Хвороби органів травлення icon

Хвороби органів травлення
Скачати 164.25 Kb.
НазваХвороби органів травлення
Дата29.08.2012
Розмір164.25 Kb.
ТипДокументи

ХВОРОБИ ОРГАНІВ ТРАВЛЕННЯ


(неспецифічні загальні захворювання тонкої та товстої кишки, хронічні гепатити, цироз печінки, пенкреатити).


Актуальність теми. Хвороби органів травлення, які зараз вивчаємо відрізняються різьким збільшенням їх частоти, грізними, навіть смертельними ускладненнями, які виникають гостро, або хронічно. Запобігання їх можливо завдяки ранній морфологічній диагностиці, та старанному лікуванню з морфологічним контролем ефективності.

Знання сутності і морфологічних проявів хвороб печінки, підшлункової залози, тонкої та товстої кишки необхідні для вивчення їх на кафедрах терапії, інфекційних хвороб, хірургії та в практичній роботі лікарів.

^ Мета (загальна): уміти визначати макро- і мікроскопічні прояви хвороб органів травлення, уміти пояснити причини і механізми їхнього розвитку, оцінити вірогідність і значення для організму можливих ускладнень.

^

Конкретні цілі


Мета початкового рівня

вміти:

1. Розпізнавати морфологічні ознаки неспецифічних запальних захворювань товстої кишки, пояснити причини, механізм розвитку, результат і оцінити значення можливих ускладнень

1. Розпізнавати відділи товстої кишки (кафедра анатомії) і гістологічну будову їхньої слизової оболонки (кафедра гістології)

2. Розпізнавати морфологічні ознаки хронічного гепатиту, ступінь його активності, пояснити причини, механізм розвитку, результат і оцінити значення можливих ускладнень

2. Розпізнавати відділи підшлункової залози (голівка, тіло, хвіст) (кафедра анатомії) та її гістологічну будову (кафедра гістології)

3. Розпізнавати морфологічні ознаки цирозів печінки, пояснити причини, механізм розвитку, оцінити значення можливих ускладнень.

Розпізнавати морфологічні ознаки гострого і хронічного панкреатиту, пояснити причини, механізм розвитку, наслідки і оцінити значення можливих ускладнень

3. Розпізнавати частки (права і ліва) і поверхні печінки (кафедра анатомії) і особливості гістологічної будови її епітеліальних структур (гепатоцитів і епітелію проток) і строми (кафедра гістології)


Для того, щоб Ви могли усвідомити, чи відповідає початковий рівень Ваших знань-умінь необхідному, пропонуємо виконати кілька завдань.

Завдання для самоперевірки, самоконтролю вихідного рівня знань-умінь


Завдання № 1. При мікроскопічному дослідженні гістологічного препарату виявлені глибокі крипти, у яких келихоподібні клітини переважають над циліндричними, відсутні клітки Панета. Для якого відділу травного тракту є характерною така будова слизової оболонки?

 1. Стравоходу

 2. Шлунка

 3. Дванадцятипалої кишки

 4. Тонкої кишки

         1. Товстої кишки


Завдання № 2. При мікроскопічному дослідженні гістологічного препарату виявлена часткова будова органа, паренхіма якого складається епітеліальними клітинами, що утворюють балки між якими розташовані сінусоїди з кров”ю. У центрі часточки розташовується судина венозного типу. Між часточками в невеликих полях сполучної тканини розташовані артерія, вена і дрібна протока. Така гістологічна структура типова для:

 1. Нирки

 2. Надниркової залози

 3. Підшлункової залози

 4. Печінки

 5. Слинної залози


Завдання № 3. При мікроскопічному дослідженні гістологічного препарату встановлено, що орган складається з безлічі щільно розташованих залоз, ацинусів, утворених з епітеліальних клітин з базальним розташуванням ядер і темною зернистою цитоплазмою, розділених тонкими прошарками сполучної тканини на часточки. Серед них зустрічаються блідо пофарбовані клітини, що утворюють тяжі і неправильної форми скупчення. Така гістологічна структура характерна для:

 1. Нирки

 2. Надниркової залози

 3. Підшлункової залози

 4. Печінки

 5. Слинної залози


Правильність рішення завдань перевірте, зіставивши їх з еталонами відповідей.

Еталони відповідей для рішення завдань для самоперевірки і самоконтролю вихідного рівня знань-умінь: 1 – Е; 2 – D; 3 – С.

Інформацію, необхідну для поповнення необхідних знань-умінь можна знайти в наступних літературних джерелах:

 1. Привес М.Г., Лысенко Н.К., Бушкович В.И. Анатомия человека. - _.: Гиппократ, 2001. – С. ___-___.

 2. Афанасьев Ю.М., Юрина И.А. Гистология, цитология и эмбриология. – М.: Медицина, 1999. – С. ___-___.

Зміст навчання повинен забезпечити досягнення цілей навчання, чому сприяє граф логічної структури теми “Хвороби органів травлення” (додаток № 1).

Основні теоретичні питання, на основі яких можливе виконання цільових видів діяльності

 1. Гепатити: етіологія, патогенез, морфологія хронічних гепатитів, наслідок і значення можливих ускладнень.

 2. Цироз печінки: етіологія, патогенез, класифікація, морфологія, наслідок і значення можливих ускладнень.

 3. Панкреатити: класифікація, етіологія, патогенез, морфологія, наслідок і значення можливих ускладнень.

 4. Запальні захворювання кишечнику: класифікація, етіологія, патогенез, морфологія, наслідки і значення можливих ускладнень при неспецифічному виразковому коліті (НВК) і хворобі Крона.

Література для освоєння необхідних знань-умінь за даною темою:

 1. Струков А.І., Серов В.В. Патологічна анатомія. – Харків: Факт, 1999. – С. ___-___.

 2. Лекції кафедри за темою “Хвороби органів травлення”.

 3. Граф логічної структури теми “Хвороби органів травлення” (додаток № 1).

Додаткова література:

 1. Шлопов В.Г. Основи патологічної анатомії людини. – Київ, 1999. – С. 305-322.

 2. Серов В.В., Ярыгин Н.Е., Пауков В.С. Патологическая анатомия: Атлас. – М.: Медицина, 1986. – С. ___-____.

Виконайте наступні цільові завдання


Завдання № 1. Чоловік 60 років помер внаслідок шлунково-кишкової кровотечі. На автопсії: нижня третина стравоходу різко синюшна, вени варикозно звиті, розширені. Печінка маленька, щільна, поверхня нерівна з наявністю горбків до 3 мм; мікроскопічно часточкова структура порушена,деякі часточки не мають центральної вени, є гідропічна, жирова дистрофія і некроз гепатоцитів, дифузний фіброз. Ваш діагноз:

 1. Дрібновузловий цироз печінки;

 2. Великовузловий цироз печінки;

 3. Змішаний цироз печінки;

 4. Гострий гепатит;

 5. Хронічний гепатит.


Завдання № 2. Безпосередньою причиною смерті чоловіка 60 років, який за життя страждав на цироз печінки, стало загальне гостре недокрів’я. Масивна кровотеча якої локалізації є ускладненням цирозу печінки, що обумовило причину смерті:

А. Гострі виразки шлунка;

В. Гострі виразки стравоходу;

С. Варикозно розширені вени стравоходу;

 1. Хронічна виразка дванадцятипалої кишки;

Е. Хронічна виразка шлунка.

Завдання № 3.

Під час свят в хірургічне відділення госпіталізован молодий чоловік, у якого вдома 12 часов тому виникла гостра. Дуже інтенсивна біль в епігастральній області та спині. Хворий з картиною больового шоку, з якого його не вдалося вивести. При розтині підшлункова залоза майже уся збільшена, красного кольору, навколо неї в жировій тканині маленьки вогнища, що нагадують стеаринові плями. Який діагноз найбільш йомовірний?

А. Хронічний панкреатит із загостренням

В. Гострий серозний панкреатит

С. Гострий гнійний панкреатит з крововиливом.

D. Гострий панкреонекроз

Е. Гострий серозно-геморагічний панкреатит

Завдання № 4.

В пункційному біоптаті товстої кишки крипти мають поодинокі келихоподібні клітини, в яких вакуоль слизу мала і не дає РАS-реакцію. Поверхневий єпітелій тонкий, з некрозом частини клітин. Щільний клітинний інфільтрат складається з лімфоцитів, плазматичних клітин, єозинофілів, нейтрофілів, скупчення останніх зустрічається у просвіті крипт. Який діагноз найбільш ймовірний?

А. Хвороба Крона

В. Гострий коліт

С. Хронічний атрофічний коліт

D. Неспецифічний виразковий коліт

Е. Ішемічний коліт.

Завдання № 5.

Молодий чоловік госпіталізован з ознаками гострого перітоніту. При операції знайдено дуже звужений відрізок тонкої кишки з наявністю рубцової тканини навколо, маленьким біля 1мм дефектом кишки. За межами цього відрізка тонка кишка звичайних властивостей. Який діагноз найбільш ймовірний?

А. Хвороба Крона

В. Гострий ентеріт

С. Хронічний атрофічний ентеріт

D. Неспецифічний виразковий коліт с ураженням тонкої кишки

Е. Інфільтративна карцинома з перфорацією.


^ Эталоны ответов для решения заданий для самопроверки и самоконтроля цільових заданий по теме:


Методичні вказівки до роботи студентів на практичному занятті “Хвороби органів травлення”

На початку заняття за еталонами відповідей перевірте правильність рішення домашнього завдання. Потім шляхом тестового контролю буде перевірена ваша підготовка до заняття.

Самостійно Ви повинні вивчити макро- і мікропрепарати, вирішити ситуаційні завдання. Макро- і мікроскопічні прояви виразкової хвороби дрібновузлового цирозу печінки вивчаються на макро- і мікропрепаратах: “Цироз печінки”. При цьому використовується інструкція з вивчення макропрепаратів (додаток № 2) і мікропрепаратів (додаток № 3).

Заняття завершується аналізом підсумків самостійної роботи кожного студента шляхом перевірки опису мікропрепаратів і тестового контролю засвоєння знань.

^ Технологічні карта заняття

№ з/п

Етапи


Час у хвил.

Учбові посібники

Засоби навчання

Обладнання

Місце проведення

1.

Перевірка і корекція вихідного рівня

5
^

Тестові завдання

Учбова кімната

2.

Самостійна робота. Описання макро- і мікропрепаратів

45

Граф логічної структури (додаток № 1), алгоритм морфологічної діагностики (додаток № 2, 3), алгоритм вивчення макро- і мікропрепаратів (додаток № 4)

Мікроскоп, макро- і мікропрепарати, мікрофотограми
3.

Самоперевірка і корекція засвоєння матеріалу

10

Цільові навчальні завдання4.

Підсумковий тестовий контроль

15

Збірка тестів5.

Підведення підсумків заняття

5
^

Додаток № 2

Інструкція з вивчення макропрепаратів

 1. Визначити орган

 2. Розміри

 3. Форма

 4. Поверхня

 5. Консистенція

 6. Забарвлення

 7. Малюнок на розрізі

 8. Характер вогнищевих змін

 9. Назвати патологічний процес
Додаток № 3
^
Інструкція з вивчення мікропрепаратів

На малому збільшенні провести огляд препарату, встановити орган. Знайти поле зору із патологічними змінами, визначити їх характер. особливості. Сформулювати висновок про характер патологічного процесу.

Додаток № 4

Морфологічні зміни, що виявляються при вивченні макро- та мікропрепаратів

Орган

Печінка

Макроскопічна картина

Зменшена у розмірах, щільна, із рівномірно дрібнозернистою поверхнею (вузлики не більше 3 мм у діаметрі), розділені рівномірними з вузькими прошарками сполучної тканини

Мікроскопічна картина

Паренхіма містить численні несправжні часточки з порушеною структурою балок, доволі рівномірні за розмірами, які розділені вузькими прошарками сполучної тканини, в гепатоцитах явища дистрофії, атрофії і регенераторних змін

Діагноз

^ Дрібновузловий цироз печінки


Граф логічної структури теми “ХВОРОБИ ОРГАНІВ ТРАВЛЕННЯ”

КЛАСИФІКАЦІЯ

ЕТІОЛОГІЯ

ПАТОГЕНЕЗ

МОРФОЛОГІЯ

^ ВИХІД, УСКЛАДНЕННЯ

ГАСТРИТИ

За клінічним перебігом:

- гострий

Уремія, інфекції (холера, сальмонельоз, H. Pylori), дія фізичних і хімічних факторів

Ушкодження слизової оболонки шлунка

Альтеративне чи ексудативне запалення (катаральне, серозне, фібринозне, гнійне)

Ні, як правило, видужання

- хронічний:

Аутоімунний

Helicobacter pylori

Наявність антитіл до обкладинних клітин

Ушкодження парієтальних клітин, атрофія залоз, вогнища пілоричної і кишкової метаплазії у фундальному відділі шлунка, інфільтрація слизової оболонки імунокомпетентними клітинами

Атрофія, зниження кислотності, порушення травлення

Розвиток раку шлунка

За топографією:

- фундальний

- антральний

- пангастрит
Ушкодження слизової оболонки шлунка

Лімфо-плазмоцитарна інфільтрація слизової оболонки, атрофія залоз в антральному відділі, кишкова метаплазія
За ступенем вираженості гістологічних змін (запальна інфільтрація, активність, атрофія і метаплазія):

 • слабкий

 • помірний

 • важкий ступінь вираженості

НПЗП, рефлюкс-гастрит

Хімічне ушкодження слизової оболонки шлунка

Гіперплазія ямкового епітелію, набряк lamina propria і вазодилатація, кишкова метаплазія
^ ВИРАЗКОВА ХВОРОБА ШЛУНКА І ДВАНАДЦЯТИПАЛОЇ КИШКИ
Helicobacter pylori, спадкова схильність до гіперацидних станів, стрес, НПЗП, паління

1. посилення ушкоджуючої дії на слизову оболонку шлунка; 2. зниження резистентності слизової оболонки

Макро – глибокий дефект слизової оболонки, круглий, з рівним краєм та дном; мікро – на самій поверхні ексудат (лейкоцити, фібрин), фібриноїдний некроз, грануляційна тканина, волокниста сполучна тканина, рубцева тканина

Кровотеча, перфорація, пенетрація, рубцеві стенози

АПЕНДИЦИТ

За клінічним перебігомі:

Мікрофлора кишечнику

Механічне ушкодження слизової оболонки, нейро-судинні порушення- гострий

---простийКатаральне запалення в слизовій оболонці, серозне – в інших шарах стінки дистального відділу апендиксаМожливе самовилікування чи перехід у деструктивні форми


----поверхневийВогнища некрозу і ексудативного гнійного запалення слизової оболонки

---деструктивний:

------флегмонознийДифузна інфільтрація стінки апендикса НПМЯЛ, на серозній оболонці фібринозно-гнійний ексудат


Перфорація, перитоніт, тифліт і перитифліт, пілефлебіт, пілефлебітичні абсцеси печінки, кишкові свищі

------гангренознийНекроз, крововиливи, тромбоз

- хронічний

Мікрофлора кишечнику

Багаторазові загострення за типом простого чи поверхневого

Атрофія слизової оболонки й інших шарів стінки апендикса, розростання сполучної тканини, потовщення стінки, склероз і ліпоматоз підслизового шару

Загострення за типом деструктивного, водянка відростка, мукоцеле, псевдоміксома очеревини

ХОЛЕЦИСТИТ

За клінічним перебігом:

Інфекція, зокрема, Helicobacter hepaticus, калькульоз, дискінезія

Ушкодження слизової оболонки, нейро-судинні порушення- гострий

---катаральнийКатаральне, серозне запалення

Можливе самовилікування чи перехід у деструктивні форми

---флегмонознийДифузна інфільтрація стінки жовчного міхура НПМЯЛ, на серозній оболонці фібринозно-гнійний ексудат

Перфорація, жовчний перитоніт

---гангренознийНекроз, крововиливи, тромбоз

- хронічнийАтрофія слизової, розростання сполучної тканини і епителію крипт (залоз) із проникненням у м'язовий шар
^ ЗАПАЛЬНІ ЗАХВОРЮВАННЯ КИШЕЧНИКУ

За клінічним перебігом:

---гострі

---хронічні:

-----неспецифічний виразковий коліт (НВК)

Невідома

Імунні порушення, генетична схильність, порушення секреції слизу

У товстій кишці на всьому протязі множинні поверхневі дефекти (виразки) у сполученні з проліферацією епітелію (поліпоподібні утвори); мікро – переважно лімфо-плазмоцитарна запальна інфільтрація слизової оболонки, іноді з домішкою ЭПМЯЛ чи НПМЯЛ, зниження кількості келихоподібних клітин і слизу в них, крипт-абсцеси Іноді внекишкові ураження

Важка інтоксикація, кахексія, кровотеча, предраковые зміни

-----хвороба Крона

Невідома

Імунні порушення, генетична схильність

Переважно термінальний ілеїт, але може бути ураження всього травного тракту з наявністю вузьких шпароподібних глибоких виразок, що чергуються з ділянками рубцевого стенозу просвіту та ділянками нормальної структури органу; мікро – вогнищева запальна лімфо-плазмоцитарна інфільтрація у всіх шарах, іноді епітеліоїдноклітинні гранульоми, ангіїт; характерне чергування уражених ділянок кишки і нормальних. Іноді внекишкові ураження

Перфорація, перитоніт, рідко – кровотеча
ГЕПАТИТИ

За клінічним перебігомі:

-хронічні

Віруси гепатиту В, С, дельта й ін.; лікарські препарати, алкоголь, гепатотропні отрути (чотирьоххлористий вуглець), аутоімунні процеси, біліарні гепатити

Гостре альтеративне чи хронічне запалення- слабкої

- помірної

 • вираженої активності

 • тахронізаціїДистрофія, атрофія некрози гепатоцитів, лімфоцитарна інфільтрація портальних трактів і паренхіми, склероз наявність сполучнотканинних септ

Цироз печінки

^ ЦИРОЗ ПЕЧІНКИ

За морфологією:

--друбновузловий (до 3 мм)

--великовузловий (> 3 мм)

--змішаний

Вірусний, алкогольний, токсичний, аутоімунний, біліарний

Постнекротический, портальний, змішаний

Макро – поверхня дрібно- чи великогорбиста, печінка зменшена в розмірах, щільна, край загострений; мікро – порушення часточкової і балкової будови, дистрофія і некроз гепатоцитів, наявність несправжніх часточок, дифузний фіброз, регенерація гепатоцитів і жовчних проток

Гепатаргія, портальна гіпертензія (асцит, спленомегалія, варикозне розширення вен порто-кавальних анастомозів), кровотеча з варикозно розширених вен переважно нижньої третини стравоходу

ПАНКРЕАТИТИ

За походженням:

--первинний

Алкоголь, лікарські препарати, жирна їжа

Порушення прохідності протоки підшлункової залози (Вирсунгова), рефлюкс жовчі, порушення кровообігу (шок), активація ферментів ПШЗ, аутоліз--вторинний

Хвороби ЖКТ – холецистит, ЖКБ, дискинезии жовчних шляхів, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишкиЗа клінічним перебігом:

--гострий:Серозний


Гнійний

Шок, перитоніт


Некротично-геморагічний
--хронічнийЗаміщення екзокринної частини паренхіми фіброзною тканиною

Синдром мальабсорбції, стеаторрея, порушення всмоктування жиророзчинних вітамінів, кахексіяСхожі:

Хвороби органів травлення iconХвороби органів травлення
Вивчення біоптатів практично усіх відділів травного тракту з використанням методів гістохімії, імуногістохімії, люмінесцентної мікроскопії....
Хвороби органів травлення iconМіністерство охорони здоров’я україни
Хронічні захворювання травлення у дітей. Етіопатогенетичні та клінічні особливості хронічного гастриту, гастродуоденіту, виразкової...
Хвороби органів травлення icon«Основні синдроми захворювань органів травлення Засоби, які використовують при захворюваннях органів травлення»
Антисекреторні, прокінетики, цитопротектори, ферментні, дезінтоксикаційні, аналгетики, спазмолітики, м-холіноблокатори, обволаківаючи,...
Хвороби органів травлення iconВ. о проректора з навчальної роботи Вченою Радою Буковинського професор державного медичного університету Ю. Т. Ахтемійчук " " 2009 р протокол
...
Хвороби органів травлення iconВ. о проректора з навчальної роботи професор Ю. Т. Ахтемійчук " " 2009 р. "Схвалено" Вченою радою Буковинського державного медичного університету " " 2009 р протокол
...
Хвороби органів травлення iconТематичний план занять: Фармацевтичний факультет спеціальність – «фармація» Заняття 1 «Патофізіологія системи травлення. Недостатність травлення.»
Заняття 1 «Патофізіологія системи травлення. Порушення травлення в ротовій порожнині»
Хвороби органів травлення icon“Затверджено”
Анатомо-фізіологічні особливості, методика дослідження органів травлення у дітей
Хвороби органів травлення icon“Затверджено”
Змістовий модуль 17. Диференційна діагностика найбільш поширених захворювань органів травлення у дітей
Хвороби органів травлення icon“Затверджено”
Змістовий модуль 17. Диференційна діагностика найбільш поширених захворювань органів травлення у дітей
Хвороби органів травлення iconТематичний план занять: Заняття 1 «Патофізіологія травлення.»
Між різними відділами травної системи існує тісний взаємозв’язок. Порушення функції однієї з ланок може призводити до суттєвих змін...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи