Завершився ІІ етап проведення моніторингового дослідження щодо рівня рухової активності як провідної детермінанти формування здорового способу життя дітей І молоді icon

Завершився ІІ етап проведення моніторингового дослідження щодо рівня рухової активності як провідної детермінанти формування здорового способу життя дітей І молоді
Скачати 62.82 Kb.
НазваЗавершився ІІ етап проведення моніторингового дослідження щодо рівня рухової активності як провідної детермінанти формування здорового способу життя дітей І молоді
Дата27.09.2012
Розмір62.82 Kb.
ТипДокументи

Завершився ІІ етап проведення моніторингового дослідження щодо рівня рухової активності як провідної детермінанти формування здорового способу життя дітей і молоді

Важливою складовою ефективної системи освіти є забезпечення здоров’я учнів та їх здатності навчатися. Проблема впровадження здорового способу життя дітей та молоді переходить до категорії таких, що визначають рівень національної безпеки держави.

На виконання наказів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 20.04.2010 р. № 332, Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області від 01.10.2010 р. № 101 «Про проведення моніторингового дослідження «Рівень рухової активності як провідна детермінанта формування здорового способу життя» та з метою виховання свідомого ставлення до свого здоров’я як найвищої соціальної цінності, формування засад здорового способу життя учнів Центром моніторингу якості освіти та тестових технологій Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області впродовж листопада-грудня 2011 р. було проведено ІІ етап відповідного моніторингового дослідження.

Інструментарієм моніторингу було визначено анкети. Всього в опитуванні взяло участь 1833 респондентів, з них: 360 вчителів, 825 учнів 4-х, 6-х, 9-х класів загальноосвітніх закладів та 648 батьків.

Аналіз кадрового cкладу вчителів, проведеного під час моніторингового дослідження, свідчить про те, що фізичну культуру в загальноосвітніх навчальних закладах викладають педагогічні працівники, з яких 38,6% мають вищу кваліфікаційну категорію; 8,9% - першу; 13,3% - другу; 39,2% - категорію спеціаліста. Педагогічний стаж більше 10 років зафіксовано в 52,1% опитаних респондентів. Згідно з даними анкет, у навчальних закладах працюють педагоги, що мають освіту за дипломом: вчитель фізичної культури (73,4% ), початкових класів (26,6%).

Узагальнення відповідей респондентів дали можливість виявити, що 62,5% вчителів на уроці фізичної культури забезпечують диференційований підхід до виконання фізичних вправ учнями з урахуванням стану здоров’я, рівня фізичного розвитку та підготовленості. Такі уроки проводить один педагог і кожна медична група виконує свій комплекс вправ. 20,6% вчителів вказали, що в навчальних закладах уроки фізичної культури проводить один учитель, під час яких всі учні виконують разом однакові вправи. А 1,4% респондентів зазначили, що проводять заняття в медичних групах різні вчителі.

Позитивно те, що на запитання «Як Ви ставитеся до оцінювання навчальних досягнень учнів на уроках фізичної культури?» більшість респондентів вважають, що саме оцінка є мотивацією до заняття з фізичної культури. Також чималий відсоток педагогів (56,9%) переконані в тому, що в розкладі повинно бути три уроки фізичної культури на тиждень. Співзвучною з відповіддю педагогів є думка батьків щодо кількості уроків: 54,2% респондентів також вважають, що потрібно три уроки на тиждень. Полярними є відповіді респондентів щодо двох уроків. Так, 12,8% вчителів та 34,3% батьків зазначили, що такої кількості уроків на тиждень вистачить для оволодіння навичками самостійного заняття фізичними вправами. Відповідно 30,3% та 11,5% опитаних переконані, що необхідно чотири і більше уроків.

Учителі фізичної культури мають можливість використовувати в роботі підручник, який надійшов до шкільних бібліотек. Варто зазначити, що 74,6% педагогів стверджують, що учням необхідно користуватися під час навчання такими підручниками для отримання теоретичної інформації. Однак 80,4% школярів не забезпечені відповідними посібниками.

У ході моніторингового дослідження було з’ясовано думку педагогів стосовно проведення фізкультурно-оздоровчих заходів під час навчального процесу для учнів, участі їх у шкільних спортивних змаганнях. Ствердно відповіли на поставлені запитання 92,1% респондентів. Переважна більшість опитаних (63,2%) зазначила, що в загальноосвітніх навчальних закладах у позаурочний час функціонують різноманітні спортивні гуртки, секції, де учні мають можливість отримати додаткове фізичне навантаження. Однак 54,6% педагогів не проводять фізкультурно-оздоровчі заняття для учнів спеціальних медичних груп.

Одним із важливих факторів визначення здорового способу життя є сформованість навичок в учнів щодо самостійної організації рухової активності впродовж дня. Зокрема, 66,3% опитаних вважають, що такі навички сформовані частково; 23,9% - добре; 6,7% - не сформовані; 3,1% - важко сказати.

Узагальнення відповідей вчителів на запитання «Хто має нести головну відповідальність за здоров’я дітей?» дали можливість констатувати наступне: 54,1% опитаних вважають, що за здоров’я дітей відповідають батьки; 24,6% - медичні працівники; 21,3% - педагогічні працівники.

Експертний аналіз анкетування учнів 4-х класів засвідчив, що 46,9% школярів оцінюють свій рівень фізичної підготовки високим, 44,3% -задовільним, 8,8% - низьким. Шестикласники та дев’ятикласники оцінили стан свого здоров’я наступним чином: 53,8% мають міцне здоров’я, рідко хворіють; 29,7% хворіють не більше 4 разів на рік, їх фізичний розвиток відповідає віку; в 10,6% наявні хронічні захворювання, однак це не порушує загального стану здоров’я; 5,9% - часто пропускають уроки через хвороби. Одночасно інтерв’ювання батьків підтвердило результати моніторингових досліджень серед школярів щодо стану їх здоров’я. На запитання «До якої групи зарахована Ваша дитина для занять фізичною культурою?» 50,7% батьків відповіли, що діти відвідують основну, 28,9% - підготовчу, 15,9% - спеціальну медичну групи та 4,5% респондентам було важко відповісти на запитання.

Майже 31,8% відсотків школярів зазначили, що вони роблять ранкову гімнастику, відвідують спортивні гуртки та секції, менше учнів загартовуються. На формування здорового способу життя значною мірою впливає організація та проведення вільного від шкільних занять часу. Так, 46,4% школярів займаються спортом приблизно 2-3 години на тиждень; 19,0% - 1 годину; 12,0% - зовсім не займаються. Під час дослідження відстежувався час, який діти витрачають на комп’ютерні ігри та перегляд телевізійних передач. Згідно з результатами анкетування 41,8% четвертокласників проводять свій вільний час біля комп’ютера приблизно 1 годину на день; 12,8% - в межах двох годин; 1,3% - більше трьох годин. Позитивно, що 44,1% учнів зовсім не користуються комп’ютером у будні дні. Варто зазначити, що результати моніторингових досліджень серед учнів 6-х, 9-х класів з даних питань, значно відрізняються. Так, відповідно 49,9% витрачають 1 годину на комп’ютерні ігри; 26,1% - 2 години; 3,5% - 3 години; 18,0% - не грають.

Позитивно, що учні 6-х, 9-х класів розуміють, який вплив має заняття фізичною культурою та спортом на їх здоров’я. 71,7% опитаних зазначили, що систематичне виконання фізичних вправ при втомі сприяють відновленню розумової працездатності; допомагають стримувати свої емоції, сприяють розвитку вольових якостей і навіть уникнути незграбності. Однак, відповідаючи на запитання «Що заважає організувати необхідний для вашого розвитку руховий режим протягом дня», школярі зазначили наступне: відсутність або не дотримання режиму дня (18,4%), недосипання, втома (16,6%), використання багато часу на виконання домашніх завдань (13,9%), проводження часу біля телевізора та комп’ютера (11,3%), не виконання фізичних вправ (11,1%). Саме нехтування відпочинком та багатогодинне захоплення комп’ютерними іграми призводять до перевтоми й виснаження організму.

Моніторинговим дослідженням виявлено, що учням вистачає активних рухів під час перебування їх у школі. Однак не завжди школярі вдало організовують оптимальний руховий режим протягом дня. На думку 20,8% батьків зробити це дитині заважає те, що вона багато часу проводить біля телевізора або комп’ютера, 15,6% опитаних вказали, що діти недостатньо часу проводять на свіжому повітрі, 14,8% - не роблять зарядки, 13,3% - недосипають, втомлені протягом дня. Значно менша кількість респондентів зазначила, що діти приділяють багато часу навчанню і тому рухова активність їх бажає бути кращою. Аналіз анкетування батьків дітей свідчить про те, що вони задоволені рівнем організації фізкультурно-оздоровчих заходів, роботи спортивних гуртків та секцій, руховою активністю під час уроків. Однак відповіді респондентів свідчать про те, що вони більше часу проводять з дітьми біля телевізора, менше разом гуляють на свіжому повітрі та іноді грають вдома у спільні ігри, займаються спортом, активно відпочивають.

Опитування школярів засвідчило, що вони задоволені проведенням уроків з фізичної культури в навчальних закладах. Водночас встановлено, що 30,1% учнів 4-х та 15,7% 6-х, 9-х класів іноді після уроку погано себе почувають; 39,7% четвертокласників хвилюються під час виконання фізичних вправ.

Респонденти визначили причини, через які вони відчувають психологічний дискомфорт під час уроку фізичної культури: взаємовідносини з вчителями та однолітками, рівень фізичної підготовки, успіхи в навчанні.

Таким чином, результати моніторингового дослідження засвідчили, що в навчальних закладах області останнім часом особлива увага приділяється руховій активності школярів, що є запорукою здорового способу життя. Зокрема, в переважній більшості шкіл проводяться щоденні ранкові гімнастики, динамічні перерви, фізкультхвилинки на уроках. Також школярі систематично відвідують спортивні гуртки та секції, беруть участь у змаганнях, туристичних походах тощо.

Водночас необхідно впроваджувати зміни у навчальному процесі, які повинні враховувати вікові та індивідуальні особливості учнів. Без цього неможливо знизити рівень ризику погіршення стану здоров’я школярів за період навчання їх в освітньому закладі. Разом з тим варто приділяти постійну увагу просвітницькій роботі серед учнівської молоді, що дасть більш потужний ефект для формування навичок здорового способу життя. Тому стає необхідним проведення систематичного та об’єктивного моніторингу стану фізичного здоров’я учнів. Використовуючи результати такого моніторингу, кожний навчальний заклад буде в змозі виконати найважливішу свою функцію: виховувати фізично здорове покоління – фундамент майбутнього добробуту країни. Гармонійний розвиток випускників шкіл має стати пріоритетним критерієм оцінювання ефективності роботи навчального закладу.

Схожі:

Завершився ІІ етап проведення моніторингового дослідження щодо рівня рухової активності як провідної детермінанти формування здорового способу життя дітей І молоді iconМоніторинг рівня рухової активності як провідна детермінанта формування здорового способу життя дітей та молоді
Політики в галузі охорони здоров’я є втілення стратегії поліпшення здоров`я дітей та молоді. Це завдання може бути виконане, перш...
Завершився ІІ етап проведення моніторингового дослідження щодо рівня рухової активності як провідної детермінанти формування здорового способу життя дітей І молоді iconРоль закладів освіти у формуванні здорового способу життя студентів
Актуальні проблеми та особливості формування здорового способу життя у студентської молоді
Завершився ІІ етап проведення моніторингового дослідження щодо рівня рухової активності як провідної детермінанти формування здорового способу життя дітей І молоді iconМоніторингове дослідження «Стан превентивної освіти дітей та учнівської молоді в навчальних закладах. Ефективність профілактичних програм щодо здорового способу життя: шкідливі звички, протидія епідемії віл/сніду»

Завершився ІІ етап проведення моніторингового дослідження щодо рівня рухової активності як провідної детермінанти формування здорового способу життя дітей І молоді iconОцінювання навчальних досягнень учнів з основ здоров’Я
Важливо оцінювати поступові досягнення учнів щодо дотримання правил і настанов здорового способу життя, кожний крок учня, його практичні...
Завершився ІІ етап проведення моніторингового дослідження щодо рівня рухової активності як провідної детермінанти формування здорового способу життя дітей І молоді iconЗвіт щодо проведення моніторингового дослідження організації педагогічного супроводу формування, збереження і зміцнення здоров’я дітей
Здоров’я розглядається як показник цивілізованості, який відображає рівень соціально-економічного розвитку суспільства. Його зміни...
Завершився ІІ етап проведення моніторингового дослідження щодо рівня рухової активності як провідної детермінанти формування здорового способу життя дітей І молоді iconЗвіт щодо проведення моніторингового дослідження організації педагогічного супроводу формування, збереження і зміцнення здоров’я дітей
Здоров’я розглядається як показник цивілізованості, який відображає рівень соціально-економічного розвитку суспільства. Його зміни...
Завершився ІІ етап проведення моніторингового дослідження щодо рівня рухової активності як провідної детермінанти формування здорового способу життя дітей І молоді iconВсесвітні дні та професійні свята 2012 рік проголошено Роком спорту та здорового способу життя. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 р.
Роком спорту та здорового способу життя. (Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 р. №360-р «Про заходи щодо...
Завершився ІІ етап проведення моніторингового дослідження щодо рівня рухової активності як провідної детермінанти формування здорового способу життя дітей І молоді iconГурова Антоніна Іванівна, завідувач кафедри, доцент програма
Формування знань щодо здорового способу життя, методик дослідження, збереження і зміцнення індивідуального здоров’я людини
Завершився ІІ етап проведення моніторингового дослідження щодо рівня рухової активності як провідної детермінанти формування здорового способу життя дітей І молоді iconВиховання здорового способу життя як важлива умова гармонійного становлення особистості
Татті обґрунтовано проблему виховання здорового способу життя дітей та молоді як важливої умови гармонійного становлення особистості....
Завершився ІІ етап проведення моніторингового дослідження щодо рівня рухової активності як провідної детермінанти формування здорового способу життя дітей І молоді iconІнформація про підсумки проведення v-гo Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Молодь обирає здоров'я» Фестиваль проводився з метою формування, популяризації та пропаганди здорового способу життя серед дітей І молоді, запобігання
Чернiвцi, вул. I. Франка, 20; тел./факс: (0372) 52-73-36, е-mail: cv ipo@ukr net
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи