Людмила Красюк, Олена Чернишук icon

Людмила Красюк, Олена Чернишук
Скачати 29.64 Kb.
НазваЛюдмила Красюк, Олена Чернишук
Дата03.09.2012
Розмір29.64 Kb.
ТипУрок

Людмила Красюк, Олена Чернишук

(Переяслав-Хмельницький)

РОЗВИТОК КОМПОЗИЦІЙНИХ УМІНЬ В УЧНІВ ТРЕТЬОГО КЛАСУ НА УРОКАХ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА (ТЕМАТИЧНЕ МАЛЮВАННЯ)

Протягом тисячоліть в образотворчому мистецтві відбувався процес розвитку його видів і жанрів, що впливало на формування естетичних засад, відкриття конкретних композиційних закономірностей.

У процесі вивчення композиції у сучасній школі розглядаються теоретичні питання композиції, пояснюється процес роботи художника над картиною, розкривається послідовність роботи над сюжетним малюнком на основі спостережень навколишньої дійсності та з уяви, а також над ілюстраціями до літературних творів. Все це робиться з метою розвитку композиційних умінь учнів, усвідомлення особливостей створення художнього образу, виявлення ідейного задуму, передачі змістових зв'язків, виявлення специфіки сюжетного малюнка.

Композиційні вміння - це універсальні інтегральні дії, які об'єднують композиційні знання, живописні й графічні навички з власним досвідом і спрямовані на успішне розв'язання творчих завдань.

Завдяки композиційним вмінням художник на основі законів лінійної та повітряної перспектив, світлотіні, пластичної анатомії передає на картинній площині навколишню дійсність, розподіляє і розміщує постаті та предмети на предметній площині картини, виявляє їхній взаємозв'язок у просторі, визначивши композиційний центр твору і підпорядкувавши йому другорядні образи.

У композиціях різних видів і жанрів образотворчого мистецтва передача простору відрізняється одна від одної, внаслідок чого виділяють три види композиції: фронтальну, об'ємну і глибинно-просторову.

Основними законами композиції є закон цілісності, контрастів, новизни і підпорядкування всіх засобів композиції ідейному задуму, та закони композиції, що діють у деяких видах і жанрах образотворчого мистецтва, відображаючи суттєві ознаки і специфіку їх побудови (закони життєвості та впливу «рами» на композицію зображення на площині). Закони композиції відображають суттєві ознаки і специфіку побудови тематичної композиції. Їх знання дає змогу як об'єктивніше аналізувати композиційні твори, так і створювати адекватні дійсності власні мистецькі твори [1].

Основними правилами композиції є: виділення сюжетно-композиційного центру (головного в композиції), ритм, рівновага, симетрія й асиметрія, паралельність у композиції, розміщення головного на другому плані, портретне зображення голови і постаті.

Розвиваючи в дітей уміння будувати композицію, приносимо на урок репродукції з картин, пояснюємо, як по-різному розв'язують художники одну і ту саму тему. Спинятись треба не лише на змісті картини, але й на засобах художнього вираження теми: як розв'язує художник питання про простір, чому береться високий або низький горизонт, як заповнюється аркуш, як виділене головне і передано другорядне, як передана повітряна перспектива, як використовується колір для виявлення теми.

Одночасно звертаємо увагу учнів на різноманітність кольорів у природі і на те, як художники передають цю різноманітність. Зауважуємо, що не можна, взявши одну зелену фарбу, намалювати нею всю зелень, що на світлі і в тіні вона різна, що небо, вода також дуже різноманітні за кольором. Під час бесіди часто даємо запитання всьому класу.

Тематичне малювання проводиться після ряду підготовчих уроків, без яких не можна давати завдання на тему. При цьому уроки малювання з натури збагачують запас знань і дають навички графічно грамотного зображення.

Добре ознайомити дітей з тим, як працювали великі художники над картинами від перших ескізів і багаторазових композиційних вирішень до остаточного варіанту, щоб учні зрозуміли, як багато, серйозно й уважно треба працювати, спостерігати життя і природу. Рекомендуємо учням прочитати книги про художників, відвідати виставки, зібрати листівки, репродукції з картин.

Отже, не слід нав'язувати дітям своє вирішення, нехай вони самі виберуть, що краще на їх думку. Своєрідність дитячого малюнка доцільно підкорити грамотній побудові, залишивши композиційне вирішення таким, яким його уявляє учень. Треба постійно заохочувати оригінальність і безпосередність дитячого малюнка.


ЛІТЕРАТУРА

1. Пилипенко Д.Г. Малювання з методикою викладання / Д.Г. Пилипенко – К.: НДПІ, 1995. – С.35-39 с.

Схожі:

Людмила Красюк, Олена Чернишук iconЛюдмила Красюк, Людмила Мельниченко
Ця різниця спостерігається І в наступних класах, а піднесення рівня зазначених особистісних характеристик значною мірою залежить...
Людмила Красюк, Олена Чернишук iconД. А. Бабій менеджмент зовнішньоекономічної діяльності навчально-методичний посібник
...
Людмила Красюк, Олена Чернишук iconЗасідання снт
Допомагають студентам викладачі кафедри Дуднік Олена Вадимівна, Куліш Олена Андріївна та Хімченко Андрій Миколайович
Людмила Красюк, Олена Чернишук iconДокументи
1. /Тези Красюк.doc
Людмила Красюк, Олена Чернишук iconРижак людмила Віталіївна
Рижак людмила Віталіївна (14. VIII. 1948, с. Синьки, Кіровоград обл.) – математик, філософ, канд філос наук (Діалектика об’єктивного...
Людмила Красюк, Олена Чернишук iconВолошок олена Вячеславівна
Волошок олена Вячеславівна ІІІ. 1976, Львів) – психолог, кандидат психологічних наук (Психологічні особливості диспозиційної системи...
Людмила Красюк, Олена Чернишук iconВолошок олена Вячеславівна
Волошок олена Вячеславівна ІІІ. 1976, Львів) – психолог, кандидат психологічних наук (Психологічні особливості диспозиційної системи...
Людмила Красюк, Олена Чернишук iconОлена едуардівна
Коваленко Олена Едуардівна [Текст] : до 50-річчя від дня народж біобібліогр покажч. / Укр. інж пед акад.; уклад.: О. І. Єрьоміна,...
Людмила Красюк, Олена Чернишук iconЦикл дисциплін самостійного вибору внз
Лектор /викладач/: Зінько Олена Василівна, к.іст н., доцент; Стрельбицький Михайло Петрович, к ф н., доцент; Філонов Леонід Володимирович,...
Людмила Красюк, Олена Чернишук iconО. В. Білоскурська олена Валеріївна Білоскурська
Олена Валеріївна Білоскурська, кандидат юридичних наук, старший викладач Чернівецького торговельно-економічного інституту Київського...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи