Олена Усик, Ольга Наконечна icon

Олена Усик, Ольга Наконечна
Скачати 30.23 Kb.
НазваОлена Усик, Ольга Наконечна
Дата02.09.2012
Розмір30.23 Kb.
ТипДокументи

Олена Усик, Ольга Наконечна

(Переяслав-Хмельницький)

ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ СОЦІАЛЬНОГО ПЕДАГОГА З НЕПОВНИМИ СІМ'ЯМИ


Сьогодні, коли відбувається перехід від одних суспільно-економічних відносин до якісно нових, сім'я опинилася у складній ситуації.

Сім’я – це соціальна група, що складається з поєднаних шлюбом чоловіка і жінки, їхніх дітей (власних чи усиновлених), інших осіб, пов’язаних з подружжям родинними зв’язками, біологічних або кровних родичів. Протягом останніх років сім’я переживає складний етап еволюції. Це призводить до зниження народжуваності, збільшення кількості розлучень, звідси – збільшення кількості одиноких людей, а, отже, неповних сімей.

Поняття «неповні» стосується тих категорій сімей, в яких дитина (чи діти) неповнолітнього віку проживає з одним із батьків, що несе за неї повну відповідальність. Неповні сім'ї відносяться до проблемної категорії і класифікуються за різними ознаками: причинами, внаслідок яких вони утворились,;статтю одного з батьків; структурою (кількістю дітей, наявністю чи відсутністю родичів, що спільно проживають з ними); наявністю і мірою участі другого з батьків у вихованні дитини (дітей); етапом життєвого циклу сім’ї (визначається як за віком одиноких батьків, так і за віком дітей); розподілом ролей.

Особливості сучасної неповної сім’ї багато в чому обумовлені змінами в співвідношенні тих або інших функцій. Неповна сім’я не може забезпечити виконання всіх тих функцій, які покладено на неї повною мірою, оскільки вся робота розподілятиметься між одним із дорослих членів родини та дитиною (дітьми). Повнота виконання тієї чи іншої функції залежатиме від багатьох факторів: рівня налагодження сімейної взаємодії між дорослим і дитиною, рівня матеріального забезпечення неповної сім’ї, її соціального статусу, участі інших дорослих у життєдіяльності даної неповної сім’ї.

Виховні можливості в неповній сім’ї обмежені: ускладнюється контроль і нагляд за дітьми, відсутність батька позбавляє дітей можливості знайомити з різними варіантами сімейних відносин і спричиняє однобічний характер психічного розвитку. Особливу увагу необхідно звернути на взаємини між членами неповної сім'ї, так як від цього залежить процес формування особистості дитини, яка у ній виховується.

Спілкування в родині має свій специфічний ряд позитивних і негативних особливостей, що відображені в різноманітних стилях спілкування: авторитарний, демократичний (Д. Боумрід), співпраця, ізоляція, суперництво, «псевдоспівпраця» (Є. Соколова) [1].

Залежно від переважаючого стилю взаємовідносин в неповній сім’ї виникають певні проблеми неповної сім’ї, що потребують негайного втручання соціального педагога. Проблеми неповної родини мають двовекторне спрямування: психолого-педагогічні (в основі – виховний вплив лише одного з батьків) та соціально-економічні (пов’язані з матеріальним благополуччям, забезпеченістю). Специфічною є виховна проблема, адже серед спеціалістів відсутня єдність з приводу того, чи є факт неповноти сім’ї причиною девіантної поведінки, порушений ряд поділу ролей батька та матері.

У нашому дослідженні виокремлено проблему збільшення кількості неповних сімей, розлучення, проживання в офіційно незареєстрованому шлюбі матері з чоловіком сім’ї дітей-напівсиріт. У зв’язку з потребою допомоги неповній сім’ї, соціально-педагогічна робота відбувається за наступними напрямами: соціальна допомога, соціальне обслуговування, соціальний захист, соціальна підтримка, соціальне забезпечення, соціальне посередництво, соціальна адаптація, соціальна діагностика, соціальна профілактика, соціальна корекція, соціальна реабілітація. Метою соціально-педагогічної роботи з неповною сім’єю є забезпечення нормальних умов для функціонування неповної сім’ї, її розвитку та задоволення потреб її членів. Завдання соціального педагога полягає насамперед у тому, щоб забезпечити певний рівень самодостатності сім’ї щодо отримання соціальних послуг та належний рівень соціальної взаємодії. У роботі з неповною сім’єю реалізуються всі найважливіші функції діяльності соціального педагога: діагностична, прогностична, превентивна, правозахисна, соціально-педагогічна, соціально-побутова, комунікативна, морально-гуманістична, організаційна. Найбільш ефективною є групова робота, спрямована на соціальну взаємодію в сім’ї.

Оскільки умови проживання неповної сім’ї змінюються, соціальний педагог постійно має займатись самоосвітою, професійним удосконаленням, адже від його компетентності залежить благополуччя неповних родин та їх дітей.


ЛІТЕРАТУРА

1. Личко А.Є. Психопатії та акцентуації у підлітків / А. Є. Личко. - Львів, 1983. – С. 46.

Схожі:

Олена Усик, Ольга Наконечна iconПро видані співробітниками нні післядипломної освіти
Кулаєць Марія Михайлівна, Витвицька Ольга Данилівна, Наконечна Катерина Віталіївна
Олена Усик, Ольга Наконечна iconОльга Денисенко, Олена Портна
move to 1143-74792
Олена Усик, Ольга Наконечна iconОлена Усик, Лариса Москалець
Послаблення виховної функції сім’ї особливо загострило проблеми, що стосуються дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування,...
Олена Усик, Ольга Наконечна iconІванців Ольга Михайлівна 666,00 + Заплітна Олена Іванівна 656,20 диплом

Олена Усик, Ольга Наконечна iconКечик Ольга, Харченко Олена
Використання інноваційних технологій при організації самостійної роботи студентів педагогічного коледжу
Олена Усик, Ольга Наконечна iconОлена Усик, Світлана Устименко
Зокрема, неефективне розповсюдження профілактичних заходів, необізнаність дітей стосовно цієї проблеми. Об’єднуючою ланкою у розв’язанні...
Олена Усик, Ольга Наконечна iconГ. А. Усик Методичні вказівки
Методичні вказівки до розрахунково-графічного завдання з дисципліни "Інженерне обладнання споруд" (для студентів 4 курсу денної форми...
Олена Усик, Ольга Наконечна iconОлена Усик (Переяслав-Хмельницький) до проблеми комунікативності в процесі взаємодії соціального педагога з батьками
Льного виховання. Передача знань, досвіду, багатства моральної та духовної культури народу, формування всебічно розвиненої особистості,...
Олена Усик, Ольга Наконечна iconОльга Денисенко, Олена Портна
Анотація: маємо на меті показати організацію самостійної роботи студентів заочної форми навчання з дисципліни „Українська мова (за...
Олена Усик, Ольга Наконечна iconЗасідання снт
Допомагають студентам викладачі кафедри Дуднік Олена Вадимівна, Куліш Олена Андріївна та Хімченко Андрій Миколайович
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи