матчу знаходився на трибуні стадіону і при кожній невдалій атаці улюбленої команди привселюдно лаявся нецензурними словами. Про цей факт стало відомо дирекції школи, де він працював, і 25 вересня йому було оголошено догану “за аморальну поведінку у громадському місці”.

Вважаючи, що з ним повелися незаконно Гулак 30 вересня написав скаргу до голови райвідділу освіти і просив зняти догану оскільки трудової дисципліни він не порушував.

У результаті тривалої перевірки фактів по скарзі Гулака з’ясувалося , що останній неодноразово з’являвся в школі у нетверезому стані, з дружиною своєю не проживає, сплачує аліменти на двох дітей, нерідко пристає до старшокласниць із залицяннями і т.п. Все це підтверджувалося поясненнями учнів, вчителів школи та деякими документами.

Після того, як Гулак відмовився дати письмове пояснення щодо зібраних матеріалів голова райвно 4 листопада видав наказ про звільнення його з роботи “за систематичне вчинення аморальних проступків у побуті і на роботі, які несумісні з виховною роботою згідно п.3 ст.41 КЗпП України.

Зробіть аналіз наведеної ситуації та спробуйте розібратися в строках і правильності застосування заходів.


3. Через сильні снігопади 4-7 листопада 1995 р., значної шкоди було завдано міській комунальній системі та транспортним комунікаціям.

У зв’язку з цим мер м. Львова підписав розпорядження “Про незадовільну роботу служб міського господарства та районних адміністрацій”, яким було суворо попереджено та позбавлено премій за листопад заступника голови міської ради та голову виконкому. Оголошено догани головам залізничної та Шевченківської районних адміністрацій.

Цим же розпорядженням мер зобов’язав фінансово-бухгалтерські служби відрахувати до 50% посадових окладів працівників, які винні у незадовільній роботі з прибирання снігу. Гроші, які вилучено, повинні покрити збитки лікувальних установ та жителів міста, які отримали травми у дні снігопаду. (див. “Високий замок” від 14 листопада 1995 р. № 153(587)?

Дайте правовий аналіз наведеної в газеті ситуації.


4. М. з 1 лютого 1996 р. у відповідності до наказу N 7 від 17 січня 1996 р. було призначено на посаду начальника територіального управління Комітету по Вінницькій області з присвоєнням йому 6-го рангу державного службовця.

Наказом N 19 комітету України з нагляду за охороною праці (далі - Комітет) від 26 липня 2002 р. М. за недоліки в здійсненні державного нагляду за охороною праці, в організаційно-методичній плановій роботі та за невиконання норм законів і інших нормативних актів щодо державного нагляду за охороною праці оголошено догану. Про наказ М. стало відомо 31 жовтня 2002 р.

2 вересня 2002 р. наказом N 56 Комітету від 10 жовтня 2002 р. на підставі довідки про службове розслідування фактів, викладених у скарзі Ш., що надійшла з Секретаріату Кабінету Міністрів України, проведеного 27 - 29 серпня 2002 р., М. звільнено з посади за недотримання вимог, пов'язаних із проходженням державної служби, передбачених п. 6 ст. 30, ст. 14 Закону України "Про державну службу", ст. ст. 1, 5 Закону України "Про боротьбу з корупцією", за порушення Присяги державного службовця та вчинення корупційних діянь.

М. звернувся з позовом до суду. Суд поновив М. на роботі виходячи з того, що його було звільнено з порушенням вимог ч. 3 ст. 40 КЗпП України.

Чи правильне рішення прийняв суд? Проаналізуйте ситуацію і вирішіть справу.

^

НОРМАТИВНИЙ МАТЕРІАЛ:


 1. Конституція України, прийнята Верховною Радою України 28.06.1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 30. – Ст. 141.

 2. Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р. // Відомості Верховної Ради Української РСР. – 1971. – № 50. – Ст. 375.

 3. Рекомендація № (94) 12 „Незалежність, дієвість та роль суддів” від 13 жовтня 1994 р., ухвалена Комітетом Міністрів Ради Європи на 518 засіданні заступників міністрів.

 4. Закон України “Про статус суддів” від 15.12.1992р. // Відомості Верховної Ради України. – 1993. – №8. – Ст.57.

 5. Закон України “Про прокуратуру” від 5.11.1991р. // Відомості Верховної Ради України. – 1991. – №53. – Ст.793.

 6. Закон України „Про адвокатуру” від 19 грудня 1992 року // Відомості Верховної Ради України. – 1993. – № 3. – Ст.62.

 7. Закон України „Про охорону праці” від 14 жовтня 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – №49. – Ст.668.

 8. Закон України „Про колективні договори і угоди” від 1 липня 1993 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1993. – №36. – Ст.61.

 9. Закон України “Про державну службу” від 16.12.1993р. // Відомості Верховної Ради України. – 1993. – №52.

 10. Закон України „Про зв’язок” від 16 травня 1995 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – №160.

 11. Закону України "Про боротьбу з корупцією" від 5 жовтня 1995 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – № 34. – Ст.266.

 12. Закон України „Про залізничний траспорт” від 4 липня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 40. – Ст.183.

 13. Закон України „Про вищу раду юстиції” від 15 січня 1998 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1998. – №25. – Ст.146.

 14. Гірничий закон України від 10 червня 1999 року // Відомості Верховної Ради України. – 1999. – № 50. – Ст. 433.

 15. Закон України „Про судоустрій України” від 7 лютого 2002 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2002. – № 27-28. – Ст. 180.

 16. Закон України “Про вищу освіту” від 17 січня 2002 року // Відомості Верховної Ради України, 2002. – № 20. – Ст. 134.

 17. Дисциплінарний статут прокуратури України, затв. Постановою Верховної Ради України від 06.11.1991р. // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – №4. – Ст.15.

 18. Дисциплінарний статут митної служби України /Затв. Законом України від 6 вересня 2005 р.

 19. Положення про дисципліну працівників гірничих підприємств, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002р. № 294.

 20. Статут про дисципліну працівників зв’язку, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996р. // ЗП України. – 1996. – №15.

 21. Положення про дисципліну працівників залізничного транспорту, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1993р. // ЗП Уряду України. – 1993. – №4-5. – Ст.71.

 22. Порядок проведення службових розслідувань у митних органах України/ Затв. Наказом Держмитслужби України від 29.07.2002р. № 408.

 23. Типові правила внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій, затв. Наказом Держкомпраці СРСР і ВЦРПС від 20.07.1984 р. // Бюлетень Госкомтруда СССР. – 1984. – №11.

 24. Постанова Пленуму Верховного Суду “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя” від 01.11.1996 р. № 9 // Законодавство України про працю. – Львів, 2001. – С.348–349.

 25. Постанова Пленуму Верховного Суду України “Про практику розгляду судами трудових спорів” від 06.11.1992р. № 9 // Законодавство України про працю. – Львів, 2001. – С.338-355.


ЛІТЕРАТУРА:


 1. Абрамова О. В., Никитинский В. И. Трудовая дисциплина. – М., 1984.

 2. Барабаш А. Т. Ответственность за нарушение трудовой дисциплины. – К., 1977.

 3. Бару М., Гончарова Г. Перебудова і деякі питання трудового права. // Радянське право, 1988, №2.

 4. Бущенко П., Венедиктов В. Поняття “систематичне порушення трудових обов’язків”: розбіжності у теорії та практиці // Радянське право. – 1990. - №9.

 5. Венедиков В.С. Теоретические проблемы юридической ответственности в трудовом праве.- Харьков: Консум, 1996.

 6. Венедиктов В. Юридична відповідальність в науці і практиці трудового права. // Право України, 1992, №1.

 7. Гавриленко Д. А. Правовое государство и дисциплина / Под ред. В. И. Шабайлова. – Минск, 1991.

 8. Глазырин В. В. Правовые средства укрепления трудовой дисциплины. – М., 1985.

 9. Данченко М. І. Відповідальність за порушення дисципліни праці. – К., 1980.

 10. Кленов Е. А. Внутренний трудовой распорядок на предприятии. – М., 1974.

 11. Лившиц Р. З. Право на материальное стимулирование труда. – М., 1976.

 12. Смирнов В. Н. Внутренний трудовой распорядок на предприятии. – Л., 1980.

 13. Стимулы добросовестного труда и ответственность за его результаты / Под ред. Ю. П. Орловского. – М., 1991.

 14. Стичинський Б.С., Зуб І.В, Ротань В.Г. Науково-практичний коментар до законодавства України про працю. К.:А.С.К., 2000.

 15. Сыроватская Л.А. Ответственность за нарушение трудового законодательства. М. 1990.

 16. Трудове право України: Академічний курс: Підруч. для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл. / За ред. П.Д. Пилипенка. – К.: Концерн „Видавничий Дім „Ін Юре”, 2004.

 17. Хуторян Н. М. Проблеми відповідальності в трудовому праві // Удосконалення трудового законодавства в умовах ринку / Під ред. Н. М. Хуторяна. – К.: ІнЮре, 1999.

 18. Хавронюк М. Дисциплінарні правопорушення і дисциплінарна відповідальність. – К.: Атіка, 2003.

 19. Хуторян Н. Н. Предупреждение нарушений трудовой дисциплины. – К., 1992.

 20. Щербина В. І. Теоретичні проблеми охоронної функції трудового права в умовах ринкових відносин. – Дніпропетровськ, 2004.

Схожі:

```трудова дисципліна дисциплінарна відповідальність iconТема трудова дисципліна та дисциплінарна відповідальність основні питання
Поняття трудової дисципліни. Трудова дисципліна як принцип трудового права, як елемент трудових відносин, як інститут трудового права,...
```трудова дисципліна дисциплінарна відповідальність iconМетодичні вказівки до практичних занять Теоретичні запитання
Спеціальна дисциплінарна відповідальність державних службовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування
```трудова дисципліна дисциплінарна відповідальність iconЛекція №11 дисциплінарна відповідальність працівників правове регулювання внутрішнього трудового розпорядку
Внутрішній трудовий розпорядок — це додержання працівником у процесі виконання трудових функцій визначеного нормами трудового права...
```трудова дисципліна дисциплінарна відповідальність iconБуковинський державний медичний університет кафедра гігієни та екології «затверджено»
Тема: «Трудова дисципліна. Внутрішній розпорядок. Заходи адміністративної та дисциплінарної відповідальності за порушення трудової...
```трудова дисципліна дисциплінарна відповідальність icon"Затверджую" проректор з навчальної роботи проф. Гумінський Ю. Й
Предмет і задачі професійної патології. Особливості діагностики професійного захворювання. Лікарсько-трудова експертиза при професійних...
```трудова дисципліна дисциплінарна відповідальність icon1. загальні положення
У львівському Національному університеті імені Івана Франка (далі Університет) трудова дисципліна ґрунтується на свідомому І сумлінному...
```трудова дисципліна дисциплінарна відповідальність iconОбов’язкове домашнє завдання з дисципліни «Охорона праці у галузі»
Згідно із Законом України «Про охорону праці» за порушення законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці (розділ VIII)...
```трудова дисципліна дисциплінарна відповідальність iconТематичний план практичних занять з професійних хвороб для студентів 5 курсу медичного факультету №2 на 2012-2013 навчальний рік
Предмет і задачі професійної патології. Особливості діагностики професійного захворювання. Лікарсько-трудова експертиза при професійних...
```трудова дисципліна дисциплінарна відповідальність iconКонтрольні питання з дисципліни «Юридична відповідальність»
Цивільно-правова відповідальність за правопорушення у сфері доступу до інформації
```трудова дисципліна дисциплінарна відповідальність icon1 заняття Основні питання
Повна матеріальна відповідальність у випадках укладення договору про повну матеріальну відповідальність між працівником І підприємством,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи