Кузьменко Оксана icon

Кузьменко Оксана
Скачати 39.09 Kb.
НазваКузьменко Оксана
Дата02.09.2012
Розмір39.09 Kb.
ТипДокументи

Кузьменко Оксана

(Переяслав-Хмельницький)


СУТНІСТЬ СТАТЕВОГО ВИХОВАННЯ ТА ЙОГО СТАТЕВО-РОЛЬОВОГО АСПЕКТУ

Сутністю статево-рольового виховання є процес, спрямований на формування системи поглядів, які індивід повинен засвоїти та відповідати їм, щоб його визнали представником певної статі. Статево-рольове виховання є підрозділом статевого, яке, в свою чергу, є ланкою морального виховання. Цей аспект виховної роботи є особливо доцільним стосовно дітей з порушеним інтелектом, виховання яких ускладнене недорозвитком психічних процесів, високим рівнем навіюваності та, відповідно, тісно пов'язане з корекцією.

На сучасному етапі основні інституції, покликані здійснювати виховний вплив на дитину (сім'я, школа), переважно ототожнюють статеве виховання та статеву освіту, а статево-рольовий аспект базується на інтуїтивному розумінні його сутності конкретним педагогом. Виховання здійснюється хаотично, стихійно та не завжди адекватно. Недостатньо якісна реалізація статевого виховання в сім'ї та школі, низький рівень підготовленості батьків і педагогів до реалізації статевого виховання, недостатність морально-етичних регуляторів статевої поведінки призводить до безпомічності дітей з вадами інтелекту у питаннях статево-рольової взаємодії.

Сутністю статево-рольового виховання є усвідомлення дитиною своєї статевої належності та засвоєння і реалізація у поведінці соціально-психологічних стереотипів мужності та жіночності як комплексів рис, які починають формуватися у ранньому дитинстві. Формування цих комплексів рис має на меті їх паритетність та взаємодоповнюючий підхід.

Щодо аналізу досліджень зі статевого виховання та його статево-рольового аспекту практичного характеру, то тут можна відзначити праці Ш.Берн, В.А.Геодакяна, Т.В.Говорун, К.Джекліна, Д.В.Колєсова, В.П.Кравця, Е.Маккобі, В.Г.Постового, Є.П.Постовойтова, В.І.Слєпкової, Л.Н.Тимошенко, О.М.Шарган, Н.В.Феоктістової, Г.Хофстеде, А.Г.Хрипкової та ін. Зокрема, Ш. Берн, В.А. Геодакян.

Ю.М. Орлов, розглядаючи сутність статевого виховання, вказує, що завданням статевого виховання є управління і контроль статевої потреби як з боку суспільства, так і з боку самої людини. Ігнорування цього виховного впливу деформує механізми статевої ідентифікації. Порушення цього процесу проявляється у зниженні народжуваності та погіршенні виховання підростаючого покоління [ ].

Динаміка статево-рольового виховання - послідовний та планомірний процес, кожен етап якого є базою для подальших етапів виховання та соціалізації особистості. Педагогічне забезпечення статево-рольового виховання, так як і статевого, за Д.М. Ісаєвим, В.Є. Каганом [ ], має органічно втілювати в собі правдивість, адекватність і доступність; дозування обсягу інформації має відповідати віку вихованців, їх можливостям сприйняти виховний вплив, їх психологічним особливостям. Таке ставлення має на меті диференційований підхід до вихованців із урахуванням їхньої статі, методичну озброєність вихователів, розуміння особливостей прояву статі у дитини [ ]. Статево-рольове виховання впливає на дитину, формує її статево-рольову поведінку, яка є критерієм статево-рольової вихованості, дає їй змогу поступово засвоювати, залежно від статі, відповідний тендерний тип поведінки. На думку Ш. Берн, зміст поняття ,,гендер” полягає в соціально-біологічній характеристиці, з допомогою якої люди дають визначення поняттям ,,чоловік", „жінка", а сутність тендерної ролі слід розглядати як набір очікуваних взірців поведінки (норм) для чоловіків та жінок [ ].

Питаннями статевого виховання на сучасному етапі в Україні займаються М.Й.Боришевський, В.О.Васютинський, Т.В.Говорун, Т.С.Гурлєва, О.М.Докукіна, О.Л.Кононко, В.П.Кравець, Т.В.Кравченко, В.Г.Постовий, О.Л.Хромова, О.М.Шарган та ін.

На думку Д.М. Ісаєва та В.Є. Кагана, формування адекватної моделі статево-рольової поведінки як прояву вихованості можна розділити на три етапи: на першому етапі діти усвідомлюють поняття ,,стать” усвідомлюють. виробляються вміння з поведінки, притаманної представникам певної статі, а також на основі уявлень про норми та правила поведінки у школярів формуються етичні поняття, вміння правильно діяти в тому чи іншому випадку, які спираються на поняття та уявлення про те як слід, чи не слід вчинити в тій чи іншій ситуації статево-рольової взаємодії згідно з статево-рольовими взірцями поведінки. Третій етап характеризується формуванням моральних переконань та виробленням стійких навичок та звичок статево-рольової поведінки [ ].

Статеве та статево-рольове виховання - явище динамічне, яке через фільтр історії дійшло до наших часів, і тому, визначаючи цілі сучасного виховного процесу, слід пам'ятати, що вони будуються з урахуванням розробленості даної проблеми в літературі на сьогоднішній день. Тому в цьому розділі аналізуються основні історичні погляди на статеве та статево-рольове виховання: філософські, педагогічні, психологічні, медичні, а також зроблена спроба довести і обґрунтувати необхідність врахування статево-рольового аспекту при побудові цілеспрямованого виховного впливу в умовах спеціальної школи.

К.Д. Ушинський приділяв увагу питанням статевого виховання та підготовки молоді до сімейного життя, піддавав нищівній критиці тогочасні, переважно німецькі та французькі ідеї щодо дискримінації жінки в суспільстві. Відповідно К.Д. Ушинський доводив необхідність рівності прав для представників різної статі як у суспільному житті, так і в освіті та вихованні. Він закликав педагогів та батьків до стриманості у проявах почуттів, негативно ставився до всього того, що могло, на його "думку, передчасно спричинити або стимулювати статеву цікавість [ ].

Про особливості виховання дітей з порушеним інтелектом С.Я. Рубінштейн зазначав, що правильне виховання цієї категорії аномальних дітей в сприятливих для цього умовах дає можливість не тільки сформувати правильний світогляд, а й зробити його достатньо стійким. Педагогу цілком можливо домогтися того, щоб переконання учнів, незважаючи на певну обмеженість, відповідали за змістом основним нормам моралі [ ].

Схожі:

Кузьменко Оксана iconПлатіжна система та шляхи її вдосконалення
Мілян Оксана Зіновіївна, керівник Клебан Оксана Дмитрівна, Вишнянський коледж лнау
Кузьменко Оксана iconШурко оксана Богданівна
Шурко оксана Богданівна (14. II. 1962, Львів) – політолог, канд політ наук (Взаємозв’язок політичної діяльності та політичної культури,...
Кузьменко Оксана iconОксана Мась: людяне «соntemporary art»
Савченко В. Оксана Мась: людяне “contemporary art” // Образотворче мистецтво. ­– К., 2009. – № – С. 108-109
Кузьменко Оксана iconТип модуля: обов’язковий Семестр: ІІ обсяг модуля
Лектор: к філол н., доцент Гнідець Уляна Святославівна, викладач Волошин Марія Михайлівна, викладач Люля Оксана Михайлівна, викладач...
Кузьменко Оксана iconТип модуля: обов’язковий Семестр: ІІІ обсяг модуля
Лектор: к філол н., доцент Гнідець Уляна Святославівна, викладач Волошин Марія Михайлівна, викладач Люля Оксана Михайлівна, викладач...
Кузьменко Оксана iconКузьменко О. В
Державний вищий навчальний заклад «Українська академія банківської справи нбу», м. Суми
Кузьменко Оксана iconМетодичні вказівки
Л. В. Кузьменко, О. В. Андрейченко. Збірник завдань з курсу “Фінансовий менеджмент” – Херсон, хдту, 2002 р
Кузьменко Оксана iconКузьменко Олександра Костянтинівна
Механізм управління потенціалом розвитку торговельних підприємств системи споживчої кооперації
Кузьменко Оксана iconМетодичні вказівки
Л. В. Кузьменко, О. В. Андрейченко. Збірник завдань з курсу “Фінансовий менеджмент” – Херсон, хдту, 2002 р
Кузьменко Оксана iconОригінальні дослідження
Кузьменко А. В., Зарицкий А. Б., Семёнова Т. В., Подоляка В. Л. Вариантная топография анастомозов париетальных ветвей внутренней...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи