Скачати 0.58 Mb.
|
РОЗДІЛ 4 ОБЛІК КРЕДИТНИХ ОПЕРАЦІЙ 4.1. Вимоги до розкриття у фінансових звітах активів. Сутність кредитних операцій. 4.2. Організація обліку кредитних операцій. 4.3. Облік кредитних операцій в міжбанківській сфері. 4.4. Облік кредитів, наданих клієнтам банку. 4.5. Облік проблемних кредитів. Запитання і завдання для самоконтролю. Практичні завдання. Основні поняття розділу. Вивчивши цю тему, ви зможете:
4.1. Вимоги до розкриття у фінансових звітах активів. Сутність кредитних операцій Кредит — кошти, що надаються банком юридичним та фізичним особам у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання. Вплив кредитних операцій на фундаментальну облікову модель можна подати у вигляді: ^ = Зобов’язання + Капітал ( Доходи – Витрати ) Кредити, надані Кредити, Процентні дохо- Процентні іншим комер- отримані ди за кредитами витрати за ційним банкам. від інших наданими іншим кредитами, Кредити, надані банків. комерційним отриманими клієнтам банку. банкам. від інших Процентні доходи банків. за кредитами, наданими клієнтам банку. Кредитні операції посідають визначне місце серед активних операцій комерційних банків. До них належать: позичкові операції, операції кредитного характеру, послуги кредитного порядку, що відображено на рис. 4.1. ![]() Позичкові операції
Рис.4.1. Кредитні операції Вимоги до розкриття у фінансових звітах активів і зобов'язань МСБО № 30: Відповідність і контрольована невідповідність термінів погашення та процентних ставок активів і зобов'язань є головним для керівництва банків. Рахунки банків не можуть бути повністю приведені у відповідність. Неприведений у відповідність стан потенційно збільшує прибутковість, але може підвищити ризик збитків. Терміни погашення активів і зобов'язань є важливим фактором при оцінюванні ліквідності банку. Для надання інформації, необхідної для оцінювання ліквідності, банк здійснює та подає, щонайменше, аналіз групування активів і зобов'язань відповідно до термінів їх погашення. Групування за термінами погашення може бути різним. Найчастіше зустрічаються звітні періоди:
Часто звітні періоди об'єднуються шляхом їх групування за термінами до 1 року і більше. Важливо, щоб установлені банком періоди погашення були однаковими для активів і зобов'язань. Це дає чітке розуміння про ступінь відповідності термінів погашення. Терміни погашення можуть бути виражені:
Аналіз активів і зобов'язань за періодом, який залишається до дати погашення, дає найкращу основу для оцінювання ліквідності банку. Оцінка кредитів У більшості випадків кредити оцінюють та відображають в обліку і фінансовій звітності за первісною вартістю. ^ Облік кредитних операцій ведеться за рахунками 1-го, 2-го класів Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України: ^ 13 Кошти Національного банку України 15 Кошти в інших банках 16 Кошти інших банків 2 Операції з клієнтами 20 Кредити, які надані суб'єктам господарської діяльності 21 Кредити, які надані органам загального державного управління 22 Кредити, які надані фізичним особам 26 Кошти клієнтів банку В аналітичному обліку ведуться особові рахунки за кожним кредитом. Процентні доходи і витрати — це доходи і витрати, які обчислюються пропорційно часу і сумі активу або зобов'язання. Розрахунок та облік процентних доходів і витрат ведеться згідно з Правилами бухгалтерського обліку процентних та комісійних доходів і витрат банків. ^ При розрахунку процентів враховується перший день і не враховується останній день контракту. Дати початку та закінчення контракту при цьому визнаються як дати валютування. При нарахуванні процентів за звітний місяць останній день місяця включається в розрахунок, крім випадків, коли звітна дата є датою закінчення операції. Є кілька методів визначення кількості днів для розрахунку процентів:
Облік процентних доходів і витрат базується на принципах: нарахування, відповідності, обережності. Нараховані й отримані доходи та нараховані й сплачені витрати за процентами обліковуються за рахунками 1-го, 2-го, 3-го, 6-го, 7-го класів Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України: ^ 12 Кошти у Національному банку України 13 Кошти Національного банку України 15 Кошти в інших банках 16 Кошти інших банків ^ 20 Кредити, які надані суб'єктам господарської діяльності 21 Кредити, які надані органам загального державного управління 22 Кредити, які надані фізичним особам 26 Кошти клієнтів банку ^ 35 Інші активи банку 36 Інші пасиви банку 6 Доходи 60 Процентні доходи 7 Витрати 70 Процентні витрати Нараховані проценти та комісії, визнані сумнівними до отримання, обліковуються за позабалансовими рахунками групи 960 "Не сплачені в строк доходи". Нараховані й отримані доходи та нараховані й сплачені витрати в іноземній валюті відображаються шляхом подвійної проводки (в іноземній та національній валюті) з використанням рахунків групи 380 "Позиція банку щодо іноземної валюти та банківських металів". Доходи і витрати в іноземній валюті відображаються за рахунками 6-го і 7-го класів у національній валюті за офіційним курсом, що діяв на дату їх нарахування. За рішенням банку за рахунками 6-го і 7-го класів відкриваються аналітичні рахунки для обліку нарахованих доходів і витрат та фактично отриманих доходів або сплачених витрат, а також доходів і витрат, що підлягають чи не підлягають оподаткуванню. ^ Проценти обліковуються регулярно не рідше одного разу на місяць. Доходи та витрати за останні дні поточного місяця можуть враховуватися у наступному місяці. 1. У кінці поточного місяця (або щоденно — за рішенням банку):
Д-т Нараховані доходи К-т Доходи
Д-т Витрати К-т Нараховані витрати 2. На дату здійснення платежу:
Д-т Рахунок клієнта, кореспондентський рахунок К-т Нараховані доходи
Д-т Нараховані витрати К-т Рахунок клієнта, кореспондентський рахунок 3. У разі неотримання платежу в обумовлений угодою термін: Д-т Прострочені доходи К-т Нараховані доходи 4. У разі визнання платежу сумнівним: Д-т Сумнівні нараховані доходи К-т Прострочені доходи або: К-т Нараховані доходи — у разі визнання їх сумнівними без відображення на рахунках "Прострочені нараховані доходи" 5. Під прострочену або сумнівну заборгованість за нарахованими доходами банки здійснюють формування резервів за рахунок витрат: Д-т 7720 К-т 1790; 2490; 3599 6. У разі часткового або повного погашення контрагентом сумнівної заборгованості за нарахованими доходами: Д-т Рахунок клієнта, 1200 К-т 1780, 2480, 3589 7. Зменшення суми сформованих резервів під сумнівну заборгованість за нарахованими доходами: Д-т 1790, 2490, 3599 К-т 7720 8. При списанні безнадійної щодо отримання заборгованості за нарахованими доходами за рахунок сформованих резервів: Д-т 1790, 2490, 3599 К-т 1780, 2480, 3589 Одночасно на суму заборгованості виконується проводка: Д-т 960 К-т 9910 9. При отриманні платежу за часткове або повне погашення контрагентом сумнівної заборгованості за нарахованими процентними доходами, що обліковувалися за позабалансовими рахунками групи 960 виконується проводка: ^ Рахунок клієнта або 1200 К-т 7720 або 6717 одночасно на суму отриманого платежу виконується проводка: Д-т 9910 К-т 960 10. Сплата процентів авансом:
Д-т Рахунок клієнта, 1200 К-т Доходи майбутніх періодів
Д-т Витрати майбутніх періодів К-т Рахунок клієнта, 1200 11. У кінці кожного місяця на суму, що належать до звітного періоду:
Д-т Доходи майбутніх періодів К-т Доходи
Д-т Витрати К-т Витрати майбутніх періодів Проблеми внутрішнього контролю за кредитними операціями Система бухгалтерського обліку та внутрішнього контролю має автоматично або напівавтоматично відстежувати стан кредитної заборгованості й надавати дані для складання фінансової та управлінської звітності. При відкритті кредитних рахунків в облікову систему вводяться спеціальні обов'язкові параметри, зокрема такі, як:
Пізніше ці параметри можуть бути доповнені:
Додатково банки можуть вміщувати у файл з інформацією про кредит параметри на свій розсуд:
Інформація в параметрах може бути постійна або змінюватися в кінці коленого звітного періоду чи в обумовлені терміни. Система внутрішнього контролю має охоплювати як балансові, так і позабалансові зобов'язання. Банк повинен не рідше одного разу на місяць аналізувати зобов'язання за такими напрямами:
^ Надання кредитів, розміщення депозитів комерційними банками на міжбанківському ринку регламентується Законом України "Про банки і банківську діяльність", Положенням Національного банку України про кредитування, статутами комерційних банків, договорами. Надання міжбанківських кредитів здійснюється згідно з кредитними договорами. На підставі розпорядження операційному відділу відкривається позичковий рахунок, на суму позики оформляється меморіальний ордер. Облік наданих міжбанківських кредитів здійснюється за рахунками групи 152 "Кредити, які надані іншим банкам": 1520 А Овердрафт за кореспондентськими рахунками інших банків 1521 А Кредити овернайт, які надані іншим банкам 1522 А Кошти, які надані іншим банкам за операціями репо 1523 А Інші короткострокові кредити, які надані іншим банкам 1524 А Довгострокові кредити, які надані іншим банкам 1525 А Фінансовий лізинг, який наданий іншим банкам Строкові зобов'язання обліковуються за позабалансовим рахунком 9819 А "Інші цінності і документи". Нараховані проценти за кредитами, які надані іншим банкам, обліковуються за рахунком 1528 А Нараховані доходи за кредитами, які надані іншим банкам. Отримані проценти обліковуються за рахунками групи 601 "Процентні доходи за коштами, розміщеними в інших банках": 6014 П Процентні доходи за кредитами овернайт в банках 6015 П Процентні доходи за коштами, наданими банкам за операціями репо 6016 П Процентні доходи за овердрафтом та короткостроковими кредитами банкам 6017 П Процентні доходи за довгостроковими кредитами банкам 6018 П Процентні доходи за фінансовим лізингом (орендою), який наданий іншим банкам ^ 1. Надання кредиту: Д-т 152 К-т 1200 одночасно: Д-т 9819 - 1 грн. К-т 9910 2. Повернення кредиту: Д-т 1200 К-т 152 одночасно: Д-т 9910 - 1 грн. К-т 9819 3. Нарахування процентів: Д-т 1528 К-т 601 4. Отримання процентів: Д-т 1200 К-т 1528 Комерційні банки отримують кредити:
Комерційні банки отримують від Національного банку України такі кредити:
Облік короткострокових кредитів, які отримані від Національного банку України, здійснюється за рахунками групи 131 "Короткострокові кредити, які отримані від Національного банку України": 1310 П Кредит овернайт, що отриманий від Національного банку України шляхом рефінансування 1311 П Кошти, які отримані від Національного банку України за операціями репо 1312 П Короткострокові кредити, що отримані від Національного банку України шляхом рефінансування 1316 П Короткострокові стабілізаційні кредити, які отримані від Національного банку України 1317 П Інші короткострокові кредити, які отримані від Національного банку України Облік довгострокових кредитів, отриманих від Національного банку України, здійснюється за рахунками групи 132 "Довгострокові кредити, які отримані від Національного банку України": 1325 П Довгострокові кредити, які отримані за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій 1326 П Довгострокові стабілізаційні кредити, які отримані від Національного банку України 1327 П Інші довгострокові кредити, які отримані від Національного банку України Нараховані витрати за кредитами, які отримані від Національного банку України, обліковуються за рахунками: 1318 П Нараховані витрати за короткостроковими кредитами, які отримані від Національного банку України 1328 П Нараховані витрати за довгостроковими кредитами, які отримані від Національного банку України Процентні витрати обліковуються за рахунками групи 700 "Процентні витрати за коштами, отриманими від Національного банку України": 7002 А Процентні витрати за коштами, які отримані від Національного банку України за операціями репо 7003 Процентні витрати за короткостроковими кредитами, які отримані від Національного банку України 7004 Процентні витрати за довгостроковими кредитами, які отримані від Національного банку України Бухгалтерські проводки 1. Отримання короткострокового кредиту: Д-т 1200 К-т 131 2. Повернення короткострокового кредиту: Д-т 131 К-т 1200 3. Отримання довгострокового кредиту: Д-т 1200 К-т 132 4. Повернення довгострокового кредиту: Д-т 132 К-т 1200 5. Нарахування витрат:
Д-т 700 К-т 1318
Д-т 700 К-т 1328 6. Сплата процентів:
Д-т 1318 К-т 1200
Д-т 1328 К-т 1200 Облік міжбанківських кредитів, отриманих від інших комерційних банків, здійснюється за рахунками групи 162 "Кредити, які отримані від інших банків": 1620 П Овердрафт за рахунками, які відкриті в інших банках 1621 П Кредити овернайт, які отримані від інших банків 1622 П Кошти, які отримані від інших банків за операціями репо 1623 П Інші короткострокові кредити, які отримані від інших банків 1624 П Довгострокові кредити, які отримані від інших банків 1625 П Фінансовий лізинг, який отриманий від банків Нараховані витрати за кредитами, які отримані від інших комерційних банків, обліковуються за рахунком 1628 П "Нараховані витрати за кредитами, які отримані від інших банків". Процентні витрати обліковуються за рахунками групи 701 "Процентні витрати за коштами, отриманими від інших банків": 7014 А Процентні витрати за кредитами овернайт інших банків 7015 А Процентні витрати за коштами, які отримані від інших банків за операціями репо 7016 А Процентні витрати за іншими короткостроковими кредитами інших банків 7017 А Процентні витрати за довгостроковими кредитами інших банків 7018 А Процентні витрати за фінансовим лізингом, який отриманий від банків Бухгалтерські проводки 1. Отримання кредиту: Д-т 1200 К-т 162 2. Повернення кредиту: Д-т 162 К-т 1200 3. Нарахування витрат: Д-т 701 К-т 1628 4. Сплата процентів: Д-т 1628 К-т 1200 Банки одержують міжнародні кредити від інших комерційних банків. Облік міжнародних кредитів, одержаних від інших комерційних банків, здійснюється за рахунками групи 162 "Кредити, які отримані від інших банків": 1620 П Овердрафт за рахунками, які відкриті в інших банках 1621 П Кредити овернайт, які отримані від інших банків 1622 П Кошти, які отримані від інших банків за операціями репо 1623 П Інші короткострокові кредити, які отримані від інших банків 1624 П Довгострокові кредити, які отримані від інших банків 1625 П Фінансовий лізинг, який отриманий від інших банків Нараховані витрати за кредитами, які отримані від інших комерційних банків, обліковуються за рахунком 1628 П "Нараховані витрати за кредитами, які отримані від інших банків". Процентні витрати обліковуються за рахунками групи 701 "Процентні витрати за коштами, отриманими від інших банків" залежно від виду кредиту. |
![]() | Розділ 5 облік операцій з цінними паперами та довгострокових вкладень банку Характеристика операцій з цінними паперами та вимоги щодо відображення їх у звітності | ![]() | Розділ з облік коштів клієнтів та операцій за безготівковими розрахунками Облік коштів на поточних рахунках та строкових коштів суб'єктів господарської діяльності |
![]() | Конспект лекцій «Облік операцій в іноземній валюті» Конспект лекцій дисципліни «Облік операцій в іноземній валюті» для студентів заочної форми навчання галузі знань 0305 – «Економіка... | ![]() | Лекція №3 облік валютних операцій план лекції Рахунки в банках в іноземній валюті: види, порядок відкриття, відображення операцій в бухгалтерському обліку |
![]() | Екзаменаційні питання з дисципліни «Фінансовий облік» Напрям підготовки 030509 «Облік і аудит» Облік операцій на поточному рахунку в банку: порядок відкриття рахунків; форми безготівкових розрахунків у господарському обороті... | ![]() | Тематика дипломних робіт для студентів спеціальності 03050910 «Облік І аудит» за магістерською програмою «Облік І аудит у банках» Аналіз та оцінка кредитних відносин між банком та суб’єктом підприємницької діяльності |
![]() | Про затвердження Порядку взяття на облік Державним департаментом фінансового моніторингу фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу Відповідно до статті 9 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, Затвердити Порядок взяття на облік Державним департаментом фінансового моніторингу фінансових операцій, що підлягають | ![]() | Міністерство освіти І науки україни харківська національна академія міського господарства облік кредитно-розрахункових операцій в банках конспект лекцій Економіка І підприємництво” за спеціальністю 050106 – “Облік І аудит” кваліфікаційного рівня підготовки – спеціаліст |
![]() | Міністерство освіти І науки україни харківська національна академія міського господарства облік кредитно-розрахункових операцій в банках методичні вказівки Економіка І підприємництво” за спеціальністю 050106 – “Облік І аудит” кваліфікаційного рівня підготовки – спеціаліст | ![]() | Методичні вказівки Методичні вказівки до вивчення курсу "Облік кредитно-розрахункових операцій у банках" (для студентів денної форми навчання спеціальності... |