Скачати 132.22 Kb.
|
Донецький державний медичний університет ім. М.Горького Методичні рекомендації до теми «Функціональні обов’язки дільнічного лікаря-терапевта. Оформлення медичної документації. Статистична звітність. Санітарно-освітня робота. Профілактичні та реабілітаційні державні програми. Реабілітація терапевтичних хворих.» (для лікарів-інтернів терапевтів) Автори: Завідувач кафедри внутрішніх хвороб та загальної практики – сімейної медицини факультету післядипломної освіти Донецького державного медичного університету ім. М.Горького, заслужений діяч науки і техніки України, д.мед.н., професор Дядик Олександр Іванович. Асистент кафедри внутрішніх хвороб та загальної практики – сімейної медицини факультету післядипломної освіти Донецького державного медичного університету ім. М.Горького, к.мед.н., Стулікова Олена Львівна. Асистент кафедри внутрішніх хвороб та загальної практики – сімейної медицини факультету післядипломної освіти Донецького державного медичного університету ім. М.Горького, к.мед.н., Холопов Леонід Семенович. «Оновлено та прийнято до використання рішенням методичної наради кафедри (протокол №1 від 27 серпня 2013 року – дата проведення методичної наради кафедри у поточному навчальному році)» Актуальність теми Амбулаторно-поліклінічна допомога була і є наймасовішим і найдоступнішім видом лікувально-профілактичної допомоги населенню. Вміння обчислити та проаналізувати показники роботи поліклініки допомагає виявити недоліки в організації та невикористані резерви, а також розробити управлінські рішення щодо удосконалення її діяльності. Дільничний терапевт – це фахівець, який надає терапевтичну, лікувально-діагностичну, профілактичну і протиепідемічну, а також невідкладну допомогу дорослому населенню дільниці. Уміти: Загальна мета – Використовувати принципи надання амбулаторної медичної допомоги населенню.
^ Для того, щоб з'ясувати, чи відповідає вихідний рівень Ваших знань і умінь необхідному, пропонується виконати ряд завдань. Правильність рішення завдання 1 перевірте за еталоном відповідей, що приведений нижче, інші вирішите самостійно. Завдання №1. Хворий Іваненко О.О., 48 років, звернулася вперше в поточному році з певними скаргами, був обстежений, лікар встановив діагноз «Виразкова хвороба 12-палої кішки», призначив амбулаторне лікування, звільнив хворого від роботи. Який обліково-звітний документ повинен заповнити лікар при первинному зверненні хворого? А. Статистичний талон для реєстрації заключних уточнених діагнозів (Ф.№025-2/о). В. Медична картка амбулаторного хворого (Ф.№025). С. Контрольна картка диспансерного нагляду (Ф.№030/о). D. Відомість обліку відвідувань у поліклініці (Ф.№039/о). Е. Зведена відомість обліку захворювань в даному лікувальному закладі (Ф.№071-1/о). Еталон відповіді : А Завдання № 2. Хворий Іваненко О.О., 48 років, звернулася вперше в поточному році з певними скаргами, був обстежений, лікар встановив діагноз «Виразкова хвороба 12-палої кішки», призначив амбулаторне лікування, звільнив хворого від роботи. До якої групи здоров’я належить вказаний хворий? А. IV В. II С. V D. I Е. III Завдання № 3 Хворий Іваненко О.О., 48 років, звернулася вперше в поточному році з певними скаргами, був обстежений, лікар встановив діагноз «Виразкова хвороба 12-палої кішки», призначив амбулаторне лікування, звільнив хворого від роботи. На який термін дільничний лікар терапевт може звільнити хворого від роботи за листком непрацездатності? А. До 6 діб. В. До 12 діб. С. До 14 діб. D. До 10 діб. Е. До 3 діб. Завдання № 4 Хвора М. хворіє декілька років на гіпертонічну хворобу, постійно приймає гіпотензивну терапію. До санаторію якого профілю лікар має підстави направити хворого? А. Для лікування пацієнтів з захворюваннями органів дихання. В. Для лікування пацієнтів з порушеннями обміну речовин. С. Для лікування пацієнтів з захворюваннями системи кровообігу. D. Для лікування пацієнтів з захворюваннями нирок і сечових шляхів. Е. Для лікування пацієнтів з захворюваннями жіночої статевої сфери. Завдання № 5 Хвора К., хворіє декілька років на гіпертонічну хворобу, постійно приймає гіпотензивну терапію. Яку документацію необхідно заповнити для проведення санаторно-курортного лікування? А. Статистичний талон для реєстрації заключних уточнених діагнозів (Ф.№025-2/о). В. Контрольна картка диспансерного нагляду (Ф.№030/о). С. Відомість обліку відвідувань у поліклініці (Ф.№039/о). D. Медична картка амбулаторного хворого (Ф.№025). Е.Санаторно-курортна карта (Ф.№072/о). Завдання № 6 Хворий З., 42 років, звернувся до дільничного терапевта. Після обстеження було встановлено діагноз: грип. Згідно якої форми потрібно оповістити СЕС про встановлення діагнозу інфекційного захворювання?
^ 1. Соціальна медицина та організація охорони здоров’я / Під заг. ред.. Ю.В.Вороненка, В.Ф.Москаленка. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. – С.16-380. Зміст навчання ^
2 ГРАФ ЛОГІЧНОЇ СТРУКТУРИ ДО ТЕМИ ( Див. Додатки 2, 3, 4) ^ Оновні :
^ АЛГОРИТМИ ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ДОСЯГНЕННЯ КОНКРЕТНИХ ЦІЛЕЙ НАВЧАННЯ Задача № 1 До дільничного терапевта звернувся хворий М., 33 років, у якого під час лікування у дерматолога з приводу герметичної інфекції з’явилися зміни на ЕКГ, екстрасистолічна аритмія. Діагностовано міокардит. Загальний стан задовільний. Межи серця в нормі. Діяльність серця аритмічна, тони збережені. АТ 110/70 мм рт. ст. ЧСС 86 уд/хв. Яка правильна тактика дільничного терапевта?
Задача № 2 Хворий Ц., 44 років, знаходився на лікарняному листі з приводу грипу. Повинен був з’явитися до лікаря 8 січня, але прийшов 17 січня, у зв’язку з тим, що знаходився в іншому місті. Оглянув хворого, дільничний терапевт признав його непрацездатним, діагностував гостру пневмонію з локалізаціє в ніжній долі правої легені. Яка правильна тактика дільничного терапевта?
Задача № 3 В терапевтичний санпропускник доставлено хворий з попереднім діагнозом: ІХС, прогресуюча стенокардія (протягом останніх 2 днів) на тлі стенокардії навантаження, ФК II, атеросклеротичний кардіосклероз, Н1. Куди повинно госпіталізовано хворого?
Задача № 4 До дільничного терапевта звернувся хворий зі скаргами на блювоту, нудоту, пожовтілий склер та шкіри, біль в правом підребер’ї, потемнення сечі, наявність світлого кала. З анамнезу відомо, що хворий часто харчується у міських столових. Об’єктивно: загальний стан відносно задовільний. Шкіра блідна з жовтим відтінком. Склери жовті. Температура тіла 37,5 С. Зі сторони серцево-судинної та дихальної систем патології не виявлено. Живіт відносно здутий, чутливий при пальпації в правому підребер’ї, в епігастральній ділянці. Нижній край печінки виступає з-під краю реберної дуги на 3 см, чутливий при пальпації. В аналізі сечі виявлено уробілін та жовчні пігменти. Якими повинні бути дії терапевта?
Задача № 5 На протязі 7 років хворий страждає на ІХС, стенокардію навантаження, ФК II, атеросклеротичний кардіосклероз, НІІА. Хворий переніс крупно вогнищевий інфаркт міокарду з локалізацією в переднє-перетинковій ділянці та боковій стінці лівого шлуночка. Яку групу інвалідності повинно бути встановлено хворому після проведення реабілітації?
Задача № 6 Молодой лікар З. повинен сформувати групи диспансерного спостереження. Які особи відносяться до групи диспансерного спостереження?
Задача № 7 У поліклініці розпочата програма щорічної диспансерізації населення в повному обсязі. Група яких спеціалістів поліклініки повинна провети обстеження хворих?
Короткі методичні вказівки до роботи інтернів на занятті «Функціональні обов’язки дільнічного лікаря-терапевта. Оформлення медичної документації. Статистична звітність. Санітарно-освітня робота. Профілактичні та реабілітаційні державні програми. Реабілітація терапевтичних хворих.» Участь у ранковій конференції. Заслуховується доповідь чергового лікаря. Звертається увага на важких хворих. Підсумок підводить завідувач кафедри. Проводиться розбір домашнього завдання і шляхом тестового контролю визначається ступінь підготовки до заняття. Самостійна робота лікарів-інтернів з основами законодавства про охорону здоров’я в Україні, основними директивними документами, що визначають діяльність органів та установ охорони здоров’я, структурою, загальних питань організації медичної допомоги населенню України, змістом і організацією роботи поліклініки та стаціонару в цілому та головних їх підрозділів, правилами заповнювання основної облікової та звітної документації. Рішення ситуаційних і діагностичних задач. Підводиться підсумок проведеної роботи, у якому беруть участь усі інтерни під керівництвом викладача. Тестовий контроль Тест №1. Хворий З., 42 років, звернувся до дільничного терапевта. Після обстеження було встановлено діагноз: грип. Згідно якої форми потрібно оповістити СЕС про встановлення діагнозу інфекційного захворювання?
Тест №2. Хворий С., 58 років звернувся до лікаря-терапевта вперше зі скаргами на підвищення артеріального тиску. Який обліково-звітний документ повинен заповнити лікар в данному випадку?
^ Правильні відповіді до задач вихідного рівня Завдання 1 -А Завдання 2 –А Завдання 3 –А Завдання 4 – С Завдання 5 – Е Завдання 6 - Правильні відповіді до навчальних задач Задача 2:D. Задача 3:E. Задача 4:E. Задача 5:А. Задача 6:C. Задача 7:В. Додаток 3 «Алгоритм дії лікаря щодо диспансерізації хворих ![]() Додаток 2 Г ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Додаток 2 (продовження) Граф логічної структури «Методи та засоби медико-гігієнічного навчання і виховання населення. Формування здорового способу життя» ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Додаток 2 (продовження) Граф логічної структури «Методи та засоби медико-гігієнічного навчання і виховання населення. Формування здорового способу життя» ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Додаток 1 Граф логічної структури «Функціональні обов’язки дільничного лікаря-терапевта» ![]() |