Внутрішньогоспітальна пневмонія актуальність теми icon

Внутрішньогоспітальна пневмонія актуальність теми
Скачати 120.95 Kb.
НазваВнутрішньогоспітальна пневмонія актуальність теми
Дата27.09.2014
Розмір120.95 Kb.
ТипМетодичні вказівки


Методичні вказівки для самостійної роботи лікарів – інтернів терапевтів за темою:
ВНУТРІШНЬОГОСПІТАЛЬНА ПНЕВМОНІЯ

Актуальність теми

Внутрішньогоспітальна пневмонія - залишається найважливішою проблемою сучасних багатопрофільних стаціонарів. Внутрішньогоспітальна пневмонія є другою по частоті серед всіх внутрішньогоспітальних (нозокоміальних) інфекцій (13-18%), а у відділеннях реанімації і інтенсивної терапії (ОРІТ) найчастішою нозокоміальною інфекцією (>45%). Згідно більшості досліджень, частота внутрішньогоспітальної пневмонії складає 0,5-1% від загального числа госпіталізованих пацієнтів і 15-25% від тих, що знаходяться в ОРІТ. Особлива категорія внутрішньогоспітальна пневмонія у пацієнтів, що знаходяться на ІВЛ (так звана вентілятор-ассоциірованная пневмонія - ВАП), розвивається у 9-27% від загального числа пацієнтів з інтубацією трахеї.

Актуальність проблеми внутрішньогоспітальної пневмонії полягає і у тому, що вона характеризується високою летальністю, яка може досягати 30-70%. Проте такі високі показники можуть бути обумовлені наявністю у великого числа пацієнтів з внутрішньогоспітальною пневмонією важких супутніх захворювань, при цьому визначити так звану атрибутивну летальність, тобто безпосередньо пов'язану з внутрішньогоспітальною пневмонією, буває дуже складне. Проте згідно наявним даним вона серед пацієнтів з внутрішньогоспітальною пневмонією складає від 10 до 50%.

Принципово важливо, що адекватна початкова антибактеріальна терапія дозволяє як мінімум в 2-2,5 рази понизити кількість летальних результатів при внутрішньогоспітальній пневмонії. У свою чергу, неадекватне емпіричне призначення антимікробних препаратів є достовірно встановленим незалежним чинником ризику розвитку летального результату. Ведення пацієнтів з внутрішньогоспітальною пневмонією супроводжується великими економічними витратами, тому своєчасна адекватна антибактеріальна пневмонія приводить не тільки до зниження летальності, але і до підвищення економічної ефективності лікування.
^ Загальна мета – уміти діагностувати внутрішньогоспітальну пневмонію, вирішити питання тактики і призначити відповідне лікування.

^ Конкретні цілі

Вихідний рівень знань - умінь

Уміти:

1.Виділити основні синдроми внутрішньогоспітальної пневмонії, на підставі даних скарг, анамнезу, фізикального, інструментальних і лабораторних методів дослідження

1.Збирати й оцінювати скарги, анамнез, робити фізикальне обстеження пульмонологичних хворих, визначати необхідний обсяг і послідовність лабораторних і інструментальних методів дослідження, інтерпретувати їхні результати (кафедра госпітальної терапії)

2. Скласти схему діагностичного пошуку і поставити попередній діагноз.

2.Розпізнавати синдроми в пульмонології (кафедра госпітальної терапії)

3. Провести диференціальну діагностику за допомогою діагностичних алгоритмів (Додаток 3) і сформулювати остаточний діагноз
4.Обґрунтувати і скласти план лікування хворого з внутрішньогоспітальною пневмонією, визначити міри профілактики захворювання, визначити прогноз.

3.Застосовувати групи лікарських засобів етіологичної, патогенетичної і симптоматичної терапії в пульмонології: (кафедра госпітальної терапії і фармакології)


^ ЗАДАЧІ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ВИХІДНОГО РІВНЯ

Для того, щоб Ви могли усвідомити, чи відповідає вихідний рівень ваших знань і умінь необхідному, пропонується виконати ряд завдань. Правильність рішення завдання 1 перевірте по еталону відповідей, приведеному нижче, інші вирішите самостійно.

Завдання №1

Хворий В., 54 років, будівельник, скаржиться терапевту на кашель протягом дня із невеликою кількістю гнійного мокротиння з прожилками крові, підвищення температури до 37,2о, задуху при фізичному навантаженні відзначає 3 роки. Об'єктивно: стан тяжкий. ЧД 36 за хв., ціаноз губ, акроціаноз, нігті у вигляді «годинникових» скелець. Грудна клітка діжкоподібна. Над легенями з обох боків дихання жорстке з подовженим видихом, в нижньобокових відділах сухі хрипи на видиху, що дзижчать. Печінка на 10 см виступає з підребер’я, набряки на ногах з трофічними порушеннями шкіри.

Чим обумовлена тяжкість стану хворого?

А. Хронічна ДН ІІІ стадії, хронічне легеневе серце, СН 2Б

В. Загострення БА легкого ступеня

С. Загострення БА помірного ступеня, СН I.

D. Загострення БА тяжкого ступеня, СН 2б.

Е. Плевропневмонія

^ Еталон відповіді:А

Завдання №2

Хворий С., 28 років, протягом 3 років скаржиться терапевту на сухий кашель при фізичних навантаженнях, напади задухи з утрудненням видиху та сухого кашлю, які виникають зазвичай вночі, 1-2 рази на тиждень, які швидко купуються сальбутамолом. Об'єктивно: під час нападу сидить, в акті дихання бере участь допоміжна мускулатура, ЧД 28 за хв., подих гучний зі свистом. Над легенями послаблений везикулярний подих, дистанційні хрипи, що свистять. АТ 150/90 мм рт.ст. Тони серця голосні, діяльність ритмічна, ЧСС 98 за хв. Органи черевної порожнини без особливостей. Набряків немає.

Ваш попередній діагноз ?

A. Гострий бронхіт

B. Хронічний простий бронхіт

C. Хронічний обструктивний бронхіт

D. Бронхіальна астма, загострення середньої тяжкості

E. Бронхіальна астма, загострення легкої тяжкості

Завдання №3

Хворий Б., 20 років, студент, звернувся до терапевта зі скаргами на появу вперше нападу задухи вночі, що тривав близько 1 години. В анамнезі часті ГРВІ, поліноз. Об'єктивно: самопочуття і стан задовільні, ЧДР 16 за хв., АТ 120/70 мм рт.ст. З боку органів грудної клітки, органів черевної порожнини без особливостей. Набряків нема. Загальноклінічні аналізи крові та сечі без патології. Рентгенографія органів грудної клітки без патології. ЕКГ: ритм синусовий, синдром ранньої реполяризації.

Яке обстеження доцільно провести першочергово?

 1. Загально клінічний аналіз харкотиння

 2. Тривале моніторування ЕКГ

 3. ЕхоКГ

 4. Пікфлоуметрія

 5. Визначення стану функції зовнішнього дихання

Завдання №4

Хвора С., 36 років, маляр, скаржиться на продуктивний кашель з “іржавим” мокротинням, загальну слабкість, задишку при мінімальному фізичному навантаженні, озноб, лихоманку до 39о, що з’явилися після переохолодження. Об'єктивно: стан важкий, АТ 90/60 мм рт. ст. ЧДР 36 за хв., ціаноз губ, акроціаноз. Над легенями праворуч від 6 ребра донизу притуплення перкуторного звуку, звучна крепітація, вологі дрібно пухирчасті хрипи, бронхофонія посилена. Межі серця в нормі, діяльність ритмічна, ЧСС 118 за хв. Живіт без особливостей.

Яке дослідження доцільно призначити першочергово?

 1. Загальний аналіз харкотиння

 2. Рентгенівське дослідження грудної клітки

 3. Пікфлоуметрія із сальбутамолом

 4. Визначення функції зовнішнього дихання

 5. Бронхоскопія

Завдання №5

Хворий К., 45 років, 10 років хворіє на хронічний обструктивний бронхіт і щорічними загостреннями. Протягом останніх 2 міс через напади задухи та сухого кашлю щоночі, постійно користується теофіліном 200 мг/добу увечері. Об'єктивно: стан відносно задовільний, температура тіла нормальна, ЧД 24 за хв, АТ 150/90 мм рт.ст., над легенями ослаблений жорсткий подих з подовженим видихом, на видоху сухі хрипи, що свистять і дзижчать. Межі серця не змінені, тони серця приглушені, діяльність серця аритмічна, до 10 екстрасистол за хв., ЧСС 100 за хв. Набряків нема. Аналіз харкотиння: Л до 20 в п/зору, Ер незмінені 1-2 в п/зору, Еоз до 5 в полі зору.

Яка раціональна лікувальна тактика хворого?

 1. Збільшити дозу теофіліну до 600 мг на добу

 2. Додати метілпреднізолон 16 мг на добу

 3. Відмінити теофілін, призначити сальбутамол 200 мкг 4 рази на добу

 4. Відмінити теофілін, призначити амоксицилін + клавуланову кислоту на 7днів

 5. Відмінити теофілін, призначити преднізолон 20 мг на добу

Завдання №6

Хворий К., 50 років, більше 10 років страждає на БА, постійно приймає бекламетазон 200 мг/ добу, сальбутамол 400 мг/добу. Після переохолодження скаржиться на підсилення задухи з сухим кашлем протягом 2 діб, підвищення дози сальбутамолу до 1000 мкг/добу, в/в введення еуфіліну без ефекту. Об'єктивно: стан важкий, розмовляти не може, набряклі вени шиї, ціаноз губ, акроціаноз. АТ 110/60 мм рт. ст. ЧДР 36 за хв. Над легенями коробковий звук, дихання послаблене, безліч сухих дистанційних хрипів, що свистять. Діяльність ритмічна, ЧСС 130 за хв, тони глухі, посилений ІІ тон на основі серця. Живіт бере участь в акті дихання, набряків нема.

Яка подальша тактика ?

 1. Лікування в амбулаторних умовах

 2. Лікування в денному стаціонарі

 3. Лікування в терапевтичному стаціонарі

 4. Лікування у ВРІТ

 5. Консультація торакального хірурга


^ ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПОПОВНЕННЯ ВИХІДНОГО РІВНЯ

Інформацію, необхідну для формування базисних знань-умінь можна знайти в наступних матеріалах.

 1. Маслов Ю.С. Пропедевтика Внутренних болезней., Спб., Специальная литература, 1998, с. 70-85.

 2. Середюк Н.М. Госпітальна терапія., Київ „Здоров’я”, 2003, с.535-670

 3. А.И.Мартынов., Н.А.Мухин., Внутренние болезни, М.: Гэотар – Мед, 2004, Т.1., с.312-391

 4. Сумароков А.В. Внутренние болезни., М., Медицина, 1993, Т. 1, с. 115-163.

 5. Комаров Ф.И. и др.. Диагностика и лечение внутренних болезней., М., Медицина, 1991, Т.1, с.162-204.

 6. Шулутко Б.И. Внутренние болезни, Санкт-Петербург, 1994, Т.1, с.124-160.Комисаров И.В., Абрамец И.И., Самойлович И.М., Харин Н.А.Фармакология. – Донецк, - 1999. – С.66-70, 119-124, 74-82.

 7. Наказ МОЗ України від 19.03.2007 № 128 "Про затвердження клінічних протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю "Пульмонологія". www.moz.gov.ua

 8. Пульмонология. Национальное руководство. Краткое издание / под ред. Акад.РАМН А.Г.Чучалина. – М.: ГЭОТАР-Медиа, 2013 – 768 с.


Зміст навчання

  1. Теоретичні питання до теми, які повинен засвоїти інтерн

1. Класифікація пневмоній.

2. Визначення внутрішньогоспітальної пневмонії

3. Фактори ризику внутрішньогоспітальної пневмонії.

4. Клініка та діагностичні критерії внутрішньогоспітальної пневмонії.

5. Етіологія та мікробіологічна діагностика внутрішньогоспітальної пневмонії.

6. Методи дослідження хворих на внутрішньогоспітальну пневмонію

7. Загальні принципи ведення хворих на внутрішньогоспітальну пневмонію

8. Антибактеріальна терапія хворих на внутрішньогоспітальну пневмонію.

9. Оцінка ефективності антибактеріальної терапії та її корекція

10. Профілактика внутрішньогоспітальної пневмонії.

2. Граф логічної структури до теми (див. додаток 1).

3. Джерела інформації


 1. Нейко Є.М., Боцюрко В.І. Захворювання органів дихання. // Внутрішні хвороби., 1997. – 540с.

 2. Паллев Н.Р. Острые пневмонии // Болезни органов дыхания. М. Т.2 – С.17-102.

 3. Сучасні класифікації та стандарти лікування // За ред. Мостового Ю.М. – Вінниця, 2001. – 303с.

 4. Белоусов Ю.Б., Омельяновский В.В. Клиническая фармакология болезней органов дыхания. – 1996. – 176с.

 5. Палеев Н.Р. Болезни органов дыхания (Рук-во для врачей).-М.:Медицина, 1989.-В 4 томах

 6. Руководство по респираторной медицине / Н. Мэскел, Э. Миллар ; пер. с англ. под ред. С. Н. Авдеева. — М. : ГЭОТАР-Медиа, 2013. — 600 с.

 7. Пневмонии / под ред. В.Д. Гольдштейн. - М.: Бином. - 2011.- 128с., 

 8. Лекції за темою.

^ ОРІЄНТОВНА ОСНОВА ДІЯЛЬНОСТІ

Алгоритми до теми (див. додаток 2)

ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ДОСЯГНЕННЯ КОНКРЕТНИХ ЦІЛЕЙ НАВЧАННЯ

Задача № 1

Хворий М., 38 років знаходиться на лікуванні у травматологічному відділенні протягом 14 діб, внаслідок автомобільної аварії. На 14 добу стан погіршився, скаржиться на різку задуху, помірний біль в правій половині грудної клітки, сухий кашель, підвищення температури тіла до 380. Об'єктивно: ціаноз губ, акроціаноз. Права половина грудної клітки відстає при диханні, нижче кута лопатки донизу бронхіальний подих, вологі різнокаліберні хрипи. Голосове тремтіння посилене. ЧДР 32 за хв. АТ 100/60 мм рт. ст. ЧСС 128 за хв., тони приглушені, акцент другого тону на легеневій артерії. Аналіз крові: Єр. 3,0Т\л, Л 12 Г/л, ШЗЕ 38 мм/год.

Які синдроми обумовлюють важкий стан хворого?

 1. Інтоксикаційний

 2. Дихальної недостатності

 3. Анемічний

 4. Бронхообструктивний

 5. Больовий

Еталон відповіді: А

Задача №2

Пацієнтка В., 79 років, знаходиться у гінекологічному відділенні після екстирпації матки з приводу злоякісної пухлини. На 4 добу госпіталізації з’явилися скарги на підвищення температури тіла до 38,5 – 39,5 оС, кашель з виділенням гнійного мокротиння, задишку, загальну слабкість. Частота дихання – 26 за 1 хв. Зліва під лопаткою визначається посилення голосового тремтіння та притуплення перкуторного звуку, аускультативно – бронхіальне дихання. Ренгенологічно: інфільтрація нижньої частки лівої легені.

Ваш діагноз?

 1. Лівобічний ексудативний плеврит

 2. Туберкульоз лівої легені

 3. Внутрішньогоспітальна пневмонія

 4. Інфаркт – пневмонія лівої легені

 5. Спонтанний лівобічний пневмоторакс

Задача №3

У хворого К., 27 років, після апендектомії на 6 добу підвисилася температура тіла до 39,5 оС, з’явився кашель, слабкість, задишка. Об'єктивно: стан середньої тяжкості, нижче кута лопатки справа донизу ослаблений подих, крепітація. ЧД 26 за хв. АТ 100/60 мм рт. ст. ЧСС 104 за хв. Аналіз крові: Ер. 5,0Т/л, Л 12 Г/л, ШОЕ 58 мм/год.

Які дослідження доцільно призначити?

 1. Мікробіологічне дослідження мокроти

 2. Гемокультура

 3. Ревізія органів черевної порожнини

 4. Визначення функції зовнішнього дихання

 5. Рентгенологічне дослідження легень

Задача №4

У хворого М., 67 років на 5 добу після трансуретральної резекції простати розвилась клініка внутрішньогоспітальної пневмонії. Об'єктивно: стан важкий. ЧД 36 на хв.. Справа від кута лопатки книзу – бронхіальне дихання. ЧСС 110 на хв., АТ 80/50 мм рт.ст.

З яку Ви почнете емпіричну антибактеріальну терапію?

 1. Цефепім + амікацин

 2. Амоксіцілін + клавулонат

 3. Цефазолін + роваміцін

 4. Лінкоміцін + цефтріаксон

 5. Тієнам

Задача №5

Пацієнтці Ж., 69 років, проведена екстирпації матки з приводу злоякісної пухлини. На 5 добу з’явилися скарги на раптову значну задишку, сухий кашель, підвищення температури тіла до 37,5 – 38,5 оС, загальну слабкість. Об'єктивно: стан важкий. ЧД 36 на хв. Зліва під лопаткою визначається посилення голосового тремтіння та притуплення перкуторного звуку, аускультативно – бронхіальне дихання. Тромбофлебіт гомілок. Була запідозрена внутрішньогоспітальна пневмонія

З яким станом треба провести диференціальну діагностику ?

 1. Лівобічний ексудативний плеврит

 2. Туберкульоз лівої легені

 3. Позагоспітальна пневмонія

 4. Інфаркт – пневмонія лівої легені

 5. Спонтанний лівобічний пневмоторакс

^ КОРОТКІ ВКАЗІВКИ

ДО РОБОТИ ЛІКАРІВ-ІНТЕРНІВ НА ПРАКТИЧНОМУ ЗАНЯТТІ

Практичне заняття починається з участі лікарів - інтернів в ранковій конференції. Заслуховується доповідь чергового лікаря. Звертається увага інтернів на важких хворих. Підсумок підводить завідувач кафедрою.

Далі шляхом тестового контролю визначається початковій рівень підготовки інтернів до практичного заняття.

Самостійна робота інтернів під керівництвом викладача включає: курацію тематичних хворих (опитування, огляд, фізікальне обстеження хворих, знайомство з даними обстеження, постановка діагнозу, призначення лікування, невідкладних заходів, вирішення питань тактики, профілактики, лікувально-трудової експертизи); вирішення ситуативних задач.

Після закінчення самостійної роботи інтернів проводиться її аналіз і корекція. Клінічний розбір тематичних хворих включає доповідь інтернів про скарги хворих, анамнез, дані лабораторних і інструментальних досліджень, диференціальний діагноз, остаточний діагноз (включаючи і супутні захворювання) і ускладнення. Інтерни обговорюють лікування, питання тактики, невідкладної терапії, профілактики, лікувально-трудової експертизи, реабілітації тематичних хворих.

В кінці заняття проводиться підсумковий тестовий контроль. Роботи інтернів оцінюються, обговорюються результати. Підводиться підсумок заняття.

Схожі:

Внутрішньогоспітальна пневмонія актуальність теми iconАбсцес, флегмона, парапроктит, фурункул, карбункул, бешиха, гідраденіт. Актуальність теми
Актуальність теми: Гнійна інфекція проявляється запальним процесом у тканинах внаслідок проникнення І розмноженняв них гноєтворних...
Внутрішньогоспітальна пневмонія актуальність теми iconРани І рановий процес. Профілактика розвитку інфекції в рані. Лікування чистих ран. Актуальність теми
Актуальність теми: Рана є одним з основних проявів травматичного чи хірургічного впливу на тканини та органи
Внутрішньогоспітальна пневмонія актуальність теми iconВступ актуальність теми
Актуальність теми. В сучасних умовах ринкових реформ та інтеграції України у світовий економічний, культурний І інформаційний простір...
Внутрішньогоспітальна пневмонія актуальність теми iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів офтальмологів Ι циклу за темою
Актуальність теми. Актуальність досліджуваної теми полягає в тім, що вчасно не діагностований І не коригований астигматизм може бути...
Внутрішньогоспітальна пневмонія актуальність теми iconЗагальна характеристика роботи актуальність теми
Актуальність теми. Генерування штучного світла є одним із найбільш важливих досягнень людства. Через зір люди одержують більше 80%...
Внутрішньогоспітальна пневмонія актуальність теми iconВступ вступ розкриває сутність І стан наукової проблеми. У вступі стисло подається загальна характеристика роботи у такій послідовності: Актуальність теми
Актуальність теми: сутність проблеми, її значущість, роботи відомих науковців над розглядуваним питанням, обґрунтування необхідності...
Внутрішньогоспітальна пневмонія актуальність теми iconМісцеві порушення кровообігу. Тромбоз. Емболія. Актуальність теми
Актуальність теми : Місцеві порушення кровообігу артеріальне та венозне повнокрів’я, стаз крові, кровотеча та крововилив, тромбоз,...
Внутрішньогоспітальна пневмонія актуальність теми icon“Затверджено”
Актуальність теми: коротко розкривається професійна значимість теми, наводяться дані, спрямовані на формування позитивної мотивації...
Внутрішньогоспітальна пневмонія актуальність теми iconI. Актуальність теми
Гх на початку її розвитку. Тому правильна діагностика та вміння призначити ефективне лікування є практичною необхідністью, яка визначає...
Внутрішньогоспітальна пневмонія актуальність теми iconКишкові інфекції актуальність теми
Знання цієї теми необхідні Вам для освоєння кишкових інфекцій на клінічних кафедрах,в практичній діяльності сімейного лікаря, для...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи