Валентина Скутіна, Мирослава Капля icon

Валентина Скутіна, Мирослава Капля
Скачати 36.75 Kb.
НазваВалентина Скутіна, Мирослава Капля
Дата02.09.2012
Розмір36.75 Kb.
ТипДокументи

Валентина Скутіна,

Мирослава Капля

(Переяслав-Хмельницький)

СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ

У БАГАТОДІТНІЙ СІМ'Ї

Найважливіше в житті людини – це сім’я. У сім’ї дитина росте, пізнає навколишній світ, отримує досвід моральних норм поведінки. Ідеалом народної педагогіки завжди була повна сім’я з обов’язковою наявністю такого великого дару природи, як діти [3, c. 77]. Однак в даний час спостерігається стійке зниження частки багатодітних сімей серед населення.

Значний внесок у дослідження актуальних аспектів соціально-педагогічних проблем багатодітних сімей зробили вчені:О.Г. Антонова-Турченко, О.М. Балакірєва, Л.С. Волинець, О.А. Грішнова, Н.Д. Дудар, І.О. Курило, Е.М. Лібанова, О.В. Макарова, М.М. Московка, О.М. Палій, С.І. Пирожков, В.П. Піскунов, Г.В. Святненко, В.С. Стешенко, А.П. Толстоухова, Л.В. Чуйко, К.І. Якуба, Ю.М. Якубова, О.О. Яременко та інші.

Так, у сім’ї з кількома дітьми, на думку Т.В. Афанасьєвої, зовсім інша виховна ситуація, ніж в родині з однією дитиною. Дітям доводиться ділити між собою любов, увагу, піклування батьків, а не купатися в них, як це частенько випадає на долю єдиної дитини. Але це компенсується особливими відносинами й емоційними зв’язками в їх загальному дитячому маленькому світі, де діти проводять багато часу, гарно уживаються, сприйнятливі до радощів і бід брата або сестри.

Багатодітна сім’я - міні-соціум зі своїми внутрішніми законами: дитина в ній виявляється і в ролі старшого, і в ролі молодшого, вона повинна налагоджувати контакти з кожним членом сім’ї, спілкуватися з дітьми як своєї, так і протилежної статі, вчитися поступатися і наполягати на своєму, проявляти гнучкість і великодушність. У таких сім’ях формуються сприятливі умови виховання, оскільки діти ростуть у великому родинному колективі, як правило, з раннього віку привчаються виконувати певні обов’язки і допомагати один одному [2, с. 65].

У багатодітній родині серйозна допомога дітей матері необхідна, тому вони активно включаються у домашні справи, причому для них це все психологічно виправдано і, крім того, спільні справи об’єднyють сім’ю. До того ж, навички, які дитина отримує, допомагаючи матері по господарству, знадобляться їй у подальшому житті.

Спостерігаючи за діями батьків, старші діти отримують досвід поводження з молодшими братиками та сестричками, і надалі знатимуть як чинити з власними дітьми.

Взагалі, діти з багатодітних сімей краще підготовлені до створення власної сім’ї. Вони розуміють особливості чоловічої та жіночої психології, вміють іти на компроміс, дуже відповідальні, хлопчики не цураються жіночої роботи по будинку, вміють доглядати за немовлятами.

У подібних умовах помилки попереднього покоління батьків враховуються і тому згладжуються. Такого не відбувається в родині з однією дитиною, де батьки не мають можливості враховувати свої помилки [2, с. 77].

Крім того, діти з багатодітних сімей психологічно менше залежать від шкільного соціуму, адже в них є почуття належності до сімейного «ми». Оцінка однієї соціальної групи стає менш значимою через те, що індивід є частиною іншої групи. Звичайно, це справедливо стосовно кожної сім’ї, а не лише багатодітної, проте в багатодітній є свій дитячий коллектив, в якому дитина може одержати підтримку ровесників, якщо її немає в школі.

Малюкові з багатодітної сім’ї набагато легше звикнути до школи, оскільки його домашній світ менше відрізняється від шкільного, ніж дитині, яка звикла до того, що вона в сім’ї єдина і її оточують лише дорослі. Але підліткові кризи дорослішання така дитина переживатиме набагато складніше саме через те, що їй важче усвідомити та навчитися цінувати унікальність власної особистості.

Навчальна успішність у дітей з багатодітних сімей найчастіше середня. Як правило, у батьків недостатньо часу для навчання дітей удома власними силами і замало грошей для навчання дитини в привілейованих навчальних закладах. Унаслідок цього багато здібних дітей не розвивають свої здібності, задовольняючись середніми оцінками [2, с. 69].

Багатодітна сім’я- це не тільки згуртований, але і скупчений колектив, тому в ній можуть виникнути і певні, притаманні лише їй проблеми. Якщо починає хворіти дитина у великій родині, турбот стає на порядок більше. Скупченість гарантує, що по ланцюжку захворіють всі діти і, можливо, самі батьки. На ліки може піти значна частина сімейного бюджету. Ходіння по лікарях, сидіння в чергах, неможливість піти в поліклініку з двома або трьома дітьми відразу, а також необхідність розриватися між будинком і поліклінікою – все це перетворюється на справжнє випробування.

Сьогодні підлітки з багатодітної сім’ї говорять про хронічні захворювання і про часті простуди частіше, ніж підлітки з невеликих сімей [1, с. 15]. Інформування широких верств населення про ці факти стає актуальним у зв’язку з необхідністю підвищити роль свідомої відповідальності батьків за здоров’я дітей.

Зі сказаного вище стає зрозуміло, що саме розвиток дітей в багатодітних сімя’х потребує першочергової уваги суспільства. З-поміж основних функцій, які покладаються на сім’ю як соціальний інститут, важливе місце належить виховній, а також емоційній і духовній функціям, які повною мірою можуть розглядатися як складові виховної системи.

ЛІТЕРАТУРА

1. Ачільдієва Є.Ф., Синельников С.Т. Багатодітна родина в сучасній Росії / Є.Ф. Ачільдієва, С.Т. Синельников // Сім'я в Росії. - 1994. - № 2.

2. Лебедєв П.А. Cімейне виховання: [Навч. посіб. для студ. вищ. пед. навч. закладів] / П.А. Лебедєв. - М.: видавничий центр «Академія», 2005. - 408с.

3. Мосіяшенко В.А. Українська етнопедагогіка: [Навч. посіб] / В.А. Мосіяшенко. - 2-ге вид., cтер. - Суми: ВТД «Університетська книга» ,2008.-174 с.

Схожі:

Валентина Скутіна, Мирослава Капля iconВалентина Скутіна
Процес професійної підготовки в умовах вищого педагогічного навчального закладу являє собою сукупність різноманітних організаційних...
Валентина Скутіна, Мирослава Капля iconВалентина Скутіна, Тетяна Вальковець
Все це свідчить про те, що роль сім’ї у житті та вихованні кожної людини була, є І буде неоціненною. Ця важлива роль повністю реалізується...
Валентина Скутіна, Мирослава Капля iconКапля

Валентина Скутіна, Мирослава Капля iconКонкурс до Дня Св. Валентина
Згідно регламенту роботи хду та з метою організації змістовного дозвілля студентів проводиться університетське свято «День Святого...
Валентина Скутіна, Мирослава Капля iconОлег Погорелов, Мирослава Карпенко
move to 1064-20623
Валентина Скутіна, Мирослава Капля iconЗ днем святого Валентина!!!
Сердечно вітаю всіх Вас з Днем святого Валентина – днем кохання, яке оселилося в нашому житті без будь-яких законів І правил. Після...
Валентина Скутіна, Мирослава Капля iconСв валентина

Валентина Скутіна, Мирослава Капля iconМетоди здійснення політичної поведінки мирослава Комарницька
Оскільки, крім адміністратора ніхто не має повного уявлення про повну інформацію, він має владу І втягнутий у політику з метою управляти...
Валентина Скутіна, Мирослава Капля icon1607236с юсипчук Анна Петрівна 1606070з лужіна Валентина Миколаївна

Валентина Скутіна, Мирослава Капля iconОлег Погорелов, Мирослава Карпенко
Неведомость мира захватывает сознание П. А. Флоренского, и он принимает твёрдое решение «…познать мир именно как неведомый, не нарушая...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи