Тема трудова дисципліна та дисциплінарна відповідальність основні питання icon

Тема трудова дисципліна та дисциплінарна відповідальність основні питання
Скачати 159.4 Kb.
НазваТема трудова дисципліна та дисциплінарна відповідальність основні питання
Дата10.05.2013
Розмір159.4 Kb.
ТипДокументи

ТЕМА 9. ТРУДОВА ДИСЦИПЛІНА та ДИСЦИПЛІНАРНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

1. Основні питання


 1. Поняття трудової дисципліни. Трудова дисципліна як принцип трудового права, як елемент трудових відносин, як інститут трудового права, як фактична поведінка учасників трудових правовідносин.

 2. Правові засоби та методи забезпечення трудової дисципліни.

 3. Внутрішній трудовий розпорядок та його правове регулювання.

 4. Система заходів заохочення працівників як засіб забезпечення трудової дисципліни.

 5. Дисциплінарна відповідальність за трудовим правом: поняття, підстава та види.

 6. Загальна дисциплінарна відповідальність працівників. Правова регламентація, дисциплінарні стягнення та порядок їх застосування.

 7. Спеціальна дисциплінарна відповідальність окремих категорій працівників.

 8. Правова природа та значення додаткових заходів впливу щодо працівників, які порушують трудову дисципліну.
^

2. Питання для самоконтролю і перевірки


 1. Подумайте над термінами “трудова дисципліна” і “дисципліна праці”. Чи тотожні ці поняття? Чи правильно, на Вашу думку, для назви глави 10 КЗпП України законодавець обрав перший, а не другий варіант?

 2. Назвіть, які нові методи забезпечення трудової дисципліни з’явились за умов ринкових перетворень в суспільстві?

 3. Якщо “трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовим колективом на основі типових правил” (ст. 142 КЗпП України), то чи є потреба існування галузевих правил внутрішнього трудового розпорядку?

 4. Чи можна факт затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку зборами трудового колективу вважати порушенням права роботодавця встановлювати умови праці найманих працівників?

 5. Яка відрізняються між собою “заходи дисциплінарного впливу” і “заходи дисциплінарного стягнення”?

 6. Чи правильно вважають, що трудову дисципліну можна порушувати і при цьому не нести дисциплінарної відповідальності?

 7. Чи може декан юридичного факультету оголосити “догану” студенту 3-го курсу? А лаборанту кафедри?

 8. Чим пояснити, що звільнення за пунктами 2 і 3 ст. 41 КЗпП України не можна застосувати в порядку п.2 ст. 147 КЗпП України?

 9. Працівник А. 26.04.2002 р. здійснив прогул. Доповідна про цей випадок поступила керівнику 30.04.2002 р. Від письмового пояснення А. відмовився 03.05.2002 р. З 10.05.2002 р. по 17.05.2002 р. А. хворів. Вкажіть останній термін, коли до нього можна застосувати дисциплінарне стягнення.

 10. Напишіть проект наказу (розпорядження) про притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності.

 11. Чи підлягають державні службовці спеціальній дисциплінарній відповідальності?

 12. Проаналізуйте, чи всі працівники, щодо яких діють статути та положення про дисципліну, насправді є суб’єктами спеціальної дисциплінарної відповідальності.
^

3. Вирішити задачі


1. Начальник цеху автомобільного заводу (м. Луцьк) оголосив сувору догану чотирьом слюсарям за те, що вони не відвідують організованих для робітників курсів підвищення кваліфікації та погано вивчають рекомендований матеріал. Обов’язковість навчання начальник цеху мотивував тим, що цех отримує нове устаткування, а робітники з ним мало знайомі. В КТС, куди звернулися працівники із заявою про зняття дисциплінарних стягнень, з’ясувалося, що цех, де вони працюють зараз, закрито на ремонт і більшість робітників, у т.ч. і вони перебувають у відпустках без збереження заробітної плати. На засіданні КТС скаржники заявили, що оскільки ніхто з ними не узгоджував необхідність навчання на курсах, а матеріал, який там подають, для них знайомий і, враховуючи, що за відвідування курсів їм не платять, працівники просили зняти дисциплінарні стягнення і зобов’язати начальника цеху вибачитися перед ними.

Яке рішення має ухвалити КТС?


2. Працівника райспоживспілки Андрущака 19 травня 2002 р. було звільнено з роботи за п. 3 ст. 40 КЗпП України з формулюванням запису у трудовій книжці “за неналежне ставлення до своїх службових обов’язків”.

Розглядаючи справу за позовом Андрущака, суд встановив, що за період роботи позивача у райспоживспілці до нього тричі застосовувались дисциплінарні стягнення: 7 травня 2000 р. оголошено сувору догану; 19 листопада 2001 р. переведений на нижче оплачувану посаду без зазначення строку переведення; 29 березня 2002 р – суворо попереджений. Кінцевою причиною, що стала підставою для звільнення Андрущака 19 травня була відмова останнього відвезти голову райспоживспілки на нараду до Львова, службова машина, якого в останній момент поламалася, а власна машина Андрущака знаходилась на подвір’ї райспоживспілки. У суді з’ясувалося, що членом профспілки він не був, а за використання власного автомобіля у службових цілях отримував щомісячну компенсацію.

Напишіть проект рішення суду по цій справі.


3. Генеральний директор автобази звернувся 15.03.2003 р. з поданням до профкому дати згоду на звільнення за п. 8 ст. 40 КЗпП України водія Павліва за крадіжку з гаражу автобази однотумбового письмового стола.

На засіданні профкому з’ясувалося, що 18.02.2003 р. Павлів взяв стіл з дозволу старшого механіка Мозіля та інженера Лося. Зникнення стола було виявлено після того, як начальник гаража Коваль повернувся 03.03.2003 р. з відпустки. Оскільки Павлів повернув стіл, а до справи було долучено висновок медичної служби гаража про те, що саме 18.02.2003 р. Павлів з’явився на роботу у нетверезому стані профком більшістю в один голос дав згоду на звільнення його за п. 7 ст. 40 КЗпП України.

Генеральний директор автобази наказом від 20.03.2003 р. звільнив Павліва за появу на роботі у нетверезому стані, а Мозілю та Лосю оголосив догани за сприяння у крадіжці державного майна. Начальника гаража Коваля було суворо попереджено і позбавлено грошової надбавки за високі досягнення в праці “через слабку виховну роботу в колективі”.

Дайте правовий аналіз наведеної справи.


4. Вчитель методист Гулак 18 вересня під час футбольного матчу перебував на трибуні місцевого стадіону і при кожній невдалій атаці улюбленої команди привселюдно лаявся нецензурними словами. Про цей факт стало відомо дирекції школи, де він працював, і 25 вересня йому було оголошено догану “за аморальну поведінку у громадському місці”.

Вважаючи, що з ним повелися незаконно Гулак 30 вересня написав скаргу до голови районного відділу освіти і просив зняти догану оскільки трудової дисципліни він не порушував.

У результаті тривалої перевірки фактів за скаргою Гулака з’ясувалося , що останній неодноразово з’являвся до школи у нетверезому стані, з сім’єю своєю не проживає, сплачує аліменти на двох дітей, нерідко пристає до старшокласниць із залицяннями і т.п. Все це підтверджувалося поясненнями учнів, вчителів школи та деякими документами.

Після того, як Гулак відмовився дати письмове пояснення щодо зібраних матеріалів голова райвно 4 листопада видав наказ про звільнення його з роботи “за систематичне вчинення аморальних проступків у побуті і на роботі, які несумісні з виховною роботою згідно п.3 ст.41 КЗпП України.

Проаналізуйте наведену ситуацію та спробуйте розібратися в строках і правильності застосування заходів.


5. Через сильні снігопади 4-7 листопада 1995 р., значної шкоди було завдано міській комунальній системі та транспортним комунікаціям.

У зв’язку з цим міський голова м. Львова підписав розпорядження “Про незадовільну роботу служб міського господарства та районних адміністрацій”, яким було суворо попереджено та позбавлено премій за листопад заступника голови міської ради та голову виконкому. Оголошено догани головам Залізничної та Шевченківської районних адміністрацій.

Цим же розпорядженням міський голова зобов’язав фінансово-бухгалтерські служби вирахувати до 50% посадових окладів працівників, які винні у незадовільній роботі з прибирання снігу. Кошти, які було вилучено, повинні скеровуватися на покриття збитки лікувальних установ та жителів міста, які отримали травми під час снігопаду. (див. “Високий замок” від 14 листопада 1995 р. № 153(587)?

Дайте правовий аналіз наведеної в газеті ситуації.


^

НОРМАТИВНИЙ МАТЕРІАЛ:


 1. Конституція України, прийнята Верховною Радою України 28.06.1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 30. – Ст. 141.

 2. Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р. // Відомості Верховної Ради Української РСР. – 1971. – № 50. – Ст. 375.

 3. Закон України “Про кваліфікаційні комісії, кваліфікаційну атестацію і дисциплінарну відповідальність суддів судів України” від 02.02.1994р. // Відомості Верховної Ради України. – 1994. – №22. – Ст.140.

 4. Закон України “Про статус суддів” від 15.12.1992р. // Відомості Верховної Ради України. – 1993. – №8. – Ст.57

 5. Закон України “Про прокуратуру” від 5.11.1991р. // Відомості Верховної Ради України. – 1991. – №53. – Ст.793.

 6. Закон України “Про державну службу”. від 16.12.1993р. // Відомості Верховної Ради України. – 1993. – №52.

 7. Дисциплінарний статут прокуратури України, затв. Постановою Верховної Ради України від 06.11.1991р. // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – №4. – Ст.15.

 8. Положення про дисципліну працівників гірничих підприємств, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002р. № 294.

 9. Статут про дисципліну працівників зв’язку, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996р. // ЗП України. – 1996. – №15.

 10. Положення про дисципліну працівників залізничного транспорту, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1993р. // ЗП Уряду України. – 1993. – №4-5. – Ст.71.

 11. Типові правила внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій, затв. Наказом Держкомпраці СРСР і ВЦРПС від 20.07.1984 р. // Бюлетень Госкомтруда СССР. – 1984. – №11.

 12. Постанова Пленуму Верховного Суду “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя” від 01.11.1996 р. № 9 // Законодавство України про працю. – Львів, 2001. – С.348–349.

 13. Постанова Пленуму Верховного Суду України “Про практику розгляду судами трудових спорів” від 06.11.1992р. № 9 // Законодавство України про працю. – Львів, 2001. – С.338-355.

ЛІТЕРАТУРА:


 1. Бару М., Гончарова Г. Перебудова і деякі питання трудового права // Радянське право. – 1988. – №2.

 2. Биля І., Подкопаєв С. Законодавче регулювання дисциплінарної відповідальності суддів (з точки зору законодавчої техніки) // Право України. – 2001. – № 10. – С.40.

 3. Бущенко П., Венедиктов В. Поняття “систематичне порушення трудових обов’язків”: розбіжності у теорії та практиці // Радянське право. – 1990. – №9.

 4. Венедиктов В. Проблеми відповідальності у трудовому праві: Автореф. дис. ... докт. юрид. наук. – К., 1999.

 5. Венедиктов В. Юридична відповідальність в науці і практиці трудового права // Право України. – 1992. – №12. – С.82.

 6. Поляков Б. Трудовая дисциплина в кооперативах // Хозяйство и право. – 1991. – №8.

 7. Симорот З.К., Мацюк А.Р., Монастырский Е.А., Данченко Н.И. Применение законодательства, регулирующего дисциплину труда рабочих и служащих. – К, 1980.

 8. Стичинський Б.С., Зуб І.В., Ротань В.Г. Науково-практичний коментар до законодавства України про працю. – К: А.С.К., 2000.

 9. Сыроватская Л.А. Ответственность за нарушение трудового законодательства. – М, 1990.

 10. Трудове право України: Навчальний посібник / За ред. П.Д.Пилипенка. – К.: ІнЮре, 2003.^

ТЕМА 10. МАТЕРІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ

Основні питання:


 1. Поняття матеріальної відповідальності за трудовим правом.

 2. Підстави і умови матеріальної відповідальності працівників та ї ї види.

 3. Загальна характеристика обмеженої матеріальної відповідальності.

 4. Повна матеріальна відповідальність працівників: індивідуальна і колективна.

 5. Кратна (підвищена) матеріальна відповідальність.

 6. Визначення розміру збитків та порядок покриття завданої шкоди.

 7. Матеріальна відповідальність роботодавця за шкоду, завдану працівнику.
^

2. Питання для самоконтролю і перевірки.


 1. Вкажіть відмінності матеріальної відповідальності за трудовим правом та майнової відповідальності за цивільним правом?

 2. Що слід розуміти під нормальним виробничо-господарським ризиком?

 3. Які обставини виключають матеріальну відповідальність за трудовим правом?

 4. Уважно проаналізуйте ст.130 КЗпП України. Як вона узгоджується з загальнотеоретичними положеннями про правопорушення як підставу юридичної відповідальності?

 5. Спробуйте обґрунтувати доцільність існування ст.133 КЗпП України.

 6. Чи можна вважати обґрунтованим різне ставлення законодавця до майна працівника і роботодавця? Які перспективи у санкції “не більше середнього місячного заробітку”?

 7. Чи не вийшов Пленум Верховного Суду України за межі своїх повноважень у роз’ясненні від 29 грудня 1992 р. (див. п.18) Постанови №14?

 8. Чи можна вважати, що при колективній матеріальній відповідальності допускається відповідальність без вини?

 9. Проаналізуйте два варіанти добровільного покриття шкоди працівником (ст. 130, ч. 5): а) працівник зобов’язаний відшкодувати шкоду в розмірі “середнього місячного заробітку”, а покрив її повністю рівноцінним майном; б) він зобов’язаний відшкодувати шкоду у підвищеному (кратному) розмірі, а покрив її повністю рівноцінним майном. Яка ваша думка?

 10. У яких випадках вимоги ст.138 КЗпП України (презумпція невинуватості) не застосовується в разі притягнення працівників до матеріальної відповідальності?

 11. А яка презумпція діє у сфері відповідальності роботодавця за шкоду, завдану працівникові у зв’язку з виконанням ним трудових обов’язків?

 12. Що слід розуміти під моральною шкодою, які умови її відшкодування? Як Ви гадаєте, чи може право визначати порядок відшкодування моральної шкоди?
^

3. Вирішити задачі.


1. Під час робочої зміни токар п’ятого розряду Гонтар – член бригади, через необережність зламав токарний верстат з програмним управлінням. Верстат простояв 3 дні у зв’язку з ремонтом. За ремонтні роботи ремонтникам було виплачено 160 грн., а вартість заміненої деталі становила 280 грн. простій верстата обійшовся в 600 грн. збитків. Усі названі суми були стягнуті із заробітної плати членів бригади.

Рада бригади поставила питання про притягнення Гонтара до матеріальної відповідальності та відшкодування збитків у повному розмірі. Середній заробіток Гонтара становить 260 грн.

Гонтар проти стягнення у повному розмірі завдання збитків заперечував, обґрунтовуючи тим, що він заподіяв шкоду через необережність. Крім того, він вважав, що середній заробіток його дещо менший, оскільки до нього не може сумуватися доплата за суміщення професії фрезерувальника і надбавка за високу професійну майстерність 25%.

Вирішіть справу.


2. Більше 60-ти студентів одного з факультетів університету після повернення з літніх канікул не отримали стипендії за літо. Звернувшись з колективною заявою до декана факультету, вони з’ясували, що за ними рахується заборгованість по курсових роботах, а, отже, згідно правил виплата стипендії затримується до ліквідації заборгованості. В результаті проведеної перевірки було встановлено, що деякі викладачі після захисту курсових робіт зробили записи у залікові книжки студентів, але не внесли відповідні дані до іспитових відомостей.

У зв’язку з виплатою вказаним студентам стипендій на загальну суму 900 грн. ректор університету своїм розпорядженням зобов’язав бухгалтерію утримати з винних у невиплаті стипендії викладачів всю суму завданих університету збитків.

Один з викладачів, якому за розпорядженням випадало сплатити 640 грн., звернувся з заявою в КТС, де просив зменшити суму, оскільки середній його заробіток становить всього 500 грн. на місяць.

Вирішіть справу.


3. Водій міжрайбази Костюк віз у машині райспоживспілки тканини. В дорозі його машина потрапила в аварію, внаслідок якої водій отримав травму і на машині швидкої допомоги був доставлений до лікарні.

Автоінспекцією встановлено, що причиною аварії став незаконний обгін машини Костюка автофургоном. Машина з тканинами була доставлена до магазину, де встановлено недостачу одного рулону шерсті. База пред’явила позов до Костюка про відшкодування вартості рулону шерсті, зазначивши, що з Костюком було укладено договір про повну матеріальну відповідальність.

Чи підлягає позов бази задоволенню?


4. Водій ТзОВ “Веселка” Кунтій самовільно, без дозволу керівництва, використав автомобіль у власних інтересах для перевезення особистого майна. Під час цього рейсу Кунтій намагався проїхати по дорозі, на якій проводилися ремонтні роботи, внаслідок чого автомобіль перекинувся, був поламаний і простояв на ремонті 7 днів.

Директор ТзОВ стягнув з заробітної плати Кунтія вартість ремонтних робіт, пошкодження деталей, пального, мастильних матеріалів. Внаслідок цього загальна сума стягнення становила 860 грн. Середня заробітна плата Кунтія 380 грн.

Кунтій проти стягнення заперечував і звернувся до юрисконсульта ТзОВ за роз’ясненням про правомірність дій директора.

Виступіть у ролі юрисконсульта.


5. Байдюк, виконуючи обов’язки майстра з виготовлення пам’ятників у Білозерському райпобуткомбінаті Херсонської області, приймав замовлення від населення і привласнив отримані від замовників гроші на загальну суму 2690 грн., заподіявши шкоду 23 громадянам. Справа розглядалася у Херсонському місцевому суді.

Вирішіть дану справу і поясніть порядок відшкодування заподіяної Байдюком шкоди. Норми якого законодавства тут потрібно застосувати?


6. У січні 1998 року Тойкутське сільське споживче товариство пред’явило в суді позов до Корінь та Марчук про стягнення 980 грн. У позовній заяві зазначалось, що в магазині села, де працювали відповідачки (перша на посаді завідуючої, а друга – продавцем), допущено псування продовольчих товарів.

З пояснень відповідачок та показів свідків видно, що станом на 8 вересня 1997 р. у магазині виявлено псування продуктів на суму 160 грн. У цей же день керівництво ССТ усунуло відповідачок від роботи і закрило магазин. Протягом 40 днів у магазині постійно ніхто не працював, внаслідок чого через певний час було виявлено зіпсованого товару на суму 1450 грн. Рішенням правління ССТ збитки в сумі 470 грн. були віднесені за рахунок господарської діяльності, і ця сума була списана. На суму 980 грн. пред’явлено позов до відповідачок. Крім того суд встановив, що Марчук прийшла працювати в магазин після закінчення училища продавців і 18 років їй виповнилося лише в грудні 1997 р. З самого початку своєї роботи, з 5 серпня 1997 р. вона неодноразово заявляла завідуючій про те, що морожена риба зіпсована і продавати її не можна. Однак остання на це не реагувала. Вартість мороженої риби в сумі завданих збитків становила за актом 90 грн.

Як повинен вирішити справу суд?

^

НОРМАТИВНИЙ МАТЕРІАЛ:


 1. Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р. // Відомості Верховної Ради Української РСР. – 1971. – № 50. – Ст. 375.

 2. Закон України “Про визначення розміру збитків, завданих підприємству, установі, організації розкраданням, знищенням (псуванням), недостачею або втратою дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та валютних цінностей” від 06.06.1995р. // Відомості Верховної Ради України. – 1995 р. – №22. – Ст.173.

 3. Порядок визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996р. № 116 // ЗП Уряду України. – 1996. – №6. – Ст.192.

 4. Перелік робіт, при виконанні яких може запроваджуватися колективна (бригадна) матеріальна відповідальність, затв. наказом Мінпраці України від 12.05.96р. № 43. // Юридична практика. – 1996. – № 28.

 5. Типовий договір про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність, затв. наказом Мінпраці України від 12.05.96р. №43. // Юридична практика. – 1996. – № 28.

 6. Інструкція про порядок реєстрації виданих, повернутих і використаних довіреностей на одержання цінностей, затв. наказом Мінфіну України від 16 травня 1996р. № 99. // Юридична практика. – 1996. – № 28.

 7. Перечень должностей и работ, замещаемых или выполняемых работниками, с которыми предприятием, учреждением, организацией могут заключаться письменные договоры о полной материальной ответственности за необеспечение сохранности ценностей, переданных или для хранения, обработки, продажи (отпуска), перевозки или применения в процессе производства зат. Постановлением Государственого Комитета Совета Министров СССР по труде и социальным вопросам и секретариата Всесоюзного Центра Совета Профессиональных Союзов от 28 декабря 1977 р. №447/24.

 8. Типовый договор о полной индивидуальной материальной ответвенности, затв. постановлением Государственного Комитета Совета Министров СССР по труду и социальным вопросам и секретариата ВЦСПС от 18 декабря 1977 №447/24.

 9. Роз’яснення Міністерства праці України “Обчислення середньомісячної заробітної плати для визначення розміру відшкодування шкоди” від 09.12.1996р. // Людина і праця. – 1997. – №2.

 10. Постанова Пленуму Верховного Суду України “Про судову практику в справах про відшкодування школи, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками” від 29.12.1992р. № 14 // Законодавство України про працю. – Львів, 2001. – С.349-355.

 11. Постанова Пленуму Верховного Суду України “ Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди” від 31.03.1995р. // Збірник постанов Пленуму Верховного Суду України. – 1995. – Ч.1.

ЛІТЕРАТУРА:


 1. Васильєв С. Співучасть у справах про відшкодування шкоди, заподіяної при виконанні трудових обов’язків // Право України. – 1996. – №4.

 2. Венедиктов В.С. Теоретические проблемы юридической ответственности в трудовом праве. – Харьков: Консум, 1996.

 3. Давиденко Г., Решетник О. Поліпшувати вирішення справ про матеріальну відповідальність, пов’язану з порушенням обов’язків за трудовим договором // Радянське право. – 1986. – №10.

 4. Кривобок В., Сульженко Т. Своєчасно вживати заходів до відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної злочином // Право України. – 1996. – №12.

 5. Невалінний М. Критерії визначення моральної шкоди у зв’язку з трудовим каліцтвом, або іншим ушкодженням здоров’я // Право України. – 1996. – №4

 6. Нікітченко В. Цивільно-правова і матеріальна відповідальність за радянським законодавством // Радянське право. – 1990. – №11.

 7. Пискарев И.К., Шеломов Б.И. Положение о материальной ответственности рабочих и служащих за ущерб, причиненный предприятию: Комментарий. – М. 1988.

 8. Ставиский П.Р. Материальная ответственность предприятия в трудовых отношениях. – К. 1987.

 9. Стичинський Б.С., Зуб І.В., Ротань В.Г. Науково-практичний коментар до законодавства України про працю. – К: А.С.К., 2000.

 10. Хуторян Н.М. Теоретичні проблеми матеріальної відповідальності сторін трудових правовідносин. – К., 2002. – 264 с.

 11. Хуторян Н. Матеріальна відповідальність власника перед працівником // Право України. – 1993. – №3.

 12. Хуторян Н. Проблеми матеріальної відповідальності сторін трудового договору // в кн.: Удосконалення трудового законодавства в умовах ринку / під ред. Н.М.Хуторян. – К: ІнЮре, 1999.

 13. Чеберяк П. Застосування судами законодавства про матеріальну відповідальність // Радянське право. – 1990. – №3.

 14. Чернадчук В. До питання про поняття моральної шкоди // Право України. – 2001. – № 2. – С.105-107.

 15. Чернадчук В. Право на відшкодування моральної шкоди: деякі аспекти // Право України. – 2000. – № 3. – С.106.

 16. Яковлєв В. Договір про повну матеріальну відповідальність – юридична підстава матеріальної відповідальності працівників // Право України. – 2001. – № 12. – С.87.

Схожі:

Тема трудова дисципліна та дисциплінарна відповідальність основні питання icon```трудова дисципліна дисциплінарна відповідальність
Трудове правопорушення – як підстава юридичної відповідальності у трудовому праві
Тема трудова дисципліна та дисциплінарна відповідальність основні питання icon1 заняття Основні питання
Повна матеріальна відповідальність у випадках укладення договору про повну матеріальну відповідальність між працівником І підприємством,...
Тема трудова дисципліна та дисциплінарна відповідальність основні питання iconБуковинський державний медичний університет кафедра гігієни та екології «затверджено»
Тема: «Трудова дисципліна. Внутрішній розпорядок. Заходи адміністративної та дисциплінарної відповідальності за порушення трудової...
Тема трудова дисципліна та дисциплінарна відповідальність основні питання iconМетодичні вказівки до практичних занять Теоретичні запитання
Спеціальна дисциплінарна відповідальність державних службовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування
Тема трудова дисципліна та дисциплінарна відповідальність основні питання iconТема Міжнародна трудова міграція Блок І. Теоретичні питання
Позитивні на негативні наслідки для економіки країни, наприклад України, від міграції робочої сили
Тема трудова дисципліна та дисциплінарна відповідальність основні питання iconКонтрольні питання з дисципліни «Юридична відповідальність»
Цивільно-правова відповідальність за правопорушення у сфері доступу до інформації
Тема трудова дисципліна та дисциплінарна відповідальність основні питання iconЛекція №11 дисциплінарна відповідальність працівників правове регулювання внутрішнього трудового розпорядку
Внутрішній трудовий розпорядок — це додержання працівником у процесі виконання трудових функцій визначеного нормами трудового права...
Тема трудова дисципліна та дисциплінарна відповідальність основні питання icon"Затверджую" проректор з навчальної роботи проф. Гумінський Ю. Й
Предмет і задачі професійної патології. Особливості діагностики професійного захворювання. Лікарсько-трудова експертиза при професійних...
Тема трудова дисципліна та дисциплінарна відповідальність основні питання iconТема Світовий ринок праці. Тема Міжнародна трудова міграція
Світовий ринок праці: поняття, фактори впливу на виникнення та розвиток, сегменти
Тема трудова дисципліна та дисциплінарна відповідальність основні питання icon1. загальні положення
У львівському Національному університеті імені Івана Франка (далі Університет) трудова дисципліна ґрунтується на свідомому І сумлінному...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи