Методичне об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів м. Вінниці Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова Наукова бібліотека Серія: «На допомогу бібліотечному фахівцю» icon

Методичне об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів м. Вінниці Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова Наукова бібліотека Серія: «На допомогу бібліотечному фахівцю»
Скачати 135.1 Kb.
НазваМетодичне об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів м. Вінниці Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова Наукова бібліотека Серія: «На допомогу бібліотечному фахівцю»
Дата07.09.2012
Розмір135.1 Kb.
ТипДокументи
Методичне об’єднання бібліотек

вищих навчальних закладів м. Вінниці


Вінницький національний медичний

університет ім. М. І. Пирогова


Наукова бібліотека


Серія: «На допомогу бібліотечному фахівцю»


Організація і проведення

конкурсів у бібліотеці


(з досвіду роботи бібліотеки ВНМУ)


Вінниця, 2010


ББК 78.3

О-64


Організація і проведення конкурсів у бібліотеці (з досвіду роботи наукової бібліотеки Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова) / уклад. Л. Лізановська,

В. Соколова ; відп. за вип. Л. Шпукал. – Вінниця, 2010. – 12 с.


З метою покращення якості і ефективності роботи серед читачів та підвищення професійної майстерності працівників наукова бібліотека ВНМУ ім. М. І. Пирогова протягом кількох років проводяться різноманітні конкурси. Про методику їх організації, форми проведення йдеться мова в даному виданні.

Методичний матеріал розрахований на бібліотечних працівників.


Укладачі : Лізановська Л. Ф., зав. сектору культурно-просвітницької роботи бібліотеки ВНМУ ім. М.І.Пирогова;

Соколова В. І., головний бібліотекар бібліотеки ВНМУ

ім. М.І. Пирогова


Відповідальна за випуск : Шпукал Л.І., директор бібліотеки ВНМУ

ім. М. І. Пирогова


Творчий розвиток людини – це та коштовна якість, яку треба виховувати, підтримувати в кожному, хто відчуває себе активною особистістю у житті. Це величезний потенціал для розвитку будь-якої справи і, звичайно ж, бібліотечної. Тому як засіб реалізації творчого бібліотечного потенціалу, розвитку ініціативи в роботі наукова бібліотека Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова розпочала використовувати таку форму підвищення кваліфікації як проведення конкурсів у різних напрямках. Вони дають можливість оцінити професіоналізм бібліотекарів, виходячи із знань, навичок і умінь, притаманних їм .

Проводячи конкурси, методична служба бібліотеки ставить перед собою таку мету:

  • розвивати стимулювання бібліотечних працівників до професійного росту;

  • удосконалювати традиційні форми популяризації книг і читання;

  • розширювати діапазон засобів бібліотечної та бібліографічно-інформаційної діяльності;

  • пробуджувати творчий азарт.

Починаючи роботу з проведення конкурсів слід, насамперед, створити компетентну комісію, в обов‘язки якої входить розробка необхідної документації:

  • «Положення про конкурс», де визначаються реальні цілі і завдання конкурсу, критерії оцінювання, порядок і термін його проведення;

  • видання методичних матеріалів відповідного напрямку

роботи. Доречно бібліотечних працівників заздалегідь

ознайомити з «Положенням про конкурс» та розробленими

матеріалами.


1

У 2005 році методичне об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів м. Вінниці організувало «Школу професійної майстерності» з метою набуття молодими спеціалістами, які не мають спеціальної освіти і досвіду роботи у бібліотеці вищого навчального закладу, знань і навичок бібліотечної роботи. Програмою «Школи» були охоплені всі напрямки бібліотечної діяльності. Кульмінацією проведення «Школи» став конкурс «Кращі в нашій професії».

Організаційний комітет розробив сценарій конкурсу, де його учасниці знайомили гостей зі своїми можливостями і талантами.

Конкурс включав 4 завдань:

1 – реклама бібліотеки «Зазирніть до нас на вогник» (у довільній формі представлення своєї бібліотеки);

2 – рольова ситуаційна гра «Проблемний читач»;

3– краєзнавча вікторина «Землі моєї живе обличчя»;

4 - есе, вірш, гумореска або п’єса на тему: «Боржники бувають різні».
Під час конкурсу учасники проявили ентузіазм, бажання показати свої найкращі риси, проявити свою любов до обраної професії. Були визначені переможці, за яких щиро раділи всі. Закінчився конкурс побажаннями успіхів у подальшій бібліотечній роботі та прозвучала надія, що такі заходи стануть традиційними.


2
Інноваційна діяльність у вищих навчальних закладах ставить нові завдання перед бібліотекою, яка потребує нового конкурентноспроможного обслуговування. Ефективною формою роботи є виставкова діяльність. Книжкова виставка – це публічна демонстрація спеціально підібраних систематизованих творів друку та інших носіїв інформації, які рекомендуються користувачам для огляду та ознайомлення; візитна картка бібліотеки, що повідомляє не тільки про форму, але і про стиль роботи. Реалізуючи освітню і просвітницьку функції бібліотеки, виставки забезпечують найбільш комфортне інформаційне

середовище, зручність і оперативність отримання необхідної інформації, створюють гармонійну обстановку у бібліотеці.

При плануванні експозицій на рік приділяється велика увага актуальності майбутніх виставок і можливості повного розкриття теми. Як показує практика, матеріали багатьох виставок виходять за рамки навчальної програми. Це стимулює самостійну роботу студентів, допомагає комплексно вивчити тему, яка цікавить.

Професійна підготовка медиків

неможлива без професійної культури, яка, в свою чергу, потребує розвитку особистості. Просвітницька робота саме в цьому напрямку і стала одним із першочергових завдань бібліотеки медичного ВНЗ.

Саме тому, враховуючи багатий досвід наших співробітників в оформленні книжкових виставок, на методичній раді при директорі у 2007 році прийнято рішення про проведення конкурсу на кращу книжкову виставку.


3

Була створена комісія, розроблені критерії, за якими визначались переможці. До уваги бралися важливість, актуальність, корисність, чіткість, простота, естетичний вигляд, повнота і логічний виклад матеріалу.

Проведення конкурсу книжкових виставок мало на меті :

а/ розкриття та популяризацію
багатого фонду бібліотеки;

б/ виховання інтересу читачів
до літератури різної тематики;

в/ знайомство з кращими
зразками вітчизняної та
зарубіжної літератури;

г/ інформація про досягнення у
медичній галузі;

д/ формування позитивного
іміджу бібліотеки;

е/ сприяння різноманітному
дозвіллю і т. д.

“Справжня виставка – це не просто зібрання книг, які випадково стали поряд з різних обставин, а усвідомлена творчість, покликана пробуди-ти в читачеві ціле направлену інтелектуальну діяльність“, –

так писав американський бібліотекознавець Дж. Х. Шир.

Сьогодні хочеться, щоб читачі помітили нашу індивідуальність,

неповторність, інтелект. Це не лише погляд на світ людини, що її

підготувала, це передача світогляду її творця, життєвого досвіду,

ставлення до людей і до себе, засіб об’єднання бібліотекаря з його

читачами.

У ході підведення підсумків конкурсу комісія встановила, що книжкові виставки, як засіб доведення інформації до читачів, були різнопланові: тематичні (присвячені історичним подіям, державним святам, широка палітра виставок медичної тематики), виставки- портрети та ін.

Комісія відмітила, що матеріали, представлені на книжкових виставках медичної тематики не тільки привертали увагу


4
відвідувачів, але й заохочували до подальшої самостійної роботи. Зокрема, інтерес викликали виставки: «Здорове серце – тривале життя», «Страхова медицина:проблеми, досвід, перспективи», «Сучасна медицина світу», «Сімейна медицина – медицина сьогоднішнього дня» та ін.

Позитивні зміни відмітила комісія також і в оформленні ряду виставок народознавчого характеру. Вони привертали увагу відвідувачів бібліотеки, насамперед, своїм яскравим виглядом, зі смаком підібраними ілюстративними матеріалами, влучними цитатами, розділами та широтою представлених книжок і періодичних видань. Комісія звернула також увагу на популярність виставок із циклу «Медицина і релігія», на яких розглядалися питання духовності, біоетики у сучасному суспільстві.

Зросла можливість бібліотеки у використанні матеріалів з Інтернет – мережі. Таким чином були підготовлені виставки: «Мелетій Смотрицький – вчений, філолог, релігійний діяч» та Михайлівський Золотоверхий» - до 900-річчя Михайлівського монастиря.

Для створення привабливого, цілісного образу, значного пізнавального значення, крім книг та періодичних видань на виставках представлявся ілюстративний матеріал, вироби декоративно-прикладного мистецтва. Особливо це було помітно на книжкових виставках народознавчого характеру: «У Вифлеємі зірка ясна засіяла», «Великдень всіх нас на гостини просить», «Духовний світ українського народу», «Диво світосприйняття» та інших.

Слід відмітити, що кожен бібліотекар, починаючи підготовку книжкової виставки, як правило, насамперед обирав тему, оцінював свої професійні можливості, свої знання, що стосувалися обраної теми, наявності літератури у фондах бібліотеки.

Великого значення бібліотекарі надавали і заголовку книжкової виставки. Адже яскравий заголовок – це один із способів підвищення ефективності виставки. У ході їх перегляду було відмічено також високу майстерність, естетичний смак, з якими вони були оформлені.


5

Підводячи підсумки конкурсу, комісія відмітила активізацію творчого підходу в організації цієї наочної форми популяризації літератури, підвищений якісний рівень книжкових виставок, зростання професійної майстерності бібліотечних працівників, а також недоліки в організації книжкових виставок.

За результатами оцінювання були визначені кращі книжково-ілюстративні виставки та їх автори, які набрали максимальну кількість балів.

Протягом 2009 року у бібліотеці ВНМУ проходив конкурс на проведення кращого бібліографічного огляду. У конкурсі брали участь усі бібліотечні працівники. Вони ж і оцінювали огляди своїх колег. З цією метою був розроблений лист оцінювання виступу, який був розданий усім членам колективу. Критерії оцінювання оглядів включали: зміст огляду, логічність викладу, зацікавленість користувача, володіння мовою.

Комісія розробила «Положення про конкурс на кращий бібліографічний огляд» та методичні рекомендації «Щоб книга стала ближче: про методику підготовки бібліографічного огляду».

Тематика оглядів була різноманітна: від огляду нових надходжень до тематичних оглядів різних напрямків. Недоліком в оцінювані оглядів стала саме ця розбіжність. Адже підготовити

огляд з медичної тематики значно складніше. ніж огляд нових надходжень або статей із періодичних видань, а оцінювалися вони однаково. Слід відзначити і те, що багато працівників недосконало володіють методикою оцінювання, тому були випадки завищування оцінок. На якість виступів та їх оцінки впливало і використання новітніх технологій.

В колективі визначилися лідери у проведені оглядів. Одним із найцікавіших був огляд про лікарів – лауреатів Нобелівської премії. Його підготувала головний бібліотекар сектору наукової обробки літератури Лазаренко Т.П. Розповідь вона почала з історії створення Нобелівського фонду, про життя Нобеля, його родину. Багато цікавого пізнали слухачі і з розповідей про лауреатів – медиків, які були відзначені з перших днів існування фонду до сьогодення. Це були цікаві розповіді про життя вчених, їх дослідження, відкриття.. .

6
Працівник відділу комплектування Бойко Н.В. підготувала дуже цікавий огляд про традиції українського побуту, розвиток гончарства на Україні, вишивку, розпис писанок та інших промислів. Наталя Володи-мирівна сама володіє техні-кою використання насіння при створенні картин. Під час огляду вона демонст-рувала деякі свої роботи, а також ознайомила з мето-дикою складання українсь-кої ікебани.

Цей огляд викликав захоплення слухачів саме через наочність та практич-ну значимість.


Завжди великою увагою користуються бібліографічні огляди, підготовлені завідувачкою сектору наукової обробки літератури Ліфановою Т.І. Тематика її виступів різноманітна, а на конкурс був представлений огляд про мінералогію. Огляд був цікаво побудований, супроводжувався показом матеріалів з

Інтернету та камінням із власної колекції. Слід відмітити, що з цим оглядом Тетяна Іванівна виступала серед колег

педагогічного університету та торговельно-економічного інституту.

Головний бібліотекар сектору літератури іноземними мовами Мельник М.І. дуже вдало побудувала розповідь про творчість Володимира Івасюка. Доречними були матеріали про нові сторінки з життя В. Івасюка, підібрані з Інтернету, жива музика і голос співака. Все це було представлено у вигляді презентації .


7


Не менш цікавим був огляд про Семена Петлюру, який підготувала завідувачка сектору художньої літератури Кравцова М.І. Сама за фахом учитель історії, вона поєднала нові факти із його життя з відомими за часів радянського періоду. Цікаво, емоційно побудувала свою розповідь, що і було оцінено належним чином. Цей огляд став складовою біобібліографічного видання «Провідник ідей українського народу».

За високим рейтингом оцінок відзначились також огляди «Сучасна медицина світу» (бібліотекар І катего-рії Лозан Л.В.) та «Життя великого науковця» - про І.П. Павлова (бібліотекар ІІ категорії Ребрик А.М.). Вони були за крок до перемоги, але, згідно рейтингу, не отримали відзнаки переможців. Усі переможці конкурсу були нагороджені символічними подарунками.

Головне завдання діяльності сектору художнього абонементу полягає в залученні до читання найбільшої кількості студентської молоді. Сьогодні, в епоху розповсюдження Інтернет – послуг, цифрових носіїв інформації, зацікавити читачів творами світової і української літератури, історією нашої держави – не просте завдання. Тому у секторі у 2009 році запровадили проведення конкурсу на звання кращо-го читача року. Було визна-чено декілька номінацій: «Суперчитач», «Майстер детективу», «Леді любовного роману», «Закоханий в історію» та «Поезія – частинка душі». Протягом року уважно вивчалися формуляри читачів,
8

8

поступово виявлялися претенденти на відзнаку. Напередодні Нового року у секторі було оформлено макет – яскрава ялинка, на якій розміщувалися бутафорні іграшки з назвами номінацій та іменами переможців. Вони нагороджувалися вітальними листівками і невеличкими подарунками

Відзначені були як студенти, так і викладачі університету. Так, у номінації «Суперчитач» першу премію отримала старший викладач кафедри нормальної фізіології Леонтьєва Е.М., «Майстер детективу» - зав. кафедри меди-цини катастроф Матвійчук М.В., «Леді любовного роману» - студентка ІV курсу медичного факультету Бугай Р., «Закоханий в історію» - студент V курсу медичного факультету Серденюк С., «Поезія частинка душі» - студентка VІ курсу медичного факультету Маловічко Т. Церемонію нагородження знімали на фото.

В епоху гуманізації освітнього середовища бібліотека не тільки задовольняє інформаційні потреби читачів, а й сприяє розвитку їх креативності. У своїй діяльності вона спирається на певні ціннісні рівні, які надають впевненості молодим людям жити і працювати в майбутньому інтеграційному світі.

Один із основних напрямків роботи бібліотеки полягає в розкритті художньо-естетичної, національно-народної творчості, сприянні розвитку художньої самодіяльності, творчих об’єднань; формуванню дозвіллєвої культури у студентському середовищі, унікальному молодіжному соціумі зосереджені інтелектуальний і творчий потенціал, енергія і молодече завзяття, безліч інтересів і вподобань студентів, прагнення до самоствердження та самореалізації як особистості.


9


Бібліотека допомагає студентам якнайповніше розкрити творчі здібності, власний талант. З цією метою вона використовує цілий арсенал різних форм і методів просвітницької роботи.

Однією з ефективних форм, яка впродовж кількох років зарекомендувала себе наймасові-шою, є проведення конкурсу читців до Дня рідної мови «Квітни, мово, зірницями слова».

Підготовча робота до проведення конкурсу триває місяць, розробляються умови проведення конкурсу, критерії, за якими будуть оцінюватися конкурсанти, складаються списки учасників. Якщо в попередні роки потрібно було докладати великих зусиль

студентів до участі в конкурсі, то за багато студентський профком, студентський клуб та члени літературно-мистецького об‘єднання «Літературна вежа».

Як показав досвід, конкурс краще проводити у двох номінаціях: читання художнього твору та читання власного твору. Два роки підряд у конкурсі беруть участь студенти гуманітарно-педагогічного коледжу. У 2010 році до нього долучилися студенти аграрного та педагогічного університетів. Це свідчить про те, що конкурс читців переростає у міжвузівський. Аналізуючи впродовж п’яти років кількість учасників конкурсу, можемо бачити, що їх число зростає. І якщо попередні роки це були, переважно, студенти молодших курсів, то тепер у конкурсі беруть участь студенти-старшокурсники.

10
Багато з них, прийшовши на захід як учасники чи глядачі, влились до творчого об’єднання «Літературна вежа», яке діє при бібліотеці впродовж 14 років.

З кожним роком репертуар конкурсантів стає набагато ширшим. Серед найбільш популярних авторів, до творчості яких звертаються студенти, є Ліна Костенко, Тарас Шевченко, Степан Руданський, Леся Українка, Катерина Мотрич та інші. Рівень виконавської майстерності з кожним роком підвищується. Для того, щоб передати характер обраного твору, його героїв та епоху деякі конкурсанти використовують сценічні костюми.

До складу журі обов’язково входять представники кафедри філології, працівники бібліотеки, студентського профкому. Практика показала, що оцінювання по п’ятибальній системі цілком прийнятне. А критерії, за якими оцінюється учасник і його твір, враховують складність твору, його поетичність, змістовність, артистизм, з яким кожен виступаючий представляє себе та обраний ним твір. До уваги береться також і техніка виконання.

На самому початку проведення конкурсів учасники та бажаючі з числа глядачів читали вірші лише українською мовою. Та з кожним роком розмаїття мов ширшає. Багато присутніх на заході студентів виявили бажання продемонструвати красу і милозвучність своєї рідної мови. Таким чином присутні із задоволенням слухали поезію польською, російською, грузинською, арабською та азербайджанською мовами. У фіналі конкурсу до уваги присутніх пропонується вікторина «Чи знаєш ти українську літературу». Слід відмітити, що студенти непогано орієнтуються як в класичній, так і в сучасній літературі.


11


Такі конкурси допомагають студентам самореалізуватися, знайомитися з кращими зразками вітчизняної літератури, вчать спілкуватися з аудиторією, впевнитися у власних творчих здібностях, повірити у себе, а також поспілкуватися з ровесниками–однодумцями.

Таким чином, проведення конкурсів сприяє підвищенню професійної майстерності, стимулює колектив на покращення якості проведення заходів, а також дає можливість кардинального удосконалення бібліотечного сервісу. Сподіваємося, що подібні заходи стануть постійними в практиці роботи нашого колективу і внесуть свій вклад в підвищення статусу бібліотеки серед професорсько-викладацького складу і студентської молоді нашого навчального закладу.


12

Схожі:

Методичне об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів м. Вінниці Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова Наукова бібліотека Серія: «На допомогу бібліотечному фахівцю» iconСтруктура мо бібліотек внз м. Вінниці
Вінницьке методичне об'єднання бібліотек внз включає 7 бібліотек державних вищих навчальних закладів, їх методичним центром є наукова...
Методичне об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів м. Вінниці Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова Наукова бібліотека Серія: «На допомогу бібліотечному фахівцю» iconБібліотека Серія «На допомогу бібліотечному фахівцю»
В. Гулик; відп за вип. Л. І. Шпукал. – Вінниця, 2011. – 20 с. – (Серія «На допомогу бібліотечному фахівцю»)
Методичне об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів м. Вінниці Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова Наукова бібліотека Серія: «На допомогу бібліотечному фахівцю» iconСтруктура мо бібліотек внз м. Вінниці робота з бібліотечними фондами
Внз є постійно-діючим колегіальним, методичним, дорадчим органом, який включає 6 бібліотек державних та 1 комерційного (вфеу) вищих...
Методичне об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів м. Вінниці Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова Наукова бібліотека Серія: «На допомогу бібліотечному фахівцю» iconВінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова
Вища школа в Україні: здобутки та досягнення : бібліографічний покажчик / уклад. Г. М. Старчеус; відп за вип. Л. І. Шпукал. – Вінниця...
Методичне об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів м. Вінниці Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова Наукова бібліотека Серія: «На допомогу бібліотечному фахівцю» iconМіністерство охорони здоров’я України Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова
Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова запрошує Вас взяти участь у роботі ІV міжнародної науково-практичної...
Методичне об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів м. Вінниці Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова Наукова бібліотека Серія: «На допомогу бібліотечному фахівцю» iconМіністерство охорони здоров’я України Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова
Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова запрошує Вас взяти участь у роботі ІV міжнародної науково-практичної...
Методичне об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів м. Вінниці Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова Наукова бібліотека Серія: «На допомогу бібліотечному фахівцю» iconМетодичний центр бібліотек внз м. Вінниці 21018 м. Вінниця, вул. Пирогова, 56 Контактні телефони: (0432) 35-37-97, 35-55-33 факс: 67-01-91 (для бібліотеки)
Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова Методичний центр бібліотек внз м. Вінниці
Методичне об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів м. Вінниці Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова Наукова бібліотека Серія: «На допомогу бібліотечному фахівцю» iconАналіз міжвузівського моніторингу
Внз. Аналіз міжвузівського моніторингу : інформ лист / уклад. І. В. Гулик; відп за вип. Л. І. Шпукал. – Вінниця, 2011. – 12 с. –...
Методичне об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів м. Вінниці Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова Наукова бібліотека Серія: «На допомогу бібліотечному фахівцю» iconПлан роботи Сумського обласного методичного об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів освіти ІІІ-ІV рівнів акредитації на 2012 рік
До складу Сумського обласного Методичного об’єднання входять 5 вузівських бібліотек
Методичне об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів м. Вінниці Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова Наукова бібліотека Серія: «На допомогу бібліотечному фахівцю» iconКорпоративний каталог періодичних видань бібліотек вищих навчальних закладів Чернігівського методичного об
Наукова бібліотека Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи