Валентина Скутіна, Тетяна Вальковець icon

Валентина Скутіна, Тетяна Вальковець
Скачати 41.65 Kb.
НазваВалентина Скутіна, Тетяна Вальковець
Дата02.09.2012
Розмір41.65 Kb.
ТипДокументи

Валентина Скутіна, Тетяна Вальковець

(Переяслав-Хмельницький)

Відповідальне батьківство як актуальна

педагогічна проблема


Роль сім’ї у вихованні дітей незрівнянна за можливостями свого впливу ні з якими іншими соціальними інститутами і саме від збереження традиційної сім’ї значною мірою залежить перспектива відродження нашого народу і держави. У сім’ї формується і розвивається особистість, закладаються основи моральності, формується світогляд, засвоюються норми і правила поведінки, формується поняття про благочестивий або неблагочестивий спосіб життя, розкривається внутрішній світ кожної дитини та плекаються індивідуальні риси характеру кожної дитини. Все це свідчить про те, що роль сім’ї у житті та вихованні кожної людини була, є і буде неоціненною. Ця важлива роль повністю реалізується у тих сім’ях та родинах, для яких властиве відповідальне батьківство.

Проте, сім’я як соціальний інститут з кожним роком зазнає процесу руйнації. Усе більше і більше дітей стають сиротами при живих батьках. Звичайними явищами стають сім’ї, які зовсім не мають дітей, відбувається відхід від традиційного розподілу ролей і відповідальності в сім’ї; підвищення кількості молодих матерів, без сім’ї, матерів–одиначок, абортів, відмов від вже народжених дітей тощо; спостерігається послаблення виховної ролі батька, зростання безбатьківщини; значне зниження стабільності як в сфері функціонування родини, так і в дитячо-батьківських відносинах.

Про стан руйнації сім’ї в Україні яскраво свідчить статистика. За даними Державного комітету статистики, в Україні налічується понад 13,2 міліонів сімей, які охоплюють 88,6% населення країни. Позашлюбні сім’ї складають 17%; 24,8% від загальної кількості сімей зруйновані. Кожний другий шлюб у країні розпадається. Розлучення стали буденним явищем. У 2008 році зареєстровано 322 тис. шлюбів, а розлучень 166,8 тис. (51,8), в 2004 році відповідно зареєстровано 278,2 тис. шлюбів і 173,2 тис. розлучень (62,3). З різних причин 60% сімей без батька . Цей показник зріс за останні 5 років на 15 %. Діти з напів-сирітських сімей у нашій країні складають близько 11%, з вибірки неповних сімей. У найгіршому становищі перебувають діти, позбавлені материнської ласки і турботи. При сучасному рівні смертності кожна п’ята дитина ще до повноліття може стати сиротою, при цьому вірогідність загибелі батька становить 15,3 %, а матері – 3,2%, обох батьків – 0,6%. При цьому не може не вражати рівень смертності. За офіційними даними у 2007 році загинуло 66 тис. чоловік, із них у ДТП - 11,5 тис, від вживання алкоголю – 8,5, навмисного самогубства – 10 тис,чоловік, а за неофіційними даними більше 16 тис. чоловік. Більшість неповних сімей проживає у містах. Найбільша їх кількість припадає на м. Севастополь – 16%, Тернопільську область – 14,5%, м. Київ -13,9%, Харківську область – 13,3%, Закарпатську обл. – 13%, АР Крим – 12% [4.с 36].

Криза сучасної сім’ї, яка констатується спеціалістами, негативно позначилася на стані дитинства в країні, це призвело до значного підвищення масштабів соціального сирітства: 90% дітей-сиріт - це сироти при живих батьках . З них 3% дітей - діти з категорії «підкидиші». Близько 60% батьків відмовляються від дітей у пологовому будинку, мотивуючи своє небажання їх виховувати відсутністю необхідних умов, 60% матерів чиї діти потрапляють в будинки малюків, класифікуються як одинокі-матері. Частина матерів посилається на недостатню морально-психологічну зрілість та відсутність материнських почуттів. Близько 30% дітей потрапляють в дитячі будинки від батьків-алкоголіків. Лише невелика частина дітей залишаються батьками через їх фізичні дефекти, які виникають в результаті вживання алкоголю, опромінення та з інших причин [7].

Виявлено якісно нове явище – «приховане» соціальне сирітство, яке поширюється під впливом погіршення умов життя значної частини сімей, падіння моральних норм життя сім’ї, наслідками чого стають зміни у ставленні до дітей, жорстоке поводження аж до повного їх витіснення з родини, бездоглядність дітей та підлітків.

Офіційно визначено, що в Україні 800 тис. бездоглядних дітей , катастрофічно збільшилась кількість дітей, позбавлених батьківського піклування, яких тільки за офіційними даними близько 140 тисяч 20% сімей в Україні безплідні .

Отже, згідно з результатами сучасних досліджень до актуальних проблем сучасної сім’ ї в Україні відносяться:

  • падіння престижу традиційного шлюбу ;

  • збільшення кількості розлучень;

  • суперечності усвідомлення чоловічої та жіночої ролі у сім’ї;

  • малозабезпеченість сім’ї

  • відсутність житла ;

  • масова бездітність і малодітність сімей;

  • народження дітей поза шлюбом;

  • зниження виховного потенціалу сім’ї;

  • відсутність у батьків сформованих якостей відповідального батьківства;

  • зростання кількості аморальних деформацій у сім’ї – явищ алкоголізму, паління, наркоманії тощо.

Однією з вагомих причин кризи сім’ї та сімейного виховання є відсутність сформованого комплексу якостей і властивостей особистості майбутніх батьків, який включає в себе поняття «відповідальне батьківство».


ЛІТЕРАТУРА

1.Буніна Л.М. Усвідомлене батьківство як соціально-педагогічне явище / Л.М. Буніна // Вісник Луганського державного педагогічного університету ім.. Т.Г. Шевченка . – 2003.- № 7.- с. 18 -20.

2. Галич О.В. Бездоглядність і правопорушення як наслідки хибного виховання / О.В. Галич //Соціальна педагогіка: теорія та практика .- 2011.- № 2.-с.91-95.

3. Докторович М.О. Соціально-педагогічна робота з дітьми з неповних сімей: навчально- методичний посібник / М.О. Докторович. – К.:Ленвіт 2010.- 152 с.

4. Зритнева Е. И. Семьеведение : учеб. пособие для студентов вузов / Е.И. Зритнева, Н.П. Калушина - М. : Владос , 2006 .- 246 с.

5. Капська А.Й. Соціально –педагогічна робота з проблемними сім’ями : посібник / А.Й. Капська, Н.С. Олексюк, С.М. Калаур, З.З. Фалинська – Тернопіль: Аспюн, 2010 – 304 с.

6. Овчарова Р.В. Родительство как психологический феномен: Учебное пособие / Р.В. Овчарова. - М. : Московский психолого–социальный институт, - 2006.- 496 с.

7. http:// www.rusnaukа.com.

Схожі:

Валентина Скутіна, Тетяна Вальковець iconВалентина Скутіна, Мирослава Капля
Однак в даний час спостерігається стійке зниження частки багатодітних сімей серед населення
Валентина Скутіна, Тетяна Вальковець iconВалентина Скутіна
Процес професійної підготовки в умовах вищого педагогічного навчального закладу являє собою сукупність різноманітних організаційних...
Валентина Скутіна, Тетяна Вальковець iconКонкурс до Дня Св. Валентина
Згідно регламенту роботи хду та з метою організації змістовного дозвілля студентів проводиться університетське свято «День Святого...
Валентина Скутіна, Тетяна Вальковець iconСписок студентів І курсу спеціальність “Сестринська справа” (молодший спеціаліст)
Тетяна Володимирівна Дінис Валентина Мирославівна Дякон Ольга Іллівна Клепач Павліна Григорівна Козачук Юлія Степанівна Кушнір Анастасія...
Валентина Скутіна, Тетяна Вальковець iconГолубенко Тетяна Сергіївна, методист біології Сумського оіппо; Успенська Валентина Миколаївна
Сумського оіппо, на базі Степанівської загальноосвітньої школи №1 Сумської районної ради відбувся обласний семінар Інноваційна діяльність...
Валентина Скутіна, Тетяна Вальковець iconЗ днем святого Валентина!!!
Сердечно вітаю всіх Вас з Днем святого Валентина – днем кохання, яке оселилося в нашому житті без будь-яких законів І правил. Після...
Валентина Скутіна, Тетяна Вальковець iconПартико тетяна Борисівна
Партико тетяна Борисівна (01. VІІІ. 1953, Рига, Латвія) – психолог, канд психол наук (Критичні інтервали відображення часу людиною,...
Валентина Скутіна, Тетяна Вальковець iconСв валентина

Валентина Скутіна, Тетяна Вальковець icon1607236с юсипчук Анна Петрівна 1606070з лужіна Валентина Миколаївна

Валентина Скутіна, Тетяна Вальковець iconДегтяренко Тетяна Миколаївна, Лобанова Олена Василівна, Дудченко Ірина Олександрівна. Основні характеристики, суть розробки: навчальний посібник
Автори: Дегтяренко Тетяна Миколаївна, Лобанова Олена Василівна, Дудченко Ірина Олександрівна
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи