Ольга Кириленко (Переяслав-Хмельницький) формування читацьких умінь в учнів 1-2 класів icon

Ольга Кириленко (Переяслав-Хмельницький) формування читацьких умінь в учнів 1-2 класів
Скачати 34.38 Kb.
НазваОльга Кириленко (Переяслав-Хмельницький) формування читацьких умінь в учнів 1-2 класів
Дата02.09.2012
Розмір34.38 Kb.
ТипДокументи

Ольга Кириленко

(Переяслав-Хмельницький)

ФОРМУВАННЯ ЧИТАЦЬКИХ УМІНЬ В УЧНІВ 1-2 КЛАСІВ

Одним із найважливіших умінь дитини є вміння читати. Обсяг інформації постійно зростає, а щоб отримати її з книг, преси, інтернету, потрібно вміти читати. Сьогодні як ніколи актуальні слова Василя Сухомлинського: «Без високої культури читання немає ні школи, ні справжньої розумової праці, читання – це найважливіший інструмент навчання та джерело багатого духовного життя». В умовах особистісно орієнтованого навчання потрібна така система навчання, яка забезпечить розвиток дитини, збагатить її емоційно-художній досвід, інформаційно-естетичну базу, що сприятиме становленню духовного світу, розвиватиме відчуття прекрасного.

Численні дослідження вчених доводять, що читання – важливий компонент всебічного розвитку зростаючої особистості. Звідси така велика увага до цього предмета в школі, де він розглядається як:

  • одна з форм комунікації особистості в широкому контексті життєдіяльності, із необмежуваними мовними функціями, вияв особистості як читача;

  • процес отримання інформації з тексту;

  • активний процес, регульований метою, мотивами, ціннісними орієнтаціями, тобто особистісними утвореннями, стосовно яких техніка читання виконує службові функції.

Читання являє собою процес, що базується на використанні розумової діяльності, певних способах кодування інформації, яка надходить під час її обробки в мозок. Читання дитини – процес сприймання, розуміння та відтворення в усній або графічній формах змісту прочитаного.

Серед усіх загальнонавчальних умінь та навичок для подальшого навчання в основній школі важливе місце займає вміння свідомо, виразно, із відповідною для кожного віку швидкістю, читати, яке формується в початковій школі.

Щоб виробити достатній рівень темпу читання, а також усвідомлення учнями прочитаного, потрібно, насамперед, використовувати систему ігрових форм навчання читання першокласників, яка спонукає дитину читати більше й частіше на уроках і поза ними. Такі ігрові форми спрямовані на розвиток у дітей оперативної пам’яті, периферичного зору, на вдосконалення здатності вгадувати слова, наступні літери, на встановлення взаємозв’язку між словами, реченнями й виявлення значення незнайомих слів та виразів, на сприйняття різних відтінків, значень слів, синтаксичних конструкцій, на розуміння головної думки, на усвідомлення фактів навколишньої дійсності крізь призму прочитаного.

Уміння читати повинно стати автоматичною навичкою, за якої сили учня були б спрямовані не на виконання самої дії, а на глибоке осмислення змісту прочитаного. Тому необхідно забезпечити чітке керівництво формуванням такої навички читання. З цією метою виокремлюються два етапи навчання читання. На першому учень розбирає слово, сприймаючи букви, склади, слова вголос. У процесі читання беруть участь слухові, зорові й рухові аналізатори. Вправляння слід проводити не тільки на незнайомих текстах, а й на знайомих. На цьому етапі учень повинен навчитися сприймати слово як єдине ціле. Дітей, які не оволоділи безпомилковим сприйманням слова, слід продовжувати вчити читати повільно, по складах.

Читання є одним із видів мовленнєвої діяльності. Слухання й говоріння належать до усного мовлення, читання – до писемного.

Читання є тим видом мовленнєвої діяльності, що дотичний до творчої. Читацька діяльність зумовлена навчальними й суто особистісними потребами людини. Має свої завдання й мотиви, засоби й способи, спрямована на певний предмет і результат.

Завдання читача залежать від його віку, рівня культурного розвитку, зумовлені певною навчальною ситуацією. Необхідність у читанні формується поступово й пов’язана з емоційним, естетичним впливом літератури як виду мистецтва, з її інформаційним потенціалом (можливість відкриття нової інформації для читача).

У методиці викладання літератури під читанням розуміють процес сприймання словесного твору, який полягає в зоровому сприйнятті тексту як набору буквених символів, перекодуванні символів у звуки й вимовлянні слів, розумінні їх значення, відтворенні образів, понять і змісту тексту, осмисленні прочитаного й рефлексії на його основі.

Перекодування графічної форми слова у звукову – це техніка читання. Методичним аспектом цього поняття є: спосіб читання, правильність, виразність, швидкість у єдності з усвідомленням прочитаного.

Таким чином, завданням початкової освітньої сходинки, на якій закладаються основи особистісного розвитку, фундамент усіх необхідних компетенцій, є не тільки сформувати в молодшого школяра вміння, що пов'язані з технічною складовою читання, але й уміння повноцінно сприймати, усвідомлювати та відтворювати художній твір: вступати в діалог «автор-читач», висловлювати емоційно-оцінні судження та обґрунтовувати своє ставлення до змісту прочитаного.

ЛІТЕРАТУРА

1.Вашуленко О.В. Читацька компетентність молодшого школяра: теоретичний аспект / О. В. Вашуленко // Початкова школа. - 2011-№1.

2. Савченко О. Я. Методика читання у початкових класах: посібн. Для вчителя / О.Я. Савченко. – К.: Освіта, 2007. – 239с.

3. Яцента Л.Є. Ігрові форми навчання читання першокласників/ Л.Є. Яцента. – Тернопіль: Астон, 2002. – 169с.

Схожі:

Ольга Кириленко (Переяслав-Хмельницький) формування читацьких умінь в учнів 1-2 класів iconУміння сприймати прекрасне в мистецтві І в житті
Мета досвіду: обгрунтувати шляхи формування читацьких навичок І умінь учнів; поставити читання так, щоб воно розвивало мислення,...
Ольга Кириленко (Переяслав-Хмельницький) формування читацьких умінь в учнів 1-2 класів iconІнформація про учнів: Загальна кількість учнів району: початкових класів; учнів 5-8 класів; 9-х класів; 10-11-х классов
Становлення індивідуального вибору учнів 5-7 класів через курси за вибором( по класах)
Ольга Кириленко (Переяслав-Хмельницький) формування читацьких умінь в учнів 1-2 класів iconВища педагогічна освіта
Педагогічні ідеї А. С. Макаренка й сучасність. Проблеми та перспективи [Текст] / Ін-т змісту І метод навчання, Переяслав-Хмельницький...
Ольга Кириленко (Переяслав-Хмельницький) формування читацьких умінь в учнів 1-2 класів icon12 квітня 2013 року для учнів 1-11 класів шкіл області відбудеться другий етап конкурсу
«колосок» та з метою популяризації природничих знань серед учнівської молоді, розвитку читацьких та інформаційно-пізнавальних компетентностей...
Ольга Кириленко (Переяслав-Хмельницький) формування читацьких умінь в учнів 1-2 класів iconІонашку Ольга Василівна, директор Їжівської зош екскурсія по закладу ІІ. Практична частина семінару 10 00 -10 40 урок
«Розвиток логічного мислення, формування обчислювальних навичок в учнів початкових класів на уроках математики»
Ольга Кириленко (Переяслав-Хмельницький) формування читацьких умінь в учнів 1-2 класів iconОбсяг державного замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою у 2012 році Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет ім. Григорія Сковороди Прийом Бакалавр
Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет ім. Григорія Сковороди
Ольга Кириленко (Переяслав-Хмельницький) формування читацьких умінь в учнів 1-2 класів iconОбсяг державного замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою у 2012 році Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет ім. Григорія Сковороди Прийом Бакалавр
Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет ім. Григорія Сковороди
Ольга Кириленко (Переяслав-Хмельницький) формування читацьких умінь в учнів 1-2 класів iconЗавдання для самостійної роботи змістовий модуль І. Зміст І методи навчання читати в історичному аспекті тема Аналіз програми з читання (3 год. 5 балів)
Проаналізувати програму з читання. Скласти таблицю динаміки формування читацьких умінь (змістова лінія – на вибір)
Ольга Кириленко (Переяслав-Хмельницький) формування читацьких умінь в учнів 1-2 класів iconВалерій Феодосійович Хомич перший проректор двнз «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»
Формування ключових компетентностей фахівців у стуктурі національної рамки кваліфікацій
Ольга Кириленко (Переяслав-Хмельницький) формування читацьких умінь в учнів 1-2 класів iconНаталія Янц, Ірина Пономарчук, (Переяслав-Хмельницький) проблема формування позитивної «я-концепції»
Національна доктрина розвитку освіти проголосила необхідність створення умов для розвитку особистості та її творчої реалізації, що...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи