Загальні порушення кровообігу Актуальність теми icon

Загальні порушення кровообігу Актуальність теми
Скачати 110.22 Kb.
НазваЗагальні порушення кровообігу Актуальність теми
Дата29.08.2012
Розмір110.22 Kb.
ТипДокументи

Загальні порушення кровообігу

Актуальність теми: Кровоносна система координує і зв’язує функціонально різні органи і системи для життєзабеспечення організму як єдиного цілого. Цю координацію кровоносна система виконує у тісному зв’язку з лімфатичною системою. Обидві системи виконують транспортно-обмінну функцію і служать єдиній меті – забезпечити на рівні мікроциркулятороного русла транскапілярний обмін в усіх органах і тканинах. Забезпечення адекватного кровотоку – складний процес, який залежить від адекватної функції серця, легень, грудної клітини, плеври, цілісності єдиної системи і точного балансу між зсідальною і антизсідальною системами крові. Немає жодного загальнопатологічного процесу, які не були б або наслідком, або його результатом, або підтримували і забезпечували цей процес. Практично всі відомі захворювання супроводжуються розладами кровообігу різного характеру та ступеня вираження. Знання і уміння, отримані на цьому занятті необхідні фахівцям різного профілю (терапія, хірургія, онкологія, інфекційні захворювання та інші) для розуміння суті захворювання, своєчасної діагностики їх, пояснення клінічних прояв, лікування хворих, застосування адекватних засобів профілактики захворювань.

^ Мета (загальна): уміти визначити макро- і мікроскопічні прояви загальних порушень кровообігу, пояснити їх причини та механізм розвитку, оцінити їх ймовірний наслідок і значення для організму.
^

Конкретні цілі Цілі початкового рівня


Уміти:

1.Визничити макро- і мікроскопічні прояви загального артеріального повнокрів’я, пояснити причини, механізм розвитку, наслідки та оцінити його значення.

1.Розпізнавати фактори, які забезпечують нормальний кровобіг (кафедра нормальної анатомії, кафедра фізіології)

2.Визначити макро- і мікроскопічні прояви загального венозного повнокрів’я, поснити причини, механізм розвитку, наслідки та оцінити його значення.

2.Розпізнавати анатомію серцево-судинної системи і печінки (кафедра нормальної анатомії), фактори, що примушують рухатись кров у венах (кафедра нормальної фізіології).

3.Визначити макро- і мікроскопічні прояви загального гострого і хронічного недокрів’я, пояснити причини, механізм розвитку, наслідки та оцінити їх значення.

3.Розпізнавати мікроскопічну структуру, особливості кровообігу печінкової часточки (кафедра гістології)

4.Визначити макро- і мікроскопічні прояви згущення і розрідження крові, пояснити причини, механізм розвитку, наслідки та оцінити їх значення.

4.Розпізнавати побудову мікроциркуляторної сітки, її морфологічне значення (кафедра нормальної анатомії, кафедра гістології).


Для того, щоб Ви могли уяснити, чи відповідає початковий рівень Ваших знань-умінь необхідному, пропонуємо виконати ряд завдань.

^ Завдання для самоперевірки самоконтроля початкового рівня знань-умінь.

Завдання №1. Венозне повнокрів’я органу призвело до різного кольору маленьких часток його, що пов’язано з раз’єднанням у просторі систем притоку та відтоку крові. Назвіть цей орган.


 1. Селезінка

 2. Печінка

 3. Нирка

 4. Шлунок

 5. Підшлункова залоза

Завдання №2. У хворого на туберкульоз розірвалася легенева тканина з накопиченням повітря у плеврі. Це призвело до розвитку загального венозного повнокрів’я. У механізмі розвитку грає роль:


 1. Стискання повітрям порожнистих вен

 2. Порушення присмоктувальної ролі грудної клітини у венозному кровотоці

 3. Порушення дії серця

 4. Порушення функції легень.

Завдання №3. При мікроскопічному дослідженні печінки в центрі дольки виявлена судина з широким просвітом, тонкою стінкою, котра складається з ендотелія, який розташований на базальної мембрані. Яка судина знайдена у печінці?

1.Сінусоідний капіляр.

2.Міждолькова вена.

3.Центральная вена

4.Печінкова артерія.

Еталони відповідей до рішення завдань для самоперевірки і самоконтролю вихідного рівня знань-умінь: 1.- 2; 2.- 2; 3.- 3;

Інформацію, необхідну для поповнення знань-умінь можно знайти в наступних літературних джерелах:

 1. Привес М.Г., Лисенко Н.И., Бушкович В.И. //Анатомия человека.- М., Медицина, 2001.- С.375-432.

 2. Афанасьев Ю.И., Юрина Н.А. //Гистология, цитология и эмбриология. - М., Медицина, -1999.- с. 597-606.

 3. Філімонов В.І. //Нормальна фізіологія.-Київ. Здоров’я, 1994.- с.350-364.

Зміст навчання повинно забезпечити досягнення цілей навчання, чому сприяє граф логічної структури теми: “Загальні порушення кровообігу” (додаток №1)

Теоретичні питання, на основі яких можливе виконання цільових видів діяльності:

 1. Які порушення кровобігу звуться загальними і місцевими, їх взаємозв’язок, приклади.

 2. Загальне артеріальне повнокрів’я, латинська назва, суть, причини виникнення, морфологічні прояви, наслідки, приклади.

 3. Загальне венозне повнокрів’я, латинська назва, суть, причини.

 4. Патогенез загального венозного повнокрів’я при хворобах серця, легень, плеври та грудної клітки, морфологічні прояви , наслідки та значення.

 5. Загальне гостре недокрів’я – латинська назва, суть, причини виникнення, механізм розвитку, морфологічні прояви, наслідки, значення.

 6. Хронічне недокрів’я - латинська назва, суть, причини виникнення, механізм розвитку, морфологічні прояви, наслідки, значення.

 7. Згущення крові - латинська назвав, суть, причини виникнення, механізм розвитку, морфологічні прояви, наслідки, значення.

 8. Розрідження крові - латинська назвав, суть, причини виникнення, механізм розвитку, морфологічні прояви, наслідки, значення.

Література для засвоєння знань-умінь по даній темі:

 1. Струков А.І., Сєров В.В. //Патологічна анатомія. - Харків «Факт»,1999, с.127-137.

 2. Лекції кафедри на тему: «Загальні порушення кровообігу».

 3. Граф логічної структури теми (додаток №1)

 4. Інструкція вивчення макро і мікропрепаратів (додаток №2, №3).

Додаткова література:

 1. Шлопов В.Г. // Основи патологічної анатомії людини. - Київ, 1999.- с.92-97.

 2. Серов В.В., Ярыгин Н.Е., Пауков В.С. // Патологическая анатомия. Атлас. - М., Медицина,1986.- с.66-70.

Виконайте наступні цільові завдання.

Завдання №1 На аутопсії хворого 65років знайден гострий інфаркт міокарду лівого шлуночка серця. До якого загального порушення кровообігу приведе цей місцевий розлад кровообігу?


1.Згущиння крові.

2.Розрідження крові.

3.Загальне артеріальне повнокрів’я.

4.Загальне венозне повнокрів’я.

5.Загальне недокрів’я.

Завдання №2 У населення висогорного селища при обстеженні виявлено у периферійній крові загальна кількість еритроцитів за 6,0 млн у 1 мм3, почервоніння шкіряних покровів та слизових оболонок. Який розлад кровообігу виник у них?


 1. Загальне венозне повнокрів’я

 2. Загальне артеріальне повнокрів’я

 3. Загальне гостре недокрів’я

 4. Згущення крові

 5. Розрідження крові

Завдання №3. У шахтаря з пиловим захворюванням легень (пневмоконіоз) при профогляді в периферійній крові виявлено підвищення еритроцитів до 6,5 млн у 1 мм3. Звертає на себе увагу почервоніння шкірних покровів та слизових оболонок, підвищення артеріального тиску. Визначте який розлад кровообігу має місце?


 1. Загальне венозне повнокрів’я

 2. Загальне артеріальне повнокрів’я

 3. Загальне гостре недокрів’я

 4. Згущення крові

 5. Розрідження крові

Завдання №4. При розтині трупа чоловіка, який протягом 30 років хворів на туберкульоз легень виявлено: ціаноз шкіри, серозних, слизових та мозкових оболонок, набряк дерми і підшкірної клітковини, асцит, гідроторакс, гідроперікардіум. Внутрішні органи синюшні щільні, у печінці “мускатний фіброз”. Про яке порушення кровообігу слід думати у даному випадку?

 1. Загальне венозне повнокрів’я

 2. Загальне артеріальне повнокрів’я

 3. Загальне гостре недокрів’я
 4. ^

  Згущення крові


 5. Розрідження крові

Завдання №5. При аутопсіі чоловіка з виразковою хворобою шлунка виявлена різка блідість шкіряних покровів, усіх оболонок та тканин внутрішніх органів. В порожнині шлунка та тонкої кишки біля 2 літрів еластичних згортків та рідкої крові. Серце та великі судини порожні. Який розлад кровообігу був у хворого?

 1. Загальне венозне повнокрів’я

 2. Загальне артеріальне повнокрів’я

 3. Загальне гостре недокрів’я

 4. Згущення крові

 5. Розрідження крові

Завдання №6. При розтині трупа чоловіка 56 років, який хворів на хронічний туберкульоз легень виявлена блідість шкіряних покровів, слизових та серозних оболонок, внутрішніх органів. У паренхіматозних органах виражені дистрофічні зміни. В порожнині серця та великих судин жовто-білі еластичні згортки крові. Про що свідчать описані морфологічні зміни у померлого?


 1. Загальне венозне повнокрів’я

 2. Загальне артеріальне повнокрів’я

 3. Загальне гостре недокрів’я

 4. Загальне хронічне повнокрів’я

 5. Розрідження крові

Завдання №7. При аутопсії чоловіка, який хворів на рак шлунка, виявлена блідість шкіряних покровів, слизових оболонок, внутрішніх органів, селезінка щільна, кісточковий мозок червоний. В аналізі крові – еритроцитів 2,8 млн у 1 мм3. При мікроскопічному дослідженні у печінці, серці, нирках дрібно- та крупнокрапельне ожиріння. Ці зміни є проявою якого розладу кровообігу?

1. Загальне венозне повнокрів’я

 1. Загальне артеріальне повнокрів’я

 2. Загальне гостре недокрів’я

 3. Загальне хронічне недокрів’я

 4. Розрідження крові

Завдання №8. При розтину трупа, погиблого від поширених опіків (2 ступінь) виявлена густа, в’язка та темна кров, тромби у судинах. При мікроскопічному дослідженні знайдено в мікроциркуляторному руслі легень, нирок, печінки, головному мозку дрібні тромби та сладж-феномен. Про який розлад кровообігу йде мова?

 1. Загальне венозне повнокрів’я

 2. Загальне артеріальне повнокрів’я

 3. Загальне гостре недокрів’я

 4. Згущення крові

 5. Розрідження крові
^

Методичні вказівки до роботи студентів на практичному занятті


Загальні порушення кровообігу”

На початку заняття по еталонам відповідей перевірте правильність рішення домашнього завдання. Потім шляхом тестового контролю буде перевірена Ваша підготовка до заняття.

Самостійно Ви повинні вивчити макро і мікропрепарати, вирішити ситуаційні завдання. Макроскопічні прояви венозного повнокрів’я вивчають по макропрепаратах: “Мускатна печінка”, “Венозне повнокрів’я нирки”. Мікроскопічні проявлення венозного повнокрів’я вивчають на мікропрепаратах: “Мускатна печінка”, “Серцевий фіброз печінки”, “Венозне повнокрів’я нирки”. При цьому використовується інструкція вивчення макропрепаратів (додаток №2), мікропрепаратів (додаток №3). З використанням таблиць, мікрофотограм уясніть суть інших видів загального порушення кровообігу, визначених у конкретних цілях.

Заняття завершується аналізом підсумків самостійної роботи кожного студента шляхом перевірки опису мікропрепаратів і тестового контролю засвоєння знань.


^ Технологічна карта заняття


п/п

Етапи

Час

В хвил.

Учбові посібники Засоби навчання

Обладнення

^ Місце проведення

1.

Перевірка і корекція вихідного рівня

5

Тестові завдання
Учбова кімната

2.

Самостійна робота. Описанняя макро- і мікропрепаратів.

60

Граф логічної структури (додаток №1), Алгоритм морфологічної діагностики (додаток №2,3). Алгоритм вивчення макропрепаратів і мікропрепаратів

Мікроскоп, макро- і мікропрепарати, мікрофотограми
3.

Самоперевірка і корекція засвоєння матеріала

30

Цільові навчальні завдання4.

Підсумковий тестовий контроль

15

Збірка тестів5.

Підведення підсумків заняття

10Додаток №1

^ Граф логічної структури теми “Загальні порушення кровообігу. Місцеве повнокрів’я, артеріальне та венозне, кровотечя, крововилив”.

Порушення кровообігу^

Загальні порушення кровообігу


Класифікація

Причини

Морфологія

Наслідки

Макро

МікроПричини

Морфологія

Наслідки

Значення


Значення

Додаток №2
^
Інструкція вивчення макропрепаратів

 1. Визначити орган

 2. Розміри

 3. Форма

 4. Поверхня

 5. Консистенція

 6. Забарвлення

 7. Малюнок на розрізі

 8. Визначити характер вогнищевих змін

 9. Назвіть патологічний процес
^

Додаток №3

Інструкція вивчення мікропрепаратів

На малому збільшенні проведіть огляд препарату, встановити орган. Знайдіть поле зору з патологічними змінами, та виявіть ознаки венозного повнокрів’я. Якщо є необхідність, вивчить морфологічні зміни на великому збільшенні. Назвіть діагноз патологічного процесу.

 1. Мікропрепарат “Венозне повнокрів’я печінки”

Найдіть на малому збільшенні границі часточки печінки (на периферії часточки знаходяться триади). Зверніть увагу на вигляд центральної вени та синусоідів центра часток, вони розширені, переповнені кров’ю. У гепатоцитах центра часточки атрофія зміни. Діагноз: мускатна печінка.

 1. Мікропрепарат “Венозне повнокрів’я нирки”.

Венозні судини усіх калібрів розширені, переповнені кров’ю. У епітелію звитих канальців дистрофічні зміни. Діагноз: венозне повнокрів’я нирки.

 1. Мікропрепарат “Серцевий фіброз печінки”

Центральна вена та синусоіди розширені, переповнені кров’ю. У гепатоцитах центра часточки атрофія, розростання сполучної тканини. Діагноз: серцевий фіброз печінки.


Схожі:

Загальні порушення кровообігу Актуальність теми iconМісцеві порушення кровообігу. Тромбоз. Емболія. Актуальність теми
Актуальність теми : Місцеві порушення кровообігу артеріальне та венозне повнокрів’я, стаз крові, кровотеча та крововилив, тромбоз,...
Загальні порушення кровообігу Актуальність теми iconМісцеві порушення кровообігу. Ішемія. Інфаркт. Актуальність теми
Розуміння суті причин, механізмів розвитку, морфологічних проявів, значення цих процесів необхідно для їх профілактики, діагностики,...
Загальні порушення кровообігу Актуальність теми iconЗмішані дистрофії. Порушення обміну складних білків Актуальність теми
Порушення обміну цих речовин лежать в основі багатьох захворювань І вивчаються на різних клінічних кафедрах
Загальні порушення кровообігу Актуальність теми iconПротокол №
Етіологія, патогенез, клініка та діагностика. Гострі порушення мозкового кровообігу (транзиторні ішемічні атаки, ішемічний та геморагічний...
Загальні порушення кровообігу Актуальність теми iconВизначення життєздатності кишкової стінки в експериментальній моделі гострого порушення мезентеріального кровообігу
Визначення меж життєздатності кишки при різних формах порушення кровопостачання остаточно не
Загальні порушення кровообігу Актуальність теми iconКлініко-морфологічні паралелі при гострому порушенні мезентеріального кровообігу даниленко І. А., аспірант; Корнієнко О. С., студ. 4-го курсу
Мета: виявити залежність між видом та обсягом ураження кишківника з одного боку та клінічними сигнальними ознаками гострого порушення...
Загальні порушення кровообігу Актуальність теми iconРани І рановий процес. Профілактика розвитку інфекції в рані. Лікування чистих ран. Актуальність теми
Актуальність теми: Рана є одним з основних проявів травматичного чи хірургічного впливу на тканини та органи
Загальні порушення кровообігу Актуальність теми iconАбсцес, флегмона, парапроктит, фурункул, карбункул, бешиха, гідраденіт. Актуальність теми
Актуальність теми: Гнійна інфекція проявляється запальним процесом у тканинах внаслідок проникнення І розмноженняв них гноєтворних...
Загальні порушення кровообігу Актуальність теми iconВступ актуальність теми
Актуальність теми. В сучасних умовах ринкових реформ та інтеграції України у світовий економічний, культурний І інформаційний простір...
Загальні порушення кровообігу Актуальність теми iconЗмішанні дистрофії. Порушення мінерального обміну Актуальність теми
Донбасу. В професійній діяльності лікарів багатьох спеціальностей (хірургам, урологам, стоматологам, епідеміологам тощо) необхідно...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи