Скачати 188.16 Kb.
|
Тема № Пухлини з епітелію. Раки окремих органів. Актуальність теми: Серед усіх пухлин найчастіше зустрічаються епітелільні. Від їх будови залежить їх клінічний перебіг, частота та важкість ускладнень, наслідки. Тому необхідно вміти розрізняти їх на основі макроскопічної картини, мати уявлення про особливості мікроскопічної будови, ці знання та уміння, отримані на занятті необхідні для діагностики і лікування епітеліальних пухлин, що вивчаються на кафедрах променевої діагностики, терапії, хірургії, онкології, в практичній діяльності лікаря різного профілю. Раки окремих органів зустрічаються часто і нерідко трапляються причиною смерті хворих. Щорічно кількість нових випадків виявлення раку у всіх країнах світу складає біля 6 млн. людей. Для профілактики раку необхідні знання передракових захворювань (станів) для кожної локалізації пухлини. Різні морфологічні форми пухлин однієї локалізації можуть різко відрізнятись клінічними проявами інколи характером метастазування. Іноді симптоми, обумовлені метастазуванням рака, виступають на перший план в клінічному перебігу захворювання і заважають встановити діагноз первинної локалізації пухлини. Роль морфологічних досліджень в діагностиці пухлин дуже велика. Незважаючи на появу нових сучасних методів клінічного обстеження онкологічних хворих, зараз ні в кого не викликає сумніву та обставини, що лише детальна морфологічна характеристика новоутворення може додати можливість клініцисту обґрунтовано вибрати метод адекватного лікування, оскільки пухлини різної гістологічної структури і ступеня зрілості по різному реагують на терапевтичний вплив. Ці знання будуть до речі при опануванні особливостей перебігу раків різної локалізації на кафедрах терапії, хірургії, рентгенології, онкології. ^ уміти визначати морфологічні особливості зрілих, доброякісних пухлин з епітелію (папілом, аденом) та незрілих, злоякісних - раку або карциноми; уміти ставити діагноз на підставі макро- і мікроскопічних ознак раків окремих органів, виявляти особливості будови і перебігу окремих варіантів їх, оцінити значення для організму. ^ : Уміти
Для того, щоб Ви могли уяснити, чи відповідає початковий рівень Ваших знань-умінь необхідному, пропонуємо виконати ряд завдань. ^ Задача № 1. Наібільшому впливу на слизову оболонку бластомогенних речовин, що виводяться з сечіою, зазнає частина міхура, де найчастіше зустрічаються папіломи. Це найбільш вірогідно:
Задача № 2. Із залозевого епітелію побудовані всі перелічені органи, крім одного. Назвати органи, що має покривний, а не залозевий епітелій:
Задача № 3. Відомо, що злоякісні пухлини з епітелію - раки метастазують в першу чергу лімфогенним шляхом у реґіонарні лімфовузли. Які з перерахованих груп вузлів є реґіонарними до легенів:
Завдання№4. Проведена гастробіопсія. При гістологічному дослідженні встановлено, що залози довгі трубчасті, з вузьким просвітом, розташовані щільно, мають мукоїдні шиїчні клітини, головні або виробляючі пепсин, та парієтальні. Який відділ шлунка у цьому гастробіоптаті.
Завдання№5. Встановлено, що пухлина легенів проростає стінку бронха, який має хрящ, що майже повністю облягає бронх. Найбільш йомовірно, що це
Завдання№6. Звісно, що рак Педжета виникає у місці стику покривного і залозистого епітелію. Назвіть найбільш ймовірно локалізацію цього раку.
Завдання№7. Звісно, що рак шийки матки може проростати к переду або кзаду, потім підлягати некрозу і створювати свищ. Як зветься свищ, якщо пухлина буде рости кзаду?
Завдання№8. Рак стравоходу виникає найчастіше у місцях звуження стравоходу, яких 3. Знайдіть, який з перелічених рівнів звуження стравоходу є невірним.
Еталони відповідей до рішення завдань для самоперевірки і самоконтролю вихідного рівня знань-умінь: 1.-1 ; 2.-1 ; 3.- 2; 4.-1 ; 5.-1 ; 6.- 5; 7-2; 8-2. Інформацію, необхідну для поповнення необхідних знань-умінь можна знайти в наступних літературних джерелах:
Основні теоретичні питання, на основі яких можливе виконання цільових видів діяльності:
Література для засвоєння знань-умінь по даній темі:
Додаткова література:
Після вивчення перерахованих вище завдань для самоперевірки засвоєння матеріалу по даній темі пропонується виконати наступні цільові завдання. Завдання №1. У хворого віком 45 років зі скаргами на гематурію, дізурію при цистоскопії у сечовому трикутнику знайдений вузол біля 2см у діаметрі, з нерівною сосочковою поверхнею. Мікроскопічне дослідження виявило тонкі сосочки, складені з вузьких прошарків сполучної тканини з судинами, покриті 5-6 рядами мономорфних епітеліальних клітин. Встановити діагноз.
Завдання №2. У жінки 28років з ознаками гиперальдостеронізму в правому наднирнику виявлене округле утворення із чіткими границями, 1,0 см у діаметрі. При мікроскопічному дослідженні операційного матеріалу пухлина побудована з великих зі світлою цитоплазмою кліток, що містять ліпіди, з нерівномірним утворенням часточок. Ознаки клітинного атипізму не виражені. Установите найбільш імовірний діагноз. 1.Світлоклітинна аденокортикальна аденома. 2.Змішана аденокортикальна аденома. 3.Темноклітинна аденокортикальна аденома. 4.Гломерульозоклітинна аденокортикальна аденома. 5.Феохромоцитома наднирника Завдання №3. До оториноляринголога потрапила дитина 3 років зі скаргами на охриплість голосу, навіть до його відсутності. При ларингоскопії в області голосових зв'язок визначається округле утворення на широкій основі, із сосочковою поверхнею, діаметром 0,7 см. Мікроскопічно пухлина складається із сосочкових розростань багатошарового плоского незроговілого епітелію, з ознаками тканинного атипізму, строма пухлини представлена щільною волокнистою сполучною тканиною з більшою кількістю тонкостінних посудин, ознаки клітинного атипізму не виражені. Яка пухлина в дитини? 1.Переходноклітинна папілома. 2.Плоскоклітинна папілома. 3.Переходноклітинний рак. 4.Плоскоклітинний незроговілий рак. 5.Інвертована папілома Завдання № 4. У жінки 32 років раптом з’явилися гострі болі знизу живота, втрата свідомості. Знайдені ознаки подразнення очеревини. Під час лапаротомії знайдена пухлина біля 9см у діаметрі на місці яєчника. Воно складається з декількох порожнин, діаметром 3см, тонкими стінками, прозорою рідиною, одна з порожнин розірвана. В черевній порожнині кров. Знайти найбільш повну і вірну відповідь
Завдання № 5. У жінки 27 років вилучений вузол молочної залози, що швидко ріс. Мікроскопічно знайдено інтраканалікулярну фіброаденому, з дуже розгалуженими просвітами, набряклою багатоклітинною стромою. Встановлений діагноз листоподібної фіброаденоми. В чому небезпека цієї пухлини, яка з перелічених пухлин може виникнути з неї.
Завдання №6. Пухлина молочної залози макроскопічно мала вигляд вузла, діаметром 3,0 см, сіруватого кольору, пухкої консистенції, а мікроскопічно представлена полями великих клітин з пухірцевоподібними ядрами, що містять ядерця, які різко поліморфні, гіперхромні, з безліччю патологічних мітозів. Строма ніжна, її мало. Патологоанатом поставив діагноз рак. Який вид раку виявив патологоанатом? 1. Медулярний. 2. Скірозний. 3. Вульгарний. 4. Слизуватий. 5. Аденокарцинома. Завдання № 7 При гістологічному дослідженні біоптату надключичного лімфовузла у жінки 63 років знайдено плоскоклітинний незроговілий рак. Вирішено, що це метастаз. В якому з перелічених органів найбільш ймовірно знаходиться основна пухлина.
Завдання № 8. При пункційній біопсії вузла печінки знайдено метастаз аденокарциноми. В якому з перелічених органів можлива первинна пухлина.
Завдання №9. Дослідження резекційного препарату шлунка у чоловіка 43 років виявило, що він зменшений, стінка потовщена до 1,2 см., на розрізі знайдено, що підслизова оболонка потовщена, білувата, тверда, від неї йдуть такі ж смуги в м’язову оболонку. Визначити макроскопічну форму пухлини.
Завдання№10. В біоптаті бронха чоловіка 56 років знайдені комплекси клітин, які по периферії мають поліморфні, гіперхромні ядра, мало цитоплазми, в напрямі центру комплексів клітини збільшуються, ядра менш гіперхромні, збільшується кількість цитоплазми. Встановіть гістологічну будову пухлини.
Завдання№11. У хворого 51 року при рентгенологічному дослідженні поблизу кореня в легені справа знайдена інтенсивна тінь, нечітко обмежена, біля 6см. у діаметрі. Бронхоскопія виявила, що просвіт бронха звужен, слизова оболонка нерівна, бугорчаста, білувата. Встановити діагноз
Завдання №12. При мікроскопічному дослідженні пухлини молочної залози виявлено, що паренхіма представлена ланцюжками дрібних різко поліморфних клітин з гіперхромними ядрами, з більшою кількістю патологічних мітозів, строми багато, вона утворена щільною волокнистою сполучною тканиною. Який вид раку виявив патологоанатом? 1.Медуллярный. 2.Скиррозный. 3.Простій. 4.Слизуватий. 5.Аденокарцинома. Завдання№13. При обстеженні хворої жінки 48 років у правій пахві знайдені збільшені, тверді лімфовузли, що підозріло на метастаз пухлини. В якому органі найбільш ймовірно розташована первинна пухлина.
Завдання №14. У біоптаті зі слизової оболонки прямої кишки в чоловіка 57 років виявлені залози різних розмірів від великих до дрібних, одиничні клітини в стромі, епітелій залоз складається з поліморфних клітин з гіперхромними великими ядрами, малим кількістю цитоплазми, без бокалоподібних клітин і секреції слизу. Поставте діагноз. 1.Гіперпластичний поліп. 2.Аденокарцинома різного ступеня диференціювання. 3.Высокодиференційована аденокарцинома. 4.Низкодиференційована аденокарцинома. 5.Аденоматозний поліп. Завдання №15. Хворий 57 років з алкоголізмом в анамнезі вмер від механічної жовтяниці. На розкритті знайдена різко ущільнена підшлункова залоза з вузлом в області голівки її білого кольору без чітких границь, діаметром 5,5 см. При гістологічному дослідженні в тканині підшлункової залози відзначається атрофія ацинусов, різкий склероз, лімфо-гістіоцитарна інфільтрація в стромі. В області вузла розростання фіброзної тканини із замурованими в ній дрібними залозами, тяжами й групами атипічних епітеліальних клітин. Виберіть найбільш точний і повний діагноз. 1.Низькодиференційована аденокарцинома. 2.Хронічний панкреатит з низькодиференційованою аденокарциномою. 3.Хронічний панкреатит зі скірозною аденокарциномою. 4.Хронічний панкреатит з недиференційованим (анапластичним) раком. 5.Аденома голівки підшлункової залози на тлі хронічного панкреатиту. Завдання№16. В біоптаті печінки знайдені великі, поліморфні клітини з досить великим обсягом цитоплазми, в окремих клітинах невелика кількість жовтуватого пігменту, іноді клітини будують тяжи. Встановити діагноз.
Завдання №17. При дослідженні вилученої нирки у верхньому полюсі її виявлений вузол у капсулі, діаметром 10,0 см, м'якої консистенції, на розрізі строкатий, ділянки темно-червоного кольору чергуються з охряно-жовтими. Мікроскопічно пухлина представлена полями полігональних, світлих різної величини клітин із дрібними округлими гіперхромними ядрами, розташованими в центрі й більшою кількістю вакуолізованої цитоплазми. Комплекси клітин формують альвеолярні структури, розділені тонкими прошарками сполучної тканини. Яка пухлина виявлена в бруньці? 1.Вульгарний рак. 2.Фіброзний рак. 3.Медулярний рак. 4.Слизуватий рак. 5.Світлоклітинна аденома. Завдання №18. У жінки 26 років через 8 місяців після штучного переривання вагітності з'явилося кровохаркання, збільшення хоріального гонадотропіну в крові й сечі. Хвора гине при явищах вираженої інтоксикації. На розтині в правому легені визначаються м'які темно-червоні вузли діаметром від 2 до 5 см. При мікроскопічному дослідженні вузли складаються з комплексів двох типів клітин: зі світлою цитоплазмою й синцитіальних клітин, мало строми, а між комплексами клітин судинні порожнини, численні крововиливи й некрози. Метастази якої пухлини описані в легені? 1.Аденокарцинома 2.Хорионепітеліома (хоріокарцинома) 3.Плоскоклетинний рак з ороговінням 4.Дрібноклітинний рак 5.Плоскоклеточный рак без ороговіння Методичні вказівки до роботи студентів на практичному занятті "Пухлини з епітелію, раки окремих органів". На початку заняття по еталонам відповідей перевірити правильність рішення домашнього завдання. Потім шляхом тестового контролю буде перевірена Ваша підготовка до заняття. Самостійно Ви повинні вивчити макро- і мікропрепарати, вирішити сітуаційні задачі. Макроскопічні форми епітеліальних пухлин вивчають на препаратах "Папілома сечового міхура", "Аденома щитовидної або іншої залози", "Цистоаденома яєчника", "Виразковий рак шлунка"(вузловий або дифузний), "Масивний вузловий рак легені", "Рак шийки матки", "Рак тіла матки", "Рак молочної залози". Мікроскопічні форми раку вивчають на мікрофото та на мікропрепаратах: "Папілома сечового міхура", "Фіброаденома молочної залози", "Плоскоклітинний рак з ороговінням", "Дрібноклітинний рак легені", "Аденокарцинома шлунка", "Аденокарцинома кишки", "Слизовий рак", "Рак молочної залози", "Рак шийки матки". При цьому використовують "Алгоритм диференційної діагностики пухлин" (додаток 2 попереднього заняття), інструкції вивчення макро- і мікропрепаратів (додаток №3, №4 попереднього заняття), заняття завершується аналізом підсумків самостійної роботи кожного студента шляхом перевірки опису мікропрепаратів і тестового контролю засвоєння знань.. ^ ГРАФ ЛОГІЧНОЇ СТРУКТУРИ ТЕМИ “ЕПІТЕЛІАЛЬНІ ПУХЛИНИ”Епітеліальні пухлиниЗрілі ПапіломаЛокалізація Сечовий міхур Гортань Шкіра Локалізація Морфологія Ускладнення ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Аденоми Локалізація Класифікація Морфологія Вихід По будові паренхіми По співвідношенню паренхими і строми ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Незрілі пухлини - раки Морфологія Метастазування З покрівного епітелію З залозистого епітелію ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Класифікація за гістологічною будовою ![]() ![]() Вузол Виразка Кіста ![]() Інфільтрат ^ Раки окремих органів![]() ![]() Рак шлунка ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Мікроскопічні форми Макроскопічні форми Передракові захворювання ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Локалізація Метастазування Ускладнення ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ^ ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Мікроскопічна будова Макроскопічні форми Передракові захворювання Гістогенез ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Локалізація Метастазування Ускладнення ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Додаток №1 (продовження) ^ ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Гістогенез Макроскопічні форми Передракові захворювання Локалізація Метастазування ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ^ ![]() Локалізація ![]() ![]() ![]() ![]() ^ Передракові захворювання Макроскопічні форми Мікроскопічні форми Метастазування Ускладнення ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ^ ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Передракові захворювання Макроскопічні форми Мікроскопічні форми Метастазування Ускладнення ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() | Раки окремих органів. Актуальність теми Ці знання будуть до речі при опануванні особливостей перебігу раків різної локалізації на кафедрах терапії, хірургії, рентгенології,... | ![]() | Ліпідно-клітинні пухлини Серозні пухлини покриті циліарним епітелієм, подібним до епітелію маткових труб |
![]() | Зміст теми: Міжнародна класифікація пухлин яєчників Ж. Недифернційована карцинома. Некласифіковані епітеліальні пухлини. II. Пухлини строми статевого тяжу. А. Гранульозо-стромальні... | ![]() | Пухлини кровотворної тканини актуальність теми Знання суті та морфологічних проявів цих пухлин кровотворної тканини необхідні для вивчення їх на кафедрі терапії, зокрема гематології,... |
![]() | Актуальність теми ... | ![]() | Актуальність теми ... |
![]() | Тема №8: Гострий апендицит Актуальність теми: Гострий апендицит – найпоширеніше гостре хірургічне захворювання органів черевноїх порожнини. Захворюванність... | ![]() | О. В. Актуальність теми Це обумовлено частотою захворювання роговиці І різноманіттям видів І форм поразок (запальні, дегенеративні І дистрофічні процеси,... |
![]() | Тема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП Актуальність теми: Запальні захворювання носа й навколоносових пазух (ннп) є однією з вельми актуальних проблем оториноларингології,... | ![]() | Тема: Гострі І хронічні захворювання навколоносових пазух. Риногенні орбІтальні І внутрішньочерепні ускладнення. Пухлини ннП Актуальність теми: Запальні захворювання носа й навколоносових пазух (ннп) є однією з вельми актуальних проблем оториноларингології,... |