Правове регулювання часу відпочинку заняття 1 Теоретичні запитання icon

Правове регулювання часу відпочинку заняття 1 Теоретичні запитання
Скачати 109.2 Kb.
НазваПравове регулювання часу відпочинку заняття 1 Теоретичні запитання
Дата06.05.2013
Розмір109.2 Kb.
ТипДокументи

Правове регулювання часу відпочинку


ЗАНЯТТЯ 1


Теоретичні запитання

1.Поняття та види часу відпочинку.

2.Правове регулювання перерв, що надаються протягом робочого дня:

2.1. Перерва для відпочинку і харчування: поняття, порядок її надання.

2.2) Перерви для обігріву і відпочинку та перерва для годування дітей: їхня належність до часу відпочинку. Правове регулювання вихідних днів: Поняття вихідних днів, загальний порядок їх встановлення.

3.2. Особливості встановлення вихідних днів на підприємствах, пов'язаних з обслуговуванням населення.

3.3. Особливості встановлення вихідних днів на безперервно діючих підприємствах.

3.4. Порядок залучення працівників до роботи у вихідні дні.

4. Правове регулювання святкових і неробочих днів: поняття, види, порядок залучення працівників до роботи у святкові та неробочі дні.

5.Поняття та гарантії права працівників на відпустку.

6. Щорічна основна відпустка: поняття, види та тривалість.

7. Поняття та види щорічної додаткової відпустки:

7.1. Додаткова відпустка за роботу у шкідливих і важких умовах праці.

7.2. Додаткова відпустка за особливий характер праці.

7.3. Інші додаткові відпустки, передбачені законодавством України.

8. Порядок надання щорічних відпусток:

8.1. Стаж роботи, що дає право на одержання щорічної відпустки,

8.2. Порядок надання щорічних відпусток у перший рік роботи.

8.3. Порядок надання щорічних відпусток у наступні роки роботи.

Запитання для самоконтролю

1. Чи можна вважати безспірним вживання терміну «час відпочинку» до усього часового проміжку, що лежить поза робочим часом?

2. Якщо перерва для відпочинку і харчування становить половину її максимальної тривалості, а робочий день розпочинається о 9 год, то о котрій годині повинна починатися друга половина робочого дня?

3. Перерви для годування дитини це час відпочинку чи робочий час? Обґрунтуйте.

4. Які ж дні відповідно до ст. 73 КЗпП України вважаються неробочими?

5. Чи робота на умовах неповного робочого часу впливає на тривалість відпустки?

6. Чи не виключають статті 47 і 116 КЗпП України правило ч. 2 ст. 81 цього самого Кодексу?

7. Якщо робочий рік працівника розпочався з 17 жовтня, то коли він отримає першу щорічну основну відпустку повної тривалості? Складіть проект наказу на відпустку.


^ Розв'язати задачі


1. Через постійні перебої у постачанні електроенергії директор взуттєвої фабрики видав наказ про перенесення одного вихідного дня з суботи на середу. Працівниця Шеремета не погодилася з рішенням керівника, оскільки вважала, що це порушує її трудові права. Влаштовуючись на роботу, вона погоджувалася працювати з двома вихідними днями (субота і неділя). З перенесенням вихідного дня на інший день вона не згодна. Крім того, Шеремета вважала, що так зменшується фактична тривалість її часу відпочинку. Працівниця звернулася за правовою допомогою до юридичної консультації.

Дайте працівниці обґрунтовану правову консультацію. Чи є за умовами задачі порушення законодавства?


2. За результатами перевірки діяльності театру винесено припис про порушення трудового законодавства. Одним із виявлених порушень було одноосібне встановлення дирекцією театру вихідного дня для усіх працівників у четвер.

Який порядок встановлення вихідних днів на підприємствах, що обслуговують населення? Чи є за умовами задачі порушення закону?


3. Робітник АТ «Електрон» Пилипів згідно з наказом керівника підприємства залучався до роботи у вихідні дні. Керівник запропонував йому взяти відгули у будь-які робочі дні. Пилипів від відгулів відмовився і зажадав за роботу у вихідні дні подвійної оплати. Замість цього керівник видав наказ, за яким надав робітнику додаткові вихідні дні 16, 19 та 20 липня. Останній звернувся до комісії по трудових спорах із заявою про виплату йому подвійної оплати праці за роботу у вихідні дні.

Яке рішення має ухвалити комісія по трудових спорах?


4. Державний інспектор праці, провівши перевірку дотримання трудового законодавства на підприємстві «Гряда», зобов'язав керівника цього підприємства надати працівниці Якименко, матері річної дитини, перерву для годування дитини, а працівнику Калинюку перерву для обігріву, оскільки той працює в неопалювальному приміщенні. Крім того, своїм приписом державний інспектор заборонив залучати жінок, які мають дітей віком до 14 років, до роботи у вихідні дні.

Керівник не погодився з приписом, оскільки вважав, що Якименко і Калинюк не просили надати їм такі перерви. Жінки ж, які мали дітей, самі наполягали на залученні їх до роботи у вихідні дні, про що свідчать подані ними письмові заяви. За роз'ясненням керівник звернувся до юрисконсульта підприємства.

Дайте правовий аналіз наведеної ситуації.


5. 10 січня 2001 р. Глушко влаштувався на роботу електриком. ЗО січня він був звільнений як такий, що не витримав випробування, але через один місяць рішенням суду поновлений на роботі з оплатою за вимушений прогул. З 1 по 15 квітня через травму, яку він отримав, перебуваючи у нетверезому стані, Глушко не працював. Допомога по соціальному страхуванню йому не виплачувалася. 20 травня цього самого року за хуліганство Глушко був засуджений судом до одного року виправних робіт за місцем праці.

Чи має Глушко право на щорічну основну відпустку? Обґрунтуйте відповідь з посиланням на законодавство.


6. У зв'язку зі скороченням обсягу роботи керівництво університету запропонувала друкарці Горощук перейти на роботу з неповним робочим часом. Остання погодилася і продовжила працювати три дні на тиждень. Ознайомившись із наказом про надання їй щорічної відпустки, Горощук виявила, що тривалість її відпустки скоротилася з ЗО календарних днів до 23. Начальник відділу кадрів пояснив друкарці, що після переходу на неповний робочий час вона не має права на додаткову відпустку за ненормований робочий день, як раніше. Горощук звернулася до адвоката за роз'ясненням.

Виступіть у ролі адвоката та дайте мотивовану відповідь.


Нормативний матеріал до теми

1. Конституція України, прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1996.— №30. — Ст. 141.

2. Кодекс законів про працю України від 10 грудня 1971 р. // Відомості Верховної Ради Української РСР. — 1971. — № 50. — Ст. 375.

3. Закон України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1997. — № 2. — Ст. 4.

4. Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1993. — № 52. — Ст. 490.

5. Закон України «Про статус суддів» від 15 грудня 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1993. — № 8. — Ст. 56.

6. Закон України «Про статус народного депутата України» від 17 листопада 1992 р. в редакції Закону України від 22 березня 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. — 2001. — № 42. — Ст. 212.

7. Постанова Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р. № 505/96-ВР // Відомості Верховної Ради України. — 1997. — № 2. — Ст. 5.

8. Положення про помічника-консультанта народного депутата України, затверджене Постановою Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. № 379/95-ВР // Відомості Верховної Ради України. — 1995. — № 37. — Ст. 283.

9. Список виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 травня 2003 р. № 679 // Офіційний вісник України. — 2003. — № 21. — Ст. 917.

10. Список виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 травня 2003 р. № 679 // Офіційний вісник України. — 2003. — № 21. — Ст. 917.

11. Умови, тривалість, порядок надання та оплати творчих відпусток, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 19 січня 1998 р. № 45 // Офіційний вісник України. — 1998. — № 3. — Ст. 105.

12. Порядок, тривалість та умови надання щорічних відпусток працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, де навчальний процес має свої особливості, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 червня 1997 р. № 634 // Офіційний вісник України. — 1997. — № 27. — Ст. 52.

13. Список робіт, професій і посад працівників лісової промисловості та лісового господарства, державних заповідників, національних парків, що мають лісові площі, лісомисливських господарств, постійних лісозаготівельних і лісогосподарських підрозділів інших підприємств, а також лісництв, яким надається щорічна основна відпустка тривалістю 28 календарних днів, за-тверджений постановою Кабінету Міністрів України від 9 червня 1997 р. № 570 // Офіційний вісник України. — 1997. — № 24. — Ст. 78.

14. Порядок застосування Списку робіт, професій і посад працівників лісової промисловості та лісового господарства, державних заповідників, національних парків, що мають лісові площі, лісомисливських господарств, постійних лісозаготівельних і лісогосподарських підрозділів інших підприємств, а також лісництв, яким надається щорічна основна відпустка тривалістю 28 календарних днів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 9 червня 1997 р. № 570 // Офіційний вісник України. — 1997. — № 24. — Ст. 78.

15. Порядок надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. № 346 // Офіційний вісник України. — 1997. — № 16. — Ст. 73.

16. Список сезонних робіт і сезонних галузей, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 1997 р. № 278 // Офіційний вісник України. — 1997. — № 14. — Ст. 18.

17. Постанова Кабінету Міністрів України «Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток» від 27 квітня 1994 р. № 250 // Урядовий кур'єр. — 1994. — № 68.

18. Положення про робочий час і час відпочинку водіїв трамвая і тролейбуса, затверджене наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 6 грудня 2004 р. № 217 // Офіційний вісник України. — 2004. — № 51. — Ст. 3377.

19. Правила визначення робочого часу та часу відпочинку екіпажів повітряних суден цивільної авіації України, затверджені наказом Мінтрансу України від 2 квітня 2002 р. № 219 // Офіційний вісник України. — 2002. — № 17. — Ст. 913.

20. Положення про робочий час і час відпочинку водіїв автотранспортних засобів, затверджене наказом Міністерства транспорту України від 17 січня 2002 р. № 18 // Офіційний вісник України. — 2002. — № 6. — Ст. 254.

21. Порядок застосування Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, затверджений наказом Міністерства праці та соціаль-ної політики України від ЗО січня 1998 р. № 16 // Офіційний вісник України. — 1998. — № 5. — Ст. 191.

22. Порядок застосування Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30 січня 1998 р. № 16 // Офіційний вісник України. — 1998. — №5. — Ст. 191.

23. Типові правила внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій, затверджені Наказом Держкомпраці СРСР і ВЦРПС від 20 липня 1984 р. // Бюллетень Госкомтруда СССР. — 1984. — № 11.

24. Правила об условиях труда грузчиков при погрузочно-разгру-зочньїх работах, утвержденьї НКТ СССР 20 сентября 1931 г. // Известия НКТ СССР. — 1931. — № ЗО.

25. Обязательное постановление НКТ СССР от 11 декабря 1929 г. «Правила о работе на открьітом воздухе в холодное время года» // Известия НКТ СССР. — 1929. — № 51-59.

26. Рекомендації щодо порядку надання працівникам з ненормова-ним робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 жовтня 1997 р. № 7 // Праця і зарплата. — 1997. — № 23.

27. Роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України «Щодо практичного застосування частини першої статті 5 та частини четвертої статті 24 Закону України «Про відпустки» від 12 лютого 1997 р. // Людина і праця. — 1997. — № 2-3.

  1. Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затв. наказом Мінтрансзв’язку України від 7.06.2010 р. № 340.

30.Положення про робочий час і час відпочинку плаваючого складу морського і річкового транспорту України / Затв. наказом Мінінфраструктури України від 29 лютого 2012 р. №135.

31,Правила визначення робочого часу та часу відпочинку екіпажів повітряних суден цивільної авіації України / Затв. наказом Мінтрансу України від 02 квітня 2002 р. № 219.


Література до теми

1. Бурак В. Я. Єдність і диференціація правового регулювання трудових відносин робочого часу, часу відпочинку і заробітної плати на підприємстві: Автореф. дис.... канд. юрид. наук. — К., 1999. — 18с.

2. Венедиктов В. С, Венедиктова В. М. Рабочее время и время от-дьіха по действующему законодательству о труде Украиньї: Учеб. пособие. — Харьков: Ун-т внутр. дел, 1998. — 51 с.

3. Гаращенко Л. Регулювання відпусток в конвенціях МОП та нормативних актах країн Європи // Право України. — 1999. — №10. — С. 90.

4. Гордієнко М. І. Окремі проблеми правового регулювання робочого часу та часу відпочинку // Кодифікація трудового законодавства України: стан і перспективи. — К., 2000. — С. 123-126.

5. Гончарова Г„ Жернаков В., Прилипко С. Спірні питання застосування ст. 26 Закону «Про відпустки» // Право України. — 1999. — № 9. — С. 43.

6. Зубковський В. Компенсація за невикористану відпустку // Право України. — 1999. — № 2. — С. 103.

7. Лобанов О. В. Додаткова відпустка за ненормований робочий день в умовах неповного робочого часу // Податки та бухгалтерський облік. — 2002. — № 73 (527). — С. 20-21.

8. Науково-практичний коментар до законодавства України про працю / Б. С. Стичинський, І. В. Зуб, В. Г. Ротань. — 2-ге вид., допов. та переробл. — К.: А.С.К., 2001. — 1072 с.

9. Полякав Б. Робочий час і час відпочинку у виробничих кооперативах: соціологічно-правові питання // Радянське право. — 1990. — № 10.

10. Хохрякова О. С. Комментарий законодательства об отпусках. — М,1994.

11. Ярхо А. В. Время отдьіха. — М: Профиздат, 1980.

Схожі:

Правове регулювання часу відпочинку заняття 1 Теоретичні запитання iconТема. Правове регулювання часу відпочинку 1 заняття Основні питання
Особливості встановлення вихідних днів на підприємствах, пов’язаних з обслуговуванням населення
Правове регулювання часу відпочинку заняття 1 Теоретичні запитання iconТема практичного заняття №6 правове регулювання робочого часу
Чи можна в установах встановити меншу норму тривалості робочого часу, ніж це передбачено ч. 1 ст. 50 Кзпп україни?
Правове регулювання часу відпочинку заняття 1 Теоретичні запитання iconТема практичного заняття №6 правове регулювання робочого часу
Чи можна в установах встановити меншу норму тривалості робочого часу, ніж це передбачено ч. 1 ст. 50 Кзпп україни?
Правове регулювання часу відпочинку заняття 1 Теоретичні запитання iconЛекція №9 Час відпочинку. Поняття та види часу
Оскільки законодавець протиставляє час відпочинку робочому часу, то тим самим весь час особи, що знаходиться в трудових відносинах,...
Правове регулювання часу відпочинку заняття 1 Теоретичні запитання iconПравове регулювання робочого часу Поняття робочого часу та його види за трудовим законодавством
Трудове законодавство не містить визначення поняття робочого часу, його визначено у науковій літературі
Правове регулювання часу відпочинку заняття 1 Теоретичні запитання iconТеоретичні проблеми господарського договірного права
Анохіна Інесса Олександрівна Правове регулювання діяльності суб'єктів природних монополій 12. 00. 04 к 05
Правове регулювання часу відпочинку заняття 1 Теоретичні запитання iconЗаняття 2 Теоретичні запитання
...
Правове регулювання часу відпочинку заняття 1 Теоретичні запитання iconВ. Л. Стрепко локально-правове регулюваннятрудових відносин
Тема Теоретичні основи локально-правового регулювання трудових відносин в Україні (4 год.)
Правове регулювання часу відпочинку заняття 1 Теоретичні запитання iconТема Правове регулювання робочого часу
Карпенко попросила пояснити, чи правильно у відділі кадрів у трудову книжку було зроблено запис про роботу з неповним робочим часом...
Правове регулювання часу відпочинку заняття 1 Теоретичні запитання icon21. 05. 2013р на парі з екологічного права буде продовжено розгляд практичного заняття на тему «Правове регулювання екологічної мережі». Кафедра трудового, екологічного та аграрного права

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи