Ірина Плугатор (Івано-Франківськ) вплив народної педагогіки на підготовку майбутніх учителів фізичного виховання до формування здоров’язберігаючої компетентності дошкільників icon

Ірина Плугатор (Івано-Франківськ) вплив народної педагогіки на підготовку майбутніх учителів фізичного виховання до формування здоров’язберігаючої компетентності дошкільників
Скачати 58.33 Kb.
НазваІрина Плугатор (Івано-Франківськ) вплив народної педагогіки на підготовку майбутніх учителів фізичного виховання до формування здоров’язберігаючої компетентності дошкільників
Дата02.09.2012
Розмір58.33 Kb.
ТипДокументи

Ірина Плугатор

(Івано-Франківськ)

ВПЛИВ НАРОДНОЇ ПЕДАГОГІКИ НА ПІДГОТОВКУ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ДО ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ’ЯЗБЕРІГАЮЧОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ДОШКІЛЬНИКІВ

У Національній Доктрині розвитку освіти в Україні, Законі “Про дошкільну освіту” йдеться про необхідність виховання в дитини ціннісного ставлення до життя, власного здоров’я та здоров’я інших людей як до найвищої індивідуальної та суспільної цінності.

Здійснений нами аналіз праць І.Беха, О.Вишневського, О.Киричука, О.Савченко, О.Сухомлинської та інших провідних учених дає змогу стверджувати, що кожен народ упродовж своєї історії виробляє власну систему цінностей, що віддзеркалює його менталітет, соціально-економічний стан, політичний устрій тощо. Теоретико-методологічні положення про сутність здорового способу життя і теорії формування здоров’я відображені в працях М.Амосова [1, 2], В.Бехтєрева [4] та в інших дослідженнях провідних науковців та практиків – педагогів, психологів, медиків.

Проблеми здоров’я та здорового способу життя в різних його аспектах розглядаються в дисертаційних дослідженнях Л.Сущенко (здоровий спосіб життя як об’єкт соціального пізнання), С.Кондратюк, С.Свириденко (особливості формування здорового способу життя в молодших школярів), В.Горащук, С.Кириленко (культура здоров’я старшокласників), О.Іванашко (формування здорового способу життя в дошкільному віці), А.Голобородько (формування здорового способу життя в учнів основної школи). В.Нестеренко розглядає особливості процесу підготовки майбутніх педагогів до виховання навичок здорового способу життя дошкільників.

У статті здійснено спробу розкрити вплив засобів народної педагогіки на підготовку майбутніх педагогів фізичного виховання і спорту для формування здорового способу життя у дошкільників.

Аналіз літератури показує, що сутність поняття «здоров’язберігаюча компетентність» досліджено недостатньо, немає одностайності в його небагаточисельних трактуваннях, що пояснюється полі функціональними особливостями означеного терміну. На думку І.Анохіна, це готовність майбутнього керівника самостійно вирішувати завдання, пов’язані з підтримкою, зміцненням та збереженням здоров’я як свого, так і оточуючих [3]. Н.Тамарська вважає, що його сутність у проведенні профілактичних заходів та застосуванні здоров’язберігаючих технологій людьми, що знають закономірності процесу здоров’язбереження [7, с.97]. Д.Воронін стверджує, що здоров’язберігаюча компетентність передбачає не тільки медично-валеологічну інформативність, а й застосування здобутих знань на практиці, володіння методиками зміцнення здоров’я й запобігання захворюванням. Формування у майбутніх вчителів фізичного виховання спрямованості мислення на збереження й зміцнення здоров’я – невід’ємний компонент здоров’язберігаючої компетентності [5, с.28].

Починаючи з дошкільних літ слід дитину вчити жити – формувати світогляд, вибирати позицію у житті, певний спосіб життя і діяльності, ставлення до себе, оточуючого світу, зрозуміти себе, інших, суспільні процеси, поставити чіткі завдання і діяти у відповідності до вибору свідомого (буває і несвідомий) способу життєдіяльності. Тобто, провідним фактором, що впливає на стан здоров’я, як стверджують дослідження науковців, є ставлення особистості до свого власного здоров’я та здоров’я оточуючих. Тому головним пріоритетом в організації навчально-виховного процесу у вузі є збереження і зміцнення здоров’я студентів, формування позитивної мотивації щодо здорового способу життя, бо споконвіку народ вважав, що здоров’я – основа життя, «найбільше багатство в світі», що відображено у відомих прислів’ях: «Гроші загубив – нічого не загубив, здоров’я загубив – все загубив», «Здоров’я в аптеці не купиш», «Бережи одяг доки новий, а здоров’я – поки молодий». Глибоке розуміння необхідності турботи про своє здоров’я знаходимо й в образних порівняннях – “Здорова, як вода”, “Здоровий, як дуб”, і в численних прислів’ях та приказках – “Найбільше багатство – здоров’я”, “Без здоров’я нема щастя”, “Тримай ноги в теплі, голову в холоді, живіт у голоді – не будеш хворіти, будеш довго жити”, “Як нема сили, то й світ не милий”, “Здоров’я маємо – не дбаємо, а втративши, плачемо”, і в народних піснях, колискових, колядках та щедрівках. Заборони й правила, що містили в собі звичаї та обряди, які з дня народження і до останніх днів регламентували поведінку людини й спонукали її до здорового способу життя, забезпечували життя в гармонії з навколишнім середовищем, природою, людьми та собою.

Збереження здоров’я і працездатності впродовж життях завжди вважалося великим щастям. “Не смерть страшна, а недуга, – говорили в народі, – бо здоров’я не купиш ні за які гроші, і берегти його треба змалку”, “Нема щастя без здоров’я”, “Здоровому все здорово”.

Для зміцнення здоров’я наші прадіди використовували оздоровчі сили природи (сонце, воду, повітря, землю) – багато часу проводили на свіжому повітрі, працювали фізично, вели рухливий спосіб життя, мали повноцінне харчування, жили серед природи, яка позитивно впливала на духовність, фізичне і психічне здоров’я. Також народ влучно відмітив значення потреби у сні: «Спиться – здоровиться», «Сон міцніший від усього», «Кому не сон, тому і не здоров’я». Під час сну організм відпочиває, відновлюються фізичні і психічні його сили, працездатність. Цілющі властивості сонячних променів дуже корисні, вони покращують обмінні процеси, дихання, кровообіг, тонус нервової системи людини. У великій пошані завжди була вода. Є безліч прислів’їв, приказок, народних повір’їв, казок про “живу” й “мертву” воду. Її використовували з лікувальною й оздоровчою метою. Прадіди вірили, що вода, маючи властивість змивати бруд, з таким самим успіхом очищає від хвороб. Великою оздоровчою силою наділяли і землю (“матінка Земля”). Для прикладу, ходіння босоніж здавна використовувалося як засіб оздоровлення, а ходіння по ранковій росі підвищує оздоровчий ефект.

Провідний вчений у галузі етнопедагогіки М.Стельмахович наголошував, що від стану здоров’я людини залежить успіх її трудової діяльності: «Для того, щоб працювати, треба силу мати». Добре розуміючи, що хвороба чи каліцтво морально травмують людину («Коли немає сили, то й світ не милий»), народ боровся, щоб діти росли бадьорими, сильними, здоровими і життєрадісними. А тут усе береться до уваги: догляд за дитиною, харчування, загартування організму тощо[6, с.33].

Українське прислів’я “Тримай голову в холоді, ноги в теплі – проживеш довгий вік на землі” свідчить про те, що наші прадіди добре розуміли шкідливість перегрівання тіла, яке нерідко відчуває дитина через гіперопіку сучасних батьків, на думку яких, краще одягти маля тепліше, аніж цього вимагає погода.

Неправильне харчування також спричиняє ослаблення організму. Люблячі батьки, бабусі, дідусі завжди радо пригощають своїх малят солодощами, смачними булочками чи пиріжками. Як наслідок – відсутність апетиту, коли надходить час для їжі, або надмірна вага дитини, що, звичайно, негативно впливає на самопочуття та загалом здоров’я дитини.

“Якщо дитина бігає й грається, то їй здоров’я усміхається”, – наголошує народна мудрість. Тобто малорухливий спосіб життя дитини не додає їй здоров’я, а, навпаки, – є одним з потенційних чинників захворювань, а, можливо, й затримки розумового розвитку.

У наш час батьки звертаються до лікарських засобів, які, позитивно впливаючи на певний орган, загалом знижують імунітет та опірність дитячого організму різноманітним шкідливим чинникам оточуючого середовища. Натомість не слід відкидати застосування лікарських рослин та використання опірних сил дитячого організму, хоча цей спосіб потребує багато клопоту й не дає миттєвого результату.

Санітарно-гігієнічні вимоги, яких і в наш час слід дотримуватися задля запобігання різноманітних захворювань, містили численні правила й заборони щодо утримання помешкання, хатнього начиння, користування предметами особистої гігієни, як-от: не можна невмитому виходити з хати, їсти слід лише своєю ложкою; витиратися своїм рушником тощо.

У цьому контексті очевидним є створення освітньої стратегії в довкіллі на ідеях плекання людини як суб’єкта власного життя і долі, піклування про здоров’я й фізичний розвиток з використанням багатовікових надбань народної педагогіки.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Амосов Н.М. Энциклопедия Амосова. Алгоритм здоровья. Человек и общество. – Донецк: Сталкер, 2002.   464с.

  2. Амосов М.М. Ще раз про здоров’я та експеримент // Науковий світ. – 2001.   №9. – С.8-9.

  3. Анохина И.А. Приобщение дошкольников к здоровому образу жизни: методические рекомендации / И.А.Анохина. – Ульянськ: УИПК-ПРО,2007. – 80с. – (Серия «Здоровый ребенок», вып.2)

  4. Бехтерев В.М. Данные эксперимента в области коллективной рефлексологии // Новое в рефлексологии и физиологии нервной системы. – М., 1925. – 146с.

  5. Воронін Д.С. Здоров’язберігаюча компетентність студента в соціально-психологічному аспекті /Д.С.Воронін //Педагогіка, психологія та мед.-біол. пробл. фіз. виховання і спорту. – 2006.   №2. – С.25-28

  6. Стельмахович М.Г. Педагогика жизни. – К.:Знання, 1998.  48с.

  7. Тамарская Н.В. Управление учебно-воспитательным процессом в классе (здоровьесберегающий аспект):Учебно-методическое пособие для учителя /Тамарская Н.В., Русакова С.В., Гагина М.Б. – Калининград: Изд-во КГУ, 2002. – 31с.

Схожі:

Ірина Плугатор (Івано-Франківськ) вплив народної педагогіки на підготовку майбутніх учителів фізичного виховання до формування здоров’язберігаючої компетентності дошкільників iconТеорія І технологія валеологічної освіти дошкільників. Пояснювальна записка
Мета курсу: підготувати студентів – майбутніх фахівців Х дошкільної освіти до виховання у дошкільників навичок здорового способу...
Ірина Плугатор (Івано-Франківськ) вплив народної педагогіки на підготовку майбутніх учителів фізичного виховання до формування здоров’язберігаючої компетентності дошкільників iconБібліотека нуфвсу відділ довідково-бібліографічної та інформаційної роботи
Дубревський, Ю. М. Актуальність підготовки майбутніх фахівців фізичного виховання і спорту до формування управлінської компетентності...
Ірина Плугатор (Івано-Франківськ) вплив народної педагогіки на підготовку майбутніх учителів фізичного виховання до формування здоров’язберігаючої компетентності дошкільників iconБібліотека нуфвсу відділ довідково-бібліографічної та інформаційної роботи
Дубревський, Ю. М. Актуальність підготовки майбутніх фахівців фізичного виховання і спорту до формування управлінської компетентності...
Ірина Плугатор (Івано-Франківськ) вплив народної педагогіки на підготовку майбутніх учителів фізичного виховання до формування здоров’язберігаючої компетентності дошкільників iconОрганізація та методичне забезпечення викладання основ здоров’я та обжд
«Основи здоров’я» та «Основи безпеки життєдіяльності». Завданням цих курсів є формування в учнів свідомого ставлення до свого життя...
Ірина Плугатор (Івано-Франківськ) вплив народної педагогіки на підготовку майбутніх учителів фізичного виховання до формування здоров’язберігаючої компетентності дошкільників iconТехнологізація процесу формування дидактичної компетентності майбутніх філологічних спеціальностей засобами проблемного навчання
У статті розкрито шляхи формування дидактичної компетентності майбутніх учителів філологічних спеціальностей вищих педагогічних навчальних...
Ірина Плугатор (Івано-Франківськ) вплив народної педагогіки на підготовку майбутніх учителів фізичного виховання до формування здоров’язберігаючої компетентності дошкільників iconТ. М. Мішеніна
Організація роботи з лінгво- та літературознавчодидактичною термінологією як засіб формування дидактичної компетентності майбутніх...
Ірина Плугатор (Івано-Франківськ) вплив народної педагогіки на підготовку майбутніх учителів фізичного виховання до формування здоров’язберігаючої компетентності дошкільників iconЛ. О. Нікітченко
У статті проаналізовано вплив фахової практики на формування у студентів професійно значущих вмінь. Визначено та описано вміння майбутніх...
Ірина Плугатор (Івано-Франківськ) вплив народної педагогіки на підготовку майбутніх учителів фізичного виховання до формування здоров’язберігаючої компетентності дошкільників iconТренінгові заняття як важлива умова формування в майбутніх учителів умінь професійної самоорганізації
У статті розглядаються питання застосування тренінгових занять під час вивчення дисциплін педагогічного циклу з метою формування...
Ірина Плугатор (Івано-Франківськ) вплив народної педагогіки на підготовку майбутніх учителів фізичного виховання до формування здоров’язберігаючої компетентності дошкільників iconОсобистісно зорієнтоване навчання як один із шляхів формування предметних компетентностей майбутніх учителів філологічних спеціальностей
У статті розглянуто переваги особистісно зорієнтованого навчання під час процесу професійної підготовки майбутніх учителів-філологів,...
Ірина Плугатор (Івано-Франківськ) вплив народної педагогіки на підготовку майбутніх учителів фізичного виховання до формування здоров’язберігаючої компетентності дошкільників iconПитання до державного іспиту з теорії І методики фізичного виховання для студентів 4 курсу заочної форми навчання Інституту фізичного виховання І спорту спеціальності "фізичне виховання" розділ І. Загальна теорія фізичного виховання
Поняття про засоби фізичного виховання. Фізична вправа – основний І специфічний засіб фізичного виховання
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи