Тема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП icon

Тема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП
Скачати 173.84 Kb.
НазваТема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП
Дата28.08.2012
Розмір173.84 Kb.
ТипДокументи

ЗАНЯТТЯ № 6

ТЕМА: Гострі і хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні і внутрішньочерепні ускладнення. ПУХЛИНИ ннП.


АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ: Запальні захворювання носа й навколоносових пазух (ННП) є однією з вельми актуальних проблем оториноларингології, тому що це вид патології, з якої найбільш часто зіткається у своїй клінічній практиці лікар-оториноларинголог.

За останнє десятиріччя в літературі систематично публікуються результати численних досліджень, присвячених вивченню окремих аспектів етіології, патогенезу, консервативного і оперативного лікування ринітів і синуїтів. Однак тенденції до зменшення числа хворих, котрі страждають на цю патологію, не відмічається, а щодо частоти виникнення, то запальні захворювання навколоносових пазух стійко тримаються на головному місці в структурі захворювань ЛОР-органів.

Осередки запалення в носовій порожнині та ННП можуть бути джерелом інфекційної сенсибілізації організму, причиною патологічної рефлекторної імпульсації, давати важкі ускладнення (внутрішньорбітальні і внутрішньочерепні), аж до летальних. Хронічний риносинуїт, як і хронічний тонзиліт, може відігравати ініціюючу і провокуючу роль у розвитку патології легень (бронхіт, бронхіальна астма, хронічна пневмонія), серця (міокардит, ендокардит, ревматизм), нирок (нефрит і пієлонефрит).

Онкологічне ураження носа і ННП, будучи само по собі загрозливою патологією, поширюється «по продовженню», залучаючи до процесу прилеглі органи - орбіту і порожнину черепа, що різко обтяжує захворювання. Своєчасна діагностика і правильний вибір тактики лікування в багато разів підвищує шанси хворого на більш сприятливий кінець.


ЦІлІ навчання


Загальна цІль: уміти поставити попередній діагноз гострого і хронічного синуситу, риногенного орбітального і внутрішньочерепного ускладнення, визначити тактику ведення хворого


^ КОНКРЕТНІ ЦІЛІ:
ЦІЛІ ПОЧАТКОВОГО РІВНЯ:Уміти

1. Вибрати симптоми, що свідчать про захворювання носа й навколоносових пазух або про риногенне орбітальне чи внутрішньочерепне ускладнення.
1. Зібрати і оцінювати дані анамнезу і систематизувати їх (кафедра пропедевтичної терапії)


2. Скласти план обстеження хворого з гострими та хронічними захворюваннями навколоносовіх пазух або про риногенне орбітальне чи внутрішньочерепне ускладнення.
2 . Визначити об'єм и послідовність основних і додаткових методів обстеження: огляду і пальпації, рентгенологічних і лабораторних методів обстеження (кафедри пропедевтичної терапії і рентгенології)


3.Оцінити результати проведеного дослідження і виділити з них найбільш інформативні для запальної патології навколо носових пазух

3. Визначити запальні зміни з боку слизової оболонки (каф. гістології і патологічної анатомії) і рентгенологічні ознаки запальної патології (кафедра рентгенології

4. Поставити попередній діагноз гострих та хронічних захворювань ННП
4. Формулювати діагноз з урахуванням характеру и локалізації патологічного процесу (кафедра пропедевтичної терапії)

5. Визначити тактику ведення конкретного хворого
5. Застосовувати засоби етіологічної, патогенетичної і симптоматичної терапії (кафедра фармакології).


ВИЗНАЧЕННЯ ТА ЗАбеспеченНЯ

початкового рівня знанЬ-умІнЬ


ЗаВданНя для пЕрЕвІрки початкового рівня


Завдання № 1.

У хворого з гнійним процесом в навколоносових пазухах виникло ускладнення – флегмона орбіти.

Які існують анатомічні передумови до виникнення у хворого цього ускладнення в даному випадку?


А. ОНП граничать з орбітою

В. Кровопостачання ОНП

С. Іннервація ОНП


Завдання № 2.

Хворий C. Звернулася до дільничного терапевта через 14 днів після перенесеної простуди у зв'язку з погіршенням стану: появою головного болю в лобової області, гнійної нежиті зліва, скрута дихання. Лікарем запідозрений гострий гнійний гайморит.

Які дані анамнезу допоможуть уточнити характер захворювання?

А. Хворіє 14 днів

В. Головна біль

С. Утруднення дихання.


Завдання № 3.

Хворий До. 35 років. Звернулася до дільничного терапевта через 10 днів після перенесеної простуди у зв'язку з погіршенням стану: появою головного болю в лобової області, гнійної нежиті зліва. Лікарем запідозрений гострий гнійний гайморит.


Який додатковий метод дослідження необхідний?


А. Ренгенографія

В. Діафаноскопія

С. Пневмометрія


Завдання № 4.

Хворого М. протягом багатьох років непокоїть те, що періодично посилюється гнійне відокремлюване з носа. Лікувався самостійно – приймав антибактеріальні препарати, які вибирав довільно. Відзначає відсутність ефекту.

Яке дослідження необхідно провести для грамотного підбору антибактеріальної терапії?


А. Бактеріальний посів

В. Біопсия

С. КТ ОНП


Еталони відповідей:

Завдання №1 А, Завдання №2 А, Завдання №3 А, Завдання №4 А.


Джерела інформації

 1. А.I.Струков, В.В.Сров Патологiчна анатомiя.– Харків: “Факт”, 1999. – С.164-187, 231-254.

 2. К.И.Кульчицкий. Оперативная хирургия и топографическая анатомия. – Київ.: “Вища школа”, 1989. – С.47-83.

 3. В.Х.Василенко. Пропедевтика внутренних болезней. – Москва: “Медицина”, 1989. – С.20-26, 36-38, 50-55, 59-61, 63-73, 84-126, 425-470.

 4. Д.А.Харкевич. Фармакология. – Москва: “Медицина”, 1987. – С.385-459, 315-323, 117-125.

 5. Л.Д.Линденбратен, Л.Б.Наумов. Медицинская рентгенология. – Москва: “Медицина”, 1984. – С.269-321.^ ВМІСТ НАВЧАННЯ У ВІДПОВІДНОСТІ ДО ЦІЛІЙ


теоретичНІ ПИТАННЯ.


 1. Гострий і хронічний риніт. Озена.

 2. Носові кровотечі. Причини. Перша допомога. Методи припинення носових кровотеч. Передня і задня тампонада.

 3. Гематома й абсцес носової перегородки. Клініка, діагностика, лікування.

 4. Викривлення носової перегородки.

 5. Фурункул носа: клініка, діагностика, лікування.

 6. Шляхи проникнення інфекції в навколоносові пазухи. Гострі і хронічні синусити. Етіопатогенез, клініка, діагностика, лікарська тактика.

 7. Риногенні орбітальні і внутрішньочерепні ускладнення, лікарська тактика при ускладнених риносинуїтах.

 8. Пухлини носа й навколоносових пазух. Клініка, діагностика, лікарська тактика.


^ ГРАФ ЛОГІЧНОЇ СТРУКТУРИ ТЕМИ «ГОСТРІ І ХРОНІЧНИ ЗАХВОРЮВАННЯ НАВКОЛОНОСОВИХ ПАЗУХ. РИНОГЕННІ ОРБІТАЛЬНІ ТА ВНУТРІШНЬОЧЕРЕПНІ УСКЛАДНЕННЯ» (см. Додаток 14)


^ ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ:

 1. Заболотний Д.I. і спiвавт. Оториноларингологiя. – Київ: “Здоровя”, 1999. – С. 205-215, 217-219, 221-248.

 2. Ю.М.Овчинников Оториноларингология. – Москва: “Медицина”. - 1995. - С. 101-153.

 3. В.Т.Пальчун, Н.А.Преображенский. Болезни уха, горла, носа. – Москва: “Медицина”, 1978. – С. 30-32,36-41, 45-58, 60-108.

4. И.Б.Солдатова Руководство по оториноларингологии. - М.: «Медицина», 1992. – Стр. 225-283.

5. И.Б.Солдатов «Лекции по оториноларингологии». – М.: «Медицина», 1992. - Стр. 131-173.


^ ОРІЄНТОВАНА ОСНОВА ДІЇ (ООД)


ДІАГНОСТИЧНИЙ АЛГОРИТМ ЗАХВОРЮВАННЬ ПРИНОСОВІХ ПАЗУХ (см. Додаток 15)


набІр заВданЬ для пЕрЕвІрки досЯГНЕННЯ конкретнИх цІлІй НАВЧАННЯ


Завдання № 1.

Хворий Р., 54 роки, пред'являє скарги на скруту носового дихання, слизово-гнійну відокремлювану з носа. Захворювання пов'язує з перенесеною ОРВІ.

Який метод дослідження дозволить уточнити діагноз?


А) фарингоскопія;

В) ларингоскопія;

С) отоскопія;

Д) загальний аналіз крові.

Е) риноскопія


Завдання № 2.

Хворий Р., 35 років, поводився із скаргами на скруту носового дихання, слизово-гнійну відокремлювану з носа, головний біль в уранішній час. Хворіє 10 днів. Риноскопія: слизова оболонка носа гіперемірована, набрякла, носові раковини не змінені, в середньому носовому ході зліва – гнійне відокремлюване. На рентгенограмі навколоносових пазух визначається рівень в лівій верхньощелепній пазусі.

Яка принципова лікарська тактика?


А) пункція лівої гайморової пазухи;

В) антибактеріальна терапія

С) лівобічна гайморотомія;

Д) фізіотерапія;


Завдання № 3.

Хворий І., 45 років, поводилася із скаргами на слизово-гнійне відокремлюване з носа, головний біль в уранішній час. Хворіє тиждень. Риноскопія: слизова оболонка носа гиперемирована, набрякла, носові раковини не змінені, в середньому носовому ході справа – гнійне відокремлюване. На рентгенограмі навколоносових пазух визначається тотальне затемнення правої верхньощелепної пазухи, рівень рідини в правій лобовій пазусі.


Ваш попередній діагноз?


А) правосторонній гострий гайморит;

В) правосторонній гострий фронтит;

С) правосторонній гострий гемисинусіт;

Д) гострий пансинусіт;

Е) алергічна риносинусопатія.


Завдання № 4.

Після екстракції 5 зуба верхньої щелепи справа у хворого з'явилися скарги на виражений головний біль, скруту носового дихання, гнійну смердючу нежить. До лікаря звернувся через 2 дні. Об'єктивно: пальпація передньої стінки правої гайморової пазухи болезненна, визначається інфільтрат в проекції собачої ямки. Встановлений діагноз гострий правосторонній одонтогенний гайморит.

Яка принципова лікарська тактика?


А) радикальна операція на гайморовій пазусі

В) інтенсивна антибактеріальна терапія;

С) пункції гайморової пазухи

Д) фізіотерапія;

Е) промивання навколоносових пазух методом переміщення


^ Еталони відповідей:

Завдання №1 Е, Завдання №2 А, завдання №3 З, Завдання №4 А.


КраткІ методичНІ ВказІВКИ ДО работИ

на практичНОМУ занятТІ


Після перевірки присутності студентів на занятті викладачем проводиться контроль початкового рівня знань за допомогою тестових завдань. Потім студенти проводять курацію тематичних хворих в перев'язувальній кімнаті. Самостійно збирають анамнез, проводять обстеження хворих, працюють з медичною документацією. В цей час викладач перевіряє тестові завдання, контролює хід курації.

Потім в учбовій кімнаті викладач дає оцінку виконаним завданням, звертає увагу на припущені помилки. Після цього проводиться аналіз и корекція самостійної роботи студентів. Студент докладає дані анамнезу, складає індивідуальну схему діагностичного пошуку, докладає отримані дані об'єктивного дослідження. Викладач звертає увагу на самі інформативні ознаки захворювання. Куратор докладає загальні принципи лікування хворого. До обговорення залучаються інші студенти. Викладач оцінює практичну роботу студентів.

Після цього викладач проводить контроль засвоєння матеріалу шляхом вирішення тематичних клінічних задач.

Наприкінці заняття - підведення підсумків роботи і оцінювання знань студентів.


Додаток 14

^ ГРАФ ЛОГІЧНОЇ СТРУКТУРИ ТЕМИ «ГОСТРІ І ХРОНІЧНИ ЗАХВОРЮВАННЯ НАВКОЛОНОСОВИХ ПАЗУХ. РИНОГЕННІ ОРБІТАЛЬНІ ТА ВНУТРІШНЬОЧЕРЕПНІ УСКЛАДНЕННЯ»

Захворювання навколоносових пазух^

Скарги і анамнез


Скарги
Анамнез

- Утруднене носове дихання;

- відчуття тяжкості в проекції ННП

- біль у носі, кровотеча з носа
-наявність подібних скарг раніше- Головний біль у лобній ділянці
- Зв’язок з травмою носа

- Гнійний нежить
- часті застуди ГРВІ

- Відчуття тяжкості в проекції ННП

- Біль у носі, кровотеча з нос
- функціональний стан носа (носове дихання у спокійному періоді)

- зв’язок з гіпертонією.
^

Об’єктивні дані

Огляд

Пальпація
Ознаки запалення на слизовій оболонці
Деформація носа; анатомічні відхилення, додаткові утворення в носовій порожнині, кровотеча
хворобливість точок виходу гілок трійчастого нерва, патологічна рухливість кісток носа

Додаткові дослідження
Рентгенологічне

-зниження пневматизації ННП (гомогенне, негомогенне, різного ступеня інтенсивності, з наявністю горизонтального рівня рідини, розповсюдження або ні за межі однієї пазухи
Гістологічне

-біопсія (поліпоз, злоякісна або доброякісна пухлина)
Лабораторні

-загальний аналіз крові (нейтрофільний лейкоцитоз, збільшення ШОЕ);

-бактеріологічний (посів відокремлюваного з носа на флору і ії чутливість до антибіотиків)

Попередній діагноз
^

Тактика лікування

Оперативне
Консервативне


Додаток 15

^ ДІАГНОСТИЧНИЙ АЛГОРИТМ ЗАХВОРЮВАННЬ ПРИНОСОВІХ ПАЗУХ З СИНДРОМОМ УТРУДНЕНЕ НОСОВОГО ДИХАННЯ


постійно

ß

Утруднене носове диханняперіодично

â
â
Тривалість
Залежить від


З народження

â

Аномалії розвитку

Протягом доби, тижнів, місяців

â

Травма, новоутворення, запалення

Підвищення АТ

â

Слід думати про гіпертонічну хворобу

â

Показана консультація терапевта

Цвітіння рослин

â

Поліноз, алергічний рінит

â

Консультація алерголога

Положення тіла

â

Вазо-моторний риніттак

ß
^

Передувала травма носа


à

ні


Перелом кісток носа, носової перегородки, гематома порожнини носа
Риніт, синусит, пухлина
Риноскопічна картина


є

ß

Наявність додаткового утворення

â
âПухлина, поліпоз
ніâ
âбіопсія^

Риніт синуситСлизова оболонка


Застійна гіперемована, набрякла

â

Гіпертрофічний риніт
Яскраво гіперемована, набрякла

â

запалення
Бліда, набрякла

â

Алергічний ринітРентгенографія ННП


âє

ß

Зниження пневматизації ННП

à

ні
â
â

Синуїт (гайморит, етмоїдит, фронтит, сфеноїдит, гемі- і пансинусит
риніт

Схожі:

Тема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП iconТема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП
Актуальність теми: Запальні захворювання носа й навколоносових пазух (ннп) є однією з вельми актуальних проблем оториноларингології,...
Тема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП iconТема: Гострі І хронічні захворювання носа
Актуальність теми: Запальні захворювання носа й навколоносових пазух (ннп) є однією з вельми актуальних проблем оториноларингології,...
Тема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП iconТема: Гострі І хронічні захворювання носа
Актуальність теми: Запальні захворювання носа й навколоносових пазух (ннп) є однією з вельми актуальних проблем оториноларингології,...
Тема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП iconТема: гострі І хронічні захворювання гло
На хронічний тонзиліт хворіє 15. 8% населення. Гострі І хронічні тонзиліти можуть викликати важкі ускладнення, призвести до виникнення...
Тема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП iconТема: гострі І хронічні захворювання гло
На хронічний тонзиліт хворіє 15. 8% населення. Гострі І хронічні тонзиліти можуть викликати важкі ускладнення, призвести до виникнення...
Тема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП iconТема: гострі захворювання зовнішнього І середнього вуха. Хронічні гныйни захворювання середнього вуха, негнійні захворювання вуха
Водять до розвитку стійких порушень слуху, можуть викликати важкі, небезпечні для життя ускладнення менінгіт, абсцес мозку, синустромбоз,...
Тема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП iconТема: гострі І хронічні захворювання гортані
Актуальність теми: Гортань є органом, що виконує найважливіші життєві функції: дихальну, голосоутворювальну І захисну
Тема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП iconТема: гострі І хронічні захворювання гортані
Актуальність теми: Гортань є органом, що виконує найважливіші життєві функції: дихальну, голосоутворювальну І захисну
Тема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП iconТематичний план лекцій по хірургії для лікарів-інтернів очного циклу (2 рік навчання) з 01. 03. 2013р по 28. 06. 2013р
Захворювання судин. Варикозна хвороба. Тромбофле біти. Птфс. Захворювання судин. Хронічні облітеріруючі хвороби артерій. Гострі тромбози...
Тема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП iconТема: хронічні запальні захворювання середнього вуха, хронічні негнійні захворювання вуха
Ор-захворювань. Несвоєчасне, неспеціалізоване лікування або ж відсутність такого призводить інколи до тяжких наслідків, навіть до...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи