Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою icon

Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою
Скачати 202.68 Kb.
НазваМетодичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою
Дата27.08.2012
Розмір202.68 Kb.
ТипДокументиМетодичні вказівки для лікарів – інтернів терапевтів за темою:

ФУНКЦІОНАЛЬНА КИШКОВА ДИСПЕПСІЯ.

СИНДРОМ подразненої кишки.

Глютенова ентеропатія.

Актуальність теми

Актуальність обумовлена насамперед широкою поширеністю синдрому диспепсії в гастроентерологічній практиці. За рубежем синдром диспепсії є в даний час одним з найбільш розповсюджених діагнозів у практиці лікаря загальної практики і гастроентеролога. Наприклад, у Швеції «функціональна диспепсія» є четвертим по частоті діагнозом, який установлюють лікарі загальної практики при первинному огляді. На кожному міжнародному конгресі гастроентерологів протягом останніх 10 років питання, що зв'язані з діагностикою і лікуванням диспепсії, виносяться на обговорення і розглядаються в якості самих актуальних. Про це також свідчить і те, що в міжнародній класифікації хвороб десятого перегляду (МКХ-10) диспепсія виділена в самостійний діагноз, під рубрикою К.30.

Функціональні захворювання товстої і тонкої кишок є найчастішим видом функціональної патології травного тракту. Поширеність синдрому роздратованого кишечнику (СРК) складає 15-20%. Цей синдром у жінок зустрічається приблизно в 2 рази частіше, ніж у чоловіків. Середній вік пацієнтів складає 20-40 років.

Глютенова ентеропати (целіакія) це не таке розповсюджене захворювання як інші, але схожість симптомів з іншими хворобами кишечнику, особливості діагностики і лікування, а також дуже тяжкі ускладнення роблять це захворювання дуже важливим для лікаря терапевта.

Загальна мета - вміти діагностувати синдром подразненого кишечника, функційні розлади ШКТ, глютенову ентеропатію і призначати відповідне лікування

Конкретні цілі

Вихідний рівень знань-умінь

Вміти:

1. Виділити на основі скарг, анамнезу і об'єктивного дослідження основні синдроми при синдромі подразненого кишечника, функційних розладах ШКТ, глютеновій ентеропатії інтерпретувати отримані дані та поставити попередній діагноз.

1. Збирати і оцінювати скарги і анамнез, провести фізикальне обстеження хворих і виділити провідний синдром при захворюваннях шлунково-кишкової системи (кафедра госпитальної терапії).

2. Скласти план лабораторних та інструментальних досліджень, інтерпретувати отримані результати.

2. Оцінювати результати інструментальних і лабораторних методів дослідження в гастроентерології (кафедра госпітальної терапії).

3. Провести диференціальну діагностику цих станів поставити остаточний діагноз.

3. Розпізнати синдроми, що зустрічаються в клініці захворювань шлунково-кишкової системи (кафедра госпітальної терапії).

4. Обгрунтувати і скласти план лікування і уміти змінювати його в залежності від ефективності.

4. Вибрати групи ліків патогенетичної і симптоматичної терапії в гастроентерології (кафедра клінічної фармакології).

5. Провести експертизу працездатності, визначити прогноз, намітити програму профілактики і реабілітації хворим на синдром подразненого кишечника, функційні розлади ШКТ, глютенову ентеропатію

5. Провести експертизу працездатності в клініці внутрішніх хвороб (кафедра госпітальної терапії).^ ЗАДАЧИ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ВИХІДНОГО РІВНЯ

Для того щоб з'ясувати, чи відповідає вихідний рівень Ваших знань і умінь необхідному, пропонується виконати ряд завдань. Правильність рішення завдання 1 перевірте за еталоном відповідей, приведеному нижче, інші вирішите самостійно.

Завдання № 1


Хворий Д., 28 років, прибув на стаціонарне лікування зі скаргами на печіння за грудиною, що виникає після прийому рясної, жирної їжі, вживання томатного соку, газованих напоїв. Крім того, турбує періодично виникаюча відрижка кислим або повітрям, здуття живота, нестійке випорожнення, дратівливість, поганий сон. Об'єктивно: стан задовільний. Шкіра і видимі слизові звичайного забарвлення. У легенях дихання везикулярне. Діяльність серця ритмічна, тони звичайної гучності. Пульс 78/хв, АТ-110/70 мм рт.ст. Живіт м'який, під грудьми хворобливий, печінка і селезінка не збільшені. Заг.ан.крові й ан. сечі - без патології.

Виділити провідний симптом?

 1. Печія.

 2. Відрижка.

 3. Біль.

 4. Метеоризм.

 5. Астенічний.

Еталон відповіді: А.

Завдання № 2


Хворий І., 43 роки, який тривалий час страждає виразковою хворобою12-палої кишки, скаржиться на тривалі, інтенсивні болі в епігастральній ділянці, що іррадіюють у поперек, не купіруються протягом 2 місяців постійним прийомом ранітидіну й альмагелю, печію, періодично відрижку кислим, нестійке випорожнення, дратівливість. Втратив у вазі до 4 кг за 3 міс.

Який провідний синдром?

 1. Больовий

 2. Шлункової диспепсії

 3. Астенічний

 4. Стравохідної диспепсії

 5. Кишкової диспепсії

Завдання № 3


Хворий М., 26 років, знаходиться в гастроентерологічному відділення зі скаргами на печію, кислу відрижку, неприємний смак у роті, які виникають після прийому їжі і зменшуються після прийому фосфалюгелю, дратівливість, підвищену пітливість. Після вживання жирної, гострої їжі іноді з'являється ретростернальний біль, що посилюється при нахилі тулуба вперед. ЕГДС: розетка кардії зяє. Слизова в н/3 стравоходу гіперемована, набрякла, з білуватими накладеннями. Висновки: рефлюкс-езофагіт.

Проведіть експертизу працездатності?

 1. Хворий повинен бути оглянутий в ЛК з продовженням лікування амбулаторно за листком непрацездатності.

 2. Хворий повинен бути направлений на ЛКК для переводу на полегшену працю.

 3. Хворий повинен бути виписаний для продовження амбулаторного лікування.

 4. Хворий повинен бути виписаний з відділення до праці.

 5. Хворий повинен бути направлений на ЛКК, а потім – МСЕК.

Завдання № 4


Хворий Ц., 30 років, скаржиться на терпкі болі під грудьми і за грудиною, що виникають після прийому їжі і зменшуються після прийому гасталу, відрижку кислим, неприємний присмак у роті. Дані скарги відзначає протягом 3 років. При ЕГДС: кардія зяє, слизова в н/3 стравоходу гіперемована, набрякла, одиничні лінійні ерозії, дно покрите фібрином. Аналіз крові: Е-3,5; Нb-100;л-5,6. Аналіз шлункового соку: коливання вільної НС від 100 до 130 титр.од.

Які данні обстеження можуть допомогти у постановці діагнозу?

 1. Ендоскопії.

 2. Анамнестичні.

 3. Скарги.

 4. Аналіз крові.

 5. Аналіз шлункового соку.

Завдання № 5


Хворий А., 38 років, скаржиться на інтенсивний біль в епігастрії, що з'явився після стресу, який зберігається після прийому 1 таблетки но-шпи, блювоту кислим умістом шлунка без патологічних домішок . Об-но: стан задовільний, шкіра бліда, органи дихання і серцево-судинної системи без патології, АТ 120/70 мм рт.ст. Рс 80 за хв. Живіт м'який, хворобливий в епігастрії.

Яка група препаратів краща для купірування больового синдрому?

 1. Седативні.

 2. Інгібітори шлункової секреції.

 3. Плазмозамінники.

 4. Адсорбенти.

 5. Нестероїдні протизапальні препарати.

^ ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПОПОВНЕННЯ ВИХІДНОГО РІВНЯ


1. Болезни пищевода и кардии / Под ред. Д.И. Тамувеличюте, А.Н. Витенас. – М., 1986.- С.71-84,112-123.

2. Внутренние болезни /Под ред. В.И.Маколкина. - М., 1989. - С. 221-230.

3. Златкина А.Р. Фармакотерапия хронических болезней органив пищеварения. - М., 1997.- С.5-138.

4. Наказ МОЗ Украини № 455 від 13.11.01.- Баланс.-2002.-№1-2.-С.43-50.

^ ЗМІСТ НАВЧАННЯ


1 Теоретичні питання


1. Клінічна картина синдрому подразненого кишечника, функційних розладів ШКТ, глютенової ентеропатії.

2. Діагностичні критерії синдрому подразненого кишечника, функційних розладів ШКТ, глютенової ентеропатії. Диференціальна діагностика.

3. Етіологія, патогенез синдрому подразненого кишечника, функційних розладів ШКТ, глютенової ентеропатії.

4. Загальні принципи лікування хворих на синдром подразненого кишечника, функційні розлади ШКТ, глютенову ентеропатію – основні не медикаментозні рекомендації.

5. Групи лікарських засобів, застосовуваних для лікування синдрому подразненого кишечника, функційних розладів ШКТ, глютенової ентеропатії. Механізми дії, показання, терапевтичні дози, ускладнення.

6. Прогноз, вторинна профілактика, лікарсько-трудова експертиза.


2. ГРАФ ЛОГІЧНОЇ СТРУКТУРИ ДО ТЕМИ (див.ДОАТОК 1)


^ 3. ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ

Основні:

1. Дегтярева И.И. Заболевания органов пищеварения. – К.: Здоров'я, 1999. – С.8-16.

2. Харченко Н.В., Анохина Г.А., Опанасюк Н.Д. Клиническая гастроэнтерология. –К.: Здоров'я, 2000. – С.12-16, 33-35.

3. Лекції по темі

Додаткові:

1. Диагностика и лечение внутренних болезней / Под ред. Ф.И.Комарова. - Т.3. -М.: Медицина, 1999.- С.9-32, 44-62.

2. Григорьев П.Я. Яковенко А.В. Клиническая гастроентерология / М.-2000.-С.74, 383-388,475-480.

^ ОРІЄНТОВНА ОСНОВА ДІЯЛЬНОСТІ


АЛГОРИТМИ (Дів. Додатки 2,3,4)

ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ДОСЯГНЕННЯ КОНКРЕТНИХ ЦІЛІЙ НАВЧАННЯ

Задача № 1

Хвора Я., 28 років, звернулася до гастроентеролога зі скаргами на дискомфорт у епігастральній ділянці, без чіткого зв'язку з прийомом їжі, відрижку повітрям, сухість у роті, здуття живота, запори до 2 діб. Об'єктивно: емоційно лабільна. Живіт м'який, під грудьми безболісний. Відрізки кишечника звичайних властивостей. ЕГДС: нормальна ендоскопічна картина стравоходу, шлунка, 12-палої кишки. Дані біопсії: нормальна морфологічна картина.

Ваш остаточний діагноз?

 1. Невиразкова диспепсія.

 2. Виразкова хвороба.

 3. Хронічний гастрит.

 4. Хронічний холецистит.

 5. Хронічний панкреатит.

Еталон відповіді: А

Задача № 2

Хвора З., 38 років, звернулася до дільничного лікаря зі скаргами на періодично виникаючу печію після прийому рясної, смаженої їжі, солодкого варення, газованих напоїв, відрижку повітрям, нудоту, гіркоту в роті, здуття і гурчання в животі, дискомфорт у епігастрії після їжі. Об'єктивно: живіт м'який, безболісний під грудьми, печінка і селезінка не збільшені. Відрізки кишечника звичайних властивостей.

Поставте попередній діагноз?

 1. Невиразкова диспепсія.

 2. Виразкова хвороба.

 3. Хронічний гастрит.

 4. Хронічний холецистит.

 5. Хронічний панкреатит.

Задача № 3

Хворий О., 38 років, скаржиться на пекучий біль за грудиною, який іррадіює в ліву лопатку, посилюються при нахилі тулуба вперед, цей біль зменшується після прийому соди. Також хворий скаржиться на відчуття оніміння в лівій руці, задишку при ходьбі. Об'єктивно: підвищеного харчування, індекс маси тіла - 33,3. У легенях дихання везикулярне. Діяльність серця ритмічна, тони приглушені, акцент 2 тони на аорті. Пульс 100/хв, АТ-150/90 мм рт.ст. Живіт м'який, безболісний. ЕКГ: ритм сінусовий, тахікардія, дифузні зміни міокарда. При виконанні нагрузочних тестів (велоергометрія) – даних за ішемію міокарду не встановлено.

Ваш попередній діагноз?

 1. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

 2. Невиразкова диспепсія

 3. Грижа стравохідного отвору діафрагми.

 4. Виразкова хвороба шлунку

 5. Ішемічна хвороба серця.

Задача № 4

Хворий Ф., 33 років, на дискомфорт у епігастральній ділянці, без чіткого зв'язку з прийомом їжі, відрижку повітрям, сухість у роті, здуття живота, запори до 2-3 діб. Дані скарги відзначає протягом 2 років. Об'єктивно: cтан задовільний, емоційно лабільний. зниженого харчування, шкіра і слизові оболонки, що видні бліді. У легенях дихання везикулярне, хрипів немає. Межі серця – у нормі, на верхівці тони збережені, акцент 2 тону на аорті. АТ 140/80 мм рт.ст., Пс – 82 уд/хвил. Язик обкладений білим нальотом, живіт м'який, помірно болючий в епігастральній ділянці. Печінка, селезінка, нирки чітко не пальпуються. Відрізки кишечника звичайних властивостей. Набряків немає В заг.ан.крові і сечі без патології. Заг. білок крові – 68 г/л. ЕГДС: нормальна ендоскопічна картина стравоходу, шлунка, 12-палої кишки. Встановлено діагноз невиразкова диспепсія.

Оцініть прогноз для даного хворого?

 1. Прогноз сприятливий, повне видужання.

 2. Прогноз сприятливий, досягнення стійкої ремісії.

 3. Прогноз сумнівний, досягнення нестійкої ремісії.

 4. Прогноз несприятливий, безперервний рецидивуючий перебіг.

 5. Прогноз для життя несприятливий.

Задача № 5

Хворий Д. 28 років, надмірного харчування, скаржиться на паління за грудиною при нахилі тулуба вперед, після вживання алкоголю, томатного соку, газованих напоїв, періодично виникаючу відрижку, відрижка кислим, здуття живота, нестійкий стілець, дратівливість, поганий сон. Об-но: Підвищеного живлення. Шкіра і видимі слизисті звичні. Живіт м'який, хворобливий в епігастральній ділянці, печінка і селезінка не збільшені. Заг.ан.крови і ан. сечі - без патології.

Які основні принципи немедикаментозної терапії?

 1. Зниження маси тіла, дієта з обмеженням газованих, солодких напоїв

 2. Лікувальна фізкультура

 3. Дрібне часте живлення

 4. Оперативне лікування

 5. Психотерапевтічене лікування

^ КОРОТКІ ВКАЗІВКИ ДО РОБОТИ ЛІКАРІВ-ІНТЕРНІВ НА ПРАКТИЧНОМУ ЗАНЯТТІПрактичне заняття починається з участі лікарів - інтернів в ранковій конференції. Заслуховується доповідь чергового лікаря. Звертається увага інтернів на важких хворих. Підсумок підводить завідувач кафедрою.

Далі шляхом тестового контролю визначається початковій рівень підготовки інтернів до практичного заняття.

Самостійна робота інтернів під керівництвом викладача включає: курацію тематичних хворих (опитування, огляд, фізикальне обстеження хворих, знайомство з даними обстеження, постановка діагнозу, призначення лікування, невідкладних заходів, вирішення питань тактики, профілактики, лікувально-трудової експертизи); вирішення ситуативних задач, роботу в операційній, перев'язувальній.

Після закінчення самостійної роботи інтернів проводиться її аналіз і корекція. Клінічний розбір тематичних хворих включає доповідь інтернів про скарги хворих, анамнез, дані лабораторних і інструментальних досліджень, диференціальний діагноз, остаточний діагноз (включаючи і супутні захворювання) і ускладнення. Інтерни обговорюють лікування, питання тактики, невідкладної терапії, профілактики, лікувально-трудової експертизи, реабілітації тематичних хворих.

В кінці заняття проводиться підсумковий тестовий контроль. Роботи інтернів оцінюються, обговорюються результати. Підводиться підсумок заняття.


Технологічна карта практичного заняття

Етапи

Час (мін.)

Навчальні посібники

Місце проведення заняття

Засоби навчання

Устаткування

1

Участь в ранковій конференції

30

Хворі, історії хвороби

Слайдоскоп

Конф. зал

2.

Визначення початкового рівня підготовки до заняття

20

Тести

Учбова кімната

3.

Самостійна робота інтернів:

- курація хворих


- вирішення ситуативних задач,

- робота в операційній, перев'язувальній

245

Хворі, історії хвороби, дані лабораторних і інструментальних досліджень, ситуативні задачі.

Палати, учбова кімната,


операційна,

перев'язувальна

4.

Аналіз і корекція самостійної роботи інтернів

45

Хворі, історії хвороби, дані лабораторних і інструментальних досліджень, таблиці, графи, схеми, алгоритми.

Слайдоскоп, діапроектор

Палати, уч. кімнати

5

Підсумковий тестовий контроль

Обговорення і підведення підсумків заняття..

20

Тести

Уч. кімнати
Додаток 1

Граф логічної структури теми

« Синдром роздратованого кишечнику»Основні синдроми

^ Попередній діагноз

Диференціальный діагноз

Остаточний діагноз

Лікування

Больовий синдром

Синдром діареї

Додаткові методи дослідження

Синдром закрепу

 • Ректороманоскопія

 • Колоноскопія

 • Ірігоскопія

 • ЕГДС

 • УЗД органів черевної порожнини

 • Копрограма

 • Дослідження калу на сховану кров

 • Дослідження мікрофлори товстої кишки на дисбіоз.Загально-клінічні дослідження

Немедикаментозне

Медикаментозне

Кишені антисептики, пробіотики, прокінетики, спазмолітики, проності ,баластні речовини, сорбенти, антидіарейні засоби – в залежності від типу СРК


Профілактика (первинна та вторинна)

Дієта, фітотерапія, ЛФК, психотерапія та ін.підсумковий Тестовий контроль


1 ВАРІАНТ

ТЕСТ № 1


Хвора Ф., 27 років звернулася до дільничного лікаря зі скаргами на дискомфорт у епігастральній ділянці, без чіткого зв'язку з прийомом їжі, відрижку повітрям, сухість у роті, здуття живота, запори до 2-3 діб. Дані скарги відзначає протягом 2 років. Об'єктивно: емоційно лабільна. Живіт м'який, безболісний під грудьми. Відрізки кишечника звичайних властивостей. ЕГДС: нормальна ендоскопічна картина стравоходу, шлунка, 12-палої кишки.

Ваш діагноз?

А. Невиразкова диспепсія.

В. Виразкова хвороба.

С. Хронічний гастрит.

D. Хронічний холецистит.

Е. Хронічний панкреатит.

ТЕСТ № 2

Хворий Д., 30 років після ретельного клініко-лабораторного та інструментального обстеження виставлений діагноз: невиразвкова диспепсія, виразковоподібний варіант.

Який з перерахованих препаратів Ви призначите як базисну терапію?

А. Сукральфат

В. Амітріптілін

С. Вікалін

D. Но-шпа

Е. Фамотідін

ТЕСТ № 3

Хворому Ц., 31 роки на підставі скарг і даних ендоскопічного дослідження виставлений діагноз: невиразкової диспепсії, дискінетичний варіант.

Який з перерахованих препаратів Ви призначите як базисну терапію?

А. Мотіліум

В. Но-шпа

С. Атропін

D. Алмагель

Е. Ранітідін

ТЕСТ № 4.

Хворому С., 40 років з явищами стійкої дисфагії, при рентгенологічному дослідженні верхніх відділів шлунково-кишкового тракту виявлені порушення перистальтики стравоходу і моторики шлунку, при ендоскопічому дослідженні – без патології.

Ваш діагноз?

А. Хронічний гастрит.

В. Виразкова хвороба.

С. Невиразкова диспепсія.

D. Хронічний холецистит.

Е. Хронічний панкреатит.

ТЕСТ № 5.

Хворий Ф. 35р., менеджер, скаржиться на закрепи, дефекація 2 рази на тиждень, відчуття неповного спорожнення кишечнику, напруження при дефекації, твердий кал. Хворіє протягом року, коли змінив роботу, став нерегулярно їсти, погано спати. При фізикальному обстеженні патології з боку внутрішніх органів не виявлено. Після ретельного обстеження суттєвих відхилень не виявлено.

Які лікарські засоби необхідно призначити в першу чергу?

 1. Сольові проносні

 2. Ферменти підшлункової залозі

 3. Прокінтики

 4. Проносні с високим вмістом баластних речовин

 5. Міотропні спазмолітики

ТЕСТ № 6.

Хворий Н.,46 років, скаржиться на схуднення при добром апетиті, часте випорожнення до 4-5 разів на день, здуття живота. Хворим себе вважає протягом року, коли після оперативного лікування пахової грижі став відмічати указані симптоми. При обстеженні виявлена гіпохромна анемія. При ФГДС: ознаки атрофічного процесу в слизовій оболонки дистального відділу 12-палої кишки. В біоптаті - атрофія ворсин, помірна лейкоцитарна інфільтрація.

Ваш діагноз?

 1. Хронічний панкреатит

 2. Хронічний атрофічний гастрит

 3. Виразкова хвороба 12-палої кишки

 4. СРК переважно з діареєю

 5. Глютенова ентеропатія

ТЕСТ № 7

Хворий Д., 59 років, що зловживає алкоголем, скаржиться на пекучі болі в епігастрії що віддають в поперек, що з'являються після прийому жирної, смаженої їжі, що зменшуються після голодування, нудоту, здуття живота, рясний кашкоподібне випорожнення до 2-3 разів у добу. Схуд за останні 2 місяці на 1 кг. Симптомів роздратування очеревини немає. Аналіз крові, сечі без патології.

Ваш попередній діагноз?

 1. виразкова хвороба шлунка

 2. хронічний панкреатит

 3. хронічний холецистит

 4. хронічний гастрит

 5. жовчнокам'яна хвороба

ТЕСТ № 8

Хворий Ф. 35р., бухгалтер, скаржиться на закрепи, дефекація 2 рази на тиждень, відчуття неповного спорожнення кишечнику, напруження при дефекації, твердий кал. Хворіє протягом року, коли змінив роботу, став нерегулярно їсти, погано спати. При фізикальному обстеженні патології з боку внутрішніх органів не виявлено. Після ретельного обстеження суттєвих відхилень не виявлено.

Ваш діагноз?

 1. Хронічний колит

 2. Доліхосигма

 3. Дісбіоз кишечнику

 4. СРК з перевагою закрепів

 5. Іпохондрія

ТЕСТ № 9

Хворий Н.,46 років, скаржиться на схуднення при добром апетиті, часте випорожнення до 4-5 разів на день, здуття живота. Хворим себе вважає протягом року, коли після оперативного лікування пахової грижі став відмічати указані симптоми. При обстеженні виявлена гіпсохромна анемія. При ФГДС: ознаки атрофічного процесу в слизовій оболонки дистального відділу 12-палої кишки. В біоптаті - атрофія ворсин, помірна лейкоцитарна інфільтрація.

Які дієтичні рекомендації Ви дасте хворому?

 1. Повне виключення тваринних жирів

 2. Виключення цукру та інших легкоусвояємих вуглеводів

 3. Виключити бобові, субпродукти, консерви, каву

 4. Виключити виробі з пшеничної, ржаної муки

 5. Виключити цитрусові, шоколад, морепродукти (криль, краби)

ТЕСТ № 10

Хвора В., 34 років, актриса, скаржиться на періодичні болі по всьому животу, зникаючі після акту дефекації, часте здуття живота після вживання цитрусових і копченини, дратівливість, поганий сон. Відзначає поліпшення стану і відсутність вищеперелічених симптомів після літнього відпочинку і іглорефлексотерапії. Об-но: стан задовільний, шкірні покриви звичні. Дихальна аритмія, 70-90 в мін, АТ 110/70 мм рт.ст. Живіт м'який. безболісний при пальпації, відрізки кишечника звичних властивостей, що злегка бурчать. Копрограмма: невелика кількість слизу, Л до 5 в п/зрения, Ер немає, нейтральний жир – негативний. Копрокультура: Е.coli 105.

Який найближчий прогноз?

 1. Прогноз для життя сприятливий, можливе повне одужання

 2. Прогноз для життя сприятливий, можливе часткове одужання

 3. Прогноз для життя сприятливий, персистуючий характер захворювання

 4. Прогноз для життя сприятливий, працездатність втрачена

 5. Прогноз для життя несприятливий, можливий летальний результатпідсумковий Тестовий контроль


2 ВАРІАНТ

ТЕСТ № 1


Хвора Л., 25 років звернулася до дільничного лікаря зі скаргами на дискомфорт у епігастральній ділянці, без чіткого зв'язку з прийомом їжі, відрижку повітрям, сухість у роті, здуття живота, запори до 2-3 діб. Дані скарги відзначає протягом 2 років. Об'єктивно: емоційно лабільна. Живіт м'який, безболісний. Відрізки кишечника звичайних властивостей.

Які додаткові методи обстеження необхідні в першу чергу?

А. Копрограма.

В. Колоноскопія

С. Ректороманоскопія.

D. ЕГДС

Е. Дуодентальне зондування.

ТЕСТ № 2

Хворий Ш., 32 років, вчитель, після ретельного клініко-лабораторного та інструментального обстеження виставлений діагноз: невиразвкова диспепсія, виразковоподібний варіант.

Як оцінити працездатність хворого?

А. не порушена

В. тимчасово втрачена, лікування амбулаторно протягом 3 днів

С. тимчасово втрачена, лікування амбулаторно протягом 10 днів

D. тимчасово втрачена, лікування в стаціонарі

Е. знижена, консультативна МСЕК

ТЕСТ № 3

Хворому Х., 32 років на підставі скарг і даних ендоскопічного дослідження виставлений діагноз: невиразкової диспепсії, дискінетичний варіант.

Який з перерахованих препаратів Ви призначите як базисну терапію?

А. Омепразол

В. Спазмалгін

С. Атропін

D. Домперидон

Е. Ранітідін

ТЕСТ № 4.

Хворому С., 40 років з явищами стійкої дисфагії, при рентгенологічному дослідженні верхніх відділів шлунково-кишкового тракту виявлені порушення перистальтики стравоходу і моторики шлунку, при ендоскопічому дослідженні – без патології.

Які препарати Ви призначите хворому?

А. Атропін.

В. Препарати вісмута.

С. Прокінетики.

D. Спазмолітики.

Е. Інгібітори протонової помпи.

ТЕСТ № 5.

Хворий О. 34р., менеджер, скаржиться на закрепи, дефекація 2 рази на тиждень, відчуття неповного спорожнення кишечнику, напруження при дефекації, твердий кал. Хворіє протягом року, коли змінив роботу, став нерегулярно їсти, погано спати. При фізикальному обстеженні патології з боку внутрішніх органів не виявлено. Лікар призначив проносні препарати з високим вмістом баластних речовин.

Які не медикаментозні рекомендації Ви дасте хворому?

 1. Спати з приподнятим головним кінцем

 2. Спати з опущеним головним кінцем

 3. Зменшити кількість рідини

 4. Дієта з високим вмістом клітчатки

 5. Дієта з обмеженням солі

ТЕСТ № 6.

Хворий Р.,47 років, скаржиться на схуднення при добром апетиті, часте випорожнення до 4-5 разів на день, здуття живота. Хворим себе вважає протягом року, коли після оперативного лікування пахової грижі став відмічати указані симптоми. При обстеженні виявлена гіпохромна анемія. При ФГДС: ознаки атрофічного процесу в слизовій оболонки дистального відділу 12-палої кишки. В біоптаті - атрофія ворсин, помірна лейкоцитарна інфільтрація.

Якой додатковий метод обстеження показан хворому для вибору лікування?

 1. Ірігоскопія

 2. Ректороманоскопя

 3. Колоноскопія

 4. Дуодентальне зондування

 5. Аналіз шлункової секреції

ТЕСТ № 7

Хворий М., 58 років, що зловживає алкоголем, скаржиться на пекучі болі в епігастрії, що віддають в поперек, з'являються після прийому жирної, смаженої їжі, що зменшуються після голодування, нудоту, здуття живота, рясний кашкоподібне випорожнення до 2-3 разів у добу. Схуд за останні 3 місяці на 1 кг.

Які рекомендації Ви дасте хворому?

 1. Лоперамід протягом тижня

 2. Ферментні препарати, обмежити прийом алкоголя та вживання жирної їжі

 3. Обмежити прийом алкоголя та вживання жирної їжі

 4. Прокінетики протягом місяця

 5. Планове оперативне втручання

ТЕСТ № 8

Хворий Ф. 35р., бухгалтер, скаржиться на закрепи, дефекація 2 рази на тиждень, відчуття неповного спорожнення кишечнику, напруження при дефекації, твердий кал. Хворіє протягом року, коли змінив роботу, став нерегулярно їсти, погано спати. При фізикальному обстеженні патології з боку внутрішніх органів не виявлено.

Який метод дослідження не потрібно проводити хворому?

 1. Ректороманоскопія, ірігографія

 2. Колоноскопія

 3. ЕГДС

 4. Дослідження калу

 5. Дуоенальне зондування

ТЕСТ № 9

Хворий П.,48 років, скаржиться на схуднення при добром апетиті, часте випорожнення до 4-5 разів на день, здуття живота. Хворим себе вважає протягом року. При обстеженні виявлена гіпохромна анемія. При ФГДС: ознаки атрофічного процесу в слизовій оболонки дистального відділу 12-палої кишки. В біоптаті - атрофія ворсин, помірна лейкоцитарна інфільтрація.

Які дієтичні рекомендації Ви дасте хворому?

 1. Повне виключення тваринних жирів

 2. Виключення цукру та інших легкоусвояємих вуглеводів

 3. Виключити бобові, субпродукти, консерви, каву

 4. Виключити виробі з пшеничної, ржаної муки

 5. Виключити цитрусові, шоколад, морепродукти (криль, краби)

ТЕСТ № 10

Хвора В., 34 років, актриса, скаржиться на періодичні болі по всьому животу, зникаючі після акту дефекації, часте здуття живота після вживання цитрусових і копченини, дратівливість, поганий сон. Відзначає поліпшення стану і відсутність вищеперелічених симптомів після літнього відпочинку і іглорефлексотерапії. Об-но: стан задовільний, шкірні покриви звичні. Дихальна аритмія, 70-90 в мін, АТ 110/70 мм рт.ст. Живіт м'який. безболісний при пальпації, відрізки кишечника звичних властивостей, що злегка бурчать. Копрограмма: невелика кількість слизу, Л до 5 в п/зрения, Ер немає, нейтральний жир – негативний. Копрокультура: Е.coli 105.

Ваш діагноз?

 1. Синдром роздратованого кишечника

 2. Хронічний ентероколіт

 3. Хронічний холецистит

 4. Хронічний гастродуоденіт

 5. Невиразкова диспепсіяЕталони відповідей „функціональна диспепсія”


Вихідний рівень

Завдання 1 А

Завдання 2 В

Завдання 3 С

Завдання 4 А

Завдання 5 В


Навчальні задачі

Задача 1 А

Задача 2 А

Задача 3 А

Задача 4 С

Задача 5 А


Тести Варіант 1

1 – А

2 – Е

3 – А

4 – С

5 – Д

6 – Е

7 – В

8 – Д

9 – Д

10 – С

Тести Варіант 2

1 – Д

2 – А

3 – Д

4 – С

5 – Д

6 – Е

7 – В

8 – Е

9 – Д

10 – А

Схожі:

Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconВнутрішньогоспітальна пневмонія актуальність теми
Методичні вказівки для самостійної роботи лікарів – інтернів терапевтів за темою
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою
«Клінічна фармакологія нестероїдних протизапальних засобів, глюкокортикоїдів, цитостатиків.»
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою
«Клінічна фармакологія нестероїдних протизапальних засобів, глюкокортикоїдів, цитостатиків.»
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconВібраційна хвороба. Хвороби, викликанні переохолодженням
Методичні вказівки для самостійної роботи лікарів – інтернів терапевтів за темою
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів-інтернів терапевтів за темою
Бронхіальна астма та її ускладнення приступ бронхіальної астми. Астматичний статус.”
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів-інтернів терапевтів за темою
Синдром нічного апное. Дихальна недостатність. Класифікація діагностичні критерії”
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів-інтернів терапевтів за темою
Бронхіальна астма та її ускладнення приступ бронхіальної астми. Астматичний статус.”
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою
Спондилоартрити. Анкілозуючий спондилоартрит. Псоріатичний артрит. Реактивні поліартрити. Хвороба Рейтера
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів-інтернів терапевтів роботи за темою
«Інфекційний ендокардит. Сучасні особливості перебігу. Диференційна діагностика. Тактика лікування.»
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів-інтернів терапевтів за темою
Хронічне обструктивне захворювання легень. Класифікація. Критерії бронхіальної обструкції. Програми лікування. Покази до госпіталізації....
Методичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою iconМетодичні вказівки для лікарів інтернів терапевтів за темою
Враховуючи це, кожен лікар, будь-якої спеціальності зустрічається з ревматологічними захворюваннями І проблемами вибору методів обстеження...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи