Вібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням icon

Вібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням
Скачати 129.31 Kb.
НазваВібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням
Дата27.09.2014
Розмір129.31 Kb.
ТипМетодичні вказівки


Методичні вказівки для самостійної роботи лікарів – інтернів терапевтів за темою:
Вібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням

Актуальність теми


У міру технічного прогресу в сучасному виробництві все ширше використовуються різні механізми і нові технологічні процеси. Це в свою чергу обумовлює дію на організм працюючих різних несприятливих фізичних чинників, таких, як вібрація, шум, електромагнітні хвилі радіочастотного і оптичного діапазону. Професійні захворювання, обумовлені дією фізичних чинників виробничого середовища, можуть зустрічатися в різних галузях народного господарства: у машино-, судо- і літакобудуванні, електронній і радіотехнічній, будівельній і гірничорудній промисловості, сільському господарстві і ін. Всі захворювання, обумовлені дією того або іншого фізичного чинника, зокрема вібраційної хвороби, відрізняються своєрідністю патологічного симптомокомплексу полісиндромностью наявністю специфічних і, частіше, неспецифічних симптомів, що створює певні діагностичні труднощі. В той же час рання діагностика, своєчасне лікування, раціональне рішення питань лікувально-трудової експертизи і реабілітація — необхідні умови для успішного проведення лікувально-профілактичних заходів.

Трудова діяльність людини на відкритому повітрі, особливо в жарких і холодних кліматичних умовах, а також в різну пору року може бути пов'язана з дією високих і низьких температур. Це відноситься до сільськогосподарських робітників, будівників, гірників, шахтарів, нафтовиків, лісозаготівельників, рибаків і ін. Низька температура повітря звичайно спостерігається у холодильних установок, в неопалювальних складських приміщеннях і підвалах. При переохолодженні організму можуть спостерігатися як місцеві пошкодження, переважно відкритих або малозахищених ділянок тіла, так і загальні виражені зміни деяких органів і систем. Серед клінічних проявів, що виникають при дії низьких температур, виділяють облітеруючий ендартеріїт (ангіоспастичні розлади), відмороження і загальне охолоджування тіла (гіпотермія). Знання основних принципів діагностики та лікування цих захворювань важливо для лікаря – терапевта.
^ Загальна мета – уміти діагностувати вібраційну хворобу; хвороби, викликані переохолодженням, вирішити питання тактики і призначити відповідне лікування.

^ Конкретні цілі

Вихідний рівень знань - умінь

Уміти:

1.Виділити основні синдроми вібраційної хвороби; хвороб, викликаних переохолодженням, на підставі даних скарг, анамнезу, фізикального, інструментальних і лабораторних методів дослідження.

1.Збирати й оцінювати скарги, анамнез, робити фізикальне обстеження терапевтичних хворих, визначати необхідний обсяг і послідовність лабораторних і інструментальних методів дослідження, інтерпретувати їхні результати (кафедра госпітальної терапії).

2. Скласти схему діагностичного пошуку і поставити попередній діагноз.

2.Розпізнавати синдроми в терапії (кафедра госпітальної терапії).

3. Провести диференціальну діагностику за допомогою діагностичних алгоритмів (Додаток 3) і сформулювати остаточний діагноз.
4.Обґрунтувати і скласти план лікування хворого з вібраційну хворобу; хвороби, викликані переохолодженням, визначити міри профілактики захворювання, визначити прогноз, питання працездатності.

3.Застосовувати групи лікарських засобів етіологичної, патогенетичної і симптоматичної терапії в терапії: (кафедра госпітальної терапії і фармакології).


^ ЗАДАЧІ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ВИХІДНОГО РІВНЯ

Для того, щоб Ви могли усвідомити, чи відповідає вихідний рівень ваших знань і умінь необхідному, пропонується виконати ряд завдань. Правильність рішення завдання 1 перевірте по еталону відповідей, приведеному нижче, інші вирішите самостійно.

Завдання №1

Хвора В., 37 років, вчителька. 3 роки тому, після переривання вагітності відзначила оніміння та біль у кінчиках пальців при під впливом холоду, за рік – потемніння й ущільнення шкіри кистей, великі осередки ущільнення шкіри на верхніх кінцівках, грудях, тулубі. Відмічає утруднене ковтання твердої їжі. Об’єктивно: стан відносно задовільний, навколо рота шкіра стягнена за типом „кисету”, шкіра темна, на кистях, плечах, спині осередки атрофічної зміненої із блиском ущільненої шкіри, пучки з осередками атрофії, дифузний ціаноз кистей. Над легенями дихання везикулярне послаблене з обох боків. Аналіз крові: ШОЕ 35 мм/год.

Ваш попередній діагноз?

 1. Системна склеродермія

 2. Ревматизм, гостра ревматична лихоманка

 3. Ревматоїдний артрит

 4. Системний червоний вовчак

 5. Дерматоміозит

Еталон відповіді: А

Завдання №2

Хвора Х., 48 років скаржиться на утруднення проходження їжі по стравоходу, запори, болі в дрібних суглобах кистей при рухах, періодично по біління й оніміння кінчиків пальців, зхуднення. Об’єктивно: зниженого харчування, шкіра кистей над суглобами ущільнена, гіперпігментована, ротова щілина звужена, виражена сглаженість контурів суглобів кистей, рухи в них обмежені. Зі сторони внутрішніх органів без патології. Аналіз крові: ШОЕ 25 мм/год, РФ негативний, АСТ 0,45 ммоль/л. Було встановлено попередній діагноз – склеродермія.

З яким захворюванням треба провсти диференційну діагностику?

 1. Ревматизм

 2. Дерматоміозит

 3. Ревматоїдний артрит

 4. Системний червоний вовчак

 5. Хвороба Рейно

Завдання №3

У хворого А., 18 років, за 10 днів після перенесеної ангіни з'явилися висока лихоманка, біль, почервоніння і припухання правого, а за потім ще лівого колінного суглоба, за тиждень зміни у вищевказаних суглобах пройшли, однак подібні зміни з'явилися в обох гомілковостопних суглобах. Об’єктивно: гомілковостопні суглоби дефігуровані, гіперемовані, шкіра над ними гаряча на дотик, хворобливі при пальпації. На верхівці тони приглушені, систоличний шум з музикальним тембром вздовж лівого краю груднини. Аналіз крові: ШОЕ 55 мм/год, Л 9 Г/л. ЕКГ: синусова тахікардія, кут а = 75о, АВ блокада I ступеня. Рентгенографічно колінні суглоби без деструктивних змін.

Яку комбінацію показників доцільно визначити для уточнення діагнозу?

 1. Тімолова, сулемова проба

 2. Трансамінази, НСV, НВV РНК

 3. Антистрептокіназа, титр антитіл до антистрептолізину-О, СРБ

 4. Ревматоїдний фактор, ЦІК

 5. ЛЕ клітини, анти-ДНК, антифосфоліпідні антитіла

Завдання №4

Хворий К., 40 років, звернувся до лікаря зі скаргами на періодичні болі в серці давлючого характеру, часті перебої в роботі серця з відчуттям дискомфорту, задишку при підйомі на 2 прольоту сходів. В дитинстві часті ангіни, у 18-літньому віці виявлений аортальний стеноз, генез якого оцінювали як ревматичний. Об’єктивно: стан задовільний, діяльність ритмічна, на верхівці тони звичайні, грубий систолічний шум у 2-м межребер'ї праворуч, проводиться на судини шиї, верхівку серця, II тон ослаблений на аорті.

Яке дослідження доцільно призначити?

 1. Рентгенографія легень у двох проекціях з контрастуванням стравоходу

 2. Фонокардіографія

 3. Ехокардиографія

 4. Тривале моніторування ЕКГ

 5. ВелоергометріяЗавдання №5

Хвора 34 років, водій тролейбуса 3 місяці тому вперше виявили шум в серці, при детальному обстеженні в клініці визначили сполучену мітральну ваду ревматичного походження. Суглобового синдрому, симптомів ЗСН нема, толерантність до фізичних навантажень збережена. Аналіз крові: ШОЕ 17 мм/год. Титр АСЛ-О 250 од., СРБ +. ЕКГ: ритм синусовий, 76 /хв, поодинокі надшлуночкові екстрасистоли, Р у відведеннях ІІ, ІІІ, aVF високий гострокінцевий, в V1V2 двохфазний, RV5+SV1 = 48 мм.

Який варіант терапії доцільно рекомендувати на даному етапі?

 1. Не потребує будь-якої медикаментозної терапії

 2. Весною і восени курси призначення делагілу

 3. Весною і восени курси призначення преднізолону

 4. Весною і восени курси призначення пеніциліну

 5. Постійна біцилінотерапія^ ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПОПОВНЕННЯ ВИХІДНОГО РІВНЯ

Інформацію, необхідну для формування базисних знань-умінь можна знайти в наступних матеріалах.

 1. Маслов Ю.С. Пропедевтика Внутренних болезней., Спб., Специальная литература, 1998, с. 70-85.

 2. Середюк Н.М. Госпітальна терапія., Київ „Здоров’я”, 2003, с.535-670

 3. А.И.Мартынов., Н.А.Мухин., Внутренние болезни, М.: Гэотар – Мед, 2004, Т.1., с.312-391.

 4. Сумароков А.В. Внутренние болезни., М., Медицина, 1993, Т. 1, с. 115-163.

 5. Комаров Ф.И. и др.. Диагностика и лечение внутренних болезней., М., Медицина, 1991, Т.1, с.162-204.

 6. Шулутко Б.И. Внутренние болезни, Санкт-Петербург, 1994, Т.1, с.124-160.

 7. Комисаров И.В., Абрамец И.И., Самойлович И.М., Харин Н.А.Фармакология. – Донецк, - 1999. – С.66-70, 119-124, 74-82.

 8. Косарев В.В. Профессиональные болезни. Руководство для врачей. – М.: Бином. – 2011. – 422 с.


Зміст навчання

1. Теоретичні питання до теми, які повинен засвоїти інтерн

1. Визначення і поняття вібраційної хвороби

2. Патогенез вібраційної хвороби

3. Класифікація вібраційної хвороби від дії загальної вібрації

4. Класифікація вібраційної хвороби від дії локальної вібрації

5. Основні клінічні синдроми вібраційної хвороби

6. Клінічні особливості і діагностика вібраційної хвороби від дії локальної вібрації

7. Лікування і профілактика вібраційної хвороби від дії локальної вібрації

8. Клінічні особливості і діагностика вібраційної хвороби від дії загальної вібрації

9. Лікування і профілактика вібраційної хвороби від дії загальної вібрації

10. Експертиза працездатності

^ 2. Граф логічної структури до теми (див. додаток 1).

3. Джерела інформації

 1. Артемонова В.Г., Шаталов Н.Н. Профессиональные болезни, М., Медицина, 1996, с. 117-203

 2. Сучасні класифікації та стандарти лікування // За ред. Мостового Ю.М. – Вінниця, 2001. – 303с.

 3. Шаталов Н.Н., Артемонова В.Г. Руководство к практическим занятиям по профессиональным болезням, , М., Медицина, 1991, 206 с.

 4. Лекції за темою.

^ ОРІЄНТОВНА ОСНОВА ДІЯЛЬНОСТІ

Алгоритми до теми (див. додаток 2, 3)
ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ДОСЯГНЕННЯ КОНКРЕТНИХ ЦІЛЕЙ НАВЧАННЯ

Задача №1

Хвора У, 42 роки, звернулася в медико-санітарну частину; працює поліровщицей на наждачних кругах протягом 8 років. Скарги на болі в дистальних відділах рук, збліднення кінцевих фаланг пальців верхніх кінцівок, які з'являються при загальному охолоджуванні, особливо в холодну пору року. Об'єктивно: з боку внутрішніх органів змін не виявлено. Руки холодні на дотик, кінчики пальців злегка набряклі і ціанотичні, наголошується «мереживний малюнок» кистей, позитивний симптом «білої плями»; трофічних порушень немає.

Який синдром обумовлює стан хворої?

 1. Недостачі кровообігу у кінцівках

 2. Інтоксикаційний

 3. Анемічний

 4. Бронхообструктивний

 5. Астеновегетативний

Еталон відповіді: А

Задача №2

Хворий А., 37 років, працює водієм вантажного автотранспорту у радгоспі. При температурі повітря 24 градусів нижче нуля, машина зупинилась на віддалі від міст проживання людей. Знаходячись в кабіні автомобіля, водій через деякий час відчув загальну слабкість, запаморочення, головний біль, з'явилася сонливість. Надалі свідомість його стала спутаною. Водій проїжджаючої мимо машини доставив постраждалого в найближчу лікарню. Під час вступу наголошувалася заторможенность, сповільненість рухів і мови, адинамія. Шкірні покриви холодні, бліді з синюшнім відтінком. Брадіпноє (11 дихань в 1 хв.). У легенях дихання везікулярне, хрипи не прослуховуються. Пульс 56 уд/хв.., ритмічний, тони серця приглушені, АД 110/50 мм рт. ст. Ректальна температура 31 °С.

Ваш діагноз?

 1. Загальне охолодження I ступеня

 2. Загальне охолодження II ступеня

 3. Загальне охолодження III ступеня

 4. Задуха угарним газом

 5. Відмороження

Задача №3

Лікар функціональної діагностики, 47 років, яка постійно працює (понад 20 років) з апаратом «ULTRAMARK» для проведення ЕХОКГ, скаржиться на болі в дистальних відділах рук, збліднення кінцевих фаланг пальців верхніх кінцівок, які з'являються при загальному охолоджуванні, особливо в холодну пору року. Об'єктивно з боку внутрішніх органів змін не виявлено. Руки холодні на дотик, кінчики пальців злегка набряклі, наголошується «мереживний малюнок» кистей, позитивний симптом «білої плями»; трофічних порушень немає.

Які дослідження доцільно призначити хворої?

 1. Рентгенівське дослідження грудної клітки

 2. Холодову пробу

 3. Паллестезіометрію

 4. Рентгенівське дослідження кистей

 5. Термоестезіометрію

Задача №4

Хворий К., 56 років, біля 30 років працював на тракторі у радгоспі, скаржиться на болі в дистальних відділах рук, збліднення кінцевих фаланг пальців верхніх кінцівок, які з'являються при загальному охолоджуванні, особливо в холодну пору року. Об'єктивно: з боку внутрішніх органів змін не виявлено. Руки холодні на дотик, кінчики пальців злегка набряклі і ціанотичні, наголошується «мереживний малюнок» кистей, позитивний симптом «білої плями»; трофічних порушень немає. Встановлений діагноз: синдром Рейно.

Ваша лікувальна тактика?

 1. Фізіотерапевтичне лікування

 2. НПЗП перорально

 3. Глюкокортекоіди перорально

 4. β-адреноблокатори перорально

 5. Седативні засоби

Задача №5

Лікар функціональної діагностики, 47 років, яка постійно працює (понад 20 років) з апаратом «ULTRAMARK» для проведення ЕХОКГ, встановлено діагноз: синдром Рейно. Об'єктивно з боку внутрішніх органів змін не виявлено. Руки холодні на дотик, кінчики пальців злегка набряклі, наголошується «мереживний малюнок» кистей, позитивний симптом «білої плями»; трофічних порушень немає. Хворій проведена паллестезіометрія: зниження вібраційної чутливості 1 ступеня.

Вирішите питання о працездатності хворої в теперішній час?

 1. Тимчасово непрацездатна

 2. Показана інвалідність I групи

 3. Показана інвалідність II групи

 4. Показана інвалідність III групи

 5. Працездатна

Задача №6

Хворий М., 47 років, після загального переохолодження доставлений в стаціонар. Під час вступу наголошувалася заторможенность, сповільненість рухів і мови, адинамія. Шкірні покриви холодні, бліді з синюшнім відтінком. Брадіпноє (11 дихань в 1 хв.). У легенях дихання везікулярне, хрипи не прослуховуються. Пульс 56 уд/хв., ритмічний, тони серця приглушені, АД 110/50 мм рт. ст. Ректальна температура 33 °С.

Який симптом визначає ступінь загального ураження холодом?

 1. Ректальна температура

 2. Частота серцевих скорочень

 3. Колір шкірних покривів

 4. Стан свідомості

 5. Частота дихання

Задача №7

Хвора Ж, 47 років, після загального переохолодження доставлена в стаціонар. Під час вступу наголошувалася судороги, рвота. Об'єктивно: шкірні покриви холодні, синюшні. ЧД 12 на хв. У легенях дихання везікулярне. Пульс 58 уд/хв., ритмічний, тони серця приглушені, АД 90/50 мм рт. ст. Ректальна температура 34 °С.

Ваша тактика?

 1. Переклад постраждалого в тепле приміщення

 2. Приміщення у ванну (температура води 28°С з поступовим підвищенням до 40°С )

 3. Введення В\в 5 % глюкоза

 4. Введення В\в 10 % глюконата кальцію

 5. Призначення антибіотиків широкого спектру дії^

КОРОТКІ ВКАЗІВКИ ДО РОБОТИ ЛІКАРІВ-ІНТЕРНІВ НА ПРАКТИЧНОМУ ЗАНЯТТІ


Практичне заняття починається з участі лікарів - інтернів в ранковій конференції. Заслуховується доповідь чергового лікаря. Звертається увага інтернів на важких хворих. Підсумок підводить завідувач кафедрою.

Далі шляхом тестового контролю визначається початковій рівень підготовки інтернів до практичного заняття.

Самостійна робота інтернів під керівництвом викладача включає: курацію тематичних хворих (опитування, огляд, фізікальне обстеження хворих, знайомство з даними обстеження, постановка діагнозу, призначення лікування, невідкладних заходів, вирішення питань тактики, профілактики, лікувально-трудової експертизи); вирішення ситуативних задач.

Після закінчення самостійної роботи інтернів проводиться її аналіз і корекція. Клінічний розбір тематичних хворих включає доповідь інтернів про скарги хворих, анамнез, дані лабораторних і інструментальних досліджень, диференціальний діагноз, остаточний діагноз (включаючи і супутні захворювання) і ускладнення. Інтерни обговорюють лікування, питання тактики, невідкладної терапії, профілактики, лікувально-трудової експертизи, реабілітації тематичних хворих.

В кінці заняття проводиться підсумковий тестовий контроль. Роботи інтернів оцінюються, обговорюються результати. Підводиться підсумок заняття.

Схожі:

Вібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням iconТеми самостійної роботи студентів з дисципліни „Внутрішня медицина (в тому числі професійні хвороби та клінічна імунологія) V курсу медичного факультету №2, спеціальність «Медична психологія»
...
Вібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням iconКількість годин
...
Вібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням iconКалендарний план лекцій з професійних хвороб для студентів 5 курсу медичного факультету №2 на 2012-2013 навчальний рік (педіатрія)
...
Вібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням iconЗаняття
Виразкова хвороба шлунка І 12-палої кишки. Ускладнення виразкової хвороби: перфорація
Вібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням iconМетодична розробка
Гістидінемія, хвороба гоше, німана-Піка, лейкодистрофії). Спадкові захворювання сполучної тканини (мукополісахаридози та ін.). Факоматози:...
Вібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням iconМетодична розробка
Спадкові захворювання екстрапірамідної системи. Гепатоцеребральна дистрофія. Міоклонус-епілепсія. Торзійна дистонія хвороба генералізованих...
Вібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням iconТема. Хвороба паркінсона актуальність теми
...
Вібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням iconЗатверджую” “Схвалено
Дитячі хвороби, хірургічні хвороби, акушерство І гінекологія, планування сім’ї та репродуктивне здоров’я населення України, урологія,...
Вібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням iconЗатверджую” “Схвалено
Дитячі хвороби, хірургічні хвороби, акушерство І гінекологія, планування сім’ї та репродуктивне здоров’я населення України, урологія,...
Вібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням iconДокументи
1. /4 курс/Лекц_х_4курс/Питання_лекц_х.doc
2. /4...

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи