Людмила Красюк, Людмила Мельниченко icon

Людмила Красюк, Людмила Мельниченко
Скачати 39.99 Kb.
НазваЛюдмила Красюк, Людмила Мельниченко
Дата02.09.2012
Розмір39.99 Kb.
ТипУрок

Людмила Красюк,

Людмила Мельниченко

(Переяслав-Хмельницький)


ВИХОВАННЯ ЧЕСНОТ В УЧНІВ 3 КЛАСУ НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОГО ЧИТАННЯ

Сьогодні суспільству потрібна духовна і творча комунікативна особистість. Остання формується в процесі навчання та виховання під активним впливом сучасного вчителя, що володіє арсеналом інноваційних методів і прийомів й уміло їх використовує. Діти, які приходять до 3 класу, відрізняються між собою як за розвитком інтелектуальних, так і сформованістю моральних якостей. Ця різниця спостерігається і в наступних класах, а піднесення рівня зазначених особистісних характеристик значною мірою залежить від вдало організованої основної форми навчально-виховного процесу – уроку.

Урок читання є основною формою опанування змісту літературної освіти в початкових класах, найважливіше і найскладніше його завдання – формувати вміння школярів глибоко проникати в зміст творів, оскільки література – найскладніший інтелектуальний вид мистецтва, а процес її читання – найскладніший вид естетичного сприймання.

Художня література, що є об’єктом вивчення на уроках читання в 3 класі, є першоосновою для утвердження моралі, вироблення культури почуттів і переживань, розвитку мовлення, образного мислення учнів. Завдяки мистецькому слову учні переймаються внутрішнім світом героя, його почуттями, вчинками, ставленням до інших людей, засвоюють систему моральних понять через стосунки персонажів з іншими людьми. У зв’язку з цим уроки читання порівняно з уроками інших навчальних дисциплін мають більш широкий спектр можливостей для розвитку власне моральних якостей третьокласників – чеснот.

Чесноти – окремі позитивні моральні якості людей; загальна моральна характеристика особистості. Чесноти (доброчесності) є результатом виявлення необхідних і загальних ознак стійких позитивних моральних якостей; протилежними їм негативними моральними якостями є моральні вади (пороки). Носієм їх може бути одна й та сама людина. Це значно ускладнює орієнтацію у світі добра і зла, оскільки не було, немає і бути не може людини, яку можна вважати моральним зразком, орієнтиром у всіх сферах життєдіяльності; кожній людині доводиться самостійно вирішувати, що добре, а що зле. На певному етапі розвитку людини як особистості до розв’язання цієї проблеми залучається виховання [1].

Виховання – соціально й педагогічно організований процес формування людини як особистості. Виховання чеснот на уроках читання в учнів 3 класу є цілісним процесом, у якому органічно поєднані змістова (сукупність виховних цілей, завдань) і процесуальна (скерований процес педагогічної взаємодії вчителя і учня, що передбачає організацію і функціонування системи виховної діяльності та самовиховання учнів) сторони.

Виховання позитивних моральних якостей є однією з найважливіших педагогічних проблем, що веде відлік від доби античності й не втрачає гостроти у наш час. Згідно з сучасними підходами, одним із найважливіших асобів її розв’язання є мистецтво.

Література як різновид мистецтва слова відображає дійсність у художніх образах, створює нову художню реальність за законами краси та є результатом творчого процесу автора, зафіксованого у відповідному тексті за допомогою літер; вона вводить читача в процес пізнання й самопізнання, відкриває світ прекрасного, світ зразкової мови, формує ставлення до життя, морально-естетичні ідеали, впливає на рівень вихованості, освіченості.

Залучення молодших школярів до художньої літератури, розвиток та виховання учнів її засобами – одне з провідних завдань сучасної школи. Мистецтво слова дає змогу розкривати перед учнями багаті художньо-пізнавальні можливості, навчати школярів сприймати через літературний твір навколишній світ, одержувати від читання глибоку естетичну насолоду.

Розроблену нами систему засобів виховання чеснот в учнів третього класу на уроках читання складають тексти (твори):

  • професійної художньої літератури (вірші, байки, літературні казки, оповідання);

  • усної народної творчості (прислів’я, приказки, народні усмішки, чарівні казки, легенди, народні пісні, малий дитячий фольклор).

Професійна художня література є універсальною моделлю життя й загальнолюдського духовного досвіду і саме завдяки їй дитина знаходить своєрідні конали залучення до духовного буття. Але це можливо за умови, коли учень навчений читати літературний твір, сприймати прочитане, читати так, щоб вміти, читаючи, думати й, думаючи, читати. Учителеві початкових класів слід ретельно і систематично працювати над формуванням такого вміння у кожного школяра.

Фольклор відображає погляди народу, його мораль і етику, показує взаємини з людьми і природою, ознайомлює із звичаями, традиціями, обрядами. Насичення шкільних програм фольклором сприяє наближенню учнів до сформованих протягом віків уявлень про сутність людини, про красу і гармонію навколишнього світу.

Нами були окреслені шляхи виховання чеснот в учнів 3 класу на уроках читання: 1) визначення теми та мети уроку; 2) правильний підбір засобів на уроках українського читання; 3) врахування вікових особливостей учнів; 4) систематичне впровадження на уроках читання дібраних засобів.

Уроки читання із застосуванням розробленої системи засобів виховання вводять третьокласників у процес пізнання й самопізнання, відкривають світ прекрасного, світ зразкової мови, формують позитивне ставлення до життя, морально-естетичні ідеали, впливають на рівень культури, вихованості, освіченості.

Отже, у складному та багатогранному виховному процесі початкової школи чільне місце посідає література – найважливіший засіб прилучення дітей до системи моральних цінностей, прищеплення позитивних чеснот.


ЛІТЕРАТУРА

1. Науменко В. Літературний розвиток молодших школярів / В. Науменко // Початкова освіта. – 2009. – № 11 (491). – С. 6-8.

Схожі:

Людмила Красюк, Людмила Мельниченко iconЛюдмила Красюк, Олена Чернишук
Розвиток композиційних умінь в учнів третього класу на уроках образотворчого мистецтва (тематичне малювання)
Людмила Красюк, Людмила Мельниченко iconРижак людмила Віталіївна
Рижак людмила Віталіївна (14. VIII. 1948, с. Синьки, Кіровоград обл.) – математик, філософ, канд філос наук (Діалектика об’єктивного...
Людмила Красюк, Людмила Мельниченко iconКлючинська людмила володимирівна, асистент

Людмила Красюк, Людмила Мельниченко iconПсьоха Людмила Вікторівна Поза конкурс

Людмила Красюк, Людмила Мельниченко iconЛюдмила Білоусько
Матеріалізовані засоби наочності як засіб розвитку комбінаторних здібностей старших дошкільників
Людмила Красюк, Людмила Мельниченко iconКравчук Людмила Дмитрівна
Фізична реабілітація хворих на екзогенно-конституціональну форму ожиріння та плоскостопість
Людмила Красюк, Людмила Мельниченко iconЛюдмила Мартинюк
Нституції задіяні у соціальному супроводі обдарованих дітей в умовах малого міста
Людмила Красюк, Людмила Мельниченко iconРибальченко Людмила Володимирівна
Робота виконана в Дніпропетровській державній фінансовій академії Міністерства фінансів України
Людмила Красюк, Людмила Мельниченко iconЛюдмила Тимчишина
Розвиток рухових здібностей в учнів початкових класів на уроках фізичної культури засобами ігор
Людмила Красюк, Людмила Мельниченко iconЗаступники голови тарангул Людмила Леонідівна
Науково-дослідного центру з проблем оподаткування Національного університету дпс україни, д ю н., с н с
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи