Збереження бібліотечних фондів : норми І реалії icon

Збереження бібліотечних фондів : норми І реалії
Скачати 96.32 Kb.
НазваЗбереження бібліотечних фондів : норми І реалії
Дата13.09.2012
Розмір96.32 Kb.
ТипДокументи

Збереження бібліотечних фондів : норми і реалії

Основу бібліотеки, найголовнішу її частину складає документний фонд.

Може бути побудовано нову будівлю бібліотеки з новітнім обладнанням, але її престиж буде визначатися, перш за все, складом та якістю її фонду. Особливо ціниться вік фонду. Як правило, в бібліотечних фондах накопичуються скарби колекціонерів, особисті бібліотеки письменників, вчених, громадських діячів. Ось чому питання збереження книжкових зібрань привертали увагу, починаючи з глибокої давнини, коли головне призначення бібліотеки було саме в збереженні накопичених книг.

Фонди бібліотек, як унікальна частина загальнонаціональної культурної спадщини, - найцінніше історичне джерело та інформаційний ресурс.

Бібліотеку вважають найдемократичнішим інститутом, який виконує своє суспільне призначення і безкорисливо дає знання кожному, хто хоче припасти до цього життєдайного джерела. Політика забезпечення і збереження фондів бібліотек ВНЗ визначається як специфікою фондів, так і основними функціями цих бібліотек. Але фонди найстаріших університетських бібліотек нашої держави володіють унікальними колекціями рідкісних та цінних видань, великими обсягами рукописних та архівних матеріалів. Особлива увага приділяється збереженню фонду цінних та рідкісних видань. Протягом століть основною функцією бібліотекаря було збереження фондів, хранителем яких він був. Один із пунктів професійного кодексу бібліотекаря присвячений збереженню духовних цінностей нашого народу, а книга - це є духовна цінність, яку ми повинні зберегти, примножити і передати наступним поколінням. Форми і методи роботи з організації збереження книжкових фондів потребують постійної уваги і розвитку з урахуванням завдань і вимог сучасності.

Кажучи про збереження фонду в бібліотеках, потрібно відмітити, що всі заходи, які проводить бібліотека, націлені на те, щоб фонд її був повноцінно використаний читачами. Але фонд може зазнати шкоди саме від того, кому він призначений або ким він створюється та зберігається. Гарантією збереження фонду з соціальної точки зору є свідоме відношення до бібліотечного документа як користувача, так і бібліотекаря. Гарантією збереження фонду з соціальної точки зору є свідоме ставлення до бібліотечного документа як суспільного надбання, особиста зацікавленість читача у виконанні правил користування бібліотекою, вміння, навики та звичка бережливо поводитись з документами.

Робота зі збереження книжкових фондів включає в себе управління процесом збереження, створення необхідних умов та кропітку роботу кожного працівника бібліотеки.

Як і більшість бібліотек України, бібліотеки ВНЗ протягом останніх років працюють в складних умовах, спрямовуючи зусилля на забезпечення навчального та науково-дослідного процесів, опановуючи інформаційні технології, надаючи нові сервіси споживачам, пробують вирішувати при цьому комплекс завдань з безпеки та збереження фондів.

Протягом останніх років кількість надходжень нових документів в бібліотеках державних ВНЗ катастрофічно скорочується. Проблеми та потреби бібліотек надзвичайно різноманітні і водночас схожі. Більшість бібліотек розміщено у приміщеннях, які не призначені для книгозбереження. Немає систем кондиціонування та фільтрації повітря, приміщення не обладнані приладдям контролю за температурою, вологістю та освітленням.

Протягом майже 100-літнього існування бібліотека ВДПУ завжди приділяла велику увагу питанням збереження фонду. Адже це питання пов’язано з питанням життєдіяльності будь-якої бібліотеки. Збереження фондів у нас забезпечується комплексним підходом до вирішення питань охорони, обліку, правильного розміщення та зберігання. Збереження бібліотечного фонду – це система організаційних, технічних і технологічних заходів, які забезпечують захист документів на всьому його шляху в бібліотеці.

Слід відмітити, що в нашій бібліотеці чітко визначений шлях книги, що значно сприяє кращому збереженню фонду: нові надходження з відділу комплектування та наукової обробки надходять до відділу зберігання фондів і потім передаються до відділів обслуговування під підпис відповідальних осіб. Всі документи, які надходять до бібліотечного фонду, незалежно від їх типу, виду, матеріальних носіїв обліковуються, штемпелюються, проходять технічну обробку. Також ВКЗ веде індикатор на фонди структурних підрозділів. Індикатор дає відомості, в якому фонді і скільки примірників документів є в наявності, коли було здійснено останній переоблік фонду того чи іншого підрозділу, які переміщення фонду відбувались та інші відомості про документи.

Серед заходів, що забезпечують збереження книжкових фондів, особливе місце має переоблік. Перевірка фондів проводиться згідно перспективного плану проведення переобліків, який охоплює десятирічний період (з 2002-2012 рр.). Це дає змогу виявити наявність документів у фонді окремого підрозділу.

Відділ книгозберігання знаходиться в приміщенні не призначеному для зберігання фонду. Умови зберігання фонду відділу вимагають оновлення. Так, наприклад, потрібна спеціальна техніка з контролю за температурою та вологістю повітря та сучасні системи захисту книжкового фонду, які розроблені в Росії і вже давно використовуються в багатьох бібліотеках світу.

Оптимальний режим збереження і безпеки фондів можна забезпечити тільки при виконанні таких умов: підтримка нормативів фізичного і санітарно-гігієнічного стану будівель, інженерних комунікацій, сховищ; розширення їх площ відповідно до збільшення фондів; облаштування бібліотек сучасними комплексами технічних засобів безпеки, постійне удосконалення матеріально-технічної бази бібліотек для забезпечення нормативних режимів збереження документів, їхньої стабілізації і реставрації; забезпечення процесів захисту, збереження і використання бібліотечних фондів достатньою кількістю кваліфікованих кадрів. Все це вимагає, безумовно, постійного бюджетного фінансування і державної підтримки, щоб не застарілими, а сучасними методам и зберігати те багатство, яке ми маємо.

Декілька слів про гігієнічний режим книгосховищ:

1. У приміщеннях бібліотеки необхідно щодня проводити прибирання за допомогою пилососа або вологим способом.

2. У книгосховищі регулярно не рідше 1-2 разів на рік повинно проводитися знепилювання книг і полиць стелажів. Пил видаляється пилососом або вручну вологою, добре віджатою тканиною.

3. Раз на місяць в бібліотеці проводиться санітарний день. Цього дня очищають від пилу освітлювальну апаратуру, стелю, стіни видаляють пил і сміття, що скупчилося біля плінтусів, радіаторів опалення, під стелажами і іншими меблями. Всі ці заходи оберігають фонди від ураження комахами, оскільки скупчення пилу може стати місцем проживання і джерелом харчування для деяких видів шкідників.

4. Приміщення повинні бути відремонтовані, мати щільно закриті вікна та двері, підлогу і стіни без щілин.

5. У книгосховищі не рекомендується стелити шерстяні килимові доріжки.

6. У книгосховищі заборонено тримати квіти.

7. Верхній одяг потрібно залишати в гардеробі. Змінний одяг і взуття слід тримати в спеціально відведених приміщеннях або шафах.

8. Забороняється приносити продукти і особисті речі в приміщення, де зберігаються фонди. Приймати їжу можна тільки в спеціально відведених приміщеннях, не залишати після себе брудний посуд і харчове сміття.

9. Вікна, що відчиняються для провітрювання в теплий період часу повинні бути обладнані захисними сітками.

10. Вживані книги і меблі, що поступають в книгосховище, повинні бути ретельно оглянуті, оскільки частина шкідників вноситься до бібліотек з ураженими книгами та меблями.

11. Не допускати гніздування птахів на будівлі бібліотеки і годування їх у дворі.

12. Не допускати щільну розстановку книг, оскільки це – створює сприятливі умови для жуків-точильників.

13. Забороняється в одному приміщенні зберігати чисті і уражені шкідниками фонди.

14. Зберігання книг в пачках і штабелях тривалий час також створює умови для розведення комах-шкідників.

15. Для гарного збереження необхідне підтримання оптимальних температурних умов. Активний розвиток грибків відбувається при температурі 22-27 С і відносній вологості вище 65%.

16. Життєздатність грибків знижується в добре провітрюваному приміщенні.

17. Фонди необхідно регулярно проглядати, особливо ретельно - книги, підмочені під час аварійних ситуацій. Всі пошкоджені і уражені грибками книги вилучають із загального фонду і передають у відділ реставрації для дезинфекції та ремонту.


^ Дещо про норми.

Максимальне використання фондів бібліотеки можливе тільки в тому випадку, якщо вони правильно організовані, тобто для наданих в них документів створені умови, що забезпечують:

 • легкий доступ до будь-якого з документів;

 • збереження фонду;

 • дотримання санітарно-гігієнічних норм зберігання документів;

 • комфортні умови для бібліотекарів і читачів, що працюють з фондом.

Раціональне використання площ бібліотеки забезпечується трьома основними способами розміщення фонду: горизонтальним (найпоширенішим у вітчизняних бібліотеках), горизонтально-баштовим і змішаним.

Кожен із способів має свої преваги та недоліки. Перевагами горизонтального способу розміщення фонду є:

 • легкість організації відкритого доступу до фондів;

 • зручність при перестановці розділів фонду;

 • можливість виділення місць для індивідуальної роботи читачів (фонокабіни, комп'ютеризовані місця для читачів).

Вертикальне розміщення фонду дозволяє розмістити на невеликій площі
значну кількість примірників, проте експлуатація фонду, при такому розташуванні, без засобів механізації, не така зручна.

Значна кількість навчальної літератури у фондах часто вимагає організації зберігання в закритих підсобних приміщеннях, аналогічної тій, яка використовується в книжкових магазинах, коли на 1 м2 розмішається близько 400 книг.

Розміщення фонду залежить від його об'єму і видового складу документів, а також від площі бібліотеки.

При розміщенні фонду враховуються також швидкість його росту і можливість перенесення частини фонду на електронні носії.

Згідно розрахункам вітчизняних бібліотекознавців, на 1000 документів у фонді, закритому для читачів, потрібно мати від 2,13 до 2,5 м2 площі; 2,13 м2 — при семиполичних стелажах; 2,5 м2 — при шестиполичних стелажах. При нестандартних стелажах або при організації компактного зберігання необхідна під книгосховище площа розраховується з урахуванням такої тестованої одиниці як «метрополка». Загальний розрахунок площі книгосховища включає облік місткості стелажів, площі, займаній ними, і площі проходів між ними.

Вимоги пожежної охорони і поліпшення протипожежного захисту ППБ—101—89 (затверджені 10.05. 89) і гігієна фонду припускають наступне:

 • проходи між стелажами — не менше 75 см;

 • головний прохід між торцями стелажів — не менше 120 см:

 • відстань між стіною і стелажами, паралельними стіні. — не менше 75 см;

 • відстань між стіною і торцем стелажу — не менше 45 см.

Таким чином, площа, необхідна для зберігання 10000 документів на шестиполичних стелажах, складе близько 50 м2. При різному плануванні приміщення на цій площі може розміститися від 30 до 34 стелажів.

Закрите книгосховище повинне мати зручний зв'язок з ЧЗ та абонементами з метою швидкого підняття замовленої літератури.

Площа на одного читача на території абонемента — 1,5 м2. Площа кафедри абонемента і робочого місця бібліотекаря — від 4 до 6 м2.

Площа читального залу розраховується з урахуванням типу робочих столів, розміру проходів між ними, площі, займаної пристінними стелажами і вітринами. Кількість столів (робочих місць читачів) залежить від загального числа читачів в кожній конкретній бібліотеці.

Відстань між одно- і двомісними столами, включаючи місце для стільця, — 75 см. Якщо в ряду за столом три і більш за читачів — норма збільшується до 90 см.

Розривши між торцями столів для переміщення по залу — не менше 60 см.

Ширина проходу уздовж стіни або між рядами столів для основного руху по залі — не менше 105—120 см. На одного читача при устаткуванні читального залу одномісними столами розраховується площа 2,6 м2; при використанні двомісних столів — 2,25 м2; при устаткуванні читального залу багатомісними двосторонніми столами — 1,9 м2.

При організації читальних залів необхідно також враховувати геометричні характеристики приміщень, їх граничну місткість.

Відношення ширини приміщень (глибини від джерел природного освітлення) до їх довжини повинна бути 1:1 або 1:2. Гранична глибина приміщення читального залу від джерела природного світла — 9 м. У середніх учбових закладах не рекомендується організовувати читальні зали більш ніж на 50 стаціонарних читацьких місць.

Площа приміщення бібліотеки для 1 співробітника визначається з розрахунку:

4,5 м2 — на робоче місце на абонементі або в читальному залі;

12 м2 — для розстановки і приймання нових надходжень;

4—6 м2 — для обробки і каталогізації документів.

Кабінет директора бібліотеки повинен бути не менше 12 кв. м.


ЛІТЕРАТУРА:

1. Бондаренко І. Сутність соціального чинника та його вплив на зберігання

бібліотечних фондів // Вісник книжкової палати. - 2003. - №1. - С.24-25.

2. Вергунов В. Проблеми збереження фондів наукових бібліотек //

Бібліотечний вісник. - 2007. - №1. - С.25-31.

3. Григорьева И.И. Информационные технологии и обеспечение сохранности

библиотечных фондов // Научные и технические библиотеки.- 2004. - №7. - С.46-52.

4. Емельянова Н.А. Проблемы сохранности фондов в библиотеках вузов // Мир

библиографии. - 2004. - №4. - С.73-74.

5. Отуньє Дж. Національні програми збереження документів: історія розвитку

// Вісник книжкової палати. - 2003. - №12. - С.44-47.

6. Попик В., Мельник Н. Інноваційні технології збереження інформаційних

ресурсів // Бібліотечний вісник. - 2005. - № 6. - С.32-34.

7. Попова Е. Хранить документы или обслуживать пользователей? //

Библиотека. - 2004. - №5. - С.16-19. 1995. - №7.- С.122-131.
8.  Столяров Ю.Н. Как сохранить библиотечный фонд: Секреты старого книгохраненителя : учеб.-метод. пособ.- 2-е изд., дораб и доп. - М., 2001. - С.74-122.
 9.  Дедюля С.С. Библиотечные фонды. Проблемы формирования и сохранности. Региональный аспект //Научно-технические библиотеки. - 2001. - №4. - С.19-23.
10.  Туров В.М. Зберігання бібілотечних фондів. - Х., 1969. - 93 с.
Схожі:

Збереження бібліотечних фондів : норми І реалії iconОсобливості проведення інвентаризації бібліотечних фондів Тишевич С. С., зав відділу книгозберігання Вінницького національного аграрного університету
Одним із основних заходів зі збереження бібліотечного фонду є його регулярна інвентаризація
Збереження бібліотечних фондів : норми І реалії iconПро проведення інвентаризації бібліотечних фондів
Чернiвцi, вул. I. Франка, 20; тел. (0372) 52-73-36, факс: (0372) 51-14-01, е-mail: cv ipo@ukr net
Збереження бібліотечних фондів : норми І реалії iconКнижечка моя
Грозинецької зош І-ІІІ ступенів та Колінковецького нвк хотинського району був проведений семінар методистів бібліотечних фондів районних...
Збереження бібліотечних фондів : норми І реалії iconВаріанти завдань контрольної роботи №1 Оцінка основних І обігових фондів І амортизаційних відрахувань. Розрахунок собівартості продукції
Розрахувати середньорічну балансову вартість І обсяг товарної продукції. Сумарна вар-тість основних фондів підприємства на початок...
Збереження бібліотечних фондів : норми І реалії icon25 серпня 2011 року на базі Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області було проведено інструктивно-методичну нараду-семінар методистів
Чернівецької області було проведено інструктивно-методичну нараду-семінар методистів бібліотечних фондів та керівників районних (міських)...
Збереження бібліотечних фондів : норми І реалії iconПравова (юридична) норма та інші соціальні норми План
У суспільстві повинні існувати норми, які регулюють функціонування даного суспільства, тобто соціальні норми. Право не є єдиним регулятором...
Збереження бібліотечних фондів : норми І реалії iconПрограма Курсу урбоекологія
Збереження якості довкілля неможливо без збереження природних компонентів міст. Але останнє потребує детального вичення специфіки...
Збереження бібліотечних фондів : норми І реалії iconПоложення про інтелектуальну власність Визначення політик (змісту, форматів тощо)
Забезпечення їхнього архівування та збереження (як фізичного збереження е-публікацій, так І стабільності е-ідентифікаторів)
Збереження бібліотечних фондів : норми І реалії iconЗатверджую Ректор О. Л. Голубенко 2012 р. Пояснювальна записка
Державні доходи. Податки та податкова система. Принципи організації податкової системи та її функції. Види податків. Державний кредит...
Збереження бібліотечних фондів : норми І реалії iconДокументи
1. /норми часу 2012-2013/Додаток 1 подiл на пiдгрупи.doc
2. /норми...

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи