Деякi проблеми боротьби з відмиванням грошей як міжнародним злочином icon

Деякi проблеми боротьби з відмиванням грошей як міжнародним злочином
Скачати 72.81 Kb.
НазваДеякi проблеми боротьби з відмиванням грошей як міжнародним злочином
Дата26.08.2012
Розмір72.81 Kb.
ТипДокументи
Осика I.М.

ад'юнкт, Університет внутрішніх справ

ДЕЯКI ПРОБЛЕМИ БОРОТЬБИ З ВІДМИВАННЯМ ГРОШЕЙ ЯК МІЖНАРОДНИМ ЗЛОЧИНОМ.


Одним із тяжких злочинів в країнах з розвинутою економікою є так зване "відмивання " грошей. Цей злочин являє собою легалізацію коштів, які були здобуті злочинним шляхом, як заправило, від торгівлі наркотиками або незаконних видів азартних ігор. Закордонні фахівці вважають, що коли "брудні" гроші потрапляють до середовища чесного бізнесу, вони мають на неї такий же вплив, як і ракова пухлина на організм людини.

Доречі, в Україні ця проблема ще не притягає належної уваги з боку відповідних фахівців та державних органів. Але уявляти, що в Україні не відмиваються злочинні гроші, означало б вважати, що на території нашої держави немає грошей, які були здобуті злочинним шляхом. Мова йде саме про великі грошові кошти, які були здобуті від різноманітних видів злочинної діяльності, та які згодом потрапляють до грошового обігу країни. Небезпечність для суспільства такої акції полягає, по-перше, в тому, що це є засобом приховування багатьох корисливих злочинів. По-друге, існування реальної можливості легалізації злочинних прибутків виглядає як сприятлива умова для економічної злочинності в цілому.

Проблема відмивання грошей існує в світі вже не перший рік, але особливо гострою вона стала зараз, коли нові інформаційні технології надають великі можливості для діяльності не тільки чесним бізнесменам та банкірам, а й економічним злочинцям, які успішно використовують досягнення технічної революції при скоєнні злочинів. Випадки "відмивання" великих сум грошей мають міжнародний характер. З появою нових комп'ютерних технологій з'явився величезний потенціал для безкарного скоєння та приховування таких злочинів. "Брудні" гроші можуть бути втягнуті в легальний бізнес де завгодно і контролюючі органи не завжди можуть визначити їх джерела та пункти призначення. У зв'язку з безготівковим шляхом розрахунку дуже складно простежити рух цих грошей і нелегко зробити висновки про наявність складу злочину, доки немає доступу до банківських рахунків. Міжнародна фінансова система пропускає, можливо, сотні мілліардів доларів в міжнародну економіку, які були отримані від продажу наркотиків та іншої злочинної діяльності. В Австралії, наприклад, з'ясовано, що на її території щорічно відмивається 3,5 мілліарда австралійських доларів. Хоча деякі експерти підрахували, що «брудні» гроші складають меньше ніж 1% від щоденного обсягу світового грошового обігу. Тому існує так звана позиція "зважування", яка полягає в тому, що такий обсяг є стерпним для світової економіки, але така точка зору дуже небезпечна, оскільки відмивання грошей має дуже латентний характер і тенденцію щодо розвитку.

Як свідчить закордонний досвід, "відмивання" грошей може приймати різноманітні форми. Реальними діями, за допомогою яких скоюється "відмивання" грошей на території країн з ринковою економікою, є звичайні легальні операції: такі як відкриття банківських рахунків, проведення фондів, обмін валют в міжнародній торгівлі. «Відмиваються» гроші не тільки здобуті від торгівлі наркотиками, азартних ігор, а й ухилення від сплати великих сум прибутків, розкрадання майна компаній, розділ прибутків від корумпованої діяльності, навмисного розорення компаній, торгівлі не в користь компанії, фіктивних угод, незаконних угод з міжнародного торгового обміну.

Шахраї, що вчинюють "відмивання" грошей, характеризуються як сильні, добре організовані, розумні, багаті на кошти, кмітливі. З кожним роком вони стають все більш досконалими в своїй злочинній діяльності. Своїми діями вони вносять корективи в діяльність фінансових органів, створюють перешкоди в системі виявлення підозрілих угод. Способи трансформації кримінальних фондів в законні лімітовані лише з точки зору поліції. Насправді, злочинці замість того, щоб піти очевидним шляхом створення компаній, які будуть у попиті і приносити прибуток, вони можуть грати на потребах споживачів та продавців, продавати що-небудь в яку-небудь слабо розвинуту країну, або використовувати мистецтво та антикваріат. Їх основне завдання - заплутати сліди. Розповсюджене уявлення про злочинців, що відмивають гроші, як про людей, що бігають всюди з дипломатами, набитими готівкою, є помилковим. В основному, вони використовують банківські чеки та кредити, і таким чином вони не мають уразливих місць для зберігання грошей. У поліції багатьох країн викликає турботу також тенденція використання професіоналів, таких як юристи та бухгалтери. Злочинці часто сплачують їм комісійні від 15 до 25%. Таких спеціалістів розділяють на дві групи:

- наївні довірливі люди, яких використовують;

- особи з кримінально-злочинними нахилами .

В боротьбі із відмиванням грошей закордонні правоохоронні органи враховують те, що злочинцям необхідно переміщати грошові кошти через фінансові системи, і в першу чергу через банки, де вони ховають і використовують прибуток від їх злочинної діяльності. Гроші анонімні, але складно управляти ними і транспортувати їх у великій кількості. Щоб переміщати їх, не притягаючи уваги, потрібен час, на протязі якого злочинці можуть привернути на себе увагу з боку правоохоронців. Впевненість в тім, що злочинцям необхідна участь фінансових систем призвела до певних дій з боку державних органів.

Однією з найбільш розвинутих країн в галузі боротьби з "відмиванням" грошей є Великобританія. Два роки тому в британській пресі ця проблема викликала палкі дискусії. В їх ході Лондон навіть було названо "столицею всесвітнього "відмивання" грошей". Такий настрій громадськості призвів до певних дій з боку уряду. Так, у 1996 році, в Великобританії було засновано Підрозділ з фінансових розслідувань (Financial Investigation Unit), та були внесені деякі зміни щодо удосконалення законодавства. У Великобританії з даної проблеми існує два рівня законодавства - первісне, для слідчих підрозділів, та закони, що регулюють відношення між фінансовими установами та державою. Великобританія була першою державою, що прийняла Страстбургську Конвенцію яка вимагає від національного законодавства криміналізувати "відмивання" грошей, які були здобуті від різноманітних видів злочинної діяльності, а не тільки від торгівлі наркотиками. У зв'язку з цим на фінансові установи законом були накладені певні обов'язки.

Так, інформація про підозрілі угоди повинна надходити до підрозділу з фінансових розслідувань саме від різноманітних фінансових установ, які зобов'язані повідомляти до поліції про різноманітні підозрілі операції та угоди. Встановлена чітка система законних вимог щодо таких заяв. Кількість випадків, коли про підозрілі угоди заявляти не обов'язково, дуже обмежена.

Вимоги до фінансових установ, які пов'язані з "відмиванням" грошей були сформульовані ще в 1993 році. Відповідно до них фінансові установи повинні бути гранично точними при установленні особи клієнта, зберігати усі записи з різноманітних угод, мати окремого співробітника, який повинен займатися лише заявами до поліції про підозрілі угоди. Результат таких вимог виявився несподіваним. Спочатку було багато критики з боку фінансових установ, оскільки зворотній зв'язок з поліцією був відсутній. Причиною цього було те, що Національна Кримінальна Розвідувальна Служба (National Criminal Intelligence Service) була просто завалена такими заявами. Замість від очікуваних декілька сотен повідомлень, до поліції надійшло близько 16 тисяч тільки за 1996 рік.

Розслідування "відмивання" грошей носить фінансовий характер. Фінансові розслідування визначаються як ключ до протистояння торгівлі наркотиками, організованій та білокомірковій злочинності. Але провадження таких розслідувань є дуже складним. Старання правоохоронних органів щодо усунення труднощів цих розслідувань історично пов'язані з усуненням банківської таємниці. Банківська таємниця - спеціальна конфідеційність банківських записів, що створена Законом та Національною Конституцією має довгу історію. Вона на протязі не одного десятиріччя завдає клопоту поліцейським та особам, які пов'язані з фінансовим регулюванням. У червні 1996 року на зустрічі керівників країн великої сімки «G7», у США, був прийнятий документ - "Завдання діючим фінансовим силам", націлений протистояння "відмиванню" грошей. Цей документ дещо обмежив кордони банківської таємниці. В основу його ідеї було покладене те, що "принципова" байдужість банкірів до джерел фондів їх банків створює сприятливі умови для злочинної поведінки. Одержання кримінальних фондів означає підтримку кримінальних підприємств. В п. 40 "Рекомендацій діючим фінансовим силам з "відмивання" грошей", які були прийняті в рамках вказаного "Завдання...", рекомендація 10-13 (що була прийнята 28 червня 1996 року) проголошує, що штати повинні приділяти особливу увагу "відмиванню" грошей, в частковості, погрозам, що несуть нові та ті, що зазнають розвитку технології, котрі можуть мати прихильність до анонімності і в випадках необхідності вживати заходи щодо попередження їх використання при "відмиванні" грошей.

Правоохоронні органи Великобританії мають проблеми з тим, що гроші виходять за кордон, а в більшості країн за межами Сполученого Королівства, щоб отримати доступ до рахунку, треба мати докази, що кошти, які тримаються на рахунку були здобуті злочинним шляхом. Ця проблема має інтернаціональний характер, вона стосується поліцейських сил усього світу. Законодавці також не заперечують існування такої проблеми. Також у багатьох випадках, за межами Сполученого Королівства, законодавство по "відмиванню" грошей пов'язано з прибутком від торгівлі наркотиками більше чим з чим-небудь іншим. В Сполученому Королівстві суди уповноваженні давати доступ до банківських рахунків, котрі знаходяться під підозрою. Співробітники закордонних правоохоронних органів мають таке ж право доступу до банківських рахунків, що знаходяться на території Сполученого Королівства на таких же умовах, як і місцева поліція та мають право вимагати всілякої допомоги. Але якщо британська поліція має підозри з приводу рахунку, що знаходиться, наприклад, у США, необхідно спочатку мати докази того, що кошти на цьому рахунку здобуті злочинним шляхом. Існують ще деякі проблеми при збиранні та використанні доказів при розслідуванні "відмивання" грошей. Вимоги закону, що існують щодо доказування злочинів створюють проблеми в пред'явленні обвинувачення та винесенні обвинувального вироку. Справа в тому, що система правосуддя не в змозі направити всі свої зусилля на перевірку всіх підозрюваних та підозрілих угод з метою встановлення істини. Виникають труднощі, зокрема, при доказуванні місця скоєння злочину, а також при використанні в якості доказів інформації, вилученої з мереж Інтернет, електронних даних, копій, письмових доказів або інформації, отриманої за допомогою супутника.

Таким чином видно, що проблема "відмивання" грошей носить міжнародний характер. Тому Україні її також не уникнути, оскільки наша держава планує бути рівноправним членом Ради Європи та Світового співтовариства. Комп`ютерізація підприємницької та банківської діяльності триває в Україні уже не перший рік. Якщо тенденція не зміниться, то рівень технологічного забезпечення бізнесу в Україні зрівняється із європейським рівнем. Тоді наша держава також почне відчувати всю серйозність і небезпечність такого економічного злочину як "відмивання" грошей. Тому необхідно вже зараз готувати банки, правоохоронні органи, законодавство та правові науки до ратифікації Страсбургської Конвенції. *

_______________________

* Виступ підготовлено на узагальненні іноземних джерел (Великобританія, США, Австралія).

Опубліковано:

Вісник Академії правових наук. - №4 (11). - 1997.

Схожі:

Деякi проблеми боротьби з відмиванням грошей як міжнародним злочином iconК. В. Юртаєва Національний університет внутрішніх справ Кримінально-правові аспекти міжнародної боротьби з легалізацією (відмиванням) незакон
Ххі століття не вирішеною залишається проблема визначення місця скоєння процесу відмивання грошей. Це, в свою чергу, викликає колізію...
Деякi проблеми боротьби з відмиванням грошей як міжнародним злочином iconТема Сутність І функції грошей
Сеньйораж. Різновидності сучасних кредитних грошей. Вартість грошей та способи її оцінки стосовно різних форм грошей в різні історичні...
Деякi проблеми боротьби з відмиванням грошей як міжнародним злочином iconКабінет міністрів україни І національний банк україни постанова від 28 серпня 2001 р. N 1124 Київ Про Сорок рекомендацій Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (fatf)
Иконання Конвенції Організації Об'єднаних Націй про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів І психотропних речовин,...
Деякi проблеми боротьби з відмиванням грошей як міжнародним злочином iconПідгородинський В. М
З метою більш ефективної боротьби з цим злочином вважаємо, що дуже корисно буде дослідити причини виникнення цього явища та еволюцію...
Деякi проблеми боротьби з відмиванням грошей як міжнародним злочином icon1. сутність І функції грошей походження грошей. Роль товарного виробництва І розвитку обміну у виникненні грошей. Концепції походження грошей: раціоналістична, еволюційна. Роль держави у формуванні грошей
Програма вступного іспиту зі спеціальності 030508 «Фінанси І кредит» на базі вищої освіти – Донецьк: ДонНУ, 2011. – 14с
Деякi проблеми боротьби з відмиванням грошей як міжнародним злочином iconУказ президента україни про додаткові заходи щодо боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом
Системи державного контролю за сумнівними операціями, що здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності, активізації участі України...
Деякi проблеми боротьби з відмиванням грошей як міжнародним злочином iconВ., Рябченко Л. О. Формування економічної свідомості І ставлення до грошей у процесі соціалізації особистості постановка проблеми
Роші та ставлення до них у залежності від особливостей їхнього входження у світ дорослих. У процесі особистісного розвитку І соціалізації...
Деякi проблеми боротьби з відмиванням грошей як міжнародним злочином iconТема сутність І функції грошей
Виникнення грошей як об’єктивний наслідок розвитку товарного виробництва та обміну
Деякi проблеми боротьби з відмиванням грошей як міжнародним злочином iconПерелік екзаменаційних питань
Суть грошей як економічної категорії. Характеристика основних підходів до розуміння суті грошей
Деякi проблеми боротьби з відмиванням грошей як міжнародним злочином iconРобочий зошит з дисципліни «Міжнародні ринки грошей І капіталів»
Змістовний модуль Загальна характеристика та інструменти міжнародного ринку грошей І капіталів
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи