Скачати 129.31 Kb.
|
Методичні вказівки для самостійної роботи лікарів – інтернів терапевтів за темою: Вібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням Актуальність темиУ міру технічного прогресу в сучасному виробництві все ширше використовуються різні механізми і нові технологічні процеси. Це в свою чергу обумовлює дію на організм працюючих різних несприятливих фізичних чинників, таких, як вібрація, шум, електромагнітні хвилі радіочастотного і оптичного діапазону. Професійні захворювання, обумовлені дією фізичних чинників виробничого середовища, можуть зустрічатися в різних галузях народного господарства: у машино-, судо- і літакобудуванні, електронній і радіотехнічній, будівельній і гірничорудній промисловості, сільському господарстві і ін. Всі захворювання, обумовлені дією того або іншого фізичного чинника, зокрема вібраційної хвороби, відрізняються своєрідністю патологічного симптомокомплексу полісиндромностью наявністю специфічних і, частіше, неспецифічних симптомів, що створює певні діагностичні труднощі. В той же час рання діагностика, своєчасне лікування, раціональне рішення питань лікувально-трудової експертизи і реабілітація — необхідні умови для успішного проведення лікувально-профілактичних заходів. Трудова діяльність людини на відкритому повітрі, особливо в жарких і холодних кліматичних умовах, а також в різну пору року може бути пов'язана з дією високих і низьких температур. Це відноситься до сільськогосподарських робітників, будівників, гірників, шахтарів, нафтовиків, лісозаготівельників, рибаків і ін. Низька температура повітря звичайно спостерігається у холодильних установок, в неопалювальних складських приміщеннях і підвалах. При переохолодженні організму можуть спостерігатися як місцеві пошкодження, переважно відкритих або малозахищених ділянок тіла, так і загальні виражені зміни деяких органів і систем. Серед клінічних проявів, що виникають при дії низьких температур, виділяють облітеруючий ендартеріїт (ангіоспастичні розлади), відмороження і загальне охолоджування тіла (гіпотермія). Знання основних принципів діагностики та лікування цих захворювань важливо для лікаря – терапевта. ^ – уміти діагностувати вібраційну хворобу; хвороби, викликані переохолодженням, вирішити питання тактики і призначити відповідне лікування.
^ Для того, щоб Ви могли усвідомити, чи відповідає вихідний рівень ваших знань і умінь необхідному, пропонується виконати ряд завдань. Правильність рішення завдання 1 перевірте по еталону відповідей, приведеному нижче, інші вирішите самостійно. Завдання №1 Хвора В., 37 років, вчителька. 3 роки тому, після переривання вагітності відзначила оніміння та біль у кінчиках пальців при під впливом холоду, за рік – потемніння й ущільнення шкіри кистей, великі осередки ущільнення шкіри на верхніх кінцівках, грудях, тулубі. Відмічає утруднене ковтання твердої їжі. Об’єктивно: стан відносно задовільний, навколо рота шкіра стягнена за типом „кисету”, шкіра темна, на кистях, плечах, спині осередки атрофічної зміненої із блиском ущільненої шкіри, пучки з осередками атрофії, дифузний ціаноз кистей. Над легенями дихання везикулярне послаблене з обох боків. Аналіз крові: ШОЕ 35 мм/год. Ваш попередній діагноз?
Еталон відповіді: А Завдання №2 Хвора Х., 48 років скаржиться на утруднення проходження їжі по стравоходу, запори, болі в дрібних суглобах кистей при рухах, періодично по біління й оніміння кінчиків пальців, зхуднення. Об’єктивно: зниженого харчування, шкіра кистей над суглобами ущільнена, гіперпігментована, ротова щілина звужена, виражена сглаженість контурів суглобів кистей, рухи в них обмежені. Зі сторони внутрішніх органів без патології. Аналіз крові: ШОЕ 25 мм/год, РФ негативний, АСТ 0,45 ммоль/л. Було встановлено попередній діагноз – склеродермія. З яким захворюванням треба провсти диференційну діагностику?
Завдання №3 У хворого А., 18 років, за 10 днів після перенесеної ангіни з'явилися висока лихоманка, біль, почервоніння і припухання правого, а за потім ще лівого колінного суглоба, за тиждень зміни у вищевказаних суглобах пройшли, однак подібні зміни з'явилися в обох гомілковостопних суглобах. Об’єктивно: гомілковостопні суглоби дефігуровані, гіперемовані, шкіра над ними гаряча на дотик, хворобливі при пальпації. На верхівці тони приглушені, систоличний шум з музикальним тембром вздовж лівого краю груднини. Аналіз крові: ШОЕ 55 мм/год, Л 9 Г/л. ЕКГ: синусова тахікардія, кут а = 75о, АВ блокада I ступеня. Рентгенографічно колінні суглоби без деструктивних змін. Яку комбінацію показників доцільно визначити для уточнення діагнозу?
Завдання №4 Хворий К., 40 років, звернувся до лікаря зі скаргами на періодичні болі в серці давлючого характеру, часті перебої в роботі серця з відчуттям дискомфорту, задишку при підйомі на 2 прольоту сходів. В дитинстві часті ангіни, у 18-літньому віці виявлений аортальний стеноз, генез якого оцінювали як ревматичний. Об’єктивно: стан задовільний, діяльність ритмічна, на верхівці тони звичайні, грубий систолічний шум у 2-м межребер'ї праворуч, проводиться на судини шиї, верхівку серця, II тон ослаблений на аорті. Яке дослідження доцільно призначити?
Завдання №5 Хвора 34 років, водій тролейбуса 3 місяці тому вперше виявили шум в серці, при детальному обстеженні в клініці визначили сполучену мітральну ваду ревматичного походження. Суглобового синдрому, симптомів ЗСН нема, толерантність до фізичних навантажень збережена. Аналіз крові: ШОЕ 17 мм/год. Титр АСЛ-О 250 од., СРБ +. ЕКГ: ритм синусовий, 76 /хв, поодинокі надшлуночкові екстрасистоли, Р у відведеннях ІІ, ІІІ, aVF високий гострокінцевий, в V1V2 двохфазний, RV5+SV1 = 48 мм. Який варіант терапії доцільно рекомендувати на даному етапі?
^ Інформацію, необхідну для формування базисних знань-умінь можна знайти в наступних матеріалах.
Зміст навчання 1. Теоретичні питання до теми, які повинен засвоїти інтерн 1. Визначення і поняття вібраційної хвороби 2. Патогенез вібраційної хвороби 3. Класифікація вібраційної хвороби від дії загальної вібрації 4. Класифікація вібраційної хвороби від дії локальної вібрації 5. Основні клінічні синдроми вібраційної хвороби 6. Клінічні особливості і діагностика вібраційної хвороби від дії локальної вібрації 7. Лікування і профілактика вібраційної хвороби від дії локальної вібрації 8. Клінічні особливості і діагностика вібраційної хвороби від дії загальної вібрації 9. Лікування і профілактика вібраційної хвороби від дії загальної вібрації 10. Експертиза працездатності ^ 3. Джерела інформації
^ Алгоритми до теми (див. додаток 2, 3) ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ДОСЯГНЕННЯ КОНКРЕТНИХ ЦІЛЕЙ НАВЧАННЯ Задача №1 Хвора У, 42 роки, звернулася в медико-санітарну частину; працює поліровщицей на наждачних кругах протягом 8 років. Скарги на болі в дистальних відділах рук, збліднення кінцевих фаланг пальців верхніх кінцівок, які з'являються при загальному охолоджуванні, особливо в холодну пору року. Об'єктивно: з боку внутрішніх органів змін не виявлено. Руки холодні на дотик, кінчики пальців злегка набряклі і ціанотичні, наголошується «мереживний малюнок» кистей, позитивний симптом «білої плями»; трофічних порушень немає. Який синдром обумовлює стан хворої?
Еталон відповіді: А Задача №2 Хворий А., 37 років, працює водієм вантажного автотранспорту у радгоспі. При температурі повітря 24 градусів нижче нуля, машина зупинилась на віддалі від міст проживання людей. Знаходячись в кабіні автомобіля, водій через деякий час відчув загальну слабкість, запаморочення, головний біль, з'явилася сонливість. Надалі свідомість його стала спутаною. Водій проїжджаючої мимо машини доставив постраждалого в найближчу лікарню. Під час вступу наголошувалася заторможенность, сповільненість рухів і мови, адинамія. Шкірні покриви холодні, бліді з синюшнім відтінком. Брадіпноє (11 дихань в 1 хв.). У легенях дихання везікулярне, хрипи не прослуховуються. Пульс 56 уд/хв.., ритмічний, тони серця приглушені, АД 110/50 мм рт. ст. Ректальна температура 31 °С. Ваш діагноз?
Задача №3 Лікар функціональної діагностики, 47 років, яка постійно працює (понад 20 років) з апаратом «ULTRAMARK» для проведення ЕХОКГ, скаржиться на болі в дистальних відділах рук, збліднення кінцевих фаланг пальців верхніх кінцівок, які з'являються при загальному охолоджуванні, особливо в холодну пору року. Об'єктивно з боку внутрішніх органів змін не виявлено. Руки холодні на дотик, кінчики пальців злегка набряклі, наголошується «мереживний малюнок» кистей, позитивний симптом «білої плями»; трофічних порушень немає. Які дослідження доцільно призначити хворої?
Задача №4 Хворий К., 56 років, біля 30 років працював на тракторі у радгоспі, скаржиться на болі в дистальних відділах рук, збліднення кінцевих фаланг пальців верхніх кінцівок, які з'являються при загальному охолоджуванні, особливо в холодну пору року. Об'єктивно: з боку внутрішніх органів змін не виявлено. Руки холодні на дотик, кінчики пальців злегка набряклі і ціанотичні, наголошується «мереживний малюнок» кистей, позитивний симптом «білої плями»; трофічних порушень немає. Встановлений діагноз: синдром Рейно. Ваша лікувальна тактика?
Задача №5 Лікар функціональної діагностики, 47 років, яка постійно працює (понад 20 років) з апаратом «ULTRAMARK» для проведення ЕХОКГ, встановлено діагноз: синдром Рейно. Об'єктивно з боку внутрішніх органів змін не виявлено. Руки холодні на дотик, кінчики пальців злегка набряклі, наголошується «мереживний малюнок» кистей, позитивний симптом «білої плями»; трофічних порушень немає. Хворій проведена паллестезіометрія: зниження вібраційної чутливості 1 ступеня. Вирішите питання о працездатності хворої в теперішній час?
Задача №6 Хворий М., 47 років, після загального переохолодження доставлений в стаціонар. Під час вступу наголошувалася заторможенность, сповільненість рухів і мови, адинамія. Шкірні покриви холодні, бліді з синюшнім відтінком. Брадіпноє (11 дихань в 1 хв.). У легенях дихання везікулярне, хрипи не прослуховуються. Пульс 56 уд/хв., ритмічний, тони серця приглушені, АД 110/50 мм рт. ст. Ректальна температура 33 °С. Який симптом визначає ступінь загального ураження холодом?
Задача №7 Хвора Ж, 47 років, після загального переохолодження доставлена в стаціонар. Під час вступу наголошувалася судороги, рвота. Об'єктивно: шкірні покриви холодні, синюшні. ЧД 12 на хв. У легенях дихання везікулярне. Пульс 58 уд/хв., ритмічний, тони серця приглушені, АД 90/50 мм рт. ст. Ректальна температура 34 °С. Ваша тактика?
^ Практичне заняття починається з участі лікарів - інтернів в ранковій конференції. Заслуховується доповідь чергового лікаря. Звертається увага інтернів на важких хворих. Підсумок підводить завідувач кафедрою. Далі шляхом тестового контролю визначається початковій рівень підготовки інтернів до практичного заняття. Самостійна робота інтернів під керівництвом викладача включає: курацію тематичних хворих (опитування, огляд, фізікальне обстеження хворих, знайомство з даними обстеження, постановка діагнозу, призначення лікування, невідкладних заходів, вирішення питань тактики, профілактики, лікувально-трудової експертизи); вирішення ситуативних задач. Після закінчення самостійної роботи інтернів проводиться її аналіз і корекція. Клінічний розбір тематичних хворих включає доповідь інтернів про скарги хворих, анамнез, дані лабораторних і інструментальних досліджень, диференціальний діагноз, остаточний діагноз (включаючи і супутні захворювання) і ускладнення. Інтерни обговорюють лікування, питання тактики, невідкладної терапії, профілактики, лікувально-трудової експертизи, реабілітації тематичних хворих. В кінці заняття проводиться підсумковий тестовий контроль. Роботи інтернів оцінюються, обговорюються результати. Підводиться підсумок заняття. |
![]() | Теми самостійної роботи студентів з дисципліни „Внутрішня медицина (в тому числі професійні хвороби та клінічна імунологія) V курсу медичного факультету №2, спеціальність «Медична психологія» ... | ![]() | Кількість годин ... |
![]() | Календарний план лекцій з професійних хвороб для студентів 5 курсу медичного факультету №2 на 2012-2013 навчальний рік (педіатрія) ... | ![]() | Заняття Виразкова хвороба шлунка І 12-палої кишки. Ускладнення виразкової хвороби: перфорація |
![]() | Методична розробка Гістидінемія, хвороба гоше, німана-Піка, лейкодистрофії). Спадкові захворювання сполучної тканини (мукополісахаридози та ін.). Факоматози:... | ![]() | Методична розробка Спадкові захворювання екстрапірамідної системи. Гепатоцеребральна дистрофія. Міоклонус-епілепсія. Торзійна дистонія хвороба генералізованих... |
![]() | Тема. Хвороба паркінсона актуальність теми ... | ![]() | Затверджую” “Схвалено Дитячі хвороби, хірургічні хвороби, акушерство І гінекологія, планування сім’ї та репродуктивне здоров’я населення України, урологія,... |
![]() | Затверджую” “Схвалено Дитячі хвороби, хірургічні хвороби, акушерство І гінекологія, планування сім’ї та репродуктивне здоров’я населення України, урологія,... | ![]() | Документи 1. /4 курс/Лекц_х_4курс/Питання_лекц_х.doc 2. /4... |