Тетяна Іваницька icon

Тетяна Іваницька
Скачати 38.15 Kb.
НазваТетяна Іваницька
Дата02.09.2012
Розмір38.15 Kb.
ТипДокументи

Тетяна Іваницька

(Переяслав-Хмельницький)


СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА РОБОТА З ОБДАРОВАНИМИ

ДІТЬМИ В ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОМУ ЗАКЛАДІ


Сучасний розвиток світової цивілізації характеризується швидкими темпами впровадження нових інформаційних технологій та процесів глобалізації. За таких умов найбільшого успіху досягають ті держави, які мають висококваліфіковані кадри у високотехнологічних галузях виробництва. Прогрес практично всіх галузей людської діяльності залежить від людей, які нестандартно сприймають навколишній світ, надзвичайно діяльні, енергійні, працездатні, і можуть досягати в обраній ними сфері діяльності високих результатів. У різних державах означену проблему розв'язують по-різному, проте як правило, процес залучення до діяльності обдарованих спеціалістів відбувається двома шляхами: або у державі створюються умови для розвитку здібностей, підтримки обдарованості, або запрошуються до співпраці вже підготовлені в інших державах обдаровані фахівці. Довгий час в Україні переважав перший шлях. Проте в останні десятиліття сотні, тисячі надзвичайно обдарованих людей з унікальними здібностями залишалися нереалізованими і залишали нашу країну, не знайшовши пристосування своїм талантам.

Однак досвід та успіхи найбільш розвинених країн світу у галузі науки, виробництва, розвитку нових технологій, культури та освіти свідчать про необхідність радикальної перебудови системи навчання у напрямку створення умов для обдарованої дитини вільно проявляти її особливості, розвиватися відповідно своїм нахилам як унікальної особистості.

Аналіз психолого-педагогічної літератури свідчить, що дослідженню проблеми обдарованості надається належна увага, зокрема таким її аспектам як проблема розвиткук інтелектуального і творчого потенціалу особистості (Д.Богоявленська, В.Дружинін, С.Максименко, В.Моляко, Я.Пономарьов, С.Сисоєва, О.Кульчицька та інші); виділення сфер та видів обдарованості (С.Гончаренко, Г.Бурменська, Ю.Гільбух, М.Гнатко, В.Слуцький та інші); розвиток обдарованості на різних вікових етапах (А.Брушлінський, В.Давидов, Д.Ельконін, Н.Лейтес, О.Кульчицька, В.Паламарчук, В.Штерн та ін.); питання виявлення і розвитку обдарованості учнів (Г.Айзенк, В.Крутецький, О.Кульчицька, Б. єплов, Є.Щебланова та інші).

Економічні та соціальні перетворення в Українській державі зумовили необхідність реформування всіх ланок системи освіти. Перед сучасною школою постало завдання максимального розкриття й розвитку потенціалу кожної особистості, формування людини як суб'єкта соціального та професійного життя, підготовки її до самовдосконалення, самовизначення та самореалізації. Нова українська школа мас забезпечувати всебічний розвиток індивідуальності людини як особистості та найвищої цінності суспільства на основі виявлення її задатків, здібностей, обдарованості і талантів. В Україні прийнято цілий ряд законів і програм (зокрема Закон України "Про освіту" (1996 р.), Національна програма "Діти України", Програма розвитку обдарованих дітей і молоді, Укази Президента України про підтримку обдарованих дітей, Концепція державної програми роботи з обдарованою молодцю та інші), які спрямовані на створення загальнодержавної мережі навчальних закладів для обдарованої молоді. Метою відповідної роботи є формування цілісної загальнодержавної системи виявлення та підтримки обдарованої молоді, розвитку та реалізації її здібностей, стимулювання творчої роботи учнів, активізації навчально-пізнавальної діяльності молоді, формування резерву для вступу у вищі заклади освіти, підготовки наукових і науково-технічних кадрів.

Аналіз загальних тенденцій розвитку освіти в Україні доводить, що пріоритетними напрямками її реформування на сучасному етапі є такі: підвищення рівня педагогічної освіти в Україні, запровадження ступеневої системи освіти, перехід до вищої багаторівневої педагогічної освіти, диференціація змісту загально педагогічної підготовки соціального педагога, інтеграція знань, універсалізація підготовки спеціаліста-педагога, індивідуалізація навчання, технологізація процесу навчання, запровадження нових методів, форм, засобів та технологій навчання.

Врахування названих тенденцій дає можливість забезпечити варіативність навчання (вибір різних освітніх та професійних програм, спеціалізації); свободу вибору рівня освіти, спеціалізації та профілю залежно від спрямованості особистості учня, його здібностей та можливостей (обдарувань) за рахунок організаційно-методичної гнучкості; більш повну реалізацію творчого потенціалу особистості як результат здійснених змін. Отже, нові завдання актуалізують проблеми, пов'язані з освітою обдарованих учнів та молоді, оскільки саме цьому відводиться провідна роль у реалізації окреслених перетворень.

Однак у процесі розв'язання зазначеної проблеми виникає ряд суперечностей, найбільш суттєвими з яких можна назвати наступні:

  • невідповідність між потребою суспільства у педагогічно обдарованих, творчо працюючих учителях, здатних формувати всебічно розвинену особистість учня та відсутністю відповідної цілеспрямованої підготовки майбутніх учителів;

  • між необхідністю виховання нової генерації педагогічних кадрів, здатних виявляти і розвивати здібності та обдарування дитини і не розробленістю комплексу теоретичних і методичних засад щодо забезпечення підготовки педагогічно обдарованого вчителя, здатного працювати із здібними дітьми.

Отже, у реалізації проблеми роботи з обдарованою молоддю все відчутніше проявляються недоліки професійної підготовки вчителя до здійснення відповідної діяльності. Практично не розробляється аспект розвитку педагогічної обдарованості самого вчителя, хоча більшість педагогів-практиків погоджуються з тим, що педагогічно обдарований учитель - це реальна потреба сучасної школи, яка потребує цілеспрямованої кропіткої роботи щодо розвитку природних задатків вихованців.

Схожі:

Тетяна Іваницька iconСтаном на 11. 01. 10
Альфонсо ХІІІ король парадоксів: Новітня історія Іспанії в життєписах королів / Іваницька О. П. Чернівці: Книги ХХІ, 2006. 232 с.;...
Тетяна Іваницька iconСумський державний університет. Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ
Діячі науки І культури України: нариси життя та діяльності/ О. В. Даниленко, Л. В. Іваницька, Н. В. Терес та ін.; За ред
Тетяна Іваницька iconПартико тетяна Борисівна
Партико тетяна Борисівна (01. VІІІ. 1953, Рига, Латвія) – психолог, канд психол наук (Критичні інтервали відображення часу людиною,...
Тетяна Іваницька iconДегтяренко Тетяна Миколаївна, Лобанова Олена Василівна, Дудченко Ірина Олександрівна. Основні характеристики, суть розробки: навчальний посібник
Автори: Дегтяренко Тетяна Миколаївна, Лобанова Олена Василівна, Дудченко Ірина Олександрівна
Тетяна Іваницька iconКрючкова Тетяна Миколаївна

Тетяна Іваницька iconБондар Тетяна Володимирівна

Тетяна Іваницька iconПітик Тетяна Володимирівна 37,0 диплом

Тетяна Іваницька iconВорона Тетяна Василівна Поза конкурс

Тетяна Іваницька iconМостенська Тетяна Леонідівна
move to 1192-4905
Тетяна Іваницька iconШайгородська Тетяна Андріївна 680. 9 поза конкурс

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи