Любов Різник, Тетяна Герич icon

Любов Різник, Тетяна Герич
Скачати 39.09 Kb.
НазваЛюбов Різник, Тетяна Герич
Дата02.09.2012
Розмір39.09 Kb.
ТипДокументи

Любов Різник, Тетяна Герич

(Переяслав-Хмельницький)

СУТНІСТЬ СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ПІДТРИМКИ

Діти постійно зіштовхуються зі змінами соціального середовища, зазнають певних труднощів, тому потребують підтримки педагогів. Здійснюючи підтримку дитини, соціальний педагог включається в процес її соціалізації, використовуючи механізми соціальної адаптації.

У соціальному контексті, слова «підтримка» та «допомога» практично завжди використовуються як синоніми, як дуже близькі за значенням поняття. Так, надаючи ту чи іншу допомогу, педагог тим самим підтримує дитину і, навпаки, підтримуючи починання, перші несміливі дії дитини, якщо потрібно, ставати на її бік, захищати її права, формуючи суспільну думку, педагог допомагає їй знайти сили для досягнення бажаної мети та подолання труднощів. Підтримати дитину – значить надати їй допомогу: пряму, безпосередню або опосередковану, педагогічну, психологічну та соціальну [3].

Однак терміни «підтримка» й «допомога» - різні за своїм змістом.

Допомогу надають переважно конкретно, прямо й безпосередньо тільки в тісному контакті, у момент зустрічі з труднощами, з якими дитина чи батьки самостійно не можуть справитися, але їх подолання для них має велике значення.

Підтримувати можна й на відстані, опосередковано, не будучи поряд, необмежено в часі, тобто надавати дитині допомогу безпосередньо, через батьків.

Педагогічна підтримка в довідковій літературі розглядається як діяльність професійних педагогів і психологів щодо надання превентивної та оперативної допомоги дітям у вирішенні їх індивідуальних проблем, ділової та міжособистісної комунікацій, з успішним просуванням у навчанні, з життєвим та професійним самовизначенням [2]. По-іншому трактує це поняття Т. Анохіна: «Педагогічна підтримка є системою засобів, які забезпечують допомогу дітям у самостійному індивідуальному виборі – до громадянського, професійного, екзистенціального самовизначення, а також допомога в досягненні перешкод самореалізації в навчальній, комунікативній, трудовій і творчій діяльності» [3, с. 72].

Науковцями виокремлено різні підходи до розуміння сутності педагогічної підтримки. Перший напрям пов’язується з розумінням педагогічної підтримки в руслі надання допомоги дитині в розв’язанні її проблем. Представники першого напряму – однодумці та учні О. Газмана (Е. Александрова. Т. Анохіна. Н. Михайлова, Т. Фролова. С. Юсфін,; в Україні – І. Звєрєва, Л .Міщик, С. Савченко). Так, Т. Анохіна метою педагогічної підтримки вбачає подолання труднощів, що заважають успішному самостійному просуванню дитини в її розвитку, та диференціює їх на особистісні, оточуючі й матеріальні. Другий напрям в інтерпретації феномена педагогічної підтримки передбачає розгляд її як принципу всієї гуманістичної освіти, як найважливіше кредо людей, які працюють з дітьми (В. Бедерханова, Н. Крилова, Н. Михайлова, С. Юсфін).

У контексті цього підходу В. Тесленко у своєму дослідженні найважливішим поняттям у сутності педагогічної підтримки вважає гуманістичну професійну позицію педагога, яка поєднує в собі не тільки особистісно орієнтовані педагогічні дії, а й позитивні емоційні стосунки з дітьми [3]. Така позиція притаманна українським ученим І. Беху, І. Зязюну, М. Ярмаченку .

Соціальна підтримка – це система заходів суб’єктів соціально-педагогічної роботи, спрямованої на вирішення проблем осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах шляхом надання їм допомоги чи необхідних видів соціальних послуг; система заходів, спрямована на створення умов, що дозволяють забезпечити соціальну захищеність населення. Серед найбільш поширених видів соціальної підтримки вчені називають матеріальну, психологічну, педагогічну, правову.

Матеріальна підтримка надається шляхом виплати пенсій, компенсацій, допомоги на лікування та оздоровлення; забезпечення продуктами харчування, одягом, медикаментами, засобами для пересування.

Психологічна підтримка спрямована на мобілізацію внутрішніх ресурсів клієнта з метою зміни уявлення про безвихідь його становища, відновлення захисних сил організму, формування впевненості та мотивації щодо подолання почуття тривоги, страху чи провини, психологічних комплексів, невпевненості у своїх силах, зміцнення активної, діяльнісної особистісної позиції. Така підтримка надається під час консультацій, психотерапевтичних бесід, психологічних тренінгів, зустрічей груп, самодопомоги.

Педагогічна підтримка орієнтована на превентивну та оперативну допомогу дітям, молоді, сім’ям шляхом надання їм необхідної соціально-педагогічної інформації, проведення просвітницьких заходів, консультацій, бесід.

Однією з форм соціальної підтримки визначають соціальний супровід як вид соціальної діяльності, що передбачає впродовж певного (іноді досить тривалого) терміну надання конкретній особі чи сім'ї комплексу правових, психологічних, соціально-педагогічних, соціально-психологічних, інформаційних послуг соціальним працівником, а також у разі потреби спільно з іншими фахівцями (психологами, педагогами, юристами,медиками).

Таким чином, у соціально-педагогічній підтримці потреба виникає тоді, коли в індивіда або групи складається проблемна ситуація у відносинах із соціальним середовищем. Вона завжди має адресний характер і спрямована на те, щоб вирішити індивідуальні проблеми конкретної дитини за допомогою вивчення її особистості та навколишнього соціуму.

ЛІТЕРАТУРА

1. Анохіна Т.В. Педагогическая поддержка как реальность современного образования / Т.В.Анохина // Класный руководытель. - 2000. - №3. - С. 63-81.

2. Соціальна педагогіка : підручник/ [за ред. проф. А.Й. Капської]. - К.: Центр навчал. л-ри, 2006. - 468с.

3. Тесленко В.В. Теорія і практика соціально-педагогічної підтримки дітей з обмеженими можливостями в промисловому регіоні / В.В.Тесленко.- Луганськ: Альма-матер, 2007. – 367 с.

Схожі:

Любов Різник, Тетяна Герич iconЛюбов Різник, Оксана Іванова
Реабілітація дітей з обмеженими функціональними можливостями як соціально-педагогічна проблема
Любов Різник, Тетяна Герич iconЛюбов Різник, Євгенія Додь
Творчість – це позитивно спрямована діяльність, каталізатор прогресивних змін у суспільстві, культурі. Це багатогранне поняття, що...
Любов Різник, Тетяна Герич iconЛюбов Різник, Ірина Пономарчук
Відповідно до основного Закону держава несе відповідальність перед людиною за свою діяльність І зобов'язана ефективно вирішувати...
Любов Різник, Тетяна Герич iconЛюбов Різник, Юрій Шевченко
Україні, так І в усьому світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, самогубства вийшли на четверте місце серед причин...
Любов Різник, Тетяна Герич iconТарангул Любов Миколаївна
Тарангул Любов Миколаївна. У своєму виступі вона охарактеризувала основні вимоги щодо організації та проведення міжнародного порівняльного...
Любов Різник, Тетяна Герич iconЛ. М. Шутенко. Моя любов – Академія!
Ш 97 Л. М. Шутенко. Моя любов – Академія! : біобібліографічний покажчик / Харк нац акад міськ госп-ва; уклад. Н. Б. Давидова, О....
Любов Різник, Тетяна Герич iconНародні звитяжці за В. Антоновичем «Петро Конашевич-Сагайдачний»
Мета: більше дізнатися про історію рідного краю; познайомити дітей з народними звитяжцями, викликати повагу та любов до Гетьманів...
Любов Різник, Тетяна Герич iconПартико тетяна Борисівна
Партико тетяна Борисівна (01. VІІІ. 1953, Рига, Латвія) – психолог, канд психол наук (Критичні інтервали відображення часу людиною,...
Любов Різник, Тетяна Герич iconАкадемік апн україни Любов Іванівна Мацько
П79 Академік апн україни Любов Іванівна Мацько : Біобібліографічний покажчик /Упоряд. Н.І. Тарасова; Національний педагогічний університет...
Любов Різник, Тетяна Герич iconАкадемік апн україни Любов Іванівна Мацько
П79 Академік апн україни Любов Іванівна Мацько : Біобібліографічний покажчик /Упоряд. Н.І. Тарасова; Національний педагогічний університет...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи