Людмила Тимчишина icon

Людмила Тимчишина
Скачати 48.36 Kb.
НазваЛюдмила Тимчишина
Дата03.09.2012
Розмір48.36 Kb.
ТипУрок

Людмила Тимчишина

(Переяслав-Хмельницький)

РОЗВИТОК РУХОВИХ ЗДІБНОСТЕЙ В УЧНІВ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ НА УРОКАХ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ ЗАСОБАМИ ІГОР

У повсякденному житті, на виробництві і практично в усіх видах спорту важливою передумовою ефективної діяльності є фізичні можливості людини. Так, перенесення людиною великих навантажень здійснюється за допомогою спеціальної фізичної підготовки. Фізична підготовка - це методично грамотно організований процес рухової діяльності людини для оптимального розвитку її фізичних якостей. Термін «якість» відображає рухові можливості людини і передбачає наявність e якостях задатків, якими люди наділені від природи, до їхнього прояву в руховій діяльності. Виходячи з цього, фізичні якості - це розвинені у процесі виховання і цілеспрямованої підготовки рухові задатки людини, котрі визначають можливість та успішність виконання нею певної рухової діяльності.

Визначення показників, що характеризують рівень фізичного розвитку є невід’ємною частиною науково обґрунтованого педагогічного процесу фізичного виховання. Процес фізичного розвитку тісно пов'язаний з віком, статтю дитини, станом її здоров’я, спадковими факторами, впливом географічних та екологічних особливостей, умовами життя, специфічним впливом фізичних вправ [1, с.336].

Молодший шкільний вік характеризується відносно невеликою силою нервових процесів. Специфічні особливості вищої нервової діяльності виража.ться у тому, що діти погано переносять сильні та одноманітні подразнення. Велика збудливість, реактивність і висока пластичність нервової системи сприяє кращому і більш швидкому засвоєнню рухових навичок, а рухові умовні рефлекси у більшості дітей відразу ж закріплюються. Тому в роботі з учнями початкових класів найдоцільніше використовувати вправи, спрямовані на розвиток швидкісно-силових здібностей. Але від одних і тих самих фізичних вправ діти втомлюються, перевантажується нервова система. Щоб гра давала дитині насолоду і не набридала їй, одне й те саме завдання можна виконувати в різних варіантах, але при цьому потрібні певні підготовчі заходи до проведення занять, в яких буде використаний ігровий метод.

Стимулюючий розвиток виявляється в процесі формування рухових умінь і пов'язаний з навчанням дітей основам управління рухами, виявляється у підвищенні функціональних можливостей органів і структур організму, в поліпшенні їх взаємодії. Є актуальність у використанні цілісного методу – поділ вправ на елементи знижує зацікавленість до виконання. Короткочасні навантаження повинні чергуватися з достатніми паузами відпочинку, змінюючи характер роботи окремих м’язових груп, добре засвоюються навички і уміння на заняттях ігрового характеру з цільовою спрямованістю [3, с.152].

Рухові здібності – елемент рухової функції однієї з найбільш складних функцій організму. Головними властивостями якої є здатність до оволодіння і управління рухами в просторі, за часом і ступенем м’язових зусиль. Психомоторнf властивість рухових здібностей визначається як ціль, якісна ознака і робоча ефективність рухової діяльності людини. Показники стану рухових здібностей дають правильне уявлення про стан розвитку людини її здоров’я, визначення, яким видом спорту краще займатися, у якому віці відбувається домінуючий розвиток тих чи інших здібностей. Це одна з найважливіших і найактуальніших проблем виховання на уроках фізичної культури.

Створення оптимальних умов фізичного і психічного розвитку дитини вимагає визначення меж морфологічної готовності різних систем організму до певного характеру діяльності і залежності розвитку тієї або іншої системи від характеру і своєчасності її функціонування, а також вимагає з’ясування взаємодії, взаємовпливу сенситивних періодів різних систем для формування організму в цілому. Критичні періоди виступають як фази найбільшої реалізації потенціалу організму в даному відношенні.

Молодший шкільний вік характеризується розвитком і вдосконаленням усіх систем організму, відносно високими адаптаційними можливостями і є сприятливим для розвитку більшості рухових здібностей. Рівень рухової підготовленості залежить від цілеспрямованого впливу на їх розвиток в залежності від вікових і системних можливостей за допомогою таких форм організації занять фізичними вправами у школі: гімнастика до занять, фізкультхвилинки і фізкультпаузи. Більшість рухових ігор є формами активного відпочинку учнів, мають стосуватися гігієни праці школярів. Заняття з використанням ігрового методу виховують фізичні здібності в цікавій для дитини формі, сприяють закріпленню рухових навичок, здобутих в процесі навчання. Вправи слід проводити так, щоб дитина отримувала задоволення від них. Почуття задоволення, позитивні емоції мають велике значення: підвищена працездатність, є основою виховання моральних якостей, основ поведінки, eміння виконувати правила загального порядку [2, с.190].

Різнобічність фізичних вправ ставить перед учителем завдання пошуку шляхів раціонального їх чергування в навчальному процесі. Змінюючи характер, час, інтенсивність роботи, тривалість відпочинку можна керувати характером і розміром цього впливу. Покращення функціональних можливостей організму дітей відбувається завдяки систематичному і цілеспрямованому впливу комплексу засобів фізичних вправ, рухових ігор, які сприяють збільшенню рухової активності дітей.

Гра на відміну від суворо регламентованих рухів завжди пов’язана з ініціативним моментом вирішення рухових задач, що має приваблюючу силу для учасника, а для керівника пов’язана з вирішенням освітніх завдань. У ній проявляються перші набуті дитиною вміння володіти власним тілом, пізнавати навколишній світ, вчитися розуміти відношення між собою й елементами цього світу [4, с.56].

Зацікавленість людини ігровою діяльністю постійна, але умови виховання здатні істотно змінити ступінь і форми прояву, як природжених, так і соціально обумовлених потреб, до яких відноситься гра. Ось чому від покоління до покоління ігри приходять у зміненому вигляді, хоч і не зникають, як не може піти від людини вічна потреба до самовдосконалення й пізнання. Систематичне застосування рухливих ігор на уроках фізичної культури ефективно впливає на рухову підготовленість учнів, забезпечує новизну, високу емоційність занять, усвідомленість діяльності й активність учнів; належний вплив на фізичну та психоемоційну сферу учня, зацікавленість батьків у розвитку рухових здібностей своїх дітей. Необхідно постійно слідкувати за рівнем рухової підготовленості учнів початкових класів. Для цього слід проводити тестування рівня розвитку основних рухових здібностей: сили, витривалості, швидкості, спритності, гнучкості, спостерігати за динамікою їх розвитку. У кінці кожного семестру проводити змагання для визначення рівня рухової підготовки учнів [5, с.237].

ЛІТЕРАТУРА

  1. Вільчковський Е.С. Фізичне виховання учнів початкових класів / Вільчковський Е.С. – Львів:ВНТЛ, 2001. – 336с.

  2. Савченко А.П. Розвиток рухових здібностей у процесі ігрової діяльності / Савченко А.П. – К.:Просвіта, 2006. – 190с.

  3. Кузнєцов З.І. Розвиток рухових здібностей молодших школярів / Кузнєцов З.І. – К.:Просвіта, 2006. – 152с.

  4. Волков Л.В. Фізична підготовка школярів: особливості розвитку фізичних здібностей дітей молодшого шкільного віку / Волков Л.В. – К.:Знання України, 2002. –56с.

  5. Присяжнюк С.І. Розвиток фізичних якостей учнів початкових класів загальноосвітньої школи / Присяжнюк С.І. – К.: Просвіта, 2001. – 237с.

Схожі:

Людмила Тимчишина iconЛюдмила Красюк, Людмила Мельниченко
Ця різниця спостерігається І в наступних класах, а піднесення рівня зазначених особистісних характеристик значною мірою залежить...
Людмила Тимчишина iconРижак людмила Віталіївна
Рижак людмила Віталіївна (14. VIII. 1948, с. Синьки, Кіровоград обл.) – математик, філософ, канд філос наук (Діалектика об’єктивного...
Людмила Тимчишина iconКлючинська людмила володимирівна, асистент

Людмила Тимчишина iconПсьоха Людмила Вікторівна Поза конкурс

Людмила Тимчишина iconКравчук Людмила Дмитрівна
Фізична реабілітація хворих на екзогенно-конституціональну форму ожиріння та плоскостопість
Людмила Тимчишина iconЛюдмила Білоусько
Матеріалізовані засоби наочності як засіб розвитку комбінаторних здібностей старших дошкільників
Людмила Тимчишина iconЛюдмила Мартинюк
Нституції задіяні у соціальному супроводі обдарованих дітей в умовах малого міста
Людмила Тимчишина iconРибальченко Людмила Володимирівна
Робота виконана в Дніпропетровській державній фінансовій академії Міністерства фінансів України
Людмила Тимчишина iconЗаступники голови тарангул Людмила Леонідівна
Науково-дослідного центру з проблем оподаткування Національного університету дпс україни, д ю н., с н с
Людмила Тимчишина icon1. Назва науково-дослідної роботи
Омельянчик Людмила Олександрівна, керівник теми, провідний науковий співробітник, д фарм н., професор
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи